PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπακι.....καποια βοηθεια??



mgiannis
05-06-11, 22:39
Παιδιά καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!
μου ανάβει μόνιμα αυτό το λαμπάκι στο ταμπλό.
μήπως μπορεί να μου πει κανείς τι είναι?


https://img713.imageshack.us/img713/5632/20110605232219.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/713/20110605232219.jpg/)

S8N
05-06-11, 22:41
Τακάκια.

mgiannis
05-06-11, 22:47
πάντως φρένα έχει καλά.
θα τα κοιτάξω το πρωί.
σ ευχαριστώ πολύ πάντως.

giorgos320d
05-06-11, 22:59
δες τα υγρα φρενων, ισως να θελει συμπληρωμα.

giorgos320d
05-06-11, 23:03
πάντως φρένα έχει καλά.
θα τα κοιτάξω το πρωί.
σ ευχαριστώ πολύ πάντως.

ενωητε οτι δεν αλαξε η συμπεριφορα του φρεναρισματος αμεσως που σου αναψε το λαμπακι, απο τη στιγμη που αναβει το λαμπακι για τακακια μπορεις να το περπατησεις το αμαξι για τουλαχιστον τρεις χιλιαδες χιλιομετρα χωρεις να μηωθει η ικανοτιτα του φρεναρισματως.

mgiannis
06-06-11, 00:13
οκ......ελεγχος το πρωι λοιπον......
σας ευχαριστω!!!

fanisk
06-06-11, 01:24
Εχεις 2 καλωδια-αισθητηρες, ενα εμπρος και ενα πισω για τα αντιστοιχα ζευγη φρενων. Αν σου αναβει πρωτη φορα, μαλλον ειναι τα εμπρος τακακια σου (αφου τρωνε περισσοτερο ζορι). Οταν σου αλλαξουν τακακια, θα σου χρεωσουν και 10-15¤ τον αισθητηρα, αυτος "σπαει" οταν φαγωθει το τακακι.

Την επομενη φορα, αν θες να γλυτωσεις τα 10-15¤ (δεν αξιζει το κοπο ομως), να δεις με το ματι τι "ψωμι" εχουν τα τακακια πριν φτασουν στο σημειο να σπασει η επαφη.

Στο manual του αυτοκινητου σου θα δεις ολα τα λαμπακια.. διαβασε το ειναι χρησιμο!

Τα υγρα φρενων, ειναι σαν το λαμπακι που εχεις αλλα με θαυμαστικο στη μεση.

mgiannis
16-06-11, 22:02
δισκοπλακες τρυπητοχαρακτες, τακακια, καλωδιακι κ ολα οκ!!!!!!:thnx::thnx::thnx::thnx:

m-power_01
16-06-11, 22:05
δισκοπλακες τρυπητοχαρακτες, τακακια, καλωδιακι κ ολα οκ!!!!!!:thnx::thnx::thnx::thnx:

αν θες ανεφερε το κόστος μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους αυτή η αναβάθμιση!

Stunt Mike
16-06-11, 22:17
Γιατι ο κοσμος δεν διαβαζει το manual του αυτοκινητου του πρωτα???πραγματικα απορω.....

m-power_01
16-06-11, 22:23
Γιατι ο κοσμος δεν διαβαζει το manual του αυτοκινητου του πρωτα???πραγματικα απορω.....

Γιατί 1)μπορεί να μην το έχει ,αν το εχει παρει μεταχειρισμένο.
2)Αν είναι εισαγωγής θα είναι στα γερμανικά

Κωνσταντίνος
16-06-11, 22:24
Για να μην ανοίγω νεό thread, μιας και το παρών καλύπτει και την δική μου απορία.
Έχω αυτό το λαμπάκι αναμένο εδώ και αρκετούς μήνες. Όταν είχε πρωτοανάψει, είχα πάει στον τεχνικό (για τακάκια).
Τα οποία όμως είχαν πάρα πολύ ψωμί ακόμα. Τα μπροστά πάνω απο 50%, και τα πίσω σχεδόν καινούργια.
Μετά "μέτρησε" και τα καλώδια/αισθητήρες, τα οποία επίσης ήταν οκ.
Τα υγρά ήταν οκ.
Δεν είχα χρόνο και έφυγα αφήνοντας το έτσι.
Τι μπορεί να φταίει και έχει ανάψει το λαμπάκι, πάει πουθενά ο νους σας ;
:think:

Panos 316T
16-06-11, 22:25
Γιατι ειμαστε ξερολες και κατα δευτερον αν δεν γνωριζουμε ειμαστε μαθημενοι να μας τα φερνουν στο πιατο!

sorry για το ot.

Stunt Mike
16-06-11, 22:42
Γιατί 1)μπορεί να μην το έχει ,αν το εχει παρει μεταχειρισμένο.
2)Αν είναι εισαγωγής θα είναι στα γερμανικά

1)Αφου κανει τον κοπο ν'ανοιξει thread ας κανει τον κοπο να το βρει το μανουαλ στο ιντερνετ
2)Αν ειναι στα Γερμανικα,ας το βρει με τη φωτο κι ας googlarei τη μεταφραση...
Αλλα εχουμε μαθει να τα θελουμε στο πιατο....

m-power_01
16-06-11, 22:48
Γιατι ειμαστε ξερολες και κατα δευτερον αν δεν γνωριζουμε ειμαστε μαθημενοι να μας τα φερνουν στο πιατο!

sorry για το ot.


1)Αφου κανει τον κοπο ν'ανοιξει thread ας κανει τον κοπο να το βρει το μανουαλ στο ιντερνετ
2)Αν ειναι στα Γερμανικα,ας το βρει με τη φωτο κι ας googlarei τη μεταφραση...
Αλλα εχουμε μαθει να τα θελουμε στο πιατο....

πω πω πω μέλι στάζετε!!! :hystericalbs1:

Κωνσταντίνος
16-06-11, 22:53
Για να μην ανοίγω νεό thread, μιας και το παρών καλύπτει και την δική μου απορία.
Έχω αυτό το λαμπάκι αναμένο εδώ και αρκετούς μήνες. Όταν είχε πρωτοανάψει, είχα πάει στον τεχνικό (για τακάκια).
Τα οποία όμως είχαν πάρα πολύ ψωμί ακόμα. Τα μπροστά πάνω απο 50%, και τα πίσω σχεδόν καινούργια.
Μετά "μέτρησε" και τα καλώδια/αισθητήρες, τα οποία επίσης ήταν οκ.
Τα υγρά ήταν οκ.
Δεν είχα χρόνο και έφυγα αφήνοντας το έτσι.
Τι μπορεί να φταίει και έχει ανάψει το λαμπάκι, πάει πουθενά ο νους σας ;
:think:

Eπειδή τα μάνιουαλς δεν καλύπτουν την απορία μου, έχετε καμμιά ιδέα ; :D

MIKEN636
16-06-11, 23:50
στου κουμπαρου μου το αμσξι αναβε το ιδιο λαμπακι για 4 μηνες και τελικα ηταν η μοναδα του abs.την αλλαξε και οκ.

Κωνσταντίνος
17-06-11, 00:01
στου κουμπαρου μου το αμσξι αναβε το ιδιο λαμπακι για 4 μηνες και τελικα ηταν η μοναδα του abs.την αλλαξε και οκ.


Ωωωωωχ. Αυτό θα πονέσει μάλλον.....:no:

Stunt Mike
17-06-11, 00:13
πω πω πω μέλι στάζετε!!! :hystericalbs1:

Ε μα βαρεθηκαμε να βλεπουμε ανουσια thread που δεν εχουν καν επισκευθει εναν αρμοδιο πρωτα!!Δες πχ τον Κωνσταντινο...αναψε το λαμπακι,πηγε σε μηχανικο αλλαξε 5 πραγματα κι αφου το λαμπακι επιμενει ανοιγει thread.Αυτος ειναι σωστος....

pralinas
17-06-11, 04:14
Ε μα βαρεθηκαμε να βλεπουμε ανουσια thread που δεν εχουν καν επισκευθει εναν αρμοδιο πρωτα!!Δες πχ τον Κωνσταντινο...αναψε το λαμπακι,πηγε σε μηχανικο αλλαξε 5 πραγματα κι αφου το λαμπακι επιμενει ανοιγει thread.Αυτος ειναι σωστος....
ενταξι ρε σι μην αρπαζεσε...ετσι και αλλιος στην τελικη ποιος ειναι ο σκοπος
του να εισαι μελος εδω πχ?μονο για να ρωτας για αναβαθμησεις?νομιζω οτι
καλο ειναι να ρωτας κατι εδω να σου πει καποιος που ξερει τι μπορει να φταιει σε ενα προβλημα,και να ξερεις πανω κατω τι σου γινετε και τι κοστος μπορει να εχει μια ζημια κτλπ,και κυριος μην παισει καποιος θυμα σε καναν μαστορα που δεν ξερει τι του γινετε,και τρεχα γυρευε μετα.φιλικα παντα.thumb

pralinas
17-06-11, 04:16
1)Αφου κανει τον κοπο ν'ανοιξει thread ας κανει τον κοπο να το βρει το μανουαλ στο ιντερνετ
2)Αν ειναι στα Γερμανικα,ας το βρει με τη φωτο κι ας googlarei τη μεταφραση...
Αλλα εχουμε μαθει να τα θελουμε στο πιατο....
μπορει λοιπον καποιος να μην εχει ιδεα απο υπολογιστες και να μην ξερει
να χειρειζετε την μεταφραση στο internet,τι να κανει να παρει μεταφραστη?:th_Laie_67-1:

DaywalkeR
17-06-11, 09:36
Κωσταντίνε σε παρόμοια περίπτωση που είχα στην γριά και συνέχιζε να ανάβει το λαμπάκι, το πρόβλημα ήταν στο καλώδιο που πήγαινε στον αισθητήρα πανω στα τακάκια. Είχε ξεκουμπωσει από την θέση του πάνω στο καλάμι του αμορτισέρ και τριβόταν πάνω στο προστατευτικο της δισκόπλακας με αποτέλεσμα να κοπεί και να βραχυκυκλώνει και να δίνει σήμα ότι έχουν φαγωθεί τα τακάκια

ΥΓ. Τώρα πρόσεξα ότι μετρήσατε και καλώδια, οπότε μάλλον θα συμφωνήσω κι εγώ ότι κάτι τρέχει με το εγκεφαλάκι του ABS

Nino
17-06-11, 15:41
Για οποιον εχει "αποριες" ο σκοπος των forum ειναι η επικοινωνια ανθρωπων με κοινα ενδιαφεροντα και η ανταλλαγη γνωσεων,ιδεων και εμπειριας.
Δεν υπαρχει καμια ζυγαρια που να ζυγιζει ποση γνωση "αφησα" στα post μου και τοση να λαβω..
Αυτος που σημερα δεν γνωριζει κατι, αυριο θα μεταδωσει αυτη τη γνωση που ελαβε σε καποιον αλλο που θα τη χρειαστει!!
Μη τρελλαθουμε τωρα να κατηγορηθει καποιος γιατι δεν γνωριζει τι σημαινει η ενδειξη στο καντραν του αυτοκινητου του.
Που αυτο μπορει να συμβαινει για χιλιους δυο λογους και στο φιναλε φιναλε ολοι απο καπου ξεκινησαν να μαθαινουν δεν ηταν bimmers εκ γεννετης.
Οσοι παλι ενοχλουνται απο τετοιες ερωτησεις ας θυμηθουν λιγο τον εαυτο τους οταν δεν ηξεραν που πανε τα τεσσερα...

Stefanos_Cool
17-06-11, 16:27
Ε μα βαρεθηκαμε να βλεπουμε ανουσια thread

Τίποτα δεν είναι ανούσιο. Κάθε άλλο θα έλεγα.

Το BMWfans.gr έχει αποκτήσει μια τεράστια βάση δεδομένων από χιλιάδες δημοσιεύσεις μελών που είχαν απορίες και λύθηκαν μέσω δημόσιας συζήτησης.

Υπάρχουν απορίες που για κάποιους είναι αυτονόητες οι απαντήσεις και για άλλους διαφορικές εξισώσεις. Άρα είναι "θετικό" να δημοσιεύονται απορίες ανεξάρτητα αν είναι ή όχι για κάποιους πιο γνώστες "ανούσιες".


που δεν εχουν καν επισκευθει εναν αρμοδιο πρωτα!!Δες πχ τον Κωνσταντινο...αναψε το λαμπακι,πηγε σε μηχανικο αλλαξε 5 πραγματα κι αφου το λαμπακι επιμενει ανοιγει thread.Αυτος ειναι σωστος....

Ίσα ίσα, το σωστό είναι πρώτα να συζητηθεί εδώ και μετά να πάει στον αρμόδιο. Έτσι θα είναι "διαβασμένος" και θα μπορεί να αξιολογήσει καλύτερα αυτά που θα του πει ή κάνει ο αρμόδιος.

Άλλωστε μην ξεχνάς ότι ένας από τους σκοπούς που εξυπηρετεί το BMWfans.gr είναι να βοηθάει τα μέλη του να βρίσκουν απαντήσεις σε απορίες τους.

Κανείς δεν γεννήθηκε που να τα ξέρει όλα.

Ακόμη και έμπειροι επαγγελματίες τεχνικοί κάθε μέρα μαθαίνουν. :original:

Κωνσταντίνος
17-06-11, 21:38
Η αλήθεια είναι πως αυτό το λαμπάκι είναι απο τα βασικά που πρέπει να γνωρίζει ο οδηγός.
Υπάρχει στα αυτοκίνητα σίγουρα απο την δεκαετία του 80' (ίσως και νωρίτερα, δεν το γνωρίζω).
Και αφορά το σύστημα πέδησης, απο τα πρωτεύοντα πράγματα που έχει να κάνει με την ασφάλεια την δική μας αλλά και των άλλων.
Απο την στιγμή που οδηγούμε, οφείλουμε να ξέρουμε μερικές βασικότατες ενδείξεις του αυτοκινήτου μας π.χ τακάκια, θερμοκρασία.
Δεν τα λέω αυτά για να κρίνω την ορθότητα ή το αν έχει ουσία το thread, αλλά απο την σκοπιά του οδηγού.
Θεωρώ αυτονόητο να γνωρίζει μερικά βασικότατα πράγματα.
Εάν πάλι δεν τα ξέρει.......απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει να τα μάθει. Και τούτος ο χώρος είναι ένα καλό ξεκίνημα. thumb


Υ.Γ Πόσο να υπολογίζω για το εγκεφαλάκι του ABS που απ' ότι μου λέτε έπαθε εγκεφαλικό ;

bill_m3
17-06-11, 22:05
Η αλήθεια είναι πως αυτό το λαμπάκι είναι απο τα βασικά που πρέπει να γνωρίζει ο οδηγός.
Υπάρχει στα αυτοκίνητα σίγουρα απο την δεκαετία του 80' (ίσως και νωρίτερα, δεν το γνωρίζω).
Και αφορά το σύστημα πέδησης, απο τα πρωτεύοντα πράγματα που έχει να κάνει με την ασφάλεια την δική μας αλλά και των άλλων.
Απο την στιγμή που οδηγούμε, οφείλουμε να ξέρουμε μερικές βασικότατες ενδείξεις του αυτοκινήτου μας π.χ τακάκια, θερμοκρασία.
Δεν τα λέω αυτά για να κρίνω την ορθότητα ή το αν έχει ουσία το thread, αλλά απο την σκοπιά του οδηγού.
Θεωρώ αυτονόητο να γνωρίζει μερικά βασικότατα πράγματα.
Εάν πάλι δεν τα ξέρει.......απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει να τα μάθει. Και τούτος ο χώρος είναι ένα καλό ξεκίνημα. thumb


Υ.Γ Πόσο να υπολογίζω για το εγκεφαλάκι του ABS που απ' ότι μου λέτε έπαθε εγκεφαλικό ;

Για μτχ :
https://cgi.ebay.de/Steuergerat-ABS-BMW-318-is-3er-Coupe-E36-34521138219-/250651696905?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3a5c015f09#ht_2612wt_905

https://cgi.ebay.de/BMW-E36-318is-ABS-Steuergerat-3452-1138219-/260793682663?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3cb883cae7#ht_500wt_922

Δεν θα πληρώσεις πολλά! :original: :original:

Απλά τσέκαρε ότι φταίει αυτό!

Κωνσταντίνος
17-06-11, 22:28
Υπολόγιζα πολλάααααα παραπάνω.
Ναι θα το σιγουρέψω με τον τεχνικό ότι είναι αυτό πρώτα.
Thanks :original:

savvas bmwdakias
18-06-11, 20:33
Ε πως θα κανουμε και λιγη κουβεντουλα ρε παληκαρια???

mgiannis
19-06-11, 22:58
Γιατί 1)μπορεί να μην το έχει ,αν το εχει παρει μεταχειρισμένο.
2)Αν είναι εισαγωγής θα είναι στα γερμανικά

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:
δεν θέλει και τόσο μυαλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ούτε τόσο μεγάλη απορία!!:worthy:

mgiannis
19-06-11, 23:02
Για οποιον εχει "αποριες" ο σκοπος των forum ειναι η επικοινωνια ανθρωπων με κοινα ενδιαφεροντα και η ανταλλαγη γνωσεων,ιδεων και εμπειριας.
Δεν υπαρχει καμια ζυγαρια που να ζυγιζει ποση γνωση "αφησα" στα post μου και τοση να λαβω..
Αυτος που σημερα δεν γνωριζει κατι, αυριο θα μεταδωσει αυτη τη γνωση που ελαβε σε καποιον αλλο που θα τη χρειαστει!!
Μη τρελλαθουμε τωρα να κατηγορηθει καποιος γιατι δεν γνωριζει τι σημαινει η ενδειξη στο καντραν του αυτοκινητου του.
Που αυτο μπορει να συμβαινει για χιλιους δυο λογους και στο φιναλε φιναλε ολοι απο καπου ξεκινησαν να μαθαινουν δεν ηταν bimmers εκ γεννετης.
Οσοι παλι ενοχλουνται απο τετοιες ερωτησεις ας θυμηθουν λιγο τον εαυτο τους οταν δεν ηξεραν που πανε τα τεσσερα...

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

mgiannis
19-06-11, 23:13
καλησπέρα παιδιά!
έχω μια απορία και αν είναι δυνατό κ μπορείτε να μου την λύσετε......
υπάρχει κάποιο "στάνταρ" στο τι θα ρωτάμε εδώ μέσα και για το ποιος θα απαντήσει???
δηλ ΠΡΕΠΕΙ να απαντήσει κάποιος [B]οπωσδήποτε απλά για να πει κάτι[/B
μπορεί ο καθείς να ρωτήσει ότι αυτός νομίζει η υπάρχει λογοκρισία????
σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και λυπάμαι αν "φόρτωσα" με την αμάθειά μου μερικούς παντογνώστες!!!!!!!!!!!!!

S8N
19-06-11, 23:26
Μην τα παιρνεις τοσο τοις μετρητοίς βρε συ Γιάννη... thumb

mgiannis
19-06-11, 23:38
το θέμα φίλε μου δεν είναι πως το παίρνω εγώ, αλλά το πως σε κάνουν να το δεις οι άλλοι.
και φυσικά θα μπορούμε να μιλάμε ώρες για το "εγώ" και για τους "άλλους".
πάντως πραγματικά δεν βρήκα κάποιο νόημα σε όλο αυτό!!!!!!!!
any way την άλλη φορά μάλλον θα πρέπει να προσέξω αν και τι θα ρωτήσω!
σ ευχαριστώ πάντως!

mgiannis
19-06-11, 23:57
αν θες ανεφερε το κόστος μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους αυτή η αναβάθμιση!

δισκοπλακες, τακάκια και καλώδιο 125 ευρω.
τοποθέτηση μόνος μου.
η δισκοπλακες είναι κάτι αγγλικές (εισαγωγή ενός φίλου) που δεν θυμάμαι τωρα την μάρκα και τα τακάκια ate.

Stefanos_Cool
20-06-11, 09:10
καλησπέρα παιδιά!
έχω μια απορία και αν είναι δυνατό κ μπορείτε να μου την λύσετε......
υπάρχει κάποιο "στάνταρ" στο τι θα ρωτάμε εδώ μέσα και για το ποιος θα απαντήσει???
δηλ ΠΡΕΠΕΙ να απαντήσει κάποιος [B]οπωσδήποτε απλά για να πει κάτι[/B
μπορεί ο καθείς να ρωτήσει ότι αυτός νομίζει η υπάρχει λογοκρισία????
σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και λυπάμαι αν "φόρτωσα" με την αμάθειά μου μερικούς παντογνώστες!!!!!!!!!!!!!


Γιάννη φυσικά και δεν υπάρχουν στάνταρ ερωτήσεις και απορίες.

Μπορείς να ρωτάς οτιδήποτε. thumb