PDA

Επιστροφή στο Forum : η αργεντινη δεν ηταν τιποτε .......



dark knight
29-05-11, 19:16
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_6396.html

Atsa linos
29-05-11, 21:24
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_6396.html

το εχω δει το ονειρο εγω αρχιζουν λιγοι λιγοι να μαζευονται και οι πολιτικοι ειναι στον κοσμο τους ,,οταν θα γινει το ντου απο παντου δεν ξερω απο που θα τρεχουν

dark knight
29-05-11, 22:44
οσο και να προσπαθουν να κρυψουν την αληθεια μεσω των καναλιων(οχι ολων),δεν μπορουν πλεον

Konstantinos E60
30-05-11, 07:26
οσο και να προσπαθουν να κρυψουν την αληθεια μεσω των καναλιων(οχι ολων),δεν μπορουν πλεον

Μια αναζήτηση στο Youtube σχετικά με την κρίση στην Αργεντινή θα πείσει
και τον πλεον δυσπιστο thumb

GEORGE316
30-05-11, 08:31
πρεπει πρωτα απο ολα να βαλουμε την ιδία κριση μας μπροστα και να τη δουλεψουμε.
εγω προσωπικα συμφωνω απεριφραστα με το αρθρο που διαβασα!
ομως επειδη η ενημερωση εχει γινει καθαρα υποκειμενικη και παντα καθοδηγουμενη,προτιμω να ψαχνω και να βαζω τη λογικη μπροστα ακουγοτνας διαφορες πηγες και συγκρινοντας παντα.
μια τετοια συγκριση θα μπορουσε να ειναι...
ο σαμαρας τη δεκαετια του 80 που ηταν ακομα πολυ νεος και στην ηλικια και στη πολιτικη,φωναξε στη βουλη."χρωσταμε,χρωσταμε,πρεπει να πληρωσετε"το ειχε σατυρισει ο πανουσης...
απο οτι θυμαμαι και εγω απο τα πιο παλια χρονια,η ΝΔ δεν ηταν αυτη που ανοιξε τα συνορα?μεσα σε εκεινη τη κυβερνηση δεν ηταν ο καρατζαφερης και ο σαμαρας?
πως να εμπιστευτω λοιπον εγω ενα σαμαρα?δεν τον εμπιστευομαι τελος.
ειδικα οταν μου λεει πως θα ριξει τους φορους (σε καυσιμα και εφκ που ειναι βαρβαρο για μενα)αλλα ουδεποτε αναφερθηκε σε προγραμμα,πως θα γινει να αξιοποιησω τα κοιτασματα που εχω σα χωρα??πως θα γινει να αξιοποιησω καλυτερα το τουρισμο πυο ειναι η καθεαυτου βιομηχανια μου?πως θα γινει να πιασω τον χαλκιδικιωτη που στη ταμπελα εξω εγραφε 4 ευρω το καλαμαρακια και εχθες κυριακη που μπηκα μεσα για να πιω ενα ουζο με το κολλητο μου το καλαμαρακι το χρεωσε 7?αλλα και εγω σαν γνησιος ελληνας δεν του ειπα τιποτα...ισως γιατι με το τσαμπουκα του μου εφερε και ενα πιατο που εγω δεν ηθελα να φαω,αλλα το αυτος το εβαλε ετσι,απο αυτον και ειπαμε..καλος ανθρωπος...κερασε και ενα πιατο!(αληθινο γεγονος εγινε εχθες 29-5 στο πολυχρονο χαλκιδικης)
ο τζεφρυ δεν ηταν αυτος που πριν ενα χρονο φωναζε λεφτα υπαρχουν,αλλαζουμε η βουλιαζουμε?το βουλιαζουμε μαλλον ηταν οτι θα ξεσκισουν μισθωτους-συνταξιουχους ενω τους μεγαλοβιομηχανους -εφοπλιστες μεγαλοεπιχειρηματιες θα τους κανουν και μια ....ετσι για το καλο..
πως θα εμπιστευτω κυβερνησεις που ηδη εχουν προεισπραξει απο το κρατικο προυπολογισμο οτι κονδυλι-επιχορηγηση εχουν προβλεψει αυτοι για τους εαυτους τους εως το 2015?ενω ταυτοχρονα χρωστανε τρομακτικα ποσα στις τραπεζες για δανεια τους?
ειναι δυνατον λοιπον να παρουν μετρα απο τις κερδοφοριες των τραπεζων?
για διαβαστε καποιοες οικονομικες εφημεριδε ςπου ανακοινωνουν (σιγουρα ψευτικα βεβαια,αλλα για να καταλαβετε το μεγεθος των τιμων) τα κερδη τραπεζων το α τριμηνο....και υπολογιστε ποσα ειναι τα πραγματικα κερδη..
χρειαζομαστε αλλαγη ισως ακομα και πολιτευματος προκειμενου να αλλαξουν αποτομα πολλα πραγματα που σιγουρα θα μας τσουξουν.προσοχη...λεω θα μας τσουξουν γιατι ειμαστε και καλοπερασακηδες....θελουμε και λεφτα,αλλα και να μη δουλευουμε...
εγω προτιμαω να δουλευω 9 ωρες την ημερα αντι για 8 αλλα να παιρνω 1500 βασικο με τις αναλογες αυξησεις καθε χρονο.
αλλα επισης θελω και ο δημοσιος υπαλληλος να απολυεται οταν επι 30 χρονια πιανει 8 το πρωι αυτος φτανει στο γραφειο 8;10 και πιανει δουλεια στις 10......ενω εγω αν αργησω δυο φορες συνεχομενες εχω αυστηρη επιπληξη...

nikos1400
30-05-11, 09:05
και δεν ξαναψηφιζω κανενα πστη/-τανα που εχει κανει εκκατομυρια (κυριολεκτικα!) καταθεσεις και χιλιαδες στρεμματα ιδιοκτησια (αυτα που "φαινονται" τουλαχιστον) απο την πολιτικη και μου ψηφιζει και το "μνημονιο" απο πανω...
και στην τελικη αναλυση, μηδεν (0) προσφορα στον τοπο.

:ranting2:

και εχουμε ειπαμε υπ'οψιν μας οτι την αληθεια σημερα ΔΕ θα τη δουμε στα μεγαλα καναλια, πρεπει να ψαξουμε αλλου να τη βρουμε

ουτε τους βουλευτες που λενε την αληθεια θα τους δουμε εκει.

GEORGE316
30-05-11, 09:16
νικο,πραγματικα πιστευω πως κανενα βουλευτης δε λεει αληθεια.
ακομα και με τις καλυτερες προθεσεις να ξεκινησει το βουλευτιλικι,αμεσως θα ξεστρατισει γιατι το συστημα ειναι τετοιο...ειτε θα καλυψει καποιον,ενω μετα απο λιγο θα ανακαλυψει οτι κανει που κανει τις πλατες,ας τις κανει και προς ωφελος του...
δεν θελουμε μια ελληνες τσαμπουκαλιδες και τραμπουκους..
θελουμε ελληνες που να εχουν ισχυρη γνωση και τεκμηριωμενη αποψη.
και αν καποιοι δεν φοβηθουν και θελουν και αλλα μεσα εχουμε αποδειξει οτι τα εχουμε και αυτα.
αλλα πρωτα απο ολα η γλωσσα ειναι αυτη που κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει..
α...παρεπιπτωντως...σχετικα με το δημοσιευμα..
μηπως,λεω μηπως,υπαρχει υπογραφη του κνω.καραμανλη του γερου που αποποιειται της αποζημιωσης απο τη γερμανια????
για ψαξτε το λιγο...