PDA

Επιστροφή στο Forum : αποσμηση με μηχανημα ψεκασμου οζον vs βιολογικο καθαρισμο



dark knight
28-05-11, 20:50
ειμαι μεταξυ των 2 για τον καθαρισμο του εσωτερικου.τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της καθε επιλογης.προτασεις?:original:

Vasilis
28-05-11, 21:15
χωρις να εχω δοκιμασει το Οζον...

εχω ακουσει οτι ειναι κορυφη...θα το δοκιμαζα!

τιμες ξερεις να μας πεις?

dark knight
28-05-11, 21:18
βασιλη δεν ξερω τιμες.οταν μαθω θα ενημερωσω.απλα δεν ξερω τι να επιλεξω

Vasilis
28-05-11, 21:34
παρε προσφορες ρε φιλε...

αν ειναι ασυμφορο το ποσο για οζον θα επιλεξεις φυσικα το κλασσικο ... βιολογικο!

stef
28-05-11, 21:37
Monsta is your answer

panos90
28-05-11, 21:39
οζον!

εφαρμοστης:
https://www.youtube.com/watch?v=0W_iQncIcG8&feature=related

katsaraios
28-05-11, 22:19
παντως τον βιολογικο με ατμο καλο ειναι να αποφευγετε λογω φθορας στα πλαστικα μερη

giannis_compact
28-05-11, 22:41
παντως τον βιολογικο με ατμο καλο ειναι να αποφευγετε λογω φθορας στα πλαστικα μερη

Εγώ την πάτησα έτσι!:ranting2::ranting2:

E46 POWER
28-05-11, 22:55
https://livemycity.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=97

8¤ για την απολύμανση με όζον όλης της καμπίνας του αυτοκίνητου σας με την καινούρια τεχνολογία της επαγγελματικής συσκευής Ultifresh για την εξουδετέρωση βακτηριδίων, οσμών και τη δημιουργία αίσθησης φρεσκάδας

Driver M
28-05-11, 23:09
Για έναν σωστό καθαρισμό πρέπει να γίνουν και τα 2.
Έτσι κι αλλιώς είναι διαφορετικές διαδικασίες που δεν αντικαθιστά η μια την άλλη.

Πρώτα πρέπει να γίνει ένας ενδελεχής βιολογικός καθαρισμός και στο τέλος, απόσμηση με όζον για πλήρη απολύμανση και καταπολέμηση οσμών.

dark knight
29-05-11, 11:42
αρη ενδεχεται να δημιουργησει προβλημα στα πλαστικα ο βιολογικος?

Driver M
29-05-11, 12:47
Koίτα, σε έναν σωστό επαγγελματία αποκλείεται να έχεις πρόβλημα με τα πλαστικά.

Αλλά υπάρχουν και μερικοί που χρησιμοποιούν αρκετά δυνατά χημικά, τα οποία κάνουν καλή δουλειά μεν στον καθαρισμό των ταπετσαριών και των υφασμάτων, αλλά στο πλαστικό ενδέχεται να δημιουργήσουν στάμπες (ιδίως στα διάφανα πχ στο κοντέρ) και με τον καιρό ακόμα και ξεφλούδισμα (λίγο πιο δύσκολο).

Αν πας λοιπόν σε έμπιστο detailer, μην φοβάσαι τίποτα.
Ειδάλλως, αν έχεις αγοράσει κάποια προσφορά ή γενικά πας σε κάποιον που δεν ξέρεις και πολλά, καλύτερα να του πεις να σου καθαρίσει μόνο μοκέτες, καθίσματα και να καθαρίσει μόνο με λίγο νερό τα πλαστικά, ώστε να τα περάσεις μετά μόνος σου με κάποιο γαλάκτωμα (κάτι αρκετά απλό και σύντομο) και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

Monsta
29-05-11, 16:25
Για έναν σωστό καθαρισμό πρέπει να γίνουν και τα 2.
Έτσι κι αλλιώς είναι διαφορετικές διαδικασίες που δεν αντικαθιστά η μια την άλλη.

Πρώτα πρέπει να γίνει ένας ενδελεχής βιολογικός καθαρισμός και στο τέλος, απόσμηση με όζον για πλήρη απολύμανση και καταπολέμηση οσμών.


Όπως ακριβώς τα λέει ο Άρης. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η συσκευή όζον για να κάνει δουλειά, πρέπει να μείνει από ένα φουλ 8-ωρο έως και 2-3 μέρες σε 'δύσκολες' καταστάσεις όπως τυρί, ψάρι, καπνό.