PDA

Επιστροφή στο Forum : [E93 M3] Αφαίρεση στιγμάτων & γυάλισμα / κέρωμα



Monsta
09-05-11, 18:00
Ένα πολύ σπέσιαλ όχημα σήμερα ενός αγαπητού φίλου για λίγη περιποίηση.

Το αυτοκίνητο έτυχε να κάτσει κάτω από δέντρα και γέμισε ένα κολλώδες -μπλιαξ- μαύρο υγρό που στέγνωσε και πέτρωσε. Στη προσπάθεια του ιδιοκτήτη να τα αφαιρέσει με ειδικό σπρέι για ρετσίνια, το καρουμπαλάκι που είχε κάνει το στίγμα έφυγε μεν, όμως έμεινε το σημάδι του πάνω στο βερνίκι. Επίσης πάνω στη προσπάθειά του, το έτριψε λίγο παραπάνω απ όσο έπρεπε με αποτέλεσμα να κάνει και μερικές θαμπάδες. Ευτυχώς δεν συνέχισε και το έφερε για περαιτέρω εξέταση.

Επειδή έχουμε αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις από στίγματα από δέντρα, ενημερώνω ότι είναι πολύ επικίνδυνα και λίγες φορές έχουμε καταφέρει να αφαιρέσουμε ΚΑΙ το στίγμα που αφήνουν πάνω στο βερνίκι.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν.....

α) ΜΗ παρκάρετε κάτω από δέντρα διότι καραδοκεί επιπλέον κίνδυνος εκτός της παραδοσιακής κουτσουλιάς.

β) Τα στίγματα αυτά δεν αντιμετωπίζονται καθόλου εύκολα και αν δεν αφαιρεθούν ΑΜΕΣΩΣ και προλάβουν να στεγνώσουν, θέλουν τη φροντίδα κάποιου που ξέρει τι κάνει.


Θα αρχίσω από το κλασικό claying για να πάρετε μια ιδέα τι είχε πάνω του τ αμάξι. Το clay bar ήταν ολοκαίνουριο. Φυσικά τα στίγματα, όπως είπα και παραπάνω, έμειναν πάνω στο βερνίκι, η πλαστελίνη απλά τα 'κούρεψε'.


Άρα το αυτοκίνητο έχριζε κι άλλη δουλειά. Αρκετά περισσότερη...

bill_m3
09-05-11, 18:20
Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει τέλεια δουλειά για τον φίλο Νίκο :original: :original: :original:

panos90
09-05-11, 19:00
υπαρχουν και χειροτερα..
παρκαρω καθημερινα κατω απο πευκα..
μεχρι και κλαδι ολοκληρο εχω βρει στην οροφη του αμαξιου..

//το καλοκαιρι που θα απαλλαχθει απο την απειλη των ρετσινιων θα γινει το συμμαζεμα:original:

stef
09-05-11, 19:03
Απλά πήγαινε κ πάρκαρε πιο μάκρυα!!
Μανία έχετε μ αυτά τα δέντρα!! χαχα

merlin
09-05-11, 20:55
Βαρύ περιστατικό, σύμφωνα με την διάγνωση του γιατρού...:ranting2:

Αλλά ο γιατρός είναι εξαιρετικός και ελπίζω την πλήρη ίαση...:original:

Χρίστος
09-05-11, 21:25
ειναι αμαξι που σηκωνει πολλα "μαγικα" !!

Monsta
10-05-11, 07:53
Αυτά τα διαβολεμένα στίγματα είχαν κολλήσει παντού ακόμα και στα νίκελ.

Monsta
10-05-11, 19:26
Σήμερα ολοκληρώθηκε το project.

Τα νέα είναι πολύ καλά. Καταφέραμε να αφαιρέσουμε ΚΑΙ τα σημάδια που είχαν αφήσει τα στίγματα αυτά. Το αυτοκίνητο έχει επανέλθει στο 100% και βέβαια είμαι πολύ χαρούμενος!!!!! :thumbsup:


Οι δύο παρακάτω φωτογραφίες αποκομίζουν το 'πριν' και το 'μετά' σε ένα σημείο του καπό.


Επιπλέον εκεί όπου βλέπετε τον κόκκινο κύκλο είναι ένα από τα πολλά σημάδια της 'άχνας' βερνικιού από μία τοπική βαφή / επισκευή που είχε γίνει στο παρελθόν στο αυτοκίνητο. Όπως έχω γράψει πάααααρα πολλές φορές στο παρελθόν (μάλλον του Νίκου του διέφυγε), ΔΕΝ κάνουμε ποτέ τοπικές βαφές σε οριζόντιες επιφάνειες ακόμα κι αν το κατάστημα διαθέτει φούρνο. Το αποτέλεσμα δεν θα είναι ικανοποιητικό και θα φαίνεται το 'σβήσιμο' του βερνικιού, παρέα με την άχνα που έχει κάτσει από πάνω.

Monsta
10-05-11, 19:32
Και μία αναμνηστική από το κυριλέ ΤΕΡΑΣ.

:thanks: for looking. :original:

stef
11-05-11, 00:12
Πολύ ωραίο
Δείξε μας και λίγο εσωτερικό!!!!

yodas
11-05-11, 08:20
Κούκλα έγινε...το ήθελε το φρεσκαρισματάκι του...Εύγε Κώστα. όσο για τον κύριο Νίκο να σταματήσει τις ασχολίες τις περίεργες κάτω από δέντρα...

merlin
11-05-11, 09:53
Αλλος έχει το όνομα του μάγου και άλλος την χάρη.... thumb

Ο Κώστας έκανε τρελά μαγικά και το αυτοκίνητο έγινε πιό καινούργιο από αντιπροσωπείας !!! :original:

Διορθώθηκαν και κάποιες παλιές αμαρτίες, από τοπική βαφή στο καπώ, που είχε γίνει για να καλυφθούν χτυπήματα από πέτρες...:ranting2:

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό !!! :shok:

Γιατρέ μου, υποκλίνομαι !!! :notworthy:

:thnx:

Monsta
11-05-11, 10:14
Always a pleasure!! You know it thumb

z3 2.2
11-05-11, 10:24
Μια παρατηρηση εχω να κανω μονο Κωνσταντινε.
Θες ενα νουμερο μικροτερα γαντια!!!!!

Monsta
11-05-11, 10:50
Όχι ρε. Ξεχειλώνουν από το νερό και τη χρήση. :)

z3 2.2
11-05-11, 10:55
Όχι ρε. Ξεχειλώνουν από το νερό και τη χρήση. :)

Θα επερπε τοτε να τα εχεις αλλαξει.....τουλαχιστον για την φωτογραφιση βρ αδερφε.
Ελπιζω να παιρνεις αυτα που δεν εχουν ταλκ μεσα.....
Τς τς τς τι ψυχαναγκαστικουλης εισαι????thumb

Vasilis
11-05-11, 11:01
ευγε για το αποτελεσμα!thumb

Αυτο το αυτοκινητο ομως ειναι ακομα πιο Ωραιο κ Κυριλε οταν το δειτε με τον ιδιοκτητη στο τιμονι!:original:

Αρχοντια λεμε ρε παιδι μου...:thumbsup:

Monsta
11-05-11, 11:20
Εγώ θέλω να δω το Νίκο να το παντιλικώνει με το 'big gulp' στη ποτηροθήκη !!!!!

merlin
11-05-11, 12:30
Αρχοντια λεμε ρε παιδι μου...:thumbsup:

Ναι... :hystericalbs1:

Λέει ο κόσμος "Χοντρός και με Μ3"... άρχοντας θα είναι... επανήλθε το κατοχικό σύνδρομο... :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:


Εγώ θέλω να δω το Νίκο να το παντιλικώνει με το 'big gulp' στη ποτηροθήκη !!!!!

Ζηλεύεις... γιατί τα 46άρια δεν έχουν ποτηροθήκες... :original:
... μπορείς να βάλεις aftermarket, αυτές που θυλικώνουν στα παράθυρα... :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

z3 2.2
11-05-11, 13:06
... μπορείς να βάλεις aftermarket, αυτές που θυλικώνουν στα παράθυρα... :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Ωπα φιλος....μη κοροιδευεις γιατι
1.Και εγω αυτη ειχα στο Zed αμα πηγαινα ταξιδι !
2.Οποιος κοροιδευει-κοροιδευει τα μουτρα του :tease:

aristent
11-05-11, 18:36
Αλλος έχει το όνομα του μάγου και άλλος την χάρη.... thumb

Ο Κώστας έκανε τρελά μαγικά και το αυτοκίνητο έγινε πιό καινούργιο από αντιπροσωπείας !!! :original:

Διορθώθηκαν και κάποιες παλιές αμαρτίες, από τοπική βαφή στο καπώ, που είχε γίνει για να καλυφθούν χτυπήματα από πέτρες...:ranting2:

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό !!! :shok:

Γιατρέ μου, υποκλίνομαι !!! :notworthy:

:thnx:

Δεν το ειχε αναφερει αρχικα ο Κωστας οτι ηταν το δικο σου,αλλα λεω δε μπορει ο Νικος ειναι....με γεια το νεο γυαλισμα λοιπον και προσοχη τωρα να μεινει ετσι!!!!....θελω να καθρεφτιζονται ολοι στο οχημα σου στη συναντηση!!!!:thumbsup:

ΥΣ.....και η μικρη μου κορη θελει και φωτογραφηση με το οχημα σου....μαλλον για το δειξει στις φιλες της η για το ....facebook!!!!....:thumbsup:

merlin
11-05-11, 21:02
....θελω να καθρεφτιζονται ολοι στο οχημα σου στη συναντηση!!!!.....και η μικρη μου κορη θελει και φωτογραφηση με το οχημα σου....μαλλον για το δειξει στις φιλες της η για το ....facebook!!!!....:thumbsup:

Θα το πάρεις γυαλισμένο, θα το ξεσκεπάσεις, θα πάς την οικογένεια βόλτα και θα κάνεις και την φωτογράφιση...:original:

Δεν θα σου στοιχίσει και πολύ ακριβά... δύσκολοι καιροί... ίσα τα έξοδα να βγάλουμε... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Υ.Γ. Δεν χαλάμε χατήρι, ότι θέλουν οι κόρες μας !!! Γνήσιοι χαζομπαμπάδες !!!

aristent
12-05-11, 06:10
Θα το πάρεις γυαλισμένο, θα το ξεσκεπάσεις, θα πάς την οικογένεια βόλτα και θα κάνεις και την φωτογράφιση...:original:

Δεν θα σου στοιχίσει και πολύ ακριβά... δύσκολοι καιροί... ίσα τα έξοδα να βγάλουμε... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Υ.Γ. Δεν χαλάμε χατήρι, ότι θέλουν οι κόρες μας !!! Γνήσιοι χαζομπαμπάδες !!!

Αντε βρε,θα σου δωσω και εγω την 5αρα για βολτα,να ερθουμε στα ισια....που καιροι για εξοδα!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Νικο εισαι ο μονος στο φορουμ με Μ3,που μπορει και :shok:"εξαφανιζει" μεταλλικη οροφη!!!...αυτο ειναι "μαγικο" ,πως να το κανουμε?!!!!...πολλοι θα θελουν φωτογραφηση!!!!...ετοιμασου για πολλες φωτο!!!!....βολτες με δανεικα οχηματα απαγορευονται,ειδικα σε χαρουμενες στιγμες,μη χαλασουμε τη γιορτη!!! :thumbsup:

ΥΓ.μονο εγω, λογο "καμμενου εγκεφαλου" και κατω απο απολυτα ελεγχομενες συνθηκες,βλεπε αεροδιαδρομο κλπ.,θα βολταρω για πολυ λιγο εναν....V10 απο Πατρα μερια!!!!!!......

yodas
12-05-11, 08:28
Νικο εισαι ο μονος στο φορουμ με Μ3,που μπορει και :shok:"εξαφανιζει" μεταλλικη οροφη!!!.

goux goux...

Gregory_///M
12-05-11, 08:38
...Νικο εισαι ο μονος στο φορουμ με Μ3,που μπορει και :shok:"εξαφανιζει" μεταλλικη οροφη!!!...

Άρη όταν θα δεις του Γιώργου-Yodas το "γάμπριο"...απλά δεν θα μπορείς να μιλήσεις....:shok::whistle:


Νικο εισαι ο μονος στο φορουμ με Μ3,που μπορει και :shok:"εξαφανιζει" μεταλλικη οροφη!!!.

goux goux...

Γιώργο, δεν το ξέρει το δικό σου "Τέρας" ο Άρης.........:th_Laie_67-1:

Gregory_///M
12-05-11, 08:40
Νικόλα, μεγειά το γυάλισμα................σαν καινούριο πάλι,ε?

merlin
12-05-11, 08:52
Εντελώς καινούργιο !!!
Μέχρι και οι μπούκες απο τις εξατμίσεις γυάλισαν....

Τι να μας πεί ο yodas με το ξεπλυμένο χρώμα... Χαχαχα !!!

Από Blau ξεκίνησε και αφού έξοψε απο τον ήλιο, το είπαν silverstone...

:) :) :) :) :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

yodas
12-05-11, 10:09
Εσύ αγαπητέ Νικόλαε που το άφησες να γίνει ζέβρα από τα στίγματα τι έχεις να πεις;
Τώρα βέβαια που είσαι γυαλισμένος....το παίζεις μπρούκλης!

merlin
12-05-11, 10:22
Εσύ αγαπητέ Νικόλαε που το άφησες να γίνει ζέβρα από τα στίγματα τι έχεις να πεις;
Τώρα βέβαια που είσαι γυαλισμένος....το παίζεις μπρούκλης!

και εγώ σ' αγαπάω !!!:original:

Θα του ετοιμάσουμε του Άρη φωτογράφιση special !!! :rally:
Να τους τρελάνει η μικρή στο Facebook..........:shok:

yodas
12-05-11, 10:51
Πλάκα πλάκα θα είναι όντως ωραία φωτογράφιση...ελπίζω ο κύριος Gant να βάλει τα δυνατά του

aristent
12-05-11, 16:15
Νικο εισαι ο μονος στο φορουμ με Μ3,που μπορει και :shok:"εξαφανιζει" μεταλλικη οροφη!!!.

goux goux...

:doh: καθαριστε με!!! :gun_bandana::grin:

Ωχ,πως σε ξεχασα?????και εχω δει και τις εξτρα ζαντες που εβαλες στο Χρηστο!!!!!!!
...και δε μιλαμε για οτι και οτι //Μ3 γαμπριο!!!!:notworthy:

:whistle:ασε που ειναι και να ανεβω σαλονικα κατα πασα πιθανοτητα το Σ/Κ 21-5....θα με βρεις στο δρομο και θα με κυνηγας,.....χεχεχεχε αστα τι λεω? .....μαλλον εγω δε θα σε κυνηγαω αλλα δε θα σε προλαβαινω!!!!:thumbsup:

yodas
12-05-11, 18:27
έλα εσύ και θα σε βγάλω βολτίτσα...