PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή χρώματος Jeep Wrangler



Monsta
02-05-11, 18:51
Σήμερα ξεκινήσαμε ένα μεγάλο project που θα πάρει μερικές μέρες.

Την ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ενός ασημί Wrangler σε ΜΑΤ ΛΕΥΚΟ. Η διαδικασία θα γίνει με ειδική μεμβράνη χρώματος αυτοκινήτου (και όχι κάποια φθηνή επιγραφοποιείας).

Επιπλέον οι μεντεσέδες σε πόρτες / καπό / πίσω πόρτα θα βαφτούν ΜΑΤ ΜΑΥΡΟ με χρώμα και βερνίκι αυτοκινήτου. Το καπό θα αλλαχθεί με άλλο πιο 'άγριο' και θα ντυθεί κι αυτό ΜΑΤ ΛΕΥΚΟ.


Μερικές φωτό από το αυτοκίνητο όπως ήρθε σήμερα το πρωί και πως 'κατάντησε' μέχρι το μεσημέρι. Μέχρι και τα παράθυρα από τις πόρτες αφαιρέσανε τα μαστόρια προκειμένου να γίνει η καλύτερη δυνατή εγκατάσταση.


Θα έχω περισσότερες από αύριο, as things progress.


Thanks for looking!!! :thumbsup:

nikos1400
02-05-11, 19:15
:thumbsup:

περιμενουμε να δουμε το Τερας !

Monsta
02-05-11, 19:33
:thumbsup:

Τερας !


Άσε Νίκο δε θες να ρθεις σε στενή επαφή με το Τέρας. Έχει κάτι σιδερένιους προφυλακτήρες μισό μέτρο πάχος.....λες και είναι από καράβι.

Gregory_///M
02-05-11, 21:20
ΜΑΤ ΛΕΥΚΟ Κώστα??? Ωραία ιδέα.....Πιστεύω πως η συγκεκριμένη μεμβράνη θα είναι πολύ εντυπωσιακή στις περισσότερες επιφάνειες αυτοκινήτων...
Περιμένουμε φωτό από το project!!

bmwcompactjohn
02-05-11, 21:49
καλες δουλειες !!!!!!!!!!εισε αρχοντας σε αυτα Κωστα !!!!!!!!!

Monsta
03-05-11, 12:04
Προχωρήσανε τα ξηλώματα και άρχισε η εγκατάσταση σε κάποια panels.

z3 2.2
03-05-11, 13:21
ρε συ Κωστα ξες τι σκεφτομαι καμια φορα???
ετσι οπως σε ξερω,με την τελειομανια σου,τον φοβερο επαγγελματισμο σου,τους ψυχαναγκασμους σου και ολα τα συναφη.....πως επιλεγεις συνεργατες-υπαλληλους????

Monsta
03-05-11, 13:33
Δε βγαίνει αλλιώς Δημήτρη μου. Έκαστος στο είδος του.

Βοηθάει βέβαια το γεγονός ότι τα άτομα με τα οποία συνεργάζομαι έχουν το ίδιο πάθος. Φαντάσου ότι ο ιδιοκτήτης περίμενε (και απαίτησε) να λυθούν κάποια κομμάτια για να περαστεί σωστά η μεμβράνη παντού και να μην παρουσιαστεί πρόβλημα με τα πλυσίματα και με τη πολύ ζέστη τους καλοκαιρινούς μήνες (shrinkage). Όμως ότι θα το κάνανε φύλλο και φτερό δεν το περίμενε και όταν το είδε έτσι σήμερα μας έδωσε συγχαρητήρια. Αυτό είναι που μετράει.

Το Wrangler στο κάτω κάτω είναι ένα πολύ ιδιαίτερο αυτοκίνητο και από τα αρκετά δύσκολα στην εφαρμογή μεμβράνης.

z3 2.2
03-05-11, 13:50
.....Βοηθάει βέβαια το γεγονός ότι τα άτομα με τα οποία συνεργάζομαι έχουν το ίδιο πάθος......

αυτο τα λεει ολα.....

bmwcompactjohn
03-05-11, 14:00
μπραβο σου ......εισε φοβερος...και αυτο το διαπιστωσα και σε εμενα και στο εχω εισε αρχοντας ...αυτο τα λεη ολα !!!!!!!!!!!!!!!!

TSAF
03-05-11, 14:34
Kotsos is the best. Trust me I know!!!!!!!!!!!!!!!:worthy::worthy::worthy::worthy :

Monsta
03-05-11, 19:49
Λογικά από αύριο το μεσημέρι ξεκινάει το 'δέσιμο'.

z3 2.2
03-05-11, 20:21
μπουαχαχαχαχα!!!
ρε σεις το ξεπουπουλιασατε το αυτοκινητακι !!!!!
χαχαχαχα

Monsta
03-05-11, 20:48
Άσε γιατί πνιγόμαστε στη δουλειά, το μαγαζί είναι ******** και τα χω πάρει. Δε βλέπω την ώρα να τελειώνουμε.

5555
03-05-11, 20:54
Αμαν τι κανατε βρε παλιοπαιδα
Κωστα στην εργασια ειναι πιο ευκολο να βαλεις τη μεμβρανη σε αυτη τη κατασταση απο οτι σε ενα κανονικο?
Θελω να πω οτι μηπως τωρα εχεις access στα κρυφα σημεια καλυτερα και ας εχεις πολυ λυσε / δεσε

Για το αποτελεσμα δεν λεω thumb

z3 2.2
03-05-11, 21:49
Άσε γιατί πνιγόμαστε στη δουλειά, το μαγαζί είναι ******** και τα χω πάρει. Δε βλέπω την ώρα να τελειώνουμε.
χαχαχα σε καταλαβαινω απολυτα!
σα να χει πεσει βομβα!
και μεσα σε ολα αυτα ειναι και ενα ποδηλατο!:th_Laie_67-1:

Monsta
04-05-11, 07:20
Αμαν τι κανατε βρε παλιοπαιδα
Κωστα στην εργασια ειναι πιο ευκολο να βαλεις τη μεμβρανη σε αυτη τη κατασταση απο οτι σε ενα κανονικο?
Θελω να πω οτι μηπως τωρα εχεις access στα κρυφα σημεια καλυτερα και ας εχεις πολυ λυσε / δεσε

Για το αποτελεσμα δεν λεω thumb


Ναι ακριβώς Σπύρο.



χαχαχα σε καταλαβαινω απολυτα!
σα να χει πεσει βομβα!
και μεσα σε ολα αυτα ειναι και ενα ποδηλατο!:th_Laie_67-1:


Άσε Δημήτρη δε μπορούσα να βγάλω τον Scott από κει πίσω μέσα σ όλο το χαμό.

Monsta
05-05-11, 12:25
Το γλυκό αρχίζει και δένει.

stratos
05-05-11, 12:30
Το γλυκό αρχίζει και δένει.

Ωραίο αλλά ιδιαίτερο. Θα ντύσετε και τα πλαστικά με μαύρο?

Monsta
05-05-11, 12:56
Όχι Στράτο. Αυτά τα ήθελε σε μαύρο, όπως ήταν δηλαδή και πριν, ώστε να κάνει αντίθεση με το λευκό.

Το μόνο επιπλέον που κάναμε εμείς (και θα ανεβάσω φωτό όταν τελειώσουμε) ήταν να βάψουμε και τους μεντεσέδες / βίδες από καπό & πόρτες σε μαύρο ΜΑΤ, ώστε να δέσει τέλεια με το λευκό ματ της μεμβράνης.

Πιστεύω το τελικό αποτέλεσμα θα δικαιώσει τον τυχερό ιδιοκτήτη.


Thanks for looking :)

stratos
05-05-11, 12:58
Φοβερή δουλειά. Αναμένουμε φωτό μόλις τελειώσει να θαυμάσουμε

Monsta
06-05-11, 14:46
...πριν το τέλος. :original:

Monsta
09-05-11, 20:40
Συγνώμη για τη καθυστέρηση, αυτές είναι και οι τελικές φωτό.

randy
24-07-11, 18:38
Μια ερωτηση. Τι ειναι το shrinkage κατα τους καλοκαιρινους μηνες?

Εγω και στον ηλιο που το χω αφησει το αμαξι, δεν εχει παθει τιποτα. Απλως μυριζει αν πας πολυ κοντα η μεμβρανη.

Monsta
24-07-11, 18:58
Όπως λέει η λέξη Γιώργο, με το 'shrinkage' εννοούμε ότι η μεμβράνη 'μπήκε' στο πλύσιμο, ή μάλλον στον ήλιο στη προκειμένη περίπτωση. Πολύ συχνό φαινόμενο σε περιπτώσεις που η τοποθέτηση γίνεται με μάλλον πρόχειρο τρόπο και κόβεται σύριζα χωρίς να καβαλάει το panel.

Μην ανησυχείς όμως, στο δικό σου αυτοκίνητο δε πρόκειται να παρατηρήσεις ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

randy
25-07-11, 01:09
Το βλεπω οτι ειναι γυρισμενο προς τα μεσα. Καποιος μου ειπε οτι το κοστος αυξανεται εαν η μεμβρανη κανει κουρμπα, ενω εαν την κοψουν προχειρα ακριβως στο τελειωμα ειναι φτηνοτερο.

με σταματησε ενας με ενα 911 χαλια,ειδικα στους μαρσπιεδες κατω. Γεματο φουσκαλες κλπ..
Μου ειπε οτι οι μεμβρανη του ειναι 3Μ. Οταν του ειπα οτι το ιδιο ειναι κι εμενα τα χασε. ρε συ μου λεει, εσενα ειναι τελειο, που την εβαλες? Για πηγαινε μια βολτα στη MicroRepairs στο Χαλανδρι λεω..απ'οτι μου ειπε εβαψε καποια μερη με ματ μπογια. Μιλαμε κριμα το αμαξι.. Για λυπηση ηταν..

Monsta
25-07-11, 21:49
Εδώ και μία εβδομάδα τα μαστόρια εργάζονται πάνω σ αυτή τη 2-λιτρη Tiguna για να το κάΜουνε ΜΑΤ.

Έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και αύριο θα μπούνε και τα ανθρακί σατινέ ζαντόνια.

https://img835.imageshack.us/img835/6036/tiguanmat1.jpg
https://img10.imageshack.us/img10/6839/tigunamat.jpg