PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Είναι καλό το quaife?



BMW2jz
20-05-11, 23:43
Γεια χαρααα...καινούριος στο forum με μπόλικες απορίες....έχω αγορασει ενα quaife ακόμα δεν το έχω βάλει επάνω...αλλα ο μάστορας μου είπε ότι δεν είναι και τόσο καλο σε χρήση πίστας......όχι ότι θα βάλω μέσα σε πιστα το αμάξι...απλά τι ποσοστό εμπλοκής έχει???θα κάνω πάντες???γιατί με το γνήσιο στις στροφές είναι απελπισία..... :thanks:

Kostas_1
21-05-11, 18:56
Φιλε καλως ηρθες. Γραφε ομως ελληνικα σε παρακαλουμε.

kloukakis
21-05-11, 19:08
Το quaife είναι οτι καλύτερο για χρήση πίστας, χωρίς αμφιβολία!
Για ντριφτ μόνο είναι καλύτερα τα δισκάτα.

Stunt Mike
21-05-11, 19:15
Γεια χαρααα...καινούριος στο forum με μπόλικες απορίες....έχω αγορασει ενα quaife ακόμα δεν το έχω βάλει επάνω...αλλα ο μάστορας μου είπε ότι δεν είναι και τόσο καλο σε χρήση πίστας......όχι ότι θα βάλω μέσα σε πιστα το αμάξι...απλά τι ποσοστό εμπλοκής έχει???θα κάνω πάντες???γιατί με το γνήσιο στις στροφές είναι απελπισία..... :thanks:

Ν'αλλαξεις μαστορα.....προφανως δεν εχει ιδεα!
ΥΓ.το ποσοστο εμπλοκης του ειναι μεταβαλλομενο μεχρι 80%...

BMW2jz
21-05-11, 20:06
γιατι ρε παιδια δν κανει για drift???δν μπορω να καταλαβω???εφοσον ειναι μπλοκε ποια η διαφορα?δν εχει μεγαλο ποσοστο εμπλοκης???τι παιζει???κ κατι αλλο για να μειωσω τισ στροφεσ του τιμονιου τι πρεπει να κανω???θελω να εχει καλυτερη ανταποκριση οπως στο Μ3....κρεμαργιερα???:thnx:

Stunt Mike
21-05-11, 21:10
Δεν ειπαμε οτι δεν κανει,μια χαρα κανει για ντριφτ,πολλοι το φορανε αναμεσα τους κι εγω και ο Λουκακης.Απλως ο τροπος λειτουργιας του δισκατου βοηθαει στο ξεκινημα και στη διατηρηση της πλαγιολισθησης.Οχι ομως οτι δεν το κανεις και με το γραναζωτο.Ειναι και πολυ πιο προοδευτικο στη λειτουργια του.Η κρεμαγιερα ειναι ιδια σε ολα τα Ε36.Θες απο Ζ3 για να ειναι κοντυτερη,αλλιως αλλαξε συνεμπλοκ για να'χεις το καστερ και την αποκριση του Μ3.

ziaba
21-05-11, 22:53
Γεια χαρααα...καινούριος στο forum με μπόλικες απορίες....έχω αγορασει ενα quaife ακόμα δεν το έχω βάλει επάνω...αλλα ο μάστορας μου είπε ότι δεν είναι και τόσο καλο σε χρήση πίστας......όχι ότι θα βάλω μέσα σε πιστα το αμάξι...απλά τι ποσοστό εμπλοκής έχει???θα κάνω πάντες???γιατί με το γνήσιο στις στροφές είναι απελπισία..... :thanks:

από τί κατάλαβα έχεις 46αρι κ έχεις γνήσιο μπλοκε δηλ από m3 κ είναι απελπισία στις στροφές?για εξήγησε μας καλύτερα γιατί τί σου κάνει?

Stunt Mike
21-05-11, 23:20
από τί κατάλαβα έχεις 46αρι κ έχεις γνήσιο μπλοκε δηλ από m3 κ είναι απελπισία στις στροφές?για εξήγησε μας καλύτερα γιατί τί σου κάνει?

Μαλλον δεν εχει καθολου μπλοκε...''γνησιο'' εννοουσε το εργοστασιακο,ελευθερο δλδ.

BMW2jz
21-05-11, 23:38
46αρι εχω παιδια!!!μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε με το μπλοκε γιατι το χρυσο-πληρωσα ολοκαινουριο κ αυτες τισ εποχες δν ειναι για επενδυσεις σε τετοια πραγματα κ για να βαλω αλλο λιγο δυσκολο...απλα απογοητευτηκα απο αυτα που μου ειπε ο μαστορας μου....κρεμαγιερα απο Ζ3???μπαινει??εμενα μου ειπαν να αλλακσω ακρα απο Μ3 για να κοντυνει η κρεμαγιερα...εχω μπερδευτει...:shok:

Stunt Mike
22-05-11, 00:10
Νομιζα οτι ειχες 36αρι στην αρχη,οποτε ακυρο η κρεμαγιερα απο Ζ3....δεν ξερω για τα 46αρια τι παιζει αλλα αν θες μονο για την αποκριση,βαλε σκληροτερα συνεμπλοκ.Θα σου βελτιωσουν πολυ την αισθηση του τιμονιου.Βαλε το Quaife πανω ΤΩΩΩΩΩΡΑ!!!!

kloukakis
22-05-11, 01:51
Μην φοβάσαι το Quaife αξίζει το τελευταίο του Ευρώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις. Μην αγχώνεσαι είναι ότι καλύτερο, θα το ευγνωμονείς

Jimmakos
22-05-11, 02:33
Μην φοβάσαι το Quaife αξίζει το τελευταίο του Ευρώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις. Μην αγχώνεσαι είναι ότι καλύτερο, θα το ευγνωμονείς

Ακριβώς όπως στα λέει.... Έχω δεί το αμάξι του kloukakis εν δράση σε δρόμο και είναι πολύ πιστόλι το διαφορικό ακόμα και με τα 145 ταπεινά αλογάκια του IS thumb

nik200
22-05-11, 09:55
για να καταλαβεις..το quaife..με το που το εβαλαν τα παιδια (και ο mike328 και ο kloukakis) μεταμορφηθηκαν τα αμαξια...αυτες ηταν οι δηλωσεις και των δυο...πολυ καλυτερο κρατημα και αισθηση στο στριψιμο και φυσικα μια χαρα drift και απο τους δυο..εγω πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση...μην το σκεφτεσαι..τα κανει ολα..

υγ..το μπλοκε σε οποιοδηποτε αμαξι, ιδιως πισωκινητο οχι απλα βοηθαει στην γρηγορη οδηγηση αλλα και στον πολυ καλυτερο ελεγχο..το αυτοκινητο με ελευθερο διαφορικο ειναι πολυ πιο επικινδυνο αναλογικα καθως συμπεριφερεται ατσαλα..αντιθετα το μπλοκε "εμπλεκει" συνεχεια και τους δυο τροχους βοηθωντας το αμαξι να φυγει προς τα μπροστα...και οχι να χαζοσπιναρει ο ενας απο τους δυο τροχους...

BMW2jz
22-05-11, 12:57
εχω βαλει παντου απο κατω powerflex...εκτος απο κατι συνεμπλοκ του διαφορικου που ηταν πανακριβα...ανυπομονω να το βολταρω αδερφε...ειμαι πολυ περιεργος...θα σβουριζει γυρω απ'τον εαυτο του εεεεεεε??????????

G_kaliteros
22-05-11, 14:27
το quaife ποσο κανει? υπαρχει για 1600?

Stunt Mike
22-05-11, 14:49
Γυρω στο χιλιαρικο βγαινει,αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι τοσο ακριβο για μικρες ιπποδυναμεις.Αν εχεις Ε36 βαλε καποιο μαμισιο μπλοκε με 300-400 ευρω.Αν εχεις Ε46 τοτε μαλλον αναγκαστικη λυση ενα aftermarket.

G_kaliteros
22-05-11, 15:02
Ναι ε46 εχω κομπακτ σε λυση αφτερμαρκετ μονο το quaife υπαρχει?
υπαρχει κατι ποιο οικονομικο? σε ενα σταρλετ που ειχα παλια το ειχα κολημενο 100%
μπλοκε το χαρηκα πολυ στο bmw αλαζουν τα πραματα!!

dark knight
22-05-11, 15:11
με το καλο να μπει το μπλοκε.ξερει κανεις καμια πατεντα να μπει το μπλοκε του Ε46Μ3 σε απλο ε46?.

stratos
22-05-11, 15:14
με το καλο να μπει το μπλοκε.ξερει κανεις καμια πατεντα να μπει το του Ε46Μ3 σε απλο ε46?.

Θέλει όλη τη γέφυρα και τα πίσω ψαλίδια πίσω. Ας μιλήσουν οι πιο ειδικοί στα Μ3 καλήτερα

Stunt Mike
22-05-11, 15:23
Ναι ε46 εχω κομπακτ σε λυση αφτερμαρκετ μονο το quaife υπαρχει?
υπαρχει κατι ποιο οικονομικο? σε ενα σταρλετ που ειχα παλια το ειχα κολημενο 100%
μπλοκε το χαρηκα πολυ στο bmw αλαζουν τα πραματα!!

Υπαρχουν πολλα μπλοκε aftermarket,διαλεγεις και παιρνεις.Το κολλημενο ξεχνα το σε αυτοκινητο 1300 κιλων....

G_kaliteros
22-05-11, 15:26
Υπαρχουν πολλα μπλοκε aftermarket,διαλεγεις και παιρνεις.Το κολλημενο ξεχνα το σε αυτοκινητο 1300 κιλων....





μου λες μερικες επιλογες? δεν ξερω καθολου εγω :thanks:

BMW2jz
22-05-11, 15:56
για 46αρα το quaife ειναι το πιο προσιτο...τωρα ωντως για 1600 αδικα τα χρηματα που θα δωσεις...βαλε phantom grip στο μαμισιο σου διαφορικο...η πιο φτηνη λυση ειναι μιας κ δν τρωει πολυ ζορι λογο δυναμης με καμια 500 ευρα τοποθετημενο επανω κ θα εισαι κομπλε...εγω το quaife το πληρωσα μαζι με το courier 1278 ευρω...απο street and circuit...

Stunt Mike
22-05-11, 21:04
μου λες μερικες επιλογες? δεν ξερω καθολου εγω :thanks:

Ολες οι επιλογες ειναι ιδια τιμη ή ακριβοτερα απ'το Quaife...Μονο το phantom grip βγαινει στα μισα λεφτα και στα 1600 κυβικα ισως κανει δουλεια,ειδικα στη 2α και πανω.Εγω το'χα δοκιμασει και οντως κατι εκανε,αλλα δυστυχως η ροπη μου το ξεσκισε!Παντως στο στριψιμο θα καταλαβεις διαφορα.Αν ομως το προοριζεις για μετατροπη σε 6κυλινδρο τ'αμαξι αργοτερα,περιμενε γιατι θ'αλλαξεις καβουκι....

ziaba
22-05-11, 23:27
παντός κ η mm έβγαζε μπλόκαδουρια δίσκατα για όλα τά μοντέλα info εδω (https://metricmechanic.com/pdfs/metric-mechanic-differential-booklet.pdf) αλλά έχω την εντυπωση ότι έκλεισε παντός το site τους υπάρχει www.metricmechanic.com όπως ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει το θέμα

ziaba
22-05-11, 23:39
...Το κολλημενο ξεχνα το σε αυτοκινητο 1300 κιλων....
γιατί mike?που είναι το πρόβλημα?
έχω έναν φίλο με κόλλημενο μπλοκε κ που τον έχω ρωτήσει εάν εχει κάποιο προβλήματα μου πε ότι κανένα απολύτως αλλά εχει corolla dx με 16αρι μοτέρ κ το κάνει μικτη χρήση πιο πολύ στ δρόμο κ λίγο στ πίστα οκ δεν είναι κ τόσο βάρη όπως το 36αρι αλλά ούτε starlet είναι

BMW2jz
22-05-11, 23:42
ποση ροπη ποια βρε αδερφε???turbo ειναι το αυτοκινητο σου?? που διελυσε το phantom εννοω...

ziaba
22-05-11, 23:55
τουρμπο δεν είναι το 28αρι του mike κοντά 30 κιλά μπορεί να χει (θα σ τά πεί ο ίδιος καλύτερα) δεν είναι κ λίγα φοράει κ διαφορικό με κοντό βήμα

BMW2jz
23-05-11, 19:02
28αρι??εχει ροπη τοτε...αλλα με το quaife δν εχεις προβλημα ετσι??εννοω αντεχει???

Stunt Mike
23-05-11, 23:05
28.5kg ροπης εχω και το διελυσα με το μακρυ διαφορικο 3.15 που φορουσα πριν....Το Quaife εχει εφ'ορου ζωης εγγυηση......

Stunt Mike
23-05-11, 23:09
γιατί mike?που είναι το πρόβλημα?
έχω έναν φίλο με κόλλημενο μπλοκε κ που τον έχω ρωτήσει εάν εχει κάποιο προβλήματα μου πε ότι κανένα απολύτως αλλά εχει corolla dx με 16αρι μοτέρ κ το κάνει μικτη χρήση πιο πολύ στ δρόμο κ λίγο στ πίστα οκ δεν είναι κ τόσο βάρη όπως το 36αρι αλλά ούτε starlet είναι

Το κορολλα του ειναι με το ζορι 1 τονο...300 κιλα διαφορα δεν ειναι λιγα...αλλα σιγουρα παιζει ρολο η χρηση και το τι ντριφτ κανει ο καθενας.Αν του πινεις το αιμα με μεταφορες βαρους,χλμ αρκετα την ακουνε ασχημα τα ψαλιδια,οι βασεις του διαφορικου και ολα τα συνεμπλοκ....Για ρωτα τον Νικ200 τι τραβαγε το αμοιρο καντετακι με το κολλημενο.....

ziaba
24-05-11, 07:07
συμμετείχε κ σε τοπικόυς αγώνες drift που διοργανώναν κάθε κυριακή τά καλοκαίρια (για τώρα δε ξέρω άμα γίνονται έχω κάιρο να ασχοληθώ) ε θα κάνει κ καμία προπόνηση που κ και που

δε κάνει κ πολλα χλμ είναι 2 αμάξι όμως εχει κ 4 μεγάλα παιδία κ τά φορτώνει καμία φορά όλα μέσα κ ο ίδιος κ τά παιδία του είναι παχύσαρκοι πολύ ζόρι τραβάει το κορολλα αλλά κ δε καταλαβαίνει Χριστο από τί μου χει πεί

ziaba
24-05-11, 07:34
συμμετείχε κ σε τοπικόυς αγώνες drift που διοργανώναν κάθε κυριακή τά καλοκαίρια (για τώρα δε ξέρω άμα γίνονται έχω κάιρο να ασχοληθώ)
τλκ μετά από παρέμβασή-απαγόρευση της αστυνομίας σταμάτησαν τους αγώνες ενώ τους διοργανώναν από τ λέσχη κ σε ιδιωτικό/η χωρο/πίστα

Jimmakos
24-05-11, 11:50
Ελάτε ρε παιδιά τώρα ήμαρτον τι σχέση έχει το βάρος με το διαφορικό?

Αν ήταν τόσο πολύ πια το θέμα βάρους θα βάζανε ντίζες με βίδες όπως είναι οι λαιμοί στα τιμόνια να μην σπάνε ποτέ!

Το διαφορικό τα φτύνει άμα είσαι κάφρος και έχεις την απαίτηση με 2α να ξεκινάς απο στάση με παντιλίκια!

330compressor
24-05-11, 16:02
46αρι εχω παιδια!!!μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε με το μπλοκε γιατι το χρυσο-πληρωσα ολοκαινουριο κ αυτες τισ εποχες δν ειναι για επενδυσεις σε τετοια πραγματα κ για να βαλω αλλο λιγο δυσκολο...απλα απογοητευτηκα απο αυτα που μου ειπε ο μαστορας μου....κρεμαγιερα απο Ζ3???μπαινει??εμενα μου ειπαν να αλλακσω ακρα απο Μ3 για να κοντυνει η κρεμαγιερα...εχω μπερδευτει...:shok:

Γεια σου φιλε αν εχεις το 320 ci το μικρο καβουκι διαφορικου δεν μπαινει το μπλοκε .........για ψαξτο λιγο.

Stunt Mike
24-05-11, 18:31
Ελάτε ρε παιδιά τώρα ήμαρτον τι σχέση έχει το βάρος με το διαφορικό?

Αν ήταν τόσο πολύ πια το θέμα βάρους θα βάζανε ντίζες με βίδες όπως είναι οι λαιμοί στα τιμόνια να μην σπάνε ποτέ!

Το διαφορικό τα φτύνει άμα είσαι κάφρος και έχεις την απαίτηση με 2α να ξεκινάς απο στάση με παντιλίκια!

Δημητρη αλλο πραγμα λεγαμε...δεν διαβασες ολο το thread....για το αν ειναι καλη ιδεα το κολλημενο διαφορικο σε τοσο βαρυ αμαξι...

BMW2jz
07-06-11, 17:16
μικρο καβουκι??μην μου λετε τετοια παιδια...εγω ειπα ποιο ακριβως ειναι το αυτοκινητο μου πριν παραγκειλω το διαφορικο...

330compressor
07-06-11, 17:40
Για να μη σε στενοχωρήσω πιο παλιά δεν υπήρχε τίποτα για μικρά καβούκια……. αν τώρα η τεχνολογία έχει βγάλει θα είσαι τυχερός !!!!!