PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW M3 E90 vs Mercedes Benz C63 AMG



Κωνσταντίνος
16-01-10, 10:09
Mercedes Benz C63 AMG beats BMW M3 E90 at tracktest λέει ο τίτλος.
Μήπως ομιλεί κάποιος την Γερμανική να μας μεταφράσει και εμάς

https://www.youtube.com/watch?v=TdCpxC5Wn2w

NickE60
16-01-10, 12:08
το νόημα που βγαίνει είναι ότι το 4λιτρο Μ είναι στην πράξη (μέσα στη συγκεκριμένη πίστα) σχεδόν ισάξιο μιας 6.3 ΑΜG. Αν η πίστα είχε περισσότερες ευθείες παρά στροφές το AMG θα είχε μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του, αν η πίστα είχε περισσότερες στροφές τότε το M θα ήταν πολύ μπροστά ...τo AMG είναι πιο δυνατό, το Μ είναι πιo "στριφτερό" και αξίζει τα λεφτά του περισσότερο.

yannisv
16-01-10, 12:13
Σωστός ο Νίκος και αν και δεν καταλαβαίνω γρι γερμανικά αυτό που λέει ο Νίκος συνοψίζει το προφίλ των δύο υπερ-αυτοκινήτων!

Κωνσταντίνος
16-01-10, 12:49
το νόημα που βγαίνει είναι ότι το 4λιτρο Μ είναι στην πράξη (μέσα στη συγκεκριμένη πίστα) σχεδόν ισάξιο μιας 6.3 ΑΜG. Αν η πίστα είχε περισσότερες ευθείες παρά στροφές το AMG θα είχε μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του, αν η πίστα είχε περισσότερες στροφές τότε το M θα ήταν πολύ μπροστά ...τo AMG είναι πιο δυνατό, το Μ είναι πιo "στριφτερό" και αξίζει τα λεφτά του περισσότερο.

Thanks για την μετάφραση και την περίληψη................

Driver M
16-01-10, 15:30
Θηρίο ανήμερο η Ε90 λέμε!! Και χωράει και την οικογένεια!

Αυτό βέβαια δεν είναι καλό αν συμπεριλαμβάνεται και η πεθερά...:th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
16-01-10, 16:20
Θηρίο ανήμερο η Ε90 λέμε!! Και χωράει και την οικογένεια!

Αυτό βέβαια δεν είναι καλό αν συμπεριλαμβάνεται και η πεθερά...:th_Laie_67-1:


Ισα ίσα που μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό να συμπεριλαμβάνεται και η πεθερά. Για μια έστω φορά. Και την φορά αυτή, να αξιοποιήσεις στο έπακρο της δυνατότητες του αυτοκινήτου...................

yannisv
16-01-10, 16:23
Ισα ίσα που μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό να συμπεριλαμβάνεται και η πεθερά. Για μια έστω φορά. Και την φορά αυτή, να αξιοποιήσεις στο έπακρο της δυνατότητες του αυτοκινήτου...................

...ενώ την έχεις φορτωμένη στη μπαγκαζιέρα-trailer!!!

Driver M
16-01-10, 16:33
Ισα ίσα που μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό να συμπεριλαμβάνεται και η πεθερά. Για μια έστω φορά. Και την φορά αυτή, να αξιοποιήσεις στο έπακρο της δυνατότητες του αυτοκινήτου...................

Aρκεί να μη σου φέρει την τσάντα της στο κεφάλι όπως οδηγάς και πέσεις σε καμιά κολώνα !

tamtamcafe
16-01-10, 19:14
το νόημα που βγαίνει είναι ότι το 4λιτρο Μ είναι στην πράξη (μέσα στη συγκεκριμένη πίστα) σχεδόν ισάξιο μιας 6.3 ΑΜG. Αν η πίστα είχε περισσότερες ευθείες παρά στροφές το AMG θα είχε μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του, αν η πίστα είχε περισσότερες στροφές τότε το M θα ήταν πολύ μπροστά ...τo AMG είναι πιο δυνατό, το Μ είναι πιo "στριφτερό" και αξίζει τα λεφτά του περισσότερο.

γιατι εμενα μου φαινεται οτι η μπεμπα δεν εχει τοσο καλο stability σε σχεση με τημ μερσεντα ?
γιατι εχω την εντυπωση οτι κουναει και γερνει περισσοτερο ?

NickE60
16-01-10, 19:36
γιατι εμενα μου φαινεται οτι η μπεμπα δεν εχει τοσο καλο stability σε σχεση με τημ μερσεντα ?
γιατι εχω την εντυπωση οτι κουναει και γερνει περισσοτερο ?


Μήτσο δεν ξέρω τι εννοείς ..αυτό που βλέπω είναι ότι η μπέμπα "βιδώνει" τη μούρη στις στροφές ...κι ας ντριφτάρει με τέρμα γκάζι ...ενώ η AMG στα ίδια σημεία "σουζάρει" ....γι αυτό και, αν και είναι 50+ άλογα πιο δυνατή ...έχει μόλις λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου διαφορά στο γύρο ...και φυσικά είναι γνωστό το ότι (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) η ΑΜG στον τομέα "κράτημα" δεν τα έχει καταφέρει και τόσο καλά. Το ότι βλέπεις να γέρνει λίγο το σασί, ελεγχόμενα όμως, ίσως να είναι θετικό για τον τομέα "πρόσφυση" και κατ' επέκταση τους χρόνους.

Thomelef
16-01-10, 23:36
Έχω αναρτήσει στο άλλο φόρουμ από δική
μου εμπειρία με τη συγκεκριμένη μερσινα...
Με το ταπεινό 46ρακι μου σε κλειστή διαδρομή
απλά τον εγδυσα τελείως...
Ένα πράγμα που αναγνωρίζω όμως για το μερκ
είναι η ατσαλη δύναμη του και ο ανατριχιαστικος -
τρομακτικος - εξωπραγματικος ήχος που αγγίζει τα
όρια της διαστροφης...

VanVIC
16-01-10, 23:40
...
Ένα πράγμα που αναγνωρίζω όμως για το μερκ
είναι ...και ο ανατριχιαστικος -
τρομακτικος - εξωπραγματικος ήχος που αγγίζει τα
όρια της διαστροφης...

Απίστευτος ήχος !!!

sierra
17-01-10, 01:14
Επειδή είμαι πορομένος, για εμένα μόνο ένα υπάρχει...BMW !!!!

kplc16
17-01-10, 06:10
γιατι εμενα μου φαινεται οτι η μπεμπα δεν εχει τοσο καλο stability σε σχεση με τημ μερσεντα ?
γιατι εχω την εντυπωση οτι κουναει και γερνει περισσοτερο ?

κι εγω νομιζω οτι το Ε90 βουταει λιγο περισσοτερο.Αλλα αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε αυτα δυο παραδοξως Ε90 θα διαλεγα.
Γνωμη εχουμε λεφτα δεν εχουμε

ΦΑΝΗΣ
17-01-10, 07:02
Axxx αυτός ο ήχος της Ε90 είναι όλα τα λεφτά!!!!!!!:v::v: