PDA

Επιστροφή στο Forum : Macademian Twin Turbo Cabriolet



Monsta
23-05-11, 19:13
Λέω ν αρχίσω αυτό το θέμα με δύο ωραίες φωτογραφίες.


Τώρα λοιπόν κάνουμε μικροεπισκευές και σε .....σκάφη.



Πως σας φαίνεται το χρωματάκι???? :original:

Monsta
24-05-11, 07:40
Δύο γρήγορες για την ώρα.....τα υπόλοιπα αργότερα.


Προσέξτε το χρωματάκι στο Πορσικό.

Monsta
26-05-11, 19:48
Λοιπόν μείναμε λίγο πίσω με το συγκεκριμένο ΚΤΗΝΟΣ, αλλά επανέρχομαι.


Προβλήματα:


Στενή επαφή με το τοίχο του γκαράζ στη πόρτα του οδηγού. Ο πελάτης δεν ήθελε να βάψει με τίποτα. Μας είπε 'όσο καλυτερέψει με το σούπερ γυάλισμά σας'.

Εκεί λοιπόν που είναι η ασπρίλα [όχι η κιτρινίλα] δεν ήμουν καθόλου αισιόδοξος ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση, διότι οι γρατζουνιές ήταν ΠΟΛΥ βαθιές. Ένιωθες κανονικά το νύχι να σκαλώνει για τα καλά προς τα μέσα, πράγμα που σημαίνει ότι έχει φάει αρκετό βερνίκι.....μη ξεχνάμε τοίχος ήταν αυτός.

Monsta
26-05-11, 19:54
Όμως μετά από αρκετό και πολύ προσεχτικό τρίψιμο με διάφορα ντουκόχαρτα και στη συνέχεια πολύ καλό γυάλισμα με αλοιφές είχαμε το αποτέλεσμα που θα δείτε παρακάτω.


Σε αυτό βέβαια βοήθησε πολύ και το Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ βάψιμο που έχουν όλα τα Πόρσε (ανώτερο της bmw με πολύ λιγότερο πορτοκάλι, πιο παχύ, αλλά και όσο πρέπει σκληρό). Πραγματικά κορυφαίο thumb


Ποσοστό επιτυχίας 100% !!!!!! [πραγματικά δεν περίμενα πάνω από 80-85%, έτσι είχα φτιάξει το χρώμα του αυτοκινήτου και το είχα σε stand by για touch up, που τελικά δεν χρειάστηκε και το έκανα δώρο στον πελάτη]. :original::original:

stef
26-05-11, 19:56
Φ Ο Β Ε Ρ Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο !!!!
Μπράβο Κώστα!

gnx
26-05-11, 19:57
...κάνε ένα διάλειμμα, φάε λίγο macadamia.

stef
26-05-11, 19:58
Ωραίο παγωτό και ωραίο Porschiko!

Monsta
26-05-11, 19:59
Στη συνέχεια το αυτοκίνητο γυαλίστηκε και κερώθηκε ολόκληρο και έγινε και ένας βιολογικός καθαρισμός σε όλο το σαλόνι. Δεν είχε τίποτα το σοβαρό, παρά μόνο μπόλικη σκόνη σε γωνίες και κρυφά σημεία [κυρίως λόγω cabrio], που το 'εβδομαδιαίο' & ερασιτεχνικό καθάρισμα δεν μπορεί να εξαλείψει.

Η κυρία μας πλέον ήταν και πάλι σαν καινούρια και παραδόθηκε σήμερα στον τυχερό ιδιοκτήτη της.


Thanks for looking :original:

Monsta
26-05-11, 20:01
...κάνε ένα διάλειμμα, φάε λίγο macadamia.


Α πα πα. Κάνω δίαιτα.

Πάω να φάω μια κρέπα με μέλι και καρύδια και επιστρέφω.

stef
26-05-11, 20:03
Πότε θα κανονίσουμε καμιά συνάντηση σουβλάκια Ευρυπίδη μετά την δουλειά σου...?

Monsta
26-05-11, 20:49
Αν κερνάς, υπάρχει και το απίστευτο burger ακριβώς απέναντι. ;)

5555
26-05-11, 21:02
Κωστα βουλιαγμα δεν ειχε? Μονο γδαρσιμο?
Τελειο αποτελεσμα

Monsta
26-05-11, 21:23
Όχι Σπύρο, όπως βλέπεις από τις φωτό δεν το βούλιαξε πουθενά ο άνθρωπος....ευτυχώς!!!!!

aristent
26-05-11, 21:42
Μπραβο Κωστα για πολλοστη φορα!!!!:thumbsup:

....αλλα εχω και εγω την απορια εαν ειχε βουλιαγμα....
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7820&d=1306432072
....απο την φωτο ετσι δειχνει,.... αλλα μπορει οντως να ειναι η αντανακλαση που μας μπερδευει,.............αλλα αφου το αποτελεσμα ηταν τελειο,τελος καλο ολα καλα!!!:thumbsup:

stef
26-05-11, 21:44
Αν κερνάς, υπάρχει και το απίστευτο burger ακριβώς απέναντι. ;)

Χα χα, Ευριπίδη ρε και άσε τα burger...

stef
26-05-11, 21:45
Δεν είχε τίποτα το σοβαρό, παρά μόνο μπόλικη σκόνη σε γωνίες και κρυφά σημεία [κυρίως λόγω cabrio], που το 'εβδομαδιαίο' & ερασιτεχνικό καθάρισμα δεν μπορεί να εξαλείψει.

Ωχ ωχ με προβλημάτισες τώρα, πρέπει να πλύνω εσωτερικά την κουκούλα στο Ζ4 μου φαίνεται....:shok:

fanisk
27-05-11, 01:18
Υπεροχο αμαξι, σε ομορφο χρωμα, και σε σωστο επαγγελματια.. σιγα μην εβγαινε μαπα η δουλεια !

pralinas
27-05-11, 02:23
να ρωτησω κατι φιλε μου?και εμενα εχει μια γρατζουνια,οχι τοσο βαθεια βεβαια.αυτο μπορει να επισκευαστει σε ενα καταστημα πχ meguiαrs που εχει στην θεσσαλονικη?και εχω και κατι μικρα μικρα σημαδακια μπροστα απο πετραδακια,ξερεις,μπορουν να μου το φτιαξουν αυτοι?αν ισουν θεσσαλονικη θα ερχομουν σε εσενα!!και τι κοστος εχει μια τετοια δουλεια πανω κατω.?

Monsta
27-05-11, 07:54
Μπραβο Κωστα για πολλοστη φορα!!!!:thumbsup:
αλλα μπορει οντως να ειναι η αντανακλαση που μας μπερδευει,.............αλλα αφου το αποτελεσμα ηταν τελειο,τελος καλο ολα καλα!!!:thumbsup:


Ευχαριστώ Άρη :original:

Όντως σε μπερδεύει η αντανάκλαση. Αν προσέξεις από πίσω, αυτό το μαύρο που βλέπεις απλωμένο πάνω στη ντουλάπα είναι ένα κομμάτι ματ μαύρης μεμβράνης που στερέωσα όπως όπως για να μη καθρεφτίζει η Ίδια η ντουλάπα [ΛΟΛ] πάνω στη πόρτα και μπερδεύει τα πράγματα ακόμα περισσότερο. Απλά σε κάποιο σημείο δεν είχει τεντώσει καλά -με χαρτοταινία τη στήριξα- και εκεί που κάνει τη κούρμπα σου κάνει σαν αντανάκλαση πάνω στη πόρτα. :thumbsup:



να ρωτησω κατι φιλε μου?και εμενα εχει μια γρατζουνια,οχι τοσο βαθεια βεβαια.αυτο μπορει να επισκευαστει σε ενα καταστημα πχ meguiαrs που εχει στην θεσσαλονικη?και εχω και κατι μικρα μικρα σημαδακια μπροστα απο πετραδακια,ξερεις,μπορουν να μου το φτιαξουν αυτοι?αν ισουν θεσσαλονικη θα ερχομουν σε εσενα!!και τι κοστος εχει μια τετοια δουλεια πανω κατω.?


Δε βλέπω το λόγο να μη μπορεί ένας καλός μάστορας να το 'κατεβάσει' όπως πρέπει το σημείο της γρατζουνιάς και κατόπιν να του κάνει ένα καλό γυάλισμα. Δε ξέρω για το συγκεκριμένο επαγγελματία, αλλά τα πράγματα της Meguiars γενικά είναι πάρα πολύ καλά.

pralinas
29-05-11, 17:21
Ευχαριστώ Άρη :original:

Όντως σε μπερδεύει η αντανάκλαση. Αν προσέξεις από πίσω, αυτό το μαύρο που βλέπεις απλωμένο πάνω στη ντουλάπα είναι ένα κομμάτι ματ μαύρης μεμβράνης που στερέωσα όπως όπως για να μη καθρεφτίζει η Ίδια η ντουλάπα [ΛΟΛ] πάνω στη πόρτα και μπερδεύει τα πράγματα ακόμα περισσότερο. Απλά σε κάποιο σημείο δεν είχει τεντώσει καλά -με χαρτοταινία τη στήριξα- και εκεί που κάνει τη κούρμπα σου κάνει σαν αντανάκλαση πάνω στη πόρτα. :thumbsup:





Δε βλέπω το λόγο να μη μπορεί ένας καλός μάστορας να το 'κατεβάσει' όπως πρέπει το σημείο της γρατζουνιάς και κατόπιν να του κάνει ένα καλό γυάλισμα. Δε ξέρω για το συγκεκριμένο επαγγελματία, αλλά τα πράγματα της Meguiars γενικά είναι πάρα πολύ καλά.
μαλιστα.θα απευθυνθω λιπον στον εν λογο καταστημα για να παρω τιμη.ευχαριστω για την βοηθεια σου,και απο οτι βλεπω κανεις εκπλυκτικη δουλεια.οταν κατεβω αθηνα θα περασω και απο το μαγαζι να μου περιποιηθεις την μπουμπου μου,και να τα πουμε κιολας.thumb