PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW Z3 roadster 3.0i / The supercharger project



VanVIC
25-12-09, 14:31
Εκ μεταφοράς απο το γνωστό forum...

To project ουσιαστικά ξεκίνησε στο μυαλό μου την επόμενη μέρα της αγοράς του Ζ3, μέσα στο καλοκαίρι του 2003.

Ξεκίνησε ώς ενα ταπεινό αλλά όμορφο roadster με όνειρα πολλά.
Τη ιστορία λίγο-πολύ, αρκετοί την γνωρίζουν, καθώς και την μούρλα μου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Το φθινόπωρο του 2006 έγινε 3-λιτρο και τότε ξεκίνησε και το ψάξιμο για την λύση της υποβοήθησης της αναπνοής.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: μια χαρά αμαξάρα έγινε με το 3-λιτρο μοτέρ και μόνο κάποιος "άρρωστος" σαν την αφεντιά μου θα ψαχνε κάτι παραπάνω, ειδικά απ την συγκεκριμένη καρότσα.

Μετά απο 2 χρόνια ψάξιμο και μετά απο ατελείωτες συζήτήσεις με οραματιστές "συναγωγιστές", κατέληξα στην λύση της ESS.
Λόγοι για εξέλιξη πάντα υπάρχουν, το θέμα είναι να δοθεί και η αφορμή...
Να'ναι καλά ο συναγωνιστής Shido και κάτι "περίεργα" OPC με "άπιαστες τρίτες"...
Εγινε και μια προσπάθεια για group-buy (Νίκο προχώρα!) αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι... προχώρα μόνος σου.

Είχα "μπριζωθεί" τόσο πολύ που δεν άντεξα και την "εκανα"...
Την περασμένη Παρασκευή (αρχές Μαρτίου '09) παρέλαβα και σήμερα (9/3/09) μπήκε τ'αμάξι στο συνεργείο για την εγχείρηση...

Σήμερα ξεκίνησε και κατά πάσα πιθανότητα θα ολοκληρωθεί αυριο.
Αυριο αναμένεται να αφηχθεί και το software απο Νορβηγία για να "περαστεί" και να γίνει και η πρώτη δοικιμή.
Απ'ότι λένε χρειάζεται και στρωσιμο γύρω στα 1500 km, οπότε για πραγματικές συγκινήσεις χρειάζεται αυτοσυγκράτηση και υπομονή.

Το βήμα έγινε και ευελπιστώ να πάει καλά.

Σε όλους τους οραματιστές-συναγωνιστές εξακύλινδρους, σας έυχομαι "και στα δικά σας" !

Pray with me...

VanVIC
25-12-09, 14:34
εκ μεταφοράς απο το γνωστό forum...

Το Ζ3 (το νέο Ζ3) περαλήφθη σήμερα (τότε 10/3/09) το απόγευμα και στρώνεται με όση υπομονή μπορώ να διαθέτω.
Εγιναν ήδη τα 70 απο τα 150 km που χρειάζονται.

Στο ανέβασμα για το σπίτι, πάλι στα διόδια της Α.Ο. συνατήθηκα με S2000 με hardtop και κάτι μπούκες ΝΑ ! (μετά συγχωρήσεως).
Εγινε ένα μικρό "παιχνίδι" (είπαμε έστρωνα) αλλά τελικά το άνοιξα το στόμα μου και τον κατάπια απο πίσω και απο αριστερά και δεξιά και απο πάνω και απο κάτω για να την ακούσεις 3D και να μην ξαναενοχλήσει BMW.

Οταν ηρέμησα και τον άφησα να με πλησιάσει απο δεξιά (εγώ στην αριστερή της Α.Ο.με 110) μου έγνεψε να μου μιλήσει και όταν κατέβασα παράθυρο, με ρώτσηε τί έχω κάτω απο το καπώ γιατί αυτός είχε turbo (λέει).
Του φώναξα 2,2 με κομπρέσσορα, τον άφησα ξερό και πρίν προλάβει να μου ξαναμιλήσει, πάτησα μια (με 5η) και τον άφησα στην σκέψη του...

Που'ναι το OPC μωρέ ?
Ενα φτιαγμένο OPC βρε παιδιά !
Αμάν να μου φύγει το άχτι...

Με βλέπω το βράδυ πάνω-κάτω με τον ξάδερφο...

ΚΑΙ ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ ΟΙ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΕΣ !!!

VanVIC
25-12-09, 14:37
εκ μεταφοράς απο το γνωστό forum...

...
Οσο για το αν τερμάτισε το θέμα, για ρίξε κι εδώ μια ματιά:

ESS 330 TS3 14PSI Upgrade Kit (115-17)
The ESS TS3 Upgrade kit brings your 330 into supercar territory with performance that rivals some of the fastest production cars in the world. With instant torque and an amazing top end this kit must simply be experienced.

System components:

-Forged, lowered compression ESS pistons, 9.0:1CR.
-Uni-belt SC drive system with TS3 spec SC pulley.
-6 larger Bosch fuel injectors, TS3 spec.
-Perfectly optimized, dyno tweaked 330 TS3 MS43 ECU software.
-Fuel pump and new fuel filter assembly

*The TS3 must be installed in addition to a ESS TS2 kit (115-12) and M54 SC Camshaft Kit (117-01) along with exhaust headers. We also strongly recommend porting the exhaust ports 8-10mm wider with the installation of this kit to achieve optimal performance.

A high performance clutch is required and LSD recommended.

A 15PSI pulley upgrade kit is available as an option for 93+ octane fuel.

Part number: 115-17
Boost pressure: 14 PSI
Horsepower at 14PSI: 450 DIN (Stock 225SAE/231DIN)
Horsepower at 15PSI: 470 DIN
Torque at 14PSI: 520 NM (Stock 300)
Torque at 15PSI: 540NM
0 - 60: Man : 4.2 sec

Ετσι για να'χουμε να σκεφτόμαστε και κάτι για το μέλλον...

VanVIC
25-12-09, 14:45
και η δυναμομέτρηση (δύναμη "στον τροχό" δείχνει) μετά απο την διόρθωση του A/F ratio
https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=14&pictureid=127

VanVIC
25-12-09, 14:55
Το βρήκα ενδιαφέρον και το παραθέτω δεδομένου οτι το δικό μου kit απο την ESS είναι τετοιου τύπου:

The Lysholm or Twin-Screw supercharger is quite similar to the Roots-type supercharger (https://www.custom-car.us/superchargers/roots-supercharger.aspx) but has a few significant differences.
The twin-screw supercharger was first patented by Heinrich Krigar in Germany in 1878 when it was developed as an air pumping compressor for industrial use. However, lack of precision engineering prevented the further development of the supercharger. With improvements in engineering precision, a Swedish engineer named Alf Lysholm was able to further developed the twin-screw supercharger in the 1930's for gas and steam turbine use.
Lysholm developed the profile of the rotor lobes and testing various rotor lobe combinations and is credited with developing the modern twin-crew supercharger to the extent that the twin-screw supercharger is also referred to as the Lysholm supercharger.

Like the Roots-type supercharger, the twin-screw supercharger falls in the category of positive-displacement superchargers (https://www.custom-car.us/superchargers/basics.aspx#Positive). It consists of counter-rotating rotor lobes housed in an aluminum casing, but the twin-screw supercharger differs in that it is not just an air blower but an air compressor that builds boost pressure internally. This internal compression is brought about by the profile and shape of the counter-rotating lobes. The two lobes do not overlap completely, leaving a small air pocket between them, which become gradually smaller as the air pocket moves through the supercharger and increases the air pressure. The lobes in twin-screw superchargers must thus be manufactured with high precision to ensure that internal leakage does not occur as internal compression increases.

THE PROS & CONS OF THE TWIN-SCREW SUPERCHARGER
As it is based on the same principles as the Roots-type supercharger, and because it is a positive-displacement supercharger, the twin-screw or Lysholm supercharger has many of the benefits of Roots-type superchargers but few of its disadvantages.
As a positive-displacement supercharger it has excellent boost at low RPM but it is more efficient than Roots-type superchargers as its rotor lobes are manufactured to greater precision that does not allow for internal leakage. However, this and the complexity of its rotor design make the twin-screw supercharger much more expensive to produce.

Also, because the twin-screw supercharger develops compression internally, it has a much better thermal efficiency of 70-80% compared to the 50-60% of the Roots supercharger. The improved thermal efficiency makes the twin-screw supercharger ideal for applications that require medium to high boost with good boost starting from low engine RPMs. However, the stronger construction is required to withstand internal compression, increasing the cost of manufacture.

Furthermore, because the twin-screw supercharger is a positive-displacement supercharger with internal compression, it produces more noise than the Roots supercharger that has external compression. Due to the internal compression, the air surges out as it leaves the supercharger, which causes an increase in noise levels. This, however, has not stopped car manufacturers from implementing twin-screw superchargers on high performance cars, such as the Mercedes-Benz SLR McLaren (https://www.supercars.net/cars/3813.html)and the Koenigsegg CC8S (https://www.supercars.net/cars/936.html).

THROTTLE PLACEMENT
As with the Roots-type supercharger, you must install a bypass valve and relocate the throttle body ahead of the supercharger's inlet port when implementing a twin-screw supercharger. If you don't move the throttle body, the pressure between the supercharger and the throttle plate will build up on idle, or when decelerating or changing gear. When the pressure between the supercharger and the closed throttle exceeds the boost pressure produced by the supercharger, the air will be forced back through the supercharger. This will cause the supercharger to cease as air can only move in one direction through a positive-displacement supercharger. As a result, the drive belt could be destroyed and the throttle plate could buckle and get jammed in the throttle bore as the pressure will not be released. However, relocating the throttle body will result in poor throttle response but this is unavoidable.

Τα ανωτέρω τα παρέθεσα όπως τα εντόπισα σε αυτό το link (https://www.custom-car.us/superchargers/twin-screw.aspx)

VanVIC
25-12-09, 14:59
Στο περιοδικό EVO που κυκλοφόρησε τον Ιούνιο'09 (τευχος 079) υπάρχει δοκιμή της νέας Porsche Boxster S (με κιβώτιο PDK) και σε ένα άλλο άρθρο μια συγκριτική δοκιμή του νέου BMW Z4 sDrive 35i (με το νέο κιβώτιο με διπλό συμπλέκτη) με το Mercedes-Benz SLK 350.

Απο άποψη τύπου αμαξώματος, μεγέθους, άξονα κίνησης αλλά και μεγέθους κινητήρα, πιστευω οτι ανήκουν σε ίδια κατηγορία με το δικό μου Ζ3 (έτσι όπως το έχω εξελίξει).

Επι χάρτου, αλλά απο μετρήσεις του περιοδικού (ξεχωριστά απο τις εργοστασιακές), οι συγκρίσεις είναι ενδιαφέρουσες.

Δεδομένου οτι το περιοδικό EVO ανήκει στον ίδιο όμιλο εκδόσεων (Option Press) με το περιοδικό Power (για το οποίο έγιναν οι μετήσεις στο δικό μου), υποψιάζομαι οτι και στο EVO χρησιμοποιούν ίδιο τρόπο και όργανα μετρήσεων οπότε οι συγκρίσεις "έχουν βάση".


Παραθέτω τους χρόνους που πέτυχα στις μετρήσεις που έγιναν με το περιοδικό Power (εκεί που το δυναμόμετρό τους έδειξε 338 ίππους στρόφαλο με 32oC):

χωρητικότητα κινητήρα
Βoxster S : 3.436 cc
Z4 sDrive 35i: 2.979 cc
SLK350: 3.498 cc
Z3 3.0i s/c: 2.979 cc

ισχύς (PS/RPM)
Βoxster S: 310/7200
Z4 sDrive 35i: 306/5800
SLK350: 305/6500
Z3 3.0i s/c: 338/6300 (μέτρηση περιοδικού Power)

ροπή (kg.m/RPM)
Βoxster S: 36,7/4750
Z4 sDrive 35i: 40,8/1300-5000
SLK350: 36,7/4900
Z3 3.0i s/c: 41,1/4775

κιβώτιο ταχυτήτων/σχέσεις
Βoxster S: auto/manual διπλού συμπλέκτη (PDK) / 6 σχέσεις
Z4 sDrive 35i: auto/manual διπλού συμπλέκτη / 7 χέσεις
SLK350: auto/manual / 6 σχέσεις
Z3 3.0i s/c: manual / 5 σχέσεις

βαρος (kg)
Βoxster S: 1.355
Z4 sDrive 35i: 1.580
SLK350: 1.455
Z3 3.0i s/c: 1.430

Επιτάχυνση απο στάση (sec)Km/h
0-100 / 0-200
Βoxster S: 4,96 / 18,65
Z4 sDrive 35i: 6,1 / 21,06
SLK350: 6,22 / 20,04
Z3 3.0i s/c: 5,46 (5,1 best) / 19,32

Απομάκρυνση απο στάση (sec)
400 m / 1000 m
Βoxster S: 13,81/ 24,47
Z4 sDrive 35i: 14,34 / 24,45
SLK350: 14,35 / 25,35
Z3 3.0i s/c: 13,54 / 24,45

Για το Ζ3 μου, οι μετρήσεις έγιναν για το περιοδικό Power, μέσα Μαίου (περίπου στις 17:00) στην "κρυφή" και παρουσιάστηκαν στο τευχος Νο.123 (Ιούνιος'09).
Για την μέτρηση 0-1000 έγινε μία και μόνη προσπάθεια και απ'αυτήν είναι οι μετρήσεις και του 0-100, 0-200.
Είμαι σίγουρος ότι μόνο με μένα στ'αμάξι, για τα 0-100 μπορώ κι'εγώ σε κάτω απο 5 sec.

Για τα υπόλοιπα αυτικίνητα του ανωτέρω πίνακα (εκτός του δικού μου Ζ3), οι ισχύς του κινητήρα τους είναι η ονομαστική ισχύς που ανακοινώνει ο κάθε κατασκευαστής.

Συμπερασματικά, για αυτοκίνητο παλιότερο και απο δεκαετία σε σχέση με τα υπόλοιπα, κρίνω οτι καλά τα καταφέρνει το Ζ3 που έφτιαξα, τουλάχιστον "επί χάρτου"...
Τί θα κάνει άραγε ενα "βελτιωμένο" Z4sDrive35i ?

Είδωμεν...
(είδαμε και είμαστε καλά...)

VanVIC
25-12-09, 15:04
Παραθέτω τους χρόνους που πέτυχα στις μετρήσεις που έγιναν με το περιοδικό Power (εκεί που το δυναμόμετρό τους έδειξε 338 ίππους στρόφαλο με 32oC):

Επιτάχυνση απο στάση
Km/h sec
0-100 5,46 (έκανα απο 5,8 εως και 5,1 με συνοδηγό πάντα)
0-200 19,32

Απομάκρυνση απο στάση
m sec@Km/h
400 13,54@170,55
1000 24,45@218,8

Roll-On
Km/h sec
60-120 4,45
60-200 16,86

Ρεμπρίζ
km/h sec

με 3η
80-110 2,72

με 4η
100-140 5,12

με 5η
140-180 7,41

Τα ανωτέρω έγιναν μέσα Μαίου (περίπου στις 17:00) στην "κρυφή" και για την μέτρηση 0-1000 έγινε μία και μόνη προσπάθεια και απ'αυτήν είναι οι μετρήσεις και του 0-100, 0-200.

Είμαι σίγουρος ότι μόνο με μένα στ'αμάξι, για τα 0-100 μπορώ κι'εγώ σε κάτω απο 5 sec.
Οπότε με έναν καλό οδηγό, αυτά που λέει η ESS είναι εφικτά.

Vasilis
25-12-09, 15:12
Εύχομαι απλά κ εις ανώτερα συμπεθερε κ φίλε.....ΕΣΥ το ξεκινησες....εσένα περιμένουμε για το επόμενο βήμα......

bill_m3
25-12-09, 17:26
Θα μας τρελάνεις τελείως,

Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια ........

Δώσεεεεεε!!

Χρίστος
25-12-09, 17:38
Θα μας τρελάνεις τελείως,

Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια ........

Δώσεεεεεε!!

εμεις δε κοιμομαστε.....φαντασου εκεινοι............

merlin
25-12-09, 18:08
παπαπα.... διαόλου πράγματα αυτά τα Ζ3 των eSS....:eek:

Ο θεός να σε φυλάει !!!:D

bill_m3
25-12-09, 18:09
εμεις δε κοιμομαστε.....φαντασου εκεινοι............

Φαντάζομαι Χρήστο μόλις τα συνηθίσουν, θα μας τα δώσουν!!!!!

Vasilis
25-12-09, 18:41
εγω ενα εχω να σημειωσω.....βαλτε στοχο....καντε υπομονη .....
5 χρονια περιμενα.....!!!

bill_m3
25-12-09, 18:49
εγω ενα εχω να σημειωσω.....βαλτε στοχο....καντε υπομονη .....
5 χρονια περιμενα.....!!!

Δηλαδή μόλις το βαρεθείς δεν μου το δώσεις???? :(:(:(

Ελπίζω στα μέσα του νέου έτους να μπει το 3λίτρο!!!!

Vasilis
25-12-09, 19:03
Δηλαδή μόλις το βαρεθείς δεν μου το δώσεις???? :(:(:(

Ελπίζω στα μέσα του νέου έτους να μπει το 3λίτρο!!!!

με ολη μου την καρδια φιλε μου,......κ να το χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις....!;)

NickE60
25-12-09, 19:08
Μην τα πειράζετε βρε σείς τα μοτεράκια σας, μην τα πειράζετε.... γιατί κάνετε κάποιους να στενοχωριούνται???...

Τι σχόλια να κάνω Βαγγέλη? υπάρχουν περιθώρια για σχόλια στο διασημότερο Ζ3 της Ευρώπης (τουλάχιστον ...και όσοι γνωρίζουν τα πράγματα, ξέρουν ότι δεν υπερβάλλω)

ένα Μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για το μεράκι σου!!!!!! Με την επιτυχία αυτή "έστειλες" τα Ζ3 10 χρόνια μπροστά.

Vasilis
25-12-09, 19:14
Μην τα πειράζετε βρε σείς τα μοτεράκια σας, μην τα πειράζετε.... γιατί κάνετε κάποιους να στενοχωριούνται???...

Τι σχόλια να κάνω Βαγγέλη? υπάρχουν περιθώρια για σχόλια στο διασημότερο Ζ3 της Ευρώπης (τουλάχιστον ...και όσοι γνωρίζουν τα πράγματα, ξέρουν ότι δεν υπερβάλλω)

ένα Μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για το μεράκι σου!!!!!! Με την επιτυχία αυτή "έστειλες" τα Ζ3 10 χρόνια μπροστά.

ψαχνω το βιντεακι που πιστοποιει οτι ειναι το διασημοτερο Ζ της Ευρωπης...κ δεν το βρισκω...εχει μεινει σε...παλιες βιβλιοθηκες....

μηπως το χει ευκαιρο ο ιδιοκτητης να μας το ποσταρει εδω ?(το δειχνει στην αρχη του βιντεο αν θυμαμαι καλα)!

///M3L
25-12-09, 19:35
Μπράβο Βαγγέλη,
το αμάξι σου είναι φοβερό, εκτός του ότι είναι πάρα πολύ γρήγορο είναι και πολύ όμορφο – πολύ προσεγμένο.
Να το χαίρεσαι, καλές βόλτες!

BILL007
25-12-09, 20:17
παπαπα.... διαόλου πράγματα αυτά τα Ζ3 των eSS....:eek:

Ο θεός να σε φυλάει !!!:D


Oπώς τα λες Νίκο...Όπως τα λες...

Ο θεός να σε φυλάει...χαχαχαχαχα!!!!!:D

Stefanos_Cool
25-12-09, 20:19
Πέραν από το διασημότερο Ζ3 ήταν είναι και θα είναι το διασημότερο θρεντ, γι αυτό και μόνο το λόγο ευχαριστώ και δημόσια τον Βαγγέλη για την μεταφορά.;)

VanVIC
26-12-09, 02:10
ψαχνω το βιντεακι που πιστοποιει οτι ειναι το διασημοτερο Ζ της Ευρωπης...κ δεν το βρισκω...εχει μεινει σε...παλιες βιβλιοθηκες....

μηπως το χει ευκαιρο ο ιδιοκτητης να μας το ποσταρει εδω ?(το δειχνει στην αρχη του βιντεο αν θυμαμαι καλα)!

μάλλον αυτό ψάχνεις:

https://www.youtube.com/watch?v=4vDcrb3R2Hg

Monsta
03-01-10, 18:37
Εκτός από πολύ όμορφο, το εργαλείο σου πρέπει να ράβει κανονικά Βαγγέλη. Να το χαίρεσαι και να το φροντίζεις με αγάπη, φροντίδα & proderm!

VanVIC
03-01-10, 19:22
Εκτός από πολύ όμορφο, το εργαλείο σου πρέπει να ράβει κανονικά Βαγγέλη. Να το χαίρεσαι και να το φροντίζεις με αγάπη, φροντίδα & proderm!

Για φροντίδα με proderm θα το φέρω σε σένα στο ινστιτούτο!

Stefanos_Cool
03-01-10, 19:27
VanVIC, μην ξεχάσεις τα laser engrave στις δαγκάνες κλπ.κλπ…..:wub:

VanVIC
03-01-10, 19:31
VanVIC, μην ξεχάσεις τα laser engrave στις δαγκάνες κλπ.κλπ…..:wub:

Αφού ξέρεις ΠΟΙΟΣ θα μου τα φτιάξει, λες να το ξεχνώ;

sokinm3
04-01-10, 11:19
μπραβο Βαγγελη για το εργαλειο σου.....θελω βολτα

VanVIC
13-02-10, 23:13
Δεδομένου οτι δεν υπήρχε λόγος να συνεχίσουμε την ανταλλαγή απόψεων στο thread του Monsta και να του το "χαλάσουμε", για την δική μου περίπτωση απαντώ προς τον sm6 στο κάτωθι post του
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=24496&postcount=41


Παράθεση: (Αρχικό μήνυμα απο sm6)
...σε οτι εχει δειξει η πραξη εως τωρα τα ess σε τριλιτρα μοτερ, δεν εχουν πεισει οτι μπορουν να προβληματισουν σοβαρα τα αντιστοιχης ιπποδυναμης ατμοσφαιρικα Μ. και μιλαω μονο για επιταγχυνσεις,...

Παράθεση: (Αρχικό μήνυμα απο VanVIC)
Μισό λεπτό παρακαλώ.
Στους Μ54Β30 που αναφέρεσαι, η ESS προσφέρει 4 στάδια: TS1, TS2, TS2+, TS3 και ΤS3.

Το TS1 ξεχνάμε για Ελλάδα αλλά και την σύγκρισή του με την την απόδοση του S54.
Mε το ΤS2 σε Ε46, πάς όπως με τον Μ3Ε46 (στα roll τα ESS είναι μπροστά)
Mε TS2+ εισαι μπροστά απο Μ3Ε46 (απ'όπου...)
Με ΤS3 είσαι πολύ μπροστά απο Μ3Ε46

Αμιψιέ, ένα-ένα τα θέματα:

για τα 4,7'' τα 0-100 για το Ζ3, το έγραψα γιατί αυτήν την επίδοση έδινε η ESS στην πρηγούμενη μορφή του site της (στην πιο "φέσκια" έκδοση δεν γράφει για επιδόσεις) για το Ζ4 με τον ίδιο κινητήρα με τον δικό μου και με το TS2+ kit.
Προσωπικά για 0-100 έχω καταφέρει μέχρι 5,1" με 2 άτομα μέσα όταν μετρούσαμε με τον συντάκτη του περιοδικού Power για την παρουσίαση του Ζ3.
Γιατί μπλέκεις το Μ5 Ε60?
Τί σχέση μπορεί να έχει το Ζ3 με κάτι τέτοιο ? Δεν καταλαβαίνω.
Και 0-100 να έχουμε ίδιο, μετά θα το "χάσω" έτσι κι αλλιώς.
Με Μ5Ε39 που έχουμε ανοίξει απο 2έρες (εγώ ξεσκέπαστος!) ήμασταν κόπια μέχρι και τα 240 (δικό μου κοντέρ).

Σχετικά μ'αυτό:
Παράθεση: (Αρχικό μήνυμα απο sm6)
οσον αφορα τα ανοιγματα με Μ3 στο εξης ενα που εγινε με το λευτερη, ησουν λιγο μπροστα οταν σε ευνοουσε το ρολλ απο χαμηλες στροφες, αλλα με ταση να σε μαζεψει οσο ανεβαιναν τα χιλιομετρα.
στο ανοιγμα απο ψηλες στροφες, απλα δεν υπηρχε επαφη...
ολα τα παραπανω συμφωνα με το φιλο μας τον λευτερη.

Σου έγραψα στο άλλο thread να ξανατσεκάρεις τί έχεις γράψει.
Σου εξηγησα και στο τηλέφωνο.
Εκεί που "ανοίξαμε" εκείνο το βράδυ, στο ανέβασμα ανοίξαμε και απο 2ες και απο 3ες χαμηλά και ήμουν πάντα μπροστά 1 αυτοκίνητο (ίσως και λίγο παραπάνω) μέχρι τα 260+ κοντερίσια δικά μου οπου και άφησα γκάζι γιατί είχα "χεστεί πάνω μου". Αν και εκείνο το Μ3CS ήταν SMG (με "ειδική περιποίηση" στους χρόνους αλλαγής), είχε και πρόγραμμα και αλλαγμένα τελικά νομίζω, ήμουν ξεκάθαρα μπροστά και το είπε κι ο Λευτέρης όταν σταματήσαμε και ήρθαν και μας βρήκαν ο Βασίλης κι ο Γιώργος που ακολουθούσαν.
Στο κατέβασμα, ο Λευτέρης πρότεινε να "ανοίξουμε" απο ψηλά και έτσι έγινε.
Δεν θυμάμαι αν ήταν με 1ες ή 2ες πάντως ο Λευτέρης ξέφυγε μπροστά ένα φτερό και η διαφορά εκεί έμεινε.

Το οτι γράφεις οτι δεν υπήρχε καν επαφή, είναι πέρα ως πέρα λάθος και δημιουργεί και εντελώς λανθασμένες εντυπώσεις.

Τώρα πλέον όπου έχω και fine tuned πρόγραμμα, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να βρεθεί χειροκίνητο Μ3Ε46 (ακόμα και με πρόγραμμα) μπροστά.
Είμαι σχετικά απόλυτος (αν και συνήθως το αποφέυγω) γιατί κάαατι ξέρω...
Τώρα αν μιλάμε για Μ3Ε46 με Alpha-N και χταπόδια και εκκεντροφόρους και βολάν και και... δεν ξέρω.

Αντίστοιχα υποστυρίζω οτι χειροκίνητο Ε46 330 με ESS TS2+ είναι μπροστά απο εργοστασικό χειροκίνητο Μ3 Ε46.
Εχε υπ'όψιν σου οτι το TS2+ προϋποθέτει και χταπόδια και άλλους καταλύτες και πιο ελευθερο τελικό...
Δεν "παίζεται" ευκολα το TS2+.

Σχετικά με την δυναμομέτρηση, έχεις δίκιο, εφ'οσον θα μετρήσουμε όλοι σε ίδιες συνθήκες στο ίδιο δυναμόμετρο θα έχουμε κάποια ένδειξη.
Πιστευω οτι θα σε εκπλήξω ευχάριστα (ελπίζω να κάνεις κέφι να΄ρθεις έστω για τον χαβαλέ).
Μάκάρι να τα καταφέρνε να έρθει κι ο Monsta να μετρήσει και να δούμε και τελικά δεν ξέρεις, ίσως να μας δινόταν και κάπου η ευκαιρία να δούμε τί γίνεται στο δρόμο...

skandalis447
14-02-10, 01:16
Πολυ σωστα ενημερωμενο thread...Μπραβο Βαγγελη...Συνεχισε να το βελτιωνεις...Αλλωστε και εμενα οπως ξερεις παντα το Ζ θα ειναι η πραγματικη μου αγαπη...

Stathis
14-02-10, 02:03
βαγγελη τα ειπαμε στο τηλεφωνο.
νομιζω διευκρινησες αυτα που εννουσες και εγω σου εδωσα να καταλαβεις που ηταν η ενσταση μου.

καλη συνεχεια στο πανεμορφο πραγματικα προτζεκτ σου!

m3est
14-02-10, 10:26
μάλλον αυτό ψάχνεις:
https://www.youtube.com/watch?v=4vDcrb3R2Hg

Που το βρηκες Βαγγελακη αυτο το σπανιο βιντεακι αραγε?:whistle:

VanVIC
14-02-10, 15:02
Που το βρηκες Βαγγελακη αυτο το σπανιο βιντεακι αραγε?:whistle:

Ήμουν διακοπές και μου τηλεφώνησε ο Νίκος Αλωνηστιώτης και με ενημέρωσε για την ύπαρξή του, μου έστειλε και το link, νά΄ναι καλά

Vasilis
14-02-10, 15:03
παιζει κ για 46αρι αραγε?????

beliris
14-02-10, 15:36
Φίλε μου μας τρέλανες! Έχουμε μια Z3 2.Ο με Μ52Β20 κούκλα!Θα την κάνουμε 2,8 και βλέπουμε για κομπρέσορ!!! Είναι το αυτοκίνητο της καρδιάς μας!!!!!!!!

VanVIC
20-02-10, 19:41
Μετά απο fine-tuning (thanx to Scandalis) προέκυψαν οι επιδόσεις απόδοσης που φαίνονται εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=26931&postcount=5)

Power (flywheel): 381,3 PS @ 6900 RPM
Torque (flywheel): 45,5 KgM @ 4700 RPM

Εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=27112&postcount=41) παραθέτω και ορισμένες εξηγήσεις που εξηγούν τα της βελτίωσης που επήλθε απο το fine-tuning

Ενδεχομένως να έπεται και συνέχεια.
ίδωμεν...:whistle:

Monsta
20-02-10, 20:24
Βαγγέλη, τα νούμερα αυτά είναι εξωπραγματικά.....δεν υπάρχει καν επαφή με Ε46 Μ3.

Άνοιγμα να κάνουμε ευχαρίστως και όποτε θες, απλά για να μετρήσουμε πόσες κολώνες θα είμαι πίσω...

VanVIC
20-02-10, 20:36
Βαγγέλη, τα νούμερα αυτά είναι εξωπραγματικά.....δεν υπάρχει καν επαφή με Ε46 Μ3.

Άνοιγμα να κάνουμε ευχαρίστως και όποτε θες, απλά για να μετρήσουμε πόσες κολώνες θα είμαι πίσω...

Το ξέρω ότι τα νούμερα δείχνουν εξωπραγματικά.
Απλή παράθεση των μετρήσεων έκανα, όπως και τις άλλες φορές.
Απο «μαμά» Μ3 Ε46 ξέρω ότι είμαι ξεκάθαρα μπροστά, σε ευθεία σε 0-100, στα 400m, στα 1000m κλπ.
Με το δικό σου, όπως τό ΄χεις περιποιηθεί, δεν ξέρω, υποψιάζομαι, θά΄χε πράγματι ενδιαφέρον να δούμε καποια στιγμή αλλά για μας και για το κέφι μας.
Πάντως για κολώνες μου φαίνεται ότι δεν... Όχι κι έτσι !
Αν υπάρχει διαφορά, αυτή θα φανεί μετά την 3η ή 4η

Vasilis
20-02-10, 20:37
ερχονται κ 2 βιντεακια απο την δυναμομετρηση του Vanvic...............



https://www.youtube.com/watch?v=TMVaTqyBdnY






https://www.youtube.com/watch?v=OPr3Evr5Jsc

Monsta
20-02-10, 20:45
Με το δικό σου, όπως τό ΄χεις περιποιηθεί

Έχω να κάνω κάτι ψιλοπραγματάκια ακόμα....αν και δεν θα χω προλάβει ως το άλλο Σάββατο, θέλω να δω τι κάνει το αμάξι μόνο με το Α&Ν.

NickE60
27-02-10, 19:29
έεεε να πάμε στην εκκλησία να του ανάψουμε ένα κερί αν είναι του μεγαλειότατου.....


Δυστηχώς κατακρίνοντας τις τόσες εταιρίες που μερικές απο αυτές αποδεδειγμένα έχουν καλά αποτελέσματα (βλ. sokin) δεν προσελκύεις κόσμο προς την εταιρία (νοέλλε) αλλά τον απομακρίνεις.

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι κράμα είναι αυτό του 335. Μπορείς να μας βοηθήσεις? Έτσι στο περίπου, γιατί αν θυμάμαι καλά τα κράματα των κινητήρων βρίσκονται υπο δρακόντια φύλαξη στα χρηματοκιβώτια της κάθε εταιρίας.

Οι M54, Ν54, N55 έχουν τεράστια ομοιότητα, ίδια διάμετρο και διαδρομή εμβόλων και είναι κατασκευασμένοι από αλουμίνιο. Λέγεται ότι χρησιμοποιείται το ίδιο καλούπι χύτευσης (του Μ54) με μικρές διαφοροποιήσεις στις βάσεις περιφερειακά και εμπρός. Έχουν χαλύβδινα χιτώνια με επίστρωση κράματος χαλκού.

S65-V8 M3, S85-V10 M5/M6 αλουμινένιοι επίσης.

S54 εξ ολοκλήρου χαλύβδινος για μεγαλύτερη ακαμψία και αντοχή στις καταπονήσεις (λόγω ευστροφίας και μεγαλύτερης διαμέτρου εμβόλων από την υπόλοιπη "σειρά" x54)

VanVIC
27-02-10, 21:24
Οι M54, Ν54, N55 έχουν τεράστια ομοιότητα, ίδια διάμετρο και διαδρομή εμβόλων και είναι κατασκευασμένοι από αλουμίνιο. Λέγεται ότι χρησιμοποιείται το ίδιο καλούπι χύτευσης (του Μ54) με μικρές διαφοροποιήσεις στις βάσεις περιφερειακά και εμπρός. Έχουν χαλύβδινα χιτώνια με επίστρωση κράματος χαλκού.

S65-V8 M3, S85-V10 M5/M6 αλουμινένιοι επίσης.

S54 εξ ολοκλήρου χαλύβδινος για μεγαλύτερη ακαμψία και αντοχή στις καταπονήσεις (λόγω ευστροφίας και μεγαλύτερης διαμέτρου εμβόλων από την υπόλοιπη "σειρά" x54)

Νίκο δεν έχουν ίδια κράματα οι κινητήρες Μ54 με αυτούς της σειράς Ν.
Και οι δυο έχουν αλουμίνιο αλλά αυτοί της σειράς Ν έχουν και μαγνήσιο στο κράμα τους.
Οι κινητήρες σειράς Ν είναι λιγότερο ανθεκτικοί σε «αυξημένες» καταπονήσεις σε σχέση με την «γαιδουρινή» ανθεκτικότητα των Μ54.

NickE60
27-02-10, 21:56
Νίκο δεν έχουν ίδια κράματα οι κινητήρες Μ54 με αυτούς της σειράς Ν.
Και οι δυο έχουν αλουμίνιο αλλά αυτοί της σειράς Ν έχουν και μαγνήσιο στο κράμα τους.
Οι κινητήρες σειράς Ν είναι λιγότερο ανθεκτικοί σε «αυξημένες» καταπονήσεις σε σχέση με την «γαιδουρινή» ανθεκτικότητα των Μ54.

Από μαγνήσιο είναι κατασκευασμένος ο Ν52 Βαγγέλη, ο Ν54 είναι αλουμινένιος thumb

"Surprisingly the engine block of the N54B30 is similar to the older generation BMW M54B30 engine - all aluminum with cast iron cylinder liners. This is because the newer N52 aluminum-magnesium engine block was not deemed as suitable for turbo-charging with the above-mentioned engineering goals. As a result, the N54B30 is physically heavier (195 kg/429 lb) than the very light (161 kg/354 lb) N52 engine. This also explains why the engine block size is identical to the older M54B30 at 2979 cc/181 in³ instead of the 2996 cc/182 in³ of the new N52B30 3.0L engine"

NickE60
27-02-10, 23:14
Άσχετο...

να γινόταν να ταιριάξει το εξάρτημα αυτό (με τα όποια custom made ή ΟΕΜ παρελκόμενα) απ' τον Ν55 στον Μ54!!!! Σαν μέγεθος ταιριάζει σίγουρα, λογικά θα είναι "bolt on" ...τα υπόλοιπα όμως?
...θα ήταν πολύ ενδιαφέρον project!

https://blogs.insideline.com/straightline/n55_eng_3.jpg

stratos
28-02-10, 11:13
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι οτι γεωμαετρικά είναι ίδιοι σαν κινητήρες και ίσως κατα μεγάλο ποσοστό στην σύσταση. Εδώ τελειώνουν οι ομοιότητες. Σίγουρα υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην κυλινδοκεφαλή για να μπορεί να διαχειριστεί τον παραπάνω όγκο αερίων και φυσικά τα τεράστια ποσά θερμικής καταπόνησης. Να μην ξεχνάμε οτι σίγουρα υπάρχουν διαφορετικών ειδών αντιτριβικές και θερμικές επικαλήψεις στην επιφάνεια των πιστονιών και των κυλίνδρων.

Αυτό που ήθελα να μου απαντήσει ο bomer επειδή δείχνει να το κατέχει πολύ καλά το θέμα (αν όχι σίγουρα ο Μεγαλειότατος), να μας πεί την ακριβώς % κατα βάρος σύσταση του κάθε υλικού του κινητήρα. Έτσι, για μια μελέτη που κάνω για το πανεπιστήμιο....

VanVIC
28-02-10, 11:17
Μήπως να μαθαίναμε κι αν υπάρχουν διαφορές στα πιστόνια των Ν54 και Μ54 ?

NickE60
28-02-10, 12:56
Μήπως να μαθαίναμε κι αν υπάρχουν διαφορές στα πιστόνια των Ν54 και Μ54 ?

έχω καταλάβει που το πας..... πολύ πιθανό, το ψάχνω... χεχεχεχε! :original:

Stefanos_Cool
28-02-10, 13:10
Ρίξτε μια ματιά εδώ (https://www.e90post.com/forums/showpost.php?p=520945&postcount=2). :D

VanVIC
28-02-10, 13:18
Ρίξτε μια ματιά εδώ (https://www.e90post.com/forums/showpost.php?p=520945&postcount=2). :D

Αυτά που αποτυπώνονται στο συγκεκριμένο link τα παρέθεσε και παραπάνω ο Νίκος.

Mε τα "εντόσθια" τί γίνεται ?

Stefanos_Cool
28-02-10, 13:22
Αυτά που αποτυπώνονται στο συγκεκριμένο link τα παρέθεσε και παραπάνω ο Νίκος.

Mε τα "εντόσθια" τί γίνεται ?


δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν και πολλά (https://www.bmwheaven.com/component/option,com_smf/Itemid,2/topic,119.5/wap2,wap2)...:(

VanVIC
28-02-10, 13:41
Μήπως να μαθαίναμε κι αν υπάρχουν διαφορές στα πιστόνια των Ν54 και Μ54 ?


Αυτά που αποτυπώνονται στο συγκεκριμένο link τα παρέθεσε και παραπάνω ο Νίκος.

Mε τα "εντόσθια" τί γίνεται ?


δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν και πολλά (https://www.bmwheaven.com/component/option,com_smf/Itemid,2/topic,119.5/wap2,wap2)...:(

Στέφανε μάλλον δεν έχει καταλάβει το ερώτημά μου.

Δεδομένης της ομοιότητας (στον βαθμό που είναι όμοιοι) των Μ54Β30 και Ν54Β30, ερωτώ αν έχουν ίδια ή άλλα πιστόνια (πιο ανθεκτικά αυτός της σειράς Ν του 335i).

Aν τα πιστόνια είναι ίδια, καλά πάμε...
Αν αυτά του Ν54Β30 είναι πιο ανθεκτηκά, θα μου χρειαστούν...

Stefanos_Cool
28-02-10, 13:53
Στέφανε μάλλον δεν έχει καταλάβει το ερώτημά μου.

Δεδομένης της ομοιότητας (στον βαθμό που είναι όμοιοι) των Μ54Β30 και Ν54Β30, ερωτώ αν έχουν ίδια ή άλλα πιστόνια (πιο ανθεκτικά αυτός της σειράς Ν του 335i).

Aν τα πιστόνια είναι ίδια, καλά πάμε...
Αν αυτά του Ν54Β30 είναι πιο ανθεκτηκά, θα μου χρειαστούν...

χαχαχα... ναι όντως δεν είχα καταλάβει που το πας ρε μπαγάσα, τώρα κατάλαβα.

Θα το ψάξω (όχι από internet) και θα επανέλθω.

NickE60
28-02-10, 14:19
Mε τα "εντόσθια" τί γίνεται ?

η συμπίεση ειναι 10.2 και στα δύο
του Ν54 τα έμβολα είναι forged (υψηλής αντοχής - συμπιεσμένο κράμα αλουμινίου) - μαμά δουλεύουν στα 8.5 psi.... τεράστια περιθώρια...
του Μ54 είναι cast (κράμα αλουμινίου απλής χύτευσης)

Με πιστόνια Ν54 και (ίσως) μια πιο χοντρή φλάντζα πιστεύω ότι θα είσαι άνετος για TS3 :original:

Η CP έχει και χαμηλής συμπίεσης (2 νούμερα - 9.5:1, 8.5:1 ) για Ν54... οπότε παίζει και το να "γλυτώσεις" την έξτρα φλάτζα... https://www.vacmotorsports.com/catalog/cp-pistons---n54-forged-piston-kit.htm

edit: .....μόνο μην τα δει ο Στράτος γιατί θα μπει σε μπελάδες... :whistle: μεγαλύτερα turbo κλπ...... 500+ άλογα....... :shok:

Vasilis
28-02-10, 14:31
Ω ρε συμπεθερε....


σε μπελαδες θα μας βαλεις παλι,......!

VanVIC
28-02-10, 14:35
η συμπίεση ειναι 10.2 και στα δύο
του Ν54 τα έμβολα είναι forged (υψηλής αντοχής - συμπιεσμένο κράμα αλουμινίου) - μαμά δουλεύουν στα 8.5 psi.... τεράστια περιθώρια...
του Μ54 είναι cast (κράμα αλουμινίου απλής χύτευσης)

Με πιστόνια Ν54 και (ίσως) μια πιο χοντρή φλάντζα πιστεύω ότι θα είσαι άνετος για TS3 :original:

Η CP έχει και χαμηλής συμπίεσης (2 νούμερα - 9.5:1, 8.5:1 ) για Ν54... οπότε παίζει και το να "γλυτώσεις" την έξτρα φλάτζα... https://www.vacmotorsports.com/catalog/cp-pistons---n54-forged-piston-kit.htm

Ευχαριστώ Νίκο. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο για να μάθω τιμή.
Αν έχεις κάποια πηγή δική σου στη Γερμανία, αν δεν σου κάνει κόπο, κάνε μια ερώτηση κι εσύ.
Άντε να προχωράμε σιγά-σιγά...

VanVIC
28-02-10, 14:37
Ω ρε συμπεθερε....


σε μπελαδες θα μας βαλεις παλι,......!

Με τα προβλήματα που έχει η οικονομία μας, πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να κινείται το χρήμα...

Stefanos_Cool
28-02-10, 14:51
Με τα προβλήματα που έχει η οικονομία μας, πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να κινείται το χρήμα...


καλά το πας, ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.nexternal.com/vacmotors/cp-pistons---n54-forged-piston-kit-p2035.aspx) και αύριο θα έχεις κι άλλες πληροφορίες (από γνωστό μηχανικό της φίρμας :) )

Υ.Γ. Ελπίζω αυτή τη φορά να έχω καταλάβει αυτό που θες ...:whistle:


https://www.nexternal.com/vacmotors/images/CP-FPS-M20ST10.5-L.JPG

Stefanos_Cool
28-02-10, 14:54
χαχα...τώρα είδα το λινκ του Νίκου, τα ίδια λέμε ...:thumbsup:

NickE60
28-02-10, 15:56
Ευχαριστώ Νίκο. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο για να μάθω τιμή.
Αν έχεις κάποια πηγή δική σου στη Γερμανία, αν δεν σου κάνει κόπο, κάνε μια ερώτηση κι εσύ.
Άντε να προχωράμε σιγά-σιγά...

:thumbsup:

Κι αν θες να πας και παρακάτω ...εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος αν ρίξεις συμπίεση

https://www.eraceparts.com/item0e9e-2.html?UCIDs=1227742|1322475&PRID=1564743

VanVIC
28-02-10, 17:09
:thumbsup:

Κι αν θες να πας και παρακάτω ...εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος αν ρίξεις συμπίεση

https://www.eraceparts.com/item0e9e-2.html?UCIDs=1227742|1322475&PRID=1564743

Νίκο αν είναι να γίνει, θα γίνει σωστά.
Σου θυμίζω οτι με τα πιστόνια που δίνει η ESS για το TS3, ρίχνει την συμπίεση στο 9.0:1 (Forged, lowered compression ESS pistons, 9.0:1CR.)
Με την φλάντζα δεν ξέρω τί γίνεται και τί ακριβώς στέλνει η ESS
https://www.esstuning.com/productimage.php?product_id=9&current_image=1

Οσο για το άλλο (https://www.eraceparts.com/item0e9e-2...5&PRID=1564743) που μου πρότεινες, είχα κατά νού να προτιμίσω κάτι τέτοιο (https://www.arrowprecision.co.uk/details.php?id=66775) της Arrow + ενισχυμένα ελατήρια βαλβίδων.

Αν γίνουν όλα αυτά, αντιλαμβάνεσαι οτι θα πάω σε μπέκ των 42lb/hr για να μπορέσει να δουλέψει το kit me 18psi και τότε θα μιλάμε για 500+...

Ζητώ συγνώμη που έχουμε ξεφύγει απο τον τίτλο του thread και παρακαλώ τον NickE60 όπως μεταφέρει τα post 116-130 σ'αυτό το thread (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=81)

stratos
28-02-10, 17:13
Πραγματικά δεν ήξερα οτι έχουν βγεί πιστόνια για Ν54!!!! ούτε ροϊκή εξέλιξη κυλινδροκεφαλής!!!! τέσπα, το αυτοκίνητο μου δεν είναι evo, ότι γίνει με κλειστό μοτέρ. Οι τουρμπίνες θα γίνουν τώρα που ο Vishnu ετοιμάζει τουρμπίνες με πρόγραμμα για το procede.

Τώρα, για τον Βαγγέλη νομίζω οτι είναι ημίμετρο να βάλει τα πιστόνια του 335. Ανείναι να ανοίξει το μοτέρ τότε κάτι σε aftermarket σφυρήλατο θα κάνει δουλειά. Η CP είναι απο τις καλήτερες εταιρίες μαζί με την Ross pistons (παίζει και η γερμανική mahle αλλά δεν θυμάμαι αν δίνει κεραμικές επικαλήψεις), όπως η eagle και η scatt στις μπιέλες.

Μια ερώτηση: ο Μ54 είναι και αυτός άμεσου ψεκασμού όπως ο Ν54?

Stefanos_Cool
28-02-10, 17:26
Αν γίνουν όλα αυτά, αντιλαμβάνεσαι οτι θα πάω σε μπέκ των 42lb/hr για να μπορέσει να δουλέψει το kit me 18psi και τότε θα μιλάμε για 500+...



Ρε τρελοκομείο, μην ξεχάσεις τις ενισχύσεις ... (του πλαισίου εννοώ) :whistle:

VanVIC
28-02-10, 18:33
Ρε τρελοκομείο, μην ξεχάσεις τις ενισχύσεις ... (του πλαισίου εννοώ) :whistle:
...


έχω κάνει τις επαφές μου και γι'αυτό το θέμα Στέφανε.

Stefanos_Cool
28-02-10, 18:51
έχω κάνει τις επαφές μου και γι'αυτό το θέμα Στέφανε.

thumbthumbthumb

και όπου μπορώ να βοηθήσω είμαι πάντα στη διάθεσή σου :)

VanVIC
28-02-10, 18:56
thumbthumbthumb

και όπου μπορώ να βοηθήσω είμαι πάντα στη διάθεσή σου :)

Εκτός απο τα όποια engravings (κάλά τα λέω?) που θα κάνουν τα parts "unique", ενδεχομένως να μπορέσεις να βοηθήσεις και για το θέμα της ενίσχυσης. Θα σου πώ αν είναι να εμπλακείς.
Ευχαριστώ πάντως για την πρόθεση

NickE60
28-02-10, 21:49
Πραγματικά δεν ήξερα οτι έχουν βγεί πιστόνια για Ν54!!!! ούτε ροϊκή εξέλιξη κυλινδροκεφαλής!!!! τέσπα, το αυτοκίνητο μου δεν είναι evo, ότι γίνει με κλειστό μοτέρ. Οι τουρμπίνες θα γίνουν τώρα που ο Vishnu ετοιμάζει τουρμπίνες με πρόγραμμα για το procede.

Τώρα, για τον Βαγγέλη νομίζω οτι είναι ημίμετρο να βάλει τα πιστόνια του 335. Ανείναι να ανοίξει το μοτέρ τότε κάτι σε aftermarket σφυρήλατο θα κάνει δουλειά. Η CP είναι απο τις καλήτερες εταιρίες μαζί με την Ross pistons (παίζει και η γερμανική mahle αλλά δεν θυμάμαι αν δίνει κεραμικές επικαλήψεις), όπως η eagle και η scatt στις μπιέλες.

Μια ερώτηση: ο Μ54 είναι και αυτός άμεσου ψεκασμού όπως ο Ν54?

όχι Στράτο είναι straight injection

z3 2.2
28-02-10, 22:10
Bαγγελη "σε χει καβαλησει ο διαολος"!!!
Χαχαχα!
Θα το κανεις Enterprize το ερμο το Zed!!!!

BILL007
28-02-10, 22:20
Εγώ θα του κάνω δώρο δυο ελαστικά TOYO R888...Θα του χρειάζονται σταντέ αμα το κάνει όπως το σκέφτεται...:D:D:D:D:D

VanVIC
28-02-10, 22:41
Αι χαβ ε ντρημ ...

stratos
01-03-10, 01:12
όχι Στράτο είναι straight injection

Πιστεύω τότε οτι δεν έχει λόγο να μείνει σε υψηλή συμπίεση οπότε πρέπει να κατέβει λίγο. Δεν είμαι υπέρ να ανοιχτεί μοτέρ αλλά αφού είναι για δεύτερο, project car και νυχτερινές εξορμήσεις να γίνει με τα 1000

Stamatis
01-03-10, 16:37
Αι χαβ ε ντρημ ...( μαρτιν λουθερ κινγκ)

γιορ ντρημ ιζ δε αδερς ναητμερ. ( μπικοζ οφ δε λιπτον ιτ γουιλ τρητ το δε κομπετισιον)

Ντου νοτ ασκ γιορ ζεντ γουοτ ιτ καν ντου φορ γιου. Ασκ γιορσελφ γουατ καν γιου ντου του γιορ ζεντ.

Ρηντ μαη λιπς, αη ντιντ νοτ ενυχαου ετζακιουλεητεντ ον μισις λεβινσκι ( οχι αυτο ηταν απο αλλη επιχη της αμερικανικης ιστοριας).

VanVIC
01-03-10, 17:05
...

Ντου νοτ ασκ γιορ ζεντ γουοτ ιτ καν ντου φορ γιου. Ασκ γιορσελφ γουατ καν γιου ντου του γιορ ζεντ.

....



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

απο τότε που άρχισα να σε "διαβάζω" ήξερα...

skandalis447
01-03-10, 20:14
Η τεχνολογια αμεσου ψεκασμου (που μας επιτρεπει να εχουμε υψηλη συμπιεση συνδυασμενη με τουρμπο) υπαρχει μονο στο Ν54...Το Μ54 306S3(για μενα ισως το καλυτερο ατμοσφαιρικο μοτερ της BMW) ειναι εμμεσου ψεκασμου αλλα οταν παρουσιαστηκε ειχε εντυπωσιακες καμπυλες ισχυος και ροπης...Οπως λεει και ο Στρατος,καλο θα ηταν να πεσει η συμπιεση ωστε να μεγιστοποιηθει ο βαθμος ασφαλειας...

VanVIC
01-03-10, 20:37
Η τεχνολογια αμεσου ψεκασμου (που μας επιτρεπει να εχουμε υψηλη συμπιεση συνδυασμενη με τουρμπο) υπαρχει μονο στο Ν54...Το Μ54 306S3(για μενα ισως το καλυτερο ατμοσφαιρικο μοτερ της BMW) ειναι εμμεσου ψεκασμου αλλα οταν παρουσιαστηκε ειχε εντυπωσιακες καμπυλες ισχυος και ροπης...Οπως λεει και ο Στρατος,καλο θα ηταν να πεσει η συμπιεση ωστε να μεγιστοποιηθει ο βαθμος ασφαλειας...

Αν «χαμηλώσουμε» την συμπίεση στο 9,5:1 ή ακόμα και στο 9,0:1, και με χρήση σφυρίλατων πιστονιών, πόσο «ασφαλείς» θα ήμασταν αν ανεβάζαμε και τον κόφτη στροφών απο τις 6900rpm στις 7200rpm (με χρήση και πιο ενισχυμένων ελατηρίων βαλβίδων εννοείται) ;

Με τους εκκεντροφόρους που φοράω, με στροφάρισμα ακόμα πιο ψηλά Απο τις 6900rpm, σίγουρα θα έβγαινε κι άλλη δύναμη.


Υ.Γ.: Ανοιξα νέο thread για αναβάθμιση σε δίσκο-πλατώ

Monsta
01-03-10, 20:53
γιορ ντρημ ιζ δε αδερς ναητμερ. ( μπικοζ οφ δε λιπτον ιτ γουιλ τρητ το δε κομπετισιον)

Ντου νοτ ασκ γιορ ζεντ γουοτ ιτ καν ντου φορ γιου. Ασκ γιορσελφ γουατ καν γιου ντου του γιορ ζεντ.

Ρηντ μαη λιπς, αη ντιντ νοτ ενυχαου ετζακιουλεητεντ ον μισις λεβινσκι ( οχι αυτο ηταν απο αλλη επιχη της αμερικανικης ιστοριας).

Α ΧΑ ΧΑ ΧΑ γελάω σα βλάκας και η γυναίκα μου με κοιτάει καλά καλά!


Α ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΞΑΝΑ!!!!

PS: Sorry for the off-topic

A XA XA XA XA XA XA XA XA XA XA

VanVIC
11-03-10, 14:19
Σήμερα μπήκε βολάν απο Μ5Ε34 (το ελαφρύ του 3.6) και το αντίστοιχο set δίσκου-πλατώ.

Το βολάν έχει το μισό βάρος (5,7kg) σε σχέση με το εργοστασιακό του Ζ3 (11,2kg). Θεωρητικά αυτή η "αναβάθμιση" βελτιώνει σημαντικά το στροφάρισμα.

Για την μικρή διαδρομή απο το συνεργείο μέχρι το γραφείο μέσω παραλιακής, δεν εντοπίσθηκε κανένα "θέμα" με το πόσο γρήγορα πέφτουν οι στροφές στο άφημα του γκαζιού.
Οταν όμως πατάς γκάζι... :thumbsup:

Ας ελπίσουμε οτι το μικρότερο βάρος του Ζ3 σε σχέση με το Μ5Ε34 θα βοηθήσουν στο να "κρατήσει" το set δίσκου-πλατώ την παραπάνω δύναμη.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι ο συμπλέκτης δεν είναι καθόλου βαρύς, τουλάχιστον σε σχέση με τον εργοστασιακό.
Το γράφω αυτό γιατί στην συζήτηση που είχα και στην αρχική μου επιλογή να βάλω το αντίστοιχο set της Sachs Performance (πάλι για το Μ5), οι μηχανικοί μου έλεγαν οτι θα είναι πολύ βαρύς (ο συμπλέκτης) και το αυτοκίνητο θα γινόταν "δυσκολο" και πολύ κουραστικό, ειδικά μέσα στην πόλη.

Αααντε να δούμε...

Panos 316T
11-03-10, 14:33
Σήμερα μπήκε βολάν απο Μ5Ε34 (το ελαφρύ του 3.6) και το αντίστοιχο set δίσκου-πλατώ.

Το βολάν έχει το μισό βάρος (5,7kg) σε σχέση με το εργοστασιακό του Ζ3 (11,2kg). Θεωρητικά αυτή η "αναβάθμιση" βελτιώνει σημαντικά το στροφάρισμα.

Για την μικρή διαδρομή απο το συνεργείο μέχρι το γραφείο μέσω παραλιακής, δεν εντοπίσθηκε κανένα "θέμα" με το πόσο γρήγορα πέφτουν οι στροφές στο άφημα του γκαζιού.
Οταν όμως πατάς γκάζι... :thumbsup:

Ας ελπίσουμε οτι το μικρότερο βάρος του Ζ3 σε σχέση με το Μ5Ε34 θα βοηθήσουν στο να "κρατήσει" το set δίσκου-πλατώ την παραπάνω δύναμη.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι ο συμπλέκτης δεν είναι καθόλου βαρύς, τουλάχιστον σε σχέση με τον εργοστασιακό.
Το γράφω αυτό γιατί στην συζήτηση που είχα και στην αρχική μου επιλογή να βάλω το αντίστοιχο set της Sachs Performance (πάλι για το Μ5), οι μηχανικοί μου έλεγαν οτι θα είναι πολύ βαρύς (ο συμπλέκτης) και το αυτοκίνητο θα γινόταν "δυσκολο" και πολύ κουραστικό, ειδικά μέσα στην πόλη.

Αααντε να δούμε...

τι να δούμε ;;;
τώρα είναι που δεν θα προλαβαίνουμε να δούμε!:shok:

m-power_01
11-03-10, 16:12
Μεγειες το βολανοδισκοπλατο!!!

paganis
11-03-10, 16:16
καλοταξιδο βαγγελη...πολλα και καλα ,γρηγορα χιλιομετρα!

stratos
11-03-10, 16:21
Ωραίος Βαγγέλη. Χαίρομαι που με έβγαλες ψεύτη οτι θα πέφτουν γρήγορα οι στροφές. Αναμένουμε να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες και εντυπώσεις...

VanVIC
11-03-10, 16:27
Ωραίος Βαγγέλη. Χαίρομαι που με έβγαλες ψεύτη οτι θα πέφτουν γρήγορα οι στροφές. Αναμένουμε να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες και εντυπώσεις...

Αντε να δούμε τώρα τί θα γίνει με τα μπέκ...

VanVIC
22-03-10, 10:41
Οπως έχω ξαναγράψει, με το τρέχων setup του προγράμματος, τα μπέκ μου έχουν φτάσει στα όριά τους και δεν υπάρχει περίπτωση αύξησης της ιπποδύναμης με άλλη επέμβαση στο πρόγραμμα (με περισσότερα psi αλλά με τα υπάρχοντα μπέκ).

Υπήρξε λοιπόν το δίλημμα να κάνω χρήση μεθανόλης ή να πάω για μεγαλύτερη ιπποδύναμη με πιο πολύ βενζίνη (μεγαλύτερα μπεκ) + αυξηση της πίεσης εισαγωγής ?
Ποιό θα ήταν ασφαλέστερο ? πιό αξιόπιστο ? με περισσότερες προοπτικές ?

Δεδομένου οτι η χρήση ξεχωριστών δοχείων «ζουμιών», extra σωληνώσεων, προετοιμασίας «μειγμάτων», αποθήκευσης δεν μου άρεσε αλλά και με ψιλοάγχωνε σαν ιδέα, επέλεξα την «άλλη» οδό...

Είπα να αλλάξω μπέκ (να πάω σε μεγαλύτερα) και μιας και θα το κάνω, ας βάλω αυτά του spec TS3 της ESS αφού πλέον, σιγά-σιγά, προς τα «εκεί» το πάω (τα πιστόνια είναι το επόμενο βήμα).
Τα συγκεκριμένα λοιπόν μπεκ της Bosch, αναμένονται και μόλις παραληφθούν θα τοποθετηθούν μαζί με μικρότερη τροχαλία για 8,75 psi (αντί των 8,25 psi που είμαι τώρα, σημειωτέων οτι το TS2+ είναι 8,5 psi).
Αμέσως θα ακολουθήσει ο απαραίτητος επαναπρογραμματισμός απο τον Δημήτρη Σκανδάλη και ίδωμεν... (μπορούμε να κάνουμε και προβλέψεις αν θέλετε)

Στην πιο πιο πρόσφατη δυναμομέτρηση (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=27122&postcount=34), το Ζ3 μου «έγραψε» 381,3 ίππους. Αν υποθέσουμε οτι με τις ανωτέρω αλλαγές, η ιπποδύναμη φτάνει στα ίδια επίπεδα με αυτήν του Ζ3 του deepblue (τώρα με την χρήση μεθανόλης «έγραψε» 398+ ίππους στο ίδιο δυναμόμετρο), ποιά εκ των 2 (μεθανόλη ή παραπάνω πίεση εισαγωγής) πιστευετε οτι θα είναι η πιο ασφαλής (για τον κινητήρα) λύση ?

Αναμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας (πριν γίνουν οι ανωτερω «επεμβάσεις» στο δικό μου.

Βαγγέλης

VanVIC
22-03-10, 21:32
Οπως έχω ξαναγράψει, με το τρέχων setup του προγράμματος, τα μπέκ μου έχουν φτάσει στα όριά τους και δεν υπάρχει περίπτωση αύξησης της ιπποδύναμης με άλλη επέμβαση στο πρόγραμμα (με περισσότερα psi αλλά με τα υπάρχοντα μπέκ).

Υπήρξε λοιπόν το δίλημμα να κάνω χρήση μεθανόλης ή να πάω για μεγαλύτερη ιπποδύναμη με πιο πολύ βενζίνη (μεγαλύτερα μπεκ) + αυξηση της πίεσης εισαγωγής ?
Ποιό θα ήταν ασφαλέστερο ? πιό αξιόπιστο ? με περισσότερες προοπτικές ?

Δεδομένου οτι η χρήση ξεχωριστών δοχείων «ζουμιών», extra σωληνώσεων, προετοιμασίας «μειγμάτων», αποθήκευσης δεν μου άρεσε αλλά και με ψιλοάγχωνε σαν ιδέα, επέλεξα την «άλλη» οδό...

Είπα να αλλάξω μπέκ (να πάω σε μεγαλύτερα) και μιας και θα το κάνω, ας βάλω αυτά του spec TS3 της ESS αφού πλέον, σιγά-σιγά, προς τα «εκεί» το πάω (τα πιστόνια είναι το επόμενο βήμα).
Τα συγκεκριμένα λοιπόν μπεκ της Bosch, αναμένονται και μόλις παραληφθούν θα τοποθετηθούν μαζί με μικρότερη τροχαλία για 8,75 psi (αντί των 8,25 psi που είμαι τώρα, σημειωτέων οτι το TS2+ είναι 8,5 psi).
Αμέσως θα ακολουθήσει ο απαραίτητος επαναπρογραμματισμός απο τον Δημήτρη Σκανδάλη και ίδωμεν... (μπορούμε να κάνουμε και προβλέψεις αν θέλετε)

Στην πιο πρόσφατη δυναμομέτρηση (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=27122&postcount=34), το Ζ3 μου «έγραψε» 381,3 ίππους. Αν υποθέσουμε οτι με τις ανωτέρω αλλαγές, η ιπποδύναμη φτάνει στα ίδια επίπεδα με αυτήν του Ζ3 του deepblue (τώρα με την χρήση μεθανόλης «έγραψε» 398+ ίππους στο ίδιο δυναμόμετρο), ποιά εκ των 2 (μεθανόλη ή παραπάνω πίεση εισαγωγής) πιστευετε οτι θα είναι η πιο ασφαλής (για τον κινητήρα) λύση ?
Αναμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας (πριν γίνουν οι ανωτερω «επεμβάσεις» στο δικό μου.

Βαγγέλης


Υ.Γ.: Ζητώ συγνώμη που επαναλαμβάνω το συγκεκριμένο post/ερώτημά μου αλλά προηγουμένως (και με δική μου ευθύνη) σχεδόν ξεστράτησε το θέμα και χάθηκε η ουσία.

Vasilis
22-03-10, 21:55
συμπε.....

ηδη πηρες τον αλλον δρομο....

ωστοσο...νομιζω οτι η λυση της μεθανολης ειναι πιο ασφαλης....

η χρηση της ....με αλλες συνθηκες κ οχι του να βγαλεις περισσοτερα αλογα...οχι μονο δεν βλαπτει αλλα ωφελει τον κινητηρα...διατηρωντας τον με πιο ψυχρο μιγμα....κ ανεβαζοντας κ τα οκτανια της βενζινης σου....δεδομενου οτι ολα εχουν γινει ελεγχομενα απο θεμα προγραμματισμου...κ δεν πειραματιζεσαι σαν τον συμπε....νομιζω οτι ειναι ασφαλεστερα....!

ουτως η αλλως...κ σε αλλη λυση να πας...εγω θα σου συνιστουσα τη μεθανολη για τους λογους που προειπα....!!


επειδη ξερω την καψα του μπαξειν....εχω ηδη παραγγειλει κ ειναι καθ οδον.....

εγω δεν βιαζομαι να την τοποθετησω μιας κ ο λογος που την πηρα δεν ειναι η αυξηση της ιπποδυναμης αλλα η προστασια-ψυξη κινητηρα εν οψει καλοκαιριου....


αμα την θες...πεστο κ εγινε κ παραγγελνω μετα εγω....

οτι αποφαση παρεις ....ας ειναι η καλυτερη...!

stratos
23-03-10, 00:47
Δεν είμαι υπέρ της βελτίωσης με χημικά μέσα, άσχετα αν επικροτώ τον έταιρο Βαγγέλη και χαίρομαι που δουλεύει καλά το αυτοκίνητο του.

Η χημική υπερτροφοδότηση είναι παροδική. Αμα τελειώσει το οποιοδήποτε ζουμί τότε μένεις με τα αυγά στο χέρι. Απλά πρέπει να ξαναγεμίσεις.

Ενα δοχείο με έυφλεκτο υλικό στο χώρο αποσκευών δεν είναι και ότι καλήτερο αν γίνει κάποιο ατύχημα (μακριά μας). Είτε αυτό λέγεται δοχείο εύφλεκτης μεθανόλης είται δοχείο πρωτοξειδίου του αζώτου που περιέχει άφλεκτο αέριο υπο πίεση... μεγάλη πίεση.

Δεν έχει διαπιστωθεί ακόμα η χημική αδράνεια με τα μέταλλα. Και δυσκολεύομαι πολύ να βρώ πληροφορίες πάνω σε αυτό.

Όσο και να ψύχει το μοτέρ το νερό που υπάρχει στο μείγμα, για να παίρνεις μεγαλήτερες τιμές ισχύος σημαίνει οτι γίνεται ισχυρότερη καύση. Αυτό καταπονεί θερμικά τα κινούμενα μέρη τα οποία είναι ήδη συμπιεσμένα λόγω κομπρέσορα. Επίσης οι τιμές απόλυτης πίεσης στον θάλαμο καύσης είναι μεγάλες και οι επιταχύνσεις ακόμα μεγαλήτερες. Συνεπώς καταπονούνται και μηχανικά περισσότερο τα μέταλλα εκτός απο θερμικά.

Χρειάζεται ειδική χαρτογράφηση για χρηση μεθανόλης. Είτε ρυθμίζεις για να πηγαίνεις σωστά όταν έχει μεθανόλη και να είναι ότι να'ναι τα μείγματα χωρίς μεθανόλη, είτε ρυθμίζεις σωστά χωρίς μεθανόλη και είσαι χάλια με αυτή. Μεγαλήτερη δύναμη δυστηχώς σημαίνει συνήθως και φτωχότερο μείγμα άρα πιο υψηλές θερμοκρασίες και hot spots.

Είμαι υπέρ στο να ανεβεί ένας κινητήρας με μεθόδους υπερπλήρωσης ώς ένα σημείο. Να ρυθμιστεί σωστά, να γίνουν οι κατάληλες πρόνειες για την ψύξη του λιπαντικού και του ψυκτικού υγρού και φυσικά ένας σωστός προγραμματισμός. Επίσης πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες προβλέψεις στην μετάδωση, στήσιμο και φρένα.

Όταν πλέον η φυσική υπερτροφοδότηση τελειώσει τότε συζητάμε για ζουμιά και άλλα τέτοια ωραία. Αλλά μέχρι τότε φαντάζομαι έχεις ξεπεράσει τα 480 άλογα και έχεις αντικαταστήσει τα κινούμενα μέρη με άλλα όπως σφυρήλατα ή επικαλημένα. Τότε βάζεις και τον ζωμό. Αλλά τότε είσαι horsepower junkie και δεν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα γρήγορο αμάξι βόλτας αλλά ένα καλό κοντράμαξο. Και τότε πρέπει να συβιβαστείς οτι είσαι μια μέρα έξω και 10 μέρες μέσα.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα Βαγγέλη (vanvic) αλλά πλέον με αυτά που έχεις κατα νού βαδίζεις σε άλλα λημέρια. Και δυστηχώς έχεις και έχω το λάθος αυτοκίνητο για αυτό. Με τα ίδια χρήματα είχες ένα evo 9άρι στημένο και έτοιμο να πυροβολάει, για να μην πώ για κανένα supra. Τα παραπάνω αυτοκίνητα δεν είναι μακρινό όνειρο, απλά είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις να έχεις ένα Ζ3 με υπερδιπλάσια υποδύναμη και με νοοτροπία ατμοσφαιρικού μοτέρ σε ένα σασί που δεν το στηρίζει.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

VanVIC
23-03-10, 09:28
...Είμαι υπέρ στο να ανεβεί ένας κινητήρας με μεθόδους υπερπλήρωσης ώς ένα σημείο. Να ρυθμιστεί σωστά, να γίνουν οι κατάληλες πρόνειες για την ψύξη του λιπαντικού και του ψυκτικού υγρού και φυσικά ένας σωστός προγραμματισμός. Επίσης πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες προβλέψεις στην μετάδωση, στήσιμο και φρένα...

εκτός των ανωτέρω, στην δική μου περίπτωση έχει γίνει και ενίσχυση του πίσω υποπλαισίου (εκεί που "κουμπώνει" ο πίσω άξονας).



...
Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα Βαγγέλη (vanvic) αλλά πλέον με αυτά που έχεις κατα νού βαδίζεις σε άλλα λημέρια. Και δυστηχώς έχεις και έχω το λάθος αυτοκίνητο για αυτό. Με τα ίδια χρήματα είχες ένα evo 9άρι στημένο και έτοιμο να πυροβολάει, για να μην πώ για κανένα supra. Τα παραπάνω αυτοκίνητα δεν είναι μακρινό όνειρο, απλά είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις να έχεις ένα Ζ3 με υπερδιπλάσια υποδύναμη και με νοοτροπία ατμοσφαιρικού μοτέρ σε ένα σασί που δεν το στηρίζει.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

Στράτο καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και σε πολλά σημεία συμφωνώ.
Αν ήθελα να είχα EVO θα είχα EVO (για Supra δεν ξέρω).
Το Ζ3 μας άρεσε (και σε μένα και στην σύζηγο) και μιας και έχουμε (απο καιρό) αποφασίσει να το κρατήσουμε, οραματίζομαι (συνεχώς) την βελτίωση του (σ'όλους τους τομείς) και σιγά-σιγά (΄μετά απο αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις, να΄στε καλά) δίνω "σάρκα και οστά" στα "οράματα".
ΑΝ ήθελα να κινηθώ με βάση την λογική, όλα αυτά που έχω κάνει θα έπρεπε να τα κάνω σε ένα Ζ4 (και θα μπορούσα) αλλά το "συναίσθημα" άλλα λέει.

Πράγματι όπως είναι το δικό μου Ζ τώρα, δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση (αν εξαιρέσεις την εμφάνιση) με το πώς παραγώταν το Ζ3 (ακόμα και το Μ).
Εχω ξεφύγει απο τις εργοστασιακές προδιαγραφές και είναι προφανές οτι πλεον βαδίζω σε "λημέρια project car" το οποίο όμως κυκλοφορεί κανονικότατα και το ευχαριστιέμαι όπου και όπως. Είναι σημαντικό αυτό.
Επίσης, πάντα προχωρώ με βάση την συνολική βελτίωση ωστε να εξασφαλίζω ομοιογένεια και συνολική αξιοπιστία.
Για παράδειγμα, πρώτα μπήκαν τα εξαπίστονα φρένα μπροστά και μετά ο κομπρέσορας. Μετά ακολούθησε το project της ψύξης λαδιού (που δοκιμάστηκε και είναι πάλι σε εξέλιξη) και η ενίσχυση του πίσω υποπλαισίου (το οποίο θα ενισχυθεί ακόμα περισσότερο και με άλλον τρόπο)
Η μετάδοση έχει ενισχυθεί και τώρα πάμε και γι'αλλη αναβάθμιση στα φρένα (δίσκοι 355 μπροστά και 4-πίστονα πίσω με 328 δίσκους).
Τώρα σκέφτομαι να "μακρύνω" και την τελική σχέση μετάδοσης για να μην "καίει" άσκοπα την δύναμη του και να την βγάζει πιο "ουσιαστικά" στον δρόμο.

Με λίγα λόγια, συνήθως δίνεται η εντύπωση οτι ασχολούμαστε μόνο με την αυξηση της ιπποδύναμης άλλά να'στε σιγουροι οτι για να γίνει αυτό, γίνονται και πολλά άλλα.
Το μόνο που δεν μας βοηθάει στο Ζ3 είναι το πλαίσιό του, αυτό είναι αλήθεια.

Απ'την άλλη είναι άδικο να λές οτι το δικό σου αμάξι δεν μπορεί να ανταποκριθεί όπως πρέπει σ'αυτά που του κάνεις.
Το δικό σου έχει και τις προδιαγραφές αλλά και τα περιθώρια για πολύ μεγάλες βελτιώσεις.

:thnx:

stratos
23-03-10, 11:23
Βαγγέλη δεν διαφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου. Το γεγονός οτι θέλει να γίνει project car αφού είναι και δεύτερο σου ενισχυει ακόμα περισσότερο τις βλέψεις σου και εγώ απο την μεριά μου θα χαρώ να βοηθήσω και να το δώ να αφήνει και τις τετάρτες κάτω.

Ξέρω οτι έχεις κάνει μέριμνα για το σασί και τα φρένα και αναρτήσεις, απλά ανησυχώ περισσότερο με την χρήση ζουμιών (και με τον deepblue το ίδιο) και προτιμώ την λύση της εκτεταμένης υπερτροφοδότησης με αλλαγμένα τα μηχανικά μέρη. Απλά δεν θέλω κάποια στιγμή να επιβεβαιωθούν οι κακές γλώσσες if you know what i mean.

VanVIC
07-04-10, 21:29
Βαγγέλη δεν διαφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου. Το γεγονός οτι θέλει να γίνει project car αφού είναι και δεύτερο σου ενισχυει ακόμα περισσότερο τις βλέψεις σου και εγώ απο την μεριά μου θα χαρώ να βοηθήσω και να το δώ να αφήνει και τις τετάρτες κάτω.

Ξέρω οτι έχεις κάνει μέριμνα για το σασί και τα φρένα και αναρτήσεις, απλά ανησυχώ περισσότερο με την χρήση ζουμιών (και με τον deepblue το ίδιο) και προτιμώ την λύση της εκτεταμένης υπερτροφοδότησης με αλλαγμένα τα μηχανικά μέρη. Απλά δεν θέλω κάποια στιγμή να επιβεβαιωθούν οι κακές γλώσσες if you know what i mean.

Και χωρίς "ζουμιά" είμαι σε "καλό δρόμο" Στρατο ;)
Πιστόνια, μπιέλες έχουν σειρά...

Vasilis
07-04-10, 21:35
το ζουμι....απλα κ μονο για να ψυχει....δεν σε ενδιαφερει ρε συμπε???

μην το δουλεψεις σε αναλογια για ανεβασμα ....απλα για καλη ψυξη....δεν θα ηταν μια καλη ιδεα?

VanVIC
07-04-10, 22:25
Καλό ακούγεται συμπέθερε αλλά περιμένω να το φορέσεις πρώτα εσύ, να δώ και «συμπεριφορά» με την δική σου λογική χρήσης.

VanVIC
08-04-10, 13:30
Κάπως έτσι παιδευομαι...
Που θα μου πάει ?


https://www.youtube.com/watch?v=KggHsD-RkV4

bmw
08-04-10, 17:56
...Δεν έχει διαπιστωθεί ακόμα η χημική αδράνεια με τα μέταλλα. Και δυσκολεύομαι πολύ να βρώ πληροφορίες πάνω σε αυτό...

η ερώτηση του 1 εκ !!! ... εκεί είναι όλο το θέμα με τέτοιες προσεγγίσεις που δεν έχουν ακόμα υποστεί το απαραίτητο r n d ώστε να γνωρίζουμε τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις !!!

από την άλλη όταν μιλάμε για μία τόσο οριακή εφαρμογή ... 400 άλογα από 3 λτ με ΟΕΜ internals νομίζω ότι ΑΝ είναι να γίνει κάτι ... πρώτα θα παραδώσει το συγκεκριμένο μοτέρ από την καταπόνηση και μετά από τις επιπτώσεις της μεθανόλης !!! ...

αν μιλάγαμε για καινούργιο μοτέρ (π.χ κανά Gtr ή κανά 997ΤΤ) δε θα το τόλμαγα ... σε τέτοια εφαρμογή και αφού ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπρρεί να γίνει χαρτογράφηση και ΜΕ και ΧΩΡΙΣ μεθανόλη θα το δοκίμαζα ...

το μόνο πρόβλημα είναι ότι ΠΑΛΙ ο εγγέφαλος θα διορθώσει και ΠΑΛΙ θα δουλεύεις φτωχός (12.5/1) ...

πάντως ο αέρας θα κρυώσει άρα σε ίδια πίεση θα μπαίνει πιο πολύ μάζα άρα θα πάρεις ιπποδύναμη αυτό είναι σίγουρο !!!

π.σ. υπάρχει και η λύση του ψεκασμού αζώτου στο ιντερκούλερ (εξωτερικά) ώστε να κρυώνει τον αέρα (το είχε κάνει ο Σταμάτης στο Ε46 1000 άλογα το ασημί)

stratos
09-04-10, 03:48
Αυτή είναι μια λύση. Με οποιαδήποτε συνέπεια υπάρχει στην ασφάλεια και απο τον νόμο να μεταφέρεις μια μπουκάλα με συμπιεσμένο αέριο. Δουλεύει άψογα αυτή η λύση για κρύομα του εθσερχόμενου αέρα αλλά φυσικά μέχρι κάποιο όριο. Για παράδειγμα αν κατεβάζει χαμηλά τις θερμοκρασίες το intercooler απο μόνο του είναι υπερβολή. Εκτός αν δουλεύει 2 μπαρ και ψάψνεις και τον τελευταίο ίππο

chief
09-04-10, 08:12
Σήμερα μπήκε βολάν απο Μ5Ε34 (το ελαφρύ του 3.6) και το αντίστοιχο set δίσκου-πλατώ.

Το βολάν έχει το μισό βάρος (5,7kg) σε σχέση με το εργοστασιακό του Ζ3 (11,2kg). Θεωρητικά αυτή η "αναβάθμιση" βελτιώνει σημαντικά το στροφάρισμα.

Για την μικρή διαδρομή απο το συνεργείο μέχρι το γραφείο μέσω παραλιακής, δεν εντοπίσθηκε κανένα "θέμα" με το πόσο γρήγορα πέφτουν οι στροφές στο άφημα του γκαζιού.
Οταν όμως πατάς γκάζι... :thumbsup:

Ας ελπίσουμε οτι το μικρότερο βάρος του Ζ3 σε σχέση με το Μ5Ε34 θα βοηθήσουν στο να "κρατήσει" το set δίσκου-πλατώ την παραπάνω δύναμη.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι ο συμπλέκτης δεν είναι καθόλου βαρύς, τουλάχιστον σε σχέση με τον εργοστασιακό.
Το γράφω αυτό γιατί στην συζήτηση που είχα και στην αρχική μου επιλογή να βάλω το αντίστοιχο set της Sachs Performance (πάλι για το Μ5), οι μηχανικοί μου έλεγαν οτι θα είναι πολύ βαρύς (ο συμπλέκτης) και το αυτοκίνητο θα γινόταν "δυσκολο" και πολύ κουραστικό, ειδικά μέσα στην πόλη.

Αααντε να δούμε...

με θορυβο απο το βολαν πως παει Βαγγελη?

deepBLUE
09-04-10, 10:57
με θορυβο απο το βολαν πως παει Βαγγελη?

Δε κανει θορυβο και ειναι και πολυ βατο γενικα !!

VanVIC
10-04-10, 16:50
με θορυβο απο το βολαν πως παει Βαγγελη?

Ειδικά στο θόρυβο, δεν έχω καταλάβει καμιά διαφορά σε σχέση με πρίν.

Υ.Γ. Ο Στράτος μου είπε τα καλύτερα για τον chief...

VanVIC
10-04-10, 17:20
Mε την αλλαγή των μπέκ (μπήκαν του TS3 spec) και της νέας τροχαλίας (απο 82mm σε 80mm για 8,75 psi) έγινε και ο σχετικός επαναπρογραμματισμός και βγήκαν τα αποτελέσματα που αποτυπώνονται στην κάτωθι επισυναπτόμενη δυναμομέτρηση (οι λεπτές γραμμές αποτυπώνουν την κατάσταση με 8,25psi και τα προηγούμενα μπέκ).

Ουσιαστικά, απο την αυξηση της πίεσης κατά 0,5psi φαίνεται να ήρθαν (αναλόγως RPM) επιπλέον 15-20 ίπποι και 1-1,5 κιλά ροπής με AFR μεταξύ 11,5 και 12,3.
Θα μπορούσα να ζητήσω τροχαλία 79mm για 9psi αλλά δίστασα.
Οψόμεθα που λέει κι ο Στάθης...

Απο παράβλεψή μου, ξέχασα να αντικαταστήσω αντίστοιχα και τον ιμάντα των τροχαλιών (και εκείνης που κινεί και τον κομπρέσορα) όπως κάνει και η ESS όταν αναβαθμίζει απο TS2 σε TS2+ και μετά από λίγο "καργάρισμα" σε μια καταδίωξη (μετά την προχθεσινή μας συνάντηση στου tamtam) ο ιμάντας με "πούλησε".:ranting2:
Ευτυχώς επισκευάστηκε άμεσα και όλα καλά και ΔΥΝΑΤΑ ! :warriorsmiley:

Επόμενη στάση, πιστόνια και μπιέλες και τροχαλία... 63mm για 15psi :whistle:
Stay tuned & enjoy :rally:

z3 2.2
10-04-10, 18:04
Βαγγελη βλεπω καλα?
Εχεις ακουμπησει τα 48+ κιλα???
Και τα αλογα γινανε...400???
Για βοηθα με λιγο?
Α..και ο ιμαντας (ο ερμος) δε σε πουλησε!!! Ισα-ισα που κρατηθηκε οσο μπορουσε!!!χαχαχαα

VanVIC
10-04-10, 18:15
Βαγγελη βλεπω καλα?
Εχεις ακουμπησει τα 48+ κιλα???
Και τα αλογα γινανε...400???
Για βοηθα με λιγο?
Α..και ο ιμαντας (ο ερμος) δε σε πουλησε!!! Ισα-ισα που κρατηθηκε οσο μπορουσε!!!χαχαχαα

ότι διαβάζεις Μήτσο, τα υπόλοιπα στο δρόμο... ;)

Χρίστος
10-04-10, 18:49
να γινει κανα group bye χαντρες για το ματι??????
https://www.bestbuy.gr/product_info.php?product=467%27
μπορει να μη δοσει αλογα αλλα θα τα κρατησει οπως ειναι και εκει που ειναι.....

συνεχισε βαγγελη την απιστευτη δουλεια που κανεις με το Ζ.(προσπαθω να υπολογισω κατα μεσο ορο ποσα αλογα περνεις το μηνα....)

σκεψου οτι αν το βαρεθεις θα πρεπει να το ριξεις στο ψαρεμα.Δε λεει.

NickE60
10-04-10, 19:13
να γινει κανα group bye χαντρες για το ματι??????
https://www.bestbuy.gr/product_info.php?product=467%27
μπορει να μη δοσει αλογα αλλα θα τα κρατησει οπως ειναι και εκει που ειναι.....

συνεχισε βαγγελη την απιστευτη δουλεια που κανεις με το Ζ.(προσπαθω να υπολογισω κατα μεσο ορο ποσα αλογα περνεις το μηνα....)

σκεψου οτι αν το βαρεθεις θα πρεπει να το ριξεις στο ψαρεμα.Δε λεει.

ααχχαχα κάτσε να δεις που πάει για 470 και τελικά θα τα περάσει τα 500, βάζω και στοίχημα ... :thanks:

NickE60
10-04-10, 19:20
Βαγγελη βλεπω καλα?
Εχεις ακουμπησει τα 48+ κιλα???
Και τα αλογα γινανε...400???
Για βοηθα με λιγο?
Α..και ο ιμαντας (ο ερμος) δε σε πουλησε!!! Ισα-ισα που κρατηθηκε οσο μπορουσε!!!χαχαχαα

404 μέτρησε στο ίδιο που πριν 1 μήνα είχε μετρήσει 387 :original:

Stefanos_Cool
10-04-10, 19:25
Mε την αλλαγή των μπέκ (μπήκαν του TS3 spec) και της νέας τροχαλίας (απο 82mm σε 80mm για 8,75 psi) έγινε και ο σχετικός επαναπρογραμματισμός και βγήκαν τα αποτελέσματα που αποτυπώνονται στην κάτωθι επισυναπτόμενη δυναμομέτρηση (οι λεπτές γραμμές αποτυπώνουν την κατάσταση με 8,25psi και τα προηγούμενα μπέκ).

Ουσιαστικά, απο την αυξηση της πίεσης κατά 0,5psi φαίνεται να ήρθαν (αναλόγως RPM) επιπλέον 15-20 ίπποι και 1-1,5 κιλά ροπής με AFR μεταξύ 11,5 και 12,3.
Θα μπορούσα να ζητήσω τροχαλία 79mm για 9psi αλλά δίστασα.
Οψόμεθα που λέει κι ο Στάθης...

Απο παράβλεψή μου, ξέχασα να αντικαταστήσω αντίστοιχα και τον ιμάντα των τροχαλιών (και εκείνης που κινεί και τον κομπρέσορα) όπως κάνει και η ESS όταν αναβαθμίζει απο TS2 σε TS2+ και μετά από λίγο "καργάρισμα" σε μια καταδίωξη (μετά την προχθεσινή μας συνάντηση στου tamtam) ο ιμάντας με "πούλησε".:ranting2:
Ευτυχώς επισκευάστηκε άμεσα και όλα καλά και ΔΥΝΑΤΑ ! :warriorsmiley:

Επόμενη στάση, πιστόνια και μπιέλες και τροχαλία... 63mm για 15psi :whistle:
Stay tuned & enjoy :rally:

Θέλω βόλτα...

Τώρα!

skandalis447
10-04-10, 19:51
Το αμαξι ειναι παντου αισθητα καλυτερο...απλα εντυπωσιακο...το ζητημα απλα ειναι να εχει ξεκαθαρισει μεσα του ο Βαγγελης οτι απο εδω και περα χρειαζεται οπωσδηποτε εντοσθια...Για να εχει το κεφαλι του ησυχο...Ουτε για αστειο 79χλ τροχαλια...

VanVIC
10-04-10, 20:30
Το αμαξι ειναι παντου αισθητα καλυτερο...απλα εντυπωσιακο...το ζητημα απλα ειναι να εχει ξεκαθαρισει μεσα του ο Βαγγελης οτι απο εδω και περα χρειαζεται οπωσδηποτε εντοσθια...Για να εχει το κεφαλι του ησυχο...Ουτε για αστειο 79χλ τροχαλια...

Οπως ρύθμισες θα συνεχίσεις... (εκ του όπως έστρωσες θα κοιμηθείς).
Εσύ λοιπόν που το έχεις ρυθμίσει και με έχεις καταλάβει, πρότεινε παρακαλώ μια εξάδα πιστόνια και μπιέλες (και κάτι για τα retainers στις βαλβίδες έλεγες ?)
Εχε κατά νού συμπίεση γύρω στο 9 με 9,5.

Υ.Γ.: Δηλαδή ούτε αυτά που έχουμε συζητήσει για τη φιλτροχοάνη μπορώ να σκέφτομαι όπως είμαι τώρα ?

m-power_01
12-04-10, 19:39
Βαγγελη, εχεις κοιταξει καθολου τις cp pistons και carrillo conecting rods?

VanVIC
12-04-10, 20:46
Έχεις κάποιο link Σπύρο;

m-power_01
12-04-10, 21:09
Εδω τα site της εταιριας ,
https://www.cppistons.com/
https://www.carrilloind.com/

Τα εμπιστευεται ο turner για stroker kit σε s54
https://www.carrilloind.com/

H Hpf για S54 Turbo
https://www.horsepowerfreaks.com/performanceparts/BMW/M3/Engine/Connecting_Rods (https://www.horsepowerfreaks.com/performanceparts/BMW/M3/Engine
/Connecting_Rods)

εδω ειδα οτι τα χρησιμοποιει η active autowerke
https://m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=158805

H VacMotorsports σε stroker για s54 (cp πιστονια μπιελες arrow)
https://store.nexternal.com/vacmotors/vac---s54-34l-premium-stroker-kit-p757.aspx

Ακομα πιο παλια στο stroker για s14 για 2.5L
https://store.nexternal.com/vacmotors/vac---s14-25l-premium-stroker-kit-p364c153.aspx?Thread=True

εχω ηδη στειλει mail εδω και περιμενω απαντηση για cp+carrillo ή οτι αλλο προτεινουν.
https://www.performanceunlimited.co.uk/CP%20pistons%20UK%20Distributor.html

m-power_01
12-04-10, 21:48
Α ξεχασα την ca-automotive σε s54 655ps CP πιστονια με arrow μπιελες

https://www.ca-at.co.uk/gallery-bW9kZT12aWV3JmlkPTU2.html

stratos
12-04-10, 22:37
Για μένα και επειδή είναι το μεράκι μου και το έχω ψάξει πολύ το θέμα (σε σημείο να κάνω ο ίδιος σκληρομετρήσεις στην κορώνα πιστονιών) είναι τα Ross pistons και αμέσως σε πολύ κοντινή απόσταση τα CP που είπε ο Σπύρος.

Απο μπιέλες μόνο Scatt και Eagle.... Οταν ακούτε μερικά Evo που χτυπούν 700-900 άλογα στις 8500 στροφές κάτι τέτοιο υπάρχει στα σωθηκά τους

skandalis447
12-04-10, 22:48
Στρατο εχεις προσωπικη εμπειρια απο JE?

stratos
12-04-10, 23:03
Στρατο εχεις προσωπικη εμπειρια απο JE?

Δημήτρη με προσωπική εμπειρία φαντάζομαι να εννοείς αν έχω καταφέρει να τεστάρω την εν λόγω φίρμα με τον εξοπλισμό του πανεπιστημίου? Δυστηχώς όχι, αφού κανένας δεν ήταν διατεθημένος να "σπάσει" τετράδα και να μου πουλήσει μόνο ένα. Τα Ross έστειλα αίτηση να μου στείλουν ένα κομμάτι για πειραματική μελέτη με σκοπό την διαφήμηση τους αργότερα σε ελληνικά φόρουμς (έγραφα συχνά στα φόρουμς για "φτερουγοφόρα") και το έστειλαν δωρεάν (!!!!) μαι με δική τους χρέωση :shok:

Η JE είναι μάρκα που ακούγεται πολύ στον χώρο του tuning. To θέμα είναι οτι η κάθε εταιρία διαφοροποιεί σε αισθητό βαθμό τις επικαλήψεις που κάνουν στην κορώνα και στην φούστα και κάποιες άλλες δεν κάνουν καν. Επίσης διαφοροποιούν κατα πολύ το σχήμα και το μήκος που έχει η φούστα ανάλογα με την εφαρμογή.

Αν υπάρχει εφαρμογή και όχι custom σχέδιο για Μ54Β30 τότε είναι μια καλή λύση εφόσον δεν λέμε για τρελά νούμερα συμπίεσης και πίεσης υπερπλήρωσης. Τα σφυρήλατα που θέλει να βάλει ο vanvic απλά θα δώσουν μια μεγαλήτερη ασφάλεια στο όλο project που θέλει να κάνει

m-power_01
13-04-10, 04:11
Χμ...κατι που πρεπει να λαβουμε υποψιν, ειναι τα νεα εμβολα να ειναι ''συμβατα'' με την επιστρωση alusil που εχει ο Μ54.
Δυστυχως ή ευτυχώς η CP Pistons δεν διαθετει τετοια εμβολα. Αρα στρεφομαστε προς την JE pistons η οποια αναλαμβανει να κατασκευασει custom εμβολα για 9:1 ή 9,5:1 CR συμβατα με επιστρωσεις alusil και με επικαλυψη στις φουστες (τεχνολογια tuff skirt)

περισσοτερα εδω... Μιλαμε για την σειρα Tuff Skirt® (TS)
https://www.jepistons.com/TechCorner/PistonCoatings.aspx

NICK_M3
13-04-10, 08:26
απο μπιέλες θα έλεγα arrow....τις χρησιμοποιώ και είμαι ικανοποιημένος στο μέγιστο....

απο πιστόνια...πρώτη επιλογή θα έλεγα τα JE συμφωνοντας με τον δημήτρη..
τα cp δεν μου έχουν αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις...
τώρα σε λίγο πιο ακριβά και για μένα σε αυτά τα budget είναι και τα accrallite..τα φοράω στο αμάξι τώρα και ξέρω και αρκετά αγωνιστικά που έχουν κάνει την ίδια παραγγελιά με μενα σε θερμικές και σκλυρήνσεις και τα φοράνε 3 και 4 σαιζόν....
αλλά ειναι λίιιιγο πιο τσιμπημένα απο τα JE....

τώρα βέβαια υπάρχουν και "αλλα" πιστόνια και μπιέλες αλλά είναι "μυστικά" και δεν τα λέω...χαχαχαχαχα!!!! α και το κόστος είναι τετραπλάσιο και βάλε.......

VanVIC
24-10-10, 09:29
Το project "αναβάθμιση σε ts3 spec" έχει αναβληθεί (όχι ακυρωθεί) λόγω της ευρύτερης οικονομικής κατάστασης.
Αφού δεν φορέθηκαν τα πιστόνια το καλοκαίρι...

Τώρα όμως που πίσω μπήκε ο προφυλακτήρας του απο Ζ3Μ, πολύ θα'θελα αυτές τις διχασμένης "προσωπικότητας" (ήχου) εξατμίσεις:διχασμένης προσωπικότητας εξατμίσεις (https://www.youtube.com/watch?v=4dQPea48HLQ&feature=related)

Που να τις βρούμε άραγε ?



Υ.Γ.: Για το πάτωμα, ξέρω, ξέρω...

Vasilis
24-10-10, 10:11
συμπε...

δεν θα σου χαιδεψω τα αυτια!

στο χα πει κ στην τελευταια συναντηση οτι κατι ''χαλασε'' πισω στο αυτοκινητο σου!

σε βαθμο που πιστευα οτι ''ψηλωσες'' το αυτοκινητο!

αντιθετα...εσυ κοντυνες τον προφυλακτηρα κ ανεβασες την πινακιδα στο πορτμπαγκαζ!

ειμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ οτι χαλας την ομορφια του οπισθιου μερους της κουκλας σου!

σε καταλαβαινω οτι θες να το κανεις με διμπουκες εξατμισεις...εχουν την ομορφια τους!

στην θεση σου δεν θα χαλουσα μ αυτον τον τροπο τον ηδη ωραιο ''ποπο'' του αυτοκινητου σου!

δεν γινεται να μπουν χωρις να ανεβασεις την πινακιδα κ να βαλεις αυτον τον κοντο προφυλακτηρα πισω?

αν οχι...θα το προτιμουσα οπως ηταν πριν...

κ που δεν μπορουσα να σε περασω δεν μ ενοιαζε γιατι απολαμβανα τα οπισθια καλη σου:shok::th_Laie_67-1:...μη μου την χαλας τωρα:ranting2:

VanVIC
24-10-10, 10:25
συμπε...

δεν θα σου χαιδεψω τα αυτια!

στο χα πει κ στην τελευταια συναντηση οτι κατι ''χαλασε'' πισω στο αυτοκινητο σου!

σε βαθμο που πιστευα οτι ''ψηλωσες'' το αυτοκινητο!
...

Συμπέθερε μ'αρέσει πολύ ο κώλος το Ζ3Μ, τί να κάνουμε ?
Ιδανικά δεν θα ήθελα να έχει πίσω 4 απολήξεις (2 διπλά) και θα προσπαθήσω να μείνω με την μία αλλά προσπαθώ να βρώ τρόπο να καλύψω το κενό (τρύπα) που υπάρχει για την άλλη εξάτμιση για 2 λόγους:
α. γιατί εκεί "ψηλά" πάνω απο τα 250 (στα 260 "τελειώνω" γιατί έχω 5άρι) δημιουργούνται κάτι στροβιλισμοί που με "κόβουν" λίγο :hystericalbs1:
β. γιατί όσοι τελικά δεν μπορούν να με προσπεράσουν, δεν θέλω να νομίζουν οτι δεν μπόρεσαν να περάσουν ένα Ζ3Μ έστω και βελτιωμένο. Θέλω να βλέπουν οτι την "εφαγαν" απο ένα ταπεινό μή "Μ" (γιατί και τα μή "Μ" έχουν και "ψυχή" και cohonas...)

Ομως το ανωτέρω video (αν το είδες όλο) το έβαλα γιατί ο τύπος χρησιμοποιεί σύστημα με ρυθμιζόμενο (απο μέσα) σύστημα (με κλαπέτα-πεταλούδες ίσως ?) όπου αλλάζει κατά το δοκούν την "εκπνοή" (και τον ήχο κατά συνέπεια). Ξέρεις πολύ καλά τους λόγους που θέλω ένα τέτοιο σύστημα.

Κατά τ'αλλα, μην μου στεναχωριέσαι γιατί όπως σου είπα, τον έχω κρατήσει και τον παλιό προφυλάκτήρα (θα τον χρησιμοποιήσω για να μοντάρω το αλεξίπτωτο φρένου :th_Laie_67-1:)

zaharias
24-10-10, 10:30
Σ'αυτο που φαινεται στο βιντεο δεν μ'αρεσει που φαινονται ετσι τα καζανακια απο πισω..
Με τον ηχο παντως θελει λιγο προσοχη γιατι στην αρχη μπορει να ειναι κ@υλωτικος, αλλα μετα κατανταει κουραστικος..
Ωστοσο καμια σχεση το βιντεο με το live..
Αν ακουσεις και το δικο μου εδω https://www.youtube.com/watch?v=UNvQvmgEfnM δεν εχει καμια σχεση live.. Και ειναι μονο το τελικο αλλαγμενο απο το Μαυροειδακο...

deepBLUE
24-10-10, 10:35
Συμπέθερε μ'αρέσει πολύ ο κώλος το Ζ3Μ, τί να κάνουμε ?
Ιδανικά δεν θα ήθελα να έχει πίσω 4 απολήξεις (2 διπλά) και θα προσπαθήσω να μείνω με την μία αλλά προσπαθώ να βρώ τρόπο να καλύψω το κενό (τρύπα) που υπάρχει για την άλλη εξάτμιση για 2 λόγους:
α. γιατί εκεί "ψηλά" πάνω απο τα 250 (στα 260 "τελειώνω" γιατί έχω 5άρι) δημιουργούνται κάτι στροβιλισμοί που με "κόβουν" λίγο :hystericalbs1:
β. γιατί όσοι τελικά δεν μπορούν να με προσπεράσουν, δεν θέλω να νομίζουν οτι δεν μπόρεσαν να περάσουν ένα Ζ3Μ έστω και βελτιωμένο. Θέλω να βλέπουν οτι την "εφαγαν" απο ένα ταπεινό μή "Μ" (γιατί και τα μή "Μ" έχουν και "ψυχή" και cohonas...)

Ομως το ανωτέρω video (αν το είδες όλο) το έβαλα γιατί ο τύπος χρησιμοποιεί σύστημα με ρυθμιζόμενο (απο μέσα) σύστημα (με κλαπέτα-πεταλούδες ίσως ?) όπου αλλάζει κατά το δοκούν την "εκπνοή" (και τον ήχο κατά συνέπεια). Ξέρεις πολύ καλά τους λόγους που θέλω ένα τέτοιο σύστημα.

Κατά τ'αλλα, μην μου στεναχωριέσαι γιατί όπως σου είπα, τον έχω κρατήσει και τον παλιό προφυλάκτήρα (θα τον χρησιμοποιήσω για να μοντάρω το αλεξίπτωτο φρένου :th_Laie_67-1:)
Δε νομιζω πως ειναι προβλημα να καλυφθει το δευτερο ανοιγμα για την εξατμιση.
Μπορεις ευκολα να πας σε καποιο καλο φαναρτζη και να στο κλεισει.

VanVIC
24-10-10, 10:39
Δε νομιζω πως ειναι προβλημα να καλυφθει το δευτερο ανοιγμα για την εξατμιση.
Μπορεις ευκολα να πας σε καποιο καλο φαναρτζη και να στο κλεισει.

Υπάρχει συγκεκριμένη ιδέα/σκέψη ξάδερφε. Θα δείς...

zaharias
24-10-10, 10:58
Υπάρχει συγκεκριμένη ιδέα/σκέψη ξάδερφε. Θα δείς...

Ολα κολπα εισαι...:thumbsup:

Ετσι θελω να σε βλεπω...:D

paganis
26-10-10, 17:44
καλοφορετος ο προφυλακτηρας! για εξατμιση παντως ...νομιζω οτι απο εκει, που σου ειπα να παρεις τον προφυλακτηρα..ειχε ακομα ενα σετακι γνησιο...!

VanVIC
26-10-10, 18:49
καλοφορετος ο προφυλακτηρας! για εξατμιση παντως ...νομιζω οτι απο εκει, που σου ειπα να παρεις τον προφυλακτηρα..ειχε ακομα ενα σετακι γνησιο...!

Λευτέρη μου τις έδειξε τις εξατμίσεις, τις είδα, δεν το αποφάσισα γιατί έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου.
Αν δοθεί ευκαιρία να βρεθοθούμε, θα σου εξηγήσω και πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου.

Είπαμε μ΄αρέσει πολύ ο πίσω προφυλακτήρας του Ζ3Μ αλλά δεν θέλω να το αμάξι μου να δείχνει σαν Ζ3Μ (γιατί τα Μ δεν γίνονται, γενιούνται...)
Ας πούμε ότι φτίαχνω ένα Ζ3R (εεε ρε τί έχουν να μου σούρουν πάλι...)

Stamatis
26-10-10, 19:38
Z33 το είπε αυτός....

deepBLUE
26-10-10, 19:40
Z33 το είπε αυτός....

Ζ3L θα ελεγα εγω...:whistle:

Vasilis
26-10-10, 20:42
συμπε...

αυτος γιατι εχει 2 μπουκες κ την πινακιδα χαμηλα?

αυτο με χαλαει πιο πολυ ...οτι ανεβαζουν την πινακιδα!

gnx
26-10-10, 20:50
Εμενα αυτό ειναι που μου αρέσει.

alexk
26-10-10, 20:51
Λευτέρη μου τις έδειξε τις εξατμίσεις, τις είδα, δεν το αποφάσισα γιατί έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου.
Αν δοθεί ευκαιρία να βρεθοθούμε, θα σου εξηγήσω και πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου.

Είπαμε μ΄αρέσει πολύ ο πίσω προφυλακτήρας του Ζ3Μ αλλά δεν θέλω να το αμάξι μου να δείχνει σαν Ζ3Μ (γιατί τα Μ δεν γίνονται, γενιούνται...)
Ας πούμε ότι φτίαχνω ένα Ζ3R (εεε ρε τί έχουν να μου σούρουν πάλι...)

Μπορείς να το πεις Z3csi και θα πάρει άλλα 132 άλογα τροχό.
:original:

VanVIC
26-10-10, 20:56
Μπορείς να το πεις Z3csi και θα πάρει άλλα 132 άλογα τροχό.
:original:

Το θέμα δεν είναι πως θα το πώ εγώ αλλά αν θα προλάβουν να το διαβάσουν αυτοί που το κυνηγούν.

stratos
26-10-10, 21:38
Βαγγέλη μας έχεις τρελανει. Άντε να δούΜε τι άλλο θα μπαξεις. Από ότι κατάλαβα θες να φαίνεται πλαγιαστο το πίσω τελικό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

VanVIC
26-10-10, 21:40
... Από ότι κατάλαβα θες να φαίνεται πλαγιαστο το πίσω τελικό;

Καμιά σχέση. Πώς σου 'ρθε αυτό ?


Υ.Γ.: Απο σένα θέλω μια "διόρθωση"...

stratos
26-10-10, 21:47
Δεν ξέρω χαχαχαχα. Φανταστικα κάτι τέτοιο αλλά έκανα λάθος μάλλον.

Τι διόρθωση; Αν θες πες μου με πμ αν δεν αφορά το thread :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

VanVIC
26-10-10, 21:52
...Τι διόρθωση; Αν θες πες μου με πμ αν δεν αφορά το thread :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να μου ελαφρώσεις κάτι θέλω, κάτι που μου έφτιαξες με τα χεράκια σου...
:whistle:

Stamatis
26-10-10, 21:54
Να μου ελαφρώσεις κάτι θέλω, κάτι που μου έφτιαξες με τα χεράκια σου...
:whistle:

πραμα που δουλεύει δεν το πειράζουμε.... :original:

να φτιαξετε αλλο ελαφρυτερο, αυτο ας μεινει οπως εχει...

VanVIC
26-10-10, 21:55
πραμα που δουλεύει δεν το πειράζουμε...

όταν το αγόρασα το Ζ3, 1.9 ήταν και δούλευε μια χαρά...

Stamatis
26-10-10, 21:56
όταν το αγόρασα το Ζ3, 1.9 ήταν και δούλευε μια χαρά...


μμμμμμμμμμ κρυαδες...............


:th_Laie_67-1:

stratos
26-10-10, 21:58
Ότι θέλεις. Τώρα σε έπιασα. Και πίστεψε με θα ελαφρωσει παρά πολύ ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

VanVIC
26-10-10, 22:00
μμμμμμμμμμ κρυαδες...............

:th_Laie_67-1:

ναι όντως, με κρυάδες πάει πολύ καλύτερα, το καλοκαίρι ζορίζεται λίγο
:hystericalbs1:

alexk
26-10-10, 22:13
Ότι θέλεις. Τώρα σε έπιασα. Και πίστεψε με θα ελαφρωσει παρά πολύ ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

spacers τροχών ?
:whistle:

VanVIC
26-10-10, 22:15
spacers τροχών ?
:whistle:

χεχε δεν το σκεφτεί κι αυτό :thumbsup:

VanVIC
21-01-19, 19:00
Πέρασε πολύς καιρός, χρόνια... πολλά άλλαξαν απο τότε, για τα μυαλά μου όμως δεν είμαι και σίγουρος...
Κάθομαι και τη χαζευω σκονισμένη στο garage, σιωπηλή, σε ακινησία, για πόσο όμως ακόμα;
Για αρχή θα δώσω λίγο ρευμα, και σ'αυτήν (εγώ δε νομίζω οτι βγήκα ποτέ απ την πρίζα)
Καλή Χρονιά !

wheelman
21-01-19, 21:30
Πέρασε πολύς καιρός, χρόνια... πολλά άλλαξαν απο τότε, για τα μυαλά μου όμως δεν είμαι και σίγουρος...
Κάθομαι και τη χαζευω σκονισμένη στο garage, σιωπηλή, σε ακινησία, για πόσο όμως ακόμα;
Για αρχή θα δώσω λίγο ρευμα, και σ'αυτήν (εγώ δε νομίζω οτι βγήκα ποτέ απ την πρίζα)
Καλή Χρονιά !Πάρε μωρέ πινακίδες για ένα μήνα και ανέβα Σέρρες να το ευχαριστηθείς.

Just saying...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

BILL007
22-01-19, 12:01
Πέρασε πολύς καιρός, χρόνια... πολλά άλλαξαν απο τότε, για τα μυαλά μου όμως δεν είμαι και σίγουρος...
Κάθομαι και τη χαζευω σκονισμένη στο garage, σιωπηλή, σε ακινησία, για πόσο όμως ακόμα;
Για αρχή θα δώσω λίγο ρευμα, και σ'αυτήν (εγώ δε νομίζω οτι βγήκα ποτέ απ την πρίζα)
Καλή Χρονιά !

Όσα χρόνια και να περάσουν είναι αγάπη αυτή!!! Δεν ξεχνιέται!!! :thumbsup:

dark knight
26-04-22, 20:22
Ερωτηση, το βολαν του Μ5 ε34 3.6 υπαρχει σε luk η sachs; Εχω φαει τον κοσμο να ψαχνω και δεν βρισκω

VanVIC
28-04-22, 21:39
Το δικό μου όταν ήρθε στο συνεργείο ήταν σε κουτί luk

dark knight
29-04-22, 08:25
Ευχαριστω για την πληροφορια. Απλα οπου και αν εψαξα δεν βρισκω Ευρωπη-Ελλαδα