PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρώμα αυτοκινήτου σε σπρέι



Jimmakos
17-05-11, 21:28
Ακούω και καιρό αυτό το στόρυ, πως βγαίνει χρώμα αυτοκινήτου μονής/διπλής σε σπρέι απλά με τον χρωματικό κωδικό του κάθε εργοστασίου σε μερικά χρωματοπωλεία!

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Και πχ σε μένα που έχω 2 λακουβίτσες (όχι του θόλου που θέλει φανοποιό) και τις έχω στοκάρει αξίζει να τις περάσω με ένα τέτοιο σπρέι (Μιλάμε για επιφάνεια 10cm x 14cm!) ή θα μου ξεθωριάσει με το πρώτο πλύσιμο?

G_kaliteros
17-05-11, 21:31
εγω παλια ειχα φτιαξει τετοιο σπρει και ειχα βαψει
μια αεροτομη απο ενα ματιζ που ειχα εγινε τελεια και μετα απο πανω σπρει βερνικη
παρε και θα το κανεις μια χαρα! το σπρει σου παει καπου στα 15ε

Monsta
17-05-11, 21:38
Τζιμ, θέλεις στόκο, αστάρι, χρώμα, βερνίκι για να το κάνεις και αν γίνει σωστά, ΟΧΙ δεν θα ξεθωριάσει. Βερνίκι ΜΗ πάρεις 1Κ.

Jimmakos
17-05-11, 21:46
Θέλει την κλασική προετοιμασία φυσικά όπως κάνουμε όταν θέλουμε να βάψουμε....

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Κάποιο κατάστημα να αγοράσω το χρώμα και το βερνίκι ξέρετε?
Κώστα εσύ έχεις?

Monsta
17-05-11, 21:49
Θέλει την κλασική προετοιμασία φυσικά όπως κάνουμε όταν θέλουμε να βάψουμε....

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Κάποιο κατάστημα να αγοράσω το χρώμα και το βερνίκι ξέρετε?
Κώστα εσύ έχεις?



Αν κάνεις λιγουλάκι υπομονή, η εταιρεία ετοιμάζει κάτι πρωτοποριακό και σε απίστευτα συμφέρουσα τιμή. Μη βιαστείς να πάρεις αμφίβολης ποιότητας πράγματα. Θα σε ενημερώσω μόλις είμαι έτοιμος. thumb

Jimmakos
17-05-11, 21:52
Αν κάνεις λιγουλάκι υπομονή, η εταιρεία ετοιμάζει κάτι πρωτοποριακό και σε απίστευτα συμφέρουσα τιμή. Μη βιαστείς να πάρεις αμφίβολης ποιότητας πράγματα. Θα σε ενημερώσω μόλις είμαι έτοιμος. thumb

Οκ περιμένω νέα σου thumb :thanks:

G_kaliteros
17-05-11, 21:55
αμα πας σε καλα χρωματοπωλεία με τον χρωματικό κωδικό σου θα στο φτιαξουνε
και βερνικι εχουν

nikos1400
18-05-11, 00:20
Αν κάνεις λιγουλάκι υπομονή, η εταιρεία ετοιμάζει κάτι πρωτοποριακό και σε απίστευτα συμφέρουσα τιμή. Μη βιαστείς να πάρεις αμφίβολης ποιότητας πράγματα. Θα σε ενημερώσω μόλις είμαι έτοιμος. thumb

"Πακετακι" ετοιμο εννοεις Κωστα ??

Ενδιαφερον ακουγεται.
thumb

paganis
18-05-11, 07:28
πριν λιγο καιρο ,ειχα δοκιμασει να κανω ενα σβησιμο γρατσουνιας στον προφυλακτηρα με σπρει! δεν το ειχα ξαναδοκιμασει...και παρολλα αυτα δεν φαινεται σχεδον καθολου, ! η αποχρωση εχει ταιριαξει τελειως και το μονο που προδιδει την επεμβαση ειναι μια ψιλοαχνα απο το βερνικι! τα υλικα τα ειχα προμηθευτει απο καταστημα στο μενιδι στην αριστοτελους.. κανα 14 το σπρει και κανα 10ρικο το βερνικι..

Jimmakos
18-05-11, 07:35
Βασικά την μία λακούβα στην πόρτα την έχω στοκάρει και θέλει μόνο σουρφασέ/βάψιμο!

Τις άλλες 2 δεν τις έχω πειράξει ακόμα.....

Εγώ όταν πήρα το αμάξι είχε μέσα ένα στίκ σαν μπλάνκο που γράφει τον κωδικό του χρώματος και είναι για καμια ψιλή γρατζουνίτσα.... Το δοκίμασα σε καθρέφτη και σε σημείο πάνω στο καπώ πχ σε γωνία και είναι ακριβώς το ίδιο χρώμα.... Κοινώς δεν έχει ξεθωριάσει το χρώμα μου παρόλα τα χρόνια :original:

bimmerm
07-04-13, 10:55
εχω βρει κανα δυο μικρα χτυπηματα στις πορτες που μαλλον προηλθαν απο ανοιγμα πορτας αλλων αυτοκινητων σε παρκινγκ.εκει τι επιλογες εχω να χρησιμοποιησω?
το στικ της μαμας που εχει χρωμα και βερνικι ειναι καλο?η' να αγορασω χρωμα σε σπρει και βερνικι ?ποιο ειναι πιο αποτελεσματικο στην αποδοση του χρωματος?

mark e92
07-04-13, 11:33
Τζιμ, θέλεις στόκο, αστάρι, χρώμα, βερνίκι για να το κάνεις και αν γίνει σωστά, ΟΧΙ δεν θα ξεθωριάσει. Βερνίκι ΜΗ πάρεις 1Κ.

Καλα τα λες αλλα ο φιλος ενα μπαλωματακι θελει να κανει μονος του...
Για το βερνικι εχεις δικιο ΔΕΝ θα στεγνωσει ποτε.

mark e92
07-04-13, 11:37
εχω βρει κανα δυο μικρα χτυπηματα στις πορτες που μαλλον προηλθαν απο ανοιγμα πορτας αλλων αυτοκινητων σε παρκινγκ.εκει τι επιλογες εχω να χρησιμοποιησω?
το στικ της μαμας που εχει χρωμα και βερνικι ειναι καλο?η' να αγορασω χρωμα σε σπρει και βερνικι ?ποιο ειναι πιο αποτελεσματικο στην αποδοση του χρωματος?

Βαλε λιγο με πινελακι. Μηπως δεν εχει βγει το χρωμα σου και εχει μεινει του αλλου?

bimmerm
07-04-13, 22:26
οχι ,εχω τετοια αλοιφη και δοκιμασα.απο τους μ@λ@κες που με χτυπησαν ειναι.η' κανα πετραδακι,αλλα πλαγια?με πινελακι βαζουν στην αντιπροσωπεια οποτε παω για καποια δουλεια.αλλα βαζουν μονο χρωμα λογικα γιατι ειναι διαφανο.πρεπει και να στεγνωσει οποτε δεν γινεται να βαλουν προχειρο βερνικι εκεινη την ωρα.
πειραζει να το αφησω ετσι σε κανα μηνα που θα ξαναπαω η΄να βιαστω? το λεω γιατι εχει φυγει το χρωμα.βεβαια ειναι μικρο σε μεγεθος πινεζας.
πες μου μια που ξερεις αν αξιζει να παρω το στικ με χρωμα -βερνικι που βγαζει η μαμα.ειναι τσιμπημενο κανα 25 ευρωπουλα και δεν ξερω αν κανει καλη δουλεια γιαυτο ρωταω.αξιζει τα λεφτα του ?

mark e92
08-04-13, 07:59
Άστο έτσι και οταν ξαναπάς σου βάζουν εκεί.