PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρέμουλο κινητήρα



Jimmakos
08-06-11, 16:37
Αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα απο τον χειμώνα περίπου....

Μετά την αστάθεια του ρελαντί που την διόρθωσα έχω και αυτό το θέμα τώρα...
Εφόσον έκανα το σέρβις είπα θα στρώσει αλλά δεν....

Τι συμβαίνει τώρα. Έχω σταθερές 800rpm στο ρελαντί που όταν είναι κρύο παίζει μέχρι 1000-1100 (λογικό) και όταν ανοίξει ο θερμοστάτης πέφτουν 800 κανονικά....

Όταν όμως δουλεύει το αμάξι 800 (ρελαντί) τρέμει ο κινητήρας και το τρέμουλο είναι πολύ αισθητό μέσα στην καμπίνα, με λίγα λόγια κουνάει όλο το αμάξι και σε καμιά ανηφόρα πρέπει να παίζω με τον συμπλέκτη και να δίνω αρκετές στροφές για να "τραβήξει" (καθόλου λογικό)....
Σε πορεία κλπ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα παρά μόνο την αυξημένη κατανάλωση απο τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα...

Σε σαπουνόδρομους παίζει το αμάξι απλά πρέπει να του πιώ το αίμα και δεν είναι το ίδιο όπως όταν πρωτοπήρα το αμάξι που της κάρφωνα την 2α και δεν ίσιωνε (ναι και όμως το Μ40 έδινε ρέστα παρόλο το βάρος του αυτοκινήτου)!

Ξεκίνησε ως εξής, έβαλα βενζίνη στην ΕΟ γιατί πήγαινα σε φιλικό σπίτι την πρωτοχρονιά και όταν έφυγα απο το βενζινάδικο έκανε ενα μπάμ η εξάτμιση (σαν πιστολιά) και απο τότε ξεκίνησε το τρέμουλο....

Υποψιάζομαι λούφτ ή λάμδα αλλά δεν ξέρω σίγουρα....

Άν αποσυνδέσω το λούφτ όταν λειτουργεί ο κινητήρας σβήνει...
Δεν έχω δοκιμάσει να αποσυνδέσω λάμδα όταν λειτουργεί ο κινητήρας....

Κάποια γνώμη?

kloukakis
08-06-11, 17:41
Να τσεκάρεις βάσεις μοτερ και σασμαν σίγουρα. Αν είναι οκ τότε να τσεκάρεις το λυφτ και τον λ.

ziaba
08-06-11, 18:29
τ βαλβίδα του ρελαντι την έχεις καθαρίσει καθολου?

Jimmakos
08-06-11, 18:36
Να τσεκάρεις βάσεις μοτερ και σασμαν σίγουρα. Αν είναι οκ τότε να τσεκάρεις το λυφτ και τον λ.

Τα τσέκαρα. Σινεμπλόκ κλπ είναι εντάξει στις βάσεις.

@ziaba ναι την έχω καθαρίσει πολύ καιρό πρίν αλλά δεν άλλαξε κάτι απλά σταθεροποιήθηκε το ρελαντί, το τρέμουλο παρέμεινε!

spar@
08-06-11, 18:42
οταν λες κουναει ρεταρει??? τρικυλινδριζει?

Bassakos
08-06-11, 18:46
.....το δικο μου Μ40 που εκανε ασταθειες στο ρελαντι και δεν τραβαγε καλα....ειχε σκιστει το κολαρο εισαγωγης αερα

αυτο που ειναι αναμεσα στην πεταλουδα και το λουφτ ειχε ανοιξει
απο κατω και τραβαγε εξτρα αερα....επισης τσεκαρε διαφορα σωληνακια
υπο-πιεσης που εχουμε στην εισαγωγη οπως και αυτο που παει στον ρυθμιστη
πιεσης βενζινης,των αναθυμιασεων λαδιου,αναθυμιασεων βενζινης κτλ

Jimmakos
08-06-11, 19:15
οταν λες κουναει ρεταρει??? τρικυλινδριζει?

Σταθερό ρελαντί αλλά με τρέμουλο, σαν να τρικυλινδρίζει αλλά δουλεύουν και οι 4 κύλινδροι.

Bassakos τα χω τσεκάρει όλα φίλε δεν είναι σωληνώσεις όλες οι σωληνώσεις είναι εντάξει!

Bassakos
08-06-11, 19:38
οκ then! οποτε δεν ειναι απο εκει! χμ......... λαμδα δεν νομιζω να ειναι ...ειχε χαλασει ο δικος μου για πολυ καιρο.....απλα δεν τραβαγε καλα το αμαξι και εκαιγε περιοσσοτερο,αλλα ασταθεια η τρεμολο δεν ειχα με χαλασμενο λαμδα

ειναι απο service το αμαξι οπως διαβασα οποτε να την εχει "ακουσει" κανενα μπουζι το ξεχναμε....μπορει να ειναι ενα σορο πραγματα ρε γ!μ@τ@... η κατι σε τροφοδοσια καυσιμου δλδ κανενα μπεκ ή κατι σε "ρευμα" κανενα μπουζοκαλωδιο, πολλαπλασιαστης ισως

Jimmakos
08-06-11, 19:40
Έχω μπερδευτεί γιατί τα ίδια έκανε πρίν το σέρβις..... Δεν άλλαξε κάτι απλά μετά το σέρβις πήρε ένα +10% απόδοσης....

Unknown
08-06-11, 19:41
έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα


Μπολικο τρεμουλο μεσα στην καμπινα,ειδικα οταν σταματαω στο φαναρι,ακομα και εαν βαλω Ν ταχητυτα(λογω αυτοματου) ,τοτε τρεμει λιγο ποιο λιγο,αλλα οταν εχω D και απλα σταματημενο τρεμει σαν (Μustang Charger)
Πανω απο 100 χλμ/ ωρα δεν παει,γιατι αρχιζει ενα περιεργο τρεμουλο,και δεν τραβαει.
Η καταναλωση της βενζινης παλι ειναι υψηλη,παροτι καναμε Full Service.


Τι στο καλο μπορει να ειναι εμενα?

Unknown
08-06-11, 19:41
Έχω μπερδευτεί γιατί τα ίδια έκανε πρίν το σέρβις..... Δεν άλλαξε κάτι απλά μετά το σέρβις πήρε ένα +10% απόδοσης....

μα να συμβαινει το ΙΔΙΟ ακριβως και σε εμενα??!?!?!?!?!?!

m-power_01
08-06-11, 19:51
Καθαρισε το λουφτ ,πεταλουδα κλπ. Εαν το λουφτ τα εχει παιξει υπαρχει μια λυση ημιμετρο βεβαια... μπορεις να το ανοιξεις και να το ''κουρδισεις'' λιγο, να ανεβασεις λιγο το ρελαντι. Αν το ξεσφραγισεις και το δεις ,υποθετω οτι θα καταλαβεις πως γινεται... Να θυμασαι ηρεμα και απαλες κινησεις σαν να ανοιξες ρολοι. Μπορει να τα κανεις 10 φορες χειροτερα.

Unknown
08-06-11, 19:53
μια ερωτηση ,αυτα που λετε να ελενξει ο Jimmakos,Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να τα ελενξω και εγω ? ειμαι τελειως αμαθος και δεν γνωριζω.

Στο συνεργειο που το ειχα παει ενταξει οπως ειπα στο αλλο θεμα για το Service Ολα μια χαρα,αλλα πιστευω γινοταν και καλυτερα εστω να γινει διαγνωση.Οποτε για πειτε μου γνωμες ? Τι μπορω να κανω ? ( χωρια οτι αυριο ερχετε πιθανος αγοραστης να το παρει ) αλλα λεω εαν μου μεινει στα χερια παλι , τι μπορω να δω μπας και του δωσω λιγο ζωη γιατι αυτο το θεμα με την καταναλωση και την αυξημενη "τρεμουλοτητα" δικια μου λεξη με εχει ζαλισει..

E60_Arkadia
08-06-11, 20:02
Τζιμακο αυξησε λιγο το ρελαντι,πιστευω θα σταματησει,σε ενος φιλου το 318 Μ40 εχει ρελαντι γυρω στις 900,απο μαμα.Μηπως ηρθε η ωρα για το 6κυλινδρο?? :thumbsup:

deepBLUE
08-06-11, 20:05
Το τρεμουλο αυτο ειναι πιο εντονο αν το αμαξι ειναι κρυο και μετα χανεται η λιγοστευει?
Πιστευω πως 90% ειναι ωστηρια.
Δεν ειναι κατι κατα τη γνωμη μου που μπορει να σου προκαλεσει αμμεση βλαβη αλλα καποια στιγμη θελουν αλλαγη.

Unknown
08-06-11, 20:11
παιδια πηγα και εβγαλα τωρα βιντεο 3 βιντεο εντος καμπινας , παροτι ειναι απο κινητο με 3.2 mpixel αναλυση το τρεμουλο και τον ηχο μια χαρα θα τον ακουσετε..

https://www.megaupload.com/?d=7JN3JPZ6

Αν θελετε κατεβαστε το , για να τα δειτε,ουτε 8 Mb βιντεο δεν ειναι ολα μαζι.

@Deep_blue εμενα δεν παει να ανεβει στα κοκκινα που λεει ο λογος,συνεχιζει σε ΚΑΘΕ φαναρι σε καθε σταματημα.

deepBLUE
08-06-11, 20:19
παιδια πηγα και εβγαλα τωρα βιντεο 3 βιντεο εντος καμπινας , παροτι ειναι απο κινητο με 3.2 mpixel αναλυση το τρεμουλο και τον ηχο μια χαρα θα τον ακουσετε..

https://www.megaupload.com/?d=7JN3JPZ6

Αν θελετε κατεβαστε το , για να τα δειτε,ουτε 8 Mb βιντεο δεν ειναι ολα μαζι.

@Deep_blue εμενα δεν παει να ανεβει στα κοκκινα που λεει ο λογος,συνεχιζει σε ΚΑΘΕ φαναρι σε καθε σταματημα.

Aπλα αυτο οσο παει ο καιρος χειροτερευει.
Δε μπορω να βοηθησω παραπανω απο το να καταθεσω αυτο που πιστευω, απλα αυτο ειναι ενα συχνο φαινομενο.
Καλητερα ομως να οποιος εχει ενα τετοιο προβλημα να παει σε ενα μηχανικο να του πει τι φταιει και οταν με το καλο λυθει το προβλημα ειναι να μας πει και μας τι ηταν!!!
Αλλα μονο οταν λυθει οριστικα το θεμα.

m-power_01
08-06-11, 20:24
Βαγγελη τα ωστηρια ομως δεν ακουγονται?

Unknown
08-06-11, 20:30
εαν το παω στον Καζακο,γιατι το επομενο συνεργειο πιστευω θα ειναι εκεινος,οπως ειχα πει παλαιοτερα,πηγα σε γνωστο μας αλλα ενταξει,ηταν να παω και στον Καζακο να μου κανει τα υπολοιπα αφου με τον συνησταστε απο εδω μεσα,οποτε δεν εχω προβλημα.

Το θεμα ειναι αξιζει να ασχοληθει κανεις με αυτο ,για θα βγαινει κανενα 50 ευρω το 1 κομματι,αλλα 150 το αλλο αλλα 200 το αλλο και στο τελος παιρνεις καινουργιο αυτοκινητο ? :P

(φετος θα πληρωσω 700 ευρω τελη κυκλοφοριας εαν δεν το δωσω,καιει που καιει τα κερατα του ,ας το βαψω μπλε να το πεταξω στην θαλασσα.)

Λ τι ειναι ?
Ωστηρια τι ειναι ?
και μια ακομη λεξη ειπατε,τι ειναι ?

και πως μπορω να βοηθησω εαν παω να το δω,πριν το παω συνεργειο?

Επισης για να μου το δει ο Καζακος,γιαα ελεγχο τι παιζει κτλ ,θα χρειαστει τυχον χρηματα? ρωταω γιατι εγω και συνεργεια = 0 :P γιατι ποτε δεν ειχαμε συνεργειο,μονο αντιπροσωπεια,κολληματα πατερα.

Jimmakos
08-06-11, 21:18
Τζιμακο αυξησε λιγο το ρελαντι,πιστευω θα σταματησει,σε ενος φιλου το 318 Μ40 εχει ρελαντι γυρω στις 900,απο μαμα.Μηπως ηρθε η ωρα για το 6κυλινδρο?? :thumbsup:

Το έκανα αυτό αλλά το ρελαντί ρυθμίζεται απο τον εγκέφαλο, το να πειράξω την πεταλούδα είναι ημίμετρο, γιατί θα δουλέψει 1 ώρα και μετά άντε πάλι κατσαβιδάκι (αυτό έχω πάθει μέχρι στιγμής).

Όσο για το εξακύλινδρο, δώσε μου εσύ τα τέλη κυκλοφορίας και το βάζω αύριο το πρωί :th_Laie_67-1:

Σπύρο το λούφτ μέσα έχει πολύ ψιλά συρματάκια αν δεν κάνω λάθος, κουρδίζεται αυτό το πράγμα? Γιατί στο 325 όταν είχε χαλάσει το λούφτ το αλλάξαμε με καινούριο και σε αυτό το μοτέρ (325) όταν έβγαζες την φύσα του λούφτ απλά μπέρδευε δεν έσβηνε όπως στο Μ40....

Συμφωνώ με τον Βαγγέλη περί ωστήριων αλλά το θέμα είναι πως το κάνει και κρύο και ζεστό + οτι τα ωστήρια τα αντικατέστησα με καινούρια, οπότε?


Ρε μήπως ήρθε η ώρα να βρώ μια 4άδα Dellorto και ένα εγκεφαλάκι ανάφλεξης να γίνει πανηγύρι? :th_Laie_67-1:

Όχι τίποτα άλλο με λίγα λόγια ένα ζιγκλέρ θα χω να ρυθμίζω παρά να μπλέξω με προγράμματα :th_Laie_67-1:


Θα προσπαθήσω να βγάλω το λούφτ να δω πως είναι μέσα γιατί όλα τα άλλα τα χω φτιάξει και 101% δεν υπάρχει αλλού πρόβλημα!

Και αν δεν είναι ούτε απο αυτά το μυαλό μου θα πάει σε καταλύτη δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

m-power_01
08-06-11, 21:23
Αν αναφερεσαι σε Μ52 325 και μιλας για λουφτ... ξεχνα οτι ξερεις. Στον Μ40 ειναι αλλιως.
Ανοιξε το πλακε καπακι που εχει πανω και θα δεις ενα σαλιγκαρι. Παιξε λιγο απαλα μαζι του καιμετα σφραγισε το λιγο με παμπριζοκολα

Jimmakos
08-06-11, 21:32
Σε αυτόν αναφέρομαι....

Νόμιζα εσωτερικά ήταν τα ίδια.... Θα το δοκιμάσω Σπυράκο ευχαριστώ για το tip!

Υπόψιν αν είναι βραχυκυκλωμένος ο Λάμδα πως το καταλαβαίνουμε? Αν τον αποσυνδέσω με τον κινητήρα σε λειτουργία παίζει να μου μπλοκάρει κανας εγκέφαλος?

Unknown λιώσε στο διάβασμα φίλε! Δεν μπορώ να βοηθήσω αλλιώς, εγώ ξενύχτισα νύχτες ολόκληρες να διαβάζω και σε βιβλία και στο ίντερνετ για να μάθω ότι ξέρω!
Αν δεν είσαι σίγουρος μην κάνεις τίποτα απολύτως. Φιλικά πάντα :original:

Bassakos
08-06-11, 21:49
οπως ειναι σβηστο το αμαξι για να εισαι σιγουρος βγαλε τον λαμδα ,
την φυσα δλδ και ξαναβαλε μπροστα

επισης θα ελεγα πριν μπεις στην διαδικασια να ανοιξεις το λουφτ αν μπορεις να βρεις απο κανεναν φιλο ενα να το δοκιμασεις να δεις αν θα εχει διαφορα πριν μπεις στον κοπο και το ανοιξεις + οτι υπαρχει και η πιθανοτητα να γινει καμια μλκι@ και να χαλασεις το λουφτ αθελα σου

Monsta
08-06-11, 22:05
Ωστήρια αποκλείεται να είναι. Όπως είπε και ο Σπύρος, τα ωστήρια κάνουν θόρυβο, δεν δημιουργούν όμως τρέμουλο.

Jimmakos
08-06-11, 22:07
Δυστηχώς μόνο εγώ έχω Μ40.... Δεν μπορώ να βρώ άλλο λούφτ....

Bassakos
08-06-11, 22:32
.....κατι αλλο που μου ηρθε στο μυαλο.....τα Μ40 στα Ε30 τουλαχιστον (οπως το δικο μου) εχουν λιγο ενα θεμα με το εργοστασιακο ρελε βενζινης ,μετα απο πολλα χρονια που το εχουμε απο καινουργιο μας το εκανε το 2005 αν θυμαμαι καλα

τι εκανε? ρεταριζε που και που και μας εκανε και σβησηματα στο ασχετο!, ειχα αλλαξει και 2 τρομπες βενζινης μεσα σε 1.5 χρονο..... και που δεν το ειχα παει,σε ηλεκτρολογους, σε μηχανικους κτλ κτλ ΤΙΠΟΤΑ! κανενας δεν εβρησκε τι ειχε...

πως το βρηκα? απο σποντα που το συζηταγα σε μαγαζι με ανταλλακτικα vw ειχα παει να ψωνισω για το αλλο αμαξι που ειχαμε τοτε, μου λεει ενας τυπος εκει αλλαξε το ρελε! δεν δινει σωστο ρευμα στην τρομπα και για αυτο σου ρεταρει και σου σβηνει! θα σου καψει και την τρομπα βενζινης, του λεω ηδη εχω αλλαξει 2 τρομπες μεσα σε 1,5 χρονο ...για να μην μακρηγορω εδωσα 10 ευρω τοτε αλλαξα το ρελε της τρομπας βενζινης και το αμαξι επανηλθε...

θα μου πεις εσενα ρεταρει μονο, εμενα ρεταρε και εσβηνε κιολας
απλα το θυμηθηκα τωρα και ειπα να το ποσταρω

Jimmakos
08-06-11, 22:45
Τρόμπα βενζίνης έχω αλλάξει πρίν 4-5 μήνες περίπου.... χμμμμ λες να το αλλάξω και αυτό? Γερμανικά δεν ξέρω δυστηχώς να διαβάσω την ασφαλειοθήκη :shok:

Μα το μοτέρ είναι ίδιο με Ε30 απλά σασμάν, κεντρικός, ιμιαξόνια, ακραξόνια κλπ αλλάζει λόγο του ότι το Ε30 είναι πιο κοντό, σε όλα τα άλλα είναι ίδιο το θέμα....

Bassakos
08-06-11, 23:03
δεν ειναι στην ασφαλειθηκη! στα Ε30 ειναι κατω απο το πλαστικο μακροστενο καλυμα που ειναι στην βαση του παρμπριζ διπλα απο την φυσα διαγνωσης/μηδενισμου service ..

ξεκουμπωνεις το καλυμα και απο κατω εχει διαφορα καλωδια κτλ και μια βαση με 3 ρελε ενα μαυρο ενα κιτρινο και ενα λευκο...αν θυμαμαι καλα πανε και 5 χρονια απο τοτε το λευκο ηταν! σου ανεβαζω και φωτο του καλυμματος

https://img812.imageshack.us/img812/7406/zsdcas.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/812/zsdcas.jpg/)

ziaba
08-06-11, 23:17
Τα τσέκαρα. Σινεμπλόκ κλπ είναι εντάξει στις βάσεις.

@ziaba ναι την έχω καθαρίσει πολύ καιρό πρίν αλλά δεν άλλαξε κάτι απλά σταθεροποιήθηκε το ρελαντί, το τρέμουλο παρέμεινε!

μπορεί να χει βγει off η βαλβίδα σου πρέπει να την ελέγξεις μαζί με το λουφτ κ τον λ όπως σου παν πιο πάνω

τα μπεκ τα χεις ελέγξει-καθαρίσει?

όταν πηγαίνεις με πολλές στροφές κ ακουμπάς τον λεβιε ταχυτήτων τρέμει πολύ?

ziaba
08-06-11, 23:23
α ναι τώρα που είδα κ λέτε για ρελε κάνε κ ένα check το ρελεδακι του λ ένα πράσινο-άσπρο πρεπε να ναι

nikos1400
08-06-11, 23:45
Γερμανικά δεν ξέρω δυστηχώς να διαβάσω την ασφαλειοθήκη :shok:

..

για κλαματα ειναι βεβαια, αλλα παρτε εδω δυο word με τις αντιστοιχιες απο γερμανικα-αγγλικα για τις ασφαλειες.
κοιταξτε τα παραλληλα για να βρειτε τις αντιστοιχες μεταφρασεις

Jimmakos
08-06-11, 23:48
μπορεί να χει βγει off η βαλβίδα σου πρέπει να την ελέγξεις μαζί με το λουφτ κ τον λ όπως σου παν πιο πάνω

τα μπεκ τα χεις ελέγξει-καθαρίσει?

όταν πηγαίνεις με πολλές στροφές κ ακουμπάς τον λεβιε ταχυτήτων τρέμει πολύ?

Όλα καθαρά και παστρικά φίλε!

Μέχρι να πιάσω κόφτη σε 1η, 2α, 3η, 4η δεν τρέμει καθόλου ο λεβιές!

5η την έχω ανοίξει μέχρι 6000rpm (6200 έχω κόφτη) και δεν έτρεμε καθόλου τίποτα ίσα ίσα που μετά τις 3500 πιανει ροπή και έχει αισθητή διαφορά στο τράβηγμα!


Bassakos ευχαριστώ φίλε μου θα το κοιτάξω αύριο!

Unknown
09-06-11, 13:23
εγω αφου δεν μπορω να τα κανω μονος,κατι μου λεει οτι θα πρεπει να το παω για τσεκ απ στον καζακο

Jimmakos
11-06-11, 00:03
Τελικά το λούφτ δεν χρειάστηκε να το ανοίξω, το ξεβίδωσα απο το πλαστικό κουβούκλιό του (παπαδοκούτι) και είδα οτι η πεταλούδα που έχει μέσα λειτουργεί κανονικά, άμα την πειράξω με ρελαντί χάνει το ρελαντί ο κινητήρας οπότε το πόρισμα ήταν πως το λούφτ είναι εντάξει....

Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη και αν δεν βρώ τι είναι θα σκάσω!

Υ.γ. την ιδέα του συνεργείου την έχω ξεγράψει εδώ και καιρό, ευχαριστώ!

Bassakos
11-06-11, 09:02
που μενεις ? ? ?

Jimmakos
11-06-11, 13:52
που μενεις ? ? ?

Μελίσια

Bassakos
12-06-11, 22:39
πω....ειμαι στην αλλη ακρη Κερατσινι σε ρωτησα αν ειμασταν κοντα
να βρησκομασταν να καναμε καμια τραμπα σε λουφτ κτλ κτλ μπας εβγαζες καμια ακρη

Unknown
26-06-11, 06:47
Τζιμακο τι εγινε το εφτιαξες ?

Εμενα το προβλημα παραμενει στην D ταχητυτα η οποια δεν ξερω γιατι αλλα οταν την βαζω ο κινητηρας κολλαει στα 80-90 χλμ / ωρα δεν παει παραπανω οσο το πιεζω δυναμωνει το τρεμουλο,και η βενζινη πεφτει ανα 5 χλμ,κατα ΛΙΤΡΑ!!
Αλλα... οταν βαλω την ταχητυτα 3 , που σημαινει οτι θα παρει μονο τις 3 πρωτες ταχυτητες το αυτοματο κιβωτιο,δεν μου καιει τοσο και πιανει ταχυτητα εως και 140-150 χλμ/ωρα χωρις καποιο ιδιαιτερο τρεμουλο,ελαχιστα τρεμει αλλα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ σαν την D,αυτη τρεμει λιγοτερο απλα μπαινει η 3η ταχυτητα του αυτοματου κιβ. και ανεβαινουν οι στροφες και η βενζινη δεν πεφτει τοσο ραγδαια ας πουμε,ειχα 60 λίτρα περίπου με το ματι ,στην βελονα γιατι δεν μας λεει και πολυ αληθεια ~5 λιτρα πανω/κατω, πηγε εως το 20 λιτρα ,και πηγαινε προς το κοκκινο και εκανε 260 χλμ συνολο ,με την 3η ταχητυτα,ενω εαν ειχα την D,την φορα που μου εβγαλε το προβλημα εκανε 140 χλμ και εφαγε ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ 80 ΛΙΤΡΩΝ!

Τι να πω δεν ξερω...

Jimmakos
09-07-11, 12:46
Αδερφέ άμα σου πω τι ήταν θα μείνεις καραφλός!

Λοιπόν στην τάπα του κάρτερ είχε ένα λαστιχένιο o-ring που είχε ξεραθεί και "κατούραγε" τα λάδια λίγο λίγο με αποτέλεσμα να τα χάνει.... Άδειαζε απο λάδια ο κινητήρας και έτρεμε, πέραν αυτού κάτι σωληνάκια νερού/αέρα κλπ είχαν ξεραθεί και αυτά και έχανε αέρα απο διάφορα σημεία... Όταν αλλάχτηκαν είδα βελτίωση ΑΛΛΑ δεν τράβαγε καλά και το τρέμουλο ναι μεν είχε μείνει αλλά όχι τόσο έντονο....

Σκέφτηκα "ρε λες να ναι ο λάμδα?"
Τον αποσύνδεσα και έβαλα μπροστά, καμία διαφορά! Το ίδιο και με κινητήρα σε λειτουργεία, βάλε/βγάλε λάμδα καμία διαφορά! Πήρα λοιπόν καινούριο λάμδα universal της Bosch (LSX 6) γιατί δεν υπήρχε ο δικός της και τον αντικατέστησα.....

Το μόνο "πρόβλημα" ήταν πως δεν χώραγε στο μαντέμι λόγο της καπότας αλλά λύθηκε, πριονάκι :shok: , κόψιμο η καπότα και μπήκε κανονικά! Πλέον λειτουργεί πολύ καλύτερα χωρίς να καίει τόση βενζίνη και σε ένα άνοιγμα Εθνική οδό που έπιασα 230km/h παρατήρησα πως δεν "στεγνώνει" ούτε ζορίζεται να τα πιάσει σε αντίθεση με πρίν! Και με λιγότερο γκάζι σε σχέση με πρίν!

