PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε46 Μ3] Μεσαίος καθρέφτης



Monsta
04-05-11, 14:28
Μάλλον να ετοιμάζομαι για καθρέφτη.

Αναβλύζουν κάτι φουσκαλίτσες από κάτω προς τα πάνω (φαίνονται στη φωτό), έτσι σκέφτηκα να βάλω μερικές πετσέτες από κάτω μην αρχίσουν τίποτα διαρροές το βράδυ...

Για πείτε από που πήρατε τον δικό σας (καινούριο / μτχ), την τιμή και πόσο εύκολη / δύσκολη είναι η διαδικασία αλλαγής.

:original:

HULK
04-05-11, 14:38
Πανευκολη ειναι Κωστα βγαζεις-βαζεις αν βρεις και απο ebay μεταχειρο σε καλη κατασταση να σου στειλει καθαρες φωτο ομως μην εχει γρατζουνιες , πιστευω με κανα 200αρι τον εχεις.Καπου 300-350 εχει καινουργιος.

Gregory_///M
04-05-11, 14:39
Κώστα εμένα μου έσπασε εν κινήσει και τρόμαξα μέχρι να καταλάβω τί γίνεται...
Βέβαια τόσο υγρό που χύθηκε νόμιζα πως άδειασε τελείως, αλλά τελικά μετά από δύο μέρες παρέμεινε μόνο μια μεγάλη κηλίδα-φουσκάλα.

Για αλλαγή δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και τον συνήθισα έτσι και δεν τον άλλαξα. (Βασικά είδα την τιμή του καινούριου και έπαθα :shok:)

gyiama
04-05-11, 14:42
αυτο σημαινει οτι αρχισε να παιρνει αερα οποτε ειναι ζητημα χρονου(με την πρωτη ζεστη που θα φαει)η θα τρεξει η απλα θα κανει εναν ωραιοτατο λεκε!!!ολοι οι Μ3 καθρεπτες γιατι εχουν αυτο το ελατωμα?ενω ολοι οι απλοι ηλεκτροχρωματικοι(εννοω οχι Μ3) δεν εχουν κανενα προβλημα!

Monsta
04-05-11, 14:52
Θενκς για τις άμεσες απαντήσεις!

Με ένα γρήγορο search νομίζω ότι βρήκα οικονομική και σωστή λύση.

Διαβάστε παρακάτω το ποστ #3.

https://www.bimmersport.co.nz/forums/index.php?showtopic=29873


Θα τους στείλω μαιλ αύριο το πρωί.

5555
04-05-11, 15:05
Για παρε τηλ. Νικο Αλ.

mo328i
04-05-11, 15:09
φιλε monsta εγω εχω αλλαξει 2 καθρευτες και παλι τα ιδια...και παντα το καλοκαιρι μου τυχαινε.οποτε εκατσα τον ανοιξα τον καθαρισα καλα εβγαλα το υγρο και τον ξανακολλησα οποτε δεν περιεχει το υγρο πλεον αλλα τιυλαχιστον εχω το κεφαλι μου ήσυχο !!

STREETRACING
04-05-11, 15:25
Eιχα παρει ενα μεταχειρισμενο απο αγγλια με 300 ευρω ,αλλα τον εχω ακομα στο γκαραζ μιας κ δεν εχει τρεξει κατι ακομα κ απλα με την ζεστη -κρυο μεγαλωνει -μικραινει το θαμπο τμημα.
καινουργιος εχει 500+

Moufas E46
04-05-11, 15:38
φιλε monsta εγω εχω αλλαξει 2 καθρευτες και παλι τα ιδια...και παντα το καλοκαιρι μου τυχαινε.οποτε εκατσα τον ανοιξα τον καθαρισα καλα εβγαλα το υγρο και τον ξανακολλησα οποτε δεν περιεχει το υγρο πλεον αλλα τιυλαχιστον εχω το κεφαλι μου ήσυχο !!

ισως η ερωτηση φανει ανοητη αλλα πρωτη φορα το ακουω. τι υγρο εχει μεσα ο καθρεπτης και για ποιο λογο?

stratos
04-05-11, 15:59
ισως η ερωτηση φανει ανοητη αλλα πρωτη φορα το ακουω. τι υγρο εχει μεσα ο καθρεπτης και για ποιο λογο?

Υγροί κρύσταλλοι είναι και σκουραίνουν αυτόματα τον καθρέπτη αν πέσει απο πίσω έντονο φώς

Nino
04-05-11, 16:06
die beste Qualitat... :original:

m_power_lunatic
04-05-11, 16:37
Σε καμια περιπτωση ΔΕΝ προτεινω αγορα μεταχειρισμενου ιδιου καθρεφτη για το προφανες.....μπορει να χαλασει στο προσεχες διαστημα και αυτος.Εχει ειπωθει οτι η BMW εχει διορθωσει το προβλημα σε αυτους που πουλαει καινουργιους και επιπλεον εχεις την εγγυηση του καινουργιου ανταλλακτικου.Να σκεφτομαστε οτι στα περισσοτερα Μ3 Ε46 κρατησανε οι καθρεφτες 8 χρονια οποτε οι πιθανοτητες ειναι ο καινουργιος να σε κρατησει αλλο τοσο χρονικο διαστημα.

Καταλαβαινω οτι η 500αρα ειδικα αυτους τους καιρους ειναι καπως αλλα νομιζω οποιαδηποτε αλλη επιλογη δεν αρμοζει οικονομοτεχνικα.

Thomelef
04-05-11, 17:33
φιλε monsta εγω εχω αλλαξει 2 καθρευτες και παλι τα ιδια...και παντα το καλοκαιρι μου τυχαινε.οποτε εκατσα τον ανοιξα τον καθαρισα καλα εβγαλα το υγρο και τον ξανακολλησα οποτε δεν περιεχει το υγρο πλεον αλλα τιυλαχιστον εχω το κεφαλι μου ήσυχο !!

μια απο τα ίδια με τον φίλο...δεν έχει πλέον υγρό ο καθρέφτης και τέλος.

Monsta
04-05-11, 18:33
Το να αφαιρεθεί το υγρό μου ακούγεται τελικά ως η πιο 'λογική' λύση. Τελικά Θωμά κι εσύ αυτό είχες κάνει έτσι?

Και τώρα η επόμενη ερώτηση: Λογικά ανοίγει στα δύο από την κάτω σχισμή. Στη συνέχεια τι γίνεται? Χύνεται όλο το υγρό στο πάτωμα?

Thomelef
04-05-11, 18:38
ο καθρέφτηε αποτελείτε απο δύο κομμάτια. ένα τζάμι, και τον καθρεφτη. είναι κολλημένα καλά,
και ενδιάμεσα τους είναι το υγρό. με ένα καλό κοπίδι θα τα ανοίξεις προσεκτικά, και έπειτα θα τα
καθαρίσεις πολύ καλά και τα δύο.
με μια καλή κόλα έπειτα, θα τα κολλήσεις καλά, ετσι ωστε να μην υπάρχει κενό μεταξύ γυαλιού
και καθρέφτη, γιατί θα σου φεγκίζει και θα τα βλέπεις διπλά...σχετικά δεν είναι τπτ...άσε που
ο καθρέφτης είναι κουμπωτός και ανοίγει σχετικά πολύ εύκολα...ένα τέταρτο δουλειά είναι.

Nino
04-05-11, 18:41
Βγαλε το υγρο και τελος... πολλα τα λεφτα!
Στα περισσοτερα αυτοκινητα που ειχα,υπηρχε ηλεκτροχρωματικος καθρεπτης,ειδικα στο primera ηταν "απαιχτος".
Στο Χ δεν με εχει ενθουσιασει, δουλευει αλλα..
Η ερωτηση μου τωρα ειναι , αυτοκινητο με αντιηλιακες μεμβρανες (σκουρες) στο πισω παρμπριζ, συνεχιζει να εχει θεμα με τα φωτα των πισω στο καθρεπτη?

Monsta
04-05-11, 18:46
.
με μια καλή κόλα έπειτα,


Thanks braaaaa!!!!


Logo ας πούμε ή καμιά παμπριζόκολλα?

PANOS-E60
04-05-11, 18:49
Η ερωτηση μου τωρα ειναι , αυτοκινητο με αντιηλιακες μεμβρανες (σκουρες) στο πισω παρμπριζ, συνεχιζει να εχει θεμα με τα φωτα των πισω στο καθρεπτη?

Οχι Γιάννη, κανένα πρόβλημα. Εχω πολύ σκούρα μεμβράνη στο πίσω τζάμι και ο καθρέφτης κάνει τη δουλειά του κανονικότατα.

stratos
04-05-11, 19:05
αν βγάλετε το υγρό δεν θα χαθεί η δυνατότητα να σκουραίνει?

Εχετε ακούσει κάτι παρόμοιο για Ε92?

Monsta
04-05-11, 19:10
Προσωπικά δε μ ενοχλεί να μη σκουραίνει Στράτο. Το ελαφρώς φιμέ πίσω τζάμι έτσι κι αλλιώς βοηθάει αρκετά.

S8N
04-05-11, 19:12
Οχι Γιάννη, κανένα πρόβλημα. Εχω πολύ σκούρα μεμβράνη στο πίσω τζάμι και ο καθρέφτης κάνει τη δουλειά του κανονικότατα.

Μια από τα ίδια, άσε που εγώ έχω ΚΑΙ το κουρτινάκι σηκωμένο μέρα-νύχτα.

Thomelef
04-05-11, 19:15
Thanks braaaaa!!!!


Logo ας πούμε ή καμιά παμπριζόκολλα?
ότι καλύτερο κωστή. απλά πρόσεξε την επαφή του γυαλλιού με τον καθρέφτη.
εγώ τα κόλλησα 2 φορές, μιάς και την πρώτη δεν είχα κάνει καλή δουλειά...


αν βγάλετε το υγρό δεν θα χαθεί η δυνατότητα να σκουραίνει?
ναι στράτο...δεν σκουραίνει μετά. προσωπικά ποτέ δεν με ενόχλησε πάντως...το
σίγουρο είναι πως 5οο ευρά είναι πολά για μια σκίαση στον καθρέφτη...θα δεχόμουν
να επισκευάζεται με κάνα κατοστάρικο. σε καμμιά περίπτωση όμως δεν δέχομαι
τέτοιο κόστος για το συγκεκριμένο παρτ.

doctore
04-05-11, 22:08
Kωστα εγω πριν δυο χρονια που μου χάλασε πηρα μεταχειρισμενο απο Αγγλια 120 λιρες.
Δουλεύει ακομη και σημερα τέλεια. Τοποθέτηση σε 10 λεπτά, ειναι μπαγιονέτ.
https://www.essential-b-mparts.co.uk/catalog.html

ΔημήτρηςΜ3
09-05-11, 19:37
αν και τον ειχα καιρο στην αποθηκη μετα απο 15 λεπτα μου εκανε κατι τρελα
η φωτο τα λεει ολα.. ειναι ο δευτερος που αλαζω..https://img859.imageshack.us/img859/5788/016wo.jpg

η φωτοσκίαση δουλευει κανονικα ομως.. μονο στην ακρη δε σκουρενει και δε ξερω το λογο..

Thomelef
09-05-11, 19:55
γιατί δεν έχει υγρό εκεί μήτσο...
τελικά η λύση είναι μία...άνοιγμα - πέταγμα το υγρό - τέλος. και με 500 ευρώ στην τσέπη.

Monsta
09-05-11, 21:19
Κάπως έτσι έχει γίνει και το δικό μου. Ερώτηση: Τελικά αυτό το υγρό που έχει πάει??? Γιατί ακόμα δεν έχει χυθεί πουθενά. Εξατμίστηκε?

Χρίστος
09-05-11, 22:50
και μια σταγονα ακομα να εχεις κωστα οταν ειναι σε καλη επαφη οι δυο επιφανεις μοιραζεται το υγρο.
Οταν για καποιο λογω οι δυο επιφανιες αποκλησουν η μια απο την αλλη το υγρο "φευγει" απο κει και μοιραζεται στην υπολοιπη επιφανια

gyiama
10-05-11, 17:41
δεν ειναι απραιτητο να φυγει υγρο.αν παρει αερα παλι το ιδιο κανει.ειναι στην ουσια η φυσαλιδα του αερα.δεν τρεχει παντα αλλα μαζευει και αερα.ειναι ελατωμα στην κολληση των 2 τμηματων του καθρεπτη.του καθρεπτη και του γυαλιου εξωτερικα.