PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με καλωδιωση κινητηρα 116



vasilis116
09-05-11, 10:02
Καλημερα. Μετα τα προβληματα με τους πολλαπλασιαστες τωρα ερχεται να προστεθει & η καλωδιωση κινητηρα. Με λιγα λογια, μου αναβε το λαμπακι του κινητηρα & DTC, & ταυτοχρονα επεφτε & η αποδοση του, (μου το εκανε & σε προσπεραση!!!!!!!!), πηγα στο συνεργειο BMW να μου πουν τι συμβαινει, η απαντηση ειναι οτι πρεπει να αλλαξουμε καλωδιωση & πεταλουδα γκαζιου, κοστος 850 ευρω!!! Μετα απο επικοινωνια με τα κεντρικα η απαντηση ηταν:[Καταρχάς, θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για τα προβλήματα που μας αναφέρετε ότι προέκυψαν με το αυτοκίνητό σας και την όποια ταλαιπωρία συνεπάγεται αυτών.

Ωστόσο, όπως και εσείς θα συμφωνήσετε μαζί μας, παρά το υψηλό επίπεδο στην ποιότητα κατασκευής που συνεπάγεται το όνομα της BMW, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να παρουσιαστεί κάποια τυχαία δυσλειτουργία, την οποία υποχρεούμαστε να αποκαταστήσουμε μέσω του επίσημου δικτύου των εξουσιοδοτημένων επισκευαστών BMW και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Σχετικά δε με την βλάβη που μας αναφέρετε στην επιστολή σας και λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία του αυτοκινήτου σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως δυστυχώς, η επισκευή δεν μπορεί να καλυφθεί στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης του οχήματος, καθώς αυτή έχει λήξει από τις 09.01.2009.
Σε κάθε περίπτωση, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε μαζί μας για το ζήτημα αυτό και να σας διαβεβαιώσουμε ότι όλα τα σχόλια και παράπονα των πελατών είναι πολύ σημαντικά για εμάς, καθώς βοηθούν στη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών, τόσο της BMW Hellas, όσο και των επίσημων μελών του δικτύου μας.]
Αυτο ειναι το υψηλο επιπεδο & η ΠΟΙΟΤΗΤΑ κατασκευης!!!!!! Εδω υπαρχει μια βλαβη, (αστοχια υλικου θα το ελεγα εγω), που ουτε σε κινεζικο αυτοκινητο δεν παρουσιαζετε. Γνωμη μου, η BMW επρεπε να αναλαβει την αντικατασταση του ελλατωματικου ανταλλακτικου χωρις χρεωση.
Υ.Γ Απο οτι εχω μαθει το προβλημα υπαρχει & σε αλλα αυτοκινητα!!!!!

nikos1400
09-05-11, 10:35
Καλημερα. Μετα τα προβληματα με τους πολλαπλασιαστες τωρα ερχεται να προστεθει & η καλωδιωση κινητηρα. Με λιγα λογια, μου αναβε το λαμπακι του κινητηρα & DTC, & ταυτοχρονα επεφτε & η αποδοση του, (μου το εκανε & σε προσπεραση!!!!!!!!), πηγα στο συνεργειο BMW να μου πουν τι συμβαινει, η απαντηση ειναι οτι πρεπει να αλλαξουμε καλωδιωση & πεταλουδα γκαζιου, κοστος 850 ευρω!!! Μετα απο επικοινωνια με τα κεντρικα η απαντηση ηταν:[Καταρχάς, θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για τα προβλήματα που μας αναφέρετε ότι προέκυψαν με το αυτοκίνητό σας και την όποια ταλαιπωρία συνεπάγεται αυτών.

Ωστόσο, όπως και εσείς θα συμφωνήσετε μαζί μας, παρά το υψηλό επίπεδο στην ποιότητα κατασκευής που συνεπάγεται το όνομα της BMW, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να παρουσιαστεί κάποια τυχαία δυσλειτουργία, την οποία υποχρεούμαστε να αποκαταστήσουμε μέσω του επίσημου δικτύου των εξουσιοδοτημένων επισκευαστών BMW και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Σχετικά δε με την βλάβη που μας αναφέρετε στην επιστολή σας και λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία του αυτοκινήτου σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως δυστυχώς, η επισκευή δεν μπορεί να καλυφθεί στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης του οχήματος, καθώς αυτή έχει λήξει από τις 09.01.2009.
Σε κάθε περίπτωση, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε μαζί μας για το ζήτημα αυτό και να σας διαβεβαιώσουμε ότι όλα τα σχόλια και παράπονα των πελατών είναι πολύ σημαντικά για εμάς, καθώς βοηθούν στη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών, τόσο της BMW Hellas, όσο και των επίσημων μελών του δικτύου μας.]
Αυτο ειναι το υψηλο επιπεδο & η ΠΟΙΟΤΗΤΑ κατασκευης!!!!!! Εδω υπαρχει μια βλαβη, (αστοχια υλικου θα το ελεγα εγω), που ουτε σε κινεζικο αυτοκινητο δεν παρουσιαζετε. Γνωμη μου, η BMW επρεπε να αναλαβει την αντικατασταση του ελλατωματικου ανταλλακτικου χωρις χρεωση.
Υ.Γ Απο οτι εχω μαθει το προβλημα υπαρχει & σε αλλα αυτοκινητα!!!!!

:thumbsdown:
εχεις δοκιμασει επικοινωνια με αλλα "κεντρικοτερα" της bmw ??

ΔημήτρηςΜ3
09-05-11, 10:39
ΒΜW σου λεει μετα!

Panos 316T
09-05-11, 10:52
Άκρη δεν θα βρεις οπότε ψάξου κάπου αλλού να σου έρθει φθηνότερα.
με το "αλλαγή καλωδίωσης" τι εννοείς;

tassos
09-05-11, 10:53
Ποιον κινητηρα εχεις? 115 η 122 αλογα? Αν καταληξεις να πληρωσεις στο τελος δες και για μεταχειρισμενο, κριμα τα 8 κατοσταρικα

Kostas_1
09-05-11, 11:01
Και γιατι πρεπει να αλλαξει η καλωδιωση?
Υπαρχει "κομμενο" καλωδιο?
Να ψαξουν να το βρουν, να σου πουν ποια γραμμη ειναι και να αλλαξουν μονο τη κομμενη γραμμη.

Nick bmwlover
10-05-11, 12:19
Άκρη δεν θα βρεις οπότε ψάξου κάπου αλλού να σου έρθει φθηνότερα.
με το "αλλαγή καλωδίωσης" τι εννοείς;

Προφανως ολης της πλεξουδας Πανο...

bmw321turbo
10-05-11, 23:15
το προβλημα ξεκινησε απο το ε46 316 με τις καλωδειωσεις..κακως εμβυσβατουμενες επαφες.ετσι το λεει το dis.δυστυχως πολυ ψαξιμο για να βρεις την επαφη.συνηθως στον μετρητη μαζας...850 ειναι παρα πολλα.

bmw321turbo
10-05-11, 23:16
διευκρινηση..για τον Ν40 εννοω.

vasilis116
11-05-11, 09:43
:thumbsdown:ξεχασα να σας πω οτι το προβλημα δεν ειναι μονιμο, οταν σβησω κινητηρα & ξαναβαλω μπροστα, μετα απο 5 λεπτα, (οχι λιγοτερα),δεν ξαναεμφανιζεται, μπορει να εμφανιστει αργοτερα την ιδια μερα, η' μετα μια εβδομαδα η' & μηνα. Αυτο ειναι που με τρελενει, γιατι δεν πηρα & συγκεκριμενη απαντηση απο το σερβις. Οπως & αν εχει BMW για μενα ΤΕΛΟΣ.γιατι ειχα προβληματα & με τα προηγουμενα αυτοκινητα μου:ranting2:

gregE36
14-05-11, 11:40
οταν η καλοδιωση εχει προβλημα εχει προβλημα συνεχεια ,δεν φτιαχνει και μετα ξαναχαλαει και μετα στρωνει και ξεστρωνει..μ....κιες κατι αλλο ειναι και δεν μπορουν να το βρουν ως γνωστον