PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή turbo σε 335i



stratos
08-05-11, 20:50
Πήγα μέχρι Πειραιά να φορτώσει ο Μάνος το Μ3 να πάει Κρήτη και μετά να τον πάρω μαζί με τον Χριστόφορο στο αεροδρόμιο. Ο Χριστόφορος μου ανέφερε οτι έβλεπε ασπρομπλέ καπνό στο "πάτα" ο οποίος μετά χανόταν απο την δεξιά εξάτμηση.

Οσο έβαζε το αμαξι ο Μάνος στο καράβι παρατήρησα την δεξιά εξάτμηση που πέταγε λίγο μπλε καπνό σε κάθε χρόνο. Μετά απο 5 λεπτά στο ρελαντί ο Χριστόφορος πάτησε μια ξερογκαζιά και ένα ντουμάνι έφυγε απο πίσω. Μάλλον στο ρελαντί μάζεψε λίγα λαδάκια και τα πέταξε πίσω.

Με λύπη μπορώ να πώ οτι η πίσω Mitsubishi TD03 μας αφήνει χρόνους σιγά σιγά στα 27.500 km. Και δεν είμαι για έξοδα αυτό τον καιρό. Είμαι για 2 μήνες ακόμα στην εγγύηση αλλά για να αλλαχτεί το τούρμπο στην εγγύηση θα πρέπει να μετατρέψω το αυτοκίνητο σε μαμά που το κόστος είναι απαγορευτικό. Μια καινούρια τουρμπίνα έχει περίπου 900 με 1200 ευρώ γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς συν το κόστος του συνεργείου που θα είναι κανένα 500άρικο.

Βρήκα αυτό στο ίντερνετ: https://baeturbosystems.com/turboservicekitformitsubishitd04td04l49177-80410oereplacement-2.aspx

Είναι κίτ που επισκευάζει το θρος και τα τσιμουχάκια με κόστος κανένα 100άρικο με την αποστολή αλλά πρέπει να βάλουμε και το 500άρικο του συνεργείου.

Αρα θα αντέξει το τούρμπο μέχρι το τέλος του Καλοκαιριού που θα έχω μαζέψει πάλι τα χρήματα?

kloukakis
08-05-11, 21:08
Κρίμα ρε Στράτο....
Περαστικά είμαι σίγουρος πως θα την βρεις την λύση....
Μήπως να την επισκευάσεις και να βρεις ένα πιο φτηνό συνεργείο? Κρίμα να την πετάξεις καινούργια τουρμπίνα.

aristent
08-05-11, 21:10
Αυτο λεω και εγω!!!500αρικο το συνεργειο???....για ψαξτο....

Panos 316T
08-05-11, 21:32
οχι ρε τοιουτε μου...
αν το πας σε εξουσιοδοτημενο τι δεν θα «αναγνωρισουν» Στρατο;
μακαρι να βρεις την καταλληλη λυση γρηγορα και αξιοπιστα.

micz
08-05-11, 21:40
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά? Πως το καταλαβαίνεις Στράτο εκτός από τον καπνό, ανάβει κανένα λαμπάκι μέσα πριν παραδώσει πνεύμα?

Stefanos_Cool
08-05-11, 21:55
Στράτο,

ποιος έκανε την διάγνωση;

και αυτός που έκανε την διάγνωση πως είναι σίγουρος ότι δεν είναι τσιμουχάκια βαλβίδων ή οδηγοί ή φλάτζα ή ελατήρια λαδιού...( και πολλά άλλα)

λέω τώρα εγώ...

τα λάδια σου τι χλμ. έχουν κάνει;

m-power_01
08-05-11, 21:57
Κανε μια συζητηση με το συνεργειο που πηγαινεις, ισως μπορει να σε καλυψει αποκρυπτωντας καποια πραγματα.

Σε αντιθετη περιπτωση, βαλε την μαμα εισαγωγη, βγαλε τον πικατσου, το μπεκ της μεθανολης και τραβα αντιπροσωπεια.

Επισης το κοστος για το ανεβα κατεβα εργατικα μου ακουγεται καπως

Χρίστος
08-05-11, 21:59
+1 στο σπυρο.

m-power_01
08-05-11, 22:00
+1 στο σπυρο.

μόνο ενα ενα ρε τσιφουτη?

Vasilis
08-05-11, 22:14
πιπιλα...

στεναχωρηθηκα μ αυτα που διαβασα!

θα προτεινα (μιας κ δεν μπορω να σε καθοδηγησω μηχανολογικα) να μην κανεις βεβιασμενες κινησεις οσον αφορα τις αποφασεις σου !

κανε μια ερευνα για το αν μπορεις να καλυφθεις εγγυηση...κ μετα βλεπεις!

μην βιαζεσαι ομως!

+2 φυσικα στον Σπυρο!:th_Laie_67-1:

ghost-rider
08-05-11, 22:34
Στρατο αν ειναι συννενοησιμοι στο συνεργειο μπορουν να κανουν πως δεν ειδαν και δεν ακουσαν. Και να το καλυψουν κανονικα.

Οπως και να εχει 500 ευρω εργατικα για να αλλαχτει μια τουρμπινα ειναι εξωφρενικο θεωρω. Εχω αρπαχτει με μηχανικο για παραπλησια χρεωση σε τουρμπακι.
Καπου στα μισα ειναι το νορμαλ.

Το τουρμπο σιγουρα μπορει να επισκευαστει αρκει να μην την ακουσε απο ρηγμα.
Οι καπνοι που περιγραφεις δειχνουν και μια αξιοσεβαστη καταναλωση λαδιου λογικα, ε?

Αν ειναι φθορα θα εφτασε εκει σιγα σιγα και θα εδινε συνεχως σημαδια υποθετω. Το ενδεχομενο ρηγματος στο καβουκι εξαγωγης το εχεις αποκλισει?

Χρίστος
08-05-11, 22:40
μόνο ενα ενα ρε τσιφουτη?
ναι ρε και πολυ σου ειναι.
Μη κοιτας το Βασιλη που καθε Κυριακη τον πιανουν τα λαρτζιλικια του.

TTS05
08-05-11, 22:45
Για την τιμη εχω και εγω να σου προτεινω συνεργειο φιλου,δεν χρειαζεται να ειναι εξουσιοδοτημενο για να βγαλεις μια τουρμπινα.

2ον)Εαν ταξεις ενα 100αρικο η πεις στον υπευθυνο του συνεργειο οτι θα τα βρουμε νομιζω θα κανεις δουλεια...

3ον)Ασ'την να τα φτυσει και μετα αλλες τουρμπινες...οσο αντεξειthumb

stratos
08-05-11, 22:57
οχι ρε τοιουτε μου...
αν το πας σε εξουσιοδοτημενο τι δεν θα «αναγνωρισουν» Στρατο;
μακαρι να βρεις την καταλληλη λυση γρηγορα και αξιοπιστα.

Οχι και τοιούτος ρε Πάνο :th_Laie_67-1:

Το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης απο την στιγμή που βάλεις χέρι. Μόνο ο Vishnu δεν ανιχνεύεται, όλα τα άλλα φαίνονται πάνω στο αυτοκίνητο.


Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά? Πως το καταλαβαίνεις Στράτο εκτός από τον καπνό, ανάβει κανένα λαμπάκι μέσα πριν παραδώσει πνεύμα?

Αν παραδώσει εντελώς προφανώς δεν θα σηκώνει πίεση ή θα κολλήσει στην χειρότερη. Επίσης κάποιο θέμα θα είχε και με την θερμοκρασία λαδιού η οποία ευτυχώς δεν ανεβαίνει.


Στράτο,

ποιος έκανε την διάγνωση;

και αυτός που έκανε την διάγνωση πως είναι σίγουρος ότι δεν είναι τσιμουχάκια βαλβίδων ή οδηγοί ή φλάτζα ή ελατήρια λαδιού...( και πολλά άλλα)

λέω τώρα εγώ...

τα λάδια σου τι χλμ. έχουν κάνει;

Α ρε Στέφανε, μου εκανες την καρδιά περιβόλι. Την διάγνωση την έκανα εγώ. Επίσης βοηθάει το παρπάρισμα που κάνει η δεξιά εξάτμηση. Αν ήταν κάτι απο αυτά που ανέφερες τότε θα είχα καπνό και απο τις 2 εξατμήσεις.

Τα λάδια μου είναι σχετικά φρέσκα, 1500 - 2000 km περίπου και έχει τσιμπήσει την επιτρεπτή ποσότητα.


Κανε μια συζητηση με το συνεργειο που πηγαινεις, ισως μπορει να σε καλυψει αποκρυπτωντας καποια πραγματα.

Σε αντιθετη περιπτωση, βαλε την μαμα εισαγωγη, βγαλε τον πικατσου, το μπεκ της μεθανολης και τραβα αντιπροσωπεια.

Επισης το κοστος για το ανεβα κατεβα εργατικα μου ακουγεται καπως



πιπιλα...

στεναχωρηθηκα μ αυτα που διαβασα!

θα προτεινα (μιας κ δεν μπορω να σε καθοδηγησω μηχανολογικα) να μην κανεις βεβιασμενες κινησεις οσον αφορα τις αποφασεις σου !

κανε μια ερευνα για το αν μπορεις να καλυφθεις εγγυηση...κ μετα βλεπεις!

μην βιαζεσαι ομως!

+2 φυσικα στον Σπυρο!:th_Laie_67-1:

Ας ελπίσουμε. Θα αρχίσω έρευνα στα εξουσιοδοτημένα.


Στρατο αν ειναι συννενοησιμοι στο συνεργειο μπορουν να κανουν πως δεν ειδαν και δεν ακουσαν. Και να το καλυψουν κανονικα.

Οπως και να εχει 500 ευρω εργατικα για να αλλαχτει μια τουρμπινα ειναι εξωφρενικο θεωρω. Εχω αρπαχτει με μηχανικο για παραπλησια χρεωση σε τουρμπακι.
Καπου στα μισα ειναι το νορμαλ.

Το τουρμπο σιγουρα μπορει να επισκευαστει αρκει να μην την ακουσε απο ρηγμα.
Οι καπνοι που περιγραφεις δειχνουν και μια αξιοσεβαστη καταναλωση λαδιου λογικα, ε?

Αν ειναι φθορα θα εφτασε εκει σιγα σιγα και θα εδινε συνεχως σημαδια υποθετω. Το ενδεχομενο ρηγματος στο καβουκι εξαγωγης το εχεις αποκλισει?

Το ποσό είναι εξωφρενικό αλλά τόσο είναι περίπου δυστηχώς στο συνεργείο που πάω. Εδώ κοντά 400 ευρώ μου στοίχησαν το intercooler και τα downpipes σε μια μέρα.

Το τούρμπο υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται γιατί είναι με θρός και όχι ρουλεμάν.

Απο κατανάλωση λαδιού δεν έχω κάτι ιδιαίτερο εκτός απο τα γνωστά. Εχω την εντύπωση οτι έγινε απο προχτές με τα πατήματα με τον turbodog. Απο εδώ και στο εξής θα το παρατηρώ πιο συχνά.


Για την τιμη εχω και εγω να σου προτεινω συνεργειο φιλου,δεν χρειαζεται να ειναι εξουσιοδοτημενο για να βγαλεις μια τουρμπινα.

2ον)Εαν ταξεις ενα 100αρικο η πεις στον υπευθυνο του συνεργειο οτι θα τα βρουμε νομιζω θα κανεις δουλεια...

3ον)Ασ'την να τα φτυσει και μετα αλλες τουρμπινες...οσο αντεξειthumb

Γιώργο θα έχεις πμ σε λίγο

Stefanos_Cool
09-05-11, 00:54
Α ρε Στέφανε, μου εκανες την καρδιά περιβόλι. Την διάγνωση την έκανα εγώ. Επίσης βοηθάει το παρπάρισμα που κάνει η δεξιά εξάτμηση. Αν ήταν κάτι απο αυτά που ανέφερες τότε θα είχα καπνό και απο τις 2 εξατμήσεις.

Τα λάδια μου είναι σχετικά φρέσκα, 1500 - 2000 km περίπου και έχει τσιμπήσει την επιτρεπτή ποσότητα.


σε όλα αυτά που σου λέω θα είχες καπνό από την μία εξάτμιση ;)

https://i531.photobucket.com/albums/dd356/stefanos_cool/e92_335i_turbo.jpg

τσιμουχάκια βαλβίδων 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
ελατήρια λαδιού 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
φλάτζα μεταξύ 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
ρήγμα 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
οδηγοί βαλβίδων 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση

για να είχες καπνό και από τις δύο θα έπρεπε αυτά που σου λέω παραπάνω να ήταν και στον 4ο 5ο 6ο (ή έστω στον 3ο ΚΑΙ 4ο), πράγμα αδύνατο για 30.000km κινητήρα.

Ελπίζω όμως να είναι τουρμπίνα και να μην χρειαστεί να βγάλεις καπάκι βαλβίδων.

Αν θέλεις να πάρεις και μια γνώμη από τον μηχανικό μου έλα για καφέ από το μαγαζί και πάμε παρέα να το δει.

spar@
09-05-11, 03:28
σωστος ο στεφανος, το πιο σιγουρο ειναι να την ακουσε το τουρμπακι, (χαμηλωνεις πιεση) κοιτας τα λαδια σου το πηγαινεις ατουρμπιστο σχεδον και σου κραταει για καιρο, αν ειναι κατι αλλο το βλεπεις με μια μετρηση συμπιεσης...

z3outofmind
09-05-11, 21:45
τι νουμερο λαδακι δουλευεις στρατο??οταν το αμαξι ειναι κρυο μετα τα πρωτα 2λεπτα μεχρι τα 5λεπτα βγαζει ντουμανακι??Για δες το και αυτο...γνωση 3ων τουρμπινων εχω αποκτισει ο φουστης!!!!!!:ranting2:

z3 2.2
09-05-11, 22:20
Στρατο αν βγαλεις τη μεθανολη δε νομιζω να σου αρνηθουν την επισκευή.
Δεν ξερω την πολιτικη τους αλλα με downpipes και cooler γιατι να στο αρνηθουν? λεω εγω τωρα.

Δεν εχεις απ οτι καταλαβα καποιο εξουσιοδοτημενο στανταρ ε?
εχε παντως το νου σου μη σκορπισει καμια τουρμπινα και γινει της καραπ@υταναρας.
Οπου μπορω να βοηθησω και με οποιον τροπο δεν εχεις παρα να μου το πεις.
Αμα λαχει παμε και στο συνεργειο του Γιαννη και τις πεταμε και τις δυο εξω!!!!!

stratos
09-05-11, 22:42
τι νουμερο λαδακι δουλευεις στρατο??οταν το αμαξι ειναι κρυο μετα τα πρωτα 2λεπτα μεχρι τα 5λεπτα βγαζει ντουμανακι??Για δες το και αυτο...γνωση 3ων τουρμπινων εχω αποκτισει ο φουστης!!!!!!:ranting2:

0-40 είναι το λάδι που έχω. 2-5 λεπτά δεν βγάζει τίποτα. Δεν φαίνεται τουλάχιστον να βγάζει έγχρωμο καυσαέριο απο πίσω.


Στρατο αν βγαλεις τη μεθανολη δε νομιζω να σου αρνηθουν την επισκευή.
Δεν ξερω την πολιτικη τους αλλα με downpipes και cooler γιατι να στο αρνηθουν? λεω εγω τωρα.

Δεν εχεις απ οτι καταλαβα καποιο εξουσιοδοτημενο στανταρ ε?
εχε παντως το νου σου μη σκορπισει καμια τουρμπινα και γινει της καραπ@υταναρας.
Οπου μπορω να βοηθησω και με οποιον τροπο δεν εχεις παρα να μου το πεις.
Αμα λαχει παμε και στο συνεργειο του Γιαννη και τις πεταμε και τις δυο εξω!!!!!

Μήτσο η εγγύηση χάνεται απο την στιγμή που πειράξεις έστω και μια βίδα πάνω. Σκέψου να ανοίξουν καπώ και να δούν τις φιλτροχοάνες με την σκάστρα, πόσο μάλλον να το ακούσουν με τα downpipes και την εξάτμηση. Αν είναι θα σε ενημερώσω για να μου πείς για το συνεργείο που λές. Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.


Σήμερα έκανα 2 χαλαρές βόλτες μέχρι να ζεσταθούν τα λάδια και πάλι πίσω, χωρίς σκήσιμο. Ουτε καν υπήρχε κάποιος καπνός απο πίσω. Αν ήταν χτυπημένο το τούρμπο τότε σίγουρα θα έβγαζε ντουμάνι και ζεστό και κρύο.


Υστερα απο συζήτηση με τον φίλο μου KOSTADAS μου είπε οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι που δεν είναι απίθανο. Ο προηγουμενος ιδιοκτήτης της εξάτμισης είχε σπάσει turbo, μάλλον το πίσω (αρα την δεξια εξάτμηση). Σκεφτείτε οτι μόνο απο το intercooler αδειασε 0.5 λίτρο λάδι. Υπάρχει περίπτωση ποσότητα λαδιού να έμεινε στο μεσαίο καζανάκι και φυσικά να πότησε ο υαλοβάμβακας που έχει το τελικό. Μετά απο αυτό πούλησε το αυτοκίνητο και αγόρασα την εξάτμηση. Αρα, μόλις ζεσταίνεται αρκετά καίγεται το ποτισμένο λάδι και καθαρίζει η εξάτμηση. αν είναι κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνω μερικά δυνατά πατήματα να δούμε αν καθαρίσει και τελικά δεν φταίει το τούρμπο μου γιατί όπως έγραψα και πρίν δεν βγάζει συνέχεια καπνό.

z3 2.2
09-05-11, 23:15
χαχαχα.Το συνεργειο του ΓΙΑΝΝΗ λεω!!!!χαχαχαχαχαχα!!!!

Πολυ σωστη ιδεα παντως του Kostadas.δε μου πηγε καθολου εκει το μυαλο!

οπως και να χει,συμπληρωσε λαδι και κανε μετρηση μετα απο καποια χλμ για να ξεκινησιες να εχεις καποια αποψη

stratos
09-05-11, 23:22
Δημήτρη το λάδι το παρακολουθώ ανα εβδομάδα. Εχω την φυσιολογική κατανάλωση, δηλαδή 1/5 του ηλεκτρονικού δείκτη σε 2000 km περίπου. Αν συνεχίσει έτσι θα πρέπει να ζητήσει 1 λίτρο στα επόμενα 6000 km. Τώρα θα έχω το νου μου όμως πιο συχνά για μεγαλήτερη κατανάλωση.

Αυτό που έγραψε ο Κώστας μου φαίνεται αρκετά παράξενο αλλα όχι απίθανο. Το θέμα είναι οτι αν γίνεται αυτό, έστω και λίγο δεν θα κάπνιζε? Η πρέπει να καεί η εξάτμηση για να φύγει? Η όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία στο turbo τότε καπνίζει. Γιατί αν είχε χτυπήσει turbo θα κάπνιζε συνεχώς, αλλά μήπως είναι στα τελευταία του?

Θα το δώ για 1 μήνα ακόμα πώς θα συμπεριφερθεί και βλέπουμε

Tsakirakos
09-05-11, 23:27
αν περναει λαδι απο το τουρμπο Στρατο τοτε δυσκολα τα πραγματα...το ιδιο επαθε και το ξαδερφακι μου με την τουρμπινα στο Leon. μακαρι να τη βγαλεις καθαρη αναιμακτα!

Karizma Z4
10-05-11, 01:52
0-40 είναι το λάδι που έχω


Στρατο 0-40 λαδι φορας;;;Εμενα γιατι μου βαζουν 5-30 στον Σπανο;;;

Περα απο την πλακα μου δημιουργηθηκαν αποριες σχετικα με την συντηρηση των turbo και το κατα ποσο καταπονουνται και μικραινει ο χρονος ζωης τους σε βελτιωμενα μοτερ που δουλευουν παραπανω πιεση σε σχεση με το εργοστασιακη.

Να ανοιξω ενα καινουριο thread προς συζητηση περι του θεματος;;;Με ενδιαφερει παρα πολυ thumb

z3outofmind
10-05-11, 01:57
0-40 είναι το λάδι που έχω. 2-5 λεπτά δεν βγάζει τίποτα. Δεν φαίνεται τουλάχιστον να βγάζει έγχρωμο καυσαέριο απο πίσω.

τοτε φιλε η εξατμιση εχει υπολειματα η εαν σε λιγο καιρο αρχισει και μειώνεται ο χρονος που δεν εβγαζε ντουμανι το αμαξι,,κοιτας τα τουρμπινακια σου..
εγω 0-40 εβαζα και εβαλα για δοκιμη 0-50ενεος και εδωσα λιγη παραταση για την ωρα στο ντουμανι...η τζογους η τα στεγανα της τουρμπινας πηραν ποδι και στα περναει στο μαντεμι..εγω αυτα εχω παθει οταν βγαζει ντουμανι το αμαξι σε παρετεταμενο ρελαντι 10+λεπτα και στο τελος με το που το εβαζα μπροστα και απο κρυο πλεον,ντουμανια....οταν ειναι ελατηριο κολλημενο,τσιμουχακια στις βαλβιδες κλπ εχω την εντυπωση πως ειτε κρυο ειτε ζεστο βγαζει παντα ντουμανι...και στο ρελαντι οταν εχουμε κολλημενο ελατηριο
οταν ανοιξουμε την ταπα λαδιου θα πρεπει να εχουμε την λεγομενη μπουργανα....
εαν σε εκεινη την φαση που βγαινει το ντουμανι απο πισω στο ρεαντι
ανοιξουμε την ταπα λαδιου και δεν βγαζει καθολου αναθυμιασεις ο κινητήρας δεν ειναι ουτε τσιμουχακια ουτε ελατηρια κατα την δικη μου εμπειρια βεβαια γιατι στο παρελθον σε αλλο αμαξι εχει τυχη να αλλαξω ελατ.τσιμουχακια και κατι αλλα ψιψιψινια κοκοκοψαρα...(και τουρμπινα και τοτε δυστυχως)

Jimmakos
10-05-11, 02:17
Γιατί μου φαίνεται λογικό να χει ποτίσει το καζανάκι με λάδι απο τον παλιό ιδιοκτήτη? Άμα σε χαλαρή βόλτα δεν πετάει ντουμάνια πίσω τότε δεν θα χεις πρόβλημα!

Στράτο αν είχε βαρέσει τουρμπίνα το αμάξι λογικά ρε φίλε και ρελαντί θα χες πρόβλημα και σε χαλαρή βόλτα.....

nikos1400
10-05-11, 07:45
Στρατο, μολις εβαλες την εξατμιση, ετυχε η καλη βολτα με πατηματακια κλπ., δηλαδη ανεβασε καλα θερμοκρασιες, ετσι ?
Μετα την αλλη μερα που ειπες ησουνα πανω κατω μεσ'την Αθηνα την ημερα αρα παλι μεγαλες θερμοκρασιες ??
Οπότε πιθανο να συμβαινει και αυτο που λετε με την εξατμιση νομιζω (ελπιζω).
:original:

yodas
10-05-11, 08:11
Στράτο ψάξτο καλά το θέμα με την επισκευή και με κανα αδερφικό συνεργείο που θα κάνει τα στραβά μάτια. Μην ξεχνάς εγώ άλλαξα και τις 2 τουρμπίνες και δεν μπορούσες να πεις και το αμάξι μου νορμάλ υποθέτω.

bmw316turbo
10-05-11, 08:34
Απο την δικη μου εμπειρια πανω στα τουρμπατα το ντουμανι προερχεται απο τις τουρμπινες στο δαχτυλιδι στεγανοποιησης λαδιου.Τρεις φορες στο παρελθον ντουμανιαζα με μοτερ των 150000 km , νομιζοντας οτι ειναι το μοτερ αλλα τελικα ηταν οι τουρμπινες. Απο την αρχη που σε παρακολουθω να το τσιγλιζεις το 335 , εκτιμω - και στο εχω αναφερει - οτι οι μαμα τουρμπινες ειναι μικρες για αυτα τα αλογα που βγαζεις και καταπονουνται πολυυυυ απο τις θερμοκρασιες.Επισης αν θυμαμαι καλα μεχρι προτεινος δεν ειχες ελευθερη εξατμιση.Το backpressure που δημιουργουσες κατα την αποψη μου κοκκινιζε τα τουρμπακια μεχρι που αφησαν χρονους.Απο τη στιγμη που δεν ειναι ρουλεμανατες ,ειναι επισκευασιμες, αλλα εγω ουτε απο ενα χιλιομετρο!!!! δεν θα πλησιαζα στα γνωστα μαγαζια-τουρμπαδικα για επισκευη. Αν πιανουν τα χερια σου , μαρκαροντας την φτερωτη εισαγωγης με τον αξονα για να μην χασει την ζυγοσταθμιση και φωτογραφιζοντας κατα την αποσυναρμολογηση μπορεις να τοποθετησεις το κιτ επισκευης της τουρμπινας σου που πιθανως μπορεις να βρεις απο ebay στα 150ευρω.Η γνωμη μου ειναι αν μπορεις να το περασεις στην εγγυηση καντο, αλλα αν πας για επισκευη, καλυτερα παρε δυο τουρμπινες αρκετα μεγαλυτερες που θα συνεργαστουν με την εξατμιση ή φτιαξε τις υπαρχουσες μονος σου.Μπορεις να δεις και τις τουρμπινες σου με τα ματια σου σε τι κατασταση βρισκονται.Δηλαδη αν κουνιεται ο αξονας μεσα-εξω ,πανω-κατω.Το τελευταιο που νομιζω οτι φταιει ειναι το λαδι.Ισως ενα πιο χοντρο να βελτιωσει την κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

stratos
10-05-11, 12:23
Στρατο 0-40 λαδι φορας;;;Εμενα γιατι μου βαζουν 5-30 στον Σπανο;;;

Περα απο την πλακα μου δημιουργηθηκαν αποριες σχετικα με την συντηρηση των turbo και το κατα ποσο καταπονουνται και μικραινει ο χρονος ζωης τους σε βελτιωμενα μοτερ που δουλευουν παραπανω πιεση σε σχεση με το εργοστασιακη.

Να ανοιξω ενα καινουριο thread προς συζητηση περι του θεματος;;;Με ενδιαφερει παρα πολυ thumb

Δημήτρη Castrol Edge Sport βάζω στον Φλασκή 0-40. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με συνθετικό 5-30 για να δώ αν μειωθεί η κατανάλωση. Ετσι και αλλιώς τώρα με την μεθανόλη το αλλάζω πιο συχνά το λάδι, όπως δρόμο θα πάρουν και τα μπουζί.

Ευχαρίστως να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα αλλά η απάντηση είναι απλή. Σηκώνεις πίεση, στροφάρουν πιο πολύ τα τούρμο, ζεσταίνονται πιο πολύ οπότε λογικό είναι να παιθάνουν και νωρίτερα. Αλλά στα 27.500 km?


τοτε φιλε η εξατμιση εχει υπολειματα η εαν σε λιγο καιρο αρχισει και μειώνεται ο χρονος που δεν εβγαζε ντουμανι το αμαξι,,κοιτας τα τουρμπινακια σου..
εγω 0-40 εβαζα και εβαλα για δοκιμη 0-50ενεος και εδωσα λιγη παραταση για την ωρα στο ντουμανι...η τζογους η τα στεγανα της τουρμπινας πηραν ποδι και στα περναει στο μαντεμι..εγω αυτα εχω παθει οταν βγαζει ντουμανι το αμαξι σε παρετεταμενο ρελαντι 10+λεπτα και στο τελος με το που το εβαζα μπροστα και απο κρυο πλεον,ντουμανια....οταν ειναι ελατηριο κολλημενο,τσιμουχακια στις βαλβιδες κλπ εχω την εντυπωση πως ειτε κρυο ειτε ζεστο βγαζει παντα ντουμανι...και στο ρελαντι οταν εχουμε κολλημενο ελατηριο
οταν ανοιξουμε την ταπα λαδιου θα πρεπει να εχουμε την λεγομενη μπουργανα....
εαν σε εκεινη την φαση που βγαινει το ντουμανι απο πισω στο ρεαντι
ανοιξουμε την ταπα λαδιου και δεν βγαζει καθολου αναθυμιασεις ο κινητήρας δεν ειναι ουτε τσιμουχακια ουτε ελατηρια κατα την δικη μου εμπειρια βεβαια γιατι στο παρελθον σε αλλο αμαξι εχει τυχη να αλλαξω ελατ.τσιμουχακια και κατι αλλα ψιψιψινια κοκοκοψαρα...(και τουρμπινα και τοτε δυστυχως)

Αυτό είναι το θέμα, οτι δεν έχω ξαναδεί λαδίλα απο πίσω. Αρα δεν πρέπει να είναι απο τους οδηγούς των βαλβίδων. Την τάπα φοβάμαι να την ανοίξω όσο είναι ρελαντί. Θα δοκιμάσω ακόμα 1 μήνα και φυσικά θα κάνει το ταξίδι της συνάντηση στους Ν. Πόρους οπότε θα δώ και πώς θα συμπεριφερθεί.


Γιατί μου φαίνεται λογικό να χει ποτίσει το καζανάκι με λάδι απο τον παλιό ιδιοκτήτη? Άμα σε χαλαρή βόλτα δεν πετάει ντουμάνια πίσω τότε δεν θα χεις πρόβλημα!

Στράτο αν είχε βαρέσει τουρμπίνα το αμάξι λογικά ρε φίλε και ρελαντί θα χες πρόβλημα και σε χαλαρή βόλτα.....

Δεν έχει τίποτα οταν ζεσταθεί ούτε στο ρελαντί. Ισως να το πιέσω λίγο σήμερα να δούμε.


Στρατο, μολις εβαλες την εξατμιση, ετυχε η καλη βολτα με πατηματακια κλπ., δηλαδη ανεβασε καλα θερμοκρασιες, ετσι ?
Μετα την αλλη μερα που ειπες ησουνα πανω κατω μεσ'την Αθηνα την ημερα αρα παλι μεγαλες θερμοκρασιες ??
Οπότε πιθανο να συμβαινει και αυτο που λετε με την εξατμιση νομιζω (ελπιζω).
:original:

Νίκο αυτό ακριβώς έγινε. Την μεθεπόμενη μέρα το πάτησα λίγο μόνος μέχρι τα 180 οπότε δεν έφτασε τις θερμοκρασίες της συνάντησης και τότε είδα καπνό. Ας ελπίσουμε οτι είναι πρόβλημα της εξάτμησης.


Στράτο ψάξτο καλά το θέμα με την επισκευή και με κανα αδερφικό συνεργείο που θα κάνει τα στραβά μάτια. Μην ξεχνάς εγώ άλλαξα και τις 2 τουρμπίνες και δεν μπορούσες να πεις και το αμάξι μου νορμάλ υποθέτω.

Αν γίνει κάτι θα το σπρώξω στην εγγύηση. Δεν θα με χάλαγαν 2 καινούριες τουρμπίνες αυτή τη στιγμή


Απο την δικη μου εμπειρια πανω στα τουρμπατα το ντουμανι προερχεται απο τις τουρμπινες στο δαχτυλιδι στεγανοποιησης λαδιου.Τρεις φορες στο παρελθον ντουμανιαζα με μοτερ των 150000 km , νομιζοντας οτι ειναι το μοτερ αλλα τελικα ηταν οι τουρμπινες. Απο την αρχη που σε παρακολουθω να το τσιγλιζεις το 335 , εκτιμω - και στο εχω αναφερει - οτι οι μαμα τουρμπινες ειναι μικρες για αυτα τα αλογα που βγαζεις και καταπονουνται πολυυυυ απο τις θερμοκρασιες.Επισης αν θυμαμαι καλα μεχρι προτεινος δεν ειχες ελευθερη εξατμιση.Το backpressure που δημιουργουσες κατα την αποψη μου κοκκινιζε τα τουρμπακια μεχρι που αφησαν χρονους.Απο τη στιγμη που δεν ειναι ρουλεμανατες ,ειναι επισκευασιμες, αλλα εγω ουτε απο ενα χιλιομετρο!!!! δεν θα πλησιαζα στα γνωστα μαγαζια-τουρμπαδικα για επισκευη. Αν πιανουν τα χερια σου , μαρκαροντας την φτερωτη εισαγωγης με τον αξονα για να μην χασει την ζυγοσταθμιση και φωτογραφιζοντας κατα την αποσυναρμολογηση μπορεις να τοποθετησεις το κιτ επισκευης της τουρμπινας σου που πιθανως μπορεις να βρεις απο ebay στα 150ευρω.Η γνωμη μου ειναι αν μπορεις να το περασεις στην εγγυηση καντο, αλλα αν πας για επισκευη, καλυτερα παρε δυο τουρμπινες αρκετα μεγαλυτερες που θα συνεργαστουν με την εξατμιση ή φτιαξε τις υπαρχουσες μονος σου.Μπορεις να δεις και τις τουρμπινες σου με τα ματια σου σε τι κατασταση βρισκονται.Δηλαδη αν κουνιεται ο αξονας μεσα-εξω ,πανω-κατω.Το τελευταιο που νομιζω οτι φταιει ειναι το λαδι.Ισως ενα πιο χοντρο να βελτιωσει την κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

Σημαντικές οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ. Η αλλαγή του λαδιού σε άλλο ιξώδες θα γίνει και για άλλους λόγους. Αν γίνει επισκευή των τουρμπινών θα την κάνω μόνος μου, δεν χρειάζονται άλλοι μαστροχαλαστές απο αυτά που πολλές φορές έχω ακούσει.

Σημερα θα το ζεστάνω καλά και αυριο συνεργείο. Αν είναι όντως πρόβλημα αυριο θα καπνίζει πιο πολύ

tokiko
10-05-11, 13:43
Στράτο ψάξτο καλά το θέμα. Το δικό μου έχει 120.000 km και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, εκτός από την αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης που την άλλαξα ποιο πριν.

z3 2.2
10-05-11, 13:51
Στρατο ειναι ευκολο να βγαλεις τα κολλαρα εξαγωγης των τουρμπο?
Οταν λεω εξαγωγης εννοω τα κολλαρα που εχουν την πιεση προς την εισαγωγη.
Εκει θα φανει αν "κατεβαζει" λαδι καποια τουρμπινα προς την εισαγωγη.
Ειναι και αυτο ενα βημα :)

Η ακομα πιο ευκολα να βγαλεις το κολλαρο της πεταλουδας?
Δεν ξερω πως ειναι οι σωληνωσεις στο μοτερ αυτο.κρινε και αποφασισε για την πιο ευκολη

STREETRACING
10-05-11, 16:32
Οπωσδηποτε αν τις βγαλεις εξω να τις ελεγξεις τι φθορα εχουν.
βγαινουν παρα πολλα συμπερασματα κ για το μιγμα κ για τις θερμοκρασιες.

stratos
10-05-11, 17:02
Στρατο ειναι ευκολο να βγαλεις τα κολλαρα εξαγωγης των τουρμπο?
Οταν λεω εξαγωγης εννοω τα κολλαρα που εχουν την πιεση προς την εισαγωγη.
Εκει θα φανει αν "κατεβαζει" λαδι καποια τουρμπινα προς την εισαγωγη.
Ειναι και αυτο ενα βημα :)

Η ακομα πιο ευκολα να βγαλεις το κολλαρο της πεταλουδας?
Δεν ξερω πως ειναι οι σωληνωσεις στο μοτερ αυτο.κρινε και αποφασισε για την πιο ευκολη

Δημήτρη είναι εντελώς δύσκολο αυτό που λές έως αδύνατο. Είναι το δυσκολότερο σημείο του αυτοκινήτου για να βγεί και δεν έχει καμία πρόσβαση.

Ισως το chargepipe να έβγαινε πιο εύκολα μιας και το έχω αλλάξει μόνος μου αλλά δεν θα βγάλω συμπεράσματα για 2 λόγους. Πρώτα απο όλα έτσι και αλλιώς λαδωμένο είναι. Δεν θα ξεχάσω την αντικατάσταση του μαμά intercooler που έβγαλε αρκετό λαδάκι το οποίο είναι φυσιολογικό. Για αυτό καποια στιγμή θα μπάξω oil catch can να δούμε τι μαζεύει. Η σκάστρα πετάει λίγα λαδάκια έξω έτσι και αλλιώς.

Δευτερον δεν θα δείξει και πολλά. Αν υπάρχει διαρροή είναι στο πίσω μέρος, στο μαντέμι προς την εξάτμηση. Οπότε μπροστά δεν θα δούμε αν υπάρχει ζημιά.

Εκτός αν έχεις εμπειρία απο τα Saab και πιστεύεις οτι κάπως έτσι θα έχουμε ολοκληρομένη εικόνα.


Οπωσδηποτε αν τις βγαλεις εξω να τις ελεγξεις τι φθορα εχουν.
βγαινουν παρα πολλα συμπερασματα κ για το μιγμα κ για τις θερμοκρασιες.

Η φθορά θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε. Οσο για το μείγμα έχουμε πληροφορίες. Αρκετά πλούσιο απο το λ που μετράω και αρκετά καυστικό λόγο της μεθανόλης.

Οσο για τις θερμοκρασίες ας το αφήσουμε καλήτερα. Εκεί που τα Evo σταματάνε στην άκρη να κρυώσουν εγώ φτάνω στην θερμοκρασία λειτουργίας που παίζει στους 850 βαθμούς περίπου

GARRETTMAN
10-05-11, 18:09
Μακαρι να ειναι η εξατμιση που φταιει γιατι απο τι πρωτη κιολλας βολτα με το που μπηκε(μαρτυρας εγω)εβγαζε καπνιλα η δεξια μπουκα και μου χε κανει εντυπωση μονο η δεξια...

Ρε δεν το κανεις μονοτουρμπινο να τελιωνει το θεμα???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nfot
10-05-11, 18:20
Στρατο 0-40 λαδι φορας;;;Εμενα γιατι μου βαζουν 5-30 στον Σπανο;;;

Περα απο την πλακα μου δημιουργηθηκαν αποριες σχετικα με την συντηρηση των turbo και το κατα ποσο καταπονουνται και μικραινει ο χρονος ζωης τους σε βελτιωμενα μοτερ που δουλευουν παραπανω πιεση σε σχεση με το εργοστασιακη.

Να ανοιξω ενα καινουριο thread προς συζητηση περι του θεματος;;;Με ενδιαφερει παρα πολυ thumb

Η BMW δεσμευει μονο τη χρηση LL04 λαδιων και δεν προσδιοριζει 5-30 ή 0-40. Προσωπικα, θα βαλω 0-40 στην επικειμενη αλλαγη και οταν βγω εκτος εγγυησης, θα ψαξω για LL04 σε 5-40.

Τουρμπινες που δουλευουν με προγραμμα, εχουν "χοντρα" το μισο χρονο ζωης απο οτι αν δουλευαν με "μαμα" πιεσεις. Και αυτο με λογικη χρηση και καλη ψυξη μετα απο πιεση, με χαλαρη βολτα και οχι στο ρελαντι με turbo timer.

BILL007
10-05-11, 18:25
Η γνωμη μου ειναι αν μπορεις να το περασεις στην εγγυηση καντο, αλλα αν πας για επισκευη, καλυτερα παρε δυο τουρμπινες αρκετα μεγαλυτερες που θα συνεργαστουν με την εξατμιση ή φτιαξε τις υπαρχουσες μονος σου.Μπορεις να δεις και τις τουρμπινες σου με τα ματια σου σε τι κατασταση βρισκονται.Δηλαδη αν κουνιεται ο αξονας μεσα-εξω ,πανω-κατω.Το τελευταιο που νομιζω οτι φταιει ειναι το λαδι.Ισως ενα πιο χοντρο να βελτιωσει την κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

+100000000000000 thumb


Τουρμπινες που δουλευουν με προγραμμα, εχουν "χοντρα" το μισο χρονο ζωης απο οτι αν δουλευαν με "μαμα" πιεσεις. Και αυτο με λογικη χρηση και καλη ψυξη μετα απο πιεση, με χαλαρη βολτα και οχι στο ρελαντι με turbo timer.

thumbthumbthumb

paganis
10-05-11, 18:32
απο την στιγμη, που παρατηρησες τον καπνο μετα απο την αλλαγη της εξατμισης...πιθανον να ειναι τα λαδια του προηγουμενου σπασμενου κινητηρα...στον καταλυτη ή στο τελικο! παντως ...αν αποκλεισεις αυτο το ενδεχομενο,, η αλλαγη(επισκευη) των τουρμπο, εφοσον πιανουν τα χερια σου( και με την αμεριστη βοηθεια μας) μπορει να γινει απο εσενα με χαμηλο κοστος! επισης αν καταληξεις οτι φταιει η τουρμπινα ...βαλε το προγραμμα που δουλευει ατμοσφαιρα...ωστε να μην την ζοριζεις ...

stratos
11-05-11, 01:19
Χαλαρή βολτούλα σήμερα και 1-2 ανοίγματα με μεθανόλη μέχρι τα 140. Ούτε καν ίχνος απο καπνό.....

z3 2.2
11-05-11, 22:17
Δημήτρη είναι εντελώς δύσκολο αυτό που λές έως αδύνατο. Είναι το δυσκολότερο σημείο του αυτοκινήτου για να βγεί και δεν έχει καμία πρόσβαση.

Ισως το chargepipe να έβγαινε πιο εύκολα μιας και το έχω αλλάξει μόνος μου αλλά δεν θα βγάλω συμπεράσματα για 2 λόγους. Πρώτα απο όλα έτσι και αλλιώς λαδωμένο είναι. Δεν θα ξεχάσω την αντικατάσταση του μαμά intercooler που έβγαλε αρκετό λαδάκι το οποίο είναι φυσιολογικό. Για αυτό καποια στιγμή θα μπάξω oil catch can να δούμε τι μαζεύει. Η σκάστρα πετάει λίγα λαδάκια έξω έτσι και αλλιώς.

Δευτερον δεν θα δείξει και πολλά. Αν υπάρχει διαρροή είναι στο πίσω μέρος, στο μαντέμι προς την εξάτμηση. Οπότε μπροστά δεν θα δούμε αν υπάρχει ζημιά.

Εκτός αν έχεις εμπειρία απο τα Saab και πιστεύεις οτι κάπως έτσι θα έχουμε ολοκληρομένη εικόνα.




Στρατο,πως ειναι φυσιολογικο να εχεις λαδι στο cooler σου και στις σωληνωσεις?
Και μαλιστα αρκετουτσικο?
Στα Saab μια που τα αναφερες βγαζεις κολαρο να καθαρισεις πεταλουδα και ειναι χαρτι.και με μπολικα χλμ.

Δεν θελω να σε ανησηχω με τους προβληματισμους μου και να σε βαζω σε σκεψεις,αλλα μου κανει περιεργο ετσι οπως το λες.
Βεβαια το καθε μοτερ εχει και τις ιδιαιτεροτητες του.
Αλλα και παλι εμενα μου κανει εντυπωση.

Επισης πιστευω οτι αμα την εχουν ακουσει τα θρος και κατεβαζουν λαδακι θα ειναι και απο τις δυο πλευρες,απλα ειναι πιο ευκολο να το δεις απο τη μερια της εισαγωγης.
Οχι στο δικο σου μοτερ ομως! χαχαχα.
σκεφτομαι φωναχτα,τιποτα παραπανω :)

Οτι και αν γραφω ειναι καθαρα θεμα εγκυκλοπαιδικων γνωσεων και επιμορφωσης μου.
Ειμαι εδω για να μαθω!!!thumb

stratos
12-05-11, 00:16
Στρατο,πως ειναι φυσιολογικο να εχεις λαδι στο cooler σου και στις σωληνωσεις?
Και μαλιστα αρκετουτσικο?
Στα Saab μια που τα αναφερες βγαζεις κολαρο να καθαρισεις πεταλουδα και ειναι χαρτι.και με μπολικα χλμ.

Δεν θελω να σε ανησηχω με τους προβληματισμους μου και να σε βαζω σε σκεψεις,αλλα μου κανει περιεργο ετσι οπως το λες.
Βεβαια το καθε μοτερ εχει και τις ιδιαιτεροτητες του.
Αλλα και παλι εμενα μου κανει εντυπωση.

Επισης πιστευω οτι αμα την εχουν ακουσει τα θρος και κατεβαζουν λαδακι θα ειναι και απο τις δυο πλευρες,απλα ειναι πιο ευκολο να το δεις απο τη μερια της εισαγωγης.
Οχι στο δικο σου μοτερ ομως! χαχαχα.
σκεφτομαι φωναχτα,τιποτα παραπανω :)

Οτι και αν γραφω ειναι καθαρα θεμα εγκυκλοπαιδικων γνωσεων και επιμορφωσης μου.
Ειμαι εδω για να μαθω!!!thumb

Δήμητρη σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι τους προβληματισμους σου μαζί μας. Μακάρι να μπορούσα να επιβραβεύσω τις γνώσεις, το ήθος σου και την συνεισφορά σου στο φόρουμ με πολλά παραπάνω απο μερικά παλιοthanks και θετικά rep.

Στο θέμα μας τώρα. Σήμερα ψιλοέντονη βόλτα, 1/4 του ντεπόζιτου βενζίνη αλλά τίποτα. Ούτε ίχνος απο καπνό.


Οσο αφορά Δημήτρη το θέμα με το λάδι στο turbo. Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάπου έχει την επιστροφή του λαδιού στην εισαγωγή και για αυτό το αρκετό λάδι.

Επίσης, μην ξεχνάμε τότε που έβαλα το intercooler. Είχα περίπου 4000-4500 km και εδώ φαίνεται το αρκετό λάδι που έιχε μέσα το μαμά με σχετικά λίγα χιλιόμετρα.

Αρκετή ποσότητα χύθηκε απο την εξαγωγή κατά το βγάλσιμο. Φαίνεται οτι είναι λερωμένο:

https://img197.imageshack.us/img197/7382/dsc00854es.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/197/dsc00854es.jpg/)

Και εδώ μέσα στις κυψέλες φαίνεται αρκετό το λαδάκι αφού το αδειάσαμε:

https://img695.imageshack.us/img695/3229/dsc00855u.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/695/dsc00855u.jpg/)

Τα ίδια και στο chargepipe όταν αλλαξαμε σκάστρα με τον Σπύρο και τον Φάνη.

Δηλαδή απο την εισαγωγή δεν θα δούμε και πολλά. Η σκάστρα τώρα είναι λερωμένη στην εξαγωγή της με λάδι και πιστεύω έχει να κάνει με την ανατομία του μοτέρ.

Οπως και να έχει στο ρελαντί δεν είδα καπνό σήμερα. Αν υπήρχε πρόβλημα στο turbo δεν θα κάπνιζε έστω και λίγο, δεν θα κάπνιζε και όταν είναι κρύο?

m-power_01
12-05-11, 00:23
Παρε το θερμομετρο υπερυθρων απο το r/c μετρα τα μεσαια... αυτο που εχει λαδι μεσα θα ειναι πιο κρυο

stratos
12-05-11, 00:26
Ενδιαφέρον Σπύρο. δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.

Για τα RC είχα ένα θερμόμετρο επαφής που μετρά θερμοκρασία στα ρουλμαν, της SKF. Θα δώ μήπως βρώ ένα laser/υπερύθρων και κάνω δουλειά

m-power_01
12-05-11, 00:29
οποτε θες περνα να το παρεις.

stratos
12-05-11, 00:30
οποτε θες περνα να το παρεις.

Θα σε πάρω αύριο τηλ να περάσω... Και πάλι ευχαριστώ

m-power_01
12-05-11, 00:32
Θα σε πάρω αύριο τηλ να περάσω... Και πάλι ευχαριστώ

thumb

Z4 DCT
12-05-11, 06:46
Η BMW δεσμευει μονο τη χρηση LL04 λαδιων και δεν προσδιοριζει 5-30 ή 0-40. Προσωπικα, θα βαλω 0-40 στην επικειμενη αλλαγη και οταν βγω εκτος εγγυησης, θα ψαξω για LL04 σε 5-40.

Τουρμπινες που δουλευουν με προγραμμα, εχουν "χοντρα" το μισο χρονο ζωης απο οτι αν δουλευαν με "μαμα" πιεσεις. Και αυτο με λογικη χρηση και καλη ψυξη μετα απο πιεση, με χαλαρη βολτα και οχι στο ρελαντι με turbo timer.


Ποσο χρονο ζωης εχει κανονικα μια τουρμπινα? με λογικη χρηση?

Z4 DCT
12-05-11, 06:47
Στρατο, μαλλον καταλοιπα απο το αλλο μοτερ ηταν...thumbthumb

z3 2.2
12-05-11, 08:47
Δήμητρη σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι τους προβληματισμους σου μαζί μας. Μακάρι να μπορούσα να επιβραβεύσω τις γνώσεις, το ήθος σου και την συνεισφορά σου στο φόρουμ με πολλά παραπάνω απο μερικά παλιοthanks και θετικά rep.?
τα παραλες νομιζω.....


Στο θέμα μας τώρα. Σήμερα ψιλοέντονη βόλτα, 1/4 του ντεπόζιτου βενζίνη αλλά τίποτα. Ούτε ίχνος απο καπνό.


Οσο αφορά Δημήτρη το θέμα με το λάδι στο turbo. Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάπου έχει την επιστροφή του λαδιού στην εισαγωγή και για αυτό το αρκετό λάδι.

Επίσης, μην ξεχνάμε τότε που έβαλα το intercooler. Είχα περίπου 4000-4500 km και εδώ φαίνεται το αρκετό λάδι που έιχε μέσα το μαμά με σχετικά λίγα χιλιόμετρα.
Σιγουρα θα εχεις αναθυμιασεις λαδιου που καταληγουν στην εισαγωγη.Αν αυτες ειναι αρκετες μηπως θα πρεπει να δεις για καποιο λιγο πιο χοντρο λαδι?
[/QUOTE]


Οπως και να έχει στο ρελαντί δεν είδα καπνό σήμερα. Αν υπήρχε πρόβλημα στο turbo δεν θα κάπνιζε έστω και λίγο, δεν θα κάπνιζε και όταν είναι κρύο?

Αμα υπαρχει θεμα,συνηθως οταν ειναι κρυο βλεπεις ντουμανακι.
Νομιζω ομως οτι στην περιπτωση σου εχει να κανει με την εξατμιση.
Δεν μπορεις να μαθεις πληροφοριες για το αυτοκινητο που την φοραγε πριν?

S8N
12-05-11, 11:12
Ποσο χρονο ζωης εχει κανονικα μια τουρμπινα? με λογικη χρηση?

H Κ04 στο καραπειραγμένο ΤΤ μου κρατούσε 35.000-40.000km αλλά με κυνηγητό.

Η Κ03S στο mkV GTI το οποίο οδηγούσε η γυναίκα μου έβγαλε 90.000km.

Οι τουρμπίνες αυτές είναι παμπάλαιες αλλά σκυλιά, με 360 θρος. Η Mitsubishi που φοράτε εσείς είναι σαφώς καλύτερη.

Στο ΤΤ οι τουρμπίνες έκαναν ρήγματα με αποτέλεσμα να λαγκάρει περισσότερο και να σηκώνει κατάτι μικρότερο Overboost. Όταν το ρήγμα μεγάλωνε, ακουγόταν και ένα χαρακτηριστικό κροτάλισμα στο τούρμπισμα.

Στο Golf θα ορκιζόμουν ότι όλα είναι ok αν δεν είχα δει λάδια στη σκάστρα. Τελικά το αξονάκι της είχε αποκτήσει πολλά μπόσικα αλλά από ρήγματα τίποτα... Όταν την αντικατέστησα είδα κυριολεκτικά άλλο αυτοκίνητο: Πολύ πιο πρόθυμο, πολύ πιο νευρικό, πολύ πιο ήσυχο. Από πιέσεις όμως τα ίδια πράγματα. Ο 2.0TFSI είναι φριτέζα από κατασκευής του (έχει σφυρήλατα Mahle από τη μάνα του και αρκετές ανοχές) οπότε δε μπορούσα να καταλάβω αν τα λάδια και τα σύννεφα πίσω ήταν από φυσιολογική κατανάλωση λαδιού ή από φθορά στην τουρμπίνα.


...

Στο θέμα μας τώρα. Σήμερα ψιλοέντονη βόλτα, 1/4 του ντεπόζιτου βενζίνη αλλά τίποτα. Ούτε ίχνος απο καπνό.


Οσο αφορά Δημήτρη το θέμα με το λάδι στο turbo. Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάπου έχει την επιστροφή του λαδιού στην εισαγωγή και για αυτό το αρκετό λάδι.

Επίσης, μην ξεχνάμε τότε που έβαλα το intercooler. Είχα περίπου 4000-4500 km και εδώ φαίνεται το αρκετό λάδι που έιχε μέσα το μαμά με σχετικά λίγα χιλιόμετρα.

Αρκετή ποσότητα χύθηκε απο την εξαγωγή κατά το βγάλσιμο. Φαίνεται οτι είναι λερωμένο:

https://img197.imageshack.us/img197/7382/dsc00854es.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/197/dsc00854es.jpg/)

Και εδώ μέσα στις κυψέλες φαίνεται αρκετό το λαδάκι αφού το αδειάσαμε:

https://img695.imageshack.us/img695/3229/dsc00855u.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/695/dsc00855u.jpg/)

Τα ίδια και στο chargepipe όταν αλλαξαμε σκάστρα με τον Σπύρο και τον Φάνη.

Δηλαδή απο την εισαγωγή δεν θα δούμε και πολλά. Η σκάστρα τώρα είναι λερωμένη στην εξαγωγή της με λάδι και πιστεύω έχει να κάνει με την ανατομία του μοτέρ.

Οπως και να έχει στο ρελαντί δεν είδα καπνό σήμερα. Αν υπήρχε πρόβλημα στο turbo δεν θα κάπνιζε έστω και λίγο, δεν θα κάπνιζε και όταν είναι κρύο?

Αυτό που βλέπεις στην εισαγωγή και στα i/c το είχα και στα δυο προαναφερθέντα αυτοκίνητα Στράτο. Και τα δυο είχαν πρόβλημα με βαλβίδες αναθυμιάσεων (ήταν πλαστικές και έσπαγαν εσωτερικά). Τσέκαρέ το. Σίγουρα θα βλέπεις λάδι στο κύκλωμα πίεσης της εισαγωγής, αλλά δε νομίζω ότι τόσο πολύ δικαιολογείται.

Όσο για την τουρμπίνα, μετά από πολύχρονη ταλαιπωρία έχω πλέον καταλάβει πως ο μόνος τρόπος να την ελέγξεις είναι να τη λύσεις. Κάποια σύννεφα λαδιού στις γρήγορες αλλαγές είναι φυσιολογικά.

STREETRACING
12-05-11, 14:10
οντως πολυ λαδι στις φωτο.

saikoe39
12-05-11, 14:12
(το 335 άμεσου ψεκασμού είναι σωστα..?)

To λαδι στο κουλερ και στην εισαγωγή είναι φυσιολογικό ...μιας και όλες οι αναθυμιάσεις γυρνάνε και πάνε για κάψιμο.! (στα thp μοτερ των mini 207 κλπ είναι μια από τα ιδια..μεσα στην λαδίλα όπως στις φωτο από το 335)

Αυτό βεβαία σε όλα τα μοτέρ άμεσου ψεκασμού είναι ένα θέμα …γιατί οι βαλβίδες εισαγωγής μένουν που μένουν «άπλυτες» γεματες μαυριλα ...πάει και η λαδίλα πάνω και το θέαμα είναι τρελό μετά από αρκετά χιλιάδες χλμ..!Όποτε ένα δοχείο αναθυμιάσεων ίσως είναι αναγκαίο…(βεβαια αν παιζει ψεκασμα νερου-μεθανολης είναι καλυτερα τα πραγματα..)

Στα Vag πολύ σωστά είχαν θέματα με τις Pcv…όπου εκεί εκτός από λαδί χάνεις και πίεση..!(τρόπος για να ελέγχεις τις Pcv…απλά φυσάς με το στόμα στο σωλήνα των αναθυμιάσεων …αν όλα είναι μια χαρα…θα ακουστεί ένα κλαπ… καθώς κλείνει η βαλβίδα και νιώθεις και την αντίστοιχη πίεση στο στόμα…)

Ο χρόνος ζωής μιας τουρμπίνας δεν περιορίζεται καθαρά και μόνο από την πίεση….
Έχει να κάνει αρκετά με τις θερμοκρασίες(πρόγραμμα …θέση και τύπος καταλύτη κλπ) …το ποσό συχνά ξύλο τρώει..και το ποσό την προσέχει κάποιος..

Stefanos_Cool
13-05-11, 01:17
(το 335 άμεσου ψεκασμού είναι σωστα..?)

To λαδι στο κουλερ και στην εισαγωγή είναι φυσιολογικό ...μιας και όλες οι αναθυμιάσεις γυρνάνε και πάνε για κάψιμο.! (στα thp μοτερ των mini 207 κλπ είναι μια από τα ιδια..μεσα στην λαδίλα όπως στις φωτο από το 335)

Αυτό βεβαία σε όλα τα μοτέρ άμεσου ψεκασμού είναι ένα θέμα …γιατί οι βαλβίδες εισαγωγής μένουν που μένουν «άπλυτες» γεματες μαυριλα ...πάει και η λαδίλα πάνω και το θέαμα είναι τρελό μετά από αρκετά χιλιάδες χλμ..!Όποτε ένα δοχείο αναθυμιάσεων ίσως είναι αναγκαίο…(βεβαια αν παιζει ψεκασμα νερου-μεθανολης είναι καλυτερα τα πραγματα..)

Στα Vag πολύ σωστά είχαν θέματα με τις Pcv…όπου εκεί εκτός από λαδί χάνεις και πίεση..!(τρόπος για να ελέγχεις τις Pcv…απλά φυσάς με το στόμα στο σωλήνα των αναθυμιάσεων …αν όλα είναι μια χαρα…θα ακουστεί ένα κλαπ… καθώς κλείνει η βαλβίδα και νιώθεις και την αντίστοιχη πίεση στο στόμα…)

Ο χρόνος ζωής μιας τουρμπίνας δεν περιορίζεται καθαρά και μόνο από την πίεση….
Έχει να κάνει αρκετά με τις θερμοκρασίες(πρόγραμμα …θέση και τύπος καταλύτη κλπ) …το ποσό συχνά ξύλο τρώει..και το ποσό την προσέχει κάποιος..

Πολύ σωστός ο Κώστας!
thumb

stratos
13-05-11, 02:22
(το 335 άμεσου ψεκασμού είναι σωστα..?)

To λαδι στο κουλερ και στην εισαγωγή είναι φυσιολογικό ...μιας και όλες οι αναθυμιάσεις γυρνάνε και πάνε για κάψιμο.! (στα thp μοτερ των mini 207 κλπ είναι μια από τα ιδια..μεσα στην λαδίλα όπως στις φωτο από το 335)

Αυτό βεβαία σε όλα τα μοτέρ άμεσου ψεκασμού είναι ένα θέμα …γιατί οι βαλβίδες εισαγωγής μένουν που μένουν «άπλυτες» γεματες μαυριλα ...πάει και η λαδίλα πάνω και το θέαμα είναι τρελό μετά από αρκετά χιλιάδες χλμ..!Όποτε ένα δοχείο αναθυμιάσεων ίσως είναι αναγκαίο…(βεβαια αν παιζει ψεκασμα νερου-μεθανολης είναι καλυτερα τα πραγματα..)

Στα Vag πολύ σωστά είχαν θέματα με τις Pcv…όπου εκεί εκτός από λαδί χάνεις και πίεση..!(τρόπος για να ελέγχεις τις Pcv…απλά φυσάς με το στόμα στο σωλήνα των αναθυμιάσεων …αν όλα είναι μια χαρα…θα ακουστεί ένα κλαπ… καθώς κλείνει η βαλβίδα και νιώθεις και την αντίστοιχη πίεση στο στόμα…)

Ο χρόνος ζωής μιας τουρμπίνας δεν περιορίζεται καθαρά και μόνο από την πίεση….
Έχει να κάνει αρκετά με τις θερμοκρασίες(πρόγραμμα …θέση και τύπος καταλύτη κλπ) …το ποσό συχνά ξύλο τρώει..και το ποσό την προσέχει κάποιος..

Ναι είναι άμεσου ψεκασμού. Το θέμα με τις βαλβίδες έχει γίνει ζήτημα στα ξένα φόρα. Θα ανοίξω ένα thread για αυτό γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον και θα πάθετε πλάκα απο την μπίχλα που μαζεύουν.

Τις αναθυμιάσεις τις γυρνά στην εισαγωγή και είναι πρόβλημα για εμάς. Αλλά ο καπνός που είδα μάλλον δεν είναι απο αυτό γιατί εμφανίστηκε μόνο στην μία εξάτμηση

stratos
13-05-11, 02:26
Στο θέμα που αναφέρατε για την ζωή των τουρμπινών. Σε ένα diesel κρατάει άνετα μέχρι τα 120.000 km με κανονική χρήση. Στις βενζίνες μάλλον μέχρι τα 100.000 km. Αυτά που αναφέρετε για 35.000 μου φαίνονται πολύ λίγα, αλλά τα VAG είναι σαν πιστολάκια θερμού αέρα και ίσως να φταίει αυτό.

Ο άμεσος ψεκασμός έχει μεγαλήτερες θερμοκρασίες καυσαερίων και συνεπώς μειώνει την ζωή των τουρμπο. Αλλά στα 27.500 km? Στο εξωτερικό αντέχουν άνετα μέχρι τα 80-100.000 km.

Οπως αναφέρατε σίγουρα έχει να κάνει με το σκίσημο και την θέση των καταλητών και την εξάτμηση

m_power_lunatic
13-05-11, 08:20
Παρακολουθησα το thread απο την αρχη,αν καταλαβα καλα μολις αλλαξες εξατμιση αρχισες να βλεπεις καπνο κτλ.Απο την εμπειρια μου νεοτερος με PUNTO GT (1.4 και 1.6.με πιστονια,τουρμπινες τερατα κτλ) και με το πολυ δυνατο 318is E36 turbo του ξαδερφου μου που ειχα ασχοληθει πριν αμνημονευτων ετων θα επιβεβαιωσω οτι κατα πασα πιθανοτητα το θεμα προερχεται απο την εξατμιση,τους καταλυτες του και τη θεση του.Ακομα θυμαμαι να βαζουμε τουρμπινες ολοκαινουργιες απο το κουτι,να μη δουλευουμε πιεση (στρωναμε εξαλλου) και στα φαναρια και στο δρομο να βλεπουμε πισω ντουμανια εχοντας βεβαια ολοσωμες ανοξειδωτες εξατμισεις με διαφορετικα downpipe και καταλυτες.Τι να σου πω,μεχρι και τσαμπουκαδες καναμε τοτε οτι μας ειχαν δωσει μεταχειρισμενες τουρμπινες και οι ανθρωποι να ορικιζονται....τα χλμ σου ειναι πολυ λιγα παντως για να ''τελειωσανε'' τα σαλιγκαρια σου και δεν εισαι και ο μεγιστος καυτης απο οτι ξερω.

Ηθελα απλα να μεταφερω την εμπειρια μου μηπως σε βοηθησω.

bomer
13-05-11, 09:04
οι τουρμπινες του 335 δεν εχουν -τεχνολογικα- καμια σχεση με ολες τις αλλες που αναφερατε. (vag).
Εκτος αυτου, ειναι πολυ μικρες, πολυ ευαισθητες, και βγαζουν ζημιες στα καλα του καθουμενου. Σε περιπτωσεις που καλουνται να αποδιδουν πανω απο 0,9bar χρειαζομαστε το εξτρα ψυγειο λαδιου δεξια. (Βλεπε alpina). Οι ζημιες εμφανιζονται ακoμη και στις 10.000χλμ μετα απο σκληρα tuning (1,3- 1,4). Η λυση δεν ειναι φτιαχτο μονος σου. Επισης δεν ειναι το ξηλωσε και πηγαινε κανε την 'κοτα' μηπως σου αλλαξουν σε εγγυηση (αν εισαι εντος χρονου) στο επισημο bmw.
Αν τελικα ειναι τουρμπινα, βρες μια στο ebay.de π.χ. Να γνωριζετε δε, οτι στην Ελλαδα, το 2ο ψυγειο λαδιου (στον αλλο θολο) πρεπει να ειναι το Νο1 ! μελημα σας οταν κανετε tuning σε 135/335/Χ635. Απο εκει ξεκινανε ολα τα προβληματα. Ξαναλεω βλεπε ALPINA. Καλη συνεχεια...

Z4 DCT
13-05-11, 09:14
οι τουρμπινες του 335 δεν εχουν -τεχνολογικα- καμια σχεση με ολες τις αλλες που αναφερατε. (vag). Εκτος αυτου, ειναι πολυ μικρες, πολυ ευαισθητες, και βγαζουν ζημιες στα καλα του καθουμενου. Σε περιπτωσεις που καλουνται να αποδιδουν πανω απο 0,9bar χρειαζομαστε το εξτρα ψυγειο λαδιου δεξια. (Βλεπε alpina). Οι ζημιες εμφανιζονται ακoμη και στις 10.000χλμ μετα απο σκληρα tuning (1,3- 1,4). Η λυση δεν ειναι φτιαχτο μονος σου. Επισης δεν ειναι το ξηλωσε και πηγαινε κανε την 'κοτα' μηπως σου αλλαξουν σε εγγυηση (αν εισαι εντος χρονου) στο επισημο bmw.
Αν τελικα ειναι τουρμπινα, βρες μια στο ebay.de π.χ. Να γνωριζετε δε, οτι στην Ελλαδα, το 2ο ψυγειο λαδιου (στον αλλο θολο) πρεπει να ειναι το Νο1 ! μελημα σας οταν κανετε tuning σε 135/335/Χ635. Απο εκει ξεκινανε ολα τα προβληματα. Ξαναλεω βλεπε ALPINA. Καλη συνεχεια...


Noμιζω οτι στον ''αλλο'' θολο η bmw δεν δινει ψυγειο λαδιου αλλα νερου στα ''βελτιωμενα'' δικα της αμαξια.

saikoe39
13-05-11, 12:43
Ναι είναι άμεσου ψεκασμού. Το θέμα με τις βαλβίδες έχει γίνει ζήτημα στα ξένα φόρα. Θα ανοίξω ένα thread για αυτό γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον και θα πάθετε πλάκα απο την μπίχλα που μαζεύουν.

Τις αναθυμιάσεις τις γυρνά στην εισαγωγή και είναι πρόβλημα για εμάς. Αλλά ο καπνός που είδα μάλλον δεν είναι απο αυτό γιατί εμφανίστηκε μόνο στην μία εξάτμηση

Σιγουρα ο καπνος δεν ειναι απο εκει...!!!!!!!!


μια εισαγωγης..!

Jimmakos
13-05-11, 12:55
Ενα δοχείο αναθυμιάσεων τουλάχιστον...... Έχω παρατηρήσει πως κανείς δεν το βάζει.....

Είναι κρίμα να καπνίζονται έτσι οι βαλβίδες και να χουμε ζημιές και ντουμάνια και μπορείς να τα γλυτώσεις με μικρό κόστος!

stratos
13-05-11, 13:22
Παρακολουθησα το thread απο την αρχη,αν καταλαβα καλα μολις αλλαξες εξατμιση αρχισες να βλεπεις καπνο κτλ.Απο την εμπειρια μου νεοτερος με PUNTO GT (1.4 και 1.6.με πιστονια,τουρμπινες τερατα κτλ) και με το πολυ δυνατο 318is E36 turbo του ξαδερφου μου που ειχα ασχοληθει πριν αμνημονευτων ετων θα επιβεβαιωσω οτι κατα πασα πιθανοτητα το θεμα προερχεται απο την εξατμιση,τους καταλυτες του και τη θεση του.Ακομα θυμαμαι να βαζουμε τουρμπινες ολοκαινουργιες απο το κουτι,να μη δουλευουμε πιεση (στρωναμε εξαλλου) και στα φαναρια και στο δρομο να βλεπουμε πισω ντουμανια εχοντας βεβαια ολοσωμες ανοξειδωτες εξατμισεις με διαφορετικα downpipe και καταλυτες.Τι να σου πω,μεχρι και τσαμπουκαδες καναμε τοτε οτι μας ειχαν δωσει μεταχειρισμενες τουρμπινες και οι ανθρωποι να ορικιζονται....τα χλμ σου ειναι πολυ λιγα παντως για να ''τελειωσανε'' τα σαλιγκαρια σου και δεν εισαι και ο μεγιστος καυτης απο οτι ξερω.

Ηθελα απλα να μεταφερω την εμπειρια μου μηπως σε βοηθησω.

(θύμησε μου το όνομα σου φίλε μου γιατί κόλλησα)

Καλά κάνεις και μεταφέρεις την εμπειρία σου. Για να συζητήσουμε είμαστε εδώ και για αυτό άνοιξα το θέμα. Αυτό που λές δεν το έχω ξανακούσει. Ακόμα και σήμερα που ανέβασα τα λάδια 120 βαθμούς δεν είδα τον παραμικρό καπνό. Το θέμα είναι οτι αυτο το παρατήρησα απο την μία εξάτμηση και όχι και απο τις 2. Ισως τελικά να καιω τα λάδια του προηγούμενου ιδιοκτήτη της εξάτμησης. Είναι νωρίς να τελειώσανε τα σαλιγκάρια. Το πατάω αλλά όχι τόσο που να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα γιατί πρώτα είναι αυτοκίνητο βόλτας και GT και μετά κοντράμαξο για τον χαβαλέ.


οι τουρμπινες του 335 δεν εχουν -τεχνολογικα- καμια σχεση με ολες τις αλλες που αναφερατε. (vag). Εκτος αυτου, ειναι πολυ μικρες, πολυ ευαισθητες, και βγαζουν ζημιες στα καλα του καθουμενου. Σε περιπτωσεις που καλουνται να αποδιδουν πανω απο 0,9bar χρειαζομαστε το εξτρα ψυγειο λαδιου δεξια. (Βλεπε alpina). Οι ζημιες εμφανιζονται ακoμη και στις 10.000χλμ μετα απο σκληρα tuning (1,3- 1,4). Η λυση δεν ειναι φτιαχτο μονος σου. Επισης δεν ειναι το ξηλωσε και πηγαινε κανε την 'κοτα' μηπως σου αλλαξουν σε εγγυηση (αν εισαι εντος χρονου) στο επισημο bmw.
Αν τελικα ειναι τουρμπινα, βρες μια στο ebay.de π.χ. Να γνωριζετε δε, οτι στην Ελλαδα, το 2ο ψυγειο λαδιου (στον αλλο θολο) πρεπει να ειναι το Νο1 ! μελημα σας οταν κανετε tuning σε 135/335/Χ635. Απο εκει ξεκινανε ολα τα προβληματα. Ξαναλεω βλεπε ALPINA. Καλη συνεχεια...

Κύριε Στάθη,

αν θέλετε πείτε μας τι εννοείτε οτι τεχνολογικά δεν είναι ίδιες? Μήπως αντι για θρος (thrust bearing) τα VAG έχουν ρουλεμανάτες (ball bearing)?

Αυτό με το ψηγείο λαδιού δεν ξέρω τι κάνει η Alpina αλλά εγώ έχω μεγαλήτερο ψυγείο λαδιού. Δουλεύω 109-112 βαθμούς όταν το μαμά δουλεύει για πλάκα 120-130 βαθμούς.

Το άλλο με τα 1.3 - 1.4 bar δεν το σχολιάζω. Μια φορά για την δυναμομέτρηση ανέβασα 19.2 psi (1.32 bar) και μετά χαμηλότερα στα 17.5 psi (1.2 bar). Επίσης δεν ξέρω πώς τα καταφέρνει και αν τα καταφέρνει η Alpina ή αλλος βελτιωτής με 1.4 bar (20.4 psi) αφου ο εγκέφαλος δεν μπορεί να διαβάσει πίεση πάνω απο 20 psi γιατί μπαίνει σε safe mode μετά.

Το ψηγείο λαδιού παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο αλλά να σκεφτούμε οτι τα Αμερικάνικα 335 μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχαν καν ψυγείο λαδιού. Και ο καιρός στην Καλιφόρνια αγγίζει τις δικές μας θερμοκρασίες.

Επίσης η alpina δεν ξέρω τι βάζει, αλλά η performance ΒΜW δίνει επιπρόσθετο ψυγείο νερού και όχι λαδιού όπως αναφέρει ο Γιάννης πιο κάτω.

edit: Και δεν νομίζω οτι ένας σοβαρός βελτιωτής σαν την Alpina δουλεύει πίεση πάνω απο 15.5 psi (1.06 bar) χωρίς μεθανόλη. Και δεν την βλέπω εταιρία να πουλάει αυτοκίνητα με σύστημα ψεκασμου μαζί με μεθανόλη. Εκτός αν έχει κάνει κάποια αστρονομική πατέντα που υπερβαίνει τους νόμους της φυσικής και σπρώχνει ψυχρό αέρα σε μεγάλες πιέσεις και τα turbo της αντέχουν για πολύ καιρό


Noμιζω οτι στον ''αλλο'' θολο η bmw δεν δινει ψυγειο λαδιου αλλα νερου στα ''βελτιωμενα'' δικα της αμαξια.

stratos
13-05-11, 13:23
Σιγουρα ο καπνος δεν ειναι απο εκει...!!!!!!!!


μια εισαγωγης..!

Ας ελπίσουμε οτι λόγω λίγων χιλιομέτρων και χρήση μεθανόλης δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα


Ενα δοχείο αναθυμιάσεων τουλάχιστον...... Έχω παρατηρήσει πως κανείς δεν το βάζει.....

Είναι κρίμα να καπνίζονται έτσι οι βαλβίδες και να χουμε ζημιές και ντουμάνια και μπορείς να τα γλυτώσεις με μικρό κόστος!

Το οποίο δοχείο αναθυμιάσεων θα είναι το επόμενο βήμα.

z3 2.2
13-05-11, 13:58
Στρατο εμαθες ρε συ για το αυτοκινητο που φοραγε την εξατμιση σου αν ειχε κανα "θεμα" ?

stratos
13-05-11, 19:24
Στρατο εμαθες ρε συ για το αυτοκινητο που φοραγε την εξατμιση σου αν ειχε κανα "θεμα" ?

Είχε σπάσει τουρμπίνα και έχασε πολλά λάδια και απο μπρός και απο πίσω. Λογικό να γέμισε η εξάτμηση λάδια και ίσως η δεξιά μεριά τα πιο πολλά.Δεν μπορώ να συννενοηθώ μαζί του για το ποιά τουρμπίνα έσπασε. Θα το αφήσω έτσι ακόμα μια εβδομάδα και βλέπουμε

z3 2.2
14-05-11, 15:31
Είχε σπάσει τουρμπίνα και έχασε πολλά λάδια και απο μπρός και απο πίσω. Λογικό να γέμισε η εξάτμηση λάδια και ίσως η δεξιά μεριά τα πιο πολλά.Δεν μπορώ να συννενοηθώ μαζί του για το ποιά τουρμπίνα έσπασε. Θα το αφήσω έτσι ακόμα μια εβδομάδα και βλέπουμε

μην ασχοληθεις αλλο Στρατη...τελος φιλε.
Ελεγχε και τα λαδακια σου οπως παντα και τελειωσε η υποθεση!
Μαλλον ηταν false alarm η φαση με τα λαδια

stratos
14-05-11, 16:21
μην ασχοληθεις αλλο Στρατη...τελος φιλε.
Ελεγχε και τα λαδακια σου οπως παντα και τελειωσε η υποθεση!
Μαλλον ηταν false alarm η φαση με τα λαδια

Ας ελπίσουμε. δεν είμαι για αλλαγή τώρα. Ισως σε κανένα χρονο ;)

mastoras01
30-11-19, 18:05
Στράτο τελικά τι έγινε?