Σειρά τώρα έχει το ποντεσιόμετρο της πεταλούδας να ρυθμιστεί γιατί μου φαίνεται έχει απορυθμιστεί απο την θέση του και θα είμαι εντάξει....

m-power_01
09-07-11, 12:51
Αδερφέ άμα σου πω τι ήταν θα μείνεις καραφλός!

Λοιπόν στην τάπα του κάρτερ είχε ένα λαστιχένιο o-ring που είχε ξεραθεί και "κατούραγε" τα λάδια λίγο λίγο με αποτέλεσμα να τα χάνει.... Άδειαζε απο λάδια ο κινητήρας και έτρεμε, πέραν αυτού κάτι σωληνάκια νερού/αέρα κλπ είχαν ξεραθεί και αυτά και έχανε αέρα απο διάφορα σημεία... Όταν αλλάχτηκαν είδα βελτίωση ΑΛΛΑ δεν τράβαγε καλά και το τρέμουλο ναι μεν είχε μείνει αλλά όχι τόσο έντονο....

Σκέφτηκα "ρε λες να ναι ο λάμδα?"
Τον αποσύνδεσα και έβαλα μπροστά, καμία διαφορά! Το ίδιο και με κινητήρα σε λειτουργεία, βάλε/βγάλε λάμδα καμία διαφορά! Πήρα λοιπόν καινούριο λάμδα universal της Bosch (LSX 6) γιατί δεν υπήρχε ο δικός της και τον αντικατέστησα.....

Το μόνο "πρόβλημα" ήταν πως δεν χώραγε στο μαντέμι λόγο της καπότας αλλά λύθηκε, πριονάκι :shok: , κόψιμο η καπότα και μπήκε κανονικά! Πλέον λειτουργεί πολύ καλύτερα χωρίς να καίει τόση βενζίνη και σε ένα άνοιγμα Εθνική οδό που έπιασα 230km/h παρατήρησα πως δεν "στεγνώνει" ούτε ζορίζεται να τα πιάσει σε αντίθεση με πρίν! Και με λιγότερο γκάζι σε σχέση με πρίν!

Σειρά τώρα έχει το ποντεσιόμετρο της πεταλούδας να ρυθμιστεί γιατί μου φαίνεται έχει απορυθμιστεί απο την θέση του και θα είμαι εντάξει....

Τα λάδια που έχανες από την τάπα δεν έχουν καμία σχέση. Τα σωληνάκια που είχαν ξεραθεί και έμπαζαν ,σου έκαναν την δουλεια

Jimmakos
10-07-11, 21:19
Τα λάδια που έχανες από την τάπα δεν έχουν καμία σχέση. Τα σωληνάκια που είχαν ξεραθεί και έμπαζαν ,σου έκαναν την δουλεια

Επειδή το εχω δει με τα μάτια μου να τρέμει ο κινητήρας όταν μένει χωρίς λάδια και μόλις του βάλεις να σταματάει για αυτό το ανέφερα, και όχι μόνο σε Bmw αλλά και σε άλλες μάρκες.... Όλα παίζουν ρόλο.

Unknown
12-07-11, 22:09
ωραία για να το έχω στο νου μου...

Αύριο θα το βαλω στο συνεργειο , να δουμε στον εγκεφαλο τι παιζει...και θα του ριξω τις ιδεες που επαθες εσυ μηπως και ειναι το ιδιο.

Jimmakos
15-07-11, 16:08
ωραία για να το έχω στο νου μου...

Αύριο θα το βαλω στο συνεργειο , να δουμε στον εγκεφαλο τι παιζει...και θα του ριξω τις ιδεες που επαθες εσυ μηπως και ειναι το ιδιο.

Ρίξε και μια ματιά στον ρυθμιστή πίεσης βενζίνης......

randy
30-07-11, 01:19
Κανενας Maf sensor ισως? λεω εγω τωρα.. Στο 206 τα ιδια εκανε μεχρι που καθαριστηκε ο Maf και η πεταλουδα και επαναπρογραμματιστηκε ο εγκεφαλος.

Jimmakos
30-07-11, 04:13
Δεν είναι maf φίλε μου.... Αν ήταν maf θα μπέρδευε, άλλο το 206 όμως....

Το θέμα maf το έχω ζήσει στο Ε36, σωληνάκια ήταν, λάδια έχανε απο την τάπα κάτω και το μοτέρ ρελαντί είχε πιάσει βρώμα για αυτό τα έκανε όλα αυτά!

m-power_01
30-07-11, 05:10
Δεν είναι maf φίλε μου.... Αν ήταν maf θα μπέρδευε, άλλο το 206 όμως....

Το θέμα maf το έχω ζήσει στο Ε36, σωληνάκια ήταν, λάδια έχανε απο την τάπα κάτω και το μοτέρ ρελαντί είχε πιάσει βρώμα για αυτό τα έκανε όλα αυτά!

Ρε Δημήτρη στο ξανάπα και πιο πάνω ... μην συγχέεις τα πράγματα! Δεν έχει να κάνει μία μικρή διαρροή λαδιών από την τάπα με το τρέμολο του κινητήρα.
Σκέψου το λογικά για να το καταλάβεις... στο κάρτερ μένει μία παραπανίσια ποσότητα λαδιού αφενός για να ψύχεται ,αφετέρου δε για να εξασφαλίζεται πάντα η επιθυμητή στάθμη ώστε να δουλεύει η τρόμπα απροβλημάτιστα.

Jimmakos
30-07-11, 17:42
Ρε Δημήτρη στο ξανάπα και πιο πάνω ... μην συγχέεις τα πράγματα! Δεν έχει να κάνει μία μικρή διαρροή λαδιών από την τάπα με το τρέμολο του κινητήρα.
Σκέψου το λογικά για να το καταλάβεις... στο κάρτερ μένει μία παραπανίσια ποσότητα λαδιού αφενός για να ψύχεται ,αφετέρου δε για να εξασφαλίζεται πάντα η επιθυμητή στάθμη ώστε να δουλεύει η τρόμπα απροβλημάτιστα.

Τα BMW ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν όμως αέρα ούτε χιλιοστό του γραμμαρίου για να λειτουργούν σωστά!
Και δεν λεω οτι αποκλειστικά έτρεμε απο τα λάδια, όταν όμως σιγά σιγά γίνεται διαρροή και το μοτέρ στεγνώνει απο λίπανση τότε ναι τρέμει και δουλεύει άγρια! Αυτό εννοώ Σπύρο!

m-power_01
31-07-11, 04:00
Τα BMW ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν όμως αέρα ούτε χιλιοστό του γραμμαρίου για να λειτουργούν σωστά!
Και δεν λεω οτι αποκλειστικά έτρεμε απο τα λάδια, όταν όμως σιγά σιγά γίνεται διαρροή και το μοτέρ στεγνώνει απο λίπανση τότε ναι τρέμει και δουλεύει άγρια! Αυτό εννοώ Σπύρο!

Απο την τάπα δεν πρόκειται ποτέ να τραβήξει αέρα! Το λάδι πάντα θα καλύπτει τα κενά.
Τώρα ρε Δημήτρη με δουλεύεις ... Θα στεγνώσει το μοτέρ από λάδια λόγω διαρροής και το μόνο που θα παρατηρήσεις ,θα είναι τρέμολο στο ρελαντί ?
η βαλβίδες σου θα βαράνε ''πριόνια'' στην διαπασών και εσύ θα λες μα γιατί τρέμει?

nikos valvetronic
31-07-11, 14:25
Εγω παλια ειχα ενα VW Caddy 1.6 βενζινη στη δουλεια και εκαιγε τοσο πολυ λαδι που εχανες την μπαλα ποτε συμπληρωσες και ποτε τα εκαψε.Ετσι πολλες φορες το συμπληρωναμε οταν ακουγαμε το μοτερ να κροταλιζει! Μιλαμε για πολυ κροταλισμα,ισως να εκανε και τρεμουλο αλλα που να το καταλαβεις αφου στο ρελαντι γινοτανε πολεμος.Οταν εφτανε σ'αυτο το σημειο ειχε το πολυ 500γρ. μεσα.Φανταζομαι οτι δεν μενει το BMW τοσο στεγνο ετσι;

Jimmakos
31-07-11, 15:16
Και εγώ χθες που τις τα άλλαξα (έφτιαξα την τάπα στο κάρτερ που έχανε) μέτρησα περιεχόμενο 2 λίτρα απο 4.5 που θέλει μαζί με το φίλτρο....

Έβαλα λοιπόν 4.5 λίτρα και μόλις πήρε μπροστά το αμάξι συνήλθε, τυχαίο? Όταν δεν υπάρχει λίπανση στα κινούμενα μέρη του κινητήρα δεν δουλεύει άγρια ο κινητήρας?
Δεν αντιλέγω πως οι βαλβίδες κάνουν σαν σιδεροπρίονο αλλά όταν δεν έχει λάδι δεν λειτουργεί σωστά και τρέμει και κροταλίζει και τα πάντα!