PDA

Επιστροφή στο Forum : E34 - Ένας υποτιμημένος θρύλος.



Ptboul
15-01-10, 11:44
Με την έλευση της Ε34 η Bmw έκανε ένα ξεκάθαρο οπτικό και τεχνολογικό βήμα προς τα εμπρός. Το αυτοκίνητο παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στο Παρίσι τον Ιούνιο του 1987, ενώ επίσημα διαθέσιμο στην Ευρώπη ήταν από τον Φεβρουάριο του 1988.

Οι αρχικές εκδόσεις περιλάμβαναν τα εξής τέσσερα εξακύλινδρα μηχανικά σύνολα :

520i (129 HP)
525i (170 HP)
530i (188 HP)
535i (211 HP)

Ενώ μία πετρελαιοκίνητη έκδοση 524td (115 HP) ακολούθησε τον Μάρτιο του 1988.

https://img.villagephotos.com/p/2008-5/1311327/5351.JPG

Τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους αφίχθηκε η Μ5 με το μοτέρ των 315 ίππων.

Δύο χρόνια μετά και συγκριμένα τον Απρίλιο του 1990, οι ασθενικοί (για τα δεδομένα της Ε34) Μ20 κινητήρες έδωσαν τη θέση τους στους νέους Μ50 με επιδόσεις 150 HP για την 520i και 192 HP για την 525i. Επιπλέον ο μικρός τετρακύλινδρος Μ40 των 1.800cc (113 HP) αντικαταστάθηκε από τον νεότερο Μ43 (115 HP) με καδένα εκκεντροφόρου αντί ιμάντα.

Τον Σεπτέμβριο του 1990 έκανε την εμφάνιση της η station (touring) και τετρακίνητη (ix) έκδοση με την τελευταία να βγαίνει μόνο με το σύνολο των 2.494 cc και δη τον M50B25. Επιπλέον δύο νέες πετρελαιοκίνητες εκδόσεις οι 525td και 525tds εμφανίστηκαν ένα μήνα αργότερα.

Τον Μάιο του 1992 ο ΅ασθενικόςΆ S38 B36 για το βαρύ σκαρί της Μ5 δίνει την θέση του σε ένα μεγαλύτερο σύνολο των 3.795 cc σκαρφαλώνοντας στους 340 ίππους προσφέροντας στον οδηγό της Μ5 ακόμα μεγαλύτερη οδηγική ευχαρίστηση.

https://www.bmwm5.com/models/e34/alper.jpg

Από τον Σεπτέμβριο τα Μ50 μοτέρ με την τεχνολογία Vanos απέκτησαν καλύτερα αποθέματα δύναμης και ροπής ενώ το πρώτο facelift λαμβάνει χώρα περιλαμβάνοντας νέας σχεδίασης καθρέπτες και μικρό αλλαγές στον πίνακα οργάνων. Ένα μήνα αργότερα (το 1992) ο κτηνώδης V8 M60B40 με ισχύς 286HP αντικαθιστά τον προκάτοχό του με τα 218HP. Επιπλέον νέα φαρδύτερη μάσκα κάνει την εμφάνιση της στα μεγάλα τρίλιτρα και τετράλιτρα σύνολα.

Στην εκπνοή του 1994 ένα τελικό facelift περίμενε όλες τις εκδόσεις του Ε34, από την ποιο μικρή έως τη ποιο μεγάλη, που δεν ήταν άλλο από μία φαρδύτερη μάσκα που στο παρελθόν χαρακτήριζε τα μεγαλύτερου κυβισμού Ε34.

https://www.e34.bmwsite.info/images/1.jpg

Ήταν Νοέμβριος του 1995 όταν το τελευταίο Ε34 άφηνε την γραμμή παραγωγής για να παραδώσει την σκυτάλη στον συνεχιστή (Ε39) μιας βαριάς κληρονομιάς που δημιούργησε σχολή στη σειρά 5 της βαυαρικής φίρμας. Στο σύνολό τους, 1.166.312 E34 sedans και 124.656 E34 touring (Στέϊσον) κατασκευάσθηκαν στη Γερμανία. Επιπλέον, στα αλλοδαπά εργοστάσια της BMW, κατασκευάσθηκαν άλλα 42.470 E34 sedans ως επιμέρους – ειδικές κατασκευές. Έτσι, στο σύνολο 1.333.438 E34 κατασκευάσθηκαν, εκ των οποίων τα 11.984 κομμάτια ήταν Μ5..

Είναι προσωπική πεποίθηση ότι η αειθαλής φιγούρα του Ε34 θα ανήκει για καιρό ακόμα στο καθημερινό σκηνικό των δρόμων, προσφέροντας οδηγική ευχαρίστηση και απαράμιλλο διαχρονικό στυλ μόνο σε όποιον θέλει να της προσφέρει απλόχερη αγάπη και φροντίδα. Σε όποιον δηλ. σεβαστεί και αποδεχθεί την αρχική εικόνα της, αποφεύγοντας τους πειρασμούς να επέμβει στην αισθητική της. Ποια κυρία του σαλονιού θα ήθελε κάτι τέτοιο άλλωστε;

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/biturbo201024x768-2.jpg

Antonis_Spartan
15-01-10, 11:54
Χορταστικο το thread ...
Δεν πιστευω ομως οτι η Ε34 ειναι υποτιμημενη ,στα δικα μου ματια
τουλαχιστον ειναι ενα δημιουργημα γεματο πρωτοπορεια (για την εποχη του)
φινετσα και ομορφια, αρκετοι υποστηριζουν μεχρι σημερα πως η Ε34 ειναι
η ομορφοτερη 5αρα που βγηκε ποτε !!

Πολλοι απο εμας σιγουρα ολο και καποιον γνωστο θα εχουμε που ειναι κατοχος
μιας Ε 34 και απο τη δικη μου εμπειρια τουλαχιστον ολοι ειναι ευχαριστημενοι
απο ενα αυτοκινητο που εχει τοσα χρονια στην πλατη του.

Συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου λοιπον στους θαυμαστες της Ε 34 που
οταν την δουν στο δρομο (και μαλιστα σε καλη κατασταση) για 5-10 δευτερολεπτα
θα ακουμπισουν το βλεμμα τους πανω στις γραμμες της.

Μπραβο Ptboul !!!

Monsta
15-01-10, 12:03
Αααχ τώρα ξυπνάς παλιές αναμνήσεις....

Ptboul
15-01-10, 12:05
Δεν πιστευω ομως οτι η Ε34 ειναι υποτιμημενη ,στα δικα μου μάτια


Λέω υποτιμημένος Αντώνη, γιατί βλέπω καθημερινά στους δρόμους πληθώρα από απεριποίητα Ε34 από τους ιδιοκτήτες τους, όπου η εικόνα τους τα απαξιώνει στα μάτια τόσο ενός επίδοξου αγοραστή όσο και του κόσμου γενικότερα. Κάτι που προφανώς δεν της αξίζει. :no:

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ με τα πολύπαθα Ε36..

Rosinante
15-01-10, 12:18
Λέω υποτιμημένος Αντώνη, γιατί βλέπω καθημερινά στους δρόμους πληθώρα από απεριποίητα Ε34 από τους ιδιοκτήτες τους, όπου η εικόνα τους τα απαξιώνει στα μάτια τόσο ενός επίδοξου αγοραστή όσο και του κόσμου γενικότερα. Κάτι που προφανώς δεν της αξίζει. :no:

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ με τα πολύπαθα Ε36..

Αυτο συμβαινει επειδη προφανως ειναι πια παμφθηνα και μπορει να τα αγορασει ο καθε ενας στραβουλιακας γερακος συνταξιουχος και να τα καταστρεψει με την ησυχια του Παναγιωτη...Οσοι τα εχουν απο καινουρια και τα εχουν χρυσοπληρωσει(ελαχιστοι),τ περιποιουνται...

Z4 DCT
15-01-10, 12:37
Πρωτη φορα που ειδα Ε34 ηταν στο χωριο μου στην ευβοια........ηταν ενος θειου μου που ζουσε τοτε στο βελγιο, ηταν ενα 520 εξακυλινδρο φουλ εξτρα.......απο τοτε ηξερα οτι θα προσπαθησω καποτε να παρω bmw........

Antonis_Spartan
15-01-10, 12:44
Αυτο συμβαινει επειδη προφανως ειναι πια παμφθηνα και μπορει να τα αγορασει ο καθε ενας στραβουλιακας γερακος συνταξιουχος και να τα καταστρεψει με την ησυχια του Παναγιωτη...Οσοι τα εχουν απο καινουρια και τα εχουν χρυσοπληρωσει(ελαχιστοι),τ περιποιουνται...

Αυτο ειναι πολυ σωστο..
Προσωπικα δεν περιμενω απο τον αλλο να εχει
την ιδια καψουρα που εχω εγω για το αμαξι μου.
Μπορει να παρει ενας μπαρμπας ενα Ε 34 το οποιο θα
το εχει για καθημερινες μετακινησεις ακομα και για καμια
ελαφρια δουλεια στο χωραφακι του (σκληρο ε?)
Μην περιμενετε ολοι να αντιμετοπιζουν τα BMW τους οπως εμεις εδω μεσα !!!

Monsta
15-01-10, 12:50
...3.8L, Nurburgring edition / EDC / 6-speed

VanVIC
15-01-10, 12:52
Αααχ τώρα ξυπνάς παλιές αναμνήσεις....


...3.8L, Nurburgring edition / EDC / 6-speed

λέω κι'εγω ...
θα το περάσει "έτσι" αυτό το thread, σαν να μην το είδε ποτέ ?!

Ptboul
15-01-10, 13:00
...3.8L, Nurburgring edition / EDC / 6-speed

:shok::sweatdrop:

Monsta
15-01-10, 13:01
λέω κι'εγω ...
θα το περάσει "έτσι" αυτό το thread, σαν να μην το είδε ποτέ ?!

Τι θες τώρα και συ???

(με δάκρυα να στάζουν στο πληκτρολόγιο...)

Nikos
15-01-10, 13:23
Και εγώ δεν πιστεύω ότι πρόκειται για υποτιμημένο μοντέλο...ισα ισα κυκλοφόρησαν πολλά ακόμα και στην ελλάδα.
Μην ξεχνάτε ότι πολλά απ αυτά ήρθαν με κόκκινες πινακίδες ΑΜΜΟ, στη δίλιτρη έκδοση και σε άσπρο χρώμα.
Πανέμορφο αυτοκίνητο, με υπέροχες και έντονες γραμμές και πολύ στιβαρή κατασκευή.
Όσο για το M5 ...τι να πει κανεις.....για εμενα μακράν το πιο καθαρόαιμο M5 ever...και by far....δε νομίζω ότι ούτε το E39 ούτε το E60 το πλησίασαν ποτε στο καθαρόαιμο του χαραχτήρα του.
Φανταστικές αναμνήσεις από ένα υπεραυτοκίνητο που μου κράτησε παρέα από το 1994 έως το 2004 χωρίς κανένα απόλυτως σοβαρό πρόβλημα.....με σωστή και μεθοδική συντήρηση το σκυλί δεν καταλάβαινε τίποτα.
Το τελευταίο χειροποίητο M5 του division. Μετά ανέλαβαν οι "κοπτοραπτουδες".

Monsta
15-01-10, 13:27
Το τελευταίο χειροποίητο M5 του division. Μετά ανέλαβαν οι "κοπτοραπτουδες".



^^^^Σωστότατος όπως πάντα ο Νίκος^^^^

NickE60
15-01-10, 13:34
Αυτο συμβαινει επειδη προφανως ειναι πια παμφθηνα και μπορει να τα αγορασει ο καθε ενας στραβουλιακας γερακος συνταξιουχος και να τα καταστρεψει με την ησυχια του Παναγιωτη...Οσοι τα εχουν απο καινουρια και τα εχουν χρυσοπληρωσει(ελαχιστοι),τ περιποιουνται...

Σωστά, και περιποίηση δεν είναι μόνο το να το πηγαίνεις στο πλυντήριο συχνά ή να του κάνεις τα σερβις. Απαιτεί και πολλή προσωπική ενασχόληση η περιποίηση ενός τέτοιου αυτοκινήτου..

Nino
15-01-10, 15:04
Εγω θα συμφωνησω με τον ptboul δεν τους δινει σημασια πια κανεις ακομα και οι ιδιοι οι κατοχοι τους πολλες φορες, τα βλεπεις "παρατημενα" παρκαρισμενα.
Αλλα δυστυχως ετσι ειναι η ζωη.... προχωρα και ξεχνα ευκολα αλλες φορες για καλο και αλλες....
Παντως εχω να θυμηθω οτι οταν το ειχα πρωτο δει εκτος απο την πλακα που ειχαμε παθει, οταν λεγαμε τα "αναγνωριστικα" του το νουμερο (520-530) γεμιζε το στομα μας και η φωνη ειχε κατι το "μεγαλοσχημο".

yannisv
15-01-10, 15:42
Το 2000 (το έχω πει και άλλη φορά νομίζω) όταν σπούδαζα στην Ουαλία, αγόρασα μία και τη χρησιμοποίησα για μερικά χρόνια σαν ταξί αφού το μετέτρψα σε LPG (υγραέριο). Σε ένα χρόνο το είχα μετατρέψει και σε φουλ M5 look και ήταν εκτός από χάρμα οφθαλμών και κράχτης για τη δουλειά και ένα αξιόπιστο αυτοκίνητοπου που σπάνια ζήτησε κάτι εκτός από τα αναλώσιμα.
Απίστευτο αυτοκίνητο αν και δε θα με χάλαγε αν ήταν 6κύλινδρο. Λυπάμαι που δεν έχω photo να ανεβάσω αλλά αυτό ήταν το BMW που ευχαριστήθηκα περισσότερο από όλα.
Σίγουρα το Ε92 είναι αλλού αλλά το Ε34 είναι στην καρδιά μου για πολλούς προσωπικούς λόγους!! ]
Μπράβο στο φίλο που ανέβασε το θέμα.

Nikos
15-01-10, 16:23
Να πω επίσης ότι την εποχή που βρισκόταν στην παραγωγή το M5 τον 3.6 και μετέπειτα 3.8 lt, ο αγοραστής μπορούσε να επισκεφθεί το M division και να παρακολουθήσει από κοντά την κατασκευή του αυτοκινητου του.
Φίλος που το είχε κάνει το 1989 μιλάει ακόμα γι αυτή τι μοναδική εμπειρία της ζωής του...γύρισε στην ελλάδα με 500+ φωτογραφίες....το highlight τις κατασκευής ήταν το individual μπλε-beige σαλόνι...όλο δέρμα απ το ταμπλό έως την εταζέρα...μονο τα 928 κατασκευάζονταν με τόσο πολύ δέρμα εκείνη την εποχή.
Όταν επιστρέψω αθηνα, θα ανεβάσω και γω κάποιες φωτός που έχω από το δικό μου προηγούμενο (δε μ αρέσει να λέω παλιό) M5.
Ο ήχος του εξακύλινδρου 3.8 μέσα στα στενά τις αθηνας αργά το βραδυ η σε επαρχιακές διαδρομές ανάμεσα σε φαράγγια...η όταν ανέβαζε 7,200 rpm ήταν 'music in my ears' όπως λένε οι βρετανοί.
Θυμάμαι όταν η BMW είχε ανοίξει κατάστημα στο κέντρο τις αθηνας απέναντι απ την πύλη του ανδριανού, είχε μέσα ένα avusblau 3.8lt και όλο το πίσω σύστημα μετάδοσης και ανάρτησης....μας πήρε πολύ καιρό έως ότου καταφέρουμε να κλείσουμε το στόμα μας απ τι στιγμή που το είδαμε....
Απλά υπέροχο και ίσος ανεπανάληπτο αυτοκίνητο (τηρουμενων πάντα τον αναλογιών).

Rosinante
15-01-10, 17:22
https://www.youtube.com/watch?v=GzKvY6fAmD8

Ενα κομματι καθε 2 εβδομαδες....Ολα τα μοτερ εφεραν ιδιοχειρη υπογραφη του σχεδιαστη τους...Παει κι η BMW...

BILL007
15-01-10, 18:42
Πραγματικά το Μ5 Ε34 έχει γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία...:)'

Γενικά το Ε34 είναι η μετάβαση απο το Ε30 style και κοψια (στρογγυλά φανάρια και αρχή της καμπήλης) προς τα νεότερα μοντέλα...:D

Dimitrios
15-01-10, 19:34
Οι πινακίδες ΑΜΟ τι ακριβώς σήμαιναν??

Kostas_1
15-01-10, 20:17
OFF TOPIC
Οι πινακίδες ΑΜΟ τι ακριβώς σήμαιναν??

Κοκκινες πινακιδες ΑΜΟ ειχαν τα αυτοκινητα που γινονταν εισαγωγη από το εξωτερικο από έλληνες που ειχαν ζησει εκτος Ελλαδος τα τελευταια 2 ή 3 (δεν θυμαμαι καλα) χρονια και ειχαν δικαιωμα για ατελη εισαγωγη αυτοκινητου.

Αυτα τα αυτοκινητα επαιρναν αυτες τις ειδικες πινακιδες και δεν ειχαν δικαιωμα μεταπωλησης για αρκετα χρονια μετα.

Ομως, οπως και πολλα πραγματα στην Ελλαδα, βρεθηκε τροπος να καταστρατηγηθούν. Οι μαντραδες χρησιμοποιουσαν πχ τους Ρωσοπόντιους για ατελη εισαγωγη αυτοκινητων που μετα τα εδιναν προς πώληση μεσω συμβολαιογραφικης πράξης.

Το φαινομενο αυτο συνεβαινε σε καινουργια ακριβα αυτοκινητα, που βεβαια η τιμη τους μεσω αυτης της διαδικασιας ηταν χαμηλωτερη...

On topic: Ενα απο τα ζηλευτα αυτοκινητα της εποχης που ακομη και σημερα δειχνει την αξια του

kostas
15-01-10, 20:27
...3.8L, Nurburgring edition / EDC / 6-speed


ειναι καυλα απλα!!!!!!!!:drive:

Dimitrios
15-01-10, 20:30
OFF TOPIC

Κοκκινες πινακιδες ΑΜΟ ειχαν τα αυτοκινητα που γινονταν εισαγωγη από το εξωτερικο από έλληνες που ειχαν ζησει εκτος Ελλαδος τα τελευταια 2 ή 3 (δεν θυμαμαι καλα) χρονια και ειχαν δικαιωμα για ατελη εισαγωγη αυτοκινητου.

Αυτα τα αυτοκινητα επαιρναν αυτες τις ειδικες πινακιδες και δεν ειχαν δικαιωμα μεταπωλησης για αρκετα χρονια μετα.

Ομως, οπως και πολλα πραγματα στην Ελλαδα, βρεθηκε τροπος να καταστρατηγηθούν. Οι μαντραδες χρησιμοποιουσαν πχ τους Ρωσοπόντιους για ατελη εισαγωγη αυτοκινητων που μετα τα εδιναν προς πώληση μεσω συμβολαιογραφικης πράξης.

Το φαινομενο αυτο συνεβαινε σε καινουργια ακριβα αυτοκινητα, που βεβαια η τιμη τους μεσω αυτης της διαδικασιας ηταν χαμηλωτερη...

On topic: Ενα απο τα ζηλευτα αυτοκινητα της εποχης που ακομη και σημερα δειχνει την αξια του


Τώρα κατάλαβα... ευχαριστώ!!!

Monsta
15-01-10, 20:51
Να πω επίσης ότι την εποχή που βρισκόταν στην παραγωγή το M5 τον 3.6 και μετέπειτα 3.8 lt, ο αγοραστής μπορούσε να επισκεφθεί το M division και να παρακολουθήσει από κοντά την κατασκευή του αυτοκινητου του.
Φίλος που το είχε κάνει το 1989 μιλάει ακόμα γι αυτή τι μοναδική εμπειρία της ζωής του...γύρισε στην ελλάδα με 500+ φωτογραφίες....το highlight τις κατασκευής ήταν το individual μπλε-beige σαλόνι...όλο δέρμα απ το ταμπλό έως την εταζέρα...μονο τα 928 κατασκευάζονταν με τόσο πολύ δέρμα εκείνη την εποχή.
Όταν επιστρέψω αθηνα, θα ανεβάσω και γω κάποιες φωτός που έχω από το δικό μου προηγούμενο (δε μ αρέσει να λέω παλιό) M5.
Ο ήχος του εξακύλινδρου 3.8 μέσα στα στενά τις αθηνας αργά το βραδυ η σε επαρχιακές διαδρομές ανάμεσα σε φαράγγια...η όταν ανέβαζε 7,200 rpm ήταν 'music in my ears' όπως λένε οι βρετανοί.
Θυμάμαι όταν η BMW είχε ανοίξει κατάστημα στο κέντρο τις αθηνας απέναντι απ την πύλη του ανδριανού, είχε μέσα ένα avusblau 3.8lt και όλο το πίσω σύστημα μετάδοσης και ανάρτησης....μας πήρε πολύ καιρό έως ότου καταφέρουμε να κλείσουμε το στόμα μας απ τι στιγμή που το είδαμε....
Απλά υπέροχο και ίσος ανεπανάληπτο αυτοκίνητο (τηρουμενων πάντα τον αναλογιών).

Νίκο θέλω κι άλλες τέτοιες ιστορίες να ακούσω / διαβάσω... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Αχ αυτός ο ήχος του 3.8......

By the way, πόσο έκανε αυτό το αυτοκίνητο τότε σε δρχ?

Monsta
15-01-10, 21:48
Είναι άνοιξη γύρω στους 25 βαθμούς, απόγευμα και κατηφορίζουμε παραλιακή προς Βουλιαγμένη οικογενιακώς με το ///Μ5 για φαγητό. Δύο οι ενήλικες λοιπόν εμπρός και δύο οι μπόμπιρες στα πίσω καθίσματα (ήταν καθαρά 4-θέσιο το δικό μου) δεμένοι στα καθισματάκια τους και πηγαίνουμε με 'σχετικά' χαλαρούς ρυθμούς....μόνο casual ανοιγματάκια εκεί που με παίρνει.

Έχω μόλις περάσει τη δεξιά στροφή μετά τη Βούλα που μας βγάζει στη μεγάλη ευθεία για Βουλιαγμένη και είμαι ακριβώς στο φανάρι μετά το περίπτερο με το 'φτυάρι'. Το φανάρι είναι κόκκινο και είμαστε το 3ο αυτοκίνητο στη μεσαία λωρίδα. Στα δεξιά μου ένα Ε36 ασημί που μοιάζει επικύνδυνα με ///Μ3, με τα γνήσια Μ pack, τις σωστές ζάντες, τη σωστή εξάτμιση από το Μ3 με το χαρακτηριστικό καζανάκι να φαίνεται πίσω από τις μπούκες. Κοιταζόμαστε και μου κάνει νόημα. Τα παράθυρα τα έχω κατεβασμένα και ναι πλέον επιβεβαιώνω και ακουστικά ότι πρόκειται για ///Μ. Κάνουμε τις προσπεράσεις μας από τους προπορευόμενους και είμαστε πλέον στη μεγάλη ευθεία με 3ες, η γυναίκα να λέει 'Μη το κάνεις!!!!' απαντάω 'Oh yes', ξεκινάει 1ος. Μου κάνει 1 καρότσα λόγω δικής μου καθυστέρησης και μέχρι το γεμίσμα της 3ης έχει μείνει πίσω τουλάχιστον 2 κενές.

Μας πιάνει το φανάρι στη κορυφή της ευθείας, ενώ έχουμε μπει πια για τα καλά στη Βουλιαγμένη (στη περιοχή σου Νίκο) δεξιά πάει για Καβούρι. Έχουμε σταματήσει δίπλα δίπλα και πριν καταφέρουμε να πιάσουμε τη κουβέντα με το παληκάρι (η γυναίκα ρίχνει μπινελίκια) σκάει δίπλα μας Varadero 1000, που μας είχε πάρει από πίσω....προσπαθούσε τουλάχιστον. Τον κοιτάω και μου δίνει ένα thumps up, είμαστε όλοι πλάϊ πλάϊ στις 3 λωρίδες της ευθείας και περιμένουμε το φανάρι.

Στροφές γύρω στις 3.200, ανάβει το πράσινο, ξεκινάμε μαλλιά κουβάρια, που να σταθεί κάτω ο δράκουλας, αλλαγή σε 2ρα με το Μ3 να είναι σχεδόν μία καρότσα πίσω, ενώ το Varadero μου χει κάνει μόνο 2 μηχανές κενό. Είμαστε πλέον στη μέση της κατηφόρας, τον μαζεύω όμως προς μεγάλη μου έκπληξη, αλλαγή σε 3η και ΔΕΝ θα ξεχάσω ΠΟΤΕ, το ΒΛΕΜΜΑ :shok: του αναβάτη καθώς τον περνάω κανονικότατα ενώ γεμίζει η 3η μου, ο S38B38 ουρλιάζει και το φχαριστιέται περισσότερο και από μένα, ενώ ο αναβάτης μένει πλέον σταθερά πίσω.

Τα χιλιόμετρα όμως είναι πολλά και με περιμένει η επικύνδυνη αριστερή (δεξιά πάει προς Αστέρα) με την αλλαγή της ολισθηρότητας του οδοστρώματος, και α ΤΙ ωραία έκπληξη, ΤΙ σύμπτωση!!! Λίγα μέτρα πριν τη στροφή εκεί που έχει και μια στάση λεωφορείου, περιμένει μπατσικό (τη στήνουν εκεί μερικές φορές) τα στρουμφάκια. Έχει βγει λοιπόν ο τύπος σχεδόν στη μέση του οδοστρώματος (έχω ξεχάσει να γράψω τα ουρλιαχτά της γυναίκας μου, ο 2-χρονος γιος μου πίσω κοιμάται, η κόρη μου 4άρων έχει ξεκαρδιστεί στα γέλια) και .....προσπαθεί να μου κάνει νόημα να σταματήσω.....ναι καλά....πλακώνομαι στα 4-πίστονα, κατέβασμα σε 2ρα, λίγο τιμόνι, μεταφορά βάρους και το κτήνος αρχίζει να πλαγιάζει, ανάποδα γκάζι (το φανάρι εκεί στη στροφή ευτυχώς πράσινο), καπνίζουν τα λάστιχα, ισιώνω και ο ******* βέβαια έχει μείνει να κοιτάει. Λέω στη γυναίκα μου αν μας σταματήσουν Βάρκιζα τη μαμίσαμε, οπότε μας έρχεται η ιδέα και μπαίνουμε αριστερά στο Vouliagmeni Suites, λίγο πιο πάνω. Δϊνω ένα 20άρικο στο παιδί και του λέω 'Έχουμε κράτηση, θα πάμε να φάμε. Όχι όμως εδώ μπροστά δε θέλω να φαίνεται...' βγάζουμε τα παιδιά και ανεβαίνουμε στο πεζοδρόμιο πεζοί πλέον, πάμε για μάσες στο Luciano για Boscaiola και μοσχοφίλερο. :whistle:

Καθώς κατεβαίνόυμε πεζοί τη κατηφόρα, ακούμε τις σηρήνες στη παραλιακή.....Δεν έχω ιδέα τι έγινε στο Μ3 / Varadeo.

Φύγαμε πολύ αργά εκείνο το βράδυ από τη Βουλιαγμένη. Πήραμε το full course. Και παγωτό και περίπατο μετά....

Action Man
15-01-10, 23:55
Ναι ρε πάιδες....το αμαξάκι ράβει!!!....αλλά δεν βλέπω κανείς σας να προσπαθεί να σώσει κάποιο!(φιλικά ε!!)
Πάρτε το αμαξάκι από τα χέρια του κάγκουρα και κάντε το να ξανανιώσει ρε σείς!!

Νίκο,θυμάμαι λίγο πρίν παντρευτώ(2006) συναντηθήκαμε στο μαγαζί του Κώστα...ήταν η εποχή που το πούλαγες,και εγώ προσπαθούσα να πουλήσω την 325ti(το αγόρασε ο geo3d-Γιώργος)....αλλά τελικά δεν την πρόλαβα.Την πήρε κάποιο παιδί από Β.Ελλάδα αν θυμάμαι καλά!

Nikos
15-01-10, 23:56
Νίκο θέλω κι άλλες τέτοιες ιστορίες να ακούσω / διαβάσω... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Αχ αυτός ο ήχος του 3.8......

By the way, πόσο έκανε αυτό το αυτοκίνητο τότε σε δρχ?


Το πρώτο Nurburgring edition του 1992 αν θυμάμαι καλά, δηλαδή αυτό που φοραγε σερβοτρονικ"τιμόνι, ηλεκτρικά ρυθμιζόμενη ανάρτηση, χοντρότερες αντιστρεπτικές μπάρες και φαρδύτερες πίσω ζάντες, με οροφή και buffalo δερμάτινο σαλόνι στοίχιζε τότε 42,000,000 παλιές καλές δραχμές.
Κάπου εκεί ήταν και η τιμή μετέπειτα του δικού σου με όλα τα παραπάνω συν 18ares ζάντες, τετραπιστονα φρένα και 6άρι κιβώτιο.

Σιγά σιγά θα πούμε διαφορες ιστορίες γι αυτό το αυτοκίνητο.

Nikos
16-01-10, 00:10
Ναι ρε πάιδες....το αμαξάκι ράβει!!!....αλλά δεν βλέπω κανείς σας να προσπαθεί να σώσει κάποιο!(φιλικά ε!!)
Πάρτε το αμαξάκι από τα χέρια του κάγκουρα και κάντε το να ξανανιώσει ρε σείς!!

Νίκο,θυμάμαι λίγο πρίν παντρευτώ(2006) συναντηθήκαμε στο μαγαζί του Κώστα...ήταν η εποχή που το πούλαγες,και εγώ προσπαθούσα να πουλήσω την 325ti(το αγόρασε ο geo3d-Γιώργος)....αλλά τελικά δεν την πρόλαβα.Την πήρε κάποιο παιδί από Β.Ελλάδα αν θυμάμαι καλά!


Τελικά πουλήθηκε σε ένα απίθανο παιδί απ τη Θεσσαλονίκη ο οποιος ήταν ήδη ιδιοκτήτης μιας 535i και ήθελε και ένα M5 E34.
Δυστυχώς δε μπορούσα να τα κρατήσω και τα δυο Παντελή λόγω έλλειψης χωρου αλλα σήμερα αν με ρωτήσεις το έχω μετανιώσει και μάλιστα παρα πολύ.
Ο άνθρωπος μπήκε μέσα στο garage του σπιτιού μου και σε δυο λεπτά μου λέει "έχω μαζί μου 2,000 euros, θα σου τ αφήσω τώρα προκαταβολή και σε δυο ημερες θα σου έχω στείλει τα υπόλοιπα (πριν καν γίνει μεταβίβαση)".
Τουλάχιστον έχω χαρεί με το γεγονός ότι ο κόπος και το χρήμα που ξόδεψα σε αυτό το αυτοκίνητο επί τόσα χρονια αφενός εκτιμήθηκαν από ένα σωστό αγοραστή και γνωστη του είδους και αφετέρου το αυτοκίνητο συντηρείται με το ίδιο μεράκι ακόμα και σήμερα. Να είναι καλά να το χαίρεται για πολλά χιλιόμετρα ακόμα.

Monsta
16-01-10, 00:59
Και εγώ Νικο όταν έιχα βάλει αγγελία, πουλήθηκε στον πρώτο άνθρωπο που το είδε. Μου ομολόγησε χωρίς κανένα ενδoιασμό, πως δεν έιχε ξαναδεί τέτοιο 34άρι.

Άλλες φάσεις:

Επιστρέφουμε από βόλτα παραλιακή και είμαστε Βουλιαγμένης στα πρώτα φανάρια που αν στρίψεις δεξιά πας για τα βλάχικα στη Βάρη. Μπροστά μου στο φανάρι πρώτο αυτοκίνητο είναι ένα Focus RS (το παλιό βέβαια). Αριστερά του ένα s2000. Σταματάω πίσω από το focus και οι δυο τους είναι έτοιμοι να ανοίξουνε. Φυσικά ξεκινάω μαζί τους, το rs πράγματι έκανε πολύ καλή εκκίνηση (αχ τα μπλοκέ πως βοηθάνε) και πάει μαζί με το s. Έλα όμως που στα γεμίσματα 2αρας κοντέυω να τον περάσω από πάνω, γιατί δεν μπορώ να κάνω ελιγμό, αναγκαστικα κόβω, το s είναι μεν πίσω του και λίγο πίσω από μένα αλλά δε .....χωράω. Μέχρι που σταματάμε στο επόμενο φανάρι και τα παιδιά από το focus δεν έχουν καταλάβει γιατί δεν μπορούν να ξεφύγουν από μια παλιά 5άρα. :shok: Σταματάω δίπλα και ρωτάνε τι μοτέρ φοράω? Τους εξηγώ, λύνεται η απορία και πάει ο καθένας στο καλό.

Πελάτης και φίλος στο μαγαζί, γιατρός στο επάγγελμα με TT (το προηγούμενο) 225ΗΡ quattro, με αλλαγμένη τουρμπίνα, εξατμίσεις, ιντερκούλερ, κοντά στα 330 ΗΡ έλεγε. Βλέπω 280 στο κοντερ να μου λεει και τέτοια τρελά, να το δεις πως γεμίζει μετά τα 200 μπλα μπλα μπλα... Εγώ δε μιλούσα. Μια μέρα έρχεται για καφεδάκι στο μαγαζί ήτανε Σάββατο και πάνω στη κουβέντα (κοίταγε με μισό μάτι το ///Μ5) να μου λέει ότι δε πάει το εργαλείο, δε το πιάνει το δικό του, να το θάβει, έχω τελικές μεγαλύτερες, να του λέω μην επιμένεις, είσαι αδιάβαστος, που πας ξυπόλυτος στ αγκάθια, δε σε παίρνει θα πικραθείς και θα πας να το πετάξεις, τον πείραζα και γω εν ολίγης αφού τα ζήταγε, τεσπα λέμε να πάμε για ένα ανοιγματάκι μόλις κλείσω το μαγαζί....

Ζεσταίνω το εργαλείο, τα λαδάκια του να είναι στους 90 βαθμούς, κάνουμε το γύρω από το μαγαζί να βγούμε στο φανάρι του ΥΓΕΙΑ με κατεύθυνση προς τα πάνω, περιμένουμε να μην έχει και κίνηση και στηνόμαστε στο κόκκινο.

Αδρεναλίνη στα ύψη, το ξέρω ότι θα μου ξεκολήσει στην αρχή και πρέπει να πιάσω χλμ για να τον περάσω, έχουμε όμως συνεννοηθεί να κόψουμε αρκετά πριν το σαμαράκι της Κηφισίας στην έξοδο για Ολυμπιακό μην απογειωθούμε και σκοτωθούμε...

Ξεκινάμε λοιπόν, πύραυλος το ΤΤ (λογικό), προσπαθώ εγώ να βρω πρόσφυση, αλλαγή σε 2α είναι 2-3 κενές μπροστά να βλέπω αυτά τα κακάσχημα οπίσθια του ΤΤ, γεμίζει καλά η 2α μου και έχω καλύψει 1 κενή, αλλαγή σε 3η και αρχίζω να τον μαζεύω, περνάμε την πεζογέφυρα ο S38 να ουρλιάζει όπως μόνο εκείνος ξέρει, αλλαγή σε 4η ενώ ταυτόχρονα τον έχω μαζέψει και αρχίζω να του ανοίγω καλά, αφήνω όμως το γκάζι διότι το σαμαράκι πλησιάζει, έρχεται δίπλα μου με ένα ύφος απορίας ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ :th_Laie_67-1: σαν να λέει WTF????

Όταν γυρίσαμε στο μαγαζί μου λέει: "Πως πάει έτσι η .....μπανιέρα!!!" :hystericalbs1:

Παρέλειψα να πω ότι είχαμε βάλει ένα μικρό στοιχηματάκι. Ή θα πλήρωνε τις υπηρεσίες Χ2 ή θα του τα κανα όλα τσάμπα.

Η ώρα της πληρωμής ήρθε και ήταν πολύ γλυκιά indeed!!! :devil2:

Κωνσταντίνος
16-01-10, 09:45
Εεεεεμ, δεν ήξερε o αδαής ότι εκεί που τελείωνε ο 1.8Τ θα ξεκίναγε ο 3.8 ;;;

Monsta
16-01-10, 10:07
Εεεεεμ, δεν ήξερε o αδαής ότι εκεί που τελείωνε ο 1.8Τ θα ξεκίναγε ο 3.8 ;;;


Ακριβώς.

Τώρα που το λες, με το doctor έχουμε ανοίξει και βούτα γιατί επέμενε ότι θα γεμίζει καλύτερα αν πάμε ρολλαριστά και σε περισσότερα χλμ, να προσπαθώ να του εξηγήσω ότι στα πολλά φαίνονται και τα κυβικά, μάταια όμως.

Στο κατέβασμα της βούτας από 3ες & 4ες μέχρι τα 200 περίπου πρέπει να ήταν στη μία κολώνα πίσω, στο ανέβασμα δε η διαφορά μας μεγάλωνε ακόμα περισσότερο.

Στοίχημα δεν έβαλε εκείνη τη φορά γιατί τη προηγούμενη τον πόνεσε αρκετά...

Skyline_IS
06-02-10, 00:59
Eυχαριστω το θεο που προλαβα και εζησα ,εστω και ελαχιστα αυτο το αμαξι...

Τον ηχο απο το ταπεινο 2λιτρο εξακυλινδρο δεν προκειται να το ξεχασω ποτε..
Σαν κελαηδημα πουλιων,ηχος που θες να ακους ολη μερα

stratos
06-02-10, 06:11
Αφιερομένο:

https://www.penelopeblackdiamond.com/webmaster/content/photo/20070904/photos/1.jpg

mitsos_chania
06-02-10, 08:14
Αφιερομένο:

https://www.bmwfans.gr/forum/

ωραια η 7αρα Στρατο:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: