PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΕ ΑΥΣΤΡΙΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ



trueno
02-06-11, 08:11
Πρόσφατα εκανα ενα ταξιδακι σε Μόναχο- Βιέννη - Σάλτσμπουργκ- Berchetsgaden το οποίο κινδυνεψε να γινει Μόναχο- Βιέννη - κρατητηρια Αυστριακης Αστυνομιας.....
Πηγαινοντας με νοικιασμενη Mercedes C-Class σε Σαλτσμπουργκ και ξεψαρωμένος από τον αυτοκινητόδρομο όπου όλοι πηγαιναν με 140-160 με όριο τα 130 και από δυο προηγούμενες φορές σε Βέλγιο Γερμανία όπου δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, φτανω σε κομμάτι επαρχιακου δρομου όπου το όριο γινεται 80 λόγω εργων , εχει δυο λωρίδες και ΟΛΟΙ πάνε δεξιά με 80..Εγώ πηγαινω στην αριστερή με 110. Υπάρχει διάζωμα , κινδυνος δεν βλέπω να υπάρχει πουθενα αλλά κάποια στιγμή βλέποντας όλους να πηγαινουν με 80 αρχίζω και υποψιάζομαι ....Εντάξει ,λέω ,κάτσε να περάσω αυτούς τους πέντε και να μπω στο κενο μπροστα τους. Πατάω το γκάζι φτάνω στιγμιαια τα 140 , τους περναω και μπαινω στην δεξιά λωρίδα.
Κοιτάζω τον πίσω καθρεπτη και βλέπω κάποιον να ερχεται μαλλια κουβάρια με αναμμενα τα φωτα.. Προτου προλάβω να καταλάβω τι συμβαίνει με περνάει μπαίνει μπροστά μου και βλέπω ότι ειναι ενα βαν χωρίς διακριτικα. Ξαφνικά στο πίσω τζαμι αναβουν επιγραφές POLIZEI και κάτι στα γερμανικα...Ταυτόχρονα βγαίνει ενα χερι από το παραθυρο και μου κάνει νοημα να τον ακολουθησω , αλλά με τόσο εντονες κινησεις που τακανα πάνω μου...
Τον ακολουθω λοιπόν για ενα-δυο χιλιόμετρα βγαινουμε από τον αυτοκινητόδρομο και σταματαμε σε ενα πάρκινγκ όπου απέναντι υπάρχουν δυο περιπολικά της αστυνομίας. Κατεβαίνου δυο τυποι με πολιτικά , αθλια ντυμενοι , οι οποίοι μου ζητανε χαρτια , ταυτοτητα και διπλωμα.
Αμέσως με ρωταει ο ενας :
"Ξέρετε πόσο ειναι το όριο εδώ?"
Του λέω "ναι 80km/h"
-"Ξέρετε με πόσο πηγαινατε" -
-"με πόσο?"
Εκεί τρελαίνεται και αρχιζει να φωνάζει : "Mε 140!!!" και δειχνοντας μου την ταυτότητά μου , μου φωνάζει " This is mine now!!! You are finished!! You stop here!!!"
Aυτό ηταν λέω , αντιο Σάλτσμπουργκ ...και περιμένω αφαίρεση πινακίδων , διπλώματος και τα σχετικά. Αντ'αυτου μου φαιρνει εναν τιμοκατάλογο και μου δειχνει το πρόστιμο : 360 Euro ...τα οποία πλήρωσα επιτόπου και φυγαμε χωρίς αλλες επιπτώσεις! Να σημειώσω δε ότι οταν του εδειξα το δίπλωμα στην αρχή δεν το δεχτηκε παρόλο που εγραφε "driving license" επειδή δεν ηταν πλήρως μεταφρασμένο στα Αγγλικά , τελικά τα βρήκαμε όμως..

Ηθικό διδαγμα : Oταν οδηγειτε στο εξωτερικο τηρείτε ευλαβικά τα όρια ταχυτητας!
Μου ηρθε στο νου κάτι που διάβασα κάποτε , ότι εγραψαν στην Αυστρια εναν Ελληνα επειδή σταματησε σε stop λιγότερο από τρια δευτερόλεπτα!!!

Thomelef
02-06-11, 08:21
όλα ωραία και όλα καλά...αυτό τον τσαμπουκά που πουλάνε μερικοί ******* δεν μπορώ να
χονέψω με τπτ...ωραία ρε φίλε έκανα παράβαση. κάνε την δουλειά σου σωστά. χωρίς να
πουλάς τσαμπουκάδες με φωνές και χειρονομίες. επειδή δλδ είσαι το εκτελεστικό όργανο
του νόμου πρέπει να πουλάς και μούρη???τελικά να σας πω κάτι ρε μάγκες???χαίρομαι που
στην ελλάδα το βύσμα ακόμα ισχύει και έχει και ισχύ. για να βάζουν στην θέση τους κάτι
τέτοια τσογλάνια που την βλέπουν εξουσία και μιλάν στον κόσμο λές και είναι τπτ ληστές
ή κακοποιοί...άει σιχτήρ με τους μ@λ@κες.

trueno
02-06-11, 09:05
Ειναι και άλλη η νοοτροπία τους εκεί...Τυπικοι και αγέλαστοι οι περισσότεροι αν οχι όλοι...Φαντάσου ότι σε αντλια που εβαλα βενζινη , εγραψε 60 ευρώ και ενα λεπτό και ο υπάλληλος όταν του εδωσα τα 60 Ευρώ με κοιταζε στα μάτια...μόλις του εδωσα και το ενα λεπτό πήρε τα χρηματα και τα εβαλε στο ταμειο..Αλλη νοοτροπία εκεί.

Thomelef
02-06-11, 09:14
συμφωνώ...άλλο πράγμα η σοβαρότητα, και άλλο πράγμα ο τσαμπουκάς. ας κάνει την δουλειά
του το κάθε όργανο είτε χαμογελαστός, είτε με σοβαρό ύφος. σε καμμία περίπτωση όμως δεν
μπορεί να σε μηδενίζει επειδή φοράει μια στολή, και οπλοφορεί νόμιμα στον δρόμο...

nikos1400
02-06-11, 09:16
Ειναι και άλλη η νοοτροπία τους εκεί...Τυπικοι και αγέλαστοι οι περισσότεροι αν οχι όλοι...Φαντάσου ότι σε αντλια που εβαλα βενζινη , εγραψε 60 ευρώ και ενα λεπτό και ο υπάλληλος όταν του εδωσα τα 60 Ευρώ με κοιταζε στα μάτια...μόλις του εδωσα και το ενα λεπτό πήρε τα χρηματα και τα εβαλε στο ταμειο..Αλλη νοοτροπία εκεί.

επρεπε και εσυ το ιδιο σοβαρος να του πεις "εγω 60 ευρω σου ειπα να βαλεις, οχι 60.01" !
:th_Laie_67-1:

E39COMP
02-06-11, 13:01
επρεπε και εσυ το ιδιο σοβαρος να του πεις "εγω 60 ευρω σου ειπα να βαλεις, οχι 60.01" !
:th_Laie_67-1:

Εεεεε ....Εκει βαζεις μονος σου και πας μεσα και πληρωνεις ....
Εγω παντως , σε ολα μου τα ταξιδια που εχω κανει εξω ... Και Γερμανια και Ελβετια και Αυστρια ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με τους ...οργανους εκει .... Εχω κανει πατατιες και εγω με ορια και συσκεκριμένα στην Αυστρια κατεβαινοντας με ενα Ε36 Μ3 αλλα η αντιμετωπιση ηταν εντελως διαφορετικη απο αυτην που περιγραφει ο φιλος παραπάνω .... Φυσικα δεχτηκα αμεσα ( γιατι εκει τα μα μου σου του και δεν και οχι ,δεν πιανουν ) το γεγονος πως ετρεχα καθως ΣΤΑΝΤΑΡ αν το παιξεις " κονιορδος " απο το πουθενα και σε κλασματα θα σου εμφανιστει φωτο που ετρεχες κτλ και ολα οκ .... Αλλη μια φορα στην Ιταλια , με λαθος υπολογισμο χιλιομετρων για το Λιμανι της Ανκονα και με τον φοβο οτι χανουμε δεν χανουμε το τελευταιο καραβι , παλι Ε36 Μ3 , το ειχα σηκωσει στον αερα και μας την επεσε Ε46 330 combi αστυνομικο .... Οταν του εξηγησαμε με σπασμενα Ιταλογερμανοαγγλικοελληνι κα πως χανουμε το καραβι και ενω πηγαιναμε τουλαχιστον με 200 εξω απο την Μπολωνια και με λιγο κλαψ σνιφ λιγμ , του πληρωσαμε επιτοπου 74 ευρω , εσκυψε το κεφαλι και με το χερι του επιδεικτικα εκλεισε τα ματια του και μας ειπε να φυγουμε μπας και προλαβουμε το καραβι , εννοώντας πως δεν βλεπω τιποτα ...Φυγετε ....
Πσντως σε γενικες γραμμες , θελει προσοχη εξω πολύ σε τετοια θεματα γιατι ΔΕΝ ειναι οπως εδω .

manos///3
02-06-11, 13:12
Η αληθεια ειναι πως στο εξωτερικο οδηγαμε και συμπεριφερομαστε σαν τις κοτες και οταν βρισκομαστε Ελλαδα ειμαστε οι ''γ@μαω και δερνω''

Θωμα αν ειμουν μπ@τσος οχι απλα θα εκανα τη δουλεια μου αλλα θα κρατουσα και μαστιγιο ,ειδικα στους παραβατες στοπ, κοκκινο και διπλης διαχωριστικης . Για τους φονιαδες δηλαδη!!!

850CSI
02-06-11, 13:16
Πρόσφατα εκανα ενα ταξιδακι σε Μόναχο- Βιέννη - Σάλτσμπουργκ- Berchetsgaden το οποίο κινδυνεψε να γινει Μόναχο- Βιέννη - κρατητηρια Αυστριακης Αστυνομιας.....
Πηγαινοντας με νοικιασμενη Mercedes C-Class σε Σαλτσμπουργκ και ξεψαρωμένος από τον αυτοκινητόδρομο όπου όλοι πηγαιναν με 140-160 με όριο τα 130 και από δυο προηγούμενες φορές σε Βέλγιο Γερμανία όπου δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, φτανω σε κομμάτι επαρχιακου δρομου όπου το όριο γινεται 80 λόγω εργων , εχει δυο λωρίδες και ΟΛΟΙ πάνε δεξιά με 80..Εγώ πηγαινω στην αριστερή με 110. Υπάρχει διάζωμα , κινδυνος δεν βλέπω να υπάρχει πουθενα αλλά κάποια στιγμή βλέποντας όλους να πηγαινουν με 80 αρχίζω και υποψιάζομαι ....Εντάξει ,λέω ,κάτσε να περάσω αυτούς τους πέντε και να μπω στο κενο μπροστα τους. Πατάω το γκάζι φτάνω στιγμιαια τα 140 , τους περναω και μπαινω στην δεξιά λωρίδα.
Κοιτάζω τον πίσω καθρεπτη και βλέπω κάποιον να ερχεται μαλλια κουβάρια με αναμμενα τα φωτα.. Προτου προλάβω να καταλάβω τι συμβαίνει με περνάει μπαίνει μπροστά μου και βλέπω ότι ειναι ενα βαν χωρίς διακριτικα. Ξαφνικά στο πίσω τζαμι αναβουν επιγραφές POLIZEI και κάτι στα γερμανικα...Ταυτόχρονα βγαίνει ενα χερι από το παραθυρο και μου κάνει νοημα να τον ακολουθησω , αλλά με τόσο εντονες κινησεις που τακανα πάνω μου...
Τον ακολουθω λοιπόν για ενα-δυο χιλιόμετρα βγαινουμε από τον αυτοκινητόδρομο και σταματαμε σε ενα πάρκινγκ όπου απέναντι υπάρχουν δυο περιπολικά της αστυνομίας. Κατεβαίνου δυο τυποι με πολιτικά , αθλια ντυμενοι , οι οποίοι μου ζητανε χαρτια , ταυτοτητα και διπλωμα.
Αμέσως με ρωταει ο ενας :
"Ξέρετε πόσο ειναι το όριο εδώ?"
Του λέω "ναι 80km/h"
-"Ξέρετε με πόσο πηγαινατε" -
-"με πόσο?"
Εκεί τρελαίνεται και αρχιζει να φωνάζει : "Mε 140!!!" και δειχνοντας μου την ταυτότητά μου , μου φωνάζει " This is mine now!!! You are finished!! You stop here!!!"
Aυτό ηταν λέω , αντιο Σάλτσμπουργκ ...και περιμένω αφαίρεση πινακίδων , διπλώματος και τα σχετικά. Αντ'αυτου μου φαιρνει εναν τιμοκατάλογο και μου δειχνει το πρόστιμο : 360 Euro ...τα οποία πλήρωσα επιτόπου και φυγαμε χωρίς αλλες επιπτώσεις! Να σημειώσω δε ότι οταν του εδειξα το δίπλωμα στην αρχή δεν το δεχτηκε παρόλο που εγραφε "driving license" επειδή δεν ηταν πλήρως μεταφρασμένο στα Αγγλικά , τελικά τα βρήκαμε όμως..

Ηθικό διδαγμα : Oταν οδηγειτε στο εξωτερικο τηρείτε ευλαβικά τα όρια ταχυτητας!
Μου ηρθε στο νου κάτι που διάβασα κάποτε , ότι εγραψαν στην Αυστρια εναν Ελληνα επειδή σταματησε σε stop λιγότερο από τρια δευτερόλεπτα!!!

ΟΧΙΙΙΙΙΙ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ ρε γ-μ-το ΕΔΩΣΕΣ 360 ευρω τα κοπροσκυλα ΤΙΠΟΤΑ δε μπορουσαν να σου κανουν ολα αυτα τα'καναν για να τ'αρπαξουν ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟ ΝΟΜΟ Ε.Ο.Κ. να τους πης να σου στειλουν ταχυδρομικως την κλιση στον τοπο διαμονης μου την ελλαδα (και απο ΔΩ μετα ΦΥΣΙΚΑ θα'περναν μια μαντρα @ρχιδια).

oldcarskickass
02-06-11, 13:29
όλα ωραία και όλα καλά...αυτό τον τσαμπουκά που πουλάνε μερικοί ******* δεν μπορώ να
χονέψω με τπτ...ωραία ρε φίλε έκανα παράβαση. κάνε την δουλειά σου σωστά. χωρίς να
πουλάς τσαμπουκάδες με φωνές και χειρονομίες. επειδή δλδ είσαι το εκτελεστικό όργανο
του νόμου πρέπει να πουλάς και μούρη???τελικά να σας πω κάτι ρε μάγκες???χαίρομαι που
στην ελλάδα το βύσμα ακόμα ισχύει και έχει και ισχύ. για να βάζουν στην θέση τους κάτι
τέτοια τσογλάνια που την βλέπουν εξουσία και μιλάν στον κόσμο λές και είναι τπτ ληστές
ή κακοποιοί...άει σιχτήρ με τους μ@λ@κες.

Κάτσε ρε συ Θωμά γιατί θεωρώ ότι κάνεις λάθος.

Το όργανο της αστυνομίας δεν είναι υποχρεωμένο να φέρεται στους ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ ευγενικά αλλά να προστατεύει τους υπόλοιπους.

Από ότι είπε ο φίλος εκεί παρακάτω είχε έργα γιαυτό και το όριο ήταν 80 και όχι 110 ή 140. Αν για κάποιο χ , ψ λόγο το παληκάρι δημιουργούσε ή συμμετείχε σε ατύχημα λόγω της παραπάνω ταχύτητας;

Έχεις εν μέρει δίκιο, αλλά αν έπεφτες σε τέτοιο στραβόξυλο εδώ, θα είχε γράψει πάνω σου τον μισό Κ.Ο.Κ. και μάλιστα δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ νομικό σου δικαίωμα.

Driver M
02-06-11, 14:02
όλα ωραία και όλα καλά...αυτό τον τσαμπουκά που πουλάνε μερικοί ******* δεν μπορώ να
χονέψω με τπτ...ωραία ρε φίλε έκανα παράβαση. κάνε την δουλειά σου σωστά. χωρίς να
πουλάς τσαμπουκάδες με φωνές και χειρονομίες. επειδή δλδ είσαι το εκτελεστικό όργανο
του νόμου πρέπει να πουλάς και μούρη???τελικά να σας πω κάτι ρε μάγκες???χαίρομαι που
στην ελλάδα το βύσμα ακόμα ισχύει και έχει και ισχύ. για να βάζουν στην θέση τους κάτι
τέτοια τσογλάνια που την βλέπουν εξουσία και μιλάν στον κόσμο λές και είναι τπτ ληστές
ή κακοποιοί...άει σιχτήρ με τους μ@λ@κες.

Συμφωνώ πως οι αστυνομικοί πρέπει να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, χωρίς φωνές, απειλές και τσαμπουκάδες, πόσο μάλλον όταν δεν έχουν να κάνουν με εγκληματίες και κακοποιούς αλλά με κάποιον που έτρεχε παραπάνω και μάλιστα όχι τόσο υπερβολικά ώστε να αποτελεί δημόσιο κίνδυνο αφού ο δρόμος ήταν πολύ καλός, τουλάχιστον με βάση τα λεγόμενα του φίλου.

Διαφωνώ κάθετα όμως με τακτικές τύπου "βύσμα", γιατί κατά κανόνα αυτοί που έχουν τη δύναμη να χρησιμοποιούν βύσματα, καθίστανται υπεράνω νόμου με αποτέλεσμα να παρανομούν κατ'επανάληψην και να μην τους πειράζει κανείς.
Έτσι καταργείται η ισονομία, αφού η μεταχείριση των πολιτών δεν είναι ισότιμη.
Άλλωστε, ποτέ μια λανθασμένη συμπεριφορά (βλέπε κακή συμπεριφορά ένστολων) δε διορθώνεται με μια αντίστοιχη (βύσμα-μέσον).

ΔημήτρηςΜ3
02-06-11, 14:19
όλα ωραία και όλα καλά...αυτό τον τσαμπουκά που πουλάνε μερικοί ******* δεν μπορώ να
χονέψω με τπτ...ωραία ρε φίλε έκανα παράβαση. κάνε την δουλειά σου σωστά. χωρίς να
πουλάς τσαμπουκάδες με φωνές και χειρονομίες. επειδή δλδ είσαι το εκτελεστικό όργανο
του νόμου πρέπει να πουλάς και μούρη???τελικά να σας πω κάτι ρε μάγκες???χαίρομαι που
στην ελλάδα το βύσμα ακόμα ισχύει και έχει και ισχύ. για να βάζουν στην θέση τους κάτι
τέτοια τσογλάνια που την βλέπουν εξουσία και μιλάν στον κόσμο λές και είναι τπτ ληστές
ή κακοποιοί...άει σιχτήρ με τους μ@λ@κες.
εμ ετσι ειναι κανουν τους μαγκες στους απλους πολιτες
και εκει που πρεπει να διξουν τι μαγκια τους στα κλεφτρονια κτλ..
ειναι σα χεσμενες γατες αλλα καλα λεει ο Θωμας σε γ@@@@ει μια φορα αυτος αλλα μετα θα σε θυματε για μια ζωη.. αν εχεις δοντι και εισαι πανς απ ολα σωστος δε φοβασε κανεναthumb

mixalis
02-06-11, 14:25
ΟΧΙΙΙΙΙΙ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ ρε γ-μ-το ΕΔΩΣΕΣ 360 ευρω τα κοπροσκυλα ΤΙΠΟΤΑ δε μπορουσαν να σου κανουν ολα αυτα τα'καναν για να τ'αρπαξουν ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟ ΝΟΜΟ Ε.Ο.Κ. να τους πης να σου στειλουν ταχυδρομικως την κλιση στον τοπο διαμονης μου την ελλαδα (και απο ΔΩ μετα ΦΥΣΙΚΑ θα'περναν μια μαντρα @ρχιδια).

Μάλλον το ήξεραν και εκείνοι αυτό και τα ζητήσαν επιτόπου...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

850CSI
02-06-11, 14:41
Μάλλον το ήξεραν και εκείνοι αυτό και τα ζητήσαν επιτόπου...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

τι να σου πω ρε μιχαλη αυτα τα 360 προσωπικα τα κλαιω πιο πολυ απ'το φιλο μας τρουενο γιατι το θαμπωσαν ετσι με το ψευτοσκυλογερμανοτσαμπουκ α τους και το'χαψε τρελενομαι αμα διαβαζω τετια

mixalis
02-06-11, 14:47
τι να σου πω ρε μιχαλη αυτα τα 360 προσωπικα τα κλαιω πιο πολυ απ'το φιλο μας τρουενο γιατι το θαμπωσαν ετσι με το ψευτοσκυλογερμανοτσαμπουκ α τους και το'χαψε τρελενομαι αμα διαβαζω τετια

Μαζί σου κι εγώ, αλλά από 80 να πηγαίνεις 140 σε έργα και να κάνεις προσπέραση νομίζω ότι ειναι καλύτερα να κλαψουμε για τα λεφτά παρά για τίποτα άλλο.....:whistle::whistle:

Thomelef
02-06-11, 16:00
Κάτσε ρε συ Θωμά γιατί θεωρώ ότι κάνεις λάθος.

Το όργανο της αστυνομίας δεν είναι υποχρεωμένο να φέρεται στους ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ ευγενικά αλλά να προστατεύει τους υπόλοιπους.

Από ότι είπε ο φίλος εκεί παρακάτω είχε έργα γιαυτό και το όριο ήταν 80 και όχι 110 ή 140. Αν για κάποιο χ , ψ λόγο το παληκάρι δημιουργούσε ή συμμετείχε σε ατύχημα λόγω της παραπάνω ταχύτητας;

Έχεις εν μέρει δίκιο, αλλά αν έπεφτες σε τέτοιο στραβόξυλο εδώ, θα είχε γράψει πάνω σου τον μισό Κ.Ο.Κ. και μάλιστα δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ νομικό σου δικαίωμα.

λευθέρη. το όργανο είναι υποχρεωμένο να σου μιλάει στον πλυθηντικό. αυτό είναι
νόμος. και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, ο κάθε αστυνομικός, πρέπει όταν σε
σταματήσει, να σε καλημερίσει, να σου ζητήσει το κάθε χαρτί που θέλει συνοδεία
με το παρακαλώ, και να είναι απο πάνω μέχρι κάτω σαν αστυνομικός...όχι με
γυαλί λουί και κασκόλ μπέρμπερι...οκ δεν είπαμε ας φοράνε ότι θέλουν, και ας
κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει. όχι όμως να μηδενίζουν τον καθένα επειδή
πέρασε το όριο ταχύτητας με 20 - 30 χιλιόμετρα παραπάνω. ανθρώπινα είναι αυτά.
ακόμα και οι ίδιοι, ώρες ώρες με τα περιπολικά και τις μηχανές υπηρεσίας κάνουν
ένα κάρο μ@λ@κίες.
όσο για το βύσμα που είπα, δεν το είπα με του στύλ να σβήσει κάποιος την κλήση
που θα φάει ή γενικά να γίνει παραγραφή της παράβασης. το βύσμα το ανέφερα
ώς ένα όπλο το κάθε πολίτη, για να αναφέρει τον κάθε τσόγλανο που θα του
πουλήσει μαγκιά χωρίς λόγο. και πίστεψε με, αν κάποιος έχει καλό βύσμα για να
αναφέρει μια τέτοια συμπεριφορά, τότε το όργανο που έκανε το λάθος και δεν
έκανε τον προβλεπόμενο έλεγχο, για κάνα δίχρονο θα μετανοιώνει για την μαγκιά
που έκανε, και να είσαι σίγουρος πως δεν θα το ξανακάνει μετά.

Skyline_IS
02-06-11, 18:31
Σωστο αυτο που λες thomelef αλλα δυστηχως και η πλειονοτητα των πολιτων που εχουν βυσμα το χρησιμοποιουσαν για οποιαδηποτε παραβαση.

Με εχουν σταματησει σε μπλοκο.Ερχεται αστυνομικος ηλικια του πατερα μου και μου μιλαει στο πλυθυντικο.Εμεινα λαλακας για λιγο γιατι μου φανηκε αρκετα περιεργο αλλα δεν εδωσα βαση.Με αντιμετωπισαν με ευγενια για εναν τυπικο ελεγχο.Εκεινη την ωρα περναει ενας μπαρμπας με κοκκινο,τον σταματανε.Του λενε οτι κυριε περασατε με κοκκινο κλπ.Ο μπαρμπας και τα ειχε τσουξει και με κοκκινο περασε και στολιζε τους αστυνομικους παραυτα!

Επεσε το τηλεφωνηματακι και εφυγε ανενοχλητος ο μπαρμπας..Πως μετα να κανει αυτος ο ανθρωπος την δουλεια του οταν μαθαμε την λεξη βυσμα??Ε και που εχεις βυσμα τι καταφερες?Ολοκληρωθηκες σαν ατομο??Το ιδιο αγροικος παρεμεινες..

Thomelef
02-06-11, 18:42
συμφωνώ απόλυτα, και καταδικάζω τέτοια περιστατικά...όταν κάνεις λάθος, πρέπει να το
αναγνωρίζεις, και αν χρειάζεται να το πληρώνεις κιόλα...σαν θωμάς την έχω κάνει πολές
φορές γαργάρα, γιατί πολύ απλά είχα άδικο. υπήρξαν φορές που αντέδρασα γιατί μου
φάνηκε υπερβολή το να με σταματάν επειδή είμουν 10 - 20 χιλιόμετρα πάνω απο το όριο,
και πολές φορές σε πορεία με 4 - 5 αυτοκίνητα εμπρός μου και να είμαι εγώ ο γκαντέμης.
υπήρξε όμως μια φορά στην αθήνα, που επειδή εγώ εκεί έχω βύσμα να γίνει της μουρλής.
είμουν και τυχερός βλέπεις, γιατί το βύσμα ερχόταν να με πάρει γιατί είχα χαθεί, και απλά
περίμενα διπλοπαρκαρισμένος μέσα στο αμάξι. φυσικά οι νταήδες αντί να αρχίσουν να
γράφουν τα παρατημένα, προτίμησαν να με κατεβάσουν απο το αμάξι, και να με κάνουν
ρόμπα μπροστά στην γυναίκα μου που τότε την είχα γκόμενα, και σε αρκετούς περαστικους.
μιλάμε και τι δεν μου είπαν. ενώ θα μπορούσαν να μου πούν φιλαράκι πρέπει να φύγεις...

katsaraios
02-06-11, 19:44
καλα ,αμα σας φωναξουν εσας καντε τον μαγκα τον Ελληνα και ζητηστε πληθυντικο:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Συνορα Ελβετιας-Ιταλιας Λουγκανο,αστυνομικοι με αυτοματα ,συμπεριφορα απειλητικη εως αγρια και χωρις να εχει γινει παραβαση ,απλα απο λαθος σταματημα (γερμανικες πινακιδες οχι τσολ).
Επρεπε να κατεβω να διαμαρτυρηθω??απλα κανεις τον ****** και φευγεις μετα νομιμος η πληρωνοντας αν εχεις κανει παραβαση.
Αφηστε τα κυρηγματα ,εκει ο σεβασμος ειναι παιδεια πρωτα και νομος μετα,αλλα φερονται και αγρια αν θελησουν.
και πολλα ακομα περιστατικα στην διαθεση σας ....
Επισης να συμπληρωσω στον 850 οτι αν δεν πληρωσεις επιτοπου (οτι λενε ειναι νομιμο προστιμο) πρεπει να ακολουθησεις σε αστυνομικο τμημα ,να δηλωσεις οτι δεν αποδεχεσαι το προστιμο,να παρακρατηθει το διπλωμα σου 100% και οταν πληρωσεις φυσικα απο την Ελλαδα το ταχυδρομημενο προστιμο θα παραλαβεις ταχυδρομικνεις μα και το διπλωμα,μεχρι να εξοφλησεις δεν ξαναμπαινεις νομιμα στην Γερμανια ....

Thomelef
02-06-11, 19:50
δλδ είναι σωστή αυτού του είδους η συμπεριφορά???να σου μιλάνε σαν κάνα σκουπίδι
μόνο και μόνο επειδή φοράνε μια στολή, με την δικαιολογία του ότι έτρεχες 20 - 30
χιλιόμετρα πάνω απο το όριο???τι να πώ...μπορεί και να έχω άδικο.

katsaraios
02-06-11, 19:50
καλα ,αμα σας φωναξουν εσας καντε τον μαγκα τον Ελληνα και ζητηστε πληθυντικο:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Συνορα Ελβετιας-Ιταλιας Λουγκανο,αστυνομικοι με αυτοματα ,συμπεριφορα απειλητικη εως αγρια και χωρις να εχει γινει παραβαση ,απλα απο λαθος σταματημα (γερμανικες πινακιδες οχι τσολ).
Επρεπε να κατεβω να διαμαρτυρηθω??απλα κανεις τον ****** και φευγεις μετα νομιμος η πληρωνοντας αν εχεις κανει παραβαση.
Αφηστε τα κυρηγματα ,εκει ο σεβασμος ειναι παιδεια πρωτα και νομος μετα,αλλα φερονται και αγρια αν θελησουν.
και πολλα ακομα περιστατικα στην διαθεση σας ....
Επισης να συμπληρωσω στον 850 οτι αν δεν πληρωσεις επιτοπου (οτι λενε ειναι νομιμο προστιμο) πρεπει να ακολουθησεις σε αστυνομικο τμημα ,να δηλωσεις οτι δεν αποδεχεσαι το προστιμο,να παρακρατηθει το διπλωμα σου 100% και οταν πληρωσεις φυσικα απο την Ελλαδα το ταχυδρομημενο προστιμο θα παραλαβεις ταχυδρομικως το διπλωμα,μεχρι να εξοφλησεις δεν ξαναμπαινεις νομιμα στην Γερμανια ....απο ιδια γνωση της ex wife:thumbsup:

katsaraios
02-06-11, 19:54
δλδ είναι σωστή αυτού του είδους η συμπεριφορά???να σου μιλάνε σαν κάνα σκουπίδι
μόνο και μόνο επειδή φοράνε μια στολή, με την δικαιολογία του ότι έτρεχες 20 - 30
χιλιόμετρα πάνω απο το όριο???τι να πώ...μπορεί και να έχω άδικο.
εχεις δικιο απλα εκει εχουν πιο πολυ δικιο απο σενα ....παντα !
μην συγκρινουμε γερμανικη με ελληνικη αστυνομια ,καταρχην η παιδεια των πολιτων ειναι ανομοια,ετσι και οι διαφορες ειναι τεραστιες.

λευθέρη. το όργανο είναι υποχρεωμένο να σου μιλάει στον πλυθηντικό. αυτό είναι
νόμος. και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, ο κάθε αστυνομικός, πρέπει όταν σε
σταματήσει, να σε καλημερίσει, να σου ζητήσει το κάθε χαρτί που θέλει συνοδεία
με το παρακαλώ, και να είναι απο πάνω μέχρι κάτω σαν αστυνομικός...όχι με
γυαλί λουί και κασκόλ μπέρμπερι...οκ δεν είπαμε ας φοράνε ότι θέλουν, και ας
κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει. όχι όμως να μηδενίζουν τον καθένα επειδή
πέρασε το όριο ταχύτητας με 20 - 30 χιλιόμετρα παραπάνω. ανθρώπινα είναι αυτά.
ακόμα και οι ίδιοι, ώρες ώρες με τα περιπολικά και τις μηχανές υπηρεσίας κάνουν
ένα κάρο μ@λ@κίες.
όσο για το βύσμα που είπα, δεν το είπα με του στύλ να σβήσει κάποιος την κλήση
που θα φάει ή γενικά να γίνει παραγραφή της παράβασης. το βύσμα το ανέφερα
ώς ένα όπλο το κάθε πολίτη, για να αναφέρει τον κάθε τσόγλανο που θα του
πουλήσει μαγκιά χωρίς λόγο. και πίστεψε με, αν κάποιος έχει καλό βύσμα για να
αναφέρει μια τέτοια συμπεριφορά, τότε το όργανο που έκανε το λάθος και δεν
έκανε τον προβλεπόμενο έλεγχο, για κάνα δίχρονο θα μετανοιώνει για την μαγκιά
που έκανε, και να είσαι σίγουρος πως δεν θα το ξανακάνει μετά.
thumb

E60_Arkadia
02-06-11, 20:22
Εγω λογω του οτι οδηγαω κυριως στο Ιταλικο οδικο δικτυο λογω κατοικιας μου στη Ιταλια,εχω να πω οτι οι αστυνομικοι των εθνικων οδων ειναι αρκετα ευγενικοι σε ελεγχο ή πιστοποιησης παραβιασης και απλα κανουν την δουλεια τους.Εχουν αυστηρο υφος αλλα σου μιλανε ευγενικα και τυπικα.Τωρα στους αυτοκινητοδρομους εχουν βαλει σε ισχυ το συστημα tutor,το οποιο σου βγαζει τον μεσο ορο της ταχυτητας σου,με βαση τον χρονο που εκανες να περασεις απο το πρωτο ρανταρ στο δευτερο! Βεβαια σε ειδοποιουν για το εν λογω συστημα αλλα θες δεν θες δεν μπορεις να πας πανω απ το οριο (130χλμ).Πηγαινα περυσι το καλοκαιρι με το Ε60 Ρωμη-Ανκονα συνεχεια τεζα χωρις να ξερω για το εν λογω συστημα και εφαγα κληση για ταχυτητα εξω απ την Ανκονα (μου ειπαν τον μεσο ορο ταχυτητας μου).ΔΕΝ μου πηραν νουμερα και διπλωμα μονο και μονο επειδη ειχα Ελληνικες πινακιδες και μετα απο πολυ παρακαλεμα.Παλιοτερα και πριν το tutor με 325 Ε90 ειχα φαει πολυ πραμα αλλα ερχοσαν σπιτι συστημενες.

atha
02-06-11, 21:16
eidika stin austria einai zorika ta pragmata kai mia zoi tin pernao me kamia 150 ston autokinitodromo. tora gia italia ayto to systima den to ixera kai eutyxos os tora den me exei tsimpisei os tora.
gia germania to gnosta. oso eimaste makria apo erga kai xoris agressive odigisi mporeis na pas me apeira .alla erga i allages autobahn panta nomima .
gia mas edo pano exoume kai tous xafiedes afou tous pernas sfaira stin ethniki pairnoun tin astynomia kai se dinoun stegna.
oso gia tin symperifora ton mpatson paidia pisteuo oti einai perisotero thema anatrofid kai paideias tou ekastote atomo para xoras .opos exei kai polla gaidouria giatrous etsi exei kai mpatsous

trueno
02-06-11, 23:02
Η αλήθεια ειναι ότι ο ενας ήταν πολύ επιθετικός , περιέργως όμως μόλις πήρε τα 360 μαλάκωσε...Μέχρι και το χερι του μου έδωσε φευγοντας...
Οσο για τον δρόμο είχε σημανση για 80 λόγω έργων , όμως ηταν Κυριακή και εργα δεν γινονταν πουθενά. Δυο λωριδες σε τελειο οδόστρωμα εκ των οποίων η μια εντελώς αδεια. Τι να κάνω ..κολαστηκα! Και τα 110 δεν ήταν καθόλου πολλά για την συγκεκριμένη μέρα και κίνηση. Ισως μια καθημερινή που όλοι πήγαιναν στις δουλειές τους ναι αλλά τότε όχι. Εξάλλου 140 έφτασα στην προσπέραση το πολύ για πέντε δευτερόλεπτα. αμέσως μετά εβγαλά φλας και μπηκα δεξιά. Τέλος πάντων ο ....αναμάρτητος BMWδάκιας πρώτος τον λίθο βαλέττω...Χα..χα....

georgepap
02-06-11, 23:05
Να γραψω και εγω τη προσωπικη μου εμπειρια.Στην ιταλια με το δικο μου bmw
με ελληνικες εννοειται πινακιδες.Σε κυκλικη πορεια και εχοντας προτεραιοτητα
αυτος που ειναι ηδη μεσα σε αυτην,επιχειρω να εισελθω..!!Διακρινω λοιπον πως
υπηρχε αποσταση ασφαλειας απτο αυτοκινητο που ερχοταν μεσα απτη κυκλικη
και αντι να σταματησω σαν ''ευρωπαιος'' πατησα το γκαζι -με ασφαλεια παντα-
για να προλαβω να μπω πριν απο αυτο.Το αυτοκινητο αυτο το οδηγουσε μια γριουλα..φοβηθηκε και πατησε τα φρενα.Ελα που πισω της ακολουθουσε η alfa romeo
των carabinieri...!!ξαφνου ακουω πισω μου συρηνες βλεπω φαρους και να μου κανουν νοημα να κανω στην ακρη.!!μου ζητησαν τα χαρτια τα δικα μου και του αυτοκινητου
και μου ειπαν να τους ακολουθησω εως οτου σταματησουν σε ασφαλες σημειο.Τελικα
με εγραψαν 170 ευρω και 5 ποντους στο διπλωμα επειδη δεν παραχωρησα προτεραιοτητα.Τους λεω αν δεν εχω τα χρηματα???
Θα καλεσουμε -μου λενε-αυτοκινητο μεταφορας για το αυτοκινητο σου,το οποιο θα το
παμε στο γκαραζ της αστυνομιας και οταν θα εχεις τα λευτα θα ερθεις να το παρεις
πληρωνοντας 1)τη κληση 2)το αυτοκινητο μεταφορας και 3)ενοικειο του παρκιγκ
για οσες μερες ειναι σταθμευμενο.....!!!!!!!!Ευτυχως που τα ειχα πανω μου!!!Τι να τους λεω πως ελεγξα και ειχα αποσταση ασφαλειας,τι να τους λεω πως ειμαι φοιτητης..τιποτα..!!!!
Δεν λεω ειναι λιγο παραπανω τυπικοι αλλα για να λεμε και ΟΛΗ την αληθεια ετσι χρειαζεται.Ετσι βαζουμε μυαλο,ετσι αποκτας παιδεια και στο τιμονι και μαθαινεις πως δεν
εισαι μονος στο δρομο αλλα και ουτε ο δρομος ειναι ολος δικος σου...
Θα μου πεις και που θα τρεχουμε????αυτο παλι ειναι ερωτημα..που μπορει να γινει
πραξη μονο σε ευρωπαικες χωρες λογω υποδομων....