PDA

Επιστροφή στο Forum : Dyno-day



VanVIC
15-01-10, 15:20
Δεδομένου οτι τους περισσότερους λίγο πολύ μας "ψιλοτρώει" να δυναμομετρήσουμε τα καμάρια μας, σκέφτηκα το ενδεχόμενο να κανονίζαμε με κάποιο δυναμόμετρο να "κλείσουμε" ένα Σάββατο (Φεβρουαρίου ίσως) να πάμε να τα στήσουμε και να τα μετρήσουμε.

Αν το κάνουμε οργανωμένα και συντονισμένα, και καλύτερη τιμή θα πετύχουμε και χαβαλέ θα κάνουμε.

Νομίζω οτι αν μαζευτούμε καμιά 15 αριά αυτοκίνητα αξίζει τον κόπο.

Σε κάθε περίπτωση, η διαδικασία θα προϋποθέτει κατάθεση προκαταβολής ωστε να μην εκτεθούμε με απουσίες της τελευταίας στιγμής. Καλό είανι να είναι ξεκάθαρο αυτό γιατί στο παρελθόν, σε αντίστοιχες "κινήσεις" παρατηρήθηκαν παρατράγουδα.

Τί γνώμη έχετε ?

stratos
15-01-10, 15:23
Πολύ καλή ιδέα. Δυστηχώς θα λείπω στο εξωτερικό οπότε απο 25 Μαρτίου και μετά για μένα. Πάντως να γίνει να δούμε τι βγάζουμε στον τροχό

NickE60
15-01-10, 15:24
Πόση ώρα παίρνει για το καθένα Βαγγέλη? ...και ποιο το κόστος?

VanVIC
15-01-10, 15:25
Πολύ καλή ιδέα. Δυστηχώς θα λείπω στο εξωτερικό οπότε απο 25 Μαρτίου και μετά για μένα. Πάντως να γίνει να δούμε τι βγάζουμε στον τροχό

Οταν έρθεις στις 25/3, πόσο θα μείνεις ?

stratos
15-01-10, 15:27
2.5 βδομάδες θα είμαι εδώ. Όλη την Μ. Εβδομάδα και την επόμενη

Stamatis
15-01-10, 15:29
Να μετρηθουμε λοιπον.
Θα γινει απλη μετρηση για μεγιστη ιπποδυναμη η θα βαλουμε και αναλυτες για μειγματα και τετοια;
Θεωρηστε με μεσα παντως οπως και να εχει και υπολογιστε με για 2 μετρησεις.

VanVIC
15-01-10, 15:32
Πόση ώρα παίρνει για το καθένα Βαγγέλη? ...και ποιο το κόστος?

Νίκο όπως ξέρεις, υπάρχουν διαφόρων ειδών δυναμόμετρα.

1)Υπάρχουν αυτά που δεν σου βγάζουν τροχούς και σου δένουν τ'αμαξι το οποίο ρολλάρει πάνω σε ράουλα. Σ'αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω οτι χρειάζονται πάνω απο 20'-25' ανα αυτοκίνητο μαζί με την εκτύπωση της δυναμομέτρησης (με 2 ή 3 πατήματα για κάθε αμάξι)

2)Υπάρχουν και τα δυναμόμετρα που σου βγάζουν τους κινητήριους τροχούς και προσαρμόζουν κάτι "μοτέρ" πάνω στον κάθε τροχό και μετράνε.
Οπως καταλαβαίνεις στην περίπτωση αυτή χρειάζεται πιο πολύ ώρα μιας και έχεις το βγάλε-βάλε 2 τροχών. Δε νομίζω οτι η συνολική διαδικασία στην περίπτωση αυτή θα ξεπεράσει τα 35' ανα αυτοκίνητο.

Προσωπικά πιστευω οτι καλύτερο και πιο αντικειμένικό είναι να επιλεχθεί δυναμόμετρο που να μετράει δύναμη στον τροχό ώστε να μην μπλέξουμε με λογικές υπολογισμού απωλειών κλπ.

Σχετικά με το κόστος, πρέπει να ρωτήσουμε. Εξαρτάται κι απ'το δυναμόμετρο.
Σίγουρα θα βρεθούν περιπτώσεις όπου αν παρουσιαστούμε 15 αυτοκίνητα θα προσφερθούν να "πάρουν την δουλειά" και με 50 ευρώ ανα αυτοκίνητο αλλά ...
Θέλει ψάξιμο και διαπραγμάτευση.

NickE60
15-01-10, 16:07
Ωραία, μέσα! θέλω να δω πόσο θα με δείξει "μαμά" για να έχω μια σχετικά ακριβέστερη βάση για το μέλλον. Η επόμενη θα πρέπει να γίνει στο ίδιο δυναμόμετρο, ε? ...ας το εκτιμήσουν και αυτό, ότι ίσως κάποιοι που θα "πειράξουν" κάτι, για αντικειμενικούς λόγους, αναγκάζονται να επισκεφτούν το ίδιο δυναμόμετρο κι άλλη φορά-φορές. ..αν δείξει "σωστά" νούμερα φυσικά..

VanVIC
15-01-10, 16:12
Ωραία, μέσα! θέλω να δω πόσο θα με δείξει "μαμά" για να έχω μια σχετικά ακριβέστερη βάση για το μέλλον. Η επόμενη θα πρέπει να γίνει στο ίδιο δυναμόμετρο, ε? ...ας το εκτιμήσουν και αυτό, ότι ίσως κάποιοι που θα "πειράξουν" κάτι, για αντικειμενικούς λόγους, αναγκάζονται να επισκεφτούν το ίδιο δυναμόμετρο κι άλλη φορά-φορές. ..αν δείξει "σωστά" νούμερα φυσικά..

τώρα, τροχό σε βλέπω 200-205
στο μέλλον (σου ευχομαι στο άμεσο...), γύρω στα 320 αρχικά (τροχό) και μετά απο κάποια διόρθωση, γύρω στα 330 (τροχό)
Καλά είναι ? Να τ'αφήσω ? :thumbsup:

Vasilis
15-01-10, 16:12
μεσα κ γω συμπεθερε......αφου φτιαξω το σασμαν φυσικα....κ αφου μαθουμε κ τελικη τιμη...!!!!

saikoe39
15-01-10, 16:49
και εγω μεσα.....αλλα το οχημα...θα εχει την κινηση εμπρος........

Stefanos_Cool
15-01-10, 16:57
και εγω μεσα.....αλλα το οχημα...θα εχει την κινηση εμπρος........

ρε τρελέ έκανες μετατροπή στο 39άρι ???:th_Laie_67-1:

NickE60
15-01-10, 17:03
και εγω μεσα.....αλλα το οχημα...θα εχει την κινηση εμπρος........

εσύ φέρτο με την όπισθεν και μπες μέσα με τη μούρη χεχεχε :thumbsup:

skandalis447
15-01-10, 18:10
Βαγγελη οπως ισως φανταζεσαι μπορω να βοηθησω για το θεμα...Θα τα πουμε απο κοντα το βραδυ...

BILL007
15-01-10, 18:35
Μέσα και εγώ παιδιά!Πάντα ήθελα να δω πόσα βγάζω ρόδα,έστω και μαμά...hehehe!:D

z3 2.2
15-01-10, 20:27
Δεν εχω καμια καουρα να δω τι κανει το αστερι μου ΑΛΛΑ θα ερθω να χαζεψω και να σας κανω παρεα!!!!

330compressor
15-01-10, 21:23
Στο POWER το περιοδικό δε λες να μας κάνει τσάμπα dyno με τη κρίση τώρα ....!!! να του δώσουμε και δουλειά για να διαφημίσει bmwfans..???

saikoe39
15-01-10, 22:35
εσύ φέρτο με την όπισθεν και μπες μέσα με τη μούρη χεχεχε :thumbsup:
καλη ιδεα....και θα τον βαλω να το μετρησει με οπισθεν....:shok:



ρε τρελέ έκανες μετατροπή στο 39άρι ???:th_Laie_67-1:



ναι μου την εδωσε που πεταει κωλο...και του πεταξα ενα διαφορικο μπροστα....

θελω να μετρησω το 207 μου...το 5αρι το εχω μετρησει 2 φορες....καλα ειναι....!!!

Nick bmwlover
16-01-10, 00:01
K εγω εχω περιεργεια να δω τι κανω "μαμα"...

deepBLUE
16-01-10, 02:07
Στο POWER το περιοδικό δε λες να μας κάνει τσάμπα dyno με τη κρίση τώρα ....!!! να του δώσουμε και δουλειά για να διαφημίσει bmwfans..???

Το εχουμε σκεφτει θα το δουμε.:thumbsup:

deepBLUE
16-01-10, 02:11
Μαλλον θα παμε σε καποιο στην Θηβων.
Η τιμη απο 10 και πανω αυτοκινητα θα ειναι 50 ευρω.
Περισσοτερες πληροφοριες σε λιγες μερες.

ΥΓ. Ευχαριστουμε τον Skandali για την βοηθεια του.

paganis
16-01-10, 20:38
με την προυποθεση πως θα εχω βαλει τον κομπρεσσορα στο αμαξι...θα ηθελα να δω τι κανει...πριν καποιες τελευταιες ρυθμισεις, ετσι ωστε οταν ξανακανω να εχω ενα μετρο συγκρισης!!

nautilos
17-01-10, 06:41
Αφού λέτε για Φλεβάρη φυσιολογικά θα είμαι έξω άρα να γίνει για να δούμε τι έχουμε έστω και μαμά!!!:warriorsmiley:

VanVIC
17-01-10, 09:30
Αφού λέτε για Φλεβάρη φυσιολογικά θα είμαι έξω άρα να γίνει για να δούμε τι έχουμε έστω και μαμά!!!:warriorsmiley:

Δε νομίζω οτι το συγκεκριμένο δυναμόμετρο μπορεί να μετρήσει πάνω απο 10.000 άλογα.
Αν το δικό σου είναι γύρω στα 36.000 άλογα, θα σπάσει ρε σύ ...
:th_Laie_67-1:

gnx
17-01-10, 09:35
Παιδια μεσα για τη δυναμομετρηση και εγω...Αρκει να μη μου σκασει κανενα ταξιδι αστραπη ξαφνικα.

Libanner
22-01-10, 02:09
Αν κανονιστεί τελικά,
και εγώ μέσα για να δούμε που παίζω τώρα.
Αν και η ιδέα με το περιοδικό λέει περισσότερο!

deepBLUE
22-01-10, 04:25
Λοιπον το δυναμομετρο ειναι το DYNODROME Θηβών 320 ΑιγάλεωΤηλ.: 2105441499.

https://www.dynodrome.com/contact.php

Η τιμη ειναι 45 ευρω μαζι με αναλυση καυσιμων και ισχυει απο 10 αυτοκινητα και πανω !!!
Σε περιπτωση που δε προλαβουν ολα τα αυτοκινητα σε μια μερα τοτε θα γινει και δευτερο γκρουπ δυναμομετρησης την αμεσως επομενη εβδομαδα !!
Η ημερα της δυναμομετρησης θα ειναι απαραιτητως Σαββατο και μεσα στον Φεβρουαριο.
Θα ενημερωθειτε για το ποιο απ ολα τα Σαββατα του Φλεβαρη θα γινει τις επομενες μερες !!!
Θα παρακαλουσα αν καποιοι τελικα απ οσους ψηφισαν πως θελουν να δυναμομετρηθουν αλλαξαν γνωμη να το δηλωσουν απο τη στιγμη που θα ανακοινωθουν οι ημερομηνιες απο δω και κατω για την καλυτερη συνεννοηση με το δυναμομετρο.
Οσοι παλι θελουν και δεν εχουν δηλωσει συμμετοχη να ψηφισουν στο Poll δηλωνοντας τη συμμετοχη τους !!!

ΥΓ θα ηθελα για αλλη μια φορα να ευχαριστησω το μελος μας Skandalis για την πολυτιμη βοηθεια του αλλα και την προσφορα του για την δωρεαν αναλυση καυσαεριων !!

m-power_01
22-01-10, 08:38
λοιπον σαφεστατα και ειμαι μεσα...ετσι για το ομαδικο του πραγματος! Λοιπον εφοσον θα ειναι σαββατο ,το θεωρω πολυ πιθανο να ειμαι στην πρωτευουσα! Αν γινεται για τις 20/2 θα με βολευε!

BILL007
22-01-10, 10:06
Και εγώ μέσα είμαι...:)

Libanner
22-01-10, 11:09
Όπως είπαμε και εγώ μέσα,αυτό για να καταλάβω είναι κοντά στο γήπεδο του Αιγαλεου;

deepBLUE
22-01-10, 11:10
Όπως είπαμε και εγώ μέσα,αυτό για να καταλάβω είναι κοντά στο γήπεδο του Αιγαλεου;

https://www.dynodrome.com/inter-map.html :thumbsup:

Stamatis
22-01-10, 13:53
Ναι ειμαι μεσα.
Η μονη μου επιφυλαξη ειναι μηπως και μας παρει βραδυ η καθυστερησουμε τραγικα αλλα σε καθε περιπτωση ακομα και αν δε μετρηθω θα πληρωσω το μεριδιο μου.
Υπολογισε με για ενα αμαξι και αν τελικα δεν μαζευτουμε πολλοι για δυο αυτοκινητα.

skandalis447
22-01-10, 14:11
Παιδια για να μην αγχωνεται κανενας,δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να πληρωσει χωρις να μετρηθει...Θα μαζευτουμε,θα μετρηθουμε και θα ειναι ολα μια χαρα...

VanVIC
22-01-10, 14:37
Παιδια για να μην αγχωνεται κανενας,δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να πληρωσει χωρις να μετρηθει...Θα μαζευτουμε,θα μετρηθουμε και θα ειναι ολα μια χαρα...

Δημήτρη είναι δυνατόν με το ίδιο πάτημα να δώσει αποτελέσματα και δύναμης στον τροχό και στον στρόφαλο ή θέλει άλλη ρύθμιση το δυναμόμτερο και 2 διαφοερτικά πατήματα για να πάρει κάποιος και τα δύο αποτελέσματα ?

skandalis447
22-01-10, 14:48
Την ωρα που παταμε στο δυναμομετρο,γινεται η μετρηση της δυναμης που φτανει στους τροχους(βασικα ροπη ειναι αλλα ας το δουμε ως δυναμη για να παρει μια σελιδα μονο η απαντηση).κατα το αφημα του γκαζιου και το πατημα του συμπλεκτη,τα ραουλα του εκαστοτε δυναμομετρου "βλεπουν"το ρυθμο που φρεναρουν οι τροχοι ρολλαροντας και υπολογιζουν τις απωλειες...αυτη ειναι η βασικη αρχη υπολογισμου απωλειων απο στροφαλο σε τροχο...ολα γινονται σε ενα πατημα...χονδρικα απο την εμπειρια μου,ενα μπροστοκινητο οχημα εχει 8-10% απωλειες,ενα πισωκινητο 12-13% και ενα τετρακινητο 15-18% μεχρι το πολυ 20%...εξαιρεση αποτελουν τα δικηνητα πορσε,τα οποια εχουν απωλειες ιδιεσ με ενα μπροστοκινητο,αφου την διαφορα απωλειας την διμιουργει ο κεντρικος αξονας στα υπολοιπα μπροστομηχανα αυτοκινητα...Τα πορσε δεν απλα δεν εχουν κεντρικο αξονα...ετσι βλεπουμε ενα 911 πχ 340 αλογα παντα να βγαζει παραπανω δυναμη απο ενα μπεμπε 340 αλογα...αφου το τελευταιο αναλωνει καποια ενεργεια να στριψει εναν βαρυ κεντρικο αξονα...

VanVIC
22-01-10, 14:54
Την ωρα που παταμε στο δυναμομετρο,γινεται η μετρηση της δυναμης που φτανει στους τροχους(βασικα ροπη ειναι αλλα ας το δουμε ως δυναμη για να παρει μια σελιδα μονο η απαντηση).κατα το αφημα του γκαζιου και το πατημα του συμπλεκτη,τα ραουλα του εκαστοτε δυναμομετρου "βλεπουν"το ρυθμο που φρεναρουν οι τροχοι ρολλαροντας και υπολογιζουν τις απωλειες...αυτη ειναι η βασικη αρχη υπολογισμου απωλειων απο στροφαλο σε τροχο...ολα γινονται σε ενα πατημα...χονδρικα απο την εμπειρια μου,ενα μπροστοκινητο οχημα εχει 8-10% απωλειες,ενα πισωκινητο 12-13% και ενα τετρακινητο 15-18% μεχρι το πολυ 20%...εξαιρεση αποτελουν τα δικηνητα πορσε,τα οποια εχουν απωλειες ιδιεσ με ενα μπροστοκινητο,αφου την διαφορα απωλειας την διμιουργει ο κεντρικος αξονας στα υπολοιπα μπροστομηχανα αυτοκινητα...Τα πορσε δεν απλα δεν εχουν κεντρικο αξονα...ετσι βλεπουμε ενα 911 πχ 340 αλογα παντα να βγαζει παραπανω δυναμη απο ενα μπεμπε 340 αλογα...αφου το τελευταιο αναλωνει καποια ενεργεια να στριψει εναν βαρυ κεντρικο αξονα...


μου ελυσες αρκετές απορίες.

skandalis447
22-01-10, 14:57
οτι αλλο θες...στη διαθεση σου...ξερεις που θα με βρεις...:thumbsup:

saikoe39
22-01-10, 15:42
Ειμαι μεσα....

Ελπιζω να μονο να μην μπει σε safe mode πανω στο dyno....!!!!!!

skandalis447
22-01-10, 16:47
Γιατι να μπει?αλλα και ετσι να γινει,θα ειμαι εκει με διαγνωστικο μηχανημα να το επαναφερω...

deepBLUE
22-01-10, 19:16
Λοιπον το δυναμομετρο ειναι το DYNODROME Θηβών 320 ΑιγάλεωΤηλ.: 2105441499.

https://www.dynodrome.com/contact.php

Η τιμη ειναι 45 ευρω μαζι με αναλυση καυσιμων και ισχυει απο 10 αυτοκινητα και πανω !!!
Σε περιπτωση που δε προλαβουν ολα τα αυτοκινητα σε μια μερα τοτε θα γινει και δευτερο γκρουπ δυναμομετρησης την αμεσως επομενη εβδομαδα !!
Η ημερα της δυναμομετρησης θα ειναι απαραιτητως Σαββατο και μεσα στον Φεβρουαριο.
Θα ενημερωθειτε για το ποιο απ ολα τα Σαββατα του Φλεβαρη θα γινει τις επομενες μερες !!!
Θα παρακαλουσα αν καποιοι τελικα απ οσους ψηφισαν πως θελουν να δυναμομετρηθουν αλλαξαν γνωμη να το δηλωσουν απο τη στιγμη που θα ανακοινωθουν οι ημερομηνιες απο δω και κατω για την καλυτερη συνεννοηση με το δυναμομετρο.
Οσοι παλι θελουν και δεν εχουν δηλωσει συμμετοχη να ψηφισουν στο Poll δηλωνοντας τη συμμετοχη τους !!!

ΥΓ θα ηθελα για αλλη μια φορα να ευχαριστησω το μελος μας Skandalis για την πολυτιμη βοηθεια του αλλα και την προσφορα του για την δωρεαν αναλυση καυσαεριων !!

Η Δυναμομετρηση θα γινει 20/2 Σαββατο σε περιπτωση που δε προλαβουμε ολα τα αυτοκινητα θα συνεχιστει το επομενο Σαββατο 27/2 .
Ωρα εναρξης 9:00πμ.

stratos
23-01-10, 12:10
VanVIC με εμένα ισχύει αυτό που είχαμε πεί στην συνάντηση?

VanVIC
23-01-10, 13:10
Θα το κανονίσουμε Στράτο. Θα μιλήσω με Σκανδάλη και θα σου πώ.
Πότε σε βολεύει ;

stratos
23-01-10, 13:45
Επιστρέφω 24-25 Μαρτίου μάλλον οπότε κάποια κοντινή ημερομηνία (ακολουθεί η Μ. Εβδομάδα).

Αν δεν γίνεται δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όταν επιστρέψω έρχομαι απο μόνος μου σε συνενόηση με το δυναμόμετρο και πάω μόνος μου μια μέρα για την μέτρηση. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μιας και λείπω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να είμαι μαζί σας. Πραγματικά...

VanVIC
23-01-10, 13:55
VanVIC με εμένα ισχύει αυτό που είχαμε πεί στην συνάντηση?


Θα το κανονίσουμε Στράτο. Θα μιλήσω με Σκανδάλη και θα σου πώ.
Πότε σε βολεύει ;


Επιστρέφω 24-25 Μαρτίου μάλλον οπότε κάποια κοντινή ημερομηνία (ακολουθεί η Μ. Εβδομάδα).

Αν δεν γίνεται δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όταν επιστρέψω έρχομαι απο μόνος μου σε συνενόηση με το δυναμόμετρο και πάω μόνος μου μια μέρα για την μέτρηση. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μιας και λείπω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να είμαι μαζί σας. Πραγματικά...

@ skandalis447:

Δημήτρη δεδομένου οτι ο Στράτος λείπει στην Κύπρο και δεν θα μπορεί να είναι μαζί μας στην δυναμομέτρηση (όπως θα ήθελε) στις 20/2, παρακαλώ κανόνισε να μπορεί να πάει κάποια στιγμή μεταξύ 26/3 και τέλος Μαρτίου σαν να ήταν στην αρχική ομάδα (με ίδιους όρους παρακαλώ).
Ενδεχομένως να προκύψουν κι άλλα αμάξια για εκείνη την ημερομηνία (ίσως να χρειάζεται και το δικό μου ξανά...)

Θέλω να πιστευω οτι δεν θα'ναι πρόβλημα.

Παρακαλώ επιβεβαίωσε για να ξέρει κι ο Στράτος.

Ευχαριστώ

skandalis447
24-01-10, 23:50
Κανενα προβλημα παιδια...Ελειπα 2 μερες λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλα ολα οκ...

stratos
24-01-10, 23:53
Κανενα προβλημα παιδια...Ελειπα 2 μερες λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλα ολα οκ...

Σε ευχαριστώ Δημήτρη

:thanks::thanks:

skandalis447
25-01-10, 00:05
Παρακαλω,να εισαι καλα...

GM6
25-01-10, 13:55
Μεσα και εγω,για τις 20/2 !

VanVIC
25-01-10, 20:33
Κανενα προβλημα παιδια...Ελειπα 2 μερες λογω οικογενειακων υποχρεωσεων αλλα ολα οκ...

Δημήτρη, ευχαριστούμε και πάλι για την "ρυθμιση".

Θεωρητικά οι συμμετοχές ξεπερνούν τις 20 (στην πράξη να δούμε...).
Εχεις αίσθηση του πόσα αυτοκίνητα μπορούν αν μετρηθούν το 1ο Σάββατο?
Ας υποθέσουμε οτι το πρώτο μετριέται γύρω στις 9:30.

Θα πρέπει α φτιαχτεί και μια λίστα με βάση την σειρά εκδήλωσης ενδιαφέροντος και να να μοιραστούν κι οι ώρες για να μην μπουκώσουμε την Λ.Θηβών.

skandalis447
25-01-10, 22:56
Ολα θα τα βολεψουμε...Να δουμε ποσοι θα ερθουν και το ρυθμιζουμε...

paganis
25-01-10, 23:16
με δεδομενο πλεον ...πως θα ειμαι ετοιμος ,με τον κομπρεσσορα( εκτος του προγραμματισμου , οπου θα γινει συννενοηση με τον σκανδαλη) ..υπολογισε με ....θελω να δω το πριν και το μετα τον προγραμματισμο!!

VanVIC
26-01-10, 12:44
Ολα θα τα βολεψουμε...Να δουμε ποσοι θα ερθουν και το ρυθμιζουμε...

Καταλαβαίνεις οτι δεν είναι λογικό να πάνε όλοι πρωϊ-πρωϊ εκτός αν δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν και πάνε για χαβαλέ οπότε...

Καλό πάντως είνα να βγεί ένα πρόγραμμα, δε συμφωνείς ?

VanVIC
26-01-10, 12:45
με δεδομενο πλεον ...πως θα ειμαι ετοιμος ,με τον κομπρεσσορα( εκτος του προγραμματισμου , οπου θα γινει συννενοηση με τον σκανδαλη) ..υπολογισε με ....θελω να δω το πριν και το μετα τον προγραμματισμο!!

Α Μ Η Ν !!!

skandalis447
26-01-10, 22:30
Απο τις 9 το δυναμομετρο θα μας περιμενει...Καλο ειναι να βγαλουμε ενα προγραμμα ωστε να υπαρχει μια σχετικη ηρεμια και να αποφευχθει το μπουγιο...Υπολογιστε 30-40 λεπτα το αμαξι,εκτος περιπτωσεων που θελουμε καποιο προγραμματισμο,οι οποιες θα παρουν πιο πολυ χρονο και καλυτερα να κανουμε σχετικη συνεννοηση για το εκαστοτε αυτοκινητο...

deepBLUE
09-02-10, 19:05
Αλλος για δυναμομετρηση ?
Εχει εκει κοντα να πινουμε και κανα καφεδακι ?

Stamatis
09-02-10, 20:02
Μιας και μπηκαμε στην τελικη ευθεια καλο ειναι να κλεισει αυτο το θεμα και να γινει ενα νεο με παραπομπη ωστε να περιεχει ονοματα ημερα και ωρες και να μπουν εκει και τα αποτελεσματα.

Nick bmwlover
09-02-10, 21:40
Μιας και μπηκαμε στην τελικη ευθεια καλο ειναι να κλεισει αυτο το θεμα και να γινει ενα νεο με παραπομπη ωστε να περιεχει ονοματα ημερα και ωρες και να μπουν εκει και τα αποτελεσματα.

Πολυ σωστα Σταματη,να οργανωθουμε-συντονιστουμε λιγο περισσοτερο...

Stamatis
09-02-10, 21:59
Οκ. Μιλαω με τον VanVic αυριο και κανονιζουμε νεο θρεντ.

Stamatis
10-02-10, 15:49
Δεδομένου οτι τους περισσότερους λίγο πολύ μας "ψιλοτρώει" να δυναμομετρήσουμε τα καμάρια μας, σκέφτηκα το ενδεχόμενο να κανονίζαμε με κάποιο δυναμόμετρο να "κλείσουμε" ένα Σάββατο (Φεβρουαρίου ίσως) να πάμε να τα στήσουμε και να τα μετρήσουμε.

Αν το κάνουμε οργανωμένα και συντονισμένα, και καλύτερη τιμή θα πετύχουμε και χαβαλέ θα κάνουμε.

Νομίζω οτι αν μαζευτούμε καμιά 15 αριά αυτοκίνητα αξίζει τον κόπο.





Ωραία, μέσα! θέλω να δω πόσο θα με δείξει "μαμά" για να έχω μια σχετικά ακριβέστερη βάση για το μέλλον. Η επόμενη θα πρέπει να γίνει στο ίδιο δυναμόμετρο, ε? ...ας το εκτιμήσουν και αυτό, ότι ίσως κάποιοι που θα "πειράξουν" κάτι, για αντικειμενικούς λόγους, αναγκάζονται να επισκεφτούν το ίδιο δυναμόμετρο κι άλλη φορά-φορές. ..αν δείξει "σωστά" νούμερα φυσικά..


μεσα κ γω συμπεθερε......αφου φτιαξω το σασμαν φυσικα....κ αφου μαθουμε κ τελικη τιμη...!!!!


και εγω μεσα.....αλλα το οχημα...θα εχει την κινηση εμπρος........


Μέσα και εγώ παιδιά!Πάντα ήθελα να δω πόσα βγάζω ρόδα,έστω και μαμά...hehehe!:D


K εγω εχω περιεργεια να δω τι κανω "μαμα"...


με την προυποθεση πως θα εχω βαλει τον κομπρεσσορα στο αμαξι...θα ηθελα να δω τι κανει...πριν καποιες τελευταιες ρυθμισεις, ετσι ωστε οταν ξανακανω να εχω ενα μετρο συγκρισης!!


Αφού λέτε για Φλεβάρη φυσιολογικά θα είμαι έξω άρα να γίνει για να δούμε τι έχουμε έστω και μαμά!!!:warriorsmiley:


Παιδια μεσα για τη δυναμομετρηση και εγω...Αρκει να μη μου σκασει κανενα ταξιδι αστραπη ξαφνικα.


Αν κανονιστεί τελικά,
και εγώ μέσα για να δούμε που παίζω τώρα.
Αν και η ιδέα με το περιοδικό λέει περισσότερο!


λοιπον σαφεστατα και ειμαι μεσα...ετσι για το ομαδικο του πραγματος! Λοιπον εφοσον θα ειναι σαββατο ,το θεωρω πολυ πιθανο να ειμαι στην πρωτευουσα! Αν γινεται για τις 20/2 θα με βολευε!


Και εγώ μέσα είμαι...:)


Ναι ειμαι μεσα.
Η μονη μου επιφυλαξη ειναι μηπως και μας παρει βραδυ η καθυστερησουμε τραγικα αλλα σε καθε περιπτωση ακομα και αν δε μετρηθω θα πληρωσω το μεριδιο μου.
Υπολογισε με για ενα αμαξι και αν τελικα δεν μαζευτουμε πολλοι για δυο αυτοκινητα.


Μεσα και εγω,για τις 20/2 !

Λοιπόν.

Είμαστε ΟΛΟΙ σίγουροι ότι θα μπορέσουμε το Σάββατο 20-2 στο δυναμόμετρο?

Παρακαλώ απαντήστε ώστε να κανονιστεί καλύτερα αφ ενός η προσέλευση, αφ ετέρου η διαδικασία και πως θα φιξάρουμε τελικά τα άτομα.

Αν δεν κάνω λάθος, εδώ έχω 14 απαντήσεις.
Μισή ώρα το κάθε αυτοκίνητο, είναι 6-7 ώρες περίπου.
Υπάρχει κάποιος που δεν μπορεί, θέλει μετά, ή κάτι άλλο?:thnx:

deepBLUE
10-02-10, 16:02
εγω θα ειμαι σιγουρα .

BILL007
10-02-10, 16:54
Και εγώ επίσης

NickE60
10-02-10, 17:15
Κι εγώ!
Παιδιά νομίζω πως άκουσα ότι θα χωριστούμε σε 2 ομάδες από 10 την κάθε φορά. (10 το ένα Σάββατο και 10 το άλλο)
Ισχύει αυτό?

Stamatis
10-02-10, 17:54
Μεταφερθήκαμε σε νέο thread.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ όσους έχουν δηλώσει συμμετοχή να ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ στο νέο thread καθώς και να δηλώσουν τη διαθεσιμότητα των ημερών τους.
ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΠΛΗΖ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1286)

deepBLUE
10-02-10, 18:14
Μεταφερθήκαμε σε νέο thread.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ όσους έχουν δηλώσει συμμετοχή να ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ στο νέο thread καθώς και να δηλώσουν τη διαθεσιμότητα των ημερών τους.
ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΠΛΗΖ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1286)

Tα μελη που δηλωσαν συμμετοχη ειναι :

1) 330compressor
2) BILL007
3) black_beauty
4) bmw330vasilis
5) dark knight
6) deepBLUE
7) GiorgosE90
8) GM6
9) m-power_01
10) nautilos
11) Nick bmwlover
12) NickE60
13) paganis
14) saikoe39
15) skandalis447
16) sm6
17) Snoopy
18) stratos
19) Tony
20) VanVIC
21) z3outofmind

Θα παρακαλουσα για την καλυτερη οργανωση για να ειμαστε τυπικοι με την διαδικασια και σωστοι απεναντι στο Skandali αλλα και το δυναμομετρο να επιβεβαιωσετε !!:thanks: