PDA

Επιστροφή στο Forum : ενα m3 e46, ενα 996 s και ενα ωραιο βραδυ...



nik200
14-05-11, 11:07
ηταν μια απο εκεινες τις μερες...οπου πραγματικα δεν θελουμε να τελειωσει και η χτεσινη..χαλαρη δουλεια στο γραφειο (σπανιο πλεον)..γυρισα και νωρις σπιτι..κοιμηθηκα μια χαρα μετα..και οπως ημουν ξεκουραστος ειπα και γω σαν ανθρωπος να βγαλω το bmw μια βολτα μακρινη και χαλαλι τις βενζινες και τα οποια προβληματα ειχα στο μυαλο μου....

με αυτα και με αυτα βρεθηκα στο riba's...εκανα ενα χαλαρο τσιγαρο ακουγοντας μουσικη..και πηρα σιγα σιγα το δρομο του γυρισμου...λιγο πριν τα λιμανακια βλεπω κατι μαυρο και χαμηλο να εχει κολλησει την μουρη του πισω απο το μιτριο...και επειδη γενικα το χω σαν αρχη οταν θελω να τρεξω να εχω τον ελεγχο τον αφηνω να με προσπερασει κανοντας δεξια και αρχιζω να ακολουθω εγω απο πισω ενα μαυρο porsche 996 carrera s..και ενω στις επομενες στροφες μας εκοβαν αμαξια..με το παιρναμε την παλια καντινα (τι ωραιες εποχες τοτε..με 2000 κοσμο εκει!!!) μενουμε οι δυο μας και μπαινουμε με 3η ψηλα στο μεγαλο πεταλο...εκει προσπερναμε και οι δυο πανω στη στροφη δυο αμαξια στα δεξια και το μ3 ξαφνικα δειχνει σαφως πιο υπακουο απο το porsche (που κανει κατι ψιλο-παντιλικια..ειμασταν οριο!!!) και αυτο φαινεται και στο μικρο πεταλακι μετα οπου εχω καλυτερο turn-in και τα αμαξια ειναι neck to neck..ουτε ιχνος υποστροφης το μιτριο αλλα αρκετοι κωλοι λογω 18αριων του 2004 (ναι ο αθεοφοβος τα εβαλα για να μαθω το αμαξι!!!!)....και εχω την αισθηση οτι το bmw ισως να ειναι και καλυτερο..γιατι ειχε κι αλλο...

βγαινοντας απο το μικρο πεταλο παταμε και οι δυο και μας κλεινει παλι ενας..και πεφτουμε σε χοντρα φρενα..και το παλικαρι με το porsche μου ζηταει και συγγνωμη (κουνωντας το χερι του!!ωραιος....)...πεφτουμε παλι σε κινηση και φτανοντας στην καβουριου..εχω επιλεξει το sport προγραμμα και παταμε αριστερη απο καμια 80αρα...μεχρι τα 180..και εφαγα γυρω στο 1-1.5 αμαξι....δυνατο το porschiko αλλα και πολυ ελαφρυ μπροστα σε μενα (1320kg vs 1580kg)..και 343hp vs 320hp...λογικο το αποτελεσμα μου φαινεται..

πυκνωνει η κινηση και καπου στην γλυφαδα το porsche παει μεσα...και εγω στην πορεια μου...συνεχιζω για το σπιτι χαλαρα...

ειλικρινα δεν με νοιαζει που εχασα στο πατημα..δεν εχουν νοημα αυτα για μενα.....το γεγονος ομως οτι ενα σενταν μπορουσε και ακολουθουσε στις στροφες, και σε καποια σημεια ισως υπερτερουσε σε μια αμιγως σπορ κατασκευη εμενα αυτο με ικανοποιησε πληρως και το παλικαρι με το porsche οταν τρεχαμε..ουτε με εκλεισε..ουτε κινδυνεψα.ουτε τιποτα....απλα χαρηκαμε εστω και για λιγο τα αυτοκινητα μας..παντα φιλικα..και ομορφα οπως πρεπει να ειναι στο δρομο...και πραγματικα χαρηκα που ειδα ενα cool παιδι ακομπλεξαριστο για το αν εχει porsche η ferrari να το παταει οπως του αρμοζει..γιατι η ουσια ειναι να περναμε καλα με οτι εχει ο καθενας..

υγ..να σαι καλα φιλαρακι με το porsche...και παντα να το πηγαινεις τερμα οπως κανω και εγω με οτι αμαξι και αν εχω...

TTS05
14-05-11, 13:41
Ωραια βολτα ακουγεται.....

Μια παρατηρηση μονο δεν υπηρχε carrera S στην 996 σειρα...μονο στην 997

Εβγαινε μονο 996 carrera που ηταν πισωκινητη 325ps 1400kg+
και υπηρχε και η carrera 4S η οποια ειναι 4κινητη 325ps παλι 1500kg περιπου
και οι 2 εκδοσεις με ιδιο κινητηρα boxster 3,6lt.

Υπηρχε και η προfacelift εποχη που δεν νομιζω να πετυχες τετοιο με 3,4lt μοτερ και 300ps.

nik200
14-05-11, 13:50
Ωραια βολτα ακουγεται.....

Μια παρατηρηση μονο δεν υπηρχε carrera S στην 996 σειρα...μονο στην 997

Εβγαινε μονο 996 carrera που ηταν πισωκινητη 325ps 1400kg+
και υπηρχε και η carrera 4S η οποια ειναι 4κινητη 325ps παλι 1500kg περιπου
και οι 2 εκδοσεις με ιδιο κινητηρα boxster 3,6lt.

Υπηρχε και η προfacelift εποχη που δεν νομιζω να πετυχες τετοιο με 3,4lt μοτερ και 300ps.

οχι στανταρ ηταν s αφου τον ειχα συνεχεια μπροστα..δεν ηταν 4s...απο μπροστα δεν το ειδα καλα..αρα λογικα 997...τοτε..αρα 355 αλογα??τοτε πολυ καλα σταθηκα...

bmwz3
14-05-11, 14:46
320 αλογα ηταν η 996 facelift και η απλη και η 4. η carrera 4s ειχε 325 αλογα και ειχε το πλατος του turbo που ειχε αρκετη διαφορα στο ματι και στους προφυλακτηρες και ειχε ενωμενα τα πισω φωτα. η profacelift ειχε 300 αλογα αρα δεν ηταν σιγουρα αυτη.!!

deepBLUE
14-05-11, 15:02
Αν ήταν 320ps δε σταθηκες καλα ίσως να επρπε να ήσουν κόπιος η λιγο μπροστά ,αν ήταν 350 τότε λογικό ακούγεται
Άποψη μου πάντα .
ΥΓ πως δε σε πέτυχα και γω 12~2 εκει γυρναγα

stef
14-05-11, 15:05
το γεγονος ομως οτι ενα σενταν μπορουσε και ακολουθουσε στις στροφες, και σε καποια σημεια ισως υπερτερουσε σε μια αμιγως σπορ κατασκευη

Έχεις Μ3 μετατροπή?:shok:

Thomelef
14-05-11, 15:11
λίγο δύσκολο να σου'ριχνε το 996. το Μ3 είναι πιο γρήγορο απο το 996, εν αντιθέση με το
997. το 997 απο τα 150 και μετά, απλά μας κουνάει το μαντήλι. το 996, του κουνάμε εμείς
το μαντήλι, σχεδόν σε κάθε ταχύτητα.

Panos 316T
14-05-11, 16:44
μπραβο και στους δυο οδηγους που ευχαριστιουνται δυο πολυ αξιολογα αυτοκινητα.

υγ: φοριεται πολυ το« bmw vs πορσε» τωρα τελευταια,της μοδας ειναι φαινεται ;)

MIKEN636
14-05-11, 17:10
[QUOTE=nik200;161949]ηταν μια απο εκεινες τις μερες...οπου πραγματικα δεν θελουμε να τελειωσει και η χτεσινη..χαλαρη δουλεια στο γραφειο (σπανιο πλεον)..γυρισα και νωρις σπιτι..κοιμηθηκα μια χαρα μετα..και οπως ημουν ξεκουραστος ειπα και γω σαν ανθρωπος να βγαλω το bmw μια βολτα μακρινη και χαλαλι τις βενζινες και τα οποια προβληματα ειχα στο μυαλο μου....


ατσα το Νικολα αλητειες βραδινιατικα...καλα κανω εγω ρε τελικα και σε λεω...
ΕΙΔΩΛΟΟΟ....:worthy::worthy::worthy::worth y:

Stunt Mike
14-05-11, 17:41
Έχεις Μ3 μετατροπή?:shok:

Οχι Stef Μ3 κουπε γνησιο ειναι,οικογενειακο εννοουσε ο Νικος οχι σενταν.......

stef
14-05-11, 17:57
Ααααα ΟΚ μπερδεύτηκα!
Συγγνώμη

Thomelef
14-05-11, 18:14
πάντως και τα 2 είναι φοβερά αυτοκίνητα, και πολύ ευχάριστα για τον οδηγό. σήμερα οδήγησα
ένα 997 s ενός πελάτη για λίγο, πείρα την κρυάδα, και έφυγα. ακόμα και αυτή η ασάφεια που
σου αφήνει λίγο το τιμόνι του ώρες ώρες, έχει την χάρη του ρε παιδί μου. σου δίνει την ιδέα
πως τα πάντα πρέπει να τα κάνεις εσύ, και πως δεν μπορεί να σε βοηθήσει πουθενά. έχει και
αυτό την χάρη του. πως να το κάνουμε...

ΔημήτρηςΜ3
14-05-11, 18:31
αφου καταβαθος ειμαστε και πορσακιδες
πολλοι αυτοι που μετα απο το Μ3 αποκτησαν πορκι

gnx
14-05-11, 19:13
To Μ3 ειναι δίπορτο σενταν. Καλα λεει ο άνθρωπος.

Thomelef
14-05-11, 19:17
To Μ3 ειναι δίπορτο σενταν. Καλα λεει ο άνθρωπος.

άρα κουπέ.:th_Laie_67-1:

doctore
14-05-11, 21:28
Η ωραιότερη βόλτα nik. Από Γλυφάδα μέχρι Ribas.
Kαι από Βουλιαγμένη μέχρι κολώνες, η τέλεια διαδρομή!!!

nik200
15-05-11, 09:42
βρε θα με τρελανετε??
ενα λαθος ειπα και γω..οτι το 3αρι μου βασιζεται σε ενα σενταν-οικογενειακο αμαξι και ειναι κουπε...και ναι 997 ηταν το porsche...αλλα δεν ειναι εκει η ουσια...και μην κολλαμε στην κοντρα..κοιταχτε ποσο καλο ειναι το μ3 να τα βαζει με ενα αυτοκινητο που εχει εξελιχθει αποκλειστικα για να στριβει..και ας ειναι ολα λαθος πανω του (σκεφτειτε 30 χρονια εξελιξης!!!)..και ο οδηγος του πραγματικα το ηξερε το αμαξι και το πηγαινε..διοτι εξ ορισμου τα 911 ειναι δυσκολα αμαξια...και μην ξεχναμε οτι δεν ειχα λαστιχα..7 ετιας ξερα πισω και καινουργια μπροστα..αν αυτα δεν ειναι τιμητικα για ενα αμαξι τοτε τι ειναι??...πραγματικα ενα μεγαλο μπραβο στην bmw..και στα δημιουργηματα της!!!εκει θελω να εστιασω με το ολο post...

υγ..το παιχνιδι εγινε με τα ηλεκτρονικα και των δυο αυτοκινητων στο off..που τουλαχιστον για το δικο μου αμαξι ειμαι απολυτα σιγουρος..και το porsche επαιρνε αρκετα μεγαλες γωνιες για να χει τα συστηματα στο on..και δεν φαινοταν να κοβει σε γκαζι μετα την παντα!!!..και αυτο κανει ακομα πιο αξιοπιστη την "αντιπαραθεση"...για να βγουν καποια συμπερασματα ασφαλη