PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλή κατανάλωση σε 320d.



xoxos
02-05-11, 12:58
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Παιδιά πήγα εχθές να δω προς αγορά ένα 320d Ε46 12/04 coupe το οποίο το πήρε ένας τύπος από τον οδδύ πριν ένα χρόνο περίπου με σκοπό να το πουλήσει και να βγάλει χρήμα. Το αυτοκίνητο καθόταν στον οδδύ περίπου δύο χρόνια και ένα χρόνο το έχει ο τύπος. Το αυτοκίνητο δεν το έχει ταξινομήσει προκειμένου να βγει η άδεια κατευθείαν στο αγοραστή. Το πήρα που λέτε για ένα test drive και παρατήρησα πως είχε υπερβολικά υψηλή κατανάλωση (7-7,5 στο ρελαντί και 11-15 με 2500χιλ.στροφές). Ρώτησα σε κάνα δυο συνεργεία και άλλος μου είπε για βουλωμένα μπέκ και άλλος για απορύθμιση του εγκεφάλου από τα συνεχή βγαλσήματα τον πόλων της μπαταρίας.
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.:shok:

oldcarskickass
02-05-11, 13:06
Μιλάς για την στιγμιαία κατανάλωση ή την μέση.

Και αν μιλάς για μέση κατανάλωση καλό είναι να μας πεις και τις συνθήκες στις οποίες οδηγούσες.

individual
02-05-11, 13:11
περιγραφεις αυτο που βλεπεις στο οικονομομετρο???
οδηγηση εντος πολης?...εκτος πολης?

xoxos
02-05-11, 13:19
Μιλάς για την στιγμιαία κατανάλωση ή την μέση.

Και αν μιλάς για μέση κατανάλωση καλό είναι να μας πεις και τις συνθήκες στις οποίες οδηγούσες.

Μιλάω και για την στιγμιαία αλλά και την μέση.
Είχε 12 λίτρα μέση κατανάλωση και αφού το μηδένισα και το πήγα βόλτα χωρίς να το γκαζώσω ιδιαίτερα (λόγο της κακής ποιότητας του οδοστρώματος της συγκεκριμένης περιοχής) έπαιζε η στιγμιαία κατανάλωση πάνω από δέκα λίτρα.
Σε γειτονιά το οδηγούσα δεν έχει πινακίδες το αυτοκίνητο.
Μου φάνηκε πάρα πολύ για DIESEL.

xoxos
02-05-11, 13:26
οικονομομετρο

xoxos
02-05-11, 13:32
περιγραφεις αυτο που βλεπεις στο οικονομομετρο???
οδηγηση εντος πολης?...εκτος πολης?

περιγράφω αυτό που βλέπω στο οικονομομετρο.
οδηγηση εντός πόλης.

oldcarskickass
02-05-11, 14:05
H στιγμιαία σε συνθήκες πόλης φτάνει αρκετά ψηλά, σε πρώτη και δευτέρα παίζει να τερματίζει, δλδ 39.5lt/100 Στην φάση της επιτάχυνσης.

Πορεία με δευτέρα είμαι περί στα 8 - 15 λίτρα ανάλογα με το αν είναι ανωφέρεια κατωφέρεια ισιάδι.
Εγώ πάντως στην χειρότερη περίπτωση κίνησης (Αθήνα) βγάζω περί τα 7 - 8 (καλοκαίρι με A/C φτάνω σε σπάνιες περιπτώσεις τα 9) λίτρα ανά 100χλμ.

Αλλά βάση μάνικας όχι οικονομόμετρου.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι δικό σου και δεν μπορείς να μπλέξεις με ενδελεχείς ελέγχους κτλ.

individual
02-05-11, 14:08
μεσα στην πολη η καταναλωση σε ολα τα αυτοκινητα ειναι αυξημενη σε σχεση με τον ανοιχτο δρομο.......
προφανως εχεις ακουσει για τα ντιζελ οτι καινε 5λ/100 και σιγουρα αναρωτιεσαι που ειναι αυτη η καταναλωση!
αυτα ισχυουν για ανοιχτο δρομο....
οποιος σου πει οτι εχει ντιζελ πανω απο 2.000 κυβικα και μεσα στην πολη καιει 5-6 λιτρα....
απλα σου λεει σαχλαμαρες......αν ειναι και αυτοματο?....με τιποτα!!!

xoxos
03-05-11, 07:00
παιδιά ο κινητήρας που φοράει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο 12/2004 ειναι αυτός που φοράει το E90?

xoxos
03-05-11, 10:55
Ξέρετε πως μπορώ να δω τα original χιλιόμετρα του αυτοκινήτου; Έχω κάνει είδη τον έλεγχο με το πλαίσιο στην αντιπροσωπία.

giannis_compact
03-05-11, 12:10
Μιλάς για ένα γκρί Ε46 κουπέ Μ Pack με εργοστασιακό νάβι από τη Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λάθος σωστά?

individual
03-05-11, 12:39
Ξέρετε πως μπορώ να δω τα original χιλιόμετρα του αυτοκινήτου; Έχω κάνει είδη τον έλεγχο με το πλαίσιο στην αντιπροσωπία.

πας αντιπροσωπεια και σου βαζουν το κλειδι του αυτοκινητου σε ενα ειδικο μηχανημα,το οποιο ειναι συνδεμενο σε εναν υπολογιστη και τα βλεπουν.

xoxos
04-05-11, 06:41
Μιλάς για ένα γκρί Ε46 κουπέ Μ Pack με εργοστασιακό νάβι από τη Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λάθος σωστά?

Βεβαίως φιλέ μου δίκιο έχεις. Το γνωρίζεις το αυτοκίνητο;