PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστάτες σε Ε60



S8N
30-05-11, 20:03
Στην αρχή έλεγα να κάνω poll αλλά θεώρησα δεδομένο πως όλες οι ψήφοι θα πήγαιναν στην κλασσική πλέον 3η επιλογή:

'- Όλο μ@λ@κίες αυτό το παιδί'

Ορίστε λοιπόν το θέμα: Στην Ε60 φοράω μπροστά 8J ζάντα με ελαστικά διαστάσεων 245/40R18 ενώ πίσω 9J με ελαστικά 275/35R18.

Σκεφτόμουν να έβαζα πίσω αποστάτες ώστε να φαρδύνει λίγο στο μάτι. Μάλιστα, σκεφτόμουν γι' αποστάτες 20mm ώστε να βιδώνουν οι ίδιοι στο άκρο κι εν συνεχεία η ζάντα πάνω τους.

Γνωρίζει κάποιος αν θα έχω θέμα με τους θόλους? Το offset μπροστά είναι ΕΤ20 ενώ πίσω ΕΤ32. Σημειώστε ότι το αυτοκίνητο θα φορέσει σε λίγο καιρό πλήρη Μ-Pack ανάρτηση (ελατήρια, αντιστρεπτικές, bilstein sprint), οπότε θα χαμηλώσει λιγουλάκι.

Υ.Σ. Alexm, please be gentle this time!

Konstantinos E60
30-05-11, 20:15
Για μπελάδες ψάχνεις ??

PANOS-E60
30-05-11, 20:17
Η δική μου γνώμη δεν πιάνεται αν βάλεις poll γιατί είναι γνωστή :original:
Αν δεν το χαλάσεις, δεν θα ησυχάσεις ! thumb
ρs. ρε δεν παίρνεις ένα ps3 να ξεσπάς ?

z3 2.2
30-05-11, 20:43
Βαλε τα φτερα μεσα,μη τραβας τις ζαντες εξω.

E60_Arkadia
30-05-11, 20:50
Αρη εγω ειμαι κατα των αλλαγων του ειδους,αλλα,μην πας πανω απο 10 το πολυ 15mm,θα υπολειτουργει η αναρτηση σου και θα την ακουνε τα ρουλεμαν,οπως επισης ολη την πιεση σε μια στροφη θα την δεχονται τα μπουλονια σου αντι για την αναρτηση,με ο,τι αυτο συνεπαγεται..κοινως καντο m-pack και αραξε

alexm
30-05-11, 21:17
Στην αρχή έλεγα να κάνω poll αλλά θεώρησα δεδομένο πως όλες οι ψήφοι θα πήγαιναν στην κλασσική πλέον 3η επιλογή:

'- Όλο μ@λ@κίες αυτό το παιδί'

Ορίστε λοιπόν το θέμα: Στην Ε60 φοράω μπροστά 8J ζάντα με ελαστικά διαστάσεων 245/40R18 ενώ πίσω 9J με ελαστικά 275/35R18.

Σκεφτόμουν να έβαζα πίσω αποστάτες ώστε να φαρδύνει λίγο στο μάτι. Μάλιστα, σκεφτόμουν γι' αποστάτες 20mm ώστε να βιδώνουν οι ίδιοι στο άκρο κι εν συνεχεία η ζάντα πάνω τους.

Γνωρίζει κάποιος αν θα έχω θέμα με τους θόλους? Το offset μπροστά είναι ΕΤ20 ενώ πίσω ΕΤ32. Σημειώστε ότι το αυτοκίνητο θα φορέσει σε λίγο καιρό πλήρη Μ-Pack ανάρτηση (ελατήρια, αντιστρεπτικές, bilstein sprint), οπότε θα χαμηλώσει λιγουλάκι.

Υ.Σ. Alexm, please be gentle this time!

OK....my frient :thumbsup:

'- Όλο μ@λ@κίες αυτό το παιδί'......συ ειπας :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Για μαμα ζαντα 2 ποντους αποστατες ειναι πολυ Αρη,φευγεις πολυ απο το μαμα offset.
Μπορει να κερδιζεις στο ματι αλλα χανεις στην ουσια και θα εχεις προβληματα.
Στις μαμα ζαντες στο Μ5 προσπαθησα να κανω το πειραμα με αποστατες και αντιμετωπισα τα εξης:
Οταν εβαζα 0,5 mm αποστατες ειχα μετα τα 100 τρεμουλο στο τιμονι,γιατι οι 0,5 δεν εχουν πατουρα να μπει λιγο η ζαντα μεσα,αρα αυτο το μεγεθος ξεχνα το.
Οταν εβαζα 10 mm αποστατες δεν ειχα καθολου τρεμουλο λογο της πατουρας που εχουν, ειχα ομως μια μικρη επαφη του πισω ελαστικου με το σημειο που ενωνει ο πισω προφυλακτηρας με το πισω φτερο,οταν ειχα επιβατες πισω.
Πιστευω οτι εαν βαλεις 20 mm αποστατες ειναι τελειως λαθος,εαν βαλεις 10mm θα παθεις τα ιδια(θα βρισκουν)με την διασταση ελαστικων που εχεις και θα τους πληρωσεις τσαμπα.

Οι ac schnitzer που εβαλα τελικα, εχουν 20mm αποστατες εμπρος και 10mm πισω, αλλα ειναι ετσι κατασκευαστικα για να ερθουν στο offset που πρεπει...thumb

Αυτα.....:whistle:

aristent
30-05-11, 21:17
O Aλεξης εχει αποστατες στις 20αρες του.....δεν ακουσα να εχει καποιο θεμα....καποια στιγμη ειχα κανει και εγω την ιδια σκεψη...αλλα με αποπηραν και δεν προχωρησα....αν και το οπτικο αποτελεσμα ειναι:thumbsup:

edit...με προλαβε!!!!χαχαχαχαχα

aristent
30-05-11, 21:30
.....ριξε και μια ματια και σε αυτες τις απαντησεις στο ιδιο ερωτημαhttps://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1717

Stefanos_Cool
30-05-11, 21:33
Στην αρχή έλεγα να κάνω poll αλλά θεώρησα δεδομένο πως όλες οι ψήφοι θα πήγαιναν στην κλασσική πλέον 3η επιλογή:

'- Όλο μ@λ@κίες αυτό το παιδί'

Ορίστε λοιπόν το θέμα: Στην Ε60 φοράω μπροστά 8J ζάντα με ελαστικά διαστάσεων 245/40R18 ενώ πίσω 9J με ελαστικά 275/35R18.

Σκεφτόμουν να έβαζα πίσω αποστάτες ώστε να φαρδύνει λίγο στο μάτι. Μάλιστα, σκεφτόμουν γι' αποστάτες 20mm ώστε να βιδώνουν οι ίδιοι στο άκρο κι εν συνεχεία η ζάντα πάνω τους.

Γνωρίζει κάποιος αν θα έχω θέμα με τους θόλους? Το offset μπροστά είναι ΕΤ20 ενώ πίσω ΕΤ32. Σημειώστε ότι το αυτοκίνητο θα φορέσει σε λίγο καιρό πλήρη Μ-Pack ανάρτηση (ελατήρια, αντιστρεπτικές, bilstein sprint), οπότε θα χαμηλώσει λιγουλάκι.

Υ.Σ. Alexm, please be gentle this time!

Για ρίξε και μια ματιά εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=133), ίσως βοηθήσει.

alexm
30-05-11, 21:58
OK....my frient :thumbsup:

'- Όλο μ@λ@κίες αυτό το παιδί'......συ ειπας :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Για μαμα ζαντα 2 ποντους αποστατες ειναι πολυ Αρη,φευγεις πολυ απο το μαμα offset.
Μπορει να κερδιζεις στο ματι αλλα χανεις στην ουσια και θα εχεις προβληματα.
Στις μαμα ζαντες στο Μ5 προσπαθησα να κανω το πειραμα με αποστατες και αντιμετωπισα τα εξης:
Οταν εβαζα 0,5 mm αποστατες ειχα μετα τα 100 τρεμουλο στο τιμονι,γιατι οι 0,5 δεν εχουν πατουρα να μπει λιγο η ζαντα μεσα,αρα αυτο το μεγεθος ξεχνα το.
Οταν εβαζα 10 mm αποστατες δεν ειχα καθολου τρεμουλο λογο της πατουρας που εχουν, ειχα ομως μια μικρη επαφη του πισω ελαστικου με το σημειο που ενωνει ο πισω προφυλακτηρας με το πισω φτερο,οταν ειχα επιβατες πισω.
Πιστευω οτι εαν βαλεις 20 mm αποστατες ειναι τελειως λαθος,εαν βαλεις 10mm θα παθεις τα ιδια(θα βρισκουν)με την διασταση ελαστικων που εχεις και θα τους πληρωσεις τσαμπα.

Οι ac schnitzer που εβαλα τελικα, εχουν 20mm αποστατες εμπρος και 10mm πισω, αλλα ειναι ετσι κατασκευαστικα για να ερθουν στο offset που πρεπει...thumb

Αυτα.....:whistle:

Στα παραπανω και σε οτι αφορα τους 10-20 mm αποστατες, να συμπληρωσω οτι αναφερομαι σε 2,5 mm χαμηλωμενο Ε60 με H/R ελατηρια,αλλα πιστευω οτι και σε 1,5 mm χαμηλωμα τα ιδια θα ισχυουν..thumb

gant
30-05-11, 22:55
Είχα βάλει στο 46αρι ζάντες απο σειρά 90. Διαφορά offset 14mm (47mm το 46αρι, 34 το 90αρι). Σαν αποτέλεσμα ήταν να χασω την επαναφορά, να χτυπά η κρεμαγιέρα λες και θα έμπαινε η κολώνα όλη μέσα στο αμάξωμα όταν έβρισκε ο ένας τροχός σε κάπως υπερυψωμένο σαμαράκι, να πλέει το αμάξωμα πάνω απ τα 120χλμ σε τυχόν ανωμαλίες του δρόμου, σε σημείο τόσο που να αρχίζει να σε φοβίζει.
Δεν ξέρω πως την βολεύουν μερικοί με τόσο offset σε aftermarket ζάντες.
Τις κράτησα 3 μέρες και τις έβγαλα.

nikos1400
31-05-11, 07:10
να σχολιασω ταπεινα και εγω οτι δεν συμπαθω ιδιαιτερα τις προσθηκες ?
ειναι ενα "αγχος" που προσθετεις χωρις λογο.
:original:
θα προτιμουσα η διαφορα, αν επρεπε να γινει, να γινει απο τις ιδιες τις ζαντες (αλλες...)

GEORGE316
31-05-11, 07:18
δικη μου αποψη ειναι οτι το θεμα με τους αποστατες ειναι πολυ ευαισθητο.
χρειαζεται πολυ μεγαλη πειρα για να ξερεις τι θα κανεις και πως,αλλα το θεμα ειναι οτι καθε ζαντα ειναι διαφορετικη.εννοωντας τα offset και το σχεδιο-αντοχη.ταυτοχρονα παιζει ρολο και η αναρτηση.
τωρα χωρις να λεω υπερβολες και χωρις να ξερω ιδιαιτερα το θεμα καλα,αν ειναι να βαλεις αποστατες,ισως πρεπει να βαλεις μια πληρως ρυθμιζομενη αναρτηση ωστε να ρυθμισεις camber-caster σε τετοιο βαθμο ωστε να τις φερεις στα νεα δεδομενα του μουαγιε που θα δημιουργηθει...
συνεπως χρειαζετα ιπολυ χρημα,δοκιμες-ταλαιπωρια και εμπειρια..
εφο οσον το θελεις ετσι απλα για εφε,θα ελεγα να το αφησεις...
το ειχα ψαξει και εγω για να βαλω τεραστια φρενα(355 χιλιοστα με εξαπιστονες δαγκανες),αλλα οταν μου ειπαν τι θα χρειαστει το αφησα αμεσως..

NickE60
31-05-11, 08:07
Άρη εγώ με 9.5J - 28 οffset και 275/30 πίσω, έχω 10mm της H&R με αντίστοιχα μακρύτερα μπουλόνια χωρίς προβλήματα (χωρίς να πειράξω φτερά). Έχω δοκιμάσει και 12 και 15mm. Το 12 είναι οριακό αλλά δεν βρίσκει εύκολα στους θόλους, ενώ το 15 βρίσκει εύκολα.
Θεωρητικά, εσύ με 9J - 32 οffset θα μπορούσες να βάλεις μέχρι 20mm (10mm+1/4"+4mm) αλλά θα σου συνιστούσα να μην είναι μεγαλύτεροι από 15mm (και όχι φτιαχτοί στον τόρνο, ούτε βιδωτοί).

Μπροστά χωράς μέχρι 10mm. (κάτω από τα 10mm βγαίνουν χωρίς δαχτυλίδι για τη ζάντα ...οπότε ξέχασε το)

aristent
31-05-11, 16:01
Άρη εγώ με 9.5J - 28 οffset και 275/30 πίσω, έχω 10mm της H&R με αντίστοιχα μακρύτερα μπουλόνια χωρίς προβλήματα (χωρίς να πειράξω φτερά). Έχω δοκιμάσει και 12 και 15mm. Το 12 είναι οριακό αλλά δεν βρίσκει εύκολα στους θόλους, ενώ το 15 βρίσκει εύκολα.
Θεωρητικά, εσύ με 9J - 32 οffset θα μπορούσες να βάλεις μέχρι 20mm (10mm+1/4"+4mm) αλλά θα σου συνιστούσα να μην είναι μεγαλύτεροι από 15mm (και όχι φτιαχτοί στον τόρνο, ούτε βιδωτοί).

Μπροστά χωράς μέχρι 10mm. (κάτω από τα 10mm βγαίνουν χωρίς δαχτυλίδι για τη ζάντα ...οπότε ξέχασε το)

....διατριβη παιδι μου!!!:thumbsup:

vaspap
31-05-11, 16:35
Εφτιαχνα αποστατες και ειδικα σε bmw εχω δοκιμασει πολλα.!!!
Αν θελεις την γνωμη μου, για την ασφαλεια σου και για σωστο αποτελεσμα.
Για το Ε60
Μονο πισω και μονο μεχρι 15mm (απο 12mm θα ειναι το καλυτερο), με μακρυτερα μπουλονια.

S8N
31-05-11, 16:41
Κι εγώ για πίσω λέω μόνο. Για τους δίποντους το σκεφτόμουν μόνο και μόνο γιατί αποφεύγω τα μακρύτερα μπουλόνια, καθώς υπάρχουν δίποντοι που βιδώνουν στο άκρο (και η ζάντα πάνω τους).

nikos-Mpacket
12-11-11, 00:55
Πριν απο κανα μηνα περιπου εβαλα τα sport ελατηρια που μου ειχε δωσει ο αγαπητος Αλεξης,καθως καναμε την τοποθετηση χαζευα το αμαξι και σκεφτηκα οτι αν οι πισω τροχοι ηταν λιγο πιο εξω θα ηταν πιο ωραια η εικονα του αμαξιου.
Σκεφτομαι λοιπον να βαλω αποστατες,διαβασα τα 3 θεματα που εχουν ανοιχτει και εχω μπερδευτει,αλλος λεει για 10αριδες αλλος για 12αριδες και οτι ειναι ειναι μια καλη λυση στο να παταει η ζαντα καλα και να μην βρισκουν οι τροχοι στους θολους.

Δεν ειμαι σιγουρος τελικα τι ταιριαζει και δεν εχω ξαναβαλει ποτε οποτε θελω την βοηθεια του κοινου.

Φοραω 245/35/19 μπροστα και 275/30/19 πισω και με τα sport ελατηρια το αμαξι δεν χαμηλωσε,μονο εγινε πιο σφιχτο.
Τους αποστατες δεν τους θελω για να στριβω καλυτερα*,οχι οτι θα με χαλασει,αλλα για να δειχνει πιο ομορφο το αμαξι.

*Για το στριψιμο εχω κατι αλλο στο μυαλο μου,θα ανοιξω αναλογο θεμα οταν ερθει η ωρα,γιατι και εκει θα χρειαστω τις γνωσεις καποιων που γνωριζουν παραπανω απο εμενα.

zaharias
12-11-11, 07:43
Μετρα το κενο σε πρωτη φαση.. https://www.turnermotorsport.com/t-wheel-spacers.aspx να δεις τι μεγεθος αποστατες χρειαζεσαι για να μην παρεις λαθος..
Βαλε καμια φωτο να δουμε το τουμπανο.. :D
Εγω παντως με H&R 1 ποντο προσθηκες εμπρος & πισω + μακρυτερα μπουλονια ειμαι μια χαρα..