PDA

Επιστροφή στο Forum : ess reflash /ΑΨΟΓΟ



Z4 DCT
27-05-11, 10:21
Kανω νεο θεμα εδω, εχω ειδοποιησει μοντ για να σβησει το παλιο θρεντ


Tελικα η επιλογη εγινε και εγινε και η τοποθετηση....
Το procede βγηκε και πηρε τον δρομο του και επιλεχθηκε αλλο.....
Μπηκε το reflash προγραμμα απο την ess, το πρωτο σταδιο,το οποιο ειναι 48 κιλα ροπη και 355 στροφαλο
Σε δυναμομετρησεις που το πουλα ο ess και εχει στο σαιτ του ειναι δυναμομετρημενο στα 323 τροχο με μαμα ιντερκουλερ..
Η τοποθετηση και η αγορα εγινε απο την speed&style,και σε αυτο το θεμα να πω ενα ευχαριστω στον Νικο για ολη την υποστηριξη και την βοηθεια του που αν και με πυρετο δεν το εβαζε κατω....
Η ολη διαδικασια δειχνει ευκολη αν και θελει μια καποια εξοικιωση με τα ηλεκτρονικα μπλιμπλικια για να γινει, και ειναι και χρονοβορα, απο την αποψη του οτι, τραβας το προγραμμα με το μηχανημα που σου στελνει, του το στελνεις με μειλ, και μεσα σε ενα 2ωρο σου στελνει τις αναβαθμισεις, stage1 (355) & stage2...(το οποιο ειναι στα 390ps χωρις ic)
Στα του προκειμενου......στο δρομο...
Το αμαξι δειχνει γεματο παντου, ειδικα ψηλα ειναι αρκετα δυνατο και γρηγορο, εχει αμεση αποκριση στο γκαζι και δειχνει να εχει παρει τα αλογα που υποσχεται
Εγινε ενα βραδυ και δοκιμη με ''μαμα'' Z το οποιο ομως φοραει ιντερκουλερ εξατμιση και κατι αλλα ωραια περιφεριακα.....και εδειξε τα δοντια του!!!:original:
Εγινε μια βολτα Αθηνα-Χαλκιδα-Αγιος-Χαλκιδα-Ριτσωνα-Αθηνα.....
Η εντυπωσεις ειναι η καλητερες!!!, το προγραμμα αποδιδει παρα πολυ καλα, και το αυτοκινητο συμπεριφερεται υποδειγματικα, ουτε λαμπακια ουτε καποια δυσλειτουργια....παρα μονο δυναμη ωραια και μεστη....και πανω απο ολα ωραια απλωμενη.....χωρις καθολου ξεσπασματα!!!
Επιασα απαγορευτικη ταχυτητα στον σειριο παρα πολυ ευκολα και ειχε παρα πολυ ακομα!!!!
Στην αναβαση στον Αγιο, πηγαινα ταπα ολη την ωρα και χωρις βρεγμενο δρομο αυτη την φορα......πολυ δυναμη.......και με 18 βαθμους εξω το αμαξι δεν ανεβασε πανω απο 123 βαθμους στο λαδι....
Το μονο που παρατηρισα ειναι οτι χανει αποδοση στα συνεχομενα πατηματα λογο ιντερκουλερ....
Στην Ριτσωνα ειχαμε και μια καλη στιγμη με ενα cupra που πισω εγραφε revo.....νομιζω οτι δεν θα ξαναδοκιμασει ποτε να κηνηγησει 35αρι:whistle:

Εγω εχω πεσει με τα μουτρα στην μελετη του manual απο το ηλεκτρονικο μπλιμπλικι, γιατι ενω ειπα στο Νικο να το κρατησει και θα περναω να ρυθμισω απο κει αν ειναι κατι φοβαμαι οτι θα του τα κανω ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ καθε λιγο και λιγακι, ''βαλε μου το ενα, σημερα βαλε μου το 2 αυριο ξανα το 1'' οποτε θα κατσω να το μαθω.....
Νικο ευχαριστω πολυ για ολα.....υποστηριξη, αγορα,τοποθετηση, καφεδες!!!!!
Να τον ευχαριστησω και για κατι αλλο, οταν τον επιασα και του ειπα οτι θελω ανα βαλω αυτο!!, προς τιμη του μου ειπε...''Γιαννη εγω δεν το εχω ξανατοποθετησει αυτο''....του ειπα οκ , φερτο.....ο ανθρωπος εκατσε εψαξε, εμαθε και το τοποθετησε αψογα by the book!!!!:thumbsup:


Εδω ειναι ενα link και καποιου αλλου απο τους πολλους που το εχουν βαλει.......αξιζει να το δειτε....
https://n54tech.com/forums/showthread.php?t=2917

Panos 316T
27-05-11, 11:10
με γειές Γιάννη,
όλα "ακούγονται" ωραία...
στο μόνο που θα σταθώ είναι στην θερμοκρασία λαδιού που γράφεις,
την θεωρώ "τσιμπημένη" ...

Z4 DCT
27-05-11, 11:13
με γειές Γιάννη,
όλα "ακούγονται" ωραία...
στο μόνο που θα σταθώ είναι στην θερμοκρασία λαδιού που γράφεις,
την θεωρώ "τσιμπημένη" ...

Κοιτα, ο θερμοστατης ανοιγει στους 110...οποτε εκει θεωρει η bmw οτι πρεπει να δουλευει το λαδι.....οποτε με πιεση τα 120+ δεν ειναι πολλα....Φαντασου οτι μετα απο ερευνα που εκανα, και μιλησα και προσωπικα με τον αντιπροσωπο της bmw dubai ακομα και εκει οι θερμοστατες ανοιγουν στους 110!!!!....

soc12r
27-05-11, 11:15
Μπραβο κουκλε thumb

merbeind
27-05-11, 11:35
Μεγειες το προγραμματακι.Το καλυτερο ειναι οτι εχει και παραπανω για οταν συνηθισεις το υπαρχον.Βασικα ενα γκαλοπ ποσο καιρο θα αντεξει ο Γιαννης πριν βαλει το stage 2 δεν ειναι και ασχημη ιδεα.
Μια απορια.Τι πιεση δουλευε και ποσο δουλευει τωρα?

Z4 DCT
27-05-11, 11:40
Μεγειες το προγραμματακι.Το καλυτερο ειναι οτι εχει και παραπανω για οταν συνηθισεις το υπαρχον.Βασικα ενα γκαλοπ ποσο καιρο θα αντεξει ο Γιαννης πριν βαλει το stage 2 δεν ειναι και ασχημη ιδεα.
Μια απορια.Τι πιεση δουλευε και ποσο δουλευει τωρα?

το προγραμμα ειναι απο τα ασφαλεστερα στην αγορα, δουλευει στα 11 psi απο τις 4500-6000rpm....ειναι πολυ χαμηλη πιεση....

Το αμαξι μαμα δουλευει 0.4bar δηλαδη 5.8psi

οποτε μαμα ηταν 0,4 bar και τωρα ειναι 0,75bar....

Monsta
27-05-11, 13:07
Μπράβο Γιάννη, πολύ ωραία. Ελπίζω να μη πήγες να ανατινάξεις και του Νίκου το μαγαζί με τους καφέδες σου.... :D


Για φτιάξε θρεντ με το cupra και πες μας τι έγινε.

Z4 DCT
27-05-11, 13:12
Μπράβο Γιάννη, πολύ ωραία. Ελπίζω να μη πήγες να ανατινάξεις και του Νίκου το μαγαζί με τους καφέδες σου.... :D


Για φτιάξε θρεντ με το cupra και πες μας τι έγινε.


Aπλα πραγματα Κωστα....πηγαιναμε 3 bmw παρεα τραινακι γρηγορο στις στροφες στην Ριτσωνα....και αυτος θεωρησε οτι πρεπει να μας περασει ολους εναν εναν με την σειρα....ηταν και με ευβοιωτικους αριθμους, οποτε γβωριζε και το δρομο......
Τον αφηνα πλησιαζε....εβγαινε αριστερα...και τσουπ,......εφευγα....και ξανα μανα τα ιδια....και φαντασου εγω χωρις ic...οποτε ειχα απωλειες...
Μετα απο μια στροφη (δεν ηξερα το δρομο) τον αφησα να ερθει πολυ κοντα και ειχε μετα μια πολυ μεγαλη ευθεια....οποτε λεω, για να δουμε τι κανει το cupra.....
Tιποτα ανοιξαμε ταπα και οι δυο, και απλα ανοιγα συνεχως την αποσταση μεταξυ μας και αναψα αλαρμ....δεν ειχε νοημα....thumb

Vasilis
27-05-11, 13:13
Μπραβο κουκλε thumb






:shok: :shok: :shok: :shok:



:whistle: :whistle: :whistle:


:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Monsta
27-05-11, 13:20
Τον αφηνα πλησιαζε....εβγαινε αριστερα...και τσουπ,......εφευγα....και ξανα μανα τα ιδια....


χαχαχα αυτό είναι πολύ σπαστικό :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :thumbsup:

Karizma Z4
27-05-11, 13:32
Καλοριζικο Γιαννη το ESS.Φαινεται να ειναι παρα πολυ καλη επιλογη.

Κανονισε και την δυναμομετρηση που ειχαμε πει για να εχεις μια πληρη εικονα του αυτοκινητου σου αυτη την στιγμη και να εχεις και ενα μετρο συγκρισης για τις μελλοντικες αλλαγες που θα κανεις.

Συγχαρητηρια και παλι!!!

GM6
27-05-11, 14:07
Καλοριζικο ομορφοπαιδοthumb Αργησες αλλα το βρηκες....αντε με το καλο να κανουμε και τη δυναμομετρηση

Kostas_1
27-05-11, 14:21
Μπραβο ρε Γιαννη, πολυ χαρηκα.

Α, στειλε ΡΜ με τι ακριβως θες να κανω με το προηγουμενο θρεντ...

z3 2.2
27-05-11, 14:27
....προς τιμη του μου ειπε...''Γιαννη εγω δεν το εχω ξανατοποθετησει αυτο''....του ειπα οκ , φερτο.....ο ανθρωπος εκατσε εψαξε, εμαθε και το τοποθετησε αψογα by the book!!!!:thumbsup:




απο αυτο και μονο φαινεται ο επαγγελματιας ;)
να εισαι καλα Γιαννακη να το χαρεις ρε φιλαρακι:original:

S8N
27-05-11, 15:03
Με γεια Γιάννη! Καλοτάξιδο να είναι και να το ευχαριστηθείς!

Βάλε πάντως στο πρόγραμμα ένα i/c και ένα ψυγείο λαδιού. Μην το παρακάνεις όμως, το μεγάλο i/c προσθέτει lag ενώ οι σωληνώσεις και το ψυγείο λαδιού ενδέχεται να σου ρίξουν λίγο την πίεση λαδιού. Οι 123 βαθμοί δε λένε κάτι αλλά δεν έχουν αρχίσει ακόμη οι ζέστες. Το ΤΤ μου δούλευε στους 110 ακόμη κι αν πήγαινες 'κυρία' καταχείμωνο μέχρι το περίπτερο. Στο σκίσιμο οι 140 ήταν γεγονός. Μετά έβαλα ένα ψυγείο Mocal με φτιαχτές σωληνώσεις και βρήκα τη υγειά μου, το δε i/c από S3 που είχα βάλει στο GTI ήταν κυριολεκτικά τα καλύτερα χρήματα που ξόδεψα ποτέ σ' εκείνο το αυτοκίνητο (και φαντάσου ότι είχε FMIC από τη μάνα του).

z3 2.2
27-05-11, 15:08
. Μην το παρακάνεις όμως, το μεγάλο i/c προσθέτει lag ενώ οι σωληνώσεις και το ψυγείο λαδιού ενδέχεται να σου ρίξουν λίγο την πίεση λαδιού.).

πολυ σωστα ;)

stratos
27-05-11, 15:08
Ωραίος ο Γιάννης. Τελικά βρήκε άκρη επιτέλους και το καλό είναι οτι δίνει και άλλο στάδιο βελτίωσης. Κρίμα όμως γιατί έπρεπε να δώσεις άλλη μια ευκαιρία στο procede αφού πρόσφατα έβγαλε χάρτες για αυτοκίνητα χωρίς cruise control (απο τον μοχλό του cruise control γίνονται βασικές ρυθμίσεις) για να μην πάει άπατη η επένδυση που έκανες.

Τώρα απο ψυγείο λαδιού πρέπει να γίνει οπως και να έχει μαζί με το intercooler. Τα μαμά δεν φτάνουν ακόμα και σε αυτοκίνητα χωρίς βελτιώσεις και οι θερμοκρασίες αέρα εισαγωγής και λαδιού είναι εξωπραγματικες, ειδικά το καλοκαίρι

scania124
27-05-11, 16:00
μπραβο συμπεθερε .......μολις μου εφυγε ενα ανχος!!!!!!!!!!:hystericalbs1:

aristent
27-05-11, 17:05
Μεγειες το προγραμματακι.Το καλυτερο ειναι οτι εχει και παραπανω για οταν συνηθισεις το υπαρχον.Βασικα ενα γκαλοπ ποσο καιρο θα αντεξει ο Γιαννης πριν βαλει το stage 2 δεν ειναι και ασχημη ιδεα.
Μια απορια.Τι πιεση δουλευε και ποσο δουλευει τωρα?

:whistle:Πριν την συνατηση.....αμεσως μετα τη συναντηση....παντως συντομα!!!!:thumbsup:

Με 'γεια Γιαννη!!!!:thumbsup:
Ευγε για τα πρωτα "τσαγακια"που κερασες!!!!:thumbsup:
Ευγε ομως και στον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Νικο που εξηγηθηκε φινα!thumb

nfot
27-05-11, 19:51
Γιαννηηηηηηηηηηη, πες αλευρι !!!
Ακουσα οτι στη συναντηση θα ρολλαρουμε;

bill_m3
27-05-11, 19:54
Καλορίζικο το πρόγραμμα Γιάννη, το βλέπω σύντομα σε stage 2 :shok: :shok: :shok:

m3est
28-05-11, 11:05
Αφηστε τον λιγο να χαρει το πρωτο σταδιο.Εννοειται πως θα παει στο δευτερο απλα ειναι θεμα χρονου.

S8N
28-05-11, 11:07
^^^^^^
Δίκιο έχει ο Νίκος. Αφήστε τον, για να βλέπει και τις διαφορές από στάδιο σε στάδιο!

Nick bmwlover
28-05-11, 14:19
Ετσι να το ευχαριστιεσαι παντα Γιαννη!!!

Z4 DCT
28-05-11, 14:23
Για να μπει το stage2 θελω....ιντερκουλερ και downpipes με 200αριδες, και μαλλον και oil cooler....αλλα γι αυτο θα μου πει ο ματορας!!!!thumb

Z4 DCT
06-09-11, 07:16
Tελικα η ess θα βγαλει απ ολα τα καλα.......θα ναι ζεστος χειμωνας......


https://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=549661


Μιλαει για.....

intercooler
down pipes
suspension
upgrade turbos

Ωρε Νικολα ακους........

aristent
06-09-11, 07:26
για φετος το χειμωνα,ΓΙΑΝΝΗΣ ΖESSTOΣ θα ειναι το ονομα του!!!:thumbsup:

Panos 316T
06-09-11, 07:48
Η αλήθεια είναι ότι καιρό έχεις να κάνεις μπάξιμο όπως και ο Φάνης(ο τελευταίος δικαιολογείται με την ιστορία του μπλοκέ,εσύ όχι χαχαχα).

fanisk
07-09-11, 00:22
Η αλήθεια είναι ότι καιρό έχεις να κάνεις μπάξιμο όπως και ο Φάνης(ο τελευταίος δικαιολογείται με την ιστορία του μπλοκέ,εσύ όχι χαχαχα).

Πανο αμα δεν παρω τα χρηματα πισω, και το μπλοκε στη θεση του για να τελειωνει το θεμα, δεν μπαζω αλλο.. ολα με τη σειρα τους thumb

m3est
13-10-11, 19:33
Tελικα η ess θα βγαλει απ ολα τα καλα.......θα ναι ζεστος χειμωνας......


https://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=549661


Μιλαει για.....

intercooler
down pipes
suspension
upgrade turbos

Ωρε Νικολα ακους........

Ακουω.........

Stamatis
13-10-11, 20:31
Ακουω.........
τι ακους;
πιάσε μια απ' όλα...

m3est
28-01-12, 13:13
Δεν βλεπω να επενδυει αλλο σε Ζ ο Γιαννης.Παμε γι αλλα.

stef
28-01-12, 15:41
Ουυυ, κανονικά!!!

Z4 DCT
28-01-12, 15:55
Δεν βλεπω να επενδυει αλλο σε Ζ ο Γιαννης.Παμε γι αλλα.

σσσσσσσσσς..............:original: