PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολεμικες τεχνες-αυτοαμυνα



Nick bmwlover
25-05-11, 14:58
Επειδη τεθηκε ζητημα για την προστασια -σωματικη ακεραιοτητα των εαυτων μας κ αυτων που αγαπαμε,κ επειδη εγινε μια μικρη συζητηση για πολεμικες τεχνες για το ποσο αποτελεσματικες μπορει να ειναι σε μια δυσκολη στιγμη,κ το αν εχουν φιλοσοφια,κ επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με τις πολεμικες τεχνες,τεχνες αυτομανυνας,2 χρονια Κung-fu,5 χρονια TAE-KWON-DO I.T.F,2 χρονια ΑΙΚΙDΟ κ πριν κανα μηνα ξεκινησα ΗΑPKIDO,εχω να σας πω τα εξης:
Οι πολεμικες τεχνες που εχουν φιλοσοφια-ιδεολογια σου προσφερουν πραγματα τα οποια δεν μπορεις να κατανοησεις εαν δεν ασχοληθεις μαζι τους,πραγματικα νοιωθεις πολυ διαφορετικα...
Δημιουργουν χαρακτηρα στον ανθρωπο,αλλα προσελκυουν συνηθως η καθε μια,ανθρωπους με συγκεκριμενο-κοινο τυπο προσωπικοτητας τις περισσοτερες φορες,οι οποιες εχουν ηδη αυτη την προδιαθεση κ μπορουν να καλλιεργηθουν περισσοτερο με την ενασχοληση με τη συγκεκριμενη τεχνη.
Οι πολεμικες τεχνες που εχουν φιλοσοφια,σου μαθαινουν να προστατευεις τον εαυτο σου σε μια δυσκολη στιγμη κ ποσο ,αξιολογωντας τον κινδυνο που σε απειλει κ κρινοντας με ποιες ελεγχομενες κινησεις που εχεις διδαχθει κ εκπαιδευτει σε αυτες οι οποιες θα σου βγουν αυθορμητα μπορουν να πληξουν,ακινητοποιησουν τον αντιπαλο μπορει να επιτευχθει αυτο κ οχι να δημιουργεις φασαριες με σοβαρους κινδυνους για σενα ειτε για τους αλλους...
Σε αρκετες πολεμικες τεχνες,που για μενα ειναι οι πιο εντυπωσιακες,δεν χρειαζεται να εισαι εχεις μεγαλο μυικο ιστο-ογκο,αλλα εκρηκτικοτητα,ταχυτητα,τεχ νικη,συνδιασμο με αρμονια των χεριων κ ποδιων κανοντας τες να φαινονται σαν χορος με τον οποιο οπως μπορεις να κανεις απιστευτα πραγματα!!!
Απλα θελει ορεξη,να εχεις μια κλιση προς τα εκει,κ για αυτους που δεν τους συγκινει κατι τετοιο απλα να ειναι περιεργοι γενικα,κ πολυ προπονηση...:thumbsup:
Αναμενω ερωτησεις,εαν υπαρχουν κ μπορω να τις απαντησω!!!

z3 2.2
25-05-11, 15:32
ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα Νικο.
εγω απο τη μερια μου περιμενω να μεγαλωσει λιγο η κορη και να ξεκινησω ninjutsu που με εχει εντυπωσιασει πολυ.
θελει πολυ δουλεια και αρκετο χρονο αλλα η ανταμοιβη ειναι το κατι αλλο.

nik200
25-05-11, 15:50
θα ηθελα να προσθεσω τα εξης...

επειδη εχω ασχοληθει και εγω με αυτα, αρχικα πυγμαχια μετα kick boxing και λιγο με tae kwon do..στα 2 πρωτα συναντησα πολλους "θερμοκεφαλους" οπου πραγματικα στις προπονησεις βγαζαν το αχτι τους πανω στον αντιπαλο...με αποτελεσμα να μπορεις να παθεις ζημια..στο tae ηταν αλλιως τα πραγματα και πραγματικα παρολη την προπονηση δυσκολα παθαινες ζημια..απο αντιπαλο..οποτε επειδη βλεπω πολλους που εχουν οικογενειες και που θελουν να ασχοληθουν με αυτα να διαλεξουν την πολεμικη τεχνη και φυσικα σχολη με πολυ προσοχη..υπαρχουν πολλες σχολες οπου δεν προσεχουν και τοσο ειτε οι εκπαιδευτες ειτε οι εκπαιδευομενοι..και πραγματικα να χτυπησεις και να σου μεινει καποιο "κουσουρι" για παντα..τελος αποφυγετε τις πολεμικες τεχνες στα γυμναστηρια καθως τις περισσοτερες φορες ειναι πολυ μετριες..

υγ..να μην ξεχασω οτι γενικοτερα αυτα τα αθληματα θελουν καλη φυσικη κατασταση απο την αρχη..αλλιως θα ειναι ζορικα τα πραγματα!!!

giannis_compact
25-05-11, 16:01
Εγώ πάντως ρε παιδιά σαν αθλητής του βόλλευ βλέπω πολύ διαφορετικά τον αθλητισμό ώς αξία απ'ότι το βλέπουν 3 φιλαράκια μου που κάνουν προπονήσεις kick boxing!Αυτοί το κάνουν καθαρά και μόνο για να μπορούν να πλακωθούν με τον πρώτο τυχόντα που θα τους βρεθεί στο δρόμο!Όταν τους φέρνω τη συζήτηση ότι αυτό που κάνουν δεν είναι αθλητισμός αλλά τρόπος εκμάθησης άσκησης σωματικής βίας εκφέρουν αντίθετη άποψη!Με συγχωρείτε άν ξεφεύγω λίγο από το βασικό θέμα της συζήτησης αλλά αυτή είναι δυστυχώς η αντίληψη που έχουν οι περισσότεροι νέοι που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες!

paganis
25-05-11, 16:17
Εγώ πάντως ρε παιδιά σαν αθλητής του βόλλευ βλέπω πολύ διαφορετικά τον αθλητισμό ώς αξία απ'ότι το βλέπουν 3 φιλαράκια μου που κάνουν προπονήσεις kick boxing!Αυτοί το κάνουν καθαρά και μόνο για να μπορούν να πλακωθούν με τον πρώτο τυχόντα που θα τους βρεθεί στο δρόμο!Όταν τους φέρνω τη συζήτηση ότι αυτό που κάνουν δεν είναι αθλητισμός αλλά τρόπος εκμάθησης άσκησης σωματικής βίας εκφέρουν αντίθετη άποψη!Με συγχωρείτε άν ξεφεύγω λίγο από το βασικό θέμα της συζήτησης αλλά αυτή είναι δυστυχώς η αντίληψη που έχουν οι περισσότεροι νέοι που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες!

θα διαφωνησω μαζι σου! προσωπικα ξεκινησα στα 17 μου χρονια το κικ μποξινγκ...διοτι ηθελα με καποιο τροπο να ελενξω το εαυτο μου σε περιπτωση τσακωμου! ειχαν τυχει φορες που ειχα πιαστει στα χερια , πριν αρχισω το κικ...και ημουν πραγματικα επικυνδινος...δεν σταματαγα να χτυπω μεχρι να προκαλεσω ζημια ή να με παρουν απο πανω του( πραγματικα λυσσαγα)! απο την στιγμη που εμαθα τις βασικες αρχες και μπηκα σε ενα προγραμμα...εχω τσακωθει ελαχιστες φορες και ποτε δεν εχω χτυπησει καποιον σε επικυνδινο σημειο..επιπλεον το χρησιμοποιω καθαρα για αυτοαμυνα και οχι επιθεση!

giannis_compact
25-05-11, 16:24
θα διαφωνησω μαζι σου! προσωπικα ξεκινησα στα 17 μου χρονια το κικ μποξινγκ...διοτι ηθελα με καποιο τροπο να ελενξω το εαυτο μου σε περιπτωση τσακωμου! ειχαν τυχει φορες που ειχα πιαστει στα χερια , πριν αρχισω το κικ...και ημουν πραγματικα επικυνδινος...δεν σταματαγα να χτυπω μεχρι να προκαλεσω ζημια ή να με παρουν απο πανω του( πραγματικα λυσσαγα)! απο την στιγμη που εμαθα τις βασικες αρχες και μπηκα σε ενα προγραμμα...εχω τσακωθει ελαχιστες φορες και ποτε δεν εχω χτυπησει καποιον σε επικυνδινο σημειο..επιπλεον το χρησιμοποιω καθαρα για αυτοαμυνα και οχι επιθεση!

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου!
Εσύ σαν χαρακτήρας είχες αυτή την άποψη!Ξέρω όμως αρκετά άτομα που έχουν σαν σκέψη αυτά που ανέφερα!Δεν είπα όμως ότι είναι όλοι ίδιοι!thumb

aristent
25-05-11, 16:51
Ο ανθρωπος σαν "κατασκευη' εχει δυνατα αλλα και αδυνατα σημεια.
Αυτα μπορει οταν καποιος, μετα απο εκπαιδευση αρκετων ετων,να τα "εκμεταλευτει" αναλογα και να ΑΜΥΝΘΕΙ σε κινδυνο που αφορα αντιμετωπιση ΑΟΠΛΟΥ εχθρου/αντιπαλου......πολυ μεγαλη προσοχη λοιπον γιατι οσες τεχνικες ,που λεγονται και Πολεμικες τεχνες,να γνωριζει καποιος ,αυτο που θα πρεπει παντα να θυμαται ειναι οτι στο "δρομο" δεν υπαρχει Game over!!!

...ειναι εντελως διαφορετικο το θεμα σε αθλητικο χωρο!!!!...σε σχεση με μια αιφνιδια επιθεση στο δρομο....απροβλεπτες καταστασεις εχουν οδηγησει σε μοιραιο λαθος και το θαρρος ειχε σαν αποτελεσμα την αδικη ηττα.....

Τελος ομως, θελω να τονισω οτι ειναι πολυ καλο να γνωριζει κανεις καποια τεχνικη αυτοαμυνας,αλλα και οτι ο καλος χαρακτηρας και η ΑΥΤΟΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑ ειναι ο βασικος στοχος που θελουν οι δασκαλοι ολων των τεχνων να μαθουν στους μαθητες τους,..... γι'αυτο μπραβο σε οσους μαθαινουν τετοιες τεχνικες, αλλα και μπραβο σε οσους στελνουν τα παιδια τους σε τετοιες σχολες, αφου τελικα, μονο καλο τους κανουν.thumb

Thomelef
25-05-11, 16:53
έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο γιάννης...ένας λόγος που σταμάτησα το κικ μπόξινγκ, ήταν αυτός.
ειδικά στα σπάρινγκ, σπάγανε τα νεύρα μου...ενώ ξεκινούσες προπονησούλα χαλαρή, στο πρώτο
λεπτό γινόταν μάχη, μιάς και ο 20χρονος θεωρούσε μαγκιά να σου τραβήξει μια στα σαγόνια
και να σε ζαλίσει...για να μην πώ τί γίνεται με τα πόδια...το κικ μπόξινγκ είναι ωραίο, αλλά με
προυποθέσεις σε ένα σοβαρό γυμναστήριο, με σοβαρούς δάσκαλους...

Libanner
25-05-11, 17:00
Ωραία τα λες Νικολάκη στις πολεμικές τέχνες ασιατικής προελεύσεως κυρίως προσπαθούν να σου περάσουν αυτές τις αρετές που ανέφερες.
Όμως σε άλλες που γενικά είναι ποιο επιθετικές, εγώ από προσωπική πείρα βλέπω αντίθετα αποτελέσματα,όπως έγραψε και ένας φίλος παραπάνω.Ένας παράγοντας που σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο είναι ο χαρακτήρας του κάθε ενός.Άλλος ένας είναι οι δάσκαλοί που δραστηριοποιούνται στα συγκεκριμένα αθλήματα,συνήθως προέρχονται από περίεργους χώρους,με αποτέλεσμα να περνάνε λάθος πράγματα στους μαθητές τους.Αυτοί που θα ασχοληθούν ποιο σοβαρά,ωθούνται στο τέλος σε παρόμοιες καταστάσεις.

giannis_compact
25-05-11, 17:06
έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο γιάννης...ένας λόγος που σταμάτησα το κικ μπόξινγκ, ήταν αυτός.
ειδικά στα σπάρινγκ, σπάγανε τα νεύρα μου...ενώ ξεκινούσες προπονησούλα χαλαρή, στο πρώτο
λεπτό γινόταν μάχη, μιάς και ο 20χρονος θεωρούσε μαγκιά να σου τραβήξει μια στα σαγόνια
και να σε ζαλίσει...για να μην πώ τί γίνεται με τα πόδια...το κικ μπόξινγκ είναι ωραίο, αλλά με
προυποθέσεις σε ένα σοβαρό γυμναστήριο, με σοβαρούς δάσκαλους...

Έτσι ακριβώς είναι ωραίο το άθλημα αρκεί να σέβεσαι τον αντίπαλο και να σε σέβεται και αυτός!Αυτό μπορεί να στο μεταδόσει ο γυμναστής-δάσκαλος!

halkida116mpack
25-05-11, 17:27
Επειδη τεθηκε ζητημα για την προστασια -σωματικη ακεραιοτητα των εαυτων μας κ αυτων που αγαπαμε,κ επειδη εγινε μια μικρη συζητηση για πολεμικες τεχνες για το ποσο αποτελεσματικες μπορει να ειναι σε μια δυσκολη στιγμη,κ το αν εχουν φιλοσοφια,κ επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με τις πολεμικες τεχνες,τεχνες αυτομανυνας,2 χρονια Κung-fu,5 χρονια TAE-KWON-DO I.T.F,2 χρονια ΑΙΚΙDΟ κ πριν κανα μηνα ξεκινησα ΗΑPKIDO,εχω να σας πω τα εξης:
Οι πολεμικες τεχνες που εχουν φιλοσοφια-ιδεολογια σου προσφερουν πραγματα τα οποια δεν μπορεις να κατανοησεις εαν δεν ασχοληθεις μαζι τους,πραγματικα νοιωθεις πολυ διαφορετικα...
Δημιουργουν χαρακτηρα στον ανθρωπο,αλλα προσελκυουν συνηθως η καθε μια,ανθρωπους με συγκεκριμενο-κοινο τυπο προσωπικοτητας τις περισσοτερες φορες,οι οποιες εχουν ηδη αυτη την προδιαθεση κ μπορουν να καλλιεργηθουν περισσοτερο με την ενασχοληση με τη συγκεκριμενη τεχνη.
Οι πολεμικες τεχνες που εχουν φιλοσοφια,σου μαθαινουν να προστατευεις τον εαυτο σου σε μια δυσκολη στιγμη κ ποσο ,αξιολογωντας τον κινδυνο που σε απειλει κ κρινοντας με ποιες ελεγχομενες κινησεις που εχεις διδαχθει κ εκπαιδευτει σε αυτες οι οποιες θα σου βγουν αυθορμητα μπορουν να πληξουν,ακινητοποιησουν τον αντιπαλο μπορει να επιτευχθει αυτο κ οχι να δημιουργεις φασαριες με σοβαρους κινδυνους για σενα ειτε για τους αλλους...
Σε αρκετες πολεμικες τεχνες,που για μενα ειναι οι πιο εντυπωσιακες,δεν χρειαζεται να εισαι εχεις μεγαλο μυικο ιστο-ογκο,αλλα εκρηκτικοτητα,ταχυτητα,τεχ νικη,συνδιασμο με αρμονια των χεριων κ ποδιων κανοντας τες να φαινονται σαν χορος με τον οποιο οπως μπορεις να κανεις απιστευτα πραγματα!!!
Απλα θελει ορεξη,να εχεις μια κλιση προς τα εκει,κ για αυτους που δεν τους συγκινει κατι τετοιο απλα να ειναι περιεργοι γενικα,κ πολυ προπονηση...:thumbsup:
Αναμενω ερωτησεις,εαν υπαρχουν κ μπορω να τις απαντησω!!!


Νικο τα ειπες αψογα....thumb

atha
25-05-11, 17:31
opaia athlimata re paida alla dyskola ase pou mporei na fs kai to xylo tis arkoudas.san ektos thematos ofeilo na po oti to pio omorfo (isos entyposiako tairiazei kalytera) einai to tae kwon do

Bellof-3
25-05-11, 17:43
Το κικ μποξινγκ σε γυμναστηριο (κανοντας προπονηση μονο με σακους κτλ, και οχι παιζοντας ξυλο) ειναι ενας πολυ καλος τροπος να κανεις τους μυς σου εκρηκτικους και να "ανοιγουν" γιατι με το φουσκωμα απο τα βαρη μονο ογκο αποκτας, ουτε εκρηκτικους ουτε πραγματικα δυνατους μυς...

Αλλα για πολεμικες τεχνες, μονο σε καταλληλη σχολη με σωστο δασκαλο αξιζει. Εχεις ολα τα παραπανω ωφελη, συν τη δυνατοτητα να αμυνθεις σε περιπτωση αναγκης...

Θα ξεκινουσα ευκολα καποια πολεμικη τεχνη, αν δεν ειχα το χορο να μου τρωει ολο μου τον ελευθερο χρονο... (ισως capoeira να δοκιμαζα)...

m-power_01
25-05-11, 18:14
https://www.youtube.com/watch?v=m7aWxNRpSrY&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=m7aWxNRpSrY&feature=related

Είμαι κομψός και μοχθηρός, του Καράτε τιμωρός!!

Nino
25-05-11, 18:17
Μερικα ιστορικα στοιχεια...

https://www.shaolin.com.gr/history.aspx



https://shitoryugreece.com/s/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=55&lang=el


https://www.efkleas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=49:sectors&catid=37:2010-03-19-10-45-07&Itemid=62





https://img.pathfinder.gr/clubs/files/43713/1.pdf


https://www.nea-acropoli-heraklio.gr/include/pdf.php?l=1&p=64

Nick bmwlover
25-05-11, 18:31
Ωραία τα λες Νικολάκη στις πολεμικές τέχνες ασιατικής προελεύσεως κυρίως προσπαθούν να σου περάσουν αυτές τις αρετές που ανέφερες.
Όμως σε άλλες που γενικά είναι ποιο επιθετικές, εγώ από προσωπική πείρα βλέπω αντίθετα αποτελέσματα,όπως έγραψε και ένας φίλος παραπάνω.Ένας παράγοντας που σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο είναι ο χαρακτήρας του κάθε ενός.Άλλος ένας είναι οι δάσκαλοί που δραστηριοποιούνται στα συγκεκριμένα αθλήματα,συνήθως προέρχονται από περίεργους χώρους,με αποτέλεσμα να περνάνε λάθος πράγματα στους μαθητές τους.Αυτοί που θα ασχοληθούν ποιο σοβαρά,ωθούνται στο τέλος σε παρόμοιες καταστάσεις.

Αυτο ακριβως ηθελα να γραψω πριν αλλα ειχα προβλημα με το ιντερνετ:ranting2:
Κ ειναι συγκεκριμενες οι τεχνες στις οποιες διαπιστωνεται αυτο σε μεγαλο βαθμο,δεν θελω να θειξω την οποιαδηποτε τεχνη αναφερωντας τες.
Σας ειπα το βασικοτερο ειναι το τι μηνυματα,ποια φιλοσοφια περναει ο δασκαλος στον μαθητευομενο!!!Οταν ο δασκαλος εχει καταφερει να εχει μαθητες οι οποιοι τον σεβονται κ κατα εναν τροπο τον φοβουνται,οταν εχει καταφερει να μεταφερει το παραδοσιακο στοιχειο της τεχνης,οταν εχει παιδευτει κ εκπαιδευτει κ το πνευμα εκτος του σωματος τοτε εχει καταφερει να δημιουργησει μια προσωπικοτητα ανθρωπου ολοκληρωμενη κ συγκροτημενη που πειθαρχει πρωτα απ'ολα στον ιδιο του τον εαυτο κ εν συνεχεια στους αλλους,αυτο δυστυχως ομως δεν γινεται παντα...
Οσοι ειναι θερμοκεφαλοι κ δεν μπορουν να λαβουν αυτα τα ιδιαιτερα μηνυματα ας καθονται να προσπαθουν με μοναδικο σκοπο να βγαλουν ζουμι απο τις μπαρες.

Monsta
25-05-11, 19:07
Φοβερό το Aikido Νίκο και μπράβο σου που ασχολείσαι με τη τέχνη. thumb

Όταν έκανα Tae-Kwon-Do στην Αμερική (από τα 16 μου) έμαθα πολλά πράγματα και συμμετείχα ενεργά σε μία οργάνωση που ως σκοπό είχε τη προστασία του πολίτη.

Φυσικά ως πιτσιρικάς στα 18 μου (το 1988) είχα πάθει χοντρή πλάκα με τη 1η ταινία του Seagal, αλλά και με τις περισσότερες που ακολούθησαν.


Ας τη θυμηθούμε λιγάκι :


https://www.youtube.com/watch?v=oPXH7PjqhB0

paganis
25-05-11, 20:26
περα απο το κικ, που εχω ασχοληθει...απο τα υπολοιπα που εχω παρακολουθησει , εντπωσιαστικα με το αι κιντο! ειχα παει σε μια σχολη στην καλλιθεα να παρακολουθησω, ενα φιλαρακι με μαυρη και πραγματικα ειναι εξαιρετικο! βεβαια σε ολες τις πολεμικες τεχνες...ακομα και σε αυτην , που η σωματικη επαφη και η βια ειναι μικροτερη....υπαρχουν απωλειες! μετα απο κανα μηνα το φιλαρακι...κατεληξε με εξαρθρωμενο ωμο...απο μια αμυνα...που εφερε ελαχιστη αντισταση , ενω δεν επρεπε!

Nick bmwlover
25-05-11, 20:28
Φοβερό το Aikido Νίκο και μπράβο σου που ασχολείσαι με τη τέχνη. thumb

Όταν έκανα Tae-Kwon-Do στην Αμερική (από τα 16 μου) έμαθα πολλά πράγματα και συμμετείχα ενεργά σε μία οργάνωση που ως σκοπό είχε τη προστασία του πολίτη.

Φυσικά ως πιτσιρικάς στα 18 μου (το 1988) είχα πάθει χοντρή πλάκα με τη 1η ταινία του Seagal, αλλά και με τις περισσότερες που ακολούθησαν.


Ας τη θυμηθούμε λιγάκι :

https://www.youtube.com/watch?v=oPXH7PjqhB0

O συγκεκριμενος ανθρωπος δεν παλευεται,τον γουσταρω πολυ!!!
Aλλα ο αρχοντας για μενα ειναι ενας,ο Bruce Lee:notworthy:

Nick bmwlover
25-05-11, 20:35
περα απο το κικ, που εχω ασχοληθει...απο τα υπολοιπα που εχω παρακολουθησει , εντπωσιαστικα με το αι κιντο! ειχα παει σε μια σχολη στην καλλιθεα να παρακολουθησω, ενα φιλαρακι με μαυρη και πραγματικα ειναι εξαιρετικο! βεβαια σε ολες τις πολεμικες τεχνες...ακομα και σε αυτην , που η σωματικη επαφη και η βια ειναι μικροτερη....υπαρχουν απωλειες! μετα απο κανα μηνα το φιλαρακι...κατεληξε με εξαρθρωμενο ωμο...απο μια αμυνα...που εφερε ελαχιστη αντισταση , ενω δεν επρεπε!

Στις τεχνες με λαβες οπως ειναι τα ai-hapkido χρησιμοποιεις τη δυναμη κ τη φορα του αντιπαλου,οσο περισσοτερη δυναμη-αντισταση προβαλλει αυτος στον οποιο εχεις κανει τη λαβη τοσο χειροτερα καθως εσυ κινεισαι στην αντιθετη φορα...

Monsta
25-05-11, 20:45
O συγκεκριμενος ανθρωπος δεν παλευεται,τον γουσταρω πολυ!!!
Aλλα ο αρχοντας για μενα ειναι ενας,ο Bruce Lee:notworthy:


χεχε ο Steven όμως έχει και πoooολύ bad a$$ attitude :thumbsup:



https://www.youtube.com/watch?v=YMu2xNBpyQc

stratos
25-05-11, 20:50
Δεν τον έχει πετύχει ακόμα ο θείος μου ο Τσάκ, αλλιώς θα έβλεπε τι θα του έκανε

Thomelef
25-05-11, 20:52
ένας απο τους αγαπημένους μου είναι αυτός...ramon dekers. ο άνθρωπος είναι πυροτέχνημα.

https://www.youtube.com/watch?v=qLIAY0riBEQ&feature=related

Nick bmwlover
25-05-11, 21:42
Aλλος ενας παρα πολυ καλος του muay thai ειναι ο Τony Jaa https://www.youtube.com/watch?v=wSMjAZvUGFM

chief
25-05-11, 21:46
Fedor Emelianenko και ξερό ψωμι.

MIKEN636
25-05-11, 22:16
σκοπος της πολεμικης τεχνης ειναι η σωματικη και ψυχικη ηρεμια.προσωπικα εχω ασχοληθει με tae know do και wing chun.οι πολεμικες τεχνες δε χρειαζονται καν σωματικη δυναμη..ας μη ξεχναμε οτι δημιουργηθηκαν απο ανθρωπους που ειναι μισοι απο εμας.οσοι ασχολειστε εχετε δει κανεναν να δημιουργει καβγαδες που ξερει κατι;;οπως επισης η ηρεμια που κατεχει το ατομο σε συνθηκες μαχης.Και οπως ελεγε κι ενας δασκαλος μου σημαντικο ειναι να εχεις τη δυναμη να συγχωρεις γιατι η βια φερνει βια.

DRAKOULAS
26-05-11, 05:24
η δικη μου γνωμη ειναι τελειως αρνητικη σε οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη και γενικως σε αθληματα που προαγουν οποιοδηποτε ειδος βιας. Συνηθως προερχονται απο ανθρωπους χαμηλων κοινωνικων ταξεων και πνευματικου βεληνεκους ισως και κατω του μετριου. Αυτα οσον αφορα στις συγχρονες κοινωνιες που προσπαθουν να εξισωσουν ηθη και ιδεολογιες ανθρωπων 3000 ετων. Οι τοτε εποχες με τη σημερινη δεν εχουν καμια απολυτως επαφη. Στις μερες μας ο ανθρωπος εχει την ευκαιρια να μελετησει ολων των ειδων τις φιλοσοφιες,τις επιστημες και τις τεχνες ωστε να μην εχει αναγκη να 'αυτοαμυνεται'. Αλλα οπως γινεται παντου και παντα οι περισσοτεροι ανθρωποι διαλεγουν τον ευκολο δρομο για να μπουν σε προσωπικες ''φιλοσοφικες'' ατραπους. Το θεμα ομως ειναι οτι ενα παιδι που γινεται ανθρωπος δεν προαγεται με το καρατε και το ζιου-ζιτσου αλλα με τη μουσικη,την ιατρικη ή τη φυσικη και δεκαδες αλλες επιστημες και τεχνες. Μαθαινει να εξηγει τα γεγονοτα γυρω του και να παιρνει ετσι τη σωστη θεση για την αντιμετωπιση ολων των ειδων των καταστασεων σε ενα υγιες περιβαλλον ξεχωριζοντας απ'τα ζωα που χρησιμοποιουν βια.
Αν φυσικα θελει να αθληθει υπαρχουν 1002 αθληματα να ασχοληθει και να εμπλουτησει τη ζωτικη του ενεργεια χωρις να χτυπαει ανθρωπους.
Υ.Γ. : Οι παναρχαιες ανατολικες φιλοσοφιες των πολεμικων τεχνων ελαχιστα κοινα εχουν μ'αυτα που γνωριζουν οι περισσοτεροι αφου προερχονται απο ταινιες του χολυγουντ. Οι αμερικανοι εχουν αλλοιωσει ολες τις κουλτουρες του κοσμου.
Η ψυχολογια λεει οτι οποιος εξασκειται στη βια,μαλλον την εχει αναγκη γιατι δεν εχει αλλο μεσο εμπνευσης ή επιβολης.

katsaraios
26-05-11, 05:41
Αυτα οσον αφορα στις συγχρονες κοινωνιες που προσπαθουν να εξισωσουν ηθη και ιδεολογιες ανθρωπων 3000 ετων. Οι τοτε εποχες με τη σημερινη δεν εχουν καμια απολυτως επαφη. Στις μερες μας ο ανθρωπος εχει την ευκαιρια να μελετησει ολων των ειδων τις φιλοσοφιες,τις επιστημες και τις τεχνες ωστε να μην εχει αναγκη να 'αυτοαμυνεται'. Αλλα οπως γινεται παντου και παντα οι περισσοτεροι ανθρωποι διαλεγουν τον ευκολο δρομο για να μπουν σε προσωπικες ''φιλοσοφικες'' ατραπους.
Αν φυσικα θελει να αθληθει υπαρχουν 1002 αθληματα να ασχοληθει και να εμπλουτησει τη ζωτικη του ενεργεια χωρις να χτυπαει ανθρωπους.

Η ψυχολογια λεει οτι οποιος εξασκειται στη βια,μαλλον την εχει αναγκη γιατι δεν εχει αλλο μεσο εμπνευσης ή επιβολης.

με βρισκεις συμφωνο σε οτι επισυναπτω,αλλα μην ξεχνας οτι οι επιστημες,οι τεχνες,οι φιλοσοφιες συνηπηρχαν και παλαιοτερα μαζι με την εκμαθηση των σωματικων τεχνων.
απλα η αλοτροιωση του πνευματος ,η μαζικοποιηση σε ολες τις εκφανσεις της συγχρονης εποχης μας εφερε σταδιακα την μονομερη εκμαθηση και εκγυμναση της σαρκας και λιγοτερο του νου.

nik200
26-05-11, 09:46
η δικη μου γνωμη ειναι τελειως αρνητικη σε οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη και γενικως σε αθληματα που προαγουν οποιοδηποτε ειδος βιας. Συνηθως προερχονται απο ανθρωπους χαμηλων κοινωνικων ταξεων και πνευματικου βεληνεκους ισως και κατω του μετριου. Αυτα οσον αφορα στις συγχρονες κοινωνιες που προσπαθουν να εξισωσουν ηθη και ιδεολογιες ανθρωπων 3000 ετων. Οι τοτε εποχες με τη σημερινη δεν εχουν καμια απολυτως επαφη. Στις μερες μας ο ανθρωπος εχει την ευκαιρια να μελετησει ολων των ειδων τις φιλοσοφιες,τις επιστημες και τις τεχνες ωστε να μην εχει αναγκη να 'αυτοαμυνεται'. Αλλα οπως γινεται παντου και παντα οι περισσοτεροι ανθρωποι διαλεγουν τον ευκολο δρομο για να μπουν σε προσωπικες ''φιλοσοφικες'' ατραπους. Το θεμα ομως ειναι οτι ενα παιδι που γινεται ανθρωπος δεν προαγεται με το καρατε και το ζιου-ζιτσου αλλα με τη μουσικη,την ιατρικη ή τη φυσικη και δεκαδες αλλες επιστημες και τεχνες. Μαθαινει να εξηγει τα γεγονοτα γυρω του και να παιρνει ετσι τη σωστη θεση για την αντιμετωπιση ολων των ειδων των καταστασεων σε ενα υγιες περιβαλλον ξεχωριζοντας απ'τα ζωα που χρησιμοποιουν βια.
Αν φυσικα θελει να αθληθει υπαρχουν 1002 αθληματα να ασχοληθει και να εμπλουτησει τη ζωτικη του ενεργεια χωρις να χτυπαει ανθρωπους.
Υ.Γ. : Οι παναρχαιες ανατολικες φιλοσοφιες των πολεμικων τεχνων ελαχιστα κοινα εχουν μ'αυτα που γνωριζουν οι περισσοτεροι αφου προερχονται απο ταινιες του χολυγουντ. Οι αμερικανοι εχουν αλλοιωσει ολες τις κουλτουρες του κοσμου.
Η ψυχολογια λεει οτι οποιος εξασκειται στη βια,μαλλον την εχει αναγκη γιατι δεν εχει αλλο μεσο εμπνευσης ή επιβολης.

φιλε drakoula..εγω ειμαι συμφωνος με αυτο που λες..και το ασπαζομαι..αλλα στην πραξη και οταν καποια στιγμη θα χρειαστει να υπερασπιστεις, την οικογενεια και την περιουσια σου δεν θα πρεπει τουλαχιστον να αμυνθεις???αν δηλαδη βρεθεις σε μια κατασταση οπου ο λογος πλεον δεν επαρκει τι κανεις???δεν θα πρεπει να προστατευσεις τον εαυτο σου και αυτους που αγαπας??και στο κατω κατω..ο προστατης μιας οικογενειας ειναι ο αντρας..αν ειναι λιγο καλυτερα προετοιμασμενος για κατι τετοιο, αυτο ειναι μεμπτο???και φυσικα πρεπει να χεις την καλλιεργεια για να μην γινεις "τσαμπουκας"..για να διαχειριστεις σωστα την αποτελεσματικοτητα μιας τεχνης...και να την χρησιμοποιεις μονο για να προστατευσεις και οχι για οτιδηποτε αλλο..

ολοκληρωνοντας..αυτο που επισημενω ειναι τι κανεις σε μια ενδεχομενη απειλη..για την σωματικη σου ακεραιοτητα???

Nick bmwlover
26-05-11, 09:54
η δικη μου γνωμη ειναι τελειως αρνητικη σε οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη και γενικως σε αθληματα που προαγουν οποιοδηποτε ειδος βιας. Συνηθως προερχονται απο ανθρωπους χαμηλων κοινωνικων ταξεων και πνευματικου βεληνεκους ισως και κατω του μετριου. Αυτα οσον αφορα στις συγχρονες κοινωνιες που προσπαθουν να εξισωσουν ηθη και ιδεολογιες ανθρωπων 3000 ετων. Οι τοτε εποχες με τη σημερινη δεν εχουν καμια απολυτως επαφη. Στις μερες μας ο ανθρωπος εχει την ευκαιρια να μελετησει ολων των ειδων τις φιλοσοφιες,τις επιστημες και τις τεχνες ωστε να μην εχει αναγκη να 'αυτοαμυνεται'. Αλλα οπως γινεται παντου και παντα οι περισσοτεροι ανθρωποι διαλεγουν τον ευκολο δρομο για να μπουν σε προσωπικες ''φιλοσοφικες'' ατραπους. Το θεμα ομως ειναι οτι ενα παιδι που γινεται ανθρωπος δεν προαγεται με το καρατε και το ζιου-ζιτσου αλλα με τη μουσικη,την ιατρικη ή τη φυσικη και δεκαδες αλλες επιστημες και τεχνες. Μαθαινει να εξηγει τα γεγονοτα γυρω του και να παιρνει ετσι τη σωστη θεση για την αντιμετωπιση ολων των ειδων των καταστασεων σε ενα υγιες περιβαλλον ξεχωριζοντας απ'τα ζωα που χρησιμοποιουν βια.
Αν φυσικα θελει να αθληθει υπαρχουν 1002 αθληματα να ασχοληθει και να εμπλουτησει τη ζωτικη του ενεργεια χωρις να χτυπαει ανθρωπους.
Υ.Γ. : Οι παναρχαιες ανατολικες φιλοσοφιες των πολεμικων τεχνων ελαχιστα κοινα εχουν μ'αυτα που γνωριζουν οι περισσοτεροι αφου προερχονται απο ταινιες του χολυγουντ. Οι αμερικανοι εχουν αλλοιωσει ολες τις κουλτουρες του κοσμου.
Η ψυχολογια λεει οτι οποιος εξασκειται στη βια,μαλλον την εχει αναγκη γιατι δεν εχει αλλο μεσο εμπνευσης ή επιβολης.
Μου φαινεται οτι δεν διαβασες τπτ απο αυτα που ειπα...

DRAKOULAS
26-05-11, 10:05
Παιδια εγω δε μιλω για το τι πρεπει να κανει ΕΝΑ ατομο στην κοινωνια αλλα ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ, δηλαδη αν ολοι ή οι περισσοτεροι μπορουσαν να μορφωθουν δε θα ειχαν αναγκη να καταφευγουν στη βια...το κειμενο μου δεν ειναι μονοδιαστατο...αν ολοι ημασταν ΑΝΘΡΩΠΟΙ θα μπορουσαμε να συννενοηθουμε ωραιοτατα αλλα δεν ειμαστε...

nik200
26-05-11, 10:05
και κατι ακομα....

επειδη εδω μεσα εχουμε ανθρωπους που εχουν οικογενειες και παιδια..θα ηθελα να τονισω την προσωπικη μου αποψη σε ενα τομεα..που τον εζησα σε μελη του κοινωνικου μου περιβαλλοντος...

θεωρω μεγιστο λαθος..πολλοι γονεις να στελνουν το παιδι απο 6 χρονων η αντε και πιο μετα στην εφηβεια..να μαθει πολεμικες τεχνες..το παιδι ακομα και μετα την εφηβεια δεν εχει διαμορφωσει πληρως το χαρακτηρα του..και με το να το στειλουμε να μαθει μια πολεμικη τεχνη, το παιδι αποκτα μια δυναμη που δεν μπορει να διαχειριστει..νοητικα τουλαχιστον..με αποτελεσμα το παιδι να αλλοιωνει τον χαρακτηρα του καθως υποβαλλεται σε "πραγματικη" βια..αυτο σε συνδυασμο με τα μμε που μονο αυτο προβαλλουν θα διαμορφωσουν ενα χαρακτηρα ο οποιος θα θεωρει φυσιολογικο να πλακωσει η να πλακωθει ετσι για πλακα...εν ολιγοις εννοω πρεπει πρωτα να εχεις καλλιεργηθει μεσα σου για να μπορεσεις να ελεγξεις την παραπανω δυναμη-τεχνικη μιας πολεμικης τεχνης...ακομα και τοτε ομως μπορεις να γινεις "τσαμπουκας"...οποτε μην τα περνουμε τοσο ελαφρα τα πραγματα...ποσο μαλλον οταν ειμαστε γονεις..δοξα το θεω..οπως ειπε και ο φιλος δρακουλας πιο πανω υπαρχουν ενα καρο αθληματα για το παιδι να εχει μια σωστη φυσικη κατασταση..

προσωπικο παραδειγμα ο ανιψιος μου...που πραγματι πηγε απο 6 χρονων παιδι σε μια σχολη..και οπου μια μερα που παιζαμε, μολις αισθανθηκε οτι δεν μπορουσε να παιξει μαζι μου, καθως ειμαι πολυ μεγαλυτερος σωματικα κατευθειαν πηγε να χρησιμοποιησει την τεχνη του!!!αρα πως αυτο το παιδι οταν φτασει στην εφηβεια θα μπορεσει να συνυπαρξει αρμονικα με τους γυρω του???

Nick bmwlover
26-05-11, 10:22
η δικη μου γνωμη ειναι τελειως αρνητικη σε οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη και γενικως σε αθληματα που προαγουν οποιοδηποτε ειδος βιας. Συνηθως προερχονται απο ανθρωπους χαμηλων κοινωνικων ταξεων και πνευματικου βεληνεκους ισως και κατω του μετριου. Αυτα οσον αφορα στις συγχρονες κοινωνιες που προσπαθουν να εξισωσουν ηθη και ιδεολογιες ανθρωπων 3000 ετων. Οι τοτε εποχες με τη σημερινη δεν εχουν καμια απολυτως επαφη. Στις μερες μας ο ανθρωπος εχει την ευκαιρια να μελετησει ολων των ειδων τις φιλοσοφιες,τις επιστημες και τις τεχνες ωστε να μην εχει αναγκη να 'αυτοαμυνεται'. Αλλα οπως γινεται παντου και παντα οι περισσοτεροι ανθρωποι διαλεγουν τον ευκολο δρομο για να μπουν σε προσωπικες ''φιλοσοφικες'' ατραπους. Το θεμα ομως ειναι οτι ενα παιδι που γινεται ανθρωπος δεν προαγεται με το καρατε και το ζιου-ζιτσου αλλα με τη μουσικη,την ιατρικη ή τη φυσικη και δεκαδες αλλες επιστημες και τεχνες. Μαθαινει να εξηγει τα γεγονοτα γυρω του και να παιρνει ετσι τη σωστη θεση για την αντιμετωπιση ολων των ειδων των καταστασεων σε ενα υγιες περιβαλλον ξεχωριζοντας απ'τα ζωα που χρησιμοποιουν βια.
Αν φυσικα θελει να αθληθει υπαρχουν 1002 αθληματα να ασχοληθει και να εμπλουτησει τη ζωτικη του ενεργεια χωρις να χτυπαει ανθρωπους.
Υ.Γ. : Οι παναρχαιες ανατολικες φιλοσοφιες των πολεμικων τεχνων ελαχιστα κοινα εχουν μ'αυτα που γνωριζουν οι περισσοτεροι αφου προερχονται απο ταινιες του χολυγουντ. Οι αμερικανοι εχουν αλλοιωσει ολες τις κουλτουρες του κοσμου.
Η ψυχολογια λεει οτι οποιος εξασκειται στη βια,μαλλον την εχει αναγκη γιατι δεν εχει αλλο μεσο εμπνευσης ή επιβολης.
Σου βαζω στοιχημα οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που ασχολουνται με τις πολεμικες τεχνες δεν το κανουν οπως λες για να μπουν σε φιλοσοφικες ατραπους κ να το παιζουν κ καλα ιδεολογια,ουτε ειπα οτι απο τις πολεμικες τεχνες συγκροτειται αποκλειστικα η προσωπικοτητα ενος παιδιου-ανθρωπου,αλλα οτι μπορει να συμβαλλει πολυ θετικα!!!
Ο καθε ανθρωπος επειδη ακριβως ειναι συγχρονος κ γνωριζει οτι παντα οι ανθρωποι δεν μπορουσαν να συνυπαρξουν ειρηνικα κ παντα υπηρχαν περιπτωσεις οπου επρεπε να προστατευτουν εχοντας εντονο το αισθημα της αυτοσυντηρησης,ετσι κ τωρα προσφευγουν σε τετοιες λυσεις ωστε να ειναι ικανοι να μπορουν να προστατεψουν τον εαυτο τους σε μια τετοια ενδεχομενη περιπτωση,που για καποιους μπορει να ειναι καθημερινοτητα λογω του επαγγελματος τους η εξαιτιας της αθλιας καταστασης που επικρατει στην περιοχη οπου ζουνε,αλλα μαθαινοντας συγχρονως ποτε να ενεργοποιουν κ πως να ελεγχουν τα επιθετικα τους ενστικτα!!!
Δεν ειπε κανεις ασχοληθειτε με τις πολεμικες τεχνες κ αφηστε τα γραμματα κ τις σπουδες,τα Mc's in Computer Science,τα Proficiency,Zertifikat,Mittelstufe...
Mη μπερδευεστε!!!

Nick bmwlover
26-05-11, 10:24
Παιδια εγω δε μιλω για το τι πρεπει να κανει ΕΝΑ ατομο στην κοινωνια αλλα ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ, δηλαδη αν ολοι ή οι περισσοτεροι μπορουσαν να μορφωθουν δε θα ειχαν αναγκη να καταφευγουν στη βια...το κειμενο μου δεν ειναι μονοδιαστατο...αν ολοι ημασταν ΑΝΘΡΩΠΟΙ θα μπορουσαμε να συννενοηθουμε ωραιοτατα αλλα δεν ειμαστε...

Αυτο ακριβως λεω εμμεσα παραπανωthumb

konstantinaM3
26-05-11, 13:03
κ εγω ασχολουμαι χρονια με τις πολεμικες τεχνες εχω κανει 12 χρονια TANG SOO DO, 4 χρονια KICK BOXING 1 μηνα καποερα 1 χρονο TAEKWNDO εμενα μαρεσει για την φυσικη μου κατασταση οχι για να το χρησιμοποιω στους αλλους βεβαια σε ωρα αναγκης παλι θα κοιταξω να μην κανω ζημια στον αλλον απλα να αμυνθω...αν κ τα τελευταια χρονια αμα δεν τον κανεις λυποθιμο δεν θα σταματησει τοσο βιαια εχουν γινει τα πραγματα!