PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσα χρήματα πρέπει να βγάζει κανείς για να



Monsta
19-05-11, 20:41
Βρήκα αυτό το θέμα σε ξένο φόρουμ.

Δείτε λοιπόν τι λένε στην άλλη άκρη του Ατλαντικού -όχι ότι εφαρμόζεται- για το πόσο εισόδημα θα πρεπε να έχει κάποιος ώστε να μπορέσει να δικαιολογήσει την αγορά ενός αυτοκινήτου αξίας $50.000 ή 'μόλις' ......35.000e. Πριν 2-3 χρόνια, εδώ θα λεγε κανείς....'σιγά το ποσό'.


I would say $75-85k pre-tax income to comfortably afford the car......

If you financed $50k for 4 years with no money down at around 7-8%, it's something like $1200. That's $14,400 per year.


Ενδιαφέρον!!!!


Originally Posted by 2006 Porsche Demographics
"The Porsche customer has always been [relatively] young. [In the U.S.] the typical 911 buyer is 46 to 65, average age 52. Household income: $310,000. The Boxster buyer is 36 to 55, with an average age of 47 [and] an average income of $243,000. [Buyers are] entrepreneurs, doctors. If the economy comes down, the customer base will be much more stable than in the past."


Between rent/mortgage, cell, power and water, cable, food, insurance...you can safely assume at least $2500 per month of debts.


Add a $800 per month car payment to that and you do arrive at your $3200 per month figure. After taxes, that does come to around $50K annually.


Now that leaves you with 0 savings, 0 fun money, 0 "ohshit" fund...

I think you should be making $100K annually before you start thinking about buying a $50K+ car.



$100k seems about right.


50% equity in your home
no c cards
401K maxed every year
116K a year should be a minimum to do it the right way.


Tons of variable but I'd say ~$80-100k to comfortably afford a $50k car outside of high cost of living places like NYC (assuming no kids or plans for kids in the immediate future and no revolving debt besides a mortgage).



Assuming you're not living under your parents roof and you had a good head on your shoulders:
Porsche's cheapest car is a $50K Boxster and with options and taxes will be over $60K easily. This is a luxury purchase for someone with a household income in excess of $100K...


Assuming one lives in their own house and has "normal" expenses/bills, I would say in the $120k-$150k range, although honestly at that income I personally wouldn't sink $50k into a car.


Εύκολα καταλαβαίνει κανείς πως 'ξέφυγε' η κατάσταση στη ψωροκώσταινα όταν τα πόρσε γίνανε φιατάκια και ο καθένας πήρε κι από ένα δάνειο για να αποκτήσει τις ρόδες των ονείρων του.


Διότι δε μπορώ να πιστέψω ότι όλα αυτά τα S3 / Boxster κτλ τα είχαν άτομα που είχαν 50Κ μηνιαίο εισόδημα. Το αντίθετο μάλιστα, μιας που λόγω δουλειάς, έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες.


Ακούω απόψεις / εμπειρίες.

nikos1400
19-05-11, 21:22
Μια μικρη αληθεια ειναι παντως οτι "κοροϊδιστικα" λεφτα,
οπως π.χ. 600 ευρω το χρονο για ενα 2-λίτρο αυτοκινητο ανεξαρτητως μαρκας/υψους/βαρους/ιππων/χιλιομετρων,
δε γουσταρει να τα δινει κανεις.:thumbsdown:

Ειτε βγαζει 12,000, ειτε 120,000+ το χρονο...

Thomelef
19-05-11, 21:48
όλη η αλήθεια για μένα είναι μία...έχω, αγοράζω. δεν έχω, κάθομαι στ'αυγά μου, ή μαζεύω.
το χρέος, είναι χρέος, και τελικά όπως αποδείχτηκε, ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι
για τπτ. παραπάνω απο τα μισά νυκοκοιριά, είναι υπερχρεωμένα, με αγαθά τα οποία δεν τους
έχουν προσφέρει τπτ, παρά μόνο αναμνήσεις...μέμοριςςςςςςς που λέει και η γιωργάρα...
το σχέδιο είναι απλό...δεν έχεις τπτ, και κάποιοι κανονίζουν να σου δώσουν, έτσι ώστε
μετά να έχεις κάτι να χάσεις...τες πα αυτή είναι άλλη κουβέντα. εγώ τι μπορεί να κάνουν
οι αμερικάνοι δεν ξέρω, ξέρω όμως, πως οι έλληνες στα οικονομικά είναι τελείως μάπες,
εν αντιθέση με το φαινόμενο ονειρεύομαι και πετάω στα σύννεφα, στο οποίο είμαστε πρώτοι.

stefm5
20-05-11, 07:41
δεν είναι μόνο τα ακριβά αυτοκίνητα το πρόβλημα...το πιο φτηνό άθλιο μίζερο αμάξι έχει καινούριο περί τα 10 χιλιάρικα...όσο είναι το ετήσιο εισόδημα ενός νέου στον ιδιωτικό τομέα...δηλαδή για να αποκτηθεί η πιο πατάτα αυτοκίνητο πρέπει να καταβληθεί το ετήσιο εισόδημα χωρίς τα υπόλοιπα έξοδα...αυτό γίνεται με δανεισμό ή με αποταμιέυσεις..
αποταμιέυσεις γιοκ λόγω μόνιμης τεράστιας ακρίβειας και χαμηλού εισοδήματος οπότε ο δανεισμός ήταν η μόνη λύση..
ζούμε σε μια από τις ακριβότερες και ταυτόχρονα καταναλωτικές χώρες ίσως γιατί μας αρέσει...η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά με τους έλληνες

oldcarskickass
20-05-11, 09:43
Βρήκα αυτό το θέμα σε ξένο φόρουμ.

Δείτε λοιπόν τι λένε στην άλλη άκρη του Ατλαντικού -όχι ότι εφαρμόζεται- για το πόσο εισόδημα θα πρεπε να έχει κάποιος ώστε να μπορέσει να δικαιολογήσει την αγορά ενός αυτοκινήτου αξίας $50.000 ή 'μόλις' ......35.000e. Πριν 2-3 χρόνια, εδώ θα λεγε κανείς....'σιγά το ποσό'.



Ενδιαφέρον!!!!

Εύκολα καταλαβαίνει κανείς πως 'ξέφυγε' η κατάσταση στη ψωροκώσταινα όταν τα πόρσε γίνανε φιατάκια και ο καθένας πήρε κι από ένα δάνειο για να αποκτήσει τις ρόδες των ονείρων του.


Διότι δε μπορώ να πιστέψω ότι όλα αυτά τα S3 / Boxster κτλ τα είχαν άτομα που είχαν 50Κ μηνιαίο εισόδημα. Το αντίθετο μάλιστα, μιας που λόγω δουλειάς, έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες.


Ακούω απόψεις / εμπειρίες.


Ετήσιο εννοείς μάλλον.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

S8N
20-05-11, 12:31
Φίλε Κώστα, άκου μια περίπτωση:

Πριν 2-3 χρόνια ένας γείτονας στο πατρικό μου απέκτησε μια καινούργια Cayman S. Με το αυτοκίνητο αυτό έβγαλε κάθε απωθημένο: Την έπαιρνε, τη μάρσαρε, τη δίπλωνε, της έπινε το αίμα, τη μόστραρε, την έκανε, την έρανε.

Πριν 6 μήνες ο τύπος εξαφανίστηκε μαζί με το Porsche. Ο σπιτονοικοκύρης του έχει κάψει φλάντζα γιατί αφενός έχει να εισπράξει ενοίκια ένα 8μηνο, αφετέρου δε μπορεί να μπει στο ακίνητο πριν λήξει το συμβόλαιο, τα δε πράγματά του (αν έχει αφήσει και τίποτα μέσα) οφείλει να τα αποθηκεύσει κάπου με δικά του έξοδα!

Χθες λοιπόν που περνούσα, προσπαθώντας να μη γλυστρίσω από τους λογαριασμούς και τις κατεπείγουσες ειδοποιήσεις που έχουν φτάσει έως το πεζοδρόμιο, βλέπω ανάμεσα στις θυροκολλήσεις για έξωση πως ήταν και μια ειδοποίηση γνωστής τράπεζας που ανέφερε πως η χρονομίσθωση του Cayman έχει να πληρωθεί εδώ και 11 μήνες και πως έπρεπε να έχει ήδη επιστραφεί το αυτοκίνητο.

Εκείνη τη στιγμή ένιωσα μια ανακούφιση βρε συ Κώστα. Γιατί ναι μεν κυκλοφορώ με ένα 520 από 2ο χέρι, αλλά είναι δικό μου ρε πούστη μου και είναι εξοφλημένο μέχρι το τελευταίο ευρώ.

Skyline_IS
20-05-11, 12:36
Το προβλημα ξεκιναει οταν απλωνεις περισσοτερο τα ποδια σου απο οτι χωρας στο κρεββατι...Εχεις αγοραζεις,δεν εχεις να κατσεις να δουλεψεις..

Οταν βλεπεις ατομα που δουλευουν 5 μερες τη βδομαδα,μετα την δουλεια ειναι καφεδακι,Παρασκευη βραδυ μπουζουκια (τα κανουμε ταναπου),σαββατο shopping therapy,κυριακη πρωι καφεδακι μεχρι το μεσημερι και μετα ταβερνουλα..Και εχουμε απεξω το πανακριβο αμαξι που κοστιζει 50κ ευρω,μενουμε και σε μεζονετα 200κ,εχουμε και 4 πιστωτικες,παιρνουμε και δανειακι για να παμε διακοπες μυκονο ή στις αλπεις το χειμωνα.Και ολα αυτα με μηνιαιο εισοδημα 1400 ευρω!!!!!


Δεν ειναι τυχαιο μερικοι που εχουν φτασει στο χειλος του γκρεμου..

Nino
20-05-11, 12:48
ειπαν τωρα οι αμερικλανοι και... βαρια γιορτη!!!
Σιγα μην αισθανθουμε και ενοχες για το ποιο αμαξι αγορασαμε.
Τα θελω και τα πρεπει μου τα ιεραρχω εγω και εχω και την ευθυνη τους,ποιος δικαιουται να με κρινει ή να μου τα ορισει? κανεις.
Δεν νομιζω παντως Κωστα οτι ποτε τα πορσε εγιναν φιατακια,βεβαια σιγουρα καλο αυτοκινητο απεκτησε και ο κατω του μεσου ορου (οικονομικου) πολιτης.
Αυτο ομως τελικα ποιον ενοχλει? τον Χ οικονομικα ευκαταστατο που δεν γουσταρει να ειναι ιδιοι οι αλλοι με αυτον?
Οτι δυσκολα ποια ξεχωριζει η "κοινωνικη ταξη"?
Η μηπως δεν θα πρεπει να εχει αυτοκινητα ο κοσμος μεχρι την ωρα που θα μαζεψει το απαιτουμενο κεφαλαιο για την αγορα τους?
Μηπως η ιδια λογικη να ισχυσει και στην αγορα κατοικιας? ετσι ποτε κανεις δεν θα καταφερει να αγορασει σπιτι...
Τι να λεμε τωρα.. και με ολα αυτα τα μετρα που εχουν παρει οσον αφορα τα αυτοκινητα, εκει στοχευουν να ξεκαθαρισουν το τοπιο και να μεινουν μονο οι εχοντες και κατεχοντες.

S8N
20-05-11, 13:51
Δεν είναι θέμα κοινωνικής διαστρωμάτωσης Γιάννη, είναι θέμα νοοτροπίας και ηθικής.

Μετά την εποχή των αεριτζήδων του Χρηματιστηρίου, όπου έγινε η μεγαλύτερη αναδιάρθωση πλούτου στη χώρα μας, ζήσαμε την εποχή των παπατζήδων και της εικονικής ευμάρειας. Κακά τα ψέμματα, κυκλοφόρησε πολύ χρήμα. Οι τράπεζες, οι οποίες είχαν μόλις εξυγειάνει το χαρτοφυλάκιό τους μέσω της Σοφοκλέους, σφάζονταν στα πόδια μας για το ποια θα προτιμήσουμε... Εμείς απ' την άλλη βρακί δεν είχαμε στον κώλο μας και πάιρναμε αβέρτα από διακοποδάνεια, γαμοδάνεια, αυτοκινητοδάνεια, O' Porto-δάνεια μέχρι φοιτητοδάνεια και δε συμμαζεύεται.

Αυτή η ανάπτυξη που ζήσαμε τόσα χρόνια, ήταν ανάπτυξη λόγω υπερκατανάλωσης και μάλιστα υπερκατανάλωσης με δανεικά. Έμπαινες ξυπόλυτος στο υποκατάστημα κι έβγαινες με σπίτι και αυτοκίνητο και δώρο διακοπές στη Μύκονο όπου η τάδε ή η δείνα τηλεπερσόνα ξεκωλιάρα πλήρωνε 3000 ευρώ τον μήνα για να καβαντζώσει την ξαπλώστρα. Ο 18χρονος έπαιρνε πρώτο αυτοκίνητο Audi S3 και πριν περάσει χρόνος είχε μεταπηδήσει σε Μ3 ή σε Porsche.

Απ' την άλλη πλακώσανε προγράμματα κι επιδοτήσεις, διορισμοί και συμβάσεις, εργολάβοι και προμηθευτές, καναλάρχες και ομαδάρχες και σ' όλα αυτά συντονιστές κάποιοι της πολιτικής τάξης. Το χρήμα μοιράστηκε και κατασπαταλήθηκε και τώρα που ήρθε ο λογαριασμός έμειναν προς πώληση τα BMW, τα Porsche και οι βίλλες.

Nino
20-05-11, 15:20
Δεν διαφωνω σε αυτα που γραφεις Αρη, πλην της ανακατανομης του πλουτου και κατ'επεκταση επαναδημιουργιας των κοινωνικων ταξεων.
Σαφως και ολο αυτο τα τελευταια χρονια ηταν μια εικονικη πραγματικοτητα με δημιουργημενες αναγκες.αλλα οσο ανηθικο και λαθος ηταν αυτο που εκαναν οι καταναλωτες αλλο τοσο και περισσοτερο ηταν αυτο που εκαναν τα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα (νομιμη τοκογλυφια με βομβαρδισμο προσφορων δανειων),τα ΜΜΕ, ο εντυπος τυπος (με πλασσαρισμα αυτου του τροπου ζωης ως lifestyle) και φυσικα ολα αυτα με την επιβραβευση των κυβερνοντων που ακομα και την ωρα που το χρηματιστηριο βουλιαζε οι επισημες δηλωσεις τους ηταν... τα ξεχασε κανεις.
Λιγοι αντισταθηκαν...πολλοι καταστραφηκαν,αλλοι τρβανε κουπι και θα τραβανε για πολλα χρονια και καποιοι αλλοι δημιουργουσαν τους οικογενειακους τους προυπολογισμους και πορευονταν.
Αυτους τους οικογενειακους προυπολογισμους που ηρθαν τωρα και τιναξαν στον αερα, ποιος φταιει? εγω? που αγορασα ενα αυτοκινητο με 340 ευρω τελη και βενζινη στα 80 λεπτα και τωρα ειναι 600 ευρω και η βενζινη στο 1.70.
Και αντε εγω ακομα και αυτη τη κατασταση την ειχα "κρατημενη" σαν οριο ασφαλειας, ο αλλος ομως που παροπλιζει το αμαξι του ή το πουλαει γιατι?
ενα 36αρι δηλαδη ειναι ειδος πολυτελειας? ή μηπως διαβαζουν τις αμερικλανικες παπαριες για το ποιο εισοδημα πρεπει να εχει καποιος για να εχει το ταδε αμαξι.
Η αγορα βαζει αυτα τα ορια απο μονη της, αλλιως ολοι με πορσε θα ειμασταν.
Απο την αλλη πληρης απαξιωση των αυτοκινητων σε βαθμο παραλογο ποια.
Θα συμφωνησω με τον Θωμα οτι τεχνιεντως εκαναν το κοσμο να "κατεχει" που εχει αποτελεσμα να φοβαται τι θα χασει και ξερετε και κατι! καμια εξουσια δεν φοβαται ανθρωπους που φοβουνται οτι εχουν εστω και κατι να χασουν...
Θα διαφωνησω ομως στο εχω παιρνω ,δεν εχω δεν παιρνω γιατι το εχω ειναι σχετικο, μπορει να μην εχω 20000 κασερι αλλα εχω 5000 να δινω τον χρονο.
Που ειναι το κακο? απο τη στιγμη που δουλευω και προγραμματιζω τη ζωη μου αναλογα.
Τεσπα πολλα ειπα, αλλα ρε γμτο στη ζωη δεν δουλευουμε μονο για να φαμε, και αν αυτο που ελεγαν οι πατεραδες μας ηταν σωστο< αγορι μου αυτα ειναι για τους πλουσιους> καλα καναμε και μειωσαμε αυτη την αποσταση, αποσταση που εγω προσωπικα βλεπω οτι προσπαθουν να ανακαταλαβουν!!!

υγ. μακρια απο εμενα η πολιτικη.

Thomelef
20-05-11, 15:33
Δεν είναι θέμα κοινωνικής διαστρωμάτωσης Γιάννη, είναι θέμα νοοτροπίας και ηθικής.

Μετά την εποχή των αεριτζήδων του Χρηματιστηρίου, όπου έγινε η μεγαλύτερη αναδιάρθωση πλούτου στη χώρα μας, ζήσαμε την εποχή των παπατζήδων και της εικονικής ευμάρειας. Κακά τα ψέμματα, κυκλοφόρησε πολύ χρήμα. Οι τράπεζες, οι οποίες είχαν μόλις εξυγειάνει το χαρτοφυλάκιό τους μέσω της Σοφοκλέους, σφάζονταν στα πόδια μας για το ποια θα προτιμήσουμε... Εμείς απ' την άλλη βρακί δεν είχαμε στον κώλο μας και πάιρναμε αβέρτα από διακοποδάνεια, γαμοδάνεια, αυτοκινητοδάνεια, O' Porto-δάνεια μέχρι φοιτητοδάνεια και δε συμμαζεύεται.

Αυτή η ανάπτυξη που ζήσαμε τόσα χρόνια, ήταν ανάπτυξη λόγω υπερκατανάλωσης και μάλιστα υπερκατανάλωσης με δανεικά. Έμπαινες ξυπόλυτος στο υποκατάστημα κι έβγαινες με σπίτι και αυτοκίνητο και δώρο διακοπές στη Μύκονο όπου η τάδε ή η δείνα τηλεπερσόνα ξεκωλιάρα πλήρωνε 3000 ευρώ τον μήνα για να καβαντζώσει την ξαπλώστρα. Ο 18χρονος έπαιρνε πρώτο αυτοκίνητο Audi S3 και πριν περάσει χρόνος είχε μεταπηδήσει σε Μ3 ή σε Porsche.

Απ' την άλλη πλακώσανε προγράμματα κι επιδοτήσεις, διορισμοί και συμβάσεις, εργολάβοι και προμηθευτές, καναλάρχες και ομαδάρχες και σ' όλα αυτά συντονιστές κάποιοι της πολιτικής τάξης. Το χρήμα μοιράστηκε και κατασπαταλήθηκε και τώρα που ήρθε ο λογαριασμός έμειναν προς πώληση τα BMW, τα Porsche και οι βίλλες.

τρελό ποστ, που είναι όλη η αλήθεια. μέχρι προχθές τα καλά και γρήγορα αμάξια,
ήταν κάτι πούντο και ραλύ, και στην χάση και στην φέξη, βλέπαμε και κάνα 325,
και το χαζέυαμε 3 ώρες, και απο μέσα μας σκεφτόμασταν ποιανού να είναι. σήμερα,
το 320, έγινε το fiatάκι της τότε εποχής. διακοπές σε κάμπινγκ, μιάς και ήταν το
πιο οικονομικό(που τελικά εκείνες οι διακοπές, σήμερα αποδυκνείεται πως ήταν
πραγματικές διακοπές, και όχι τα σημερινά χάλια με τις πριβέ ξαπλώστρες κτλ
μαλακίες), το κυριακάτικο φαγητό στην ταβέρνα ήταν η μεγάλη έξοδος της
εβδομάδος, και άλλα πολά πράγματα, τα οποία φαίνεται πως έχουμε ξεχάσει...
δεν λέω πως πρέπει να γυρίζουμε πίσω, αλλά αυτό που λέω είναι πως αν δεν
μπορούμε αλλιώς, πολύ απλά να καθόμαστε στ'αυγά μας. κάποιοι έκαναν ότι
έκαναν. με γειά τους με χαρά τους. απλά δεν έχουν το δικαίωμα να παραπονιούνται,
μιάς και η επιλογή ήταν δική τους. για τπτ δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι, και
τπτ δεν πρέπει να έχουμε δεδομένο. δυστηχώς όσο περνάει ο καιρός, και βλέπω
την πραγματική κατάσταση κάποιων, πραγματικά απογοητεύομαι και αναρωτιέμαι.
τόσο επιπόλαιος???παιδιά...κακά τα ψέματα. δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...
εγώ έχω δική μου δουλειά, ζώ στο ενοίκιο, έχω κόψει πολά έξοδα, δεν μπορώ
να κάνω πολά πράγματα που θέλω, πολές φορές πάνω τον εαυτό μου να λυπάμαι
το εικοσάρικο, στεναχωριέμαι, αλλά το βράδυ κοιμάμαι...κάποτε αναρωτιόμουν
μήπως έπρεπε και εγώ να πάρω δάνειο, για δικό μου σπίτι. σήμερα λέω δόξα το
θεό, που οι τράπεζες δεν ξέρουν πως υπάρχω. θα μου πείτε και τι θ'αφήσεις στο
παιδί σου αύριο μεθαύριο???δεν ξέρω...ξέρω σίγουρα τι θα προσπαθήσω να μην
του αφήσω. θεούς και δαίμονες να το κυνηγάνε...δόξα το θεό μικροί είμαστε
ακόμα, την δουλειά δεν την φοβόμαστε, κάτι θα κάνουμε πάλι...ας γίνει τώρα
το ξεκαθάρισμα που έπρεπε να γίνει πριν πολά χρόνια, ας είμαστε στην θέση μας,
και όλα θα τα στρώσουμε. και τότε θα τα στρώσουμε όπως πρέπει, και όχι με
του κώλου τα εννιάμερα.

Thomelef
20-05-11, 16:47
και για να μην παρεξηγούμε, δεν λέω πως κακώς έκανε κάποιος που πείρε δάνειο για να
πάρει ένα σπίτι, γιατί και εγώ που δεν το έχω κάνει, το νόμισμα για μένα είναι διαφορετικό.
πληρώνω κάτι που δεν πρόκειτε να γίνει δικό μου. και γενικά δεν μιλάω για ανθρώπους
οι οποίοι ζύγιζαν και έκαναν τα ανοίγματα τους νοικοκυρεμένα. μιλάω γενικά για τύπους,
οι οποίοι άνοιγαν μια τρύπα, και πρωτού την κλείσουν, άνοιγαν άλλες δυο. δυστηχώς
είναι πάρα πολύ αυτοί...πολύ πιο πολοί απο τους νοικοκυρέους.

bill_m3
20-05-11, 17:24
Φίλε Θωμά μην ξεχνάς το τι κόψιμο έχουμε φάει στο μισθό, τα δώρα τα ξεχάσαμε και συνεχίζουμε....

Συγνώμη αλλά το να χάσω 8-10.000¤ από το μισθό μου δεν το είχα υπολογίσει :original: :original:
Και πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί που πουλάνε τα αυτοκίνητα τους γι΄αυτό το λόγο!!!

Και στην τελική προτιμώ να τα φάνε τα παιδάκια μου παρά ο γιωργάκης με 700-800 τέλη κυκλοφορίας και βενζίνη στα 2 ευρώ !!!!

Δεν πουληθεί?? Θα μείνει στο γκαράζ να το καμαρώνω!

Thomelef
20-05-11, 17:37
Φίλε Θωμά μην ξεχνάς το τι κόψιμο έχουμε φάει στο μισθό, τα δώρα τα ξεχάσαμε και συνεχίζουμε....

Συγνώμη αλλά το να χάσω 8-10.000¤ από το μισθό μου δεν το είχα υπολογίσει :original: :original:
Και πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί που πουλάνε τα αυτοκίνητα τους γι΄αυτό το λόγο!!!

Και στην τελική προτιμώ να τα φάνε τα παιδάκια μου παρά ο γιωργάκης με 700-800 τέλη κυκλοφορίας και βενζίνη στα 2 ευρώ !!!!

Δεν πουληθεί?? Θα μείνει στο γκαράζ να το καμαρώνω!

βασίλη τπτ δεν ξέχασα.γι'αυτό είπα και πως τελικά δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι
για τπτ...γιατί όσο δεδομένη και αν φαίνεται μια κατάσταση, πάντα υπάρχει και το
ενδεχόμενο να υπάρξει μια ανατροπή...στο ότι προτιμούμε να τα τρώμε εμείς τα
δεδουλευμένα μας, σύμφωνω μαζί σου. γενικά εγώ θα πώ ένα πράγμα. καλύτερα
με μείωση και να ξέρεις πως έχεις ένα εισόδημα απο μια δουλειά, παρά να σου
πούνε bye bye. εγώ τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, έχω στεναχωρεθεί πολύ, για
το γεγονός ότι έχω πεί σε 10 άτομα πως πρέπει να σταματήσουν...τι να κάνω όμως.
αφού αν τους είχα, θα έπρεπε να κάθονται. οι δουλειά, είναι πολύ περιορισμένη.
να έπαιρνα δάνειο για να τους έχω στην θέση τους???τπτ. δόξα το θεό που δεν
χρωστάμε. τπτ άλλο δεν έχω να πώ...

Monsta
20-05-11, 19:16
Επειδή τυχαίνει να έχουμε ένα πολύ elite πελατολόγιο, θα σας πω μόνο το εξής.

Δε θα συγκρίνω μόνο με πέρυσι που ακόμα τα έβλεπα, αλλά σε σχέση με πρόπερσι τουλάχιστον 3-4 φορές το μήνα είχαμε και από ένα Porsche στο μαγαζί για διάφορες εργασίες. Πέρυσι αυτό μειώθηκε αισθητά. Μέσα στο 2011 έχουν περάσει από το μαγαζί μόλις 4 Πόρσε (2 x Cayenne & 2 x 997). Τη Δευτέρα που μας έρχεται θα έρθει το 5ο. Ευτυχώς βέβαια η δουλειά αυτή έχει αντικατασταθεί από πιο καθημερινά αυτοκίνητα, παρόλα αυτά δε μπορώ παρά να αισθάνομαι τη τεράστια 'φούσκα' όλων αυτών των ετών.

Δεν ήταν λίγοι Άρη οι πιτσιρικάδες με Boxster και όχι δεν τα είχαν πάρει με 15-20Κ που κάνουν σήμερα........

Αυτό που ξέρω είναι ότι ενώ τους έβλεπα 2-3 φορές / χρόνο, ξαφνικά έχουν χαθεί από προσώπου γης.

Και μιας που το φερε η κουβέντα, πετυχαίνω καμιά φορά στη tv την εκπομπή 'Για λογαριασμό σας' και με κάνει να αναρωτιέμαι αν όλα αυτά είναι αληθινά ή τα κάνουν τόσο τραγικά μόνο για τη τηλεθέαση. Αν πάντως ισχύουν, μιλάμε για άτομα που χρήζουν άμεσα τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου, πριν πάνε σε οποιαδήποτε τράπεζα για διακανονισμό χρέους.

Thomelef
20-05-11, 19:33
και όμως κώστα είναι αληθινά παραδείγματα...στην αθήνα έχω γνωστό με φούρνο, ο οποίος
με τζίρο 350κ, χρωστάει περίπου 900κ...δεν ξέρει τι του γίνεται. έχει υποθυκευμένο το σπίτι του,
το πατρικό του, και 2 - 3 χωράφια που του είχαν αφήσει οι δικοί του...μιλάμε ο τύπος, έδινε
δόσεις με κάρτα...είχε περίπου 20 κάρτες σύνολο. για κάποιες βαρβάτες δόσεις, αναγκαζόταν
και έβγαζε διακοποδάνειο 3κ για να πληρώσει το επαγγελματικό. μιλάμε της π@υτ@ν@ς...
αυτός ήταν απλώς ένας γνωστός. είχε τέτοιο χάλι, που ενώ είχα να τον ακούσω 6 μήνες,
με πείρε τηλ και καλά για να δεί τι κάνω, απλά πρίν το κλείσουμε ρώτησε αν μου περίσευαν
καμμιά δεκαριά χιλιάρικα, για να μου τα επιστρέψει σε 20 μέρες...
αφήστε παιδιά...υπάρχει μεγάλη βλακεία έξω, που τώρα φέρνει μεγάλη δυστηχία...και να
μην αρχίσω για κάποιους πελάτες μου...ανακαλύπτουμε τέρατα κάθε μέρα τώρα που τους
ψάχνουμε. και υπόψιν πως σε μερικές περιπτώσεις, μιλάμε για δανεισμούς που ξεπερνάνε
τα 3 και 4 εκ.

fanisk
20-05-11, 21:36
Καλο ειναι να ακουμπας μεχρι εκει που φτανει το χερι σου, και οχι οπου στο σπρωχνουν.

Το να παρει καποιος δανειο για το σπιτι του, που πιθανον να ζησει την υπολοιπη ζωη του εκει μεσα, ειναι δεκτο. Το να παρει καποιος δανειο για να βαλει μεσα την οικογενεια του (ενα νορμαλ φτηνο οικογενειακο αμαξι, octavia πχ), παλι δεκτο ειναι γιατι ειναι σχετικα μικρο το ποσο (γιατι αν τα ειχε μετρητα δεν θα γινοταν κουβεντα).

Το να μην εχεις στον ηλιο μοιρα, να ζεις σε κανα χαμοσπιτο (αν εχεις κεραμιδι να μεινεις, μπορει να ζεις φορτωμενος σε καναν αλλον), να φορας το ιδιο βρακι 2 μερες και να εχεις το καγιεν και το 997 γυαλισμενο αλλα με 500 δοσεις, δεν ειναι δεκτο! Εισαι ******ς και καλα να παθεις που σε κυνηγανε οι τραπεζες. Και καλα να παθουν οσοι ειναι αυτης της φαρας, το κριμα παει σε κατι ανοητες που γλυκαθηκαν απο το εικονικο χρημα (λες και δεν ξεραν τι γινεται) και καναν και παιδι μαζι τους! Πως θα μεγαλωσουν αυτα τα παιδια?

Και μενα μου κανει εντυπωση το "για λογαριασμο σας", αν οντως συμβαινουν αυτα. Θυμαμαι και τον τυπακο με τις 159 καρτες!!! Που πας ρε καραμητρο που αν σε γυρισουν αναποδα δεν θα πεσει cent?

Ωραιο και ευκολο το πλαστικο χρημα, αλλα πρεπει να το ελεγχεις. Πολλες φορες σκεφτηκα να βγαλω μια πιστωτικη καρτα, αντι να τα δινω ντουκου να τα βαζω σε ατοκες, αλλα παντα στην ωρα τους χωρις κανεναν επιπλεον τοκο. Θα το κανω ομως ή θα λεω "δεν βαριεσαι βαλε κατι ακομα στα ψωνια" και στο τελος η δοση θα ειναι παραπανω απο το μισθο μου? Δεν το εχω παρει αποφαση ακομη και μαλλον δεν θα το παρω, καλυτερα και πιο ησυχα τα μετρητα.

Λυπαμαι για οσους εχουν δανειστει για να ζησουν την οικογενεια τους, τον εαυτο τους, βρεθηκε μια δυσκολια και ειχαν αναγκη απο χρηματα, κλπ και δεν εχουν δουλεια πλεον (ενω οταν πηραν το δανειο ειχαν υπολογισει σε ενα σταθερο μισθο), θα ειναι δυσκολα.
Δεν λυπαμαι ομως για τον καθε τενεκε γκρηκ λαβερ και τη καθε ******ιτσα που το μονο που τους ενοιαζε ηταν το τι ζημια θα κανουν το Σ/Κ στο ξενυχταδικο και το αν τους παει το νεο ρολοι που αγορασαν με πλαστικο χρημα. Καλα να παθετε ζωα.

Η τηλεοραση δεν βοηθα, γνωστο. Πρεπει και ο κοσμος ομως να ανοιξει τα ματια του και να μη λεει "πςςςςςςς κοιτα τον ταδε ζωη που κανει, ας του μοιαζα εστω και λιγο γαμωτο".
Ποιος κανει ζωη απο ολα αυτα τα τηλεπροσωπα?

Ο Κωστοπουλος αφηνει απληρωτο το προσωπικο συμφωνα με δημοσιευματα, τραγουδιστες Ηλιαδη, Δημητριου, Τσαλικης, Κοκκοτας, Πουλοπουλος, Καραφωτης, Βοσκοπουλος και ενα σωρο αλλοι, χρωστανε στην εφορια ο καθενας τους οσα δεν χρωστανε 10 νοικοκυραιοι μαζι.

Οντως τελικα απο μηδενικο σε κανει κατι αυτο το κουτι. Σκηνη απο The real housewives, η Ορθουλα καλει τα χαραματα μια αλλη ακυρη Ελληνιδα "νοικοκυρα", "ελα μωρη βαριεμαι αποψε, ψηνεσαι για σκι στο Γκστααντ αυριο?" "Ναι ναι φυγαμε με το 1ο αεροπλανο" πεταγεται η αλλη. Ουτε πανω στα χιονοπεδιλα δεν μπορουσαν να σταθουν!
Θα το δει ομως ο αυνανας Ελλην και θα πει "ααα κοιτα τες φυγαν για σκι τσακ μπαμ, ας παω και εγω, καλυτερες ειναι αυτες?" και θα παει να χρεωσει τη πιστωτικη του.

Ε δεν γινονται αυτα.

Καλα να ειμαστε και να ειναι οσοι κανουν τα κουμαντα τους, οπως θα επρεπε. Οσων πηραν τα μυαλα αερα με τα δανεια των δανειων ω δανεια για τη καλοπεραση τους (σπιτια,αμαξια,, μπουζουκια,ρολογια,πουτανε ς, αθηνα-μιλανο-αθηνα για ενα εσπρεσσακι μωρεεεεε) χωρις να εχουν στον ηλιο μοιρα, καλα να παθουν.

Και τελος, οπως ειπε και ο Αρης (Αρη σε αναφερω παραδειγματικα επειδη ειπες για τον πορσακια), ο πρωην γειτονας του εχει χαρτια στην εξωπορτα που φτανουν σε περιοχη αλλου Τ.Κ. Ο Αρης εχει την περιουσια του, την οικογενεια του, και ξερει οτι και αυριο θα τα εχει ολα αυτα. Γιατι? Γιατι εχει σκοπο στη ζωη του να περασει καλα αυτος και η οικογενεια του χωρις να λειψει κατι, να εξελιχθει επαγγελματικα, να δει τα παιδια του να μεγαλωνουν και ο,τι αλλο ζει καποιος που θελει να κανει οικογενεια. Ο αλλος σκοπο ζωης ειχε τη μοστρα μαλλον, μια ζωη κυνηγημενος θα ζει απο τα χρεη, και τελος δεν θα βρεθει ουτε μισο μετρο χωμα να τον θαψουν, και αυτο θα το χρωσταει!

Thomelef
20-05-11, 22:21
ωραίος ο φάνης...πολύ μ'αρέσει να βλέπω παιδιά 20 - 22 ετών να σκέφτονται τόσο ώριμα.
και το λέω, γιατί είναι και η ηλικία, που τα μυαλά είναι τελείως στα κάγκελα. μπράβο ρε!!!
αν υπάρχουν νέοι που να σκέφτονται έτσι, η ελλάδα δεν έχει να φοβηθεί τπτ στο μέλον...

merlin
21-05-11, 08:03
Ωραίος ο Θωμάς, ωραίος και ο Φάνης...
Είμαι απόλυτα σύμφωνος και με τους δύο... αλλά δώστε και ένα ελαφρυντικό σε αυτούς που θέλησαν να ζήσουν το όνειρό τους, σε αυτούς που πίστεψαν ότι μπορούν να βγούν απο την μιζέρια τους.
Οι μεγαλύτεροι απο εσάς υστερήθηκαν πολλά και λαχτάρισαν πολλά στην ζωή τους.
Εγώ στην ηλικία του Φάνη, φοιτητής, έπλενα αυτοκίνητα σε μάντρα αυτοκινήτων για να ζήσω και στην ηλικία του Θωμά, αγόρασα ένα χρέπι σάπιο ΚΕ35 toyota, με γραμμάτια.
Και τον πατέρα μου, μια ζωή χρεωμένο τον θυμάμαι, γιατί με ένα μισθό... πήρε σπίτι, αυτοκίνητο, μας μεγάλωσε...
Μην σκέφτεστε ότι όσοι χρωστάνε, τα φάγανε στις πουτάνες, και ότι όλοι όσοι απέκτησαν πράγματα με πολύ δουλειά και προσπάθεια, και τώρα δυσκολεύονται να τα συντηρήσουν, είναι απερίσκεπτοι μαλάκες.
Άλλαξαν τα πάντα γύρω μας, απο διευθυντές περιμένουν το επείδομα ανεργείας και απο εργοστασιάρχες, εργάτες παραγωγής.
Μην κρίνετε τόσο εύκολα ανθρώπους που στην ζωή τους λαχτάρισαν πράγματα που εσείς θεωρείτε δεδομένα.

Nino
21-05-11, 08:44
.
Μην κρίνετε τόσο εύκολα ανθρώπους που στην ζωή τους λαχτάρισαν πράγματα που εσείς θεωρείτε δεδομένα.

Μαγικη κουβεντα!!!
Οπως λεει και ο αγαπητος μου φιλος ο samaro << οσο μεγαλωνω εμαθα να ειμαι ολο και λιγοτερο απολυτος..>
Η ζωη κρυβει πολλες εκπληξεις,αλλες ευχαριστες και αλλες...
εχω φιλους-γνωστους που απο το πουθενα βρηκαν το πορτοφολι του Θεου και αλλους που βρεθηκαν στο πουθενα.
Το πως "βλεπουμε" τα πραγματα πολλες φορες ειναι και το που ¨καθομαστε",οσο ποιο ψηλα και μακρια,μπορει να εχει καλη θεα αλλα δυσκολα ξεχωριζουν οι λεπτομερειες....

Υγ. Φανη η κεντρικη ιδεα του κειμενου σου αφηνει οντως ενα ελπιδοφορο μυνημα για το αυριο...

Thomelef
21-05-11, 09:02
δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λές νίκο, εκτός απο ένα σημείο...3.5 χρόνια εγώ έκανα το
σκατό μου παξιμάδι, χωρίς διακοπές, εξόδους, ψώνια, κτλ κτλ, και στο τέλος με συμπλήρωμα
8.000 πείγα και πείρα το αμάξι μου. το οποίο μάλιστα ήταν και ξεπερασμένη σειρά πλέον, γιατί
το 2007 είδη κυκλοφορούσαν τα πρώτα 92άρια...η ελίνα κόντευε να μου σπάσει το κεφάλι
όταν τέτοια εποχή με ρωτούσε αν θα κάναμε τπτ απο διακοπές. στο τέλος όταν το πείρα,
η πρώτη της κουβέντα ήταν πρώτα επιτέλους, και η δεύτερη καλορίζικο...τες πα...και για
να μην παρεξηγούμαστε, θα κάνω ρωτήσω κάτι...
έκανες ποτέ ζημιά στα μπουζούκια 3 - 4 χιλιάρικα που να τα περάσεις σε κάρτα???
πέρασες ποτέ απο βιτρίνα να σου γυαλίσει με κάτι το μάτι και να πείς δεν γ@μιέται???μπαίνω
μέσα και βάζω 12 άτοκες και πείρα το ρολόι - παπούτσι - ή οτιδήποτε άλλο???για τα δικά
σου γούστα άφησες ποτέ απλήρωτο κάποιον άλο άνθρωπο στον οποίο είχες υποχρέωση???
έβγαζες ποτέ τον μήνα 10 και ξόδευες 20 νομίζοντας πως είσαι ο πρώτος μάγκας επειδή
νόμιζες ότι ξετρύπωνες κρυφές ευκαιρείες απο τις τράπεζες???φουμάριαζες ποτέ τον κόσμο
στον οποίο είχες υποχρεώσεις, ξέροντας ότι στο τέλος του μήνα θα τον άφηνες ξεκρέμαστο
και μάλιστα να κοιτάξεις να του βγείς και απο πάνω???
δεν νομίζω...για όλα αυτά τα καρναβάλια μιλάμε, που εσύ δεν έχεις καμμία σχέση...τώρα αν
θα πρέπει να δικαιολογούμε όλους αυτούς τους τραχανάδες που δεν είχαν δεύτερο βρακί
και ξαφνικά θέλησαν να κάνουν την ζωή της μενεγάκη και του λάτσιου, λυπάμαι, αλλά εγώ
δεν το κάνω. γιατί κάτι τέτοια τσογλάνια μου έχουν φάει το σπίτι που δεν έχω, και ακόμα
μερικοί το παίζουν και λεζάντα.
ξέρω πως οι εποχές είναι δύσκολες, και πολύς κόσμος έχει βγεί εκτός προγράμματος. αλλά
δεν μπορώ να δικαιολογώ τους πάντες, λέγοντας πως για όλα φταίνε οι πολιτικοί, και εμείς
δεν φταίμε πουθενά...φταίμε και εμείς. έχουμε και δικό μας μερίδιο ευθύνης...εγώ φταίω στο
γεγονός ότι εμπιστευτικα περιουσίες στα λάθος άτομα...δεν θα κάτσω να πώ ά ρε μαμημένη
κρίση...θα πώ ας πρόσεχες που πουλούσες...αν δεν κάνουμε πρώτα την αυτοκριτική, δεν
πρόκειτε ποτέ να αλλάξουμε...γιατί το πιο εύκολο πράγμα, είναι πάντα να λέμε πως εμείς
δεν φταίμε σε τπτ, και να βγάζουμε την ουρά μας απ'έξω...

Thomelef
21-05-11, 09:24
και μια τελευταία παρατήρηση...προσέξατε με τι κυκλοφορούν οι διευθυντές και οι
υψηλόβαθμοι των τραπεζών???με τους μισθούς που παίρνουν και με τις προυποθέσεις
πυ μπορούν να βγάλουν δάνεια, θα έπρεπε να κυκλοφορούσαν με φεράρι...
παρόλ' αυτά, κυκλοφορούν με κάτι όπελ άστρα, κάτι 318, και κάτι νισάν...γιατί
άραγε???thumb

merlin
21-05-11, 09:28
Θωμά, αυτοί που αναφέρεις ήταν κατεστραμένοι έτσι κι αλλιώς... θέμα χρόνου ήταν....
Φυσικά και δεν μιλάω γι αυτούς... Αλλά οι άλλοι, αυτοί που λέω εγώ, είναι πολλοί, ίσως οι περισσότεροι...
Και μην τα παίρνεις όλα προσωπικά.
Εγώ στην ηλικία σου και να έκανα το σκατό μου παξημάδι 3,5 χρόνια και να βρισκόταν κάποιος που θα μου χάριζε 8κ, πάλι Μ3 δεν θα μπορούσα να πάρω...
Και για τους πολλούς που λέω, πάλι δεν λέω για εμένα... εγώ ευτυχώς ισορόπισα...
Αλλά έχω φίλους με δάνεια για ανάπτυξη εργοστασίων, που τώρα θα τους τα πάρει η τράπεζα από αναδουλειά, φίλους με στεγαστικά που είναι άνεργοι, πολλούς φίλους χωρίς δάνεια, αλλά με μαγαζιά με τζίρο 50 και 60 τις εκατό κάτω... Φίλους με παιδιά που σπουδάζουν στο εξωτερικό και είναι άνεργοι, φίλους που προσπαθούν να μαζέψουν τα λεφτά τους από την αγορά, φίλους με συρτάρια ολόκληρα σφραγισμένες επιταγές, φίλους με τεχνικές εταιρείες απλήρωτες από το κράτος. Και όλοι αυτοί φυσικά, έχουν και υπάλληλους και εργάτες και συνεργάτες, που παρέσυραν μαζί τους στην ανεργία και σε ότι αυτό συνεπάγεται.

Μην πέφτετε στην παγίδα να πιστεύετε ότι όσοι είναι σε δύσκολη θέση, ήταν όλοι απερίσκεπτοι και λαμόγια.

Οι πολλοί ήταν νοικοκυρέοι.

Kostas_1
21-05-11, 11:08
και μια τελευταία παρατήρηση...προσέξατε με τι κυκλοφορούν οι διευθυντές και οι
υψηλόβαθμοι των τραπεζών???με τους μισθούς που παίρνουν και με τις προυποθέσεις
πυ μπορούν να βγάλουν δάνεια, θα έπρεπε να κυκλοφορούσαν με φεράρι...
παρόλ' αυτά, κυκλοφορούν με κάτι όπελ άστρα, κάτι 318, και κάτι νισάν...γιατί
άραγε???thumb

Αυτα Θωμα τους τα διαθετει η τραπεζα...

Samaro
21-05-11, 17:21
Μαγικη κουβεντα!!!
Οπως λεει και ο αγαπητος μου φιλος ο samaro << οσο μεγαλωνω εμαθα να ειμαι ολο και λιγοτερο απολυτος..>
Η ζωη κρυβει πολλες εκπληξεις,αλλες ευχαριστες και αλλες...
..
Αμοιβαία τα αισθήματα Γιαννάκο !!!! Σ'ευχαριστώ !!
thumb

dblade
21-05-11, 18:59
Eγω συμφωνω με τον φανη και ολους τους προαναλησαντες αλλα οπως ειπε και ο φανης ειναι δυο κατηγοριες η μια με το πλαστικο χρημα και τα λουσα και τα δηθεν και οι νοικοκυρεοι που ειτε ειναι στο δημοσιο ειτε δουλεουν εργοστασιο εβαλαν δανειο για 20 χρονια για να εχουν ενα τουβλο πανω απο το κεφαλι τους και με το μισθο τους να το πληρωναν αλλα τωρα ετσι οπως τους εχει κανει ο αλλος θα τους κοψει και το κολο σε λιγο για αυτο δεν βγαινουν οικονομικα αυτους δεν τους κατακρινω προσωπικα γιατι δεν υπηρχε αλλη λυση. Τωρα η μοστρατζιδες και λοιποι με τα διακοποδανια και αλλες μλκς που εκαναν αυτη τα ηθελαν και τα επαθαν. Τωρα προσωπικα αμα εχω και παρω την αποφαση θα χαλασω τα δεδουλευμενα και τπτ παραπανω και θα λεω την εκανα την μλκ με την ταδε τουλ δεν χρωσταω σε κανενα θα δουλεψω παλι μεροκαματο και θα τα βγαλω. Αλλα αυτο δεν γινετε καθε Σ/Κ ! Γιατι εγω προσωπικα δεν ειμαι οτι φαμε οτι πιουμε και οτι........ προσπαθουμε να αφησουμε και κατι στην ακρη οσο μπορουμε ακομη και θα ερθει και το αμαξι και ολα αλλα με μετρο thumb thumb

Thomelef
21-05-11, 19:55
πάντως ένα απο τα ωραιότερα και δημιουργικότερα πράγματα στον άνθρωπο, η φιλοδοξία,
έφτασε να είναι ο νούμερο ένα τρόπος, για να τον κάνει δυστηχισμένο

bmwgiorgos
26-05-11, 21:32
ρε μαγκες ωραια και καλα ολα αυτα που λεμε και που λετε.εγω τον καιρο που γινοταν ο κοσμος πλουσιος με το χρηματιστηριο ειχα θεσει την εξης απορια.γιατι μου την λεγανε και απο πανω τιιιι δεν παιζεις χρηματηστηριο?μα που ζεισ ρε μεγαλε?ειπα λοιπον στους χρηματησταδες το εξης.μα καλα ειναι δυνατον να βγαλει ποτε λεφτα ο πλουσιος λεφτα απο την πορτοφολου του και να τα βαλει στο δικο σας?ε μετα απο λιγο καιρο μοιραζα χαρτομαντηλα.και αφου περασε το κλαμα του χρηματηστηριου και η χρυση εποχη του,ηρθε η χρυση εποχη του δανειου.τοτε που σε επαιρναν τηλεφωνο και σου ελεγαν οτι εχεισ 20 ,30 ,40 χιλιαρικα .ετσι λεσ και ηταν στραγαλια τα ευρω.και αρχισε ο κοσμακης να παιρνει δανεια δανεια δανεια ,αλλος γουσταρε να κανει dolce vita αλλος για να γινει επιχειρηματιας και πολυ λιγοι που πραγματικα τα αξιοποιησαν.θυμαμαι τοτε ενας γεροναυτικος σε μια συζητηση ειπε το εξης με βροντερη φωνη.να δω ρε κακομοιρηδες τι θα κανετε ,οταν ερθει η ωρα να παρουν τα λεφτα τους πισω αυτοι που σας τα εδωσαν.λοιπον ποιοσ φταιει,αυτος που εδωσε η αυτος που πηρε ,Και αν μοιραζαν σκατα οι τραπεζες θα τρεχαμε να παρουμε?

Thomelef
27-05-11, 08:37
ο κόσμος δέχτηκε την δυστηχία πακεταρισμένη σε συσκευασία δώρου, με περιεχόμενο το lifestyle...