PDA

Επιστροφή στο Forum : trunk finisher Ε60 LCI



aristent
22-05-11, 23:09
Κατοπιν αιτησης με πμ.του Αρη θα σας περιγραψω τι ακριβως χρειαζεται να ξερετε για να τοποθετηθει το trunk finisher σε μοντελο Ε60 LCI.

Kατ'αρχην δεν υπαρχει κωδικος για LCI μοντελα,αφου και στην Μ5 βαζουν απο το προηγουμενο μοντελο το πορτμπαγκαζ!!!

Οποτε η μονη λυση ειναι να προσαρμοστει το trunk finisher στο LCI πορτμπαγκαζ,....ο τροπος ειναι σχετικα ευκολος,...φυσικα εαν ρωτησεις φανοποιο εξαρταται απο την ορεξη που μπορει να εχει,....συνηθως λενε"δεν ταιριαζει","πρεπει να αλλαξεις πορτμπαγκαζ","εκανες λαθος παραγγελια"... κλπ.

Ομως η αληθεια ειναι οτι το trunk finisher ειναι δυο τμηματα κολημενα μεταξυ τους με ελαστικη μπαμπριζοκολλα,....αυτο που χρειαζεται ειναι να ξεκολληθουν πολυ προσεκτικα με λιγο ζεσταμα με πιστολακι και στη συνεχεια να προσαρμοστει στην εξωτερικη επιφανεια του πορτμπαγκαζ,αφου εχει βγει η πινακιδα κυκλοφοριας, το εξωτερικο κομματι του trunk finisher.

Αυτο θελει μερακι και υπομονη και καποιο τροχακι ,που θα χρειαστει να βρεθει η εφαρμογη με το πορτμπαγκαζ,στη συνεχεια παει για βαψιμο και με διπλης οψεως που ερχεται μαζι με το trunk finisher εφαρμοζει οπως πρεπει.

Θα κοιταξω να βρω φωτο σε λιγο, η αυριο για να σας δωσω περισσοτερες λεπτομερειες.thumb

ΥΣ.σχετικο λινκ υπαρχει στο 5seriesforum για pro LCI:https://forums.5series.net/topic/17396-m5-trunk-finisher-installed/

aristent
22-05-11, 23:40
https://www.realoem.com/bmw/diagrams/h/s/281.png
κωδικος προϊοντος: 51138030419

δεν φαινεται καπου οτι ειναι δυο τεμαχια κολλημενα,αλλα οταν ερθει στα χερια σας ειναι ευκολο να το δειτε,...αυτο που ξεχασα να γραψω ειναι οτι δεν ταιριαξε στο χιλιοστο στο φαρδος του πορτμπαγκαζ μετα τη βαφη λογο του οτι και αυτη προσθεσε "μηκος" και αναγκαστηκα να το κολλησω με κολλα δυνατη στις ακρες πιεζοντας το ετσι ωστε να ερθει προσωπο δεξια/αριστερα,...εαν φυσικα θα το ξαναεκανα ισως να υπολογιζα και αυτη την παραμετρο....τροχιζοντας αναλογα τις ακρες...

m-power_01
23-05-11, 01:27
Να κανω μια ερωτηση? Με αυτον τον τροπο δεν χανουμε την κλειδαρια? Δεν το θεωρω πρακτικο.

aristent
23-05-11, 06:55
Να κανω μια ερωτηση? Με αυτον τον τροπο δεν χανουμε την κλειδαρια? Δεν το θεωρω πρακτικο.

Η αληθεια ειναι οτι ναι χανεται η κλειδαρια,....αλλα τι θα μπορουσε να συμβει ωστε να χρειαζεσαι να ανοιξεις με το κλειδι ντε και καλα το πορτμπαγκαζ?

.....ας υποθεσουμε οτι "τελειωσε" η μπαταρια,ανοιγεις με το κλειδι την πορτα του οδηγου,ανοιγεις το μπροστινο καπο και καποιος με αλλο οχημα και με καλωδια σου δινει ρευμα,πατας το κουμπι στο χειριστηριο η το εσωτερικο στην καμπινα και ετοιμος!!!!

Εαν παλι, δεν γινεται να ανοιξει η πορτα του οδηγου,.....δεν μπορω να φανταστω γιατι,.....αλλα εχεις προσβαση μονο στο πορτμπαγκαζ και :shok:δεν εχεις μπαταρια....

....ε τοτε πολυ απλα ξεβιδωνεις την πινακιδα ξεκολλας το trunk finischer και παλι εισαι ετοιμος!!!!:thumbsup:

Τωρα εαν προσθεσω τη συμπτωση οτι εισαι στην ερημια,συμβαινει το παραπανω παραδειγμα και δεν εχεις και ουτε μπορεις να βρεις:shok: κατσαβιδι!!!....ριχνε κλωτσιες στα λαστιχα,μη χαλασεις και το οχημα:th_Laie_67-1: και βριζε την BMW που εβγαλε τετοιο εξαρτημα μεχρι αηδιας να το ευχαριστηθεις!!!!:thumbsup::th_Laie_6 7-1::hystericalbs1:

S8N
23-05-11, 09:42
Ευχαριστούμε τον Αρούλη για το κατατοπιστικό post του! :thumbsup:

:thanks:

m-power_01
23-05-11, 12:34
Αρη ειχα κατι πιο συγκεκριμενο στο μυαλο μου. Δεν σκαλωνω στο πως το ανοιγω αλλα στο πως το κλεινω. Εγω πολλες φορες οταν καποια τσαντα ή καποιο δεμα στον χωρο αποσκευων, κλειδωνω απο την κλειδαρια. Ετσι ακομα και αν εχω ανοιχτες τις ασφαλειες, ακομα και με το αυτοματο κλειδωμα ,μπορει να σταματησεις να αφησεις καποιον στον δρομο. Το πορτ μπαγκαζ δεν θα ανοιξει για κανενα λογω χωρις το κλειδι.
Και το ο αλλος λογος (εμενα προσωπικα δεν με απασχολει) ειναι οτι αχρηστευεται το κλειδι του παρκαδορου. Δηλαδη δεν μπορεις να αφησεις το αμαξι καπου και να εχεις σφραγισμενο τον χωρο αποσκευων

stratos
23-05-11, 12:56
Καλά Σπύρο μην τρελαίνεσαι. Εδώ στο Ε92 δεν έχει κάν πίσω κλειδαριά :thumbsdown:

m-power_01
23-05-11, 13:00
Καλά Σπύρο μην τρελαίνεσαι. Εδώ στο Ε92 δεν έχει κάν πίσω κλειδαριά :thumbsdown:

:th_Laie_67-1: το ξερω αυτο ειναι απαραδεχτο!!! :hystericalbs1:
κοιτα αισθητικα ειναι ποιο ωραιο χωρις...πρακτικα ομως πιστευω οτι χανει.
Βεβαια ειναι αναλογα την χρηση που κανεις...καποιος αλλος μπορει ποτε να μην εχει κανει αυτο που λεω παραπανω

stratos
23-05-11, 13:07
:th_Laie_67-1: το ξερω αυτο ειναι απαραδεχτο!!! :hystericalbs1:
κοιτα αισθητικα ειναι ποιο ωραιο χωρις...πρακτικα ομως πιστευω οτι χανει.
Βεβαια ειναι αναλογα την χρηση που κανεις...καποιος αλλος μπορει ποτε να μην εχει κανει αυτο που λεω παραπανω

Στο Ε36 που είχα το χρησιμοποιούσα συνέχεια. Οχι τόσο για να κλειδώνω μόνιμα τον αποθηκευτικό χώρο όσο για να κλειδώνω όλες τις πόρτες. Στο δικό μου δεν το έχω χρειαστεί ούτε μια φορά. Προσοχή θέλει μόνο αν ξεκλειδώσεις μόνο το πόρτ μπαγκάζ να μην ξεχάσεις το κλειδί μέσα και το κλείσεις γιατί μετά τον λοπού.

aristent
23-05-11, 19:08
Mολις βρηκα και φωτο που ειχα βγαλει απο την παραλαβη το trunk finischer...
Eδω στην πρωτη φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι δυο τα τμηματα...
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/DSC00034.jpg

....νυχακια και λοιπα που εχουν αφαιρεθει δεν κρατησα φωτο:ranting2:...δυστυχως

https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/DSC00036.jpg

https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/DSC00035.jpg

E60_Arkadia
23-05-11, 21:28
Ουτε ηξερα οτι υπηρχε τετοιο ανταλλακτικο,νομιζα οτι θες αλλο πορτ παγκαζ!! Ανοιξε μας τα ματια Αρηηηη...

aristent
23-05-11, 21:36
Ουτε ηξερα οτι υπηρχε τετοιο ανταλλακτικο,νομιζα οτι θες αλλο πορτ παγκαζ!! Ανοιξε μας τα ματια Αρηηηη...


...στο δικο σου δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε,μονο βαφη στο χρωμα του αυτοκινητου και σε 5λεπτα γινεται τοποθετηση και εισαι ετοιμος!!!:thumbsup:

χανεις την κλειδαρια βεβαια,....αλλα αυτο ειναι κατι που πιστευω πρεπει να σε αποσχολησει 1/1.000.000!!!!thumb

E60_Arkadia
24-05-11, 01:02
...στο δικο σου δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε,μονο βαφη στο χρωμα του αυτοκινητου και σε 5λεπτα γινεται τοποθετηση και εισαι ετοιμος!!!:thumbsup:

χανεις την κλειδαρια βεβαια,....αλλα αυτο ειναι κατι που πιστευω πρεπει να σε αποσχολησει 1/1.000.000!!!!thumb

Οντως,δεν την εχω χρησιμοποιησει και ποτε την κλειδαρια.Αρη εχω ολο το κουστουμι ///Μ και αυτο μου ελειπε :hystericalbs1: