PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση ΑΒΑΝΣ



Jimmakos
15-05-11, 23:10
Θα ήθελα την γνώμη των γκουρού......

Όλα καλά το μοτεράκι δεν χάνει λάδια, δεν έχει διαροές, δεν παίρνει αέρα, δεν ρετάρει, δεν έχει θέμα γενικώς....

Αλλά επειδή ως γνήσιος Έλλην τα έκανα σκ@τά στο αβάνς απλά δεν τραβάει το θερίο.....

Τι παίζει τώρα, στην τροχαλία εκκεντροφόρου έχει μια υποδοχή, εκεί "κάθεται" ένα "δόντι" για να μην μπεί λάθος η τροχαλία και τα κουρέψεις όλα (το χρόνισμα με τον ιμάντα έγινε σωστά και δεν έχει ούτε ένα καβαλημένο δόντι!)....

Σου δίνει περιθώριο να γυρίσεις την τροχαλία εκκεντροφόρου δεξιά ή αριστερά περίπου μισό πόντο....

Έτσι δηλαδή ρυθμίζεται το αβάνς, αλλά επειδή θέλει να βγάλεις το ντιστριμπιτέρ απο πάνω και μετά τον ρότορα (που κάθεται σταθερά πάνω στην τροχαλία) είναι μια διαδικασία που πρέπει να γίνεται με σβηστό κινητήρα και όχι όπως τα παλιά ντιστριμπιτέρ που έλυνες το βιδάκι απο κάτω και γυρνούσες τον διανομέα μέχρι να βρείς το σωστό σημείο.....

Για βοηθήστε ρε παιδιά να το φτιάξω και αυτό γιατί όσο σκέφτομαι οτι τα κατάφερα με τα χοντρά και δεν τα βγάζω πέρα με τα ψιλολόγια με πιάνει φρίκη!

z3 2.2
15-05-11, 23:14
Δεν ξερω πως ειναι το μοτερ αυτο αλλα εισαι σιγουρος οτι το πας σωστα?
Μηπως πρεπει να ασχοληθεις με τον διανομεα και να αφησεις το γραναζι του εκκεντροφορου σε στανταρ θεση (σημαδια)?
Ο διανομεας δεν κουνιεται?ειναι φιξ?

Jimmakos
15-05-11, 23:18
Ναι Δημήτρη είναι φίξ! Ο διανομέας βιδώνεται πάνω στην κεφαλή και μένει εκει πέρα....
Το γρανάζι είναι σταθερό απλά έχει περιθώριο δεξιά και αριστερά να γυρίσει για μισό πόντο όχι παραπάνω... Αφού το ρυθμίσεις σφίγγεις την βίδα της τροχαλίας και είσαι έτοιμος!

Ο ρότορας μέσα στον διανομέα επίσης είναι σταθερός....

z3 2.2
15-05-11, 23:28
Ετσι οπως το περιγραφεις φαινεται οτι μονο απο το γραναζι λοιπον ρυθμιζει.
Μηπως υπαρχουν καπου σημαδια στο γραναζι?

m-power_01
15-05-11, 23:31
Δημητρη επειδη απότι φαινεται πηγαινες λιγο ψαχνοντας διαβασε το παρακατω θρεντ και κανε εναν γενικο ελεγχο οτι ολα εγιναν σωστα, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=162341#post162341

Jimmakos
16-05-11, 00:57
Μάστα..... Απο ότι είδα υπάρχει ειδικό εργαλείο να συκρατεί το αβάνς.... Και αν δεν υπάρχει το φτιάχνεις και μόνος σου....

Πέραν αυτού όμως εμείς το αβάνς το χάσαμε κυριολεκτικά και πάμε ψάχνοντας και δεν βρήκα κάτι για την επαναφορά του....

Πάντως όπως τα περιγράφει το εγχειρίδιο τα έκανα έτσι ακριβώς και είναι εξακριβωμένο πως ο κινητήρας δουλεύει ρολόι απλά δεν τραβάει.... Έκανα κάτι μικροδιορθώσεις στο αβάνς και τον ξύπνησα κ άλλο απο ότι την πρώτη φορά που βγήκα για δοκιμή απλά επειδή θυμάμαι καλά πως πήγαινε για αυτό λέω οτι το μοτέρ βγάζει 60-70% της δύναμής του

nik200
16-05-11, 10:29
δημητρη εγω θα σου λεγα να πας σε εναν καλο μαστορα εμπιστοσυνης..και να του δωσεις φυσικα κατι γιαυτο..αλλα την ωρα που το φτιαχνει να εισαι απο πανω και να ρωτας για να μαθεις τι πρεπει να κανεις ακριβως..(και ομως υπαρχουν τετοιοι μαστορες!!!)..οποτε και ρυθμιζεται το αμαξι σωστα και ξερεις και τι να κανεις στο μελλον...

υγ..γενικα με την προπορεια μην παιζεις γιατι ειναι λιγο λεπτο το ζητημα και μπορει να γινει μεγαλη ζημια...και σου λεω να πας σε καποιο γνωστη διοτι λιγο παραπανω προπορεια να δωσεις στον εκκεντροφορο παραπανω παιζει να καρφωσεις την βαλβιδα στο πιστονι..

Jimmakos
16-05-11, 13:34
Και άμα σας πω οτι το έκανα πιστόλι? :thumbsup:

Λοιπόν το πρόβλημα ήταν τόσο απλό αλλά δεν το είχα σκεφτεί!

Με βάση αυτό το βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=UvmBLqjaZxY
Είδα πως γίνεται ακριβώς η διαδικασία.... Και με βοήθησε το τεχνικό εγχειρίδιο που ανέβασε ο Σπύρος (mpower 01) χθές το ξημέρωμα...

Τι γίνεται τώρα...
Καταρχήν έπρεπε να ανοιχτεί το ψευτοκάπακο να βλέπω που πατάνε τα "αμύγδαλα" του εκκεντροφόρου....
Έπρεπε να φέρω το 1ο έμβολο στο ΑΝΣ (σημάδι τροχαλίας στρόφαλου) και μετά να ρυθμιστεί ο εκκεντροφόρος στην στιγμή που είναι να κατέβει το έμβολο να ανοίξει την βαλβίδα εισαγωγής...

Αυτό ναι μεν γινόταν σε εμένα ΑΛΛΑ όταν το 1ο έμβολο ήταν στο ΑΝΣ η βαλβίδα εισαγωγής ήταν ήδη ανοιχτή για χιλιοστά και για αυτό είχε θέμα με την προπορεία....

Χρονίστικε ρυθμίστηκε βγήκα για βόλτα και σας πληροφορώ πλέον οτι πετάει κwlaρaκι και σε κανονικούς δρόμους και όχι μόνο σε σαπουνόδρομους όπως πρίν την επισκευή thumb
Επίσης και μια βόλτα που ανέβηκα Πεντέλη ανέβαινα με 3η και 4η πολύ χαλαρά!

m-power_01
16-05-11, 14:06
Πολυ ωραια ολα αυτα... αλλα ρε ανθρωπε δεν σου ειχα τονισει οτι τα σημαδια με τα οποια χρονισες ειναι μονο αν δεν εχεις πειραξει το γραναζι του εκκεντροφορου?
Λες ετσι να στο ειπα?
Anyway τελος καλο ,ολα καλα

Jimmakos
16-05-11, 14:09
Πολυ ωραια ολα αυτα... αλλα ρε ανθρωπε δεν σου ειχα τονισει οτι τα σημαδια με τα οποια χρονισες ειναι μονο αν δεν εχεις πειραξει το γραναζι του εκκεντροφορου?
Λες ετσι να στο ειπα?
Anyway τελος καλο ,ολα καλα

Πάνω στην βιασύνη ρε Σπυράκο εκεί την πάτησα.....
Σε υπερευχαριστώ για την βοήθεια πάντως!

m-power_01
16-05-11, 14:11
Πάνω στην βιασύνη ρε Σπυράκο εκεί την πάτησα.....
Σε υπερευχαριστώ για την βοήθεια πάντως!

Να 'σαι καλα! thumb
Αυτη ειναι η χρησιμοτητα αυτου του ιστοτοπου.

z3 2.2
16-05-11, 14:14
Να 'σαι καλα! thumb
Αυτη ειναι η χρησιμοτητα αυτου του ιστοτοπου.

και υπαρχουν και κατι παλικαρακια σα του λογου σου που ειναι διαολου καλτσαthumb

kloukakis
16-05-11, 14:34
Μπράβο ρε Δημήτρη! Πρέπει να είσαι αρκετά γενναίος για να βάλεις χέρι εκεί...
αντε μεγειές μεγειές....

Jimmakos
16-05-11, 17:58
Μπράβο ρε Δημήτρη! Πρέπει να είσαι αρκετά γενναίος για να βάλεις χέρι εκεί...
αντε μεγειές μεγειές....

Κώστα σε ευχαριστώ φίλε!
Τελικά δεν είναι τίποτα να σου πω την αλήθεια απλά θέλει να σκέφτεσαι το επόμενο βήμα πρίν προχωρήσεις.
Και φυσικά η βοήθεια απο κάποιον που ξέρει καλύτερα απο εσένα!

Και εσύ δεν πας πίσω με τον megasquirt! thumb
Ρε σύ να κάνουμε καμια μπίζνα να τρελαθούμε στο τάλιρο? :th_Laie_67-1:

Δημήτρη ναι φίλε και δεν του φαίνεται καθόλου! Βλέπεις ένα ήρεμο παλικαράκι και σε ξελασπώνει ανα πάσα ώρα και στιγμή! :th_Laie_67-1:

spar@
16-05-11, 18:32
ρε συ εδω εχουμε μηχανολογους και βοηθους και κολλας???
πρωτος κυλινδρος εμβολο στο ΑΝΣ τελευταιος κυλινδρος τα ζυγοθρα σε θεση μπαλατζου... Μ.Ε.Κ 1 χρονισμος τετραχρονου κινητηρα!!!
Για ρυθμιση αβανς ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και καλυτερα μην μπλεκεις με τα θρησκευτικα.... θελει πιστολι σημαδια κλπ και χρονιζεις αν θες να σου εξηγησω πες μου ειναι χρονισμα αναφλεξης Μ.Ε.Κ 1 παλι αλλα ηλεκτρολογικο συστημα, ειμαι καλος με 8 το περασα το εργαστηριο, γιαυτο καλυτερα να με φωναξεις να στο φτιαξω γιατι στην θεωρια εχω κοπει 3 φορες!
χρειαζεται πιστολι παντως για να ρυθμισεις γιατι ξερεις εχεις φαει 2 μερες να δεσεις μοτερ κανεις την μ..κια εε την χαζομαρα τα κανεις ολα σουπα μεσα και μετα χρειαζεται πιστολι να αυτοκτονησεις!

nikos1400
16-05-11, 19:00
ρε τσακαλια...

το θεμα ειναι οτι πρεπει να μαζευτειτε ολοι μαζι για να ξερουμε που να ερχομαστε και εμεις
thumb

μπραβο
:worthy:

Jimmakos
16-05-11, 21:37
ρε συ εδω εχουμε μηχανολογους και βοηθους και κολλας???
πρωτος κυλινδρος εμβολο στο ΑΝΣ τελευταιος κυλινδρος τα ζυγοθρα σε θεση μπαλατζου... Μ.Ε.Κ 1 χρονισμος τετραχρονου κινητηρα!!!
Για ρυθμιση αβανς ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και καλυτερα μην μπλεκεις με τα θρησκευτικα.... θελει πιστολι σημαδια κλπ και χρονιζεις αν θες να σου εξηγησω πες μου ειναι χρονισμα αναφλεξης Μ.Ε.Κ 1 παλι αλλα ηλεκτρολογικο συστημα, ειμαι καλος με 8 το περασα το εργαστηριο, γιαυτο καλυτερα να με φωναξεις να στο φτιαξω γιατι στην θεωρια εχω κοπει 3 φορες!
χρειαζεται πιστολι παντως για να ρυθμισεις γιατι ξερεις εχεις φαει 2 μερες να δεσεις μοτερ κανεις την μ..κια εε την χαζομαρα τα κανεις ολα σουπα μεσα και μετα χρειαζεται πιστολι να αυτοκτονησεις!


Εμένα μου λες? Τα δα όλα!
Ρε σύ έχω απορρήσει με τις ικανότητές μου ειλικρινά :th_Laie_67-1:
Μήπως να κάνουμε παρέα? :th_Laie_67-1:

Νίκο το γελάς φίλε? Άμα γινόταν μεταξύ μας γουστάρω με 1000 να τα φτιάχναμε αλλά φοβάμαι οτι θα μας την πέσουν διάφοροι του στύλ "εμείς κλέφτες θα γίνουμε?"

spar@
16-05-11, 22:06
ναι ρε παιδια δεν ειναι ολα ευκολα... ενταξει ωραιος ο χαβαλες αλλα πολλες φορες ενω ειναι ωραιο να ασχολεισαι ενα λαθος να γινει μπορει να πληρωνεις αδικα λεφτα... ενταξει εκαστος στο ειδος του...

υ.γ ΚΛΕΦΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ?