PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα,διαροή σε υδραυλικά υγρά τιμονιού ?



Unknown
14-05-11, 16:33
Καλησπέρα παιδιά....

με ξέρετε απο παλιά,εχουμε 1 ,520 το οποιο ακομα ζει,εαν και καιει τα κερατα του ....

απορω γιατι καιει τοσο ειλικρινα! :P

Λοιπον...τρεχει το λαδι λαδι λαδι απο το δοχειο των υδραλικων του τιμονιου ,καθε φορα που παω να γυρισω αριστερα-δεξια μουκγκριζει σαν νταλικα,συμπληρωνω σταματαει,και βλεπω ανα 2 μερες το πολυ θελει γεμισμα απο κατω μιλαμε γιαποταμι να ρεει...

Συνεργειο δεν εχω που να το παω,ο λογος ειναι απλος γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με συνεργειο αυτοκινητων,δεν ξερω που να το παω θεσσαλονικη και ποσο θα μου βγει ...

Για πειτε θα ειναι φτηνη η επισκευη ?

επισης μπορει να γινει κατι και να δουμε γιατι καιει τοσοοοοοοοοοοοο πολυ ?:original:

deepBLUE
14-05-11, 18:30
Σιγουρα εχεις καποια διαρροη απο καποιο μαρκουτσι.
Αναλογα σε ποιο μαρκουτσι βρισκεται η διαρροη θα ειναι η τιμη γιατι εχει μερικα.
Αυτο παντως που θα σου προτεινα ειναι να μη το επισκευασεις αν επισκευαζεται αλλα να βαλεις καινουργια γιατι μπορει να μη γινει σωστη δουλεια και ενω δε θα σταζει θα σφυραει και θα σε χαλαει.
Στη Θεσσαλονικη υπαρχει ο παππαδοπουλος ο Σαββας και η EXECUTIVE MOTORS με τους Θαλη και Κωστα.
Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι αλλα προσωπικα αυτους γνωριζω.

nikos ///M
14-05-11, 18:34
υπαρχει ο ο καζακος που ειναι και μελος του forum

Unknown
14-05-11, 20:18
για ποσο κοστος μιλαμε,ετσι πανω κατω ρε παιδια το καινουργιο για Ε34?να ξερω δηλαδη...

savvas E93
14-05-11, 21:21
Καλησπερα,αναλογως ποιο μαρκουτσι χανει αλλα γυρω στα 40 ευρω συν πλην 10 αν βαλεις υγρα υδραυλικου και μια μικρη εργασια ολα μαζι στο περιπου 80 ευρω.

Konstantinos E60
15-05-11, 00:31
Πήγαινε μια βόλτα απο τον Καζάκο στην Αγίου Νέστορος (απέναντι απο τις δωδεκαόροφες στην Λαγκαδά) να το δει και να σε βοηθήσει σε ότι θέλεις !!
Δικό μας παιδί είναι !!thumb

Unknown
15-05-11, 10:55
θα πάω αύριο εάν είναι παιδιά και θα σας πω...

Μπορώ να τον ρωτήσω και τι χρειάζετε ένα αυτοκίνητο το οποίο πίνει την βενζίνη με το κιλοό ?

Χωρίς να μου αρχισει τα θελει αυτο ααα θελει και αυτο θελει και αυτο,που στο τελος δεν θα χρειαζετε τιποτα,αλλα να λεει μονο για να παρει λεφτα?

και τελος...να'στε καλα :)

Unknown
15-05-11, 13:12
Και μαζί και με τις αλλες ερωτησεις βαζω και αυτη ...

γιατι στο καλο οποτε παταω φρενα ουρλιαζουν ???? οχι τσιριγμα παιδια,ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ με τον ψηλο τονο!!!! σε ενοχλει αφανταστα.

nikos ///M
15-05-11, 13:47
ολες οι αποριες θα λυθουν στον καζακο
τα φρενα ισως να ειναι σκληρα και γιαυτο να σφυριζουν

gant
15-05-11, 13:51
Μήπως έχεις φάει εντελώς τα τακάκια? Έπρεπε κανονικά όμως να έχεις και ένδειξη στον πίνακα οργάνων, εκτός αν έχει κοπεί από κάτω το καλωδιάκι η έχει βγεί το φυσάκι.

Unknown
15-05-11, 13:57
τέτοια να μου λες τέτοια να μου λες...

Αν παω αυριο πρωι πρωι κατα της 9 ,λετε να το κανει εκεινη την στιγμη ? γιατι το χρειαζομαι το αυτοκινητο .

Unknown
15-05-11, 14:13
τέτοια να μου λες τέτοια να μου λες..

Για το υδραυλικο τιμονι παμε και στο τελος... θα παρουμε τα @@ μας.

m-power_01
15-05-11, 14:13
Για τα υγρα που χανεις το πιο πιθανο ειναι να εχουν χαλασει τα μαρκουτσια του υδραυλικου. Υπαρχει παντα ομως η πιθανοτητα να ειναι και απο την κρεμαγιερα!
Εχεις τζογους στο τιμονι σου?

Τα μαρκουτσια ειναι αρκετα ακριβα καινουρια. Για μεταχειρισμενα ουτε να κανεις κουβεντα.Μπορεις ομως να μιλησεις για επισκευη, καθως επισκευαζονται περιπου στο μισο κοστος.

Για τα φρενα σου ειτε ειναι πολυ σκληρα, ειτε ειναι ο δισκος ή το τακακι στα τελευταια του , ειτε ειναι καμενα, ειτε απλα επεσες στην περιπτωση.

Το γιατι καιει ειναι πολυ μεγαλη ερωτηση.ΣΥνεργειο κατευθειαν.

Τωρα για τις ωρες που λες μαλλον πρεπει να το ξανασκεφτεις:th_Laie_67-1:

Unknown
15-05-11, 15:40
ααα τόσο καλά...

γιατί μου μυριζει οτι θα είναι ακριβά???Δεν ξέρω αλλά μου φαίνετε οτι θα μου κοπεί ο κώλος.

όχι δεν έχει τζόγους,ανταποκρίνεται καλά.(Αν και 1 λιτρο λαδι το χανει μεσα σε 1 μερα λογω οτι χανει λες και ειναι νερο).
Θα ρωτησω για καινουργιο και ποσο κανει,η επισκευη.

Τα φρενα συνεχεια ουρλιαζουν δεν ειναι η 1η φορα.

Καιει τα κερατα του παιδια,νομιζω οτι ακομα περισσοτερο απο παλια.

Unknown
15-05-11, 15:41
ααα και για την ωρα τοσο πολυ θα παρει ? πφφφφ ,και το χρειαζομαι το αυτοκινητο ρε γμτ!

Panos 316T
15-05-11, 18:29
φιλε μου αν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν γινεται.
κλεισε ραντεβου μια μερα και βρες εναλλακτικο τροπο να κινηθεις.
σε λιγο θα σου κοστισει πιο ακριβα το συμπληρωμα απο οτι να το επισκευασεις!
φιλικα.

Stunt Mike
15-05-11, 20:55
Πολυ αγχωμενο σε βλεπω και ετσι δουλεια δεν γινεται να το ξερεις....Τ'αμαξι μ'αυτα που μας λες,χρηζει αμεσης επισκευης-συντηρησης που κατι μου λεει οτι το'χετε γραψει το κακομοιρο στα π@π@ρι@ σας....οποτε λογικο ειναι να σας γραψει κι αυτο εκει καποια στιγμη...Οσον αφορα το κοστος,παρε Χιουνται αν δεν θες ακριβα ανταλλακτικα.Η αγορα εχει πολλες επιλογες ευτυχως....BMW και μεμψιμοιρια δεν συναδουν....

Unknown
16-05-11, 14:40
παιδια ναι , αυτο δεν το ειπα.

Το αμαξι ηταν πολυ καιρο στην ακινησια και οχι μονο αυτο λογω προβληματος υγειας να μην το επεκτυνω το θεμα δεν γινοταν να πληρωθουν καποια πραγματα ,και γενικα δεν το κοιτουσαμε τοαυοτκινητο καθολου εως 0 % .

Αυτην την εβδομαδα πιστευω να τα καταφερω να το παω να το δουν εστω να με πουν κατι...

Ειλικρινα στο τελος θα το πουλησουμε και παλι δεν θα βγαλουμε τα λεφτα που εχουμε δωσει.

pilot
16-05-11, 14:46
από αυτά που είπες θα σου πρότεινα να το πουλήσεις και να πάρεις κάνα Getz η κάνα Matiz να κάνεις την δουλειά σου...

Unknown
16-05-11, 16:14
συμφωνω και εγω,απλα τωρα δεν γινεται να πουληθει.Οποτε ας το φτιαξω πρωτα,τι να κανουμε πρεπει να γινει και αυτο.

Ετσι οπως τα βλεπω εγω τα πραγματα χρειαζετε ενα γενικο σημαζεμα.Για να στρωσει ,γιατι ηταν πολυ παρατημενο.Ετσι οπως το σκεφτομαι ... μαλλον θα μου κοστισει .Αλλα απο το τιποτα και να μην υπαρχει ΕΙΔΙΚΑ τωρα αυτοκινητο,με τιποτα δεν το θελουμε αυτο.


(μετα οταν ερθει η ωρα πωλησης 1500 ευρω και εαν θα το δωσω!)

Unknown
16-05-11, 17:21
και μια ακόμα ερώτηση...

έτσι πάνω κάτω, απλή ερώτηση - ένα service γενικό στην μηχανή γενικά όλο το αυτοκίνητο να στρώσουν λίγο πόσο βγαίνει περίπου ?χοντρικά χοντρικά...

PANOS-E60
16-05-11, 19:41
και μια ακόμα ερώτηση...

έτσι πάνω κάτω, απλή ερώτηση - ένα service γενικό στην μηχανή γενικά όλο το αυτοκίνητο να στρώσουν λίγο πόσο βγαίνει περίπου ?χοντρικά χοντρικά...

δεν απαντιέται αυτή η ερωτηση στο ιντερνετ φίλε μου. Το αυτοκίνητο είναι πολυπλοκη μηχανή. Κάνε τον κόπο και πέρνα από κάποιο συνεργείο όπως σου είπαν τα παδιά από τη Θεσ/νίκη που ξέρουν και άστο μιά μέρα εκεί. Θα σε ενημερώσουν γιά το τι χρειάζεται να γίνει στο αμάξι και πόσο κοστίζει. Μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις. Και πάλι εδώ είμαστε μετά.

giannis_compact
16-05-11, 19:53
Φίλε μου είπες και μόνος σου ότι το αυτοκίνητο ήταν πολύ καιρό σε ακινησία!Πώς γίνεται να μην έχει προβλήματα και το κυριότερο να μη θές να ξοδέψεις κιόλας χρήματα για να το φτιάξεις?Ναί λοιπόν,άν θές να το κάνεις να κυκλοφορεί σαν αυτοκίνητο σωστό πρέπει να δώσεις χρήματα και για τη συντήρησή του και για τα προβλήματά του!Σκέψου και το θέμα της ασφάλειας και της δικής σου και των επιβατών,διότι εδώ μας μιλάς για φρένα και τιμόνι!Πήγαινε,λοιπόν,στον Καζάκο πές του να το κάνει έναν έλεγχο και αναλόγως με το τί θα σου πεί πράττεις!Αν δείς ότι δε βγαίνεις παράτα το και πάρε κανένα παπί κινέζικο να κάνεις τη δουλειά σου!

Unknown
16-05-11, 21:15
μηχανη εχω,αλλα δεν ειναι για εμενα δεν ειναι δικο μου το αυτοκινητο,ειναι του πατερα μου.

Δεν μπορουμε να το παρατησουμε γιατι δεν μπορουμε να παρουμε αλλο.

Απλα δεν θα ηθελα να ακουσω καμια τιμη πχ 1000 ευρω για επισκευη θα παω να πειδηχτω απο το παραθυρο.

Αν θελει , αλλαγη το 1 που ειπαν τα παιδια καμια 80 ευρω,εναν ελεγχο γενικο κτλ και διορθωση τα επιμερους ετσι οπως το σκεφτομαι ,καμια 300 πιστευω θα δωσω.Σιγουρα.

giannis_compact
16-05-11, 21:19
μηχανη εχω,αλλα δεν ειναι για εμενα δεν ειναι δικο μου το αυτοκινητο,ειναι του πατερα μου.

Δεν μπορουμε να το παρατησουμε γιατι δεν μπορουμε να παρουμε αλλο.

Απλα δεν θα ηθελα να ακουσω καμια τιμη πχ 1000 ευρω για επισκευη θα παω να πειδηχτω απο το παραθυρο.

Αν θελει , αλλαγη το 1 που ειπαν τα παιδια καμια 80 ευρω,εναν ελεγχο γενικο κτλ και διορθωση τα επιμερους ετσι οπως το σκεφτομαι ,καμια 300 πιστευω θα δωσω.Σιγουρα.

Σίγουρα καθώς εάν το αυτοκίνητο καθόταν θέλει και συντήρηση πέρα από τις βλάβες!

Unknown
16-05-11, 21:21
έτσι όπως το βλέπεις εσύ απο μια δικιά σου προσωπική οπτική γωνία...τι θα θέλει ?

(Σιγουρα καινουργιο δοχειο υδραυλικου τιμονιου)
(Σιγουρα κατι να γινει με το ουρλιαγμα των φρενων)...

απο εκει και περα,η αυξημενη καταναλωση βενζινης,το οτι το καντραν μου αναβοσβηνει οτι εχω χειροφρενο , το οτι εαν δεν παει σην μεση η θερμοκρασια δεν αλλαζει ταχητυτα και μενει κολλημενο στην 2α(ειναι αυτοματο),και φυσικα το οτι ..... τιποτα αλλο :P

πως τα βλεπεις ?

Unknown
17-05-11, 13:09
παιδιά τώρα κατά της 3 θα το παω στον Σωτηριαδη που ειναι στην καλαμαρια κοντα,ειναι γνωστος,οικογενειας κτλ. να μου πει μια γνωμη ετσι να τσεκαρει τα παντα στο αυτοκινητο.

Υστερα εφοσων μιλησω μαζι του και τα συναφη, θα το παω στον Καζακο που ακουω τα καλυερα λογια εδω μεσα,να μου κανει τα ΧΟΝΤΡΑ ,εως και ψιλα πραγματα του αυτοκινητου ... :)

Καλη μου τυχη παιδια :)

Unknown
17-05-11, 15:08
Πήγα το άφησα αύριο το μεσημέρι θα έχουμε νεότερα να σας πω :)

Unknown
18-05-11, 14:35
απο στιγμή σε στιγμή θα με παρει τηλ ο μηχανικος να δουμε τι γινεται :)

Unknown
18-05-11, 20:15
είχαμε νεότερα.

1. Ο ήχος απο τα φρένα ήταν στο οτι δεν είχε ΚΑΘΟΛΟΥ τακάκια πίσω παιδιά μου τα έδιξε,είχε φτάσει στο σημείο να τρίβονται τα μέταλλα μεταξύ τους,ευτηχώς ήταν πολύ λίγο οπότε άμεση αντικατάσταση ~ 30 ευρώ.
2. Το τιμόνι , το πρόβλημα ήταν κάτω στον κέντρικο σωλήνα του υδραυλικού ο οποίος ήταν ΣΑΠΙΟΣ παιδιά,ειλικρινά ένα πετραδάκι να χτυπούσε πάνω και άνοιγε τρυπα 100 %, θα το βγάλω αύριο φώτο να το δείτε.

Πάντως εδώ έρχετε το θέμα,δεν ξέρουμε εάν θα βρεθεί τέτοιος σωλήνας, γιατί είναι παλιός.

giannis_compact
18-05-11, 20:18
Λάδια και φίλτρα τουλάχιστον άλλαξες?

Unknown
18-05-11, 20:32
ακόμα συνεργείο είναι , έχει να γίνουν ακόμα πολλά , όπως το οτι να βρούμε τον λόγο που κάιει τόσο.

:)

Απλά μέχρι Σάββατο πρεπει να εχουν γινει τα σημαντικα.Προς στιγμη ολα αυτα ειναι σηματνικα οπως καταλαβαινεις.

Παλι καλα πυ δεν σκωτωθηκα.

Unknown
18-05-11, 21:56
A,γιαννη οταν λες φιλτρο εννοεις φιλτρο αερος?

giannis_compact
18-05-11, 22:12
Φίλτρο αέρος,βενζίνης,λαδιού (μαζί με λάδια) και καμπίνας!

Unknown
19-05-11, 00:05
Οκ θα το εχω υποψιν μου να γινουν και αυτα.

Unknown
19-05-11, 14:33
αύριο μάλλον με το καλό θα είναι έτοιμο το αυτοκίνητο :) :)

Ο καινουργιος σωληνας θα εχει περιπου στα 150 ευρω,ειναι λιγο περιεργο το σχεδιο του ,το ειδα και εγω, ΣΑΠΙΛΑ . ΜΠΛΙΑΞ!
Μεσα στο Manuaλ ειδα οτι ο συγκεκριμενος σωληνας , χρειαζετε Service ανα 3 χρονια περιπου.Και ???? δεν ειχε γινει ποτε!Ακομα και η κολλα ενδιαμεσα ειχε ξεραθει μπιχλα και μονο!
ΑΜΑΝ ρε μπαμπα! :)

Πιστευω ολα θα κυλησουν ωραια,και την κυριακη θα το χαρω σε ενα μικρο ταξιδακι στην θαλασσα...

για τιμες κτλ. θα σας ενημερωσω μολις τελειωσουν ολα :)

Panos 316T
19-05-11, 14:46
άντε με το καλό να το πάρεις όπως πρέπει και να κάνεις την εκδρομούλα σου στην θάλασσα thumb

Unknown
19-05-11, 15:00
ναι ρε συ πανο,να'σε καλα :)

Ειναι ενα μωρο , 21 χρονων . Παντα ο πατερας μου το πηγαινε στην αντιπροσωπεια,οταν υπηρχαν λεφτα.Μετα οσο πηγαινε το παρατουσε ολο και παραπανω λογω του υψηλου κοστους,συντηρησης κτλ.
Τα τελευταια χρονια το εχει αμιλιταια παρατημενο,το χρωμα εχει χαλασει εξω τα εσωτερικα στο σαλονι εχουν βγει απο την ζεστη γενικα δεν το φροντιζε,εμαθα απο τον μηχανικο οτι το αυτοκινητο δεν ειχε κανει ποτε την συντηρηση σωστα δηλαδη τα Service του, (απλα τσεποναν τα λεφτα αυτοι οι μαντραχαλαδες,και μαλιστα χοντρα λεφτα για πραγματα απλα).Αλλα νταξ . τελος τα δωσαμε αυτα τα λεφτα.
Φτανει που βρηκα εναν καλο ανθρωπο που οσο μιλαω μαζι του ,ειναι και πιο φιλικος και σωστος απεναντι μου,μου αρεσει αυτο ,με κερδιζει σαν πελατη,ηθελε να μου δειξει ενα προς ενα τι και πως,στα εσωτερικα μηχανικα κτλ κτλ για ναμην νομιζω οτι με κοροιδευει.

Το αυτοκινητο ειναι σε χαλια κατασταση μου το ειπε ξεκαθαρα.Λογω το οτι ποτε δεν ειχε γινει τιποτα,δηλαδη νταξ , σαπισμενος εσωτερικος σωληνας? που παμε ρε φιλε!


Σκεψου μεχρι και τα φωτα ολα μπροστα ,ολα καμμενα.
Φρενα πισω ηταν λιωμενα , σε σημειο να τροχιζει τον δισκο ολοκληρο,παλι καλα που ηταν ακριβως ,και δεν εκανε ζημια ισα ισα ξεκινησε να τον ξυνει και ακουγοταν ο ηχος
Σωληνας σαπισμενος
Φιλτρο αερος ΒΡΩΜΙΚΟ οσο και ο θερμαικος μας
Λαδια ,λειπανε απο τον κινητηρα αρκετα.
Αερα στα λαστιχα μηδαμινος,ειχε καθισει το αυτοκινητο
Μπουζι χαιρετα μας τον πλατωνα για αυτο επαιρνε και δυσκολα.
Τι αλλο ?
Καιει τα κερατα του που μαλλον ειναι απο ρυθμιση βαλβιδων ,και μπορει να φταιει και το φιλτρο.
Καντραν προβλημα με τα ηλεκτρολογικα του βγαζει οτι ναναι μηνυματα οπως χειροφρενο κτλ.


Το αυτοκινητο ηταν παρατημενο παρα πολυ καιρο,απο τον πατερα μου λογω υγειας και χρηματων,μην επεκταθω παλι εκει.Εγω εχω την μηχανη μου χαλαρα ,ολα στην εντελεια αλλα ΠΟΤΕ δεν μου ειπε τιποτα για αυτο το αυτοκινητο να μου πει "ξερεις γιε μ το αυτοκινητο ειναι χαλια και δεν μπορω να το φτιαξω" .

Εχω μαζεψει καποια λεφτα στην ακρη,και θα του το κανω δωρο την επισκευη του απο ανθρωπο που θελει να βοηθησει και οχι να μου φαει τα λεφτα,δεν αξιζει μια τετοια κουκλα οσο και εαν ταλαιπωρημενη ειναι να μην κινειται και ας πουληθει σε 1-2 χρονια εαν τα καταφερουμε.Εως τοτε? προεχει η ασφαλεια μου η δικιη μου και τον γυρω μου.

Δηλαδη ελεος,φωτα δεν ειχα!ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ!Ωσπου το ειδα και μονος μου πριν το παω συνεργειο οτι δεν αναβε τιποτα...

Τι να πεις.

Σαν να λεμε οτι το αυτοκινητο τωρα θα κανει το πρωτο του service γενικο ολα να πανε ρολοι ελπιζω και ευχομαι για να κανω ενα ασφαλες και ευχαριστο ταξιδι στην χαλκδιικη μας,με το καλο με παρεα .

Ουφ!
τα εβγαλα απο μεσα μου ,σιγα μην το διαβασει κανεις ολη αυτην την απαντηση αλλα νταξ ,ειναι τα λογια ενος 20 χρονου για τον πατερα του ,και για την λατρεια αυτου του αθανατου αυτοκινητου :)

Jimmakos
19-05-11, 15:15
Να ξερες πόσες φορές σε έχω νιώσει φίλε... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Βαριόνται μωρέ.... + οτι δύσκολα τα πράγματα με τα οικονομικά οπότε τους δικαιολογω τους πατεράδες μας thumb

Λοιπόν το θέμα κατανάλωσης φίλε μου είναι σέρβις καθαρά... Βαλβίδες δεν είναι αλλιώς θα άκουγες τακ τακ τακ τακ τακ συνέχεια και δυνατά εσωτερικά του κινητήρα....

Πχ φίλτρο αέρα, λαδιών, μπουζί, βρώμικα μπέκ και λοιπά αν αλλάχθηκαν τότε δεν θα χεις τέτοιο πρόβλημα εκτός αν έχεις βαρύ ποδαράκι thumb

Unknown
19-05-11, 15:32
Να ξερες πόσες φορές σε έχω νιώσει φίλε... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Βαριόνται μωρέ.... + οτι δύσκολα τα πράγματα με τα οικονομικά οπότε τους δικαιολογω τους πατεράδες μας thumb

Λοιπόν το θέμα κατανάλωσης φίλε μου είναι σέρβις καθαρά... Βαλβίδες δεν είναι αλλιώς θα άκουγες τακ τακ τακ τακ τακ συνέχεια και δυνατά εσωτερικά του κινητήρα....

Πχ φίλτρο αέρα, λαδιών, μπουζί, βρώμικα μπέκ και λοιπά αν αλλάχθηκαν τότε δεν θα χεις τέτοιο πρόβλημα εκτός αν έχεις βαρύ ποδαράκι thumb

έτσι πρέπει ,να τους σεβόμαστε και να αγαπαμε την οικογενεια μας,τα λεφτα αυτα τα ειχα για εμενα, τα μαζευα για το καλοκαιρι αλλα δεν υπαρχει θεμα του αξιζει να του κανω δωρο.
Δεν ειναι οτι βαριεται τα οικονομικα ειναι δυσκολα,και δεν ειχε ενα στανταρ συνεργειο συνεχεια αλλου αλλου και αλλου,απο τοτε οπυ σταματησε στην αντιπροσωπεια.

Ναι,αφου θα γινουν ολα δεν πιστευω να συνεχισει να ειναι ετσι ,θα κανουν μετρηση με μηχανημα για την βενζινη κτλ. το πριν και το μετα και τι προβληματα βγαζει και καρτα καυσαεριων για να τα δω και μονος μου.(Παντως μπραβο στον κ. Περικλη Σωτηριαδη για το συνεργειο το μικρο που εχει αλλα θαυματουργο πιστευω και θελω να πιστευω).

Βαρυ ποδι δεν εχω,γιατι πολυ απλα εχω συνηθισει με την μηχανη ,δεν μ'αρεσει να τρεχω αλλο εαν βγω μια εγνατια 1 φορα τον χρονο σε αδειο δρομο να το ανοιξω να δω πως παει,ολοι το κανουν αυτο υπευθυνα.


Και ενα ακομα που ξεχασα να πω,ειναι αυτοματο κιβωτιο ,και οταν το αναβεις βαζεις D ταχητυτα και φευγεις,κανονικα ακους να αλλαζει 1 ταχυτητα δηλαδηαπο 1η παει 2η , αοπ το στροφομετρο το βλεπεις,καιεκει αρχιζει το γλεντι οσο και εαν πατησεις το γκαζι αυτο ανεβαζει στροφομετρο χωρις ταχητυτα,δηλαδη μενει στην ιδια και απλα ανεβαζει στροφες,οσο περναει η ωρα μολις φτασει στην 1 και κατι βαθμιδα η θερμοκρασια του αυτοκινητου τοτε στα ξαφνικα ολα πανε μια χαρα στις ταχητυτες,ειναι νατ ο δοκουμε και αυτο τι παιζει.

Οποτε τωρα ,πιστευω να δουλεψουν ολα ρολοι ... :) :shok:

Jimmakos
19-05-11, 15:36
Είσαι σε καλό δρόμο μην αγχώνεσαι απλά είχε αφεθεί στην τύχη του το άρμα!

Όλα θα φτιάξουν τώρα και έστω 2-3 φορές την εβδομάδα πάρτο και πήγαινε για ένα καφέ/μια βόλτα να κινείται!

Η ακινησία χαλάει τα αυτοκίνητα thumb :original:

Unknown
19-05-11, 15:44
καλά αυτό είναι σίγουρο.

Απλά πιστεύω οτι οσο και εαν μου ειπεο τι αυριο θα ειναι ετοιμο, δεν το πιστευω ρε συ ειναι πολλα τα πραγματα,μαλλον θα πρεπει να το παω και απο εβδομαδα.

Ποιος ξερει ?!

Συφμωνω τα χαλαει,αλλα θα το κινω εαν διορθωθει τοθεμα ταχυτητων,υδραυλικου τιμονιου,και καταναλωσης,και φυσικα φωτων!!!!!

Αγχώνομαι λίγο πολύ,γιατί όσο να'ναι το ετοιμάζω για δώρο :)

Unknown
20-05-11, 12:16
έπεστρεψα δριμητερος ,με φωτο κτλ. τωρα τις περναω στον υπολογιστη.

Επισης,ειδα τον αριθμο πλαισιου μπηκα σε μια ιστοσελιδα που μου ειπε ενα μελος απο εδω στο .fansinfo και εβαλα τον αριθμο και μου εβγαλε τι μοντελο ειναι ακριβως.

5' E34, Sedan
520i (M20)

Region: Europe
Version: Left-hand drive
Transmission: Automatic
Date: '88, June

δεν ήξερα καν οτι ήταν του '88 μοντέλο , νόμιζα του '90. μάλλον το βράδυ θα το έχω πάρει πιστεύω :)

Unknown
20-05-11, 12:40
https://i52.tinypic.com/2iszh9s.jpg

https://i51.tinypic.com/xdy0d3.jpg

για δείτε...

το φίλτρο το βάρεσα στο πάτωμα και φύγανε ,κομμάτια μαυρίλας σάπιο πράγμα σαν να λέμε όπως είανι το κάρβουνο αλλα δεν φαινονται καλα στην φωτο που τα εβγαλα στο πατωμα,αλλα εβαλα μια φωτο με το φιλτρο πως ηταν μολις το κοπανησα και παλι φαινετε το μαυρο

και ο αλλος ειναι ο σκασμενος σωληνας παντου ρωγμες και τρυπες..

Jimmakos
20-05-11, 14:18
Απλά δεν σας κάνανε ποτέ σέρβις.... Τσάμπα λεφτά σκάγατε!

Τώρα όσο αφορά τις ημερομηνίες, το αμάξι σου βγήκε απο το εργοστάσιο το 1988 και πήρε 1η άδεια για κυκλοφορία στην Ελλάδα το 1990 thumb

Unknown
20-05-11, 14:22
ακριβως τσαμπα λεφτα εσκαγε ο πατερας μου ,α ρε γμτ γιατι να μην ηξερα απο μικρος?! (ετυχε φορα να ακουσω οτι εσκασε νομιζω με δανειο 2000 ευρω ,και τελικα το προβλημα ηταν αξιας 100 ευρω στον εγκεφαλο ειχε λυγισει το πλαστικο και τα ειχε κανει ολα να υπολειτοργουν,τι σασμαν τι τα παντα του ειχαν αλλαξει,τα λαμογια!ΜΑΚΡΙΑ !)

Στα 20 μου βρηκα ? δεν πειραζει ομως καλιο αργα παρα ποτε.

Ναι ,βγηκε το 88' και εχω αδεια το 90'.

Σκυλι ... 22 χρονών :P , είπα να κάνουν και ένα γενικό Check ,Θα βγάλουμε και κάρτα καυσαερίων όλα να τα έχω στα χέρια μου αναλυτικά :)

Τους ανρθωπους θα τους κερασω μπυρα :P

Unknown
20-05-11, 21:08
αχχχχ τι ωραία που είναι η βόλτα με το μωρό :)

Σωλήνα Υδραυλικού = 100 ευρώ
Λάδια υδραυλικού καινούργια S1 = 15 ευρώ
Λάδια Μηχανής 4 λίτρα ,συνολική χωριτικότητα = 6 λιτρά είχε 2 μόνο μέσα = Shell V = 40 ευρώ
Φίλτρο λαδιού = 7 ευρώ
Φίλτρο αέρος καινούργιο = 15 ευρώ (ιταλικό)
Τακάκια πίσω EBC = 58 ευρώ

Δουλεια μηχανικού =60
Συνολικά = 285 ευρώ

Λάμπες Varta H1 White Shell ( τα ζητησα εγω συγκεκριμενα ) = 50 ευρώ ( 6αδα)
Δουλεια ηλεκτρολόγου = 10 ευρώ

Σύνολο όλο το μαλλί το πακέτο = 350 ευρώ.

( Μέσα στην δουλεια είχαμε ,κάρτα καυσαεριων,καθαρισμα εσωτερικο μηχανης, αλλαγη μπουζι καινουργιο,βαλαμε ενα καθαριστικο εντος του ντεποζιτου βενζινης 500ml δεν θυμαμαι ακριβως, το ειχα φερει εγω,διορθωση στο καντραν το προβλημα που ειχε με λαμπακι,ρυθμιση στις ταχυτητες που δεν εμπαιναν σωστα).

Αυτα....προσωπικά πίστευα οτι θα έβγαινε πολυ παραπανω.Αλλα νταξ ,το αμαξι φυσαει τωρα.

Απλα μου ειπε οτι στα επομενα 10.000 χλμ θα πρεπει να αλλαξω δισκους πισω φρενων ,ταμπουρα,εαν κανει εως τοτε 10.000 χλμ και δεν το εχω δωσει προαιρετικα μου ειπε.

Πολυ καλος ο μαστορας και ξηγημενος,οπως το ειχα προπει,απλα ειναι μικρη επιχειριση ,δηλαδη σε υπογειο οχι κατι το τρομερο,ειχαμε ενα θεμα με αποδειξεις,αλλα νταξ τα βρηκαμε κοπηκαν κανονικα ολα.Απλα δεν εβαλε ΦΠΑ 23 % στην δουλεια του ωστε να πληρωσω παραπανω,δηλαδη τα 16 ευρώ,κλαιν μαιν.Σημασια εχει οτι το μωρο εγινε ,σε λιγο θα βαλω και φωτος :):):):)

Leonidas_E39
20-05-11, 21:13
Αντε καλοταξιδο τωρα , αλλα που και που ριχτου και κανα σκισιμο δεν παθαινει τιποτα.

nikos ///M
20-05-11, 21:16
και μην εισαι τοσο αγχωδεις!!!
ειδες οτι τελικα δεν ηταν τιποτα
και το αυτοκινητο εγινε και πολλα λεφτα δεν εδωσες
χαλαρωσε λιγο!!!

Unknown
20-05-11, 21:25
M20 , μια χαρά.
Να'σε καλα.

Τώρα έιμαι με 40 λιτρα για ναδουμε ποσο θα καψει,κυριακη θα βγει και εξω να δω ποσα θα κανει μεχρι να φτασει στα 20 λιτρα.


ΦΩΤΟ.Σορρυ που εχω σβησει το γυρω γυρω αλλα ειναι στο σπιτι μου.

https://i307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/th_9db56e53.jpg (https://s307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/?action=view&current=9db56e53.jpg)https://i307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/th_93b2c22d.jpg (https://s307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/?action=view&current=93b2c22d.jpg)https://i307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/th_bad2b8ec.jpg (https://s307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/?action=view&current=bad2b8ec.jpg)https://i307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/th_f9525809.jpg (https://s307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/?action=view&current=f9525809.jpg)

Unknown
20-05-11, 21:26
είμαι αγχώδες άτομο οσο δεν φανταζεσε φιλε νικο μονο καρδια που δεν παθαινω ,χαχα!Οσο ναναι ειναι σημαντικο για τον πατερα μου ;)

Για ολα αυτα που ειχε,λιγα δεν εδωσα ? :) Δεν ειχε γινει και ποτε του Service απο οτι φανηκε στα πρακτικα :P

Jimmakos
20-05-11, 21:56
Πολύ κουβέντα πιάσαμε.... Πιές του το αίμα μωρέ τι το φοβάσαι :th_Laie_67-1:

Unknown
21-05-11, 10:13
χαχαχαχα, τι να το φοβάμαι άραγε? μην μου βγάλει και άλλα....

Jimmakos
21-05-11, 14:20
Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα thumb

Αυτά τα αυτοκίνητα ΔΕΝ βγάζουν προβλήματα εφόσον τα συντηρείς!
Άκου και εμένα κάτι ξέρω....

Unknown
21-05-11, 14:35
χαχαχα,το καθάρισα κιόλας πλάκα κάνεις ? :)

να σε πω,το φιλτρο αερος που μπορω να το δω μεσα στην μηχανη μπορεις να μου πεις ?

Jimmakos
21-05-11, 14:53
χαχαχα,το καθάρισα κιόλας πλάκα κάνεις ? :)

να σε πω,το φιλτρο αερος που μπορω να το δω μεσα στην μηχανη μπορεις να μου πεις ?

https://i307.photobucket.com/albums/nn312/AccountSaver/bad2b8ec.jpg

Το κουτί κάτω αριστερά είναι το φίλτρο αέρος....
Βγάζεις τα κλίψ, σηκώνεις το καπάκι και το βλέπεις

Unknown
21-05-11, 14:54
παιδια το αυτοκινητο φτιαχτηκε ειπαμε,δεν εχει κατι τωρα :)

Στο καντραν εχει θεμα,απο μονο του.