PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια για ε46 μ3 sport button



nik200
10-05-11, 09:52
μετα απο καποιο καιρο εξοικιωσης με το αμαξι..παρατηρω οτι το αμαξι ειτε στο δρομο ειτε σε drift ..εχει τελειως αλλη δυναμη και απλωνει σαφως καλυτερα και με αρκετα περισσοτερη ροπη χαμηλα..οταν εχω πατησει το κουμπι sport..χωρις το sport μου φαινεται το αμαξι σαν να εχει αλλη χαρτογραφηση πολυ πιο ηπια και σαν να μην ειναι 343 hp....μηπως με το sport πατημενο βγαζει αυτα τα αλογα???η πλακα ειναι οτι διαβασα το manual και δεν αναφερει κατι τετοιο..επισης καιει αρκετα παραπανω με το sport σε λειτουργια...

για διαφωτιστε με παρακαλω οι παλαιοτεροι γιατι μου κανει εντυπωση...τι ακριβως συμβαινει??

Thomelef
10-05-11, 10:08
πολύ απλά, αλλάζει το άνοιγμα της πεταλούδας σύμφωνα με το πάτημα του γκαζιού.
δλδ οι πεταλούδες ανοίγουν πιο πολύ, με πιο μικρό πάτημα. κάνε ένα πείραμα και θα
καταλάβεις ακριβώς τι παίζει. πείγαινε σταθερά με 3000 στροφές και πάτα το. θα δείς
πως θα ανοίξει το εξαπετάλουδο, και θα ανεβάσει στροφές. μετά βάλε μια ταχύτητα,
και με χαμηλές στροφές (πχ 2000) πάτα τέρμα. θα δείς πως δεν θα κάνει τπτ, μιάς
και είδη είσαι σε φάση wot. άρα, δεν έχεις και επιπλέον άλογα. είναι ακριβώς όπως
το booster το κουμπί sport στα 46άρια Μ3.

soc12r
10-05-11, 10:13
:thanks:

Gregory_///M
10-05-11, 10:23
Με το παράδειγμα που αναφέρει ο Θωμάς, καταλαβαίνεις ακριβώς τί γίνεται με το "μαγικό" κουμπί!

billarasm3
10-05-11, 10:26
σε καποιο περιοδικο ειχα διαβασει πως με το σπορτ κονταινει η διαδρομη της κρεμαριερας και οτι αλλαζει ο χρονισμος στα βανος εκτος απο την αποκριση στις πεταλουδες!!
μαλλον αρλουμπες ελεγαν!!

GEORGE316
10-05-11, 10:35
Αυτο με το κοντυμα της κρεμαριερας πιθανο ισχυει γιατι το τιμονι γινεται πιο αμεσο με το πατημα του κουμπιου.

billarasm3
10-05-11, 10:39
Αυτο με το κοντυμα της κρεμαριερας πιθανο ισχυει γιατι το τιμονι γινεται πιο αμεσο με το πατημα του κουμπιου.

ισως να γινεται πιο σκληρο!!!

turbodog
10-05-11, 10:51
δεν αλλαζει τιποτα αλλο (στο Ε46 Μ3.....σε αλλα αυτοκινητα αλλαζει ΚΑΙ αλλα πραγματα) εκτος απο το ποσο ανοιγουν οι πεταλουδες με το πατημα του γκαζιου. Ο soc12r με τα διαγραμματα που ποσταρε δειχνει και ποσο διαφορα εχουν μεταξυ τους.

EVERGET
10-05-11, 10:53
Aκριβώς όπως τα είπαν τα παιδιά παραπάνω. To sport δεν σου δίνει παραπάνω δύναμη παραμόνο αμεσότερη απόκριση στο γκάζι, ίσως γι αυτό να σου φαίνεται το αμάξι πιο νευρικό με το sport πατημένο. Προσωπικά πιστεύω πως στο drift το sport δε βολεύει και πολύ αφού το γκάζι χάνει λίγο από την προοδευτικότητά του.

nik200
10-05-11, 11:37
παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις:thanks:

...και μου φαινεται οτι κατι παιζει και με την κρεμαγιερα...εχω την αισθηση οτι κοβει καλυτερα και γρηγοροτερα..σαν να χω καλυτερη επαναφορα στο αναποδο..επιφυλασομαι βεβαια..

nik200
10-05-11, 11:57
Aκριβώς όπως τα είπαν τα παιδιά παραπάνω. To sport δεν σου δίνει παραπάνω δύναμη παραμόνο αμεσότερη απόκριση στο γκάζι, ίσως γι αυτό να σου φαίνεται το αμάξι πιο νευρικό με το sport πατημένο. Προσωπικά πιστεύω πως στο drift το sport δε βολεύει και πολύ αφού το γκάζι χάνει λίγο από την προοδευτικότητά του.

δεν βολευει πολυ το sport για την αρχικη τοποθετηση του αυτοκινητου..δηλαδη μεχρι να παρει την γωνια γιατι ειναι καπως αποτομο..βολευει ομως πολυ στο απλωμα μετα την πρωτη τοποθετηση καθως δεν χρειαζεται να μενεις στο γκαζι τοσο, και οποτε ασχολησε με το τιμονι..επισης βολευει πολυ οταν εχεις βαλει 3η και παιζεις..καθως στα δινει πιο ευκολα εκει που εχει αρχισει να μενει ουσιαστικα (παντα στο drift μιλαω) απο δυναμη...

υγ..εχω βαλει τα 18αρια πανω με λαστιχα 2004 και μαθαινω τα τερτιπια της μπεμπας....θα ακολουθησει και κανα βιντεακι σιγα σιγα...:whistle:

υγ..αυτο το κ@λοχειροφρενο γιατι δεν πιανει????κανει και κατι κουδουνακια...μολις το τραβαω (ακου πραγματα...) .....χιιχχιχιχιχιχι:ranting2:

Thomelef
10-05-11, 12:05
με το χειρόφρενο νίκο δεν θα βγάλεις και πολύ άκρη. όσο και να το σφίξεις, πάλι δεν θα
πιάνει καλά. δοκίμασε με φρένα να έχεις είσοδο. ξέρω πως δεν είναι το ίδιο ελεγχόμενα
όσο με το χειρόφρενο, ούτε και έχεις τόσο άμεση είσοδο και γύρισμα επίσεις, αλλά κάνεις
μια χαρά δουλίτσα πάλι. ένα καλό τσίμπημα, και τέλος. ειδικά εμείς που έχουμε smg, δεν
είναι ούτε καν να το σκεφτόμαστε για μπάσιμο με χειρόφρενο χωρίς συμπλέκτη. για να
μεταφέρεις το φορτίο πάντως, έστω και λίγο να πιάνει, δουλειά θα κάνεις. όχι τόσο καλή
όπως με ένα υδραυλικό, αλλά τα καταφέρνεις μια χαρούλα.

nik200
10-05-11, 12:20
με το χειρόφρενο νίκο δεν θα βγάλεις και πολύ άκρη. όσο και να το σφίξεις, πάλι δεν θα
πιάνει καλά. δοκίμασε με φρένα να έχεις είσοδο. ξέρω πως δεν είναι το ίδιο ελεγχόμενα
όσο με το χειρόφρενο, ούτε και έχεις τόσο άμεση είσοδο και γύρισμα επίσεις, αλλά κάνεις
μια χαρά δουλίτσα πάλι. ένα καλό τσίμπημα, και τέλος. ειδικά εμείς που έχουμε smg, δεν
είναι ούτε καν να το σκεφτόμαστε για μπάσιμο με χειρόφρενο χωρίς συμπλέκτη. για να
μεταφέρεις το φορτίο πάντως, έστω και λίγο να πιάνει, δουλειά θα κάνεις. όχι τόσο καλή
όπως με ένα υδραυλικό, αλλά τα καταφέρνεις μια χαρούλα.

παιδια μην τρελαθουμε..δεν ψαχνω για τρελες πολυτελειες με μαμα αμαξι στις παντες..και εχεις μεγαλο δικιο για τα φρενα..που τα χρησιμοποιω στις μεταφορες και για απλωμα!!!..ο σκοπος ειναι να μαθω το αμαξι σε ενα επιπεδο ικανο να μπορω να το ευχαριστιεμαι και οχι να το παω διχως αυριο με οτι ηθελε προκυψει απο ζημιες..

turbodog
10-05-11, 12:22
παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις:thanks:

...και μου φαινεται οτι κατι παιζει και με την κρεμαγιερα...εχω την αισθηση οτι κοβει καλυτερα και γρηγοροτερα..σαν να χω καλυτερη επαναφορα στο αναποδο..επιφυλασομαι βεβαια..

Φιλε μου, οπως ειπα/ειπαμε και παραπανω το μονο που αλλαζει ειναι το ποσο γρηγορα ανοιγουν οι πεταλουδες και τιποτα αλλο. Ειμαι σιγουρος σε αυτο. Τωρα η αισθηση που αποκομιζει ο καθενας απο το αυτοκινητο του ειναι κατι υποκειμενικο, αυτο ομως δεν εχει να κανει με την πραγματικη διασταση των πραγματων. Το sport ΔΕΝ αλλαζει ουτε κρεμαγιερες, ουτε επαναφορες ουτε τιποτα αλλο.

Thomelef
10-05-11, 12:46
ρε νίκο, αφού είδη δοκιμάζεις μπασίματα με χειρόφρενο...αλλιώς πως κατάλαβες ότι δεν πιάνει
καλά το χειρόφρενο???απο τα λεγόμενα σου, καταλαβαίνουμε πως προσπαθείς να μπαντηλικώσεις
το αυτοκίνητο σου, με ότι διαθέτει...εγώ πχ, δεν το δοκίμασα ποτέ, γιατί δεν μπορώ λόγο σαζμάν.
ακόμα όμως και να είχα συμπλέκτη, δεν θα το έκανα, γιατί το λυπάμαι. η διπύστωση που έκανα,
δημιουργήθηκε όταν με καινούριες σιαγόνες χειρόφρενου και καλό σφήξιμο του χειρόφρενου,
το αμάξι σε κλήση, ψιλοτσουλούσε. άρα, το χειρόφρενο έτσι όπως είναι φτιαγμένο, δεν είναι
και τόσο σφιχτό όσο θα θέλαμε να είναι μερικοί.
όσο για το τιμόνι, είναι ότι λέει ο μήτσος παραπάνω. ίσως να σε ξεγελάει, επειδή το αμάξι
γίνεται λίγο πιο απότομο, και νομίζεις πως είναι σε όλα του πιο απότομο.

nik200
10-05-11, 13:51
ρε νίκο, αφού είδη δοκιμάζεις μπασίματα με χειρόφρενο...αλλιώς πως κατάλαβες ότι δεν πιάνει
καλά το χειρόφρενο???απο τα λεγόμενα σου, καταλαβαίνουμε πως προσπαθείς να μπαντηλικώσεις
το αυτοκίνητο σου, με ότι διαθέτει...εγώ πχ, δεν το δοκίμασα ποτέ, γιατί δεν μπορώ λόγο σαζμάν.
ακόμα όμως και να είχα συμπλέκτη, δεν θα το έκανα, γιατί το λυπάμαι. η διπύστωση που έκανα,
δημιουργήθηκε όταν με καινούριες σιαγόνες χειρόφρενου και καλό σφήξιμο του χειρόφρενου,
το αμάξι σε κλήση, ψιλοτσουλούσε. άρα, το χειρόφρενο έτσι όπως είναι φτιαγμένο, δεν είναι
και τόσο σφιχτό όσο θα θέλαμε να είναι μερικοί.
όσο για το τιμόνι, είναι ότι λέει ο μήτσος παραπάνω. ίσως να σε ξεγελάει, επειδή το αμάξι
γίνεται λίγο πιο απότομο, και νομίζεις πως είναι σε όλα του πιο απότομο.

κι ομως κανεις λαθος...ειμαι πολυ συντηρητικος με αυτο το αμαξι.. αυτο δεν ειναι το αμαξι πιστας μου..ειναι το πολιτικο μου αμαξι..οποτε ολα με ρεγουλο....και στο κατω κατω με δυο παντες με λαστιχα φιτιλια σε λιωμα δρομο δεν παθαινει τιποτα το αμαξι..εγω σαν φιλοσοφια μου εχω να μαθαινω το αμαξι μου οσο πιο καλα μπορω..στην προκειμενη περιπτωση για να αποφυγω τις ζημιες κανω λιγα πραγματα απλα για να καταλαβω αντιδρασεις..και να μαθω συμπεριφορα στο οριο και μετα απο αυτο..επ ουδενι δεν το "καιω"..

οσαναφορα την κρεμαγιερα..δεν εχω κανενα λογο να μην σας πιστεψω..η αισθηση ορισμενες φορες ξεγελα!!!

nik200
11-05-11, 09:15
κατι ασχετο..στον φιλο thomelef..

ο μπροστα προφυλακτηρας csl ποσο κοστιζει????χαζευα το 46αρι σου και επεσε το ματι μου εκει..πανεμορφος!!!

και κατι σχετικο...
το 46αρι μου οπως ειπα ειναι το αμαξι για ταξιδια και βολταδικο και δεν προκειται ever να το σκισω στις παντες..ειναι πραγματικα κριμα να κανω κατι τετοιο..αυτες τις μερες θα δωσω και το kadettaki..και θα φτιαξω αλλο αμαξι σιγα σιγα για πιστα..ισως κανα 36αρι...ιδωμεν..

Thomelef
11-05-11, 09:47
κατι ασχετο..στον φιλο thomelef..

ο μπροστα προφυλακτηρας csl ποσο κοστιζει????χαζευα το 46αρι σου και επεσε το ματι μου εκει..πανεμορφος!!!

και κατι σχετικο...
το 46αρι μου οπως ειπα ειναι το αμαξι για ταξιδια και βολταδικο και δεν προκειται ever να το σκισω στις παντες..ειναι πραγματικα κριμα να κανω κατι τετοιο..αυτες τις μερες θα δωσω και το kadettaki..και θα φτιαξω αλλο αμαξι σιγα σιγα για πιστα..ισως κανα 36αρι...ιδωμεν..

μαζί με περαστικά και βάψιμο, όλα μαζί βγήκαν περίπου 7.5 κατοστάρικα. τον
προφυλακτήρα τον αγόρασα απο τον ζέφκα. πάντως θέλει γάτα λαμαρινά για
την τοποθέτηση. εμένα κάθεται αρκετά καλά, αν και μπορούσε και ελαφρώς
καλύτερα. αν τον αγοράσεις, να πείς στον λαμαρινά, να σου κόψει την πατούρα
που έχει η τρύπα, ίσα ίσα για να κάτσει το σιτάκι. αλλιώς φαίνεται το πλαστικό
μέσα απο το σιτάκι, και είναι σαν καρναβάλι.

Z-man
11-05-11, 12:20
Λογικα πατωντας το sport κουμπι ανοιγεις πιο πολυ τις πεταλουδες αρα αυξανεις κ την καταναλωση ,ετσι δεν ειναι..?

nik200
11-05-11, 18:33
Λογικα πατωντας το sport κουμπι ανοιγεις πιο πολυ τις πεταλουδες αρα αυξανεις κ την καταναλωση ,ετσι δεν ειναι..?

οπως ειναι και λογικο..και στην πραξη ισχυει καιει παραπανω...

nik200
11-05-11, 18:35
μαζί με περαστικά και βάψιμο, όλα μαζί βγήκαν περίπου 7.5 κατοστάρικα. τον
προφυλακτήρα τον αγόρασα απο τον ζέφκα. πάντως θέλει γάτα λαμαρινά για
την τοποθέτηση. εμένα κάθεται αρκετά καλά, αν και μπορούσε και ελαφρώς
καλύτερα. αν τον αγοράσεις, να πείς στον λαμαρινά, να σου κόψει την πατούρα
που έχει η τρύπα, ίσα ίσα για να κάτσει το σιτάκι. αλλιώς φαίνεται το πλαστικό
μέσα απο το σιτάκι, και είναι σαν καρναβάλι.

ευχαριστω πολυ...υπερβολικα πολλα δεν ειναι..να λεμε και του στραβου το δικιο...πολυ πιθανο να το κανω καποια στιγμη...

Thomelef
11-05-11, 19:16
ευχαριστω πολυ...υπερβολικα πολλα δεν ειναι..να λεμε και του στραβου το δικιο...πολυ πιθανο να το κανω καποια στιγμη...

αν αναλογιστείς πως ο vortsteiner έχει κάνα 1300άρι και ο μαμά κάνα 2500άρι,
ναι its a bargain

Stunt Mike
11-05-11, 19:57
κι ομως κανεις λαθος...ειμαι πολυ συντηρητικος με αυτο το αμαξι.. αυτο δεν ειναι το αμαξι πιστας μου..ειναι το πολιτικο μου αμαξι..οποτε ολα με ρεγουλο....και στο κατω κατω με δυο παντες με λαστιχα φιτιλια σε λιωμα δρομο δεν παθαινει τιποτα το αμαξι..εγω σαν φιλοσοφια μου εχω να μαθαινω το αμαξι μου οσο πιο καλα μπορω..στην προκειμενη περιπτωση για να αποφυγω τις ζημιες κανω λιγα πραγματα απλα για να καταλαβω αντιδρασεις..και να μαθω συμπεριφορα στο οριο και μετα απο αυτο..επ ουδενι δεν το "καιω"..
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχα!!!Ρε χιουμορ που'χει αυτο το παιδι! :hystericalbs1::th_Laie_67-1: Ακου εκει ''δεν το καιω'' χαχαχαχαχα Να'σαι καλα ρε φιλαρακι,μ'εκανες και γελασα! thumb

Υ.Γ. Καλως ηρθες στον κοσμο του αχρηστου χειροφρενου της BMW....

nik200
11-05-11, 20:13
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχα!!!Ρε χιουμορ που'χει αυτο το παιδι! :hystericalbs1::th_Laie_67-1: Ακου εκει ''δεν το καιω'' χαχαχαχαχα Να'σαι καλα ρε φιλαρακι,μ'εκανες και γελασα! thumb

Υ.Γ. Καλως ηρθες στον κοσμο του αχρηστου χειροφρενου της BMW....

μιχαλη..σταματα..δεν ξερουν ολοι ποσο μεγαλος καφτης ειμαι...(ωχ τα λεω δημοσια!!!!)αχχαχααχαχχααχα χαχ

επρεπε να ακουσετε την περιγραφη του mike οταν τον εβαλα στην αγια μαρινα με τον καντεταρο...πρωτη κουβεντα μετα....πολυ ανθεκτικα τα παλια αμαξια..αχαχαχχααχχαχαχαχχ ααχαχ:th_Laie_67-1::thumbsup:

υγ...δεν θα παρω 36αρι...????τις μπιελες απο πανω θα του βγαλω!!!!!!ειπαμε drift=no mechanical sympathy!!!!

Stunt Mike
11-05-11, 20:18
Εγω παντως στο νεο μου project βαζω σασμαν απο kadett!!!χαχαχαχαχα!!

nik200
11-05-11, 20:22
Εγω παντως στο νεο μου project βαζω σασμαν απο kadett!!!χαχαχαχαχα!!

στο βουνο...οταν μαθαινα καταβαση καθε φορα...μα καθε φορα..ακουγοταν το συγχρονιζε της 3ης..και στα 3-3.5χρονια που εχω το αμαξι τα αλλαξα ολα πλην του σασμαν!!!!!ακομα αντεχει..:th_Laie_67-1:

καλη λυση mike!!!!!