PDA

Επιστροφή στο Forum : Πράσινη κάρτα ασφάλειας αυτοκινήτου



Dimitrios
06-05-11, 22:25
Γειά σας! Τί ακριβώς ζητάμε από τον ασφαλιστή όταν ταξιδεύουμε σε ευρωπαική χώρα? Πως γίνεται η διαδικασία της έκδοσης? Το αυτοκίνητο είναι στο όνομα της μάνας μου, πρέπει η ίδια να κάνει αίτηση, ή μπορώ και μόνος μου να την παραλάβω? Ευχαριστω!!

individual
06-05-11, 22:53
στις πιο πολλες ασφαλιστικες δινεται δωρεαν και το λες στον ασφαλιστη σου προφορικα.....
και απλα σου την βγαζει.......
δεν νομιζω να χρειαζεται να ειναι και η μητερα σου,για να την παραλαβεις.....
η πρασινη καρτα,δεν ειναι τιποτα αλλο,απο το οτι εχεις ασφαλεια και εκτος ελλαδος...
καλο θα ειναι επισης (αχρειαστη να ειναι) να εχεις και οδικη βοηθεια,η οποια θα σε καλυπτει και στο εξωτερικο......
και φυσικα να κοιταξεις,απο τις χωρες που θα περασεις,αν χρειαζεται καποια πραγματα επιπλεον...πχ στην αυστρια τα διοδια,δεν ειναι το κλασικο κλουβακι που καθεται ο υπαλληλος για να τα πληρωσεις,αλλα τα αγοραζεις απο διαφορα σημεια και ειναι σε μορφη αυτοκολλητου που βαζεις στο παρ-μπριζ.......
εγω τα ειχα παρει απο ενα OMV βενζιναδικο,στα συνορα αυστριας-γερμανιας!!!

athanasakis nikolas
07-05-11, 08:00
επισης να συμπληρωσω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχει εκδοθει η πρασινη καρτα διοτι σε αντιθετη περιπτωση η ασφαλιστικη δεν αποζημιωνει σε περιπτωση ατυχηματος ακομα κ πληρωμενο συμβολαιο να εχεις που δεν εχει ληξη η διαρκεια του.
συμφωνω σε ολα με τον φιλο "indivitual"

Dimitrios
07-05-11, 20:12
Καταρχήν να ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις, να συνοψίσω λίγο... με καλύπτει σύμφωνα με τους νόμους που ισχύουν εκεί και θα πρέπει να πάω εγώ στα γραφεία της ασφαλιστικής ή να έρθει ο ασφαλιστής σπίτι?

Kostas_1
07-05-11, 20:25
Δημητρη διαβασε εδω ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι: https://www.mib-hellas.gr/mib/home_gr.htm

Από το σε ποιες χωρες ισχυει, τι καλυπτει η ασφαλεια (προσοχη δεν νομιζω οτι παρεχονται ολες οι καλυψεις), κλπ

Mouton
07-05-11, 20:33
αν πας σε ευρωπαϊκά εδάφη το βασικότερο ταυτόχρονα (για μένα τουλάχιστον ) με την ασφάλεια είναι και η οδική βοήθεια .
κατά τα αλλα ένα τηλ στο ασφαλιστή σου ... ή στην εταιρία που ασφαλίζει το αμάξι
και όλες οι απορίες θα λυθούν ( οι εντολές δίνονται και στα κεντρικά γραφεία της ασφαλιστικής σου με εκπρόσωπο δικό τους - αν δεν έχεις δικό σου - που έρχεται στο σπίτι για παράδοση και ανανέωση συμβολαίου ...)
και όλα αυτά εξαρτόνται από την ασφαλιστική που έχεις συμβόλαιο ;)

Samaro
07-05-11, 21:48
Προσοχή ! Στο εξωτερικό δεν καλύπτεται συνήθως, η ασφάλιση κλοπής !!
Ρώτησε τον ασφαλιστή σου και μερίμνησε για διαμονή με Parking.

Eleni
29-05-11, 03:42
ποιες ασφαλειες υπαρχουν για αυτοκινητα με τουριστικες πινακιδες ( εξωτερικου NJ), σκεφτομαι να τις αλλαξω σε πρασινες....