PDA

Επιστροφή στο Forum : Διδυμοι Πύργοι



ΔημήτρηςΜ3
04-06-11, 19:26
Υπαρχει "ξενος δακτυλος" και πολλα αλλα συμφεροντα....... προκαθωρισμενα πριν αρκετα χρονια....

ποιο να ειναι αυτοι αραγε?
το μονο λαθος που εκανε ο λαντεν ειναι αντι για τους πυργους επρεπε να τα ριξει και τα 2 στο λευκο οικο να τους παρει ολους μαζι

Thomelef
04-06-11, 20:03
το ένα το αεροσκάφος δεν πρόλαβε ρε μήτσο...υπάρχει και σχετική ταινεία με το τι έγινε
στο αεροσκάφος που είχε κατευθυνσή για τον λευκό οίκο...

Κωνσταντίνος
04-06-11, 21:25
το ένα το αεροσκάφος δεν πρόλαβε ρε μήτσο...υπάρχει και σχετική ταινεία με το τι έγινε
στο αεροσκάφος που είχε κατευθυνσή για τον λευκό οίκο...

[οφφ τοπικ]
To αεροπλάνο που πήγαινε στον Λευκό Οίκο έπεσε στα μισά. Όλα τα άλλα έφτασαν.
Και αυτό μια απο τις περίεργες συμπτώσεις.

Όπως επίσης και εκείνο το αεροπλάνο που χτύπησε το Πεντάγωνο...........εξαυλώθηκε. Δεν βρέθηκε κανένα συντρίμμι.
[/οφφ τοπικ]

pilot
04-06-11, 22:07
[οφφ τοπικ]
To αεροπλάνο που πήγαινε στον Λευκό Οίκο έπεσε στα μισά. Όλα τα άλλα έφτασαν.
Και αυτό μια απο τις περίεργες συμπτώσεις.

Όπως επίσης και εκείνο το αεροπλάνο που χτύπησε το Πεντάγωνο...........εξαυλώθηκε. Δεν βρέθηκε κανένα συντρίμμι.
[/οφφ τοπικ]

φυσικά και ΔΕΝ ήταν αεροπλάνο αυτό που χτύπησε το πεντάγωνο..και δη ένα Boeing-757 όπως είπαν!!

kloukakis
04-06-11, 23:32
Με βάση τους νόμους της φυσικής, τους οποίους ευτυχώς δεν ψήφισαν οι άνθρωποι, αλλά η ίδια η φύση:

1)Ένα αεροπλάνο δεν εξαυλόνεται.
2)Ένα αεροπλάνο που πέφτει στον 100τόσο όροφο δεν ρίχνει μεταλλινό ουρανοξύστη απο τα θεμέλια.

Σχόλια:
1) Ποιος μπορεί να πίστεψε ότι απο ένα τέτοιο αεροπλάνο δεν έμεινε ούτε πτερωτή απο την τουρμπίνα?
2) Δλδ αν δεν είναι έτσι οι ελεγχόμενες κατεδαφίσεις, τότε πώς είναι?
3) Ήμαρτον!

Eleni
05-06-11, 05:52
Υπαρχουν πολλα "αλλα και αλλοι παραγοντες" που θα μαθουμε την μιση/αληθεια οταν περασει το χρονικο διαστημα του ισχυει για ανακοινωσεις.....

oldcarskickass
05-06-11, 11:47
Υπαρχουν πολλα "αλλα και αλλοι παραγοντες" που θα μαθουμε την μιση/αληθεια οταν περασει το χρονικο διαστημα του ισχυει για ανακοινωσεις.....

Εννοείς τα απόρρητα του State Department;

Αν θυμάμαι καλά είναι τα 50 χρόνια σωστά;

Από καιρό πιστεύω ότι το θέμα ΔΕΝ είναι να μάθουμε ΠΟΙΟΣ το έκανε, αλλά γιατί, κάτι που στην κοινή γνώμη (εκτός από ένα μεγάλο πυρήνα στην Αμερική) έχει κατασταλάξει.

GiannisRob
05-06-11, 14:10
2)Ένα αεροπλάνο που πέφτει στον 100τόσο όροφο δεν ρίχνει μεταλλινό ουρανοξύστη απο τα θεμέλια.

Και όμως μπορεί. Όχι λόγω της σύγκρουσης, αλλά λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύχθηκαν, αφού έπιασε φωτιά μεγάλης έκτασης μετά τη συγκρουσή.

Λόγω των υψηλών θερμοκρασιών, λοιπόν, έλιωσαν οι υψηλής αντοχής χάλυβες του σκελετού του κτηρίου, και δεν μπορούσαν να φέρουν το βάρος των από πάνω ορόφων. Όταν λοιπόν, οι πάνω όροφοι κατέρρευσαν, πήραν παραμάζωμα και τους κάτω. Αν το κτήριο έπεφτε λόγω της σύγκρουσης, αυτό θα γινόταν αμέσως, και σίγουρα όχι κάθετα στο έδαφος!

:cheers:

kloukakis
05-06-11, 15:02
Ειδικός δεν είμαι, ούτε μπορώ να πω να πω οτι ξέρω τι έγινε. Ειδικοί που το έχουν αναλύσει έχουν πει διάφορα "περίεργα". Απλά εμένα μου μοιάζει για κατεδάφιση. Αν δεις στο βίντεο το κομμάτι του ουρανοξύστη πάνω απο το σημείο πρόσκρουσης οταν κόπηκε πήγε να φύγει στο πλάι, αλλά όχι τελικά έπεσε κάθετα και πήρα μαζί του μέχρι και το ισόγειο(που λέει ο λόγος):whistle:



https://www.youtube.com/watch?v=qhyu-fZ2nRA&feature=related

Σόρρυ για το οφ.

S8N
05-06-11, 15:30
Το ότι δεν έγειρε προς το πλάι αλλά κρατήθηκε μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Κατ' αρχάς στα κτήρια αυτά το πιο άκαμπτο τμήμα είναι ο πυρήνας (ανελκυστήρες - κλιμακοστάσια), ο οποίος σίγουρα τα συγκράτησε και κατά την πτώση. Όσο για τις δήθεν εκρήξεις που σημειώνονταν στους κάτω ορόφους καθώς κατέρρεε, είμαι 100% σίγουρος πως ήταν τζάμια που έσπαγαν από την πίεση του αέρα καθώς οι πάνω όροφοι καταπλάκωναν τους κάτω.

Πάντως, όσοι έχετε δει σειρές όπως 'Seconds from disaster' ή 'Why planes fall', θα έχετε συνειδητοποιήσει πως ένα αεροσκάφος πράγματι εξαφανίζεται όταν τα συντρίμια του καίγονται επί ώρες. Πόσω μάλλον τα συγκεκριμένα αεροσκάφη τα οποία ήταν γεμάτα καύσιμο. Θυμηθείτε το Concorde που έπεσε το 2000 στη Γαλλία λίγο μετά την απογείωση.

kloukakis
05-06-11, 15:51
Αμα παρατηρήσεις το πάνω κομμάτι έγιρε, αλλά δεν κόπηκε να πέσει στο πλάι παρα έπεσε κάθετα σαν να μην είχε στήριξη και πήρε μαζί του όλο το κτήριο. Αμα δεις κάτι σειρές με κατεδαφίσεις που έχουν στο Αμέρικα θα δεις πολλές ομοιότητες....

Με το αεροπλάνο που εξαφανίστηκε δλδ μετά απο πόσες ώρες πήγαν στο σημείο και δεν είχε μείνει ουτε κολυμπιθρόξυλο? Και δεν μιλάμε για κανένα ελικοφόρο. Εξάλλου υπάρχουν κομμάτια στο αεροπλάνο που δουλεύουν σε εξωπραγματικές θερμοκρασίες

Δεν λέω οτι ξέρω τι έγινε, απλά σχολιάζω τι βλέπω....
Πάντως να πούμε να οτι τα αμερικανάκια στις τηλεοράσεις δεν βλέπουν αυτά που κάνει η κυβέρνησή τους μέσα και έξω απο την χώρα. Όταν είχαν έρθει συγγενείς και έβλεπαν εικόνες απο Αμερικάνικο στρατό σε ξένες χώρες, μας ρωτούσαν "αυτά ρε παιδιά που γίνονται?" Γενικά πέφτει πολύ έλεγχος στα ΜΜΕ.

oldcarskickass
05-06-11, 18:37
Και όμως μπορεί. Όχι λόγω της σύγκρουσης, αλλά λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύχθηκαν, αφού έπιασε φωτιά μεγάλης έκτασης μετά τη συγκρουσή.

Λόγω των υψηλών θερμοκρασιών, λοιπόν, έλιωσαν οι υψηλής αντοχής χάλυβες του σκελετού του κτηρίου, και δεν μπορούσαν να φέρουν το βάρος των από πάνω ορόφων. Όταν λοιπόν, οι πάνω όροφοι κατέρρευσαν, πήραν παραμάζωμα και τους κάτω. Αν το κτήριο έπεφτε λόγω της σύγκρουσης, αυτό θα γινόταν αμέσως, και σίγουρα όχι κάθετα στο έδαφος!

:cheers:

Και τότε γιατί δεν έπεσε στην δεκαετία του 1970 που πάλι σε ένα από τους δύο πύργους είχε ΞΑΝΑΠΕΣΕΙ μικρό αεροσκάφος και μάλιστα καίγονταν για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ.

Ψάξτε το λίγο και θα βρείτε αυτό που λέω.

S8N
05-06-11, 22:38
Δε νομίζω πως είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Και παλι όμως, άλλο πράγμα ένα μικρό αεροσκάφος κι άλλο ένα 767 με γεμάτα ρεζερβουάρ. Το πιο σοβαρό περιστατικό ήταν η βομωιστικη επίθεση του 1993 η οποία εξαφάνισε κυριολεκτικά 5 υπόγεια επίπεδα. Εντούτοις το κτίριο άντεξε, όπως άντεξε και την κρούση του Boeing. Η πτώση του οφείλεται σε συνδυασμό παραγόντων: σοβαρή βλάβη στον φέρονται οργανισμό και πυρκαγιά που συντηρηθηκε εξ αιτίας πολύ εύφλεκτων υλικών (καύσιμο jet) επι μια ώρα.

DRAKOULAS
05-06-11, 22:48
Παιδια μην παραμυθιαζεστε με τα ψεμματα των Αμερικανων. Ολα στημενα ειναι,ακομα κι αυτα που βλεπουμε. Ο Αμερικανικος λαος εχει απο χρονια κοιμηθει, μην κοιμηθειτε και σεις.
Το να πεσουν τα 2 αυτα κτιρια απο 2 αεροσκαφη ειναι σαν μια μυγα να ριξει κατω ενα ποτηρι νερο...Ολα αυτα που εγιναν υπηρχαν λογοι που εγιναν...

oldcarskickass
05-06-11, 23:35
Δε νομίζω πως είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Και παλι όμως, άλλο πράγμα ένα μικρό αεροσκάφος κι άλλο ένα 767 με γεμάτα ρεζερβουάρ. Το πιο σοβαρό περιστατικό ήταν η βομωιστικη επίθεση του 1993 η οποία εξαφάνισε κυριολεκτικά 5 υπόγεια επίπεδα. Εντούτοις το κτίριο άντεξε, όπως άντεξε και την κρούση του Boeing. Η πτώση του οφείλεται σε συνδυασμό παραγόντων: σοβαρή βλάβη στον φέρονται οργανισμό και πυρκαγιά που συντηρηθηκε εξ αιτίας πολύ εύφλεκτων υλικών (καύσιμο jet) επι μια ώρα.

Οκ πες πως δεν έχει συμβεί, εσύ όμως μιλάς για την καττάρευση του κτιρίου στο οποίο έπεσε το BOEING, το άλλο το κτίριο στο οποίο έπεσε ένα μικρό αεροσκαφάκι;

Ή το τρίτο κτίριο 4 - 5 αμερικάνικα οικοδομικά τετράγωνα μακριά στο οποίο ΔΕΝ έπεσε αεροπλάνο πως πήρε φωτιά καταρχάς και δεύτερον πως κατέρρευσε.

Επίσης πως και κατά την κατάρρευσή των τριών αυτών κτιρίων (ΔΥΟ εκ των οποίων ήταν από τους μεγαλύτερους ουρανοξύστες) δεν έσπασε τζάμι (στο περίπου) διπλανού κτιρίου;
Δλδ γίνεται από ΤΥΧΑΙΑ καταστροφή μέρους του κτιρίου σε τυχαίες συνθήκες να πέσει ΑΚΡΙΒΩΣ στα θεμέλιά του;

ΥΓ: δεν ειρωνεύομαι ούτε θέτω ρητορικά ερωτήματα, απλά αν θυμάμαι πρέπει να είσαι πολιτικός μηχανικός, οπότε (για μένα τουλάχιστον) ο λόγος σου έχει παραπάνω σημασία.

YΓ ωραία συζήτηση, μήπως να κάναμε ένα split;; Ε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ moderators (καιρό έχει να φορεθεί αυτό)

oldcarskickass
05-06-11, 23:40
https://en.wikipedia.org/wiki/B-25_Empire_State_Building_crash

Το Empire state από όσο θυμάμαι στέκει ακόμα.

GiannisRob
06-06-11, 00:15
Οκ πες πως δεν έχει συμβεί, εσύ όμως μιλάς για την καττάρευση του κτιρίου στο οποίο έπεσε το BOEING, το άλλο το κτίριο στο οποίο έπεσε ένα μικρό αεροσκαφάκι;

Ή το τρίτο κτίριο 4 - 5 αμερικάνικα οικοδομικά τετράγωνα μακριά στο οποίο ΔΕΝ έπεσε αεροπλάνο πως πήρε φωτιά καταρχάς και δεύτερον πως κατέρρευσε.

Επίσης πως και κατά την κατάρρευσή των τριών αυτών κτιρίων (ΔΥΟ εκ των οποίων ήταν από τους μεγαλύτερους ουρανοξύστες) δεν έσπασε τζάμι (στο περίπου) διπλανού κτιρίου;
Δλδ γίνεται από ΤΥΧΑΙΑ καταστροφή μέρους του κτιρίου σε τυχαίες συνθήκες να πέσει ΑΚΡΙΒΩΣ στα θεμέλιά του;

ΥΓ: δεν ειρωνεύομαι ούτε θέτω ρητορικά ερωτήματα, απλά αν θυμάμαι πρέπει να είσαι πολιτικός μηχανικός, οπότε (για μένα τουλάχιστον) ο λόγος σου έχει παραπάνω σημασία.

YΓ ωραία συζήτηση, μήπως να κάναμε ένα split;; Ε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ moderators (καιρό έχει να φορεθεί αυτό)

Φίλε μου, νομίζω ότι ο Άρης στο ποστ του που αναφέρεσαι, μίλησε γενικά για την κατάρρευση ενός κτηρίου λόγω πρόσκρουσης αεροπλάνου πάνω του.

Σε ίδιο τόνο μίλησα και εγώ: Σχολίασα μόνο το θέμα της κατάρρευσης, λόγω πρόσκρουσης αεροπλάνου, καθαρά απο τη σκοπιά του μηχανικού (συνάδελφος του Άρη και 'γω).

Το αν όλα αυτά που λέγονται για Αλ Κάιντα, Μπιν Λάντεν, Δίδυμους Πύργους, συνομωσίες και λοιπά, είναι αλήθεια, είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία και νομίζω ότι ξεφεύγει λίγο από το θέμα αυτού του θρεντ...

:cheers:

oldcarskickass
06-06-11, 09:44
Φίλε μου, νομίζω ότι ο Άρης στο ποστ του που αναφέρεσαι, μίλησε γενικά για την κατάρρευση ενός κτηρίου λόγω πρόσκρουσης αεροπλάνου πάνω του.

Σε ίδιο τόνο μίλησα και εγώ: Σχολίασα μόνο το θέμα της κατάρρευσης, λόγω πρόσκρουσης αεροπλάνου, καθαρά απο τη σκοπιά του μηχανικού (συνάδελφος του Άρη και 'γω).

Το αν όλα αυτά που λέγονται για Αλ Κάιντα, Μπιν Λάντεν, Δίδυμους Πύργους, συνομωσίες και λοιπά, είναι αλήθεια, είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία και νομίζω ότι ξεφεύγει λίγο από το θέμα αυτού του θρεντ...

:cheers:

Ναι το κατάλαβα γιατί μίλησε.

Αλλά στα 2 μόνο κτίρια έπεσαν τεράστια αεροσκάφη.

Το τρίτο που βρίσκονταν εκεί κοντά καίγονταν επίσης για αρκετή ώρα. Δεν κατέρρευσε.

Επίσης όπως φαίνεται και στο λινκ που παρέθεσα πιο πάνω και στο Empire State είχε ξαναπέσει αεροσκάφος και μάλιστα από ότι λέει το κτίριο ήταν σε λειτουργία την επόμενη δευτέρα.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πως γίνεται ένας ουρανοξύστης κτίριο να καταρρέει από φωτιά σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα, και μάλιστα στα ίδια του τα θεμέλια, δλδ να μην πέφτει παράκεντρα ή σε κομμάτια. Επίσης πως γίνεται να διαλύεται μέχρι και ο πρώτος όροφος και στα τρία κτίρια (δεν έπεσαν μόνο οι δίδυμοι πύργοι) που κατέρρευσαν από την φωτιά, λογικά δεν θα έπρεπε κάποιοι όροφοι η κάποιο τμήμα της κατασκευής να στέκεται όρθιο;;

Το ξέρω ότι είναι άλλη ιστορία η οποία μάλιστα δεν με απασχολεί και καθόλου, απλά τα παραπάνω ερωτήματα μου ήρθαν όταν είδα κάποια << ντοκυμαντέρ >> περί της σύγκρουσης και του όλου τότε θίασου. Το όλο θέμα περί συνωμοσίας θεωρώ ότι απαντάται μόνο του όταν η ίδια η κυβέρνηση της Αμερικής δεν βρήκε κομμάτι από το αεροσκάφος αλλά βρήκε ένα άθικτο διαβατήριο από τους αεροπειρατές κιόλας, και ξαναλέω ότι δεν αναφέρομαι καν σε αυτό.

Skyline_IS
06-06-11, 11:18
Καραστημενο μεχρι εκει που δεν παει..Στημενο ηταν που ριξαν τους πυργους και αλλο τοσο στημενο ηταν που πιασανε τον λαντεν..

Στην επομενη επιχειρηση ας παρουν κανα σκηνοθετη να κανουν πιο πιστευτη δουλεια..

S8N
06-06-11, 19:21
Παίδες, ας είμαστε λογικοί. Μη μου λέτε ότι σε δυο ουρανοξύστες όπου εργάζονταν 50.000 άτομα και τους οποίους επισκέπτονταν 200.000 άνθρωποι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ έγινε ελεγχόμενη κατάρρευση χωρίς να πάρει κανείς πρέφα.

Έχω ανέβει στους δίδυμους πύργους και έχω τραβήξει φωτογραφίες από τον χώρο του εστιατορίου. Το προσωπικό ήταν (εν έτει 1999) πολύ αυστηρό σε θέματα ασφαλείας και όλες οι τσάντες ελέγχονταν. Φαντάζομαι θα συμφωνείτε ότι είναι μάλλον αδύνατο να εργάζεσαι σε ένα χώρο με κινητά χωρίσματα και δίπλα σου κάποιο συνεργείο να τροχίζει κολώνες, να σπάει με κομπρεσσέρ και να τοποθετεί δυναμίτες.

Αν σας κάνει εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο έπεσαν, σκεφτείτε πόσο ιδιαίτερες κατασκευές ήταν αυτοί οι ουρανοξύστες. Σε έναν κοινό ουρανοξύστη όπως το Empire State Building τα περιμετρικά υποστυλώματα έχουν κύριο σκοπό να εμποδίζουν την ταλάντωση και τον λυγισμό της κατασκευής προσδίδοντας ακαμψία. Στους δίδυμους πύργους όμως τα στοιχεία αυτά συγκρατούσαν μεγάλο τμήμα του κατακόρυφου φορτίου. Οι πλάκες ένωναν τους 4 άκαμπτους περιμετρικούς τοίχους με τον πυρήνα ενώ ήταν σχεδιασμένες ώστε να συμβάλλουν στην αναδιανομή των φορτίων μεταξύ των περιμετρικών στοιχείων. Οι πλάκες αυτές, οι οποίες συνδέονταν με το εξωτερικό περίβλημα μέσω δικτυωμάτων και βισκοελαστικών στοιχείων ώστε οι ένοικοι να μην αισθάνονται την ταλάντωση από τα φορτία τους ανέμου, έπεσαν η μία πάνω στην άλλη όταν η φωτιά έκοψε τους συνδέσμους με το περίβλημα και τον πυρήνα. Η κατάρρευση εσωτερικά του κτηρίου προηγείτο εκείνης όπως την βλέπαμε από τις κάμερες έξω, γι' αυτό εκτινάζονταν μπάζα και τζάμια 20 ορόφους πιο κάτω. Επίσης, πρώτος έπεσε ο ουρανοξύστης που χτυπήθηκε τελευταίος, απλούστατα γιατί χτυπήθηκε σε χαμηλότερο όροφο οπότε το άνωθεν φορτίο ήταν μεγαλύτερο.

Διαβάστε αυτά και θα καταλάβετε:

https://www.popularmechanics.com/technology/military/news/1227842

https://wtc.nist.gov/pubs/factsheets/faqs_8_2006.htm

https://www.loosechangeguide.com/LooseChangeGuide.html

Όσον αφορά τo θέμα με το Empire State Building, τα μεγέθη είναι εντελώς διαφορετικά. Το βομβαρδιστικό Β-25 ζυγίζει 35.000 λίμπρες, κουβαλάει 2000 γαλόνια καύσιμα κι έπεσε με χαμηλή ταχύτητα πάνω στο κτήριο (max 180mph) γιατί είχε χαθεί σε ομίχλη. Ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο είχε μεταποιηθεί σε προσωπικό μέσο μεταφοράς, είχε βάρος 21.000 λίμπρες ενώ η μέγιστη ταχύτητά του δεν ξεπερνούσε τα 250 μίλια την ώρα. Το 767 από την άλλη ζυγίζει πάνω από 300.000 λίμπρες γεμάτο, κουβαλάει 24.000 γαλόνια καύσιμο jet κι έχει μέγιστη ταχύτητα κοντά στα 0.9 Mach (570 μίλια την ώρα). Τα αεροπλάνα που έπεσαν στο WTC είχαν ταχύτητα 480 και 530 μιλίων την ώρα αντίστοιχα.

Με πρόχειρο υπολογισμό, η κινητική ενέργεια (E=1/2*m*v^2) που κλήθηκαν ν' αποσβέσουν οι δίδυμοι πύργοι ήταν πάνω από 100 φορές μεγαλύτερη εκείνης που δέχτηκε το Empire State Building.

Όσον αφορά το WTC7, αυτό δεν ήταν 5 τετράγωνα πιο πέρα αλλά δίπλα στον Βόρειο πύργο. Ένα τμήμα του πύργου αυτού προκάλεσε ζημιά όταν έπεσε πάνω στο WTC7, ενώ φλεγόμενα κομμάτια του ίδιου πύργου προκάλεσαν πολλές εστίες στο κτήριο τις οποίες κανείς δεν έσβησε απλούστατα γιατί δε δούλεψε το σύστημα πυρασφάλειας και δεν υπήρχε παροχή νερού για τους πυροσβέστες. Η American Society of Civil Engineers έχει καταλήξει στο συμπέρασμα πως το WTC7 όχι μόνο δεν έπεσε χωρίς λόγο, αλλά άντεξε 9 λεπτά παραπάνω απ' ότι προέβλεπε ο σχεδιασμός του.

Σημειώστε πως οι έρευνες αυτές δεν έχουν βασιστεί σε αμπελοφιλοσοφίες αλλά σε μελέτες βάθους 10ετίας με προγράμματα πεπερασμένων στοιχείων και άπειρες ώρες ανάλυσης του μηχανισμού κατάρρευσης.

aristent
06-06-11, 19:45
Αρη, απλα respect στο ποστ σου!!!...δεν υπαρχει κατι αλλο να πω!!!

:notworthy::notworthy::notworthy:

ΔημήτρηςΜ3
06-06-11, 20:00
τι εγινε ρε παιδια ποιος εκανε ποστ χωρις την αδεια μου????????????????????????????

Monsta
06-06-11, 20:16
Από τη μία κοροιδεύουμε τους Αμερικάνους που είναι αγαθός λαός και από την άλλη πιστεύουμε (εμείς οι 'πονηροί' και 'ξύπνοι' Έλληνες) τις αηδίες κάποιων που θέλουν να δημιουργήσουν εντυπώσεις μέσα από ένα τόσο τραγικό γεγονός. Ναι σίγουρα, τους Πύργους τους έριξαν επίτηδες με δυναμίτη :whistle::whistle::hystericalbs1:


Ευτυχώς όμως που υπάρχει κι ένας Άρης να τα εξηγεί επιστημονικά.


Πήγα επίσης να γράψω το παρακάτω, αλλά με πρόλαβες αγαπητέ :original:


Επίσης, πρώτος έπεσε ο ουρανοξύστης που χτυπήθηκε τελευταίος, απλούστατα γιατί χτυπήθηκε σε χαμηλότερο όροφο οπότε το άνωθεν φορτίο ήταν μεγαλύτερο.



Τέλος η κατάρρευση (αν ήταν σαμποτάζ) θα γινόταν από κάτω προς τα πάνω όπως γίνεται σε όλες τις ελεγχόμενες και όχι το αντίθετο, όπως έγινε στη περίπτωση του WTC. Είναι φανερό ότι οι κάτω όροφοι απλά δεν άντεξαν το βάρος των πάνω, όταν εκείνοι άρχισαν πρώτοι να καταρρέουν με το τρόπο που μας εξήγησε ο Άρης.

Υπάρχει επίσης ένα πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ που έχει ετοιμασθεί από ειδικούς επιστήμονες και εξηγεί ακριβώς τη διαδικασία. thumb

bill_m3
07-06-11, 09:53
τι εγινε ρε παιδια ποιος εκανε ποστ χωρις την αδεια μου????????????????????????????

Τι εννοείς Δημήτρη??????
Δεν κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ ποστ από λογαριασμό άλλου!!

Απλά φαίνεται σαν να δημιούργησες εσύ το θέμα επειδή μετακινήθηκαν τα πόστ από το δικό σου και μετά !!!

GEORGE316
07-06-11, 10:17
πολλες οι θεωριες συνομωσιας,ολες φαινονται πιστευτες,ολες αμφισβητουνται.
κατ εμε το θεμα της 11 σεπτεμβριου,ηταν ενα χτυπημα της αλ καιντα,με σιγουρη εσωτερικη βοηθεια απο καποιους παραστρατημενους που εργαζονται για τη κυβερνηση.παντου υπαρχουν οι παραστρατουντες.
το οτι κρυβονται πολλα πραγματα απο το λαο αυτο δεν σηκωνει αμφισβητηση.
δε γνωριζουμε ουτε το ενα πεμπτο απο αυτα που συμβαινουν στο πλανητη μας.αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που βλεπουμε ουφο(?),εξωγηινους(?) και αλλα πολλα και διαφορα.
ουτε μηχανικος ειμαι,ουτε εχω καμμια σχεση με αυτα,οποτε "αναγκαστικα"πιστευω τους ειδικους.
σε καμμια περιπτωση δεν θα πιστεψω το πορισμα των αρχων της αμερικανικης κυβερνησης,διοτι τα στοιχεια ειναι παραποιημενα 100%.
λυπαμαι απιστευτα για οποια ανθρωπινη ψυχη εφυγε απο τα εγκοσμια με ενα τετοιο βαρβαρο τροπο,θλιβομαι που ανθρωποι που απλα δουλευαν για να ταισουν τις οικογενειες τους σκοτωθηκαν για να "γουσταρει" ο λαντεν,ενω κανενας απο αυτους του του φταινε δεν επαθε ουτε γρατζουνια.
εγω μπορει να υποστηριζα και τον λαντες αν εβαζε βομβα στ ολευκο οικο στο γραφειο που γινονταν οι δικες τους "υπουργικες συσκεψεις" κατα τη διαρκεια συσκεψης!!
εκεινοι του φταινε και οχι η μητερα με το παιδι της που πηγε στο πυργο για να απρει ενα πιστοποιητικο....

Kostas_1
07-06-11, 11:07
τι εγινε ρε παιδια ποιος εκανε ποστ χωρις την αδεια μου????????????????????????????


Τι εννοείς Δημήτρη??????
Δεν κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ ποστ από λογαριασμό άλλου!!

Απλά φαίνεται σαν να δημιούργησες εσύ το θέμα επειδή μετακινήθηκαν τα πόστ από το δικό σου και μετά !!!

Ακριβως. Επειδη το πρωτο ποστ που γραφτηκε για το θεμα αυτο ηταν το δικο σου, οταν ξεχωριστηκαν αυτα τα ποστ απο το προηγουμενο θεμα (μια και ηταν ασχετα με το αρχικο) φαινεται σαν να το ξεκινησες εσυ

kloukakis
10-06-11, 12:38
πολλες οι θεωριες συνομωσιας,ολες φαινονται πιστευτες,ολες αμφισβητουνται.
κατ εμε το θεμα της 11 σεπτεμβριου,ηταν ενα χτυπημα της αλ καιντα,με σιγουρη εσωτερικη βοηθεια απο καποιους παραστρατημενους που εργαζονται για τη κυβερνηση.παντου υπαρχουν οι παραστρατουντες.
το οτι κρυβονται πολλα πραγματα απο το λαο αυτο δεν σηκωνει αμφισβητηση.
δε γνωριζουμε ουτε το ενα πεμπτο απο αυτα που συμβαινουν στο πλανητη μας.αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που βλεπουμε ουφο(?),εξωγηινους(?) και αλλα πολλα και διαφορα.
ουτε μηχανικος ειμαι,ουτε εχω καμμια σχεση με αυτα,οποτε "αναγκαστικα"πιστευω τους ειδικους.
σε καμμια περιπτωση δεν θα πιστεψω το πορισμα των αρχων της αμερικανικης κυβερνησης,διοτι τα στοιχεια ειναι παραποιημενα 100%.
λυπαμαι απιστευτα για οποια ανθρωπινη ψυχη εφυγε απο τα εγκοσμια με ενα τετοιο βαρβαρο τροπο,θλιβομαι που ανθρωποι που απλα δουλευαν για να ταισουν τις οικογενειες τους σκοτωθηκαν για να "γουσταρει" ο λαντεν,ενω κανενας απο αυτους του του φταινε δεν επαθε ουτε γρατζουνια.
εγω μπορει να υποστηριζα και τον λαντες αν εβαζε βομβα στ ολευκο οικο στο γραφειο που γινονταν οι δικες τους "υπουργικες συσκεψεις" κατα τη διαρκεια συσκεψης!!
εκεινοι του φταινε και οχι η μητερα με το παιδι της που πηγε στο πυργο για να απρει ενα πιστοποιητικο....

Συμφωνώ απόλυτα!

Δλδ ποιοι είναι αυτοί οι ξύπνιοι Έλληνες??? Βλέπεις φίλε Κώστα πουθενά καμία καινούργια εκδοχή που την βγάλαμε απο το μυαλό μας?
Πολύ λίγοι ξέρουν τι πραγματικά συνέβει και ποιοι είναι οι υπεύθυνοι! Όποιοι και να έριξαν, πιστεύω οτι στην χειρότεροι υπήρχαν και άτομα εκ των έσω που γνώριζαν. Και για να μην αναφέρουμε μαρτυρίες ατόμων (εντός και εκτός οτυ κτηρίου) που λένε πολλά και διάφορα τα οποία έχουν χαθεί στο σκοτάδι.

Όσο καλά τα λέει ο Άρης(νοου οφενς), άλλο τόσο καλά τα λένε και συνάδελφοι του σε αντίστοιχα ντοκιμαντερ με στοιχεία και αποδείξεις ότι αυτή η κατάρρευση δεν ήταν και τόσο "φυσιολογική"! Δεν λέω να τους πιστέψουμε, αλλα τουλάχιστον να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας και τις δύο εκδοχές και να προβληματιστούμε!

Και ΟΚ πες αυτό! Τώρα αν εσάς δεν σας φαίνεται τουλάχιστον περίεργο και εν αντιθέση σας φαίνεται φυσιολογικό που όλου αυτοί οι τόνοι ειδικών αεροπορικών κραμάτων που δουλεύουν σε ασύληπτες συνθήκες(!) έγιναν καπνός , δεν ξέρω τι να πω. Δεν σας φαίνεται τουλάχιστον περίεργο που έπεσε στο πεντάγωνο ολόκληρο τέρας και δεν το πήρε βίντεο ΜΙΑ κάμερα ενός περαστικού?? ΜΙΑ κάμερα ασφαλείας απο τις ΤΟΣΕΣ που έχει το πεντάγωνο?? Κανένας δεν ήταν εκεί?? Ένα βίντεο ρε παιδιά!! Μια φωτογραφία, κάτι!

Για όσους ενδιαφέρονται ας δουν το zeitgeist1 που λέει πολλά. Δεν χρειάζεται να τα πιστέψουμε, αλλά τουλάχιστον ας τα ακούσουμε.
Για όσους θέλουν να προβληματιστούν και να γ@μοψυχιστούν λίγο παραπάνω υπάρχουν:
zeitgeist2&3
moneymasters1&2(εγώ είδα το 1 και δεν είχα το κουράγιο να δω και το 2)
Ξαναλέω απλά και μόνο για προβληματισμό, εγώ ούτε αυτά συνερίζομαι!

Αρκετά κακός και περίεργος έγινα και δεν μου αρέσει, δεν έχω να πω κάτι άλλο. Σορρυ που σας ζάλισα.

Monsta
10-06-11, 13:15
Δε μιλάμε για το Πεντάγωνο Κώστα. Εκεί φυσικά και ΔΕΝ έπεσε αεροπλάνο.

Όπως και σαφώς υπάρχει η πιθανότητα 'κάποιοι' να γνώριζαν....

Δε μπορώ όμως να καταλάβω γιατί σου κάνει τόση εντύπωση που τα συντρίμμια εξαϋλώθηκαν. Και τα δύο boeing ήταν γεμάτα καύσιμα, είχαν μόλις απογειωθεί από jfk. Εδώ σε κανονικά αεροπορικά δυστυχήματα και πάλι δεν καταφέρνουν να βρουν όλα τα κομμάτια, πόσο μάλλον όταν όλα αυτά τα συντρίμμια είναι συγκεντρωμένα σε ένα συγκεκριμένο χώρο και καίγονται σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες. Αλλά και στη τελική, τι σημασία έχει αν βρήκαν ή δε βρήκαν κομμάτια από τα αεροσκάφη??

Τώρα αν κάποιος θέλει να προβληματιστεί σαφώς και μπορεί αφού υπάρχουν ένα σωρό θεωρείες στο ιντερνετ. :)

Unknown
10-06-11, 13:30
Zeιτgeist και τα μυαλά στα κάγκελα δείτε το ;)

kloukakis
10-06-11, 14:28
Δε μιλάμε για το Πεντάγωνο Κώστα. Εκεί φυσικά και ΔΕΝ έπεσε αεροπλάνο.

Όπως και σαφώς υπάρχει η πιθανότητα 'κάποιοι' να γνώριζαν....

Δε μπορώ όμως να καταλάβω γιατί σου κάνει τόση εντύπωση που τα συντρίμμια εξαϋλώθηκαν. Και τα δύο boeing ήταν γεμάτα καύσιμα, είχαν μόλις απογειωθεί από jfk. Εδώ σε κανονικά αεροπορικά δυστυχήματα και πάλι δεν καταφέρνουν να βρουν όλα τα κομμάτια, πόσο μάλλον όταν όλα αυτά τα συντρίμμια είναι συγκεντρωμένα σε ένα συγκεκριμένο χώρο και καίγονται σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες. Αλλά και στη τελική, τι σημασία έχει αν βρήκαν ή δε βρήκαν κομμάτια από τα αεροσκάφη??

Τώρα αν κάποιος θέλει να προβληματιστεί σαφώς και μπορεί αφού υπάρχουν ένα σωρό θεωρείες στο ιντερνετ. :)

Μα δεν έχει σημασία εαν τελικά η μισή επίθεση είναι μούφα? Τότε γιατί να μην είναι και η άλλη μισή? Μαζί πάνε αυτά....
Φυσικά και μου κάνει εντύπωση να εξαφανιστεί μια τέτοια μάζα και μάλιστα τέτοιων υλικών, ενω βρήκαν άθικτα διαβατήρια. Δλδ είναι λιγο λολ απο μόνο του εν μέρη. Και έστω ότι έγινε.... πόσο γρήγορα έγινε πια που δεν το πήρε μάτι? Τι είναι καρτουν, του πέφτει το αεροπλάνο και μένει μόνο ο πιλότος με ανάκατα μαυρισμένα μαλιά?

Τις ταινίες που προανέφερα δεν τις έχω δει όλες γιατι είναι αρκετά βαριές και προβληματίζουν πάρα πολύ. Φυσικά ούτε αυτές πρέπει να τις "φάμε" αμάσητες, αλλά κάποια πράγματα είναι γεγονότα και όχι απόψεις και εικασίες. Πιο πολύ απ όλα μου έκανε εντύπωση το Moneymasters το οποίο γυρίστηκε 20 χρόνια πριν(νομίζω) και όταν ο αφηγητής λέει τη λέξη "σήμερα" πραγματικά είναι σαν να μιλάει ΑΚΡΙΒΩΣ για το σήμερα του 2011!! Τα ίδια πράγματα με τον ίδιο τρόπο! Απίστευτο!

kloukakis
10-06-11, 15:02
ΥΓ Όταν λέω για το αεροπλάνο που εξαϋλώθηκε, λέω γι αυτό που "εσκασε" στο πεντάγωνο και όχι γι αυτά που έπεσαν στους πύργους...

A8hnaios
19-08-11, 14:41
https://img688.imageshack.us/img688/4949/7dd4f8ec204329aa043b4e7.jpg

Η CIA γνώριζε για την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους


Ήθελε να στρατολογήσει τους τρομοκράτες και έθαψε τις πληροφορίες

Μια από τις πλέον διάσημες θεωρίες συνωμοσίας αναφορικά με την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους, φαίνεται να επιβεβαιώνεται και μάλιστα από ιδιαίτερα αξιόπιστα χείλη! Ένα υψηλά ιστάμενο στέλεχος, επί προεδρίας Τζορτζ Μπους, στο συμβούλιο εθνικής ασφαλείας των ΗΠΑ, ο Ρίτσαρντ Κλαρκ αποκάλυψε ότι η CIA γνώριζε για τις τρομοκρατικές επιθέσεις που επρόκειτο να πραγματοποιηθούν.

Συγκεκριμένα, ο Κλαρκ ισχυρίζεται ότι ο τότε αρχηγός της CIA, Τζόρτζ Τένετ, καθώς και δύο στενοί του σύμβουλοι, είχαν πληροφορηθεί από τον Ιανουάριο του 2000 πως δύο Σαουδάραβες τρομοκράτες είχαν εγκατασταθεί στη νότια Καλιφόρνια και προετοίμαζαν τρομοκρατική επίθεση εναντίον στόχων σε αμερικανικό έδαφος. Αντί να δράσουν όμως, επέλεξαν να τους στρατολογήσουν για λογαριασμό της CIA. Όταν το σχέδιο τους ναυάγησε, σύμφωνα με τον Κλακρ, έκαναν τις κατάλληλες μεθοδεύσεις ώστε το θέμα να μη γίνει γνωστό στο Λευκό Οίκο και να μην κατηγορηθούν για παράβαση καθήκοντος, αμέλεια και όλα όσα θα μπορούσαν να τους προσάψουν.

Την αποκάλυψη αυτή έκανε ο Ρίτσαρντ Κλαρκ κατά τη διάρκεια συνέντευξης που έδωσε, για ραδιοφωνικό ντοκιμαντέρ που θα μεταδοθεί την ημέρα της επετείου, ενώ το θέμα ανέδειξε ο ενημερωτικός ιστότοπος «Daily Beast».

Αν και ο Κλαρκ παραδέχεται ότι δεν μπορεί να αποδείξει ότι ο πρώην αρχηγός της CIA, πήρε την απόφαση για τη συγκάλυψη, επιμένει πως και βάσει της κοινής λογικής μονάχα ο επικεφαλής των μυστικών υπηρεσιών θα μπορούσε να λάβει μια τέτοια απόφαση.

Η CIA, διέψευσε όλους τους ισχυρισμούς ως αβάσιμους. Ωστόσο, και η ίδια η υπηρεσία δεν αποκλείει το ενδεχόμενο κάποια κατώτερα στελέχη να είχαν πληροφορίες για τις επιθέσεις της 11ης Σεπτεμβρίου.
newsbeast.gr

steliose36
19-08-11, 18:46
ρε παιδια εμενα μου κανουν εντυπωσει 2 πραματα:
1. πως γινεται να μην κατεριψαν τα αεροσκαφη πριν συγκρουστουν γιατι ολες οι χωρες εχουν ειδικες μοναδες για τετοια ζητηματα οποτε αν ηθελαν δεν θα προλαβαιναν καν να πλησιασουν τους πυργους.... και
2.δεν ξερω και πολλα γενικα απλα σπουδαζω μηχανολογια και μερικα πραματα απο αποψη φυσικης τα ξερω και μου κανει εντυπωσει η ταχυτητα που επεσαν τα 2 κτιρια καθως ηταν σαν να εκαναν ''ελευθερη πτωση'' πραγμα που δεν γινετε γιατι υπηραν τονοι χαλυβα απο κατω που λογικα θα επηρεαζαν καπως την καταρευση των κτιριων

PANOS-E60
19-08-11, 19:06
ρε παιδια εμενα μου κανουν εντυπωσει 2 πραματα:
1. πως γινεται να μην κατεριψαν τα αεροσκαφη πριν συγκρουστουν γιατι ολες οι χωρες εχουν ειδικες μοναδες για τετοια ζητηματα οποτε αν ηθελαν δεν θα προλαβαιναν καν να πλησιασουν τους πυργους.... και
2.δεν ξερω και πολλα γενικα απλα σπουδαζω μηχανολογια και μερικα πραματα απο αποψη φυσικης τα ξερω και μου κανει εντυπωσει η ταχυτητα που επεσαν τα 2 κτιρια καθως ηταν σαν να εκαναν ''ελευθερη πτωση'' πραγμα που δεν γινετε γιατι υπηραν τονοι χαλυβα απο κατω που λογικα θα επηρεαζαν καπως την καταρευση των κτιριων

Στελιο δες το ποστ Ν.20 δυο σελίδες πιό πίσω σε αυτό το θρεντ. Θα πάρεις απαντησεις.

kplc16
20-08-11, 02:10
δειτε κι αυτο

https://www.youtube.com/watch?v=p6s5eivVJ5Y

Stathis
20-08-11, 09:40
σε λιγο θα μας πουνε οτι δεν υπαρχει Αη Βασιλης... :no:

m-power_01
20-08-11, 14:46
σε λιγο θα μας πουνε οτι δεν υπαρχει Αη Βασιλης... :no:

Αυτό θα γίνει κα θα βγούμε στους δρόμους...:warriorsmiley: