PDA

Επιστροφή στο Forum : Έναρξη επαγγέλματος (ΑΦΜ). How to?



Jimmakos
17-05-11, 22:22
Επειδή πήρα κάτι αποφάσεις για την ζωή μου λέω να ασχοληθώ με κάτι δικό μου....

Επειδή όμως οι καιροί είναι χαλεποί είπα να είμαι νόμιμος...
Αλλά δεν ξέρω που μου πάνε τα 4!

Θέλω να ρωτήσω πως γίνεται να ανοίξω "μπλοκάκι" στην εφορία να μπορώ να κόβω αποδείξεις (χειρόγραφες) για πχ παροχή υπηρεσιών?
και επίσης αν σε περίπτωση που βρώ κάποια καλή δουλειά ο υποψήφιος εργοδότης θα μπορεί να μου κολλάει ένσημα?

Monsta
17-05-11, 22:38
Θα πας εφορία να ρωτήσεις τι χρειάζεσαι για να κάνεις 'έναρξη επαγγέλματος' (επιμελητήρια κτλ) και στη συνέχεια θα κάνεις και μια ωραία έναρξη στο ΤΕΒΕ / ΟΑΕΕ. Θα τρίβουν τα χέρια τους. Βγάζεις / δε βγάζεις κάθε χρόνο εκείνοι θα σου κάνουν αύξηση. Όσο για τα ένσημα που λες, δεν παίζει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που είσαι ανεξάρτητος και τους κόβεις 'παροχής υπηρεσιών'. Ρώτα και το λογιστή σου για το συγκεκριμένο επάγγελμα που θες να κάνεις......ίσως μπορεί να σε βοηθήσει με τα διαδικαστικά.

Jimmakos
17-05-11, 22:46
Σωστά αν το λέω καλά είσαι ελεύθερος επαγγελματίας οπότε κάνεις και αυτασφάλιση!

Αλλά μια φίλη σήμερα μου είπε πως γίνεται να είσαι και στο ΙΚΑ και να κόβεις χειρόγραφη.... Με βεβαίωση απο τον εργοδότη βέβαια... Δεν θυμάμαι τί και πως όταν την ξαναδώ θα την ξαναρωτήσω....

Δεν ξέρω αν μπορώ να κόψω απόδειξη με το υπάρχον ΑΦΜ μου και μετά αυτές οι αποδείξεις να μπούν σαν έσοδα στην δήλωσή μου.... Ειδωμεν!

stratos
17-05-11, 23:17
Μεταφέρω την επιχείρηση του πατέρα μου σε εμένα αυτή τη περίοδο οπότε κάνω την ίδια διαδικασία.

ΑΦΜ έχεις αφού έχεις και δίπλωμα. Πας επιμελητήριο και με περίπου 60 ευρώ γράφεσαι στις λίστες τους και ονομάζεις την επιχείρηση σου αφού είναι ατομική και όχι Ο.Ε.

Πάς στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ τώρα) και δίνεις 111.10 ευρώ για να κάνεις έναρξη επιχείρησης αφού δώσεις όλα σου τα στοιχεία και δηλώσεις τον χώρο σου.

Πας στην εφορία με τα 2 παραπάνω χαρτιά και κάνεις έναρξη επιχείρησης. Εκεί δίνεις και το ανάλογο ποσό (δεν ξέρω ακόμα ποιο είναι γιατί είμαι σε αυτό το στάδιο). Σε κάποια φάση ανάλογα με την γραφειοκρατεία και το λάδωμα έρχονται και κάνουν αυτοψία στον χώρο σου, έστω και στο σπίτι σου αν δηλώσεις ΠΧ οτι επισκευάζεις PC. Εκεί θέλει πάλι λάδωμα γιατί όλο και κάτι λάθος θα βρούν.

Συννενοήσε με το λογιστήριο σου για να προσκομήσει στην εφορία τα βιβλία σου για θεώρηση, στην περίπτωση σου δελτίο αποστολής (για να τρυπηθεί), δελτίο αποστολής-τιμολόγιο (για να τρηπηθεί), δελτίο παροχής υπηρεσιών (για να τρηπηθεί) και τιμολόγιο ατρύπητο.

Πάς στο υπουργείο βιομηχανίας (για σένα δεν ξέρω αν πρέπει), σκάς το 200άρι για να σου βγάλουν άδεια λειτουργίας αν εκτελείς εργασίες στον χώρο σου και περιμένεις να σου στείλουν την περιβαλοντική για έλεγχο πυρόσβεσης και χώρων υγιεινής.

Αν κόβεις παροχής τότε φορολογήσαι με 50% του συνολικού τζίρου και 21 % ΦΠΑ. Αν δεν κόβεις παροχής τότε φορολογήσαι κλιμακωτά ανάλογα με τον τζίρο έως και 43%.

Καλή τύχη

Monsta
17-05-11, 23:54
Αν κόβεις παροχής τότε φορολογήσαι με 50% του συνολικού τζίρου και 21 % ΦΠΑ. Αν δεν κόβεις παροχής τότε φορολογήσαι κλιμακωτά ανάλογα με τον τζίρο έως και 43%.

Καλή τύχη


Μη τον φοβίζεις ρε συ Στράτο. :p

Καταρχήν δεν είναι επί του συνολικού τζίρου, αλλά επί των κερδών και αφού αφαιρεθούν όλα τα έξοδα. Το ΦΠΑ είναι στο 23%. Από τη στιγμή που κάνει ατομική, μπορεί μέχρι ενός ποσού να πληρώνει γύρω στο 25% επί των κερδών, από κει και πέρα αν τα νούμερα ανέβουν, τότε πρέπει να σκεφτεί τη μορφή κάποιας 'κανονικής' εταιρείας (ΕΠΕ, ΑΕ). Επίσης για τα πρώτα 3 χρόνια είναι 'φυσιολογικό' να δείχνει ζημιές χωρίς να του ζητήσει κανείς το λόγο.

Jimmakos
18-05-11, 00:15
Ναι γιατί τα υπόλοιπα ήταν ευχάριστα! χαχαχαχαχαχαχα

Μουσική κάλυψη εκδηλώσεων θα κάνω ρε παιδιά.... Με έδρα το σπίτι μου.... :p

stratos
18-05-11, 07:40
Μη τον φοβίζεις ρε συ Στράτο. :p

Καταρχήν δεν είναι επί του συνολικού τζίρου, αλλά επί των κερδών και αφού αφαιρεθούν όλα τα έξοδα. Το ΦΠΑ είναι στο 23%. Από τη στιγμή που κάνει ατομική, μπορεί μέχρι ενός ποσού να πληρώνει γύρω στο 25% επί των κερδών, από κει και πέρα αν τα νούμερα ανέβουν, τότε πρέπει να σκεφτεί τη μορφή κάποιας 'κανονικής' εταιρείας (ΕΠΕ, ΑΕ). Επίσης για τα πρώτα 3 χρόνια είναι 'φυσιολογικό' να δείχνει ζημιές χωρίς να του ζητήσει κανείς το λόγο.

Κώστα το ΦΠΑ έχεις δίκιο είναι δικό μου λάθος.

Ο Δημήτρης, χωρίς να το λέω σίγουρα, δεν έχει έξοδα. Εχει τον εξοπλισμό που χρειάζεται. Αν έχει σκοπό να αγοράσει καινούριο εξοπλισμό ή να δηλώσει επαγγελματικό όχημα και να δηλώνει βενζίνες τότε ναι έχει έξοδα.

Αυτό με το 25% δεν μπορώ να απαντήσω σίγουρα, κάποιος λογιστής θα βοηθούσε καλήτερα.

asot
18-05-11, 07:55
..........Σε κάποια φάση ανάλογα με την γραφειοκρατεία και το λάδωμα έρχονται και κάνουν αυτοψία στον χώρο σου, έστω και στο σπίτι σου αν δηλώσεις ΠΧ οτι επισκευάζεις PC.
Εκεί θέλει πάλι λάδωμα γιατί όλο και κάτι λάθος θα βρούν.......

Στράτο, με συγχωρείς αλλά αν ξεκινάς την επαγγελματική σου πορεία με ΔΥΟ προδιαγεγραμένα "λαδώματα", θα εξαρτάσαι συνέχεια από τέτοια!
Δηλαδή, μου λές οτι δεν μπορεί να προχωρήσει χωρίς αυτό?
Δεν το δέχομαι, πιστεύω οτι προχωράει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ τρόπο.
Να απαιτήσεις το δίκιο και το σωστό και μην αφήνεις τον κάθε @@@@@@ να σου τα παίρνει για κατι που ΟΦΕΙΛΕΙ να κάνει!

Jimmakos
18-05-11, 07:59
Πάντως τα ποσά μου φαίνονται υπερβολικά παιδιά....

Εφόσον θα κόβω για παροχή υπηρεσιών δεν έχω κάποιο εργοστάσιο κλπ....

stratos
18-05-11, 08:03
Στράτο, με συγχωρείς αλλά αν ξεκινάς την επαγγελματική σου πορεία με ΔΥΟ προδιαγεγραμένα "λαδώματα", θα εξαρτάσαι συνέχεια από τέτοια!
Δηλαδή, μου λές οτι δεν μπορεί να προχωρήσει χωρίς αυτό?
Δεν το δέχομαι, πιστεύω οτι προχωράει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ τρόπο.
Να απαιτήσεις το δίκιο και το σωστό και μην αφήνεις τον κάθε @@@@@@ να σου τα παίρνει για κατι που ΟΦΕΙΛΕΙ να κάνει!

Οι εφοριακοί δεν έρχονται Αντώνη απλά στον χώρο σου ποτέ. ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ! Εχουν το μαχαίρι, έχουν και το πεπόνι. Προσωπικά βιάζομαι να μεταβιβαστεί η επιχείρηση γιατί βγαίνει στην σύνταξη ο πατέρας μου και το εισόδημα της σύνταξης σίγουρα βοηθάει στον προυπολογισμό του σπιτιού μας. Εναλλακτικά θα περιμένω 6 μήνες περίπου. Τώρα σε 1 μήνα θα έχω ξεμπερδέψει. Δεν πάει τίποτα καλά στο κράτος, γιατί να πάει αυτό? Πόσα μαύρα λεφτά παιρνουν? Για να κάνουν αυτό που πρέπει, σε καιρό που δεν ξεκινούν πολλές επιχειρήσεις και δεν εχουν τόσο δουλειά. Και είναι λάδωμα όχι για φοροδιαφυγή γιατί το είδος της επιχείρησης και οι πελάτες που είναι μεγάλες βιομηχανίες και θέλουν τιμολόγιο σε κάθε εργασία δεν επιτρέπουν φοροδιαφυγή

stratos
18-05-11, 08:05
Πάντως τα ποσά μου φαίνονται υπερβολικά παιδιά....

Εφόσον θα κόβω για παροχή υπηρεσιών δεν έχω κάποιο εργοστάσιο κλπ....

Δημήτρη παροχή υπηρεσιών είναι και όχι κατασκευή προιόντος απο την αρχή. Δυστηχώς έτσι είναι, αυτά είναι τα ποσά. Αν εκτελέσουμε εργασία σε χώρο εργοστασίου και κόψουμε παροχής φορολογούμαστε παραπάνω. Δεν έχει τύχει ποτέ να πάρεις μπογιατζή για το σπίτι να δείς τι τιμή θα σου δώσει με παροχής και χωρίς?

Jimmakos
18-05-11, 08:09
Ναι σωστή παράμετρος δεν το είχα σκεφτεί.....

Άρα δεν συμφέρει Στράτο απο ότι βλέπω γιατί με λαδώματα θα φτάσουμε 2 μηνιάτικα που δεν τα έχω....

Και θα σε γδέρνει το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) κάθε μήνα έχεις δεν έχεις...... Δεν βάζω το κεφάλι μου στον τουρβά ειδικά τώρα!

Το πολύ πολύ κάνεις μια χειρόγραφη με ΑΦΜ κλπ και δίνεις απόκομμα να περάσεις σαν έσοδα στην δήλωσή σου και σαν έξοδα στην δήλωση του ανθρώπου που του έκανες την δουλειά.....

stratos
18-05-11, 08:20
Ναι σωστή παράμετρος δεν το είχα σκεφτεί.....

Άρα δεν συμφέρει Στράτο απο ότι βλέπω γιατί με λαδώματα θα φτάσουμε 2 μηνιάτικα που δεν τα έχω....

Και θα σε γδέρνει το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) κάθε μήνα έχεις δεν έχεις...... Δεν βάζω το κεφάλι μου στον τουρβά ειδικά τώρα!

Το πολύ πολύ κάνεις μια χειρόγραφη με ΑΦΜ κλπ και δίνεις απόκομμα να περάσεις σαν έσοδα στην δήλωσή σου και σαν έξοδα στην δήλωση του ανθρώπου που του έκανες την δουλειά.....

Δυστηχώς, αντί να στα κάνουν δώρο αυτά για να ξεκινήσεις μια επιχείρηση και να αρχίσουν να εισπράτουν φόρο, πρέπει να λαδώσεις άλλα τόσα για να ξεκινήσεις να είσαι νόμιμος και να τους δίνεις φόρο και ΦΠΑ. Αξιοι της μοίρας μας είμαστε.

Το ΤΕΒΕ θα το πληρώνεις θές δεν θές αφού θα είσαι πλεόν ελεύθερος επαγγελματίας, είτε έχεις δουλειά είτε όχι.

Αυτό που λές αν κατάλαβα καλά είναι να πάρεις μπλοκάκι αποδείξεων και κόβεις απόδειξη με το ΑΦΜ σου? Αυτό δεν έχει καμία νομική/φορολογική υπόσταση αφού δεν είναι τρυπημένο απο την εφορία. Τέτοιο μου έδινε και ο σπιτονοικοκύρης όταν νοίκιαζα για την δήλωση των γονιών μου. Δεν καταλάβαινε οτι αυτό δεν έχει νόημα φορολογικά, αφού δεν εκπίπτει σαν έξοδο απο μένα αφού αυτός δεν φορολογήται. Απόδειξη οτι είσπραξε κάτι για να μην το παίξει τρελός και ξαναζητήσει το ενοίκιο του ίδιου μήνα είναι. Δεν υφίσταται σαν πραγματική απόδειξη αν δεν είναι τρυπημένη.

Jimmakos
18-05-11, 08:29
Δυστηχώς, αντί να στα κάνουν δώρο αυτά για να ξεκινήσεις μια επιχείρηση και να αρχίσουν να εισπράτουν φόρο, πρέπει να λαδώσεις άλλα τόσα για να ξεκινήσεις να είσαι νόμιμος και να τους δίνεις φόρο και ΦΠΑ. Αξιοι της μοίρας μας είμαστε.

Το ΤΕΒΕ θα το πληρώνεις θές δεν θές αφού θα είσαι πλεόν ελεύθερος επαγγελματίας, είτε έχεις δουλειά είτε όχι.

Αυτό που λές αν κατάλαβα καλά είναι να πάρεις μπλοκάκι αποδείξεων και κόβεις απόδειξη με το ΑΦΜ σου? Αυτό δεν έχει καμία νομική/φορολογική υπόσταση αφού δεν είναι τρυπημένο απο την εφορία. Τέτοιο μου έδινε και ο σπιτονοικοκύρης όταν νοίκιαζα για την δήλωση των γονιών μου. Δεν καταλάβαινε οτι αυτό δεν έχει νόημα φορολογικά, αφού δεν εκπίπτει σαν έξοδο απο μένα αφού αυτός δεν φορολογήται. Απόδειξη οτι είσπραξε κάτι για να μην το παίξει τρελός και ξαναζητήσει το ενοίκιο του ίδιου μήνα είναι. Δεν υφίσταται σαν πραγματική απόδειξη αν δεν είναι τρυπημένη.

Ακριβώς κάτι τέτοιο....
Το ξέρω πως δεν έχει την ίδια ισχύ με το διάτριτο της εφορίας αλλά δεν γίνεται αλλιώς....
Εγώ πχ είμαι άνεργος, δεν έχω εισόδημα να δηλώσω, κοινώς είμαι στον άσσο και για να ξεκινήσω κάτι θα με γδάρουν? :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Θα ρωτήσω έναν γνωστό λογιστή και ότι μάθω θα ενημερώσω εδώ.....

stamatis m3 e30
18-05-11, 09:23
το να ανοιξεις μια ατομικη ειναι παρα πολυ ευκολο και σχετικα με πολυ λιγοτερα εξοδα απο μια εταιρεια πχ επε,οε κλπ κλπ... αν θες τα δινεις και σε εναν λογιστη και στα κανει αυτος και στα φερνει ολα ετοιμα!

για οτι αφορα την εδρα στο σπιτι σου...θα ερθουν να ελενξουν αν οντως ισχυει...θα εχεις ενα γραφειο και μια βιβλιοθηκη και ολα ειναι οκ,γιατι θα σε ρωτησουν πιος χωρος θα φιλοξενει την επιχηρησει.μπορει βεβαια και να μην ερθουν και καθολου.γενικως παντως γινετε αυτοψια.

μπορεις να εχεις και τεβε και ικα απο καποιον εργοδοτη...απλα τα ενσημα του ικα πανε στον βροντο..δεν μετρανε.

για οτι αφορα την εφορια να ξερεις οτι ειναι ο ατυπος συνεταιρος που τα περνει χωρις να συνισφαιρει στα εξοδα.ΤΡΟΠΟΙ υπαρχουν βεβαια....ρωτοντας πας στην πολη!

Αμα πιστευεις λοιπον οτι μπορεις κατι να καταφερεις η εστω να συμπληρωνει το εισοδημα σου αν δουλεψεις και σε καποιον εργοδοτη καντο και μην φοβασαι τιποτα. αν μπορεσεις να εχεις ποιοτητα και χαμηλος κοστος και καλες δημοσιες σχεσεις τοτε προχωρα ακαθεκτος!

τα παγια εξοδα σου ειναι το τεβε και ο λογιστης. ητοι ξεκινας απο 600 το τεβε + τον λογιστη....περιπου δλδ στα 400-500 ευρω μηνιαιως μιας και το τεβε ειναι ανα δημινο.

ORPHEUS
18-05-11, 09:44
195.47 το μηνα ΟΑΕΕ (αλητες) 1η κατηγορια και μεχρι 50αρικο ανα μηνα στο λογιστη να σου κραταει τα βιβλια σου και να σου κανει και την δηλωση .Κρατα και κανα 200αρι για αρχη (επιμελητηρια,οαεε , κτλ) και καλη τυχη φιλε

Jimmakos
18-05-11, 10:05
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες αλλά κόντεψα να μείνω με αυτά που διάβασα.....

ποπο δεν συμφέρει με τίποτα! άκου κει 500 το μήνα βρέξει χιονίσει (είναι δύσκολες οι εποχές Άρη......)

:shok::shok::shok::shok::shok:

Θα βαρέσει χειρόγραφη και "κάτω απο το τραπέζι" σύνεφο :whistle:

Z4 DCT
18-05-11, 11:52
Ενα μονο θα πω...εστω και off topic.....

Eνοικιο= 45% φορος + 60%!!!!:shok: προκαταβολη φορου για το επομενο ετος!!!!


Αυτο μας αξιζει και αυτο εχουμε......συνεταιρους και νταβατζιδες!!!!

paganis
18-05-11, 15:46
εκανα εναρξη επαγγελματος πριν περιπου 6 χρονια! η διαδικασια ηταν σχετικα απλη,,,εγινε χωρις λαδωματα και με μονη βοηθεια απο την λογιστρια μου. περασα απο την εφορια..δηλωσα τα στοιχεια μου..γραφτηκα στο επιμελητηριο και τεβε και παραλληλα εκανα και τα χαρτια μου για επιδοτηση νεου επαγγελματια! τελικα ενταχθηκα στα προγραμματα επιδοτησης ,πηρα και 9000ευρω( το πηρα σε 3 δοσεις και εφυγε κυριως σε εξοπλισμο και φπα) ! οταν ξεκινησα εδινα το ποσο των 270 ευρω ανα διμηνο στο τεβε και ενα πενηνταρικο το μηνα στην λογιστρια! τωρα δινω 550 ευρω το διμηνο με οριζοντα κλεινοντας 10ετια ,ενα χιλιαρικο....ευτυχως τωρα, γλυτωνω την λογιστρια μιας και τα κανω μονος μου (ειναι πολυ απλο, για ατομικη επιχειρηση , με παροχη υπηρεσιας)..! εχοντας κλεισει λοιπον 6 χρονια...συμπεραινω οτι σε αυτο το κρατος που ζουμε και με τις παροχες που λαμβανουμε,,,κακως τους πληρωνω τεβε , φπα και τον αναλογο φορο! ποτε δεν προκυτε να παρω πισω τα λεφτα που τους δινω...μια φορα τους χρειαστηκα σε ατυχημα και εμεινα ξεκρεμαστος...καμια αποζημιωση , καμια αδεια αναρρωτικη,,καμια ασφαλιστικη καλυψη! ετσι και παθεις τιποτα, αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας θα καταριεσαι την στιγμη που τους πληρωνες τοσα χρονια! αν μου διναν το δικαιωμα να μην πληρωνω ασφαλιστικες εισφορες...θα εκανα μια ιδιωτικη ασφαλεια ..φθηνοτερα...και με πολυ καλυτερες παροχες...θα μου μεναν και λεφτα στην ακρη! οσο για την καραμελα , αν δεν πληρωνεις δεν θα εχεις συνταξη και ασφαλιση....και τωρα πληρωνοντας και παλι δεν θα τα εχω.....