PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης



Driver M
25-12-09, 15:28
Eπειδή το car detailing (περιποίηση του αυτοκινήτου ελληνιστί) είναι μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες και τα τελευταία τρία χρόνια έχω εντρυφήσει αρκετά στον τομέα αυτό (ερασιτεχνικά πάντα), σας παραθέτω δύο από τους πιο πλήρεις οδηγούς χρήσης αλοιφαδόρου που έχω βρει στο ίντερνετ και πιο συγκεκριμένα στο www.detailingworld.co.uk, ένα από τα μεγαλύτερα και πιο εξειδικευμένα site του χώρου παγκοσμίως.

Ο πρώτος οδηγός αφορά τους περιστροφικούς αλοιφαδόρους (rotary polishers) που γενικά είναι κάπως απαιτητικοί στη χρήση τους (από την άποψη ότι μπορεί να προκληθούν ζημιές στο χρώμα αν δε χρησιμοποιηθούν σωστά) και ενδείκνυνται για πιο ταλαιπωρημένα χρώματα. Καλό είναι πριν τη χρήση τέτοιου αλοιφαδόρου να εξασκηθεί κανείς σε κάποια παλιά λαμαρίνα ή σε κάποιο παλιό αυτοκίνητο, μέχρι να "πάρει τον αέρα" του μηχανήματος.
https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=66024&highlight=machine+polishing+dual+action+polisher

Ο δεύτερος οδηγός αφορά τους παλμικούς αλοιφαδόρους (dual action ή orbital polishers), οι οποίοι είναι πολύ πιο κατάλληλοι από τους πρώτους για ερασιτεχνική χρήση, αφού η κίνησή τους δεν είναι αμιγώς κυκλική και γι'αυτό το λόγο αναπτύσσουν πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με τους rotary και έτσι είναι πολύ δύσκολο να γίνει ζημιά στο βερνίκι λόγω κακής χρήσης. Το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι υστερούν κάπως σε αποτελεσματικότητα σε σχέση με τους rotary ως προς την αφαίρεση μεγάλων γρατζουνιών, "χοντρής αράχνης" και μερικών άλλων φαινομένων που συναντώνται σε παλαιότερα ή μη σωστά περιποιημένα χρώματα. Ωστόσο, για απλά γυαλίσματα σε πιο καινούρια χρώματα, κέρωματα (αν και εκεί να προτιμάτε το χέρι) κλπ. είναι πολύ αποδοτικοί και φιλικοί.
https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=63859&highlight=machine+polishing+dual+action+polisher

Φαντάζομαι ότι όσοι ασχολούνται ζεστά με το θέμα του car detailing, θα βρουν τους οδηγούς αυτούς πολύ κατατοπιστικούς και χρήσιμους. Αλλά και για τους υπόλοιπους, ποτέ δεν είναι αργα!

Stefanos_Cool
25-12-09, 15:36
Eπειδή το car detailing (περιποίηση του αυτοκινήτου ελληνιστί) είναι μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες και τα τελευταία τρία χρόνια έχω εντρυφήσει αρκετά στον τομέα αυτό (ερασιτεχνικά πάντα), σας παραθέτω δύο από τους πιο πλήρεις οδηγούς χρήσης αλοιφαδόρου που έχω βρει στο ίντερνετ και πιο συγκεκριμένα στο www.detailingworld.co.uk, ένα από τα μεγαλύτερα και πιο εξειδικευμένα site του χώρου παγκοσμίως.

Ο πρώτος οδηγός αφορά τους περιστροφικούς αλοιφαδόρους (rotary polishers) που γενικά είναι κάπως απαιτητικοί στη χρήση τους (από την άποψη ότι μπορεί να προκληθούν ζημιές στο χρώμα αν δε χρησιμοποιηθούν σωστά) και ενδείκνυνται για πιο ταλαιπωρημένα χρώματα. Καλό είναι πριν τη χρήση τέτοιου αλοιφαδόρου να εξασκηθεί κανείς σε κάποια παλιά λαμαρίνα ή σε κάποιο παλιό αυτοκίνητο, μέχρι να "πάρει τον αέρα" του μηχανήματος.
https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=66024&highlight=machine+polishing+dual+action+polisher

Ο δεύτερος οδηγός αφορά τους παλμικούς αλοιφαδόρους (dual action ή orbital polishers), οι οποίοι είναι πολύ πιο κατάλληλοι από τους πρώτους για ερασιτεχνική χρήση, αφού η κίνησή τους δεν είναι αμιγώς κυκλική και γι'αυτό το λόγο αναπτύσσουν πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με τους rotary και έτσι είναι πολύ δύσκολο να γίνει ζημιά στο βερνίκι λόγω κακής χρήσης. Το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι υστερούν κάπως σε αποτελεσματικότητα σε σχέση με τους rotary ως προς την αφαίρεση μεγάλων γρατζουνιών, "χοντρής αράχνης" και μερικών άλλων φαινομένων που συναντώνται σε παλαιότερα ή μη σωστά περιποιημένα χρώματα. Ωστόσο, για απλά γυαλίσματα σε πιο καινούρια χρώματα, κέρωματα (αν και εκεί να προτιμάτε το χέρι) κλπ. είναι πολύ αποδοτικοί και φιλικοί.
https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=63859&highlight=machine+polishing+dual+action+polisher

Φαντάζομαι ότι όσοι ασχολούνται ζεστά με το θέμα του car detailing, θα βρουν τους οδηγούς αυτούς πολύ κατατοπιστικούς και χρήσιμους. Αλλά και για τους υπόλοιπους, ποτέ δεν είναι αργα!

Πολύ καλό και χρήσιμο για όλους μας!!! ;)

Μπράβο!!!

NickE60
25-12-09, 15:37
Είμαι φαν του detailing και επειδή έχω αμελήσει με το θέμα τον τελευταίο καιρό, θα μου φανούν πολύ χρήσιμες αυτές οι οδηγίες.

Έχω να συμπληρώσω κι εγώ κάποιες πιό "hardcore" πρακτικές κυρίως για επιδιορθώσεις μικροζημιών κλπ. αλλά θα αναφερθώ σ' αυτές σε μελλοντικά μου thread..

Vasilis
25-12-09, 15:40
άλλα έξοδα τώρα.....!

δεν μας έφταναν ολα τα άλλα....θα αρχίζουμε κ να το τρίβουμε επαγγελματικά!!!

Να σαι καλά φίλε μου που μας μπριζώνεις μ αυτά τα ωραία κόλπα....

Driver M
25-12-09, 15:50
Να'στε καλά παιδιά! Βασίλη δεν είναι και πολλά τα λεφτά που απαιτούνται για έναν μέσο αλοιφαδόρο, μερικά pads και 2-3 αλοιφές, μπροστά στη δουλειά που κάνουν! Με λίγο παραπάνω από 150 ευρώ είσαι καλυμμένος αρχικά και με τον καιρό η συλλογή μεγαλώνει, όπως και ο εθισμός...κάτι σαν το μπάξιμο ένα πράμα!

bill_m3
25-12-09, 17:20
Εγώ να σας πω την αλήθεια, τον φοβάμαι ολίγον τον αλοιφαδόρο...
Μου φαίνεται θα καταστρέψω το χρώμα!!

Nino
25-12-09, 18:47
Εγώ να σας πω την αλήθεια, τον φοβάμαι ολίγον τον αλοιφαδόρο...
Μου φαίνεται θα καταστρέψω το χρώμα!!

και καλα κανεις... ο αλοιφαδορος θελει "χερι" και φυσικα σε οποιον το'χει του φαινεται πολυ απλο αλλα δεν ειναι.
Λιγο να σου "φυγει" θα γεμισει το αμαξι φεγγαρια...

Vasilis
25-12-09, 19:18
εμενα θα μ ενδιαφερε παντως να μου προτεινει ο συμφορουμιτης ...ποιον θα μπορουσα να παρω που να μην προκαλεσω ζημια......!

Driver M
25-12-09, 20:05
εμενα θα μ ενδιαφερε παντως να μου προτεινει ο συμφορουμιτης ...ποιον θα μπορουσα να παρω που να μην προκαλεσω ζημια......!


Kαταρχάς, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παίρνεις παλμικό που (σχεδόν) ό,τι και να κάνεις, ζημιά στο χρώμα δεν προκαλείται. Οι πιο συνηθισμένοι είναι οι εξής: ο πιο οικονομικός που είναι της kestrel: https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=KES-DAS6KIT2 και ο ακριβότερος που είναι της meguiars: https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=MEG-G220.

Οι διαφορές τους είναι πραγματικά ελάχιστες, οπότε εγώ θα πήγαινα με κλειστά μάτια για τον αλοιφαδόρο της kestrel. Στο link που δίνω προσφέρεται και με δύο βασικά pads, οπότε παίρνεις και 2 αλοιφές (μια χοντρή και μια πιο ψιλή) και καθάρισες. Και ο meg βέβαια προσφέρεται με διάφορα pads, αν ψάξεις λίγο το site που σου έδωσα θα βρεις κάποιες ενδεικτικές τιμές. Για αγορές από Ελλάδα απλά θα απογοητευτείτε. Ο kestrel δεν νομίζω καν ότι υπάρχει και ο meg ξεκινάει από 220+ ευρώ και μαζί με κάποιες αλοιφές και pads που δίνονται σαν σετ χτυπάει 300-350!

Πάντως παιδιά, όσοι ασχολείστε έστω και λίγο με την περιποίηση του αυτοκινήτου ένας αλοιφαδόρος θα σας ήταν πολύ χρήσιμος, αφού εξαφανίζει αράχνες και γρατζουνιές όπου το χέρι δε μπορεί με τίποτα (δεν πα να είσαι και ο Hulk!) και αν μιλάμε για παλμικό αλοιφαδόρο οι κίνδυνοι είναι απειροελάχιστοι. Πιστεύω ότι είναι ένα χρήσιμο μπάξιμο που θα βγάζει πίσω τα λεφτά του για μια ζωή...

Nino
25-12-09, 20:56
Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα και επειδη τι πιο βαρετο απο το να συμφωνουν ολοι με ολα εχω να πω το εξης
Οσο τεραστια και αν ειναι η ικανοποιηση που σου δινει η δημιουργια οταν κανεις κατι μονος σου θα πρεπει να εκτιμαται αναλογως της καταστασης και του βαθμου δυσκολιας του εγχειρηματος, το γυαλισμα -κερωμα ενος (ισως και πανακριβου) αυτοκινητου δεν ειναι το ιδιο με την αλλαγη μιας λαμπας ή καποιας αλλης ασημαντης "επεμβασης".
Αυτο που θελω να πω ειναι σε καποιους πιανει το χερι τους που λεγαμε ή και εχουν εμπειρια αλλα υπαρχει πολυς κοσμος που δεν το΄χει το αθλημα, εδω επαγγελματιες υπαρχουν που ειναι σκιντζηδες.
Τεσπα εγω προσωπικα εχοντας δει παρα πολλες φορες τα λεγομενα φεγγαρια που γινονται... δεν θα τον χρησιμοποιουσα στο αμαξι μου μιας και δεν εχω την παραμικρη δεξιοτεχνια της τεχνικης χρησης του.

Driver M
25-12-09, 21:12
Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα και επειδη τι πιο βαρετο απο το να συμφωνουν ολοι με ολα εχω να πω το εξης
Οσο τεραστια και αν ειναι η ικανοποιηση που σου δινει η δημιουργια οταν κανεις κατι μονος σου θα πρεπει να εκτιμαται αναλογως της καταστασης και του βαθμου δυσκολιας του εγχειρηματος, το γυαλισμα -κερωμα ενος (ισως και πανακριβου) αυτοκινητου δεν ειναι το ιδιο με την αλλαγη μιας λαμπας ή καποιας αλλης ασημαντης "επεμβασης".
Αυτο που θελω να πω ειναι σε καποιους πιανει το χερι τους που λεγαμε ή και εχουν εμπειρια αλλα υπαρχει πολυς κοσμος που δεν το΄χει το αθλημα, εδω επαγγελματιες υπαρχουν που ειναι σκιντζηδες.
Τεσπα εγω προσωπικα εχοντας δει παρα πολλες φορες τα λεγομενα φεγγαρια που γινονται... δεν θα τον χρησιμοποιουσα στο αμαξι μου μιας και δεν εχω την παραμικρη δεξιοτεχνια της τεχνικης χρησης του.


Αυτό που λες είναι πολύ σωστό. Απλά οι παλμικοί αλοιφαδόροι είναι σχεδόν αδύνατο να δημουργήσουν προβλήματα, ακόμα και πολύ απλά όπως τα φεγγάρια που ανέφερες (που είναι αρκετά εύκολα στην αφαίρεσή τους από κάποιο ειδικό), γιατί όπως είπα δεν δημιουργούν μεγάλη θερμότητα στη λαμαρίνα και έτσι το χρώμα δεν κινδυνεύει. Το πιο πιθανό είναι να μην δεις επιθυμητά αποτελέσματα επειδή σαν μηχάνημα είναι πολύ ήπιο και πιθανόν να μην αφαιρέσει στο 100% κάποιες ατέλειες του χρώματος (πχ αράχνες, οξειδώσεις), παρά να χαλάσει το χρώμα. Ωστόσο, αν κάποιος δεν έχει καμία σχέση με το χώρο του detailing δε χρειάζεται να ασχοληθεί απευθείας με αλοιφαδόρους. Ας κάνει κάποια βασικά πράγματα με το χέρι και μόλις καταλάβει λιγάκι τη νοοτροπία τότε ας χρησιμοποιήσει έναν orbital αλοιφαδόρο για αρχή και στη συνέχεια αν το κατέχει έναν rotary, αφού προπονηθεί πρώτα σε παλιές λαμαρίνες και μάθει να λειτουργεί σωστά το μηχάνημα. Πάντως, οι rotary δεν είναι για όλους και όπως σωστά ειπώθηκε, αν κάποιου δεν πιάνει το χέρι του καλύτερα να μην ασχοληθεί. Εδώ και υποτιθέμενοι επαγγελματίες του χόρου κάνουν χοντρές πατάτες μερικές φορές με τέτοιους αλοιφαδόρους, πόσο μάλλον ερασιτέχνες και χομπίστες...

Monsta
02-01-10, 22:39
Πολύ σωστές συμβουλές driver M.

giannis_compact
16-05-10, 16:57
Παιδια πηρα και γω αλοιφαδορο.Εχω λοιπον την εξης απορια:θελω πολυ να γυαλιζω το αυτοκινητο,αλλα καποιοι μου λενε πως αν βαζω συχναζ αλοιφη γυαλισματος θα προκαλεσω ζημια στο αυτοκινητο.Ισχυει κατι τετοιο?Τι αλοιφη προτεινετε?

gnx
16-05-10, 17:22
Γιάννη τι αλοιφαδορο αγορασες και τι αλοιφη σκοπευεις να χρησιμοποιησεις;

giannis_compact
16-05-10, 17:26
Ειναι της BOSCH φιλε!Δε θυμαμαι ακριβως μοντελο θα κοιταξω το κουτι.Απο αλοιφες δε ξερω!Να παρω του εμποριου?Κατι σε sonax,autoglym?Η γνησια της BMW τι λεει?Καμια γνωμη κανεις?

gnx
16-05-10, 17:40
Λοιπον, εαν η αλοιφές δεν ειναι χοντρες πχ autoglym και χρησιμοποιησεις τον αλοιφαδόρο σύμφωνα με τις οδηγίες δεν προκαλεις καμία ζημιά.

Και της BMW ανήκουν σε αυτη τη κατηγορία.

Driver M
16-05-10, 17:52
Yπάρχουν πολλά είδη γυαλιστικών αλοιφών, από τις πολύ ψιλές που περιέχουν ελάχιστα abbrasives και μπορούν να χρησιμοποιούνται αρκετά συχνά για επιφανειακό καθαρισμό του χρώματος, ώστε να απορροφηθεί μετά καλύτερα το κερί , για να αφαιρούν πολύ ψιλές αράχνες κλπ, μέχρι τις πολύ χοντρές αλοιφές, που πρέπει να χρησιμοποιούνται με πολύ προσοχή και μόνο τοπικά, για την αφαίρεση γρατζουνιών, έντονης αράχνης, οξειδώσεων κλπ. Υπάρχουν πολλές βαθμίδες γενικά, με τις πιο ψιλές να είναι ουσιαστικά ακίνδυνες, αφού αφαιρούν ελάχιστο βερνίκι και τις χοντρές να αφαιρούν αρκετό βερνίκι και να χρησιμοποιούνται μόνο για πολύ ταλαιπωρημένα χρώματα.

Ανάλογα με την κατάσταση του χρώματος του αυτοκινήτου σου λοιπόν, διαλέγεις το πόσο δραστική αλοιφή θα χρησιμοποιήσεις. Πάρε κι ένα πίνακα που δείχνει την επιθετικότητα μερικών από τις πιο δημοφιλείς γυαλιστικές αλοιφές της αγοράς:https://thedetailinghandbook.com/Polish_Chart.aspx

3M_alexandros
20-10-10, 14:58
Αν δεν θέλετε να δώσετε κάνα 300άρι για επαγγελματικό αλοιφαδόρο, ικανοποιητικής απόδοσης είναι οι EINHELL, γερμανικοί, πολύ καλό value for money. Κάποια σειρά τους ήταν με ψηφιακό μετρητή στροφών, και έκαναν κανα 70άρι στο Prakriker. Αλοιφές υπάρχουν πολλών ειδών, από πολύ χοντρές και μεσαίες για αντιχαρακτικά βερνίκια, χοντρές και μεσαίες για συμβατικά βερνίκια, ψιλές, αλοιφές που έχουν συστατικά βερνικιού για πιο στιλπνό γυάλισμα, καθώς επίσης και αλοιφές μόνο και μόνο για τις αράχνες από πλυντήρια.

Driver M
20-10-10, 15:23
Αν δεν θέλετε να δώσετε κάνα 300άρι για επαγγελματικό αλοιφαδόρο, ικανοποιητικής απόδοσης είναι οι EINHELL, γερμανικοί, πολύ καλό value for money. Κάποια σειρά τους ήταν με ψηφιακό μετρητή στροφών, και έκαναν κανα 70άρι στο Prakriker. Αλοιφές υπάρχουν πολλών ειδών, από πολύ χοντρές και μεσαίες για αντιχαρακτικά βερνίκια, χοντρές και μεσαίες για συμβατικά βερνίκια, ψιλές, αλοιφές που έχουν συστατικά βερνικιού για πιο στιλπνό γυάλισμα, καθώς επίσης και αλοιφές μόνο και μόνο για τις αράχνες από πλυντήρια.


Πολύ σωστά.
Τον einhell έχω κι εγώ (τον οποίο τον είχε πρόσφατα προσφορά το πράκτικερ με 57 ευρώ περίπου αν κι εγώ τον είχε πάρει 65) και είναι μια χαρά εργαλείο! Απλά χρειάζεται να δώσει κάποιος γύρω στα 15 ευρώ επιπλέον για ένα backing plate, γιατί αυτό που έχει είναι τεράστιο.
Κατά τ'άλλα, είναι άριστο value for money και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

stef
29-10-10, 12:57
Πολύ σωστά.
Τον einhell έχω κι εγώ (τον οποίο τον είχε πρόσφατα προσφορά το πράκτικερ με 57 ευρώ περίπου αν κι εγώ τον είχε πάρει 65) και είναι μια χαρά εργαλείο! Απλά χρειάζεται να δώσει κάποιος γύρω στα 15 ευρώ επιπλέον για ένα backing plate, γιατί αυτό που έχει είναι τεράστιο.
Κατά τ'άλλα, είναι άριστο value for money και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Όταν λες backing plate τι ακριβώς εννοείς...?
Είμαι ψιλοάσχετος...
Πάντως και εγώ κάτι σε einhell έλεγα να ξεκινήσω...

gnx
29-10-10, 16:18
backing plate

Driver M
29-10-10, 18:06
^^ Ακριβώς αυτό.
Είναι η βάση η οποία μπαίνει βιδωτά στον αλοιφαδόρο και πάνω σε αυτή προσαρμόζονται (με velcro) τα pads.

stef
29-10-10, 18:58
Αααα μάλιστα!
Χρειάζεται μικρότερο σε μέγεθος!
Ποιο μοντέλο einhell μου προτείνετε να ξεκινήσω?
Κάποιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο..

Driver M
29-10-10, 19:21
Αααα μάλιστα!
Χρειάζεται μικρότερο σε μέγεθος!
Ποιο μοντέλο einhell μου προτείνετε να ξεκινήσω?
Κάποιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο..

Βασικά, νομίζω πως έναν rotary αλοιφαδόρο (όχι παλμικά τριβεία των 20 ευρώ που είναι σχεδόν άχρηστα) έχει έτσι κι αλλιώς η einhell, αυτόν που κοστίζει γύρω στα 60 ευρώ στα πράκτικερ για τον οποίο μιλάμε τόση ώρα.

Αυτόν λοιπόν, αφού είναι στιβαρό μηχάνημα και εδώ και 1,5 χρόνο περίπου δουλέυει χωρίς κανένα πρόβλημα.

stef
30-10-10, 00:24
Για κάτι τέτοιο μιλάμε....?

https://www.mypraktiker.gr/Product/einhell-bt-po-1100e-aloifadoros-351?catNavId=432

Driver M
30-10-10, 01:12
Για κάτι τέτοιο μιλάμε....?

https://www.mypraktiker.gr/Product/einhell-bt-po-1100e-aloifadoros-351?catNavId=432

Ακριβώς.

stef
30-10-10, 01:23
Απλά από τα λεγόμενα σου πρέπει να προσαρμόσω πάνω backing plate διαμέτρου 115 αντί για 180..

3M_alexandros
31-10-10, 11:35
Θέλω απλά να επισημάνω ότι το backing plate που απεικονίζετε είναι για περιστροφικό τριβείο (αέρος ή ηλεκτρικό). Η βάση για σφουγγάρια αλοιφαδόρου είναι διαφορετική, πιο αφρώδης και παχουλή ώστε να παίρνει ευκολότερα καμπύλες επί του οχήματος.
Παράδειγμα https://www.3m-theodorou.gr/product.php?id=9552&cat=21230
(γιατί αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας κύριοι..)



backing plate

stef
31-10-10, 11:47
Καλά έκανες
Κανείς δεν σε κατηγορεί. Ίσα ίσα μαθαίνουμε..
Ερώτηση αυτό είναι διαμέτρου 115mm σωστά?
Και τι τιμή έχει εαν επιτρέπεται?

Monsta
31-10-10, 11:52
Θέλω απλά να επισημάνω ότι το backing plate που απεικονίζετε είναι για περιστροφικό τριβείο (αέρος ή ηλεκτρικό). Η βάση για σφουγγάρια αλοιφαδόρου είναι διαφορετική, πιο αφρώδης και παχουλή ώστε να παίρνει ευκολότερα καμπύλες επί του οχήματος.
Παράδειγμα https://www.3m-theodorou.gr/product.php?id=9552&cat=21230
(γιατί αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας κύριοι..)

Δεν έχει να κάνει με το σπίτι σου ή το δικό μου Άλεξ. :original:

Αυτό το backing plate είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στο εμπόριο και όπως είπες πολύ σωστά, δίνει το απαραίτητο 'cushion' ώστε να μη γίνει ζημιά τη στιγμή της απότομης αλλαγής της επιφάνειας.

Monsta
31-10-10, 11:54
backing plate

Όπως είπε ο Άλεξ πιο πάνω Γιώργο, αυτό εδώ το backing plate που έκανες attach είναι επικίνδυνο....(τώρα την άνοιξα τη φωτό)

3M_alexandros
31-10-10, 12:15
Το σπιτάκι μας είναι κομμάτι ακριβό.. περί τα 2/3 της τιμής του Einhell που πιο πάνω πρότεινα.. γύρω στο 45άρι αν θυμάμαι καλά..




Καλά έκανες
Κανείς δεν σε κατηγορεί. Ίσα ίσα μαθαίνουμε..
Ερώτηση αυτό είναι διαμέτρου 115mm σωστά?
Και τι τιμή έχει εαν επιτρέπεται?

stef
31-10-10, 12:31
Αυτό έχει πάνω και σφουγγάρι για καθάρισμα και κέρωμα? Ή είναι έξτρα αυτά?

3M_alexandros
31-10-10, 12:44
Η βάση μόνης της στοιχίζει τόσο.. τα σφουγγάρια έχοθν διάφορες τιμές ανάλογα με το χρώμα, το χρώμα είναι χαρακτηριστικό της σκληρότητας και της συμβατής χρωματικά αλοιφής.. από 10 έως 15¤ παίζουν αυτά..

Driver M
31-10-10, 12:44
Αυτό έχει πάνω και σφουγγάρι για καθάρισμα και κέρωμα? Ή είναι έξτρα αυτά?

Tα σφουγγάρια-pads είναι έξτρα από τα backing plates. Για την ακρίβεια, ο einhell έχει μέσα ένα polishing σφουγγάρι (δηλαδή γυαλίσματος), αλλά είναι πολύ κακής ποιότητας, οπότε πρέπει να αγοράσεις άλλο.
Αν το χρώμα του αυτοκινήτου σου είναι σε καλή κατάσταση, τότε με ένα polishing κι ένα finishing pad είσαι καλυμμένος. Αυτά θα σου κοστίσουν, αν πας σε μια κορυφαία εταιρεία όπως η lake country, γύρω στα 12 ευρώ το ένα. Και η 3Μ έχει καλά pads και αν θυμάμαι καλά, κάπως οικονομικότερα.

Όσο για το backing plate, πράγματι το συγκεκριμένο της 3Μ που σου είπαν τα παιδιά είναι πολύ καλό. Αλλά μαζί με τον αλοιφαδόρο θα σου βγει πάνω από 100 ευρώ, οπότε δεν αξίζει τον κόπο αφού υπάρχουν και έτοιμοι αλοιφαδόροι μαζί με backing plate γύρω στα 100 ευρώ (όπως της kestrel). Συνεπώς, έτσι ο einhell χάνει το value for money που έχει.

Θα πρότεινα λοιπόν ένα backing με 15 ευρώ περίπου, σαν αυτό που έχω αγοράσει κι εγώ, το οποίο είναι μια χαρά για ερασιτεχνική χρήση κι όχι μόνο(το χρησιμοποιεί επαγγελματίας γνωστός μου με αλοιφαδόρο makita) και σίγουρα δεν εκτοξεύει το κόστος, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια πως το 3Μ δεν είναι καλύτερο. Απλά στην περίπτωσή σου δε νομίζω πως χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά.

stef
31-10-10, 21:56
Tα σφουγγάρια-pads είναι έξτρα από τα backing plates. Για την ακρίβεια, ο einhell έχει μέσα ένα polishing σφουγγάρι (δηλαδή γυαλίσματος), αλλά είναι πολύ κακής ποιότητας, οπότε πρέπει να αγοράσεις άλλο.
Αν το χρώμα του αυτοκινήτου σου είναι σε καλή κατάσταση, τότε με ένα polishing κι ένα finishing pad είσαι καλυμμένος. Αυτά θα σου κοστίσουν, αν πας σε μια κορυφαία εταιρεία όπως η lake country, γύρω στα 12 ευρώ το ένα. Και η 3Μ έχει καλά pads και αν θυμάμαι καλά, κάπως οικονομικότερα.

Όσο για το backing plate, πράγματι το συγκεκριμένο της 3Μ που σου είπαν τα παιδιά είναι πολύ καλό. Αλλά μαζί με τον αλοιφαδόρο θα σου βγει πάνω από 100 ευρώ, οπότε δεν αξίζει τον κόπο αφού υπάρχουν και έτοιμοι αλοιφαδόροι μαζί με backing plate γύρω στα 100 ευρώ (όπως της kestrel). Συνεπώς, έτσι ο einhell χάνει το value for money που έχει.

Θα πρότεινα λοιπόν ένα backing με 15 ευρώ περίπου, σαν αυτό που έχω αγοράσει κι εγώ, το οποίο είναι μια χαρά για ερασιτεχνική χρήση κι όχι μόνο(το χρησιμοποιεί επαγγελματίας γνωστός μου με αλοιφαδόρο makita) και σίγουρα δεν εκτοξεύει το κόστος, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια πως το 3Μ δεν είναι καλύτερο. Απλά στην περίπτωσή σου δε νομίζω πως χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά.

Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά μιας και μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση....
Το χρώμα είναι καλό, έχει κερωθεί προ 2ετίας στον monsta και απο εκεί και μετά κάθε 6μηνο με προιόντα της Autoglym στο χέρι από εμένα (σίγουρα δεν κάνω δουλειά monsta...) και 1-2 φορές το χρόνο nanotechnology της BMW!
To αμάξι είναι μόνιμα σε γκαράζ και ο ήλιος νομίζω το είδε πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι για ένα 3ωρο μιας και δεν το έχω για καθημερινό αυτοκίνητο το αμάξι...
Άρα η λύση που θα με εξυπηρετούσε είναι ο Εinhell με backing plate από πού...?
Τα σφουγγάρια που πρέπει να αγοράσω πρέπει να είναι μαλακά σωστά..?

Monsta
01-11-10, 07:25
Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά μιας και μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση....
Το χρώμα είναι καλό, έχει κερωθεί προ 2ετίας στον monsta και απο εκεί και μετά κάθε 6μηνο με προιόντα της Autoglym στο χέρι από εμένα (σίγουρα δεν κάνω δουλειά monsta...) και 1-2 φορές το χρόνο nanotechnology της BMW!
To αμάξι είναι μόνιμα σε γκαράζ και ο ήλιος νομίζω το είδε πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι για ένα 3ωρο μιας και δεν το έχω για καθημερινό αυτοκίνητο το αμάξι...
Άρα η λύση που θα με εξυπηρετούσε είναι ο Εinhell με backing plate από πού...?
Τα σφουγγάρια που πρέπει να αγοράσω πρέπει να είναι μαλακά σωστά..?

Ρε συ, τότε γιατί θες να μπλέξεις με αλοιφαδόρους και πράματα ???

Αφού τα πας μια χαρά, συνέχισε με το χέρι και τις αλοιφές που έγραψες.....το αμάξι δεν ταλαιπωρείται απ ότι φαίνεται...

:thumbsup:

stef
01-11-10, 08:55
Ρε συ, τότε γιατί θες να μπλέξεις με αλοιφαδόρους και πράματα ???

Αφού τα πας μια χαρά, συνέχισε με το χέρι και τις αλοιφές που έγραψες.....το αμάξι δεν ταλαιπωρείται απ ότι φαίνεται...

:thumbsup:

Πολύ απλά γιατί τώρα το Σάββατο πχ που το πέρασα με nanotechnology μετά ναι μεν το αυτοκίνητο έχει γίνει "πούπουλο" αλλά βάζοντας το χέρι πάνω αισθάνομαι σε μερικά σημεία "ξένα σώματα" και θεωρώ ότι με αλοιφαδόρο θα τα εξαλείψω και αυτά....

Monsta
01-11-10, 08:57
Πολύ απλά γιατί τώρα το Σάββατο πχ που το πέρασα με nanotechnology μετά ναι μεν το αυτοκίνητο έχει γίνει "πούπουλο" αλλά βάζοντας το χέρι πάνω αισθάνομαι σε μερικά σημεία "ξένα σώματα" και θεωρώ ότι με αλοιφαδόρο θα τα εξαλείψω και αυτά....

ΟΧΙ !!!

Αυτά τα ξένα σώματα θα τα βγάλεις με πλαστελίνη και μετά θα κάτσεις να το ξαναπεράσεις κεράκι 2-3 χεράκια.

It's that simple.

stef
01-11-10, 09:01
Τι πλαστελίνη?
Εξήγησέ μου εαν μπορείς...
Μην φανταστείς ότι είναι σε όλο το αυτοκίνητο, μόνο στο καπώ μπροστά τα διέκρινα, πορτ παγκάζ και πόρτες δεν έχουν τιποτα..

Monsta
01-11-10, 09:11
Αααα σε πιάνω αδιάβαστο ???

Λοιπόν για κοίτα εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4069&page=2 αν και τα δικά σου όπως το περιγράφεις θα φύγουν πολύ πιο εύκολα.

stef
01-11-10, 09:37
Ε ναι λοιπόν με πιάνεις αδιπάβαστο το παραδέχομαι... :p
Μπορώ να κάνω και μόνο μία επιφάνεια έτσι...? Πχ καπώ
Είναι διαδικασία μεν αλλά θα έχει αποτέλεσμα..
Και μετα το περνάω και με Super Resin Polish και είμαστε κομπλέ....

Monsta
01-11-10, 11:16
Ε ναι λοιπόν με πιάνεις αδιπάβαστο το παραδέχομαι... :p
Μπορώ να κάνω και μόνο μία επιφάνεια έτσι...? Πχ καπώ
Είναι διαδικασία μεν αλλά θα έχει αποτέλεσμα..
Και μετα το περνάω και με Super Resin Polish και είμαστε κομπλέ....

Ναι βέβαια μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και τοπικά, αλλά καλό είναι να τις κάνεις όλες τις επιφάνειες.

SRP δε φτάνει. Βάλε και τπτ άλλο από πάνω....οικονομία κάνεις ??? :original:

stef
01-11-10, 11:59
Ναι βέβαια μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και τοπικά, αλλά καλό είναι να τις κάνεις όλες τις επιφάνειες.

SRP δε φτάνει. Βάλε και τπτ άλλο από πάνω....οικονομία κάνεις ??? :original:

Ωραία , SRP & Extra gloss protection?
Νομίζω paint renovator δεν χρειάζεται...

Monsta
01-11-10, 12:11
Ναι ακριβώς !

stef
01-11-10, 12:33
Χμμμ ενδιαφέρον...
Πρέπει τώρα να βρω dealer της 3Μ στα νότια.... :p

3M_alexandros
01-11-10, 12:34
Σε γλυτώνω από μία ερώτηση.. 37.50¤ συν ΦΠΑ έχει η πλαστελίνη.


Ωραία , SRP & Extra gloss protection?
Νομίζω paint renovator δεν χρειάζεται...

stef
01-11-10, 12:36
Όχι η επόμενη ερώτηση θα ήταν προς Γλυφάδα μεριά που βρίσκω 3Μ προιόντα..
Γνωρίζω ότι έχεις εσύ, αλλά μου πέφτεις μακρυά λιγάκι..

Monsta
01-11-10, 13:22
Αντικαταβολή, you know ?

stef
01-11-10, 13:26
Yeap!
Πάντως Κώστα είσαι αρνητικός στο να αγοράσω αλοιφαδόρο για να μην κάνω καμία ζημιά ε?

Monsta
01-11-10, 13:32
Yeap!
Πάντως Κώστα είσαι αρνητικός στο να αγοράσω αλοιφαδόρο για να μην κάνω καμία ζημιά ε?

Έτσι που τα περιγράφεις αυτό που χρειάζεσαι ΔΕΝ είναι ο αλοιφαδόρος.

stef
01-11-10, 13:39
Πλαστελινούλα λοιπόν & SPR & extra gloss protection!!!
Θα το δοκιμάσω και αυτό!!!

Driver M
01-11-10, 15:02
Πλαστελινούλα λοιπόν & SPR & extra gloss protection!!!
Θα το δοκιμάσω και αυτό!!!

To EGP πάνω κάτω κάνει ότι το SRP, οπότε δε χρειάζεσαι και τα δύο.
Το ΕGP δεν προστατεύει όπως ένα καλό κερί, ούτε το srp, γι'αυτό χρειάζεσαι κι ένα δυνατό κερί από πάνω. Πέρασε πηλό, srp και μετά ένα κερί όπως το collinite 915 και για 3-4 μήνες είσαι εντάξει.

Για πηλό εγώ χρησιμοποιώ της sonus (#39 https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944&page=4 που έχει γύρω στα 12 ευρώ και είναι πολύ καλός.

stef
01-11-10, 15:21
To collinite 915 τι είναι?
Sorry εαν σε πρίζω...

Driver M
01-11-10, 15:54
To EGP πάνω κάτω κάνει ότι το SRP, οπότε δε χρειάζεσαι και τα δύο.
Το ΕGP δεν προστατεύει όπως ένα καλό κερί, ούτε το srp, γι'αυτό χρειάζεσαι κι ένα δυνατό κερί από πάνω. Πέρασε πηλό, srp και μετά ένα κερί όπως το collinite 915 και για 3-4 μήνες είσαι εντάξει.

Για πηλό εγώ χρησιμοποιώ της sonus (#39 https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944&page=4 που έχει γύρω στα 12 ευρώ και είναι πολύ καλός.

Kερί είναι, από τα πολύ καλά της αγοράς και με λογική τιμή (30-35 ευρώ). Υπάρχει κι αυτό στο τόπικ που γράφω για τον πηλό.

stef
01-11-10, 16:18
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...
Ακόμη είμαι προβληματισμένος εαν πρέπει να πάρω αλοιφαδόρο ή όχι...
Ακούω την συμβουλή του Κώστα !

Driver M
01-11-10, 16:26
Από αυτά που είπες πάντως, ούτε εγώ νομίζω πως χρειάζεσαι αλοιφαδόρο.
Κάνε πέρασμα με πηλό και κέρωμα και αν δε μείνεις ευχαριστημένος, τότε σκέψου το.

stef
01-11-10, 16:27
Πηλό εννοείς την πλαστελίνη σωστά?
Δεν είμαι εξοικιωμένος στις ορολογίες..

3M_alexandros
01-11-10, 17:28
Καστάστημα Δούκας Αλέξανδρος, Άνω Γλυφάδα, είναι πελάτης μου.
https://www.autocolor.gr/


Όχι η επόμενη ερώτηση θα ήταν προς Γλυφάδα μεριά που βρίσκω 3Μ προιόντα..
Γνωρίζω ότι έχεις εσύ, αλλά μου πέφτεις μακρυά λιγάκι..

stef
01-11-10, 19:07
Α ωραία, έχω ψωνισει από εκεί στο παρελθόν κατάλαβα που είναι
Ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους σας

stef
18-11-10, 11:09
Επειδή λέω το ΠΣΚ που μας έρχεται να γίνω και εγώ λίγο σαν τον τρελλό που είχε ποστάρει ο Monsta (πλάκα κάνω..), θα ξεκινήσω με πλαστελινούλα, μετά SRP και ακόμη δεν έχω αγοράσει κερί.....
Το collinite που αναφέρετε πιο πάνω πού το πουλάνε....?
Να πάω να πάρω ένα εαν είναι....

(Υ.Γ: Πριν 3 εβδομάδες πέρασα το αυτοκίνητο με nanotechnology κερί της ΒΜW)

Driver M
18-11-10, 12:50
Επειδή λέω το ΠΣΚ που μας έρχεται να γίνω και εγώ λίγο σαν τον τρελλό που είχε ποστάρει ο Monsta (πλάκα κάνω..), θα ξεκινήσω με πλαστελινούλα, μετά SRP και ακόμη δεν έχω αγοράσει κερί.....
Το collinite που αναφέρετε πιο πάνω πού το πουλάνε....?
Να πάω να πάρω ένα εαν είναι....

(Υ.Γ: Πριν 3 εβδομάδες πέρασα το αυτοκίνητο με nanotechnology κερί της ΒΜW)

Το collinite 915 πωλείται εδώ: https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=112&category_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=72
Είναι ένα πάρα πολύ δυνατό κερί από άποψη προστασίας και από τα καλά από άποψη αισθητικού αποτελέσματος.

Αν τώρα το αμάξι σου έχει σκούρο χρώμα και θες περισσότερο βάθος, μπορείς να πάρεις το κορυφαίο lusso oro: https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=175&category_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=72
Το κερί αυτό προσφέρει πιο όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα από το 915, αλλά διαρκεί περίπου το μισό, δηλαδή κανα δίμηνο.
Αν δε σε ενοχλεί να κερώνεις πιο συχνά το αυτοκίνητό σου και έχει και σκούρο χρώμα, τότε πήγαινε καλύτερα σε αυτό.

PS Καλύτερα τέτοιες ερωτήσεις να γίνονται στο τόπικ με τις γενικές απορίες περί detailing, γιατί το παρόν αφορά μόνο τα περί των αλοιφαδόρων.

stef
18-11-10, 13:07
Έχεις δίκιο και ζητώ συγγνώμη
Μεταφέρομαι εκεί..

Monsta
18-11-10, 13:14
Ας μείνουμε on-topic.

Πριν λίγες μέρες πήρα πίσω τον ηλεκτρονικό μου rotary τον FLEX (γομάρι τον λέω, γιατί είναι) από service. Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα έναν εφεδρικό των 150 ευρώ και το μόνο που έχω να πω τώρα που έχω πάλι το 'εργαλείο' στα χέρια μου είναι ......ουαου !!!

Ο FLEX μπορεί να είναι θεόβαρος και δύσκολος για τον ερασιτέχνη, αλλά ο τρόπος λειτουργίας του είναι 'αλλού'. Κάτι σα V12 vs I-4. Καμία επαφή στο βελούδινο στροφάρισμα, αλλά και το συγκεκριμένο βάρος δεν είναι απλά περιττά κιλά, είναι ακριβώς μοιρασμένο στο μηχάνημα όπως πρέπει για να γίνει σωστή δουλειά.

Επίσης περιορίζονται στο ελάχιστο τα ολογράμματα (ακόμα και με χοντρή αλοιφή), εκεί που με τον άλλο παιδευόμουνα να τα διορθώσω με τις ώρες.

O FLEX μπορεί να κοστίζει 3 φορές τα χρήματα του κινέζικου και να είναι ασύμφορος για τον ερασιτέχνη, όμως ένα καλό εργαλείο σαν αυτό είναι must στα χέρια ενός επαγγελματία. Είναι τόσο καλός που δεν μπόρεσα να αντισταθώ και πήρα και το καινούριο τους μοντέλο σε παλμικό :D

stef
18-11-10, 13:29
Εννοείται Κώστα!
Η Flex σαν μάρκα μπορεί να μην την ξέρουν πολλοί...., αλλά θεωρείται η top μάρκα σε ηλεκτρικά εργαλεία μαζί με τα Metabo (Bosch, Dewalt κλπ είναι πολύ πίσω..)
Και ειδικά σε αλοιφαδόρους η Flex είναι μακράν μπροστά...

nikosmagiq
26-11-10, 10:27
καλησπερα στην παρεα της BMW.Εγω προσωπικά δεν ειμαι κατοχος BMW,αλλα επειδη με ενδειαφερει το θέμα θα ηθελα ορισμενες απαντησεις απο οσους γνωριζουν.Ψάχνοντας για αλοιφαδορους στο google,μου εβγαλε η αναζητηση και το συγκεκριμενο forum,που ομολογω το βρηκα παρα πολυ ενδειαφερον οσον αφορα το συγκεκριμενο θέμα συζητησης σας.Ενδειαφερομαι να αγορασω εναν αλοιφαδορο αλλα δεν ξερω τι ακριβως,επροκειτο να το χρησιμοποιησω σε λεωφορειο, το οποιο αγορασθηκε καινουργιο και τωρα ειναι 2 ετων.Βεβαια οχι οτι χρειαζεται το χρωμα του καποια αναναεωση,γιατι ειναι καινουργιο ακομη,αλλα απο την αντιπροσωπια μου ειπαν οτι ενα κερωμα, χρειαζεται εάν θέλω να προστατεψω το χρωμα του(μεταλλικο,περλα).Βέβαια ημουν ετοιμος να παραγγειλω ενα μηχανημα της Einhell,αλλα μολις διαβασα το σχετικό αρθρο,κατεβασα ταχυτητα και ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω σαν ασχετος ερασιτεχνης.Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον αλιφαδόρο οχι πολυ ακριβο μεχρι 100-120¤, και αλειφες,κερια γιατι στο εμποριο γινεται χαμος και σαν ασχετος μην φορτωθω καμια @αλακια, και τρεχω και δεν φτανω,και απο μαλλι βγω και κουρεμενος.Βρηκα ενα της EINHELL, σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω τι σοι ειναι.Σαν ερασιτεχνης μου φαινοταν το ολο σκηνικο πανευκολο,αλλα μολις διαβασα τα παραπανω για φεγγαρια κ.α μου ηρθαν αστρα.Δεν θελω να προκαλεσω ζημια,θελω να κανω καλη δουλεια, γιατι τα 600¤ για γυαλισμα στην αντιπροσωπεια ειναι παρα πολλα.

Ευχαριστω εκ των προτερων
nikosmagiq

Kostas_1
26-11-10, 17:45
Νικο καλως ηρθες στη παρεα.

Κατσε να το δουν οι ειδικοι ....

panos90
26-11-10, 18:15
εχω μια ερωτηση:

τα 'φεγγαρια' απο κακη χρηση αλοιφαδορου σημαινει οτι εχει παθει ζημια το βερνικι και δεν φτιαχνεται?

Michael
26-11-10, 18:18
Το κερί μόνο με το χέρι το περνάμε.......


Sent from my iPhone using Tapatalk

Monsta
26-11-10, 18:34
μολις διαβασα τα παραπανω για φεγγαρια κ.α μου ηρθαν αστρα.Δεν θελω να προκαλεσω ζημια,θελω να κανω καλη δουλεια, γιατι τα 600¤ για γυαλισμα στην αντιπροσωπεια ειναι παρα πολλα.



Μηχανήματα υπάρχουν πολλά, αλλά μιας που δεν έχεις ιδέα όσο αφορά τη χρήση του, θα σου πρότεινα να μη πάρεις κανένα, μιας που εγγυημένα θα κάνεις ζημιά. Πάρε 1-2 λίτρα κερί, 2-3 πακέτα βαμβάκι και καμιά 10αριά πανιά μικρο-ινών και ξεκίνα να απλώνεις και να σκουπίζεις ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ.


εχω μια ερωτηση:

τα 'φεγγαρια' απο κακη χρηση αλοιφαδορου σημαινει οτι εχει παθει ζημια το βερνικι και δεν φτιαχνεται?

Εξαρτάται το πόσο βαθιά είναι η ζημιά. Μερικοί άσχετοι κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά. Τα 'απλά' φεγγάρια πάντως δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται.


Το κερί μόνο με το χέρι το περνάμε.......

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποιος το είπε αυτό ???

stef
06-01-11, 11:08
Το κερί μόνο με το χέρι το περνάμε.......


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρώτη φορά το ακούω αυτό...
Άλλο και τούτο...

giannis_compact
08-01-11, 18:05
Εγω σημερα εκανα το αυτοκινητο με αλοιφαδορο και με την μεσαι αλοιφη της 3Μ.Δε μπορω να πω ειδα διαφορα αλλα η αραχνη που εχει το χρωμα παρεμεινε οπως ηταν.Γινεται τιποτα με αυτο το θεμα ή δυσκολα??

PATSIMINI
08-01-11, 18:29
Εγω σημερα εκανα το αυτοκινητο με αλοιφαδορο και με την μεσαι αλοιφη της 3Μ.Δε μπορω να πω ειδα διαφορα αλλα η αραχνη που εχει το χρωμα παρεμεινε οπως ηταν.Γινεται τιποτα με αυτο το θεμα ή δυσκολα??

η αραχνη για να φυγει θελει γυαλισμα...δηλαδη κοψιμο χιλιοστων του βερνικιου....

giannis_compact
08-01-11, 18:44
Αυτη η αλοιφη της 3Μ που το εκανα εγω τι ειναι?Μου ειπε αυτος οτι ειναι η μεσαια,για οχι τοσο ταλαιπωρημενα χρωματα!Εγω δεν εκανα γυαλισμα δηλαδη?Αν οχι,τι πρεπει να κανω??

stef
10-01-11, 12:28
Ο αλοιφαδόρος της Kestrel για κάποιον αρχάριος θεωρείται οντως τόσο καλός?

stef
15-02-11, 10:21
Και εκεί που έψαχνα στο net βρίσκω αυτή την προσφορά σε αλοιφαδόρο σετ flex

https://www.voelkner.de/products/56642/Exzenterpolierer-Flex-Xc-3401-Vrg-Set.html

Ο εν λόγω αλοιφαδόρος είναι ΚΑΙ ΕΚΚΕΝΤΡΟΣ!!

Και στην Ελλάδα βλέπετε πόσο ξεκινάει και μάλιστα όχι σε σετ...

https://www.mytools.gr/FLEX-XC-3401-VRG/

stef
15-02-11, 22:11
Τίποτα?
Κανείς.....?
Κώστάαααααααααααααααα!!!!!!!

stef
10-06-11, 14:29
Τελικά η απόφαση ελήφθει
Θα αγοράσω έναν DA αλοιφαδόρο (dual action) ο οποίος είναι και πιο εύκολος στον χειρισμό για έναν αρχάριο σαν κ εμένα αλλά και για να μην κάνω καμια ζημιά στο αμάξι.
Ο αλοιφαδόρος που αποφάσισα να πάρω είναι της Κrauss o DB-5800.

https://showshine.be/webshop/product_info.php/products_id/177


https://www.youtube.com/watch?v=lmVENAMMor0&feature=player_embedded

Monsta
10-06-11, 14:33
Δεν τα είχα δει αυτά Στεφ.

Γιάννη, η 3Μ έχει διάφορες αλοιφές. Μπορείς να μου πεις κωδικό? Επίσης υπάρχει το μέλος 'Alexandros 3M' στο φόρουμ που λόγω επαγγέλματος ίσως ξέρει καλύτερα.

stef
10-06-11, 14:38
Ε πού να με προλάβεις......? :P
Πώς τον βλέπεις τον αλοιφαδόρο για αρχή...?

fanisk
10-06-11, 14:43
Ε πού να με προλάβεις......? :P
Πώς τον βλέπεις τον αλοιφαδόρο για αρχή...?

Τι θα γινει με σενα, 1 χρονο ψαχνεις αλοιφαδορο, μπλοκε σε ποσα χρονια θα βαλεις?? :warriorsmiley:

stef
10-06-11, 14:46
Μπλοκέ από Σεπτέμβριο, καλοκαίρι έχουμε τώρα...
Γυάλισμα και γκομενάκια !! χα χα χα

fanisk
10-06-11, 14:49
Μπλοκέ από Σεπτέμβριο, καλοκαίρι έχουμε τώρα...
Γυάλισμα και γκομενάκια !! χα χα χα

Καφετεριακια :tease:

stef
10-06-11, 14:52
Καλά, θα μου ζητήσεις να στο γυαλίσω-κερώσω και θα δεις...:P

laantonios
21-06-11, 19:49
αλοιφαδόρος απο γνωστό γερμανικό πολυκατάστημα 19 ευρώ...

με την αλοιφή τι κάνουμε; βερνίκι ή κάτι άλλο;

stef
21-06-11, 20:02
Τι αλοιφαδόρος είναι αυτός?
DA ή rotary?
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, βλέπουμε τον φτηνότερο και τον πήραμε
Με 19 ευρώ πολύ πιθανόν να μην μπορέσεις να ξεκινήσεις καν...
Εδώ τα pads του αλοιφαδόρου έχουν 30-40 ευρώ... θα μας τρελλάνεις?
Σκέψου μάλλον κατα πόσο θα μπορέσεις να αφαιρέσεις αράχνη ή ολογράμματα...

laantonios
21-06-11, 20:15
περιστροφικός (rotary) στις 3500 στροφές με 6 pad στη κουτα
(3 για τρίψιμο & 3 για γυάλισμα)

για βγάλε - βάλε κρέμα μια χαρά είναι, γυάλισε μια χαρά

stef
21-06-11, 23:09
Α, άμα τον θες απλά για να βγάζεις και να βγάζεις μια χαρά είναι
Δουλειά δεν πρόκειται πάντως να κάνεις με 19 ευρώ..

Monsta
21-06-11, 23:13
με την αλοιφή τι κάνουμε; βερνίκι ή κάτι άλλο;


Τι ήταν αυτό τώρα???

Driver M
21-06-11, 23:29
περιστροφικός (rotary) στις 3500 στροφές με 6 pad στη κουτα
(3 για τρίψιμο & 3 για γυάλισμα)

για βγάλε - βάλε κρέμα μια χαρά είναι, γυάλισε μια χαρά
Aν δεν έχει ρυθμιστή στροφών και έχει σταθερή ταχύτητα 3.500 στροφές, τότε για κανένα λόγο δεν κάνει.

Το εύρος στροφών που χρειάζεται για γυάλισμα είναι ιδανικά 800 μέχρι 1700, αλλά 1000-1500 στροφές είναι οι πιο συχνά χρησιμοποιούμενες ταχύτητες, οπότε και από 1000 να ξεκινάει κανένα πρόβλημα.
Οτιδήποτε πάνω από το φάσμα αυτό είναι ακατάλληλο για γυάλισμα και εννοείται και για κέρωμα.

Monsta
21-06-11, 23:39
Aν δεν έχει ρυθμιστή στροφών και έχει σταθερή ταχύτητα 3.500 στροφές, τότε για κανένα λόγο δεν κάνει.

Το εύρος στροφών που χρειάζεται για γυάλισμα είναι ιδανικά 800 μέχρι 1700, αλλά 1000-1500 στροφές είναι οι πιο συχνά χρησιμοποιούμενες ταχύτητες, οπότε και από 1000 να ξεκινάει κανένα πρόβλημα.
Οτιδήποτε πάνω από το φάσμα αυτό είναι ακατάλληλο για γυάλισμα και εννοείται και για κέρωμα.


Αμάν βρε Άρη, άστον να κάψει λίγο βερνικάκι τον άνθρωπο και συ!!! :original:


Πλάκα πλάκα για ξύλινα πατώματα και μάρμαρα θα κάνει μια χαρά δουλειά. Μέχρι να υπερθερμανθεί και να κάνει μόνος του shut down.

stef
21-06-11, 23:47
Όχι ρε Κώστα
Είναι εγγύηση , rotary και με μια κούτα pads μαζί δώρο στα 19 ευρώ!!!

Driver M
22-06-11, 00:10
Kαι μια φιλική συμβουλή.
Πριν ασχοληθούμε με γυαλίσματα και μάλιστα με περιστροφικό αλοιφαδόρο, καλό είναι να έχουμε διαβάσει ενδελεχώς τα σχετικά με την όλη διαδικασία, να έχουμε δει ορισμένα βίντεο και ιδανικά να έχουμε πειραματιστεί και σε κάποιες παλιές λαμαρίνες.

Το να κάνει κάποιος στο αυτοκίνητό του μια ήπια έως μέτρια διόρθωση (πχ από ψιλές αράχνες, "φεγγάρια" κλπ) είναι κάτι σχετικά απλό για κάποιον που έχει κάνει τα παραπάνω, διαφορετικά όμως, ακόμα και η ελάχιστη διόρθωση είναι πιθανό να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα απ'όσα θα λύσει.
Και φυσικά, όπως και οι παρενέργειες ενός φαρμάκου οφείλουν να μην είναι πιο επικίνδυνες από τα συμπτώματα της ασθένειας που θεραπεύει, έτσι και το γυάλισμα, αν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις, θα έχει χειρότερα αποτελέσματα από αυτά που θα προσπαθήσει να διορθώσει.

Άλλωστε, υπάρχουν και αλοιφές που δουλεύονται μια χαρά με το χέρι, οπότε μπορεί κάποιος να ξεκινήσει από εκεί και σταδιακά να πάει στον αλοιφαδόρο.
Προσωπικά, έτσι ξεκίνησα κι αυτό με βοήθησε αρκετά στο να καταλάβω την όλη λογική πίσω από τη διαδικασία του γυαλίσματος.

Αν το αυτοκίνητο άλλωστε έχει φοβερά θέματα, τότε ένας αρχάριος είναι σίγουρο πως δεν θα καταφέρει να τα διορθώσει, είτε με αλοιφαδόρο είτε χωρίς, οπότε το ιδανικό είναι να επισκεφτεί κάποιον επαγγελματία και μετά να συντηρεί σωστά το αμάξωμα, ώστε να χρειάζεται ένα ελαφρύ γυαλισματάκι κάθε 1-1,5 χρόνο το οποίο μπορεί να γίνει ακόμα και με το χέρι.

laantonios
22-06-11, 07:02
Ρυθμιστή στροφών δεν έχει. Ωστόσο το αυτοκίνητο αυτό το έχω απο το 95 και δεν το έβαψα.
Ανα εξάμηνο ίσως και λιγότερο απο καθαρά κίνηση τακτικής το περνάω ένα βερνίκι μόνος. Δεν έχω πρόβλημα με τους επαγγελματίες αλλά το αυτοκίνητό μου είναι 16 ετών και γυαλίζει αρκετά.
Κατα καιρούς άλλαξα αρκετές κρέμες κλπ
Κατέληξα σε 2 βασικές κατηγορίες: Σε αυτές που αφαιρούν τις γρατζουνιές, αράχνες, φεγγάρια και όπως αλλιώς θέλετε να ονομάσετε τις ανωμαλίες στο χρώμα και σε αυτές που είναι βερνίκια καθώς έχουν χρώμα και καλύπτουν έστω και για μικρό χρονικό διάστημα τυχόν κενά.
Στο 2ο τουτού μου (opel) καθότι πιο νέο χρησιμοποιώ μονο βερνίκι του χρώματός του πολύ γνωστής φίρμας μόνο προληπτικά. Και αυτό τα 4 χρόνια ζωής του προληπτικά.
Στο bmw χρησιμοποίησα scratch remover πολύ γνωστής εταιρείας της οποίας όμως μου κόστισε ± 30 ευρώ...όχι 5-10-15 που δοκίμασα στην αρχή αλλά ούτε και τα υπερκοστολογημένα 200 ευρώ

εδώ η γριά μου 2 ημερών άπλυτη. Σημειωτέον δεν μπηκε ποτέ κάτω απο γκαράζ...

https://img844.imageshack.us/img844/9109/71395356.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/844/71395356.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

stef
22-06-11, 08:02
Τι εννοείς ότι χρησιμοποιείς βερνίκι που καλύπτει μικρά κενά?
Δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Θες να γίνεις πιο σαφής?
Όσο για τον αλοιφαδόρο από μόνος σου κατάλαβες ότι είναι για πέταμα μιας και ΔΕΝ έχει ρυθμιστή στροφών...
Και εαν έχεις την καλοσύνη να μας πεις με ποιο τρόπο και με ποια σειρά χρησιμοποιείς τα προιόντα για να καταλάβουμε...

Monsta
22-06-11, 08:05
και σε αυτές που είναι βερνίκια καθώς έχουν χρώμα και καλύπτουν έστω και




Αγαπητέ Αντώνη, έχεις μπερδέψει ολίγον τις ορολογίες. Δεν υπάρχουν αλοιφές-βερνίκια. Μάλλον ήθελες να γράψεις ΚΕΡΙ. Το βερνίκι είναι....βερνίκι και η διαδικασία για να γίνει είναι το βάψιμο. Το κάνει δηλαδή βαφέας σε φούρνο με πιστόλι βαφής.

Παλαιότερα στα χρώματα μονής (δεν είμαι σίγουρος αν το Ε36 σου είναι βαμένο 'μονής'), με τη χρήση κάποιας χοντρής αλοιφής μπορούσες όντως να 'μεταφέρεις' χρώμα από το σημείο που δεν είχε ζημιά, στο σημείο που υπήρχε κάποια εκδορά με μέτρια αποτελέσματα. Και αυτό διότι το χρώμα και το βερνίκι ήταν σε μία στρώση.

laantonios
22-06-11, 08:47
Τι εννοείς ότι χρησιμοποιείς βερνίκι που καλύπτει μικρά κενά?
Δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Θες να γίνεις πιο σαφής?
Όσο για τον αλοιφαδόρο από μόνος σου κατάλαβες ότι είναι για πέταμα μιας και ΔΕΝ έχει ρυθμιστή στροφών...
Και εαν έχεις την καλοσύνη να μας πεις με ποιο τρόπο και με ποια σειρά χρησιμοποιείς τα προιόντα για να καταλάβουμε...

Εννοώ κερί με χρώμα. Υπάρχει ακριβώς για τον κωδικό του χρώματός μου.
Τον αλοιφαδόρο για την δουλειά που τον κάνω τον θεωρώ εργαλείο. Δεν το θεωρώ όμως επαγγελματικό.
Η σειρά είναι απλή. Πλύσιμο αυτοκινήτου->κέρωμα με αλοιφαδόρο->γυάλισμα με αλοιφαδόρο.


Αγαπητέ Αντώνη, έχεις μπερδέψει ολίγον τις ορολογίες. Δεν υπάρχουν αλοιφές-βερνίκια. Μάλλον ήθελες να γράψεις ΚΕΡΙ. Το βερνίκι είναι....βερνίκι και η διαδικασία για να γίνει είναι το βάψιμο. Το κάνει δηλαδή βαφέας σε φούρνο με πιστόλι βαφής.

Παλαιότερα στα χρώματα μονής (δεν είμαι σίγουρος αν το Ε36 σου είναι βαμένο 'μονής'), με τη χρήση κάποιας χοντρής αλοιφής μπορούσες όντως να 'μεταφέρεις' χρώμα από το σημείο που δεν είχε ζημιά, στο σημείο που υπήρχε κάποια εκδορά με μέτρια αποτελέσματα. Και αυτό διότι το χρώμα και το βερνίκι ήταν σε μία στρώση.

Την ορολογία βερνίκι την δανείστηκα απο το βερνίκι που χρησιμοποιούσαμε για τα παπούτσια :th_Laie_67-1: να την ονομάσω πάστα με χρώμα;
Επαγγελματίας στα χρώματα δεν είμαι. Χοντρή η αλοιφή δεν είναι. Κρέμα είναι.

stef
22-06-11, 11:18
Η σειρά είναι απλή. Πλύσιμο αυτοκινήτου->κέρωμα με αλοιφαδόρο->γυάλισμα με αλοιφαδόρο.

Συγγνώμη που το λέω αλλά η σειρά και λάθος είναι και απουσιάζουν διαδικασίες οι οποίες προστατεύουν και αναζωογονούν το χρώμα
Ο αλοιφαδόρος ο επαγελματικός ξεκινάει από 250 ευρώ και πάνω και κανείς δεν μίλησε για τέτοιους αλοιφαδόρους...
Οι ερασιτεχνικοί αλοιφαδόροι ξεκινούν από 50-60 ευρώ και φτάνουν μέχρι και 200.
Φαντάσου λοιπόν σε ποια κατηγορία ανήκει ο δικός σου αλοιφαδόρος που ούτε καν ρυθμιστή στροφών δεν έχει...

laantonios
22-06-11, 11:29
Δεν τόνισα την επαγγελματική του ικανότητα. Για τη δουλειά που το κάνω είναι άψογος και τον έχω ήδη 3 χρόνια.
Τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να είναι θεαματικά με επαγγελματικά προϊόντα τόσο σε εργαλεία όσο και σε αλοιφές αλλά παρόλα αυτά το αποτέλεσμα εμένα με ικανοποιεί!

υγ βερνίκι δεν έκαψε ποτέ.

Driver M
22-06-11, 12:37
Κατέληξα σε 2 βασικές κατηγορίες: Σε αυτές που αφαιρούν τις γρατζουνιές, αράχνες, φεγγάρια και όπως αλλιώς θέλετε να ονομάσετε τις ανωμαλίες στο χρώμα και σε αυτές που είναι βερνίκια καθώς έχουν χρώμα και καλύπτουν έστω και για μικρό χρονικό διάστημα τυχόν κενά.
Στο 2ο τουτού μου (opel) καθότι πιο νέο χρησιμοποιώ μονο βερνίκι του χρώματός του πολύ γνωστής φίρμας μόνο προληπτικά. Και αυτό τα 4 χρόνια ζωής του προληπτικά.

Aν καταλαβαίνω καλά και με βάση αυτά που λες παρακάτω, έχεις πάρει κάποιο κερί με χρώμα σαν αυτά που έχει η turtlewax και η sonax, τα οποία κατά τη γνώμη μου προσφέρουν ελάχιστα αποτελέσματα, κυρίως το δεύτερο.
Καλύτερα να χρησιμοποιούσες κάποιο glaze που να περιέχει πολλά fillers τα οποία καλύπτουν καλά την ψιλή αράχνη και γενικά τα μικροπροβλήματα του χρώματος.

Εννοώ κερί με χρώμα. Υπάρχει ακριβώς για τον κωδικό του χρώματός μου.
Τον αλοιφαδόρο για την δουλειά που τον κάνω τον θεωρώ εργαλείο. Δεν το θεωρώ όμως επαγγελματικό.
Η σειρά είναι απλή. Πλύσιμο αυτοκινήτου->κέρωμα με αλοιφαδόρο->γυάλισμα με αλοιφαδόρο.

Την ορολογία βερνίκι την δανείστηκα απο το βερνίκι που χρησιμοποιούσαμε για τα παπούτσια :th_Laie_67-1: να την ονομάσω πάστα με χρώμα;
Επαγγελματίας στα χρώματα δεν είμαι. Χοντρή η αλοιφή δεν είναι. Κρέμα είναι.
Το να υπάρχει κερί με βάση τον κωδικό του χρώματός σου, ειλικρινά δεν το έχω ξανακούσει.
Για την ακρίβεια, το έχω ακούσει για κάτι πανάκριβα swissvax και zymol που κατασκευάζονται ύστερα από παραγγελία του πελάτη για το αυτοκίνητό του.
Θες να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος και να μας πεις τι εταιρείας είναι τα προϊόντα που χρησιμοποιείς?

Κι επίσης, η σειρά που ακολουθείς είναι λάθος.
Πρώτα γίνεται το γυάλισμα και μετά το κέρωμα!


Δεν τόνισα την επαγγελματική του ικανότητα. Για τη δουλειά που το κάνω είναι άψογος και τον έχω ήδη 3 χρόνια.
Τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να είναι θεαματικά με επαγγελματικά προϊόντα τόσο σε εργαλεία όσο και σε αλοιφές αλλά παρόλα αυτά το αποτέλεσμα εμένα με ικανοποιεί!

υγ βερνίκι δεν έκαψε ποτέ.
Δεν γίνεται φίλε μου να είναι άψογος με 3500 στροφές.
Οι γυαλιστικές αλοιφές πρέπει να δουλευτούν ορισμένη ώρα στις 1000 περίπου στροφές για να σπάσουν, ειδάλλως αν δουλευτούν κατευθείαν υψηλόστροφα, τότε διορθώνουν πολύ λιγότερο.
Επίσης, όταν το γυάλισμα γίνεται με μαξ 1700-1800 στροφές κι εσύ χρησιμοποιείς τις διπλάσιες, είναι σίγουρο πως έχεις κάψει αρκετό βερνίκι.
Αν κάνεις μια μέτρηση πάχουν θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.
Τέλος, το κερί χρειάζεται πολύ χαμηλές στροφές για να περαστεί, ειδάλλως θερμαίνεται πολύ γρήγορα και δεν απορροφάται από το βερνίκι, με αποτέλεσμα να προσφέρει ελάχιστη προστασία σε σχέση με αυτή που θα έπρεπε.
Καλύτερα να το περνάς με το χέρι λοιπόν, είναι προτιμότερο απ'όλες τις απόψεις.

Γενικά, είναι πολύ καλό να ασχολείσαι μόνος σου με το αμάξι σου και απ'ότι βλέπω, έχεις το μικρόβιο του detailing.
Το θέμα είναι πως κάνεις κάποια πράγματα λάθος με αποτέλεσμα αυτό να μειώνει σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα και ενδέχεται να οδηγήσει και σε ζημιά.
Κάνε αυτά που σου είπαμε (αλλαγή αλοιφαδόρου, διαδικασίας κλπ), διάβασε και τα κατατοπιστικά άρθρα του πρώτου ποστ στο τόπικ αυτό και ό,τι άλλο θες μπορείς να το ρωτήσεις στο αρμόδιο τόπικ: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1051.

stef
22-06-11, 12:59
Επίσης Άρη να πούμε στο φίλο μας, ότι το κέρωμα του αυτοκινήτου δεν γίνεται ΠΟΤΕ με αλοιφαδόρο....
Η αφαίρεση αράχνης ναι γίνεται, το γυάλισμα επίσης, το κέρωμα όμως όχι...

laantonios
22-06-11, 13:08
οκ ευχαριστώ για τις συμβουλές

όσο ζω μαθαίνω ,
επαναλαμβάνω όμως οτι για την τιμή του ο αλοιφαδόρος είναι οκ.

όσο για τις μάρκες με μια προσεκτική αναζήτηση θα δείτε πολλά απο τις επιλογές των κρεμών-αλοιφών.

Driver M
22-06-11, 14:00
Επίσης Άρη να πούμε στο φίλο μας, ότι το κέρωμα του αυτοκινήτου δεν γίνεται ΠΟΤΕ με αλοιφαδόρο....
Η αφαίρεση αράχνης ναι γίνεται, το γυάλισμα επίσης, το κέρωμα όμως όχι...
Γίνεται Στέφανε, αν περαστεί sealant με finishing pad και λίγες στροφές.
Φυσικό κερί όμως πράγματι όχι.

οκ ευχαριστώ για τις συμβουλές

όσο ζω μαθαίνω ,
επαναλαμβάνω όμως οτι για την τιμή του ο αλοιφαδόρος είναι οκ.

όσο για τις μάρκες με μια προσεκτική αναζήτηση θα δείτε πολλά απο τις επιλογές των κρεμών-αλοιφών.
Φίλε ο αλοιφαδόρος σου είπαμε πως δεν κάνει, ασχέτως τιμής, και για την ακρίβεια αυτό πιο πολύ τροχός είναι κι όχι αλοιφαδόρος, αφού δεν νοείται αλοιφαδόρος χωρίς ελεγχόμενο εύρος στροφών.
Από εκεί και πέρα, εσύ επιλέγεις.

Για τις αλοιφές γιατί δεν μας λες τι εταιρείας είναι?
Γνωρίζω μεγάλη γκάμα εταιρειών και προϊόντων και κερί με κωδικό χρώματος σαν αυτό που περιγράφεις δεν έχω ξανακούσει, γι'αυτό γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

stef
22-06-11, 14:39
Γίνεται Στέφανε, αν περαστεί sealant με finishing pad και λίγες στροφές.
Φυσικό κερί όμως πράγματι όχι.

Για φυσικό nuba μιλάω...thumb

laantonios
22-06-11, 15:18
τα κεριά μου τα αγοράζω απο εδώ

https://shop.ebay.co.uk/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=car+wax&_sacat=See-All-Categories

και

https://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Autowachs&_sacat=0&_odkw=car+wax&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

δεν έχω προτίμηση σε κάτι απλά δοκίμασα διάφορα κατα καιρούς.

Driver M
22-06-11, 15:52
τα κεριά μου τα αγοράζω απο εδώ

https://shop.ebay.co.uk/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=car+wax&_sacat=See-All-Categories

και

https://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Autowachs&_sacat=0&_odkw=car+wax&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

δεν έχω προτίμηση σε κάτι απλά δοκίμασα διάφορα κατα καιρούς.
Μα αυτά είναι όλα τα κεριά που βγάζει το ebay όταν πατήσεις τη λέξη car wax, δεν μας έδειξες κάτι συγκεκριμένο!

Τέλος πάντων, ακολούθα τις παραπάνω συμβουλές και θα είσαι οκ, ειδάλλως αν σε ικανοποιεί το υπάρχον αποτέλεσμα, μπορείς να συνεχίσεις ό,τι κάνεις ήδη, απλά δεν είναι το ενδεδειγμένο.

stef
22-06-11, 16:17
τα κεριά μου τα αγοράζω απο εδώ

https://shop.ebay.co.uk/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=car+wax&_sacat=See-All-Categories

και

https://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Autowachs&_sacat=0&_odkw=car+wax&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

δεν έχω προτίμηση σε κάτι απλά δοκίμασα διάφορα κατα καιρούς.






***************************************

fanisk
22-06-11, 16:58
********************


***************************************

stef
22-06-11, 16:59
***********************


***************************************

fanisk
22-06-11, 17:02
τα κεριά μου τα αγοράζω απο εδώ

https://shop.ebay.co.uk/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=car+wax&_sacat=See-All-Categories

και

https://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Autowachs&_sacat=0&_odkw=car+wax&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

δεν έχω προτίμηση σε κάτι απλά δοκίμασα διάφορα κατα καιρούς.


***************************************

Stefanos_Cool
22-06-11, 17:09
Τα off topic είναι περιττά, αν δεν μπορούμε να βοηθήσουμε ...

κλικ και σε άλλο θέμα.

Ευχαριστώ.

stef
01-07-11, 18:24
Μόλις παρέλαβα μαζί με άλλα πραγματάκια!

Monsta
01-07-11, 20:47
Άντε μπράβο, επιτέλους. Να βλέπω θρεντ με πιξ θέλωωωωωωω!!!!!!!!!!!! Και πριν και μετά και ενδιάμεσα και bird's eye και bulls eye και πάνω και κάτω και μέσα και έξω.....

Αλοιφαδόρος επ ώμου, ΑΡΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stef
02-07-11, 10:23
και bird's eye και bulls eye και πάνω και κάτω και μέσα και έξω.....

Αλοιφαδόρος επ ώμου, ΑΡΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι είναι αυτά????????????????:shok::shok:

Driver M
02-07-11, 11:55
Τίναξες την μπάνκα Στέφανε με όλα αυτά που πήρες (που δεν είναι μόνο αυτά της φώτο)!:whistle:

Καλοδούλευτα κι απο'δω!!

stef
02-07-11, 19:25
Να σαι καλά ρε φίλε!!
Για να δούμε τι θα δούμε γιατί σήμερα έλεγα να αφιερώσω την ημέρα, αλλά πήγα για μπάνιο κ μόλις γύρισα...

stef
02-08-11, 15:10
Εδώ γράφουμε για αλοιφαδόρους
Μάλλον στο άλλο topic πρέπει να μεταφερθεί αν και δεν είμαι admin

Bitz
31-01-12, 09:44
Γεια σας φιλοι.Διαβασα ολλα τα παραπανω και νομιζω οτι καποιοι εχουν μλπεξει λιγο τα πραγματα καποιοι αλλοι κατι κατεχουν.Χωρις να θελω ναπροσβαλω μην βαλει κανεις αλοιφαδορο στο αμαξι του εαν δεν ειναι σιγουρος για το τι παει να κανει.Τωρα οσο αφορα τις αλοιφες τα σφουγκαρια τις βασεις κ.λ.π γινεται χαμος,τα περισοτερα προιοντα αλλα λενε και αλλα κανουνε.οποιος θελει να ασχοληθει ερασιτεχνικα με το γιαλισμα του αυτοκινητου του και θελει να μαθει περι αλοιφαδορων-αλοιφων-σφουγκαριων-κεριων-στροφων-μαρκες και κωδικους προιοντων ας κανει τον κοπο να με παρει στο210-5902200 μεχρι τις 6.00μμ ειμαι προθυμος να του πω οτι ξερω και πιστεψτε ξερω αρκετα.

stef
07-02-12, 19:06
Θέλεις να μας εξηγήσεις τι ακριβώς διάβασες που ήταν λάθος και να διορθώσεις τα κακώς κείμενα..?
Θα βοηθούσες όλους μας !

Driver M
07-02-12, 20:54
Θέλεις να μας εξηγήσεις τι ακριβώς διάβασες που ήταν λάθος και να διορθώσεις τα κακώς κείμενα..?
Θα βοηθούσες όλους μας !
Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω.

Οι οδηγοί που παραθέτω στην αρχή πάντως είναι γραμμένοι από "γκουρού" του είδους και σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο λάθος.

Bitz
07-02-12, 22:44
Θέλεις να μας εξηγήσεις τι ακριβώς διάβασες που ήταν λάθος και να διορθώσεις τα κακώς κείμενα..?
Θα βοηθούσες όλους μας !

εντελώς φιλικά χωρίς να παρεξηγηθει κανείς και εντελώς περιληπτικά ξεκινάω:

ΚΕΡΙΑ
- Το κερί δεν ειναι βερνίκι. Το βερνίκι το περνάς μετά το βάψιμο με πιστόλι.
- Το κερί προστατεύει από τον ήλιο και την βροχή. Δεν γυαλίζει. Μπορεί να περαστεί με το χέρι αλλά και με αλοιφαδόρο (ειδικά κεριά) με γούνα και σε υψηλές στροφές 1.500+.
- Κερί περνάμε μια βαφή η οποία είναι σε καλή κατάσταση χωρίς γρατζουνιές και σημάδια αλλιώς μπαίνει μέσα και φαίνονται περισσότερο.
- Το κερί το περνάς μετά το γυάλισμα και αν περαστεί με το χέρι χρησιμοποιούμε απαλό πανί όχι βαμβάκι και όταν στεγνώσει σκουπίζουμε με ένα άλλο μαλλακό πανί.
- κερί μπορούμε να περάσουμε και τα τζάμια.Να δείτε μετά πως θα τρέχει το νερό.
- Για να κερώσεις ένα αυτοκίνητο δεν χρειάζονται 2-3 λίτρα κερί αλλά 500 ml είναι αρκετά για 3-4 φορές.

ΑΛΟΙΦΕΣ
- Αλοιφές υπάρχουν πολλών ειδών. Ολες οι επώνυμες είναι καλές.
- Υπάρχουν χοντρές, μεσαίες, ψιλές, πολύ ψιλές και όλες εχουν μέσα σμυρίγδι. Ακόμα και οι πιο ψιλές.
- Η ίδια αλοιφή με διαφορετικά σφουγγάρια έχει διαφορετικό αποτέλεσμα.
-Αλλες αλοιφές για τα διπλής άλλες για τα μονής άλλες για τα νέα βιολογικά υδροχρώματα.
- Η απόδοση μιας αλοιφής εξαρτάται από την ποιότητα της βαφής.
- Οι σφουριές μπορεί να κατέβουν με ψιλή αλοιφή και τρίψιμο με πανί στο χέρι, θέλει υπομονή και μπράτσα.
Προσωπικά χρησιμοποιώ 3Μ και FARECLA.

ΑΛΟΙΦΑΔΟΡΟΙ
- Στροφές από 400 - 2.500. Από κει και πάνω κάνουν μόνο για να τροχίζεις κάγκελα.
- Μην ακούω για αλοιφαδόρους με 19 ευρώ.
- Δεν βάζουμε αλοιφαδόρο σε σκούρα χρώματα (μαύρα, σκούρο μπλε, μπορτών κλπ) θα φαίνονται όλες οι σφουριές στον ήλιο.
- Τα φεγγάρια ή οι σφουριές δεν είναι από κακή χρήση αλλά από την χρήση του αλοιφαδόρου.
- 600 με 800 στροφές για χοντρές αλοιφές.
- 800 + για ψιλές.

ΞΕΝΑ ΣΩΜΑΤΑ
Τα περισσότερα δεν φεύγουν με τον αλοιφαδόρο. Πλαστελίνη αποδίδει πολύ καλά στην άχνα με πιστόλι. Εάν πάρει μέσα ξένα σώματα πιθανόν στην συνέχεια να γρατζουνίσει το βερνίκι.
- Δεν περνιέται στεγνή αλλά μόνο με το ειδικό υγρό που την συνοδεύει ή έστω με νερό.
- Εάν ξεραθεί την ζεστάίνουμε σε νερό μέσα σε ένα μπρίκι.
- Για να καταλάβετε εάν η βαφή σας έχει ξένα σώματα πάρτε μια σακούλα σούπερ μάρκετ - τυλίξτε το χέρι σας - ενώστε τα δάκτυλα και χαιδέψτε την λαμαρίνα. Θα τα δείτε όλα κυριολεκτικά.
- Μετά την πλαστελίνη χρειάζεται ψιλή αλοιφή για να φύγουν οι θαμπάδες.
- Οι πιτσίλες μπογιάς σε μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας και πάνω δεν φεύγουμε με πλαστελίνη, ακόμα και με αλοιφή πολύ δύσκολα.

Τελειώνοντας το τι χρειάζεται μια βαφή για να γυαλίσει δεν μπορεί να το πει κανείς εάν δεν το δει από κοντά και πλυμένο.

Κάποιος γράφει πιο πάνω οτι χρησιμοποίησε μεσαία αλοιφή και δεν είδε διαφορά. Εάν το αμάξι του έχει σκούρο χρώμα και το κοιτάξει καλύτερα θα δει διαφορά αλλά προς το χειρότερο. Και αυτό οφείλεται γιατί έχει ματάρει το βερνίκι και πρέπει να ακολουθήσουν κατά σειρά δύο πιο ψιλές αλοιφές.

Αυτά τα ολίγα. Σίγουρα έχω ξεχάσει αρκετά. Οποιος θέλει λεπτομέρειες στο τηλέφωνο 2105902200.

Υ.Γ. Μια σωστή προσέγγιση στο θέμα διάβασα από Driver M στην σελίδα 10. thumb

stef
07-02-12, 22:58
Έχεις διαβάσει τα θέματα που έχει ανοίξει ο Driver M...?
Γιατί αυτά που έχουμε αναφέρει εκεί μας τα ξαναλές και εσύ
Ρίξε μια καλύτερη ματιά σε αυτά που γράφουμε εαν θες

-Τα τζάμια δεν τα περνάμε με κερί αυτό που χρησιμοποιούμε για το αυτοκίνητο αλλά με glass cleaner και μετά με sealant για σφράγισμα.
-Για να κερώσεις ένα αυτοκίνητο χρειάζεσαι το πολύ 50ml κεριού, ίσως λέω και πολλά..
-Το ότι δεν βάζουμε αλοιφαδόρο σε σκουρόχρωμα χρώματα θα ήθελες να μας το εξηγήσεις...? Την αράχνη πώς ακριβώς την αφαιρούμε από τα σκουρόχρωμα αυτοκίνητα με το χέρι...?
-Ο πηλός συνήθως περνιέται με λiπαντικό ή με μείγμα νερου-shampoo
-Mετά τον πηλό ανάλογα την κατασταση του χρώματος μπορεί να χρειάζεται και χοντρή αλοιφή

Αυτά τα ολίγα και από εμένα

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι όλοι εδω μέσα που γράφουμε δεν είμαστε επαγγελματίες αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο (ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς χρησιμοποιείς αντί αλοιφαδόρου στα σκουρόχρωμα αυτοκίνητα για αφαίρεση αράχνης και όχι μόνο...)

Bitz
08-02-12, 00:43
Έχεις διαβάσει τα θέματα που έχει ανοίξει ο Driver M...?
Γιατί αυτά που έχουμε αναφέρει εκεί μας τα ξαναλές και εσύ
Ρίξε μια καλύτερη ματιά σε αυτά που γράφουμε εαν θες

-Τα τζάμια δεν τα περνάμε με κερί αυτό που χρησιμοποιούμε για το αυτοκίνητο αλλά με glass cleaner και μετά με sealant για σφράγισμα.
-Για να κερώσεις ένα αυτοκίνητο χρειάζεσαι το πολύ 50ml κεριού, ίσως λέω και πολλά..
-Το ότι δεν βάζουμε αλοιφαδόρο σε σκουρόχρωμα χρώματα θα ήθελες να μας το εξηγήσεις...? Την αράχνη πώς ακριβώς την αφαιρούμε από τα σκουρόχρωμα αυτοκίνητα με το χέρι...?
-Ο πηλός συνήθως περνιέται με λiπαντικό ή με μείγμα νερου-shampoo
-Mετά τον πηλό ανάλογα την κατασταση του χρώματος μπορεί να χρειάζεται και χοντρή αλοιφή

Αυτά τα ολίγα και από εμένα

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι όλοι εδω μέσα που γράφουμε δεν είμαστε επαγγελματίες αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο (ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς χρησιμοποιείς αντί αλοιφαδόρου στα σκουρόχρωμα αυτοκίνητα για αφαίρεση αράχνης και όχι μόνο...)

Μλλον με διαβασες γρηγορα και μαλλον δεν διαβασες ολα τα παραπανω που εχουν γραψει οι αλλοι.Σε απαντησησου λοιπον.
-Τα τζαμια μπορεις να τα περασεις με το ιδιο κερι προστασιας που περνας το αμαξι,δοκιμασετο και θα δεις
-Για την ποσοτητα εγω εγραψα οτι με 500ml περνας 3-4 φορες απαντωντας σε καποιον που μιλησε για 2 λιτρα
δεν βαζουμε αλοιφαδορο στα σκουρα διοτι στον ηλιο θα δεις ολες τις σβουριες ...γιαλιζουμε με τοχερι εγραψα.
Η αραχνη αν παρεις μεγενθυτικο φακο θα δεις οτι ειναι μεσα στο βερνικι και δυσκολα φευγει.
-Για την χρηση της πλαστελινης οπως ακριβως εγραψα.
-μετα την χρησητης αν βαλεις χοντρη θα ματαρει το βερνικι και θα πρεπει να περασεις ψιλη για να γιαλισει.
ΣΤΗ ΑΡΧΗ εγραψα οτι δεν θελω να προσβαλω κανενα δεν το διβασες;;;;τι σημασια εχει αν ειναι καποιος επαγκελματιας η οχι,εδω λεμε την γνωμη μας και δινουμε συμβουλες σε οτι ξερουμε,και ειμαι ετοιμος να αποδειξω απο κοντα οτι γραφω ποιο πανω.....φιλικα και καλοπροαιρετα.:thanks:

m-power_01
08-02-12, 01:32
Μιχάλη ποια η ιδιότητα σου?

kwstantinos
08-02-12, 02:17
κάλα και οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν αλοιφαδορους οι εταιρίες 3μ και άλλες επώνυμες εταιρίες όπως και επαγγελματίες εδώ μέσα που έχουμε στο φόρουμ κάνουν λαλακια που βάζουν αλοιφαδόρους με της κατάλληλες αλοιφές?/

stef
08-02-12, 07:04
-Τα τζαμια μπορεις να τα περασεις με το ιδιο κερι προστασιας που περνας το αμαξι,δοκιμασετο και θα δεις
-Για την ποσοτητα εγω εγραψα οτι με 500ml περνας 3-4 φορες απαντωντας σε καποιον που μιλησε για 2 λιτρα
δεν βαζουμε αλοιφαδορο στα σκουρα διοτι στον ηλιο θα δεις ολες τις σβουριες ...γιαλιζουμε με τοχερι εγραψα.
Η αραχνη αν παρεις μεγενθυτικο φακο θα δεις οτι ειναι μεσα στο βερνικι και δυσκολα φευγει.
-Για την χρηση της πλαστελινης οπως ακριβως εγραψα.
-μετα την χρησητης αν βαλεις χοντρη θα ματαρει το βερνικι και θα πρεπει να περασεις ψιλη για να γιαλισει.
ΣΤΗ ΑΡΧΗ εγραψα οτι δεν θελω να προσβαλω κανενα δεν το διβασες;;;;τι σημασια εχει αν ειναι καποιος επαγκελματιας η οχι,εδω λεμε την γνωμη μας και δινουμε συμβουλες σε οτι ξερουμε,και ειμαι ετοιμος να αποδειξω απο κοντα οτι γραφω ποιο πανω.....φιλικα και καλοπροαιρετα.:thanks:

Μιλώντας πάντα καλοπροαίρετα (δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι εξάλλου)
Θα σου πω ότι τα 125ml που λες για κερί (500ML / 4)για ένα πέρασμα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!
Εαν όπως λες στα σκουρόχρωμα δεν βάζουμε αλοιφαδόρο για γυάλισμα γιατί μετά φαίνονται "σβουριές" τότε πώς εξηγείς αυτή τη δουλειά που έγινε με αλοιφαδόρο από ΑΡΙΣΤΟ επαγγελματία.....?

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=243175

Το χρώμα όπως βλέπεις είναι Basalt black και έχει χρησιμοποιηθεί full αλοιφαδόρος...

Πάρε και έναν Έλληνα, δικό μας, τον Μιχάλη σε μαύρο TTS...

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=248018

Οι "σβουριές" που λες ονομάζονται ολογράμματα και γίνονται από ανθρώπους οι οποίοι δεν γνωρίζουν να χειρίζονται σωστά έναν rotary αλοιφαδόρο...

Bitz
08-02-12, 07:20
Μιχάλη ποια η ιδιότητα σου?

Πλυντηριο auto-moto γιαλισμα βιολογικος λαδια φιλτρα κ.τ.λthumb

Bitz
08-02-12, 07:30
Μιχάλη ποια η ιδιότητα σου?

ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ-ΛΙΠΑΝΤΗΡΙΟ thumb

Bitz
08-02-12, 07:56
Μιλώντας πάντα καλοπροαίρετα (δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι εξάλλου)
Θα σου πω ότι τα 125ml που λες για κερί (500ML / 4)για ένα πέρασμα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!
Εαν όπως λες στα σκουρόχρωμα δεν βάζουμε αλοιφαδόρο για γυάλισμα γιατί μετά φαίνονται "σβουριές" τότε πώς εξηγείς αυτή τη δουλειά που έγινε με αλοιφαδόρο από ΑΡΙΣΤΟ επαγγελματία.....?

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=243175

Το χρώμα όπως βλέπεις είναι Basalt black και έχει χρησιμοποιηθεί full αλοιφαδόρος...

Πάρε και έναν Έλληνα, δικό μας, τον Μιχάλη σε μαύρο TTS...

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=248018

Οι "σβουριές" που λες ονομάζονται ολογράμματα και γίνονται από ανθρώπους οι οποίοι δεν γνωρίζουν να χειρίζονται σωστά έναν rotary αλοιφαδόρο...

Γιατο κερι εισαι σωστος,αν ελεγα οτι με 500 περνας 6-7 αυτοκινητα οι ποιο πολλοι θα απορουσαν τουσ αφησαν να κανουν και λιγη σπαταλη δεν πειραζει φτηνο ειναι.Οσον αφορα τωρα τισ σβουριες που δεν υπαρχουν.....το ειπες και μονος σου ΑΡΙΣΤΟΣ επαγκελματιας.Και το δικο μου μαυρο ειναι αλλα σβουρια δεν θα δεις.:original:

Bitz
08-02-12, 07:58
κάλα και οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν αλοιφαδορους οι εταιρίες 3μ και άλλες επώνυμες εταιρίες όπως και επαγγελματίες εδώ μέσα που έχουμε στο φόρουμ κάνουν λαλακια που βάζουν αλοιφαδόρους με της κατάλληλες αλοιφές?/

Οχι, γιατι ειναι επαγκελματιες οπως ειπες.:original:

Driver M
08-02-12, 20:08
Φίλε Μιχάλη, όλα όσα αναφέρεις έχουν γραφτεί κι εδώ οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αρχικά μίλησες για λάθη κλπ.
Οκ, κάποια παιδιά είναι αρχάρια και είναι λογικό να έχουν μπερδέψει κάποια πράγματα, αλλά εμείς που ασχολούμαστε ερασιτεχνικά και φυσικά ο Κώστας που είναι επαγγελματίας, δε νομίζω πως γράψαμε κάτι λάθος.

Επίσης, θεωρώ άτοπο να λες πως δεν πρέπει να βάζουμε αλοιφαδόρο σε σκούρα χρώματα αν δεν ξέρουμε.
Εγώ θα έλεγα πως αν δεν ξέρουμε, δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε σε κανένα χρώμα, όχι μόνο στα σκούρα.
Αν κάποιος κάνει σωστά το λευκό, θα κάνει και το μαύρο.
Έτσι κι αλλιώς τα ολογράμματα δεν είναι τίποτα τραγικό, περνάς στο τέλος μια αλοιφή φινιρίσματος με ένα polishing ή finishing pad και τέλος. Αφαιρούνται αρκετά απλά ώστε να αποτρέψουν κάποιον με το να ασχοληθεί με το γυάλισμα του αυτοκινήτου του.

Επίσης, κερί πράγματι μπορείς να βάλεις στο παρμπρίζ αλλά δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος, αφού αν χρησιμοποιήσεις τα πλυστικά του παρμπρίζ το ξηλώνουν πανεύκολα, σε αντίθεση με τα ειδικά υγρά (rain X, rain clear κλπ) που και δυσκολότερα αφαιρούνται και κυρίως απωθούν το νερό σε υψηλές ταχύτητες, κάτι που το κερί κάνει από λίγο έως καθόλου.

Τέλος, ο πηλός (πλαστελίνη όπως αναφέρεις) περνιέται αποκλειστικά με ειδικό λιπαντικό ή σαμπουάν με νερό, ποτέ με νερό σκέτο (πλην ορισμένων ειδικών πηλών).
Επίσης, αν ο πηλός είναι μαλακός και σχετικά καινούριος, δεν χρειάζεται καθόλου γυάλισμα μετά αφού δε δημιουργεί αράχνη, αν χρηιμοποιηθεί σωστά.

Χαίρομαι που έχουμε άλλον έναν στην παρέα του detailing, απλά κι αυτό, όπως κι όλα τα πράγματα, έχει πολλές πτυχές που ο καθένας μας μπορεί να μην γνωρίζει και γι'αυτό υπάρχει αυτό το τόπικ (όπως και τα υπόλοιπα), για να μαθαίνουμε αλλά και να μεταφέρουμε την εμπειρία μας.
Κανείς δεν κατέχει την απόλυτη γνώση και αυτό είναι το ωραίο.
Άλλωστε, (εκ παράφρασης) "μαθαίνω άρα υπάρχω".thumb

stef
08-02-12, 20:20
Γιατο κερι εισαι σωστος,αν ελεγα οτι με 500 περνας 6-7 αυτοκινητα οι ποιο πολλοι θα απορουσαν τουσ αφησαν να κανουν και λιγη σπαταλη δεν πειραζει φτηνο ειναι.

Το φτηνό είναι πάλι σχετικό είναι
Εξαρτάται τι ζητάς από το αμάξι σου και το χρώμα σου.
Υπάρχει κερί με 20 ευρώ υπάρχει και κερί με 100-350-600-1200 ευρώ...
Όλα σχετικά είναι

m-power_01
08-02-12, 20:23
Εγώ αφήνω 10 λεπτά στο παγκάρι...

BILL007
08-02-12, 21:12
Εγώ αφήνω 10 λεπτά στο παγκάρι...

Eσυ να πάρεις κανα καλό λουφαδόρο και τα λέμε μετά...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bitz
08-02-12, 22:09
Το φτηνό είναι πάλι σχετικό είναι
Εξαρτάται τι ζητάς από το αμάξι σου και το χρώμα σου.
Υπάρχει κερί με 20 ευρώ υπάρχει και κερί με 100-350-600-1200 ευρώ...
Όλα σχετικά είναι


:shok::shok::shok:

kwstantinos
08-02-12, 22:35
καλά ε με έχετε πιάσει στο δούλεμα με τον λουφαδόρο BILL ΘΑ σε βαρέσω ωρέ χαχαχ πλάκα κάνω μπορώ να ρωτήσω κάτι από την εμπειρία σας στα αμάξια ένα γυάλισμα και κέρωμα πόσο περίπου στοιχίζει? σε ένα νορμάλ αμάξι δηλαδή όχι κατεστραμμένο χρώμα απλά να έχει λίγη αράχνη στο περίπου πάντα μιλάω έτσι να ξέρω τι θα συναντήσω όταν το πάω δεν θέλω να μου προτείνετε μάστορα έχω βρει μάστορα επώνυμο άπλα δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα εχχε μπορείτε να μου πείτε πάνω κάτω μια τιμουλα έτσι κουβέντα να γίνετε

Driver M
08-02-12, 23:45
καλά ε με έχετε πιάσει στο δούλεμα με τον λουφαδόρο BILL ΘΑ σε βαρέσω ωρέ χαχαχ πλάκα κάνω μπορώ να ρωτήσω κάτι από την εμπειρία σας στα αμάξια ένα γυάλισμα και κέρωμα πόσο περίπου στοιχίζει? σε ένα νορμάλ αμάξι δηλαδή όχι κατεστραμμένο χρώμα απλά να έχει λίγη αράχνη στο περίπου πάντα μιλάω έτσι να ξέρω τι θα συναντήσω όταν το πάω δεν θέλω να μου προτείνετε μάστορα έχω βρει μάστορα επώνυμο άπλα δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα εχχε μπορείτε να μου πείτε πάνω κάτω μια τιμουλα έτσι κουβέντα να γίνετε
Aν μιλάμε για ένα ελαφρύ γυάλισμα (μέχρι μεσαία αλοιφή) και κέρωμα με νορμάλ κερί (ούτε ακριβό, ούτε φτηνό) πιστεύω πως 150-80 ευρώ είναι αρκετά καλά, ιδίως στις εποχές μας, για ένα μεσαίο αυτοκίνητο (ούτε σμαρτ, ούτε range rover).
Μιλάμε πάντα για καλό επαγγελματία και κορυφαία δουλειά.

kwstantinos
08-02-12, 23:50
ναι παντα για καλη δουλια εχω ε36 μαυρο αν θες δες στο προφιλ το αμξι να δεις αν θελει πολη δουλια το αμαξι παντως λιγο αραχνη εχει. αλα απο υληκα οτι δουλευει ο μαστορας εγω δεν μπορω να ξερω τι κερι η τι αλοιφες θα βαλει επανω.

stef
21-02-12, 18:28
Με φώτο από μακρυά δεν βγάζεις συμπέρασμα φίλε μου
Αν δεν το δει από κοντά ο άνθρωπος που θα στο φτιάξει..

Bitz
21-02-12, 18:55
Με φώτο από μακρυά δεν βγάζεις συμπέρασμα φίλε μου
Αν δεν το δει από κοντά ο άνθρωπος που θα στο φτιάξει..

thumbthumbthumb

mark e92
21-02-12, 19:03
Θέλω απλά να επισημάνω ότι το backing plate που απεικονίζετε είναι για περιστροφικό τριβείο (αέρος ή ηλεκτρικό). Η βάση για σφουγγάρια αλοιφαδόρου είναι διαφορετική, πιο αφρώδης και παχουλή ώστε να παίρνει ευκολότερα καμπύλες επί του οχήματος.
Παράδειγμα https://www.3m-theodorou.gr/product.php?id=9552&cat=21230
(γιατί αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας κύριοι..)

εχει βγει αντικαταστασης της ψιλης (αυτη με το κιτρινο καπακι)? Την δουλευα παλια

Bitz
21-02-12, 19:04
ναι παντα για καλη δουλια εχω ε36 μαυρο αν θες δες στο προφιλ το αμξι να δεις αν θελει πολη δουλια το αμαξι παντως λιγο αραχνη εχει. αλα απο υληκα οτι δουλευει ο μαστορας εγω δεν μπορω να ξερω τι κερι η τι αλοιφες θα βαλει επανω.

Απο φωτο δεν βλεπεις ....thumb

stef
21-02-12, 19:07
Δεν νομίζω ότι είναι μέρος για τους επαγγελματίες εδώ να διαφημίζονται...
Κάποιος admin μπορεί λιγο να το κοιτάξει το θέμα...?

Bitz
21-02-12, 19:18
Δεν νομίζω ότι είναι μέρος για τους επαγγελματίες εδώ να διαφημίζονται...
Κάποιος admin μπορεί λιγο να το κοιτάξει το θέμα...?

:shok::shok::shok:Εαν ηθελα να κανω διαφημηση θα την ειχα κανει στην κατηγορια με τις προσφορες..

stef
21-02-12, 19:26
Βλέπω ότι έχεις επεξεργαστεί τα posts σου...
Δεν ξαναγράφω
Ας κρίνουν οι admins

Bitz
21-02-12, 19:28
Βλέπω ότι έχεις επεξεργαστεί τα posts σου...
Δεν ξαναγράφω
Ας κρίνουν οι admins

ΠΟΥ Ειναι το κακο ρε φιλαρακι;

Stathis
21-02-12, 19:30
Απο φωτο δεν βλεπεις ....thumb


:shok::shok::shok:Εαν ηθελα να κανω διαφημηση θα την ειχα κανει στην κατηγορια με τις προσφορες..

φιλε μου η εμμεση διαφημιση απαγορευται στο φορουμ αυτο για λογους προστασιας των μελων.
επιτρεπεται μονο η αμεση διαφημιση και ειναι δωρεαν μαλιστα (προς το παρον).

στο παραπανω ποστ διαφημιζεις το μαγαζι σου.

στειλε λοιπον ενα μηνυμα στο σπυρο m-power01 ή καποιον αλλο μοντ ωστε να σου εξηγησει τη διαδικασια και να ενταχθεις στους επαγγελματιες.
ετσι θα εχεις τη δυνατοτητα να αναφερεις οτι θελεις ανοικτα και καθαρα.

διαφορετικα ως απλο -υποτιθεται- μελος δεν επιτρεπεται ουτε η διαφημιση, ουτε καν η αναφορα του καταστηματος σου.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=779

Bitz
21-02-12, 19:35
φιλε μου η εμμεση διαφημιση απαγορευται στο φορουμ αυτο για λογους προστασιας των μελων.
επιτρεπεται μονο η αμεση διαφημιση και ειναι δωρεαν μαλιστα (προς το παρον).

στο παραπανω ποστ διαφημιζεις το μαγαζι σου.

στειλε λοιπον ενα μηνυμα στο σπυρο m-power01 ή καποιον αλλο μοντ ωστε να σου εξηγησει τη διαδικασια και να ενταχθεις στους επαγγελματιες.
ετσι θα εχεις τη δυνατοτητα να αναφερεις οτι θελεις ανοικτα και καθαρα.

διαφορετικα ως απλο -υποτιθεται- μελος δεν επιτρεπεται ουτε η διαφημιση, ουτε καν η αναφορα του καταστηματος σου.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=779

Ο.Κ Διαγραψτε την παραπανω (διαφημιση)..:original:

Stathis
21-02-12, 19:42
εχουμε ξαναπει, οποιος θελει να διαφημισει το μαγαζι του ειναι ελευθερος να το κανει, αλλα με την προϋποθεση αυτο να γινεται ανοικτα ωστε τα μελη να ξερουν ποιος ειναι επαγγελματιας και ποιος οχι.

αν η παρακολουθηση του φορουμ εχει εμπορικο σκοπο αυτο δεν μπορει να γινεται συγκαλυμμένα.
αν η παρακολουθηση γινεται για ψυχαγωγικους-εμημερωτικους σκοπους παρακαλω στο μελλον να αποφευγονται τετοιες αναφορες.

Bitz
21-02-12, 20:15
εχουμε ξαναπει, οποιος θελει να διαφημισει το μαγαζι του ειναι ελευθερος να το κανει, αλλα με την προϋποθεση αυτο να γινεται ανοικτα ωστε τα μελη να ξερουν ποιος ειναι επαγγελματιας και ποιος οχι.

αν η παρακολουθηση του φορουμ εχει εμπορικο σκοπο αυτο δεν μπορει να γινεται συγκαλυμμένα.
αν η παρακολουθηση γινεται για ψυχαγωγικους-εμημερωτικους σκοπους παρακαλω στο μελλον να αποφευγονται τετοιες αναφορες.

Συγνωμη εαν προκαλεσα προβλημα..παντως υπαρχουν πολλες γκριζες διαφημισεις σε διαφορα ποσταρισματα τες-πα το θεμα για μενα εχει ληξη:thnx:

Stathis
21-02-12, 20:59
δεν προκαλεσες κανενα προβλημα μιχαλη, απλα καποια μελη ενοχλουνται απο τον εμμεσο τροπο.
γι αυτο εχει επιλεγει ο αμεσος...thumb
αν υπαρχει καποιο αλλο-αλλα ποστ τετοιου ειδους καλο ειναι να γινονται report γιατι δεν μπορουμε να τα βλεπουμε ολα.

φιλικα παντα

le-pa
23-07-13, 13:40
Παιδιά, επειδή διαβάζω εδώ και παρατηρώ πως είστε expert σχετικά με τη περιποίηση, παρακαλώ τα φώτα σας:
Πρόσφατα θέλησα να αφαίρεσω 2 γρατζούνιες με "χοντρή αλοιφή" η οποία και προκάλεσε μια θαμπάδα στο συγκεκρίμενο σημείο το οποίο φαίνεται, εφόσον σταθείς κόντρα στο φώς (αυτο εκτιμώ πως συμβαίνει επειδή η ζημιά ειναι μαλλον μικρή). Τι μπορώ να κάνω ώστε να καλύψω κάπως το "θολό" κομμάτι;; Έχω αγοράσει μία αλοιφή γυαλίσματος sonax (κόκκινο τετράγωνο μπουκάλι 250ml, μη γελάσετε, είναι "ροζ" χρώματος) δεν έχω αλιφαδόρο και η "σκλήρη" δουλειά δε μπορώ να πω οτι με φοβίζει.
Ευχαριστώ προκαταβολικώς

S8N
23-07-13, 13:58
Παιδιά, επειδή διαβάζω εδώ και παρατηρώ πως είστε expert σχετικά με τη περιποίηση, παρακαλώ τα φώτα σας:
Πρόσφατα θέλησα να αφαίρεσω 2 γρατζούνιες με "χοντρή αλοιφή" η οποία και προκάλεσε μια θαμπάδα στο συγκεκρίμενο σημείο το οποίο φαίνεται, εφόσον σταθείς κόντρα στο φώς (αυτο εκτιμώ πως συμβαίνει επειδή η ζημιά ειναι μαλλον μικρή). Τι μπορώ να κάνω ώστε να καλύψω κάπως το "θολό" κομμάτι;; Έχω αγοράσει μία αλοιφή γυαλίσματος sonax (κόκκινο τετράγωνο μπουκάλι 250ml, μη γελάσετε, είναι "ροζ" χρώματος) δεν έχω αλιφαδόρο και η "σκλήρη" δουλειά δε μπορώ να πω οτι με φοβίζει.
Ευχαριστώ προκαταβολικώς

Έχω αφαιρέσει κι εγώ στο παρελθόν τέτοιες θαμπάδες χωρίς αλοιφαδόρο.

Δε χρησιμοποίησα προϊόν της Sonax αλλά κάποια της Autoglym: Paint renovator, high gloss protection και super resin polish. Έτριψα με πανί μικροϊνών και κυκλικές κινήσεις και εξαφανίστηκαν. Βέβαια, το χρώμα ήταν λευκό. Αν το δικό σου είναι μαύρο ή γενικά σκούρο, δε γνωρίζω τι βελτίωση θα έχεις.

Ελπίζω να απαντήσουν κάποιοι επαγγελματίες όπως ο Michalis 330 και ο Monsta, αυτοί σίγουρα γνωρίζουν περισσότερα.

le-pa
23-07-13, 14:11
Έχεις δίκιο για το χρώμα (μιλάμε για μαύρο). Σχετικά με αυτά τα προιόντα που γράφεις, σε κάποια απο αυτά διάβασα πως κάνουν μόνο σε φθαρμένα, αρκετά χρώματα και όχι σε σχεδόν καινούρια. Βέβαια δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα και έχω ένα φόβο μη χρησιμοποιήσω κάτι που θα προκαλέσει χειρότερη ζημιά....

S8N
23-07-13, 16:01
Πιστεύω πως με τον αλοιφαδόρο ένας αρχάριος κινδυνεύει περισσότερο. Ουσιαστικά το paint renovator είναι το 'βαρύ' προϊόν εδώ, εντούτοις το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και δεν είχα ποτέ παρατράγουδα.

Monsta
23-07-13, 16:09
Η θαμπάδα που προκάλεσες είναι ελαφριές γρατζουνιές από τους κόκκους της χοντρής αλοιφής που χρησιμοποίησες με το χέρι. Δεν χρησιμοποιούμε χοντρή αλοιφή με το χέρι σε σκούρα χρώματα. Πρώτα προσπαθούμε με μία 'μεσαία' (ΧΩΡΙΣ κόκκους). Αν αυτή δε κάνει δουλειά, τότε πάμε με μια πιο 'επιθετική' αλοιφή, με τη προϋπόθεση ότι ξέρουμε τι κάνουμε (ίσως χρειαστούμε ΚΑΙ αλοιφαδόρο).

Πάντως σε κάθε περίπτωση και εφόσον θες να το προσπαθήσεις μόνος σου, το ιντερνετ (youtube) είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για να μάθεις έστω τα βασικά, ΠΡΙΝ αρχίσεις να τρίβεις αλοιφές πάνω στο αμάξι σου.

Τώρα που έγινε η 'ζημιά', θα σου πρότεινα να το δει κάποιος επαγγελματίας για να μη τα κάνεις χειρότερα...

le-pa
23-07-13, 23:02
Παιδιά, είχαμε success story, το πείραμα επέτυχε. Η sonax έκανε πολύ καλή δουλειά. Ευχαριστώ, παρ'όλα αυτά για τις άμεσες απαντήσεις σας. Οποίος νομίζει οτι θέλει να του πω πως ακριβώς το έκανα και ποιό προιόν χρησιμοποίησα, μπορεί ελεύθερα να ρωτήσει και με private msg

χαιρετισμούς

le-pa
02-09-13, 09:01
Καλημέρα κύριοι

Λοιπόν η συνήθης ιστορία, κακόβουλος π@π@ρ@ς, με μάλλον ψυχολογικά προβλήματα αποφάσισε να ψεκάσει/ρίξει κάποιας αγνώστου μορφής και σύνθεσης χημικό επάνω στο "ψυχοπαίδι" μου, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει μικρές στάμπες (πιτσιλιές) οι οποίες μοιάζουν σαν ρετσίνι (δεν ειναι όμως) και δε φεύγουν με καμίας μορφής οικιακό καθαριστικό (ασετόν, βενζίνα, σουάζ χρησιμοποιήθηκαν με ευλάβεια). Το θέμα είναι πως έχει "αγριέψει" λίγο η επιφάνεια αλλά είναι σχεδόν ανεπαίσθητη η πιτσιλιά, σχεδόν. Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας, τι μπορώ να κάνω; Να σημειώθει πως ευτυχώς είναι μικρή επιφάνεια (λίγο πορτ παγκάζ και προφυλακτήρα)

tokiko
02-09-13, 14:45
Αν είναι επιφανειακό μπορείς να το τρίψεις σιγά σιγά με ένα γυαλόχαρτο 2000 νερού και με λίγο νεράκι ελαφριά μέχρι να δεις ότι έφυγε. Επειδή όμως αυτό που θα κάνεις θα θαμπώσει πρέπει να το γυαλίσεις με μεσαία αλοιφή επίσης σιγά σιγά και με υπομονή για να μην κάνεις ζημιά. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου μην ασχοληθείς!

Επιφανειακό εννοούμε να μην έχει κάψει το βερνίκι και έχει περάσει στο χρώμαthumb

tokiko
02-09-13, 14:54
Le-pa τώρα το παρατήρησα, πρόσεχε που ποστάρεις η ερώτησή σου είναι σε λάθος νήμα...

le-pa
02-09-13, 16:27
Le-pa τώρα το παρατήρησα, πρόσεχε που ποστάρεις η ερώτησή σου είναι σε λάθος νήμα...

Νήμα;;

tokiko
02-09-13, 17:33
Νήμα;;

Όλο αυτό το κείμενο με τις 17 σελίδες και με τίτλο (Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης) που ο καθένας γράφει την άποψή του λέγεται νήμα ή αλλιώς thread.

Οπότε κάθε φορά που θες να γράψεις κάτι ερώτηση απορία κλπ κοιτάς αν είσαι στο σωστό νήμα, αλλιώς κάνεις αναζήτηση και αν δεν βρεις ένα αντίστοιχο νήμα με την απορία σου ξεκινάς εσύ ένα καινούργιο :original:

Για ότι άλλο χρειαστείς μπορείς να μου στείλεις π.μ να σε βοηθήσω ή αν θέλεις μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον moderator!!