PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά X3-X5



Dr. Yamastura
01-05-11, 21:38
Λόγω αναγκών χώρου σκέφτομαι μεταχειρισμενο χ3 ή χ5 τα παλαιότερα μοντέλα..,ίσως και cayenne,αφού οι τιμές πια έχουν κατρακυλίσει..
Λίγη βοήθεια τι να αποφύγω,τι να ελέγχω,τι βλάβες παρουσιάζουν και ποιο προτείνετε και γιατί.
Πάντως δεν ξετρελλάθηκα με τους χώρους κανενός από χ3-χ5.
Σκέφτομαι και το allroad!!Μην βαράτε ντε!!

spyrosK
01-05-11, 21:55
thumb το θεμα ειναι ποσα διαθετεις, τι αναγκη χωρων εχεις, ποσο "μεταχειρισμένο" μπορεις να αντεξεις, τι κυβικα ψαχνεις και πολλα αλλα θεματακια που μας τα μεταφερεις μπορουμε να γινουμε πιο συγκεκριμένοι. παντως το χ3 που γνωρίζω ειναι αξιοπιστο και αξιζει ιδιως μετα το face lift το 2007.

PANOS-E60
01-05-11, 22:01
Πολύ καλά λέει ο Σπύρος. Αν το κριτήριο είναι κυρίως οι χώροι, πάρε 5αρι Ε60. Αν η τετρακίνηση είναι απαραίτητη πας σε Χ5 αλλά αποφεύγεις τα 8κυλινδρα. Το Χ3 από χώρους δεν σκίζει ...

Dr. Yamastura
01-05-11, 22:01
Μέχρι 2004 για χ5, 2004-2005 για χ3,παλιό cayenne,2003 Allroad και παλιο
Touareg.
Για χρήματα 15000-20000.Αλλά παίζει να βρω άκρη να παρω κάτι πολύ φθηνα,
γι αυτο πείται γνώμες για τα παραπάνω.
Πάντως όλα θα παίζουν στα αρχικά τους μοντέλα.Κυβικά δεν με πολυνοιάζουν..
Θέλω πολλούς χώρους για διακοπές με παιδι,kite surf(σανίδες,αετούς κλπ.)
Βέβαια υπάρχει και η λύση της μπαγκαζιέρας...

spyrosK
01-05-11, 22:22
εγω προσωπικα και υποκειμενικα δεν θα πηγαινα σε πολυ παλιο μεταχειρισμένο, οσο κι αν με καινε οι χωροι, θα τους ρυθμιζα αναλογως. απ αυτα που γραφεις μαλλον σε 2,5 χ3 θα κατεληγα με αρκετο ψαξιμο το οποιο σ αυτα τα χρηματα το βρισκεις γυρω στο 2005. τα αλλα θα ειναι πιο παλιά το χ5 δεν μου αρεσει εκεινης της περιοδου, το Αllroad ειναι καλο αλλα δε ξερω τι τιμες παιζουν και το Cayene ειναι αλλη περιπτωση που αν βρεις ευκαιρια αξιζει αν μπορεις να το συντηρησεις.. και τελος το Ε60 οπως λεει κι ο Πανος εκπληκτικο αμαξι αν δεν σε νοιαζει η τετρακινηση..:thumbsup:

liakos
01-05-11, 22:28
Χωρίς να έχω ιδία γνώση επί κανενός από τα παραπάνω αυτοκίνητα έχω να αναφέρω τα εξής.

Το Χ5 έβγαζε προβλήματα στο αυτόματο κιβώτιο
Το Τouareg είχε κάποιες ευαισθησίες με την πνευματική ανάρτηση και όχι καλό κιβώτιο σε αίσθηση.
Για το Χ3 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το facelift.

Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα station wagon e60 και θα το εξόπλιζα με μία thule μπαγκαζιέρα.thumb


Γιατρέ εύχομαι να μην σε μπέρδεψα:whistle:

P.S. Στείλε λίγο Dormicum για να ξεχάσουμε το προτζεκτάκι σου, που μας έχει τρελάνει:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Dr. Yamastura
01-05-11, 22:46
Και fentanyl στον κύριο,παρακαλώ!!
Για συνεχίστε με γνώμες και ζημιές,please!!:thnx:

Tsakirakos
01-05-11, 22:56
δεν χτυπας κανενα nissan navara διπλοκαμπινο?
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1256207/

Dr. Yamastura
01-05-11, 23:16
δεν χτυπας κανενα nissan navara διπλοκαμπινο?
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1256207/

Δεν το θέλω για τέτοια χρήση..Αυτό είναι για επαγγελματίες αγρότες.
Ένα τζιπ ψάχνω ή station.

mitsos_chania
01-05-11, 23:34
Χωρίς να έχω ιδία γνώση επί κανενός από τα παραπάνω αυτοκίνητα έχω να αναφέρω τα εξής.

Το Χ5 έβγαζε προβλήματα στο αυτόματο κιβώτιο
Το Τouareg είχε κάποιες ευαισθησίες με την πνευματική ανάρτηση και όχι καλό κιβώτιο σε αίσθηση.
Για το Χ3 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το facelift.

Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα station wagon e60 και θα το εξόπλιζα με μία thule μπαγκαζιέρα.thumb


Γιατρέ εύχομαι να μην σε μπέρδεψα:whistle:

P.S. Στείλε λίγο Dormicum για να ξεχάσουμε το προτζεκτάκι σου, που μας έχει τρελάνει:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εχεις εμπειρια γενικα απο Χ5 και λες οτι βγαζουν προβλημα στο κιβωτιο?Ή το ακουσες απο ενα φιλο που του το πε ενας ξαδερφος που το χει ο κουμπαρος της αδερφης του?Γιατι εγω ξερω πανω απο 10 Χ5 αυτοματα συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου που δεν εχουν αντιμετωπισει ποτε προβλημα με το κιβωτιο...

Dr. Yamastura
01-05-11, 23:36
Χρονολογίας?Γενικά προβλήματα στα παλια χ5?

nikos1400
01-05-11, 23:40
εχει ενα δικιο και ο Λιακος....

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/BMW_520d_Touring_(F11)_rear_20100731.jpg



Μην ξεγελαστεις απο το "4Χ4"...
thumb

mitsos_chania
01-05-11, 23:40
Εμας ειναι 2001.Το εχουμε φερει απο Γερμανια σχεδον καινουριο.Εχει πολλες χιλιαδες χιλιομετρα και πολυ βιαια κιολας.Τα προβληματα που χει βγαλει ειναι το σωληνακι των αναθυμιασεων,ενα μπιλιοφωρο και καναμε μια προληπτικη αλλαγη ψυγειου.Τπτ περισσοτερο.
Α να σημειωσω οτι ειναι 3.0lt βενζινη αυτοματο

mitsos_chania
01-05-11, 23:41
εχει ενα δικιο και ο Λιακος....

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/BMW_520d_Touring_(F11)_rear_20100731.jpg



Μην ξεγελαστεις απο το "4Χ4"...
thumb

Πανεμορφο!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αλλα θα ειναι και πανακριβο αντιστοιχα

Dr. Yamastura
01-05-11, 23:45
με 15000 το έπαιρνα αλλα θα κοστιζει πανω απο 35000

liakos
01-05-11, 23:54
Εχεις εμπειρια γενικα απο Χ5 και λες οτι βγαζουν προβλημα στο κιβωτιο?Ή το ακουσες απο ενα φιλο που του το πε ενας ξαδερφος που το χει ο κουμπαρος της αδερφης του?Γιατι εγω ξερω πανω απο 10 Χ5 αυτοματα συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου που δεν εχουν αντιμετωπισει ποτε προβλημα με το κιβωτιο...

Όπως ανέφερα στο ποστ μου δεν είχα ποτέ κανένα από τα αυτοκίνητα που θα ήθελε να αγοράσει ο Γιατρός.

Ότι γνωρίζω είναι από γνωστούς μου και επίσης ο αριθμός Χ5 που είδα να έχουν κατεβασμένα κιβώτια.
Δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι. Αυτό που λες μπορεί να αντικρούει αυτά που είδα, που μπορεί να ήτανε κακοσυντηρημένα Χ5 στο θέμα του κιβωτίου.:thnx:

Εύχομαι να ξεκαθάρισα το τι εννοούσα

Stunt Mike
01-05-11, 23:58
Επισης ξερω πολλα Χ5 αυτοματα που δεν εχουν βγαλει ποτε ζημια,κι εχω οδηγησει κιολας...Πολυ ωραιο αμαξι και πιστευω στην 3λιτρη εκδοση ειναι και σχετικα οικονομικο σε συντηρηση και χρηση.Μπορεις να ψαξεις και για 525-530Χi τετρακινητο!Ισως βρεις κανενα σε καλη τιμη καθοτι δεν ειναι και ιδιαιτερα εμπορικο...

stef
02-05-11, 00:02
Μέχρι 2004 για χ5, 2004-2005 για χ3,παλιό cayenne,2003 Allroad και παλιο
Touareg.
Για χρήματα 15000-20000.Αλλά παίζει να βρω άκρη να παρω κάτι πολύ φθηνα,
γι αυτο πείται γνώμες για τα παραπάνω.
Πάντως όλα θα παίζουν στα αρχικά τους μοντέλα.Κυβικά δεν με πολυνοιάζουν..
Θέλω πολλούς χώρους για διακοπές με παιδι,kite surf(σανίδες,αετούς κλπ.)
Βέβαια υπάρχει και η λύση της μπαγκαζιέρας...

Θες αποκλειστικά αυτά?
Θες να είναι και πραγματικό off road?
Γιατί κανένα από αυτά που ανέφερες δεν έχει σοβαρή τετρακίνηση...

mitsos_chania
02-05-11, 00:02
Οικονομικο σε συντηρηση και κυκλοφορια δεν θα το λεγα.Ομως ειναι ενα πολυ αξιολογο αυτοκινητο για μενα.

liakos
02-05-11, 00:07
Πανεμορφο!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αλλα θα ειναι και πανακριβο αντιστοιχα

Σε αυτό έχεις δίκιο δεν υπάρχουν πολλά και όλα ξεφεύγουν. Για την ακρίβεια στο car βρήκα πολύ λίγες αγγελίες με πολύ ψηλές τιμές.:thumbsdown:

Dr. Yamastura
02-05-11, 00:10
Θες αποκλειστικά αυτά?
Θες να είναι και πραγματικό off road?
Γιατί κανένα από αυτά που ανέφερες δεν έχει σοβαρή τετρακίνηση...

Αποκλειστικα αυτα.Δεν ενδιαφέρομαι για σοβαρο οφ ροουντ.
Λοιπον:
Bmw x3-x5 ή κάποιο station
Porsche Cayenne
Vw Touareg
Audi Allroad ή A4 1.8T quattro
Προβλήματα το cayenne???

mitsos_chania
02-05-11, 00:13
Γενικοτερα ολα μηχανηματα ειναι με ενα καρο ηλεκτρονικα πανω τους αρα ανα πασα στιγμη μπορει να σου βγαλει καποιο προβλημα.Μπορει να πεσεις στην περιπτωση που να μην βγαλει τπτ.Ειναι μη σου τυχει.Στην θεση σου θα κοιταζα παντως και προς tiguan-yeti τα οποια ειναι και σχετικα φθηνα και με μικροτερα κοστη

kloukakis
02-05-11, 00:15
Πάντως και της νονάς μου το 3.0 Χ5 έμεινε απο κιβώτιο. Αλλά όχι οτι δεν έχει και χώρους!!! Δεν πας να σε δει κανας γιατρός?(οφθαλμίατρος)

Ντοκ τα porsche είναι porsche και η συντήρησή τους ανάλογη.

Αν δεν θέλεις ψιλό και τετρακίνητο πάρε Ε60 που είναι πραγματικά πανέμορφο και με διαφορα!!!

Dr. Yamastura
02-05-11, 00:20
Πάντως και της νονάς μου το 3.0 Χ5 έμεινε απο κιβώτιο. Αλλά όχι οτι δεν έχει και χώρους!!! Δεν πας να σε δει κανας γιατρός?(οφθαλμίατρος)

Ντοκ τα porsche είναι porsche και η συντήρησή τους ανάλογη.

Αν δεν θέλεις ψιλό και τετρακίνητο πάρε Ε60 που είναι πραγματικά πανέμορφο και με διαφορα!!!

Στο καπό εννοούσα δεν έχει χώρο!!Ούτε να βάλεις το δάχτυλό σου ,ειδικά αν είναι 4,8!!:hystericalbs1:
Δεν παίρνω ε60,γιατι θα θελω το μ5!!

stef
02-05-11, 00:22
A3 sportstback 2.0 turbo quattro που είναι και πιο φρέσκο?

Dr. Yamastura
02-05-11, 00:27
A3 sportstback 2.0 turbo quattro που είναι και πιο φρέσκο?

Δεν ειναι κακο.Θελω μαλλον περισσοτερους χωρους.
Για πορσε τι εχεις ακουσει?πολλα προβλήματα ή μονο τα σερβις και εισαι οκ?

katsaraios
02-05-11, 00:28
X5 diesel 3.0 lt
και θα δεις διαφορα σε αποδοση και καταναλωση,αν μπορεις να βγαλεις diesel.

Dr. Yamastura
02-05-11, 00:30
X5 diesel 3.0 lt
και θα δεις διαφορα σε αποδοση και καταναλωση,αν μπορεις να βγαλεις diesel.

Μπορω αλλα αν σε πιασουν τι γινεται??

katsaraios
02-05-11, 00:34
Μπορω αλλα αν σε πιασουν τι γινεται??

:whistle::whistle::whistle:
περιμενε τοτε την πετρελαιοκινηση...
παντως επειδη ειχα πολυ καλου μου φιλου Χ5 diesel για αρκετα μεγαλο διαστημα περυσι ,το αμαξι απλα ηταν μια σκαλα παραπανω απο το 3λιτρο βενζινης σε οικονομια και δυναμη και φυσικα απο χωρους οπως ολα τα Χ5 ,καβα ολοκληρη...

stef
02-05-11, 00:38
Δεν ειναι κακο.Θελω μαλλον περισσοτερους χωρους.
Για πορσε τι εχεις ακουσει?πολλα προβλήματα ή μονο τα σερβις και εισαι οκ?

Porsche καίει πολύ και τα πρώτα- πρώτα είχαν τα προβληματάκια τους.
Το Sportsback το θεωρώ πολύ καλή επιλογή ξανασκέψου το....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1347323/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1034851/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1416541/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1221779/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/626601/

Επίσης εφόσον δέν έχεις θέμα με κυβικά και το 3.2 παίζει...

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1344622/

kloukakis
02-05-11, 00:40
Στο καπό εννοούσα δεν έχει χώρο!!Ούτε να βάλεις το δάχτυλό σου ,ειδικά αν είναι 4,8!!:hystericalbs1:
Δεν παίρνω ε60,γιατι θα θελω το μ5!!

Ρε φίλε πόσα πράγματα έχεις? Θα τα βάζεις και στο καπό?
Εεεεεε πάρε Μ5:original:

Nino
02-05-11, 07:55
με 14-16000 χιλ εχω βρει στο car και εγω boxter...
αλλα απο εκει και μετα τι γινεται?
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα αμαξια που ειναι ως επιλογη καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους.
Ουτε σε αρχικη τιμη,κοστος συντηρησης,κοστος διατηρησης (τεκμηρια-τελη-ασφαλειες)
Διαφορετικες κατηγοριες σε διαφορετικα κυβικα με διαφορετικους προσανατολισμους και χρηστικοτητες.
Τωρα οσον αφορα τη τετρακινηση τους, στη καθε κατηγορια ειναι απο τις κορυφαιες και αν παρομοια αυτοκινητα δεν τα βλεπεις συχνα σε οff road events ειναι αλλοι οι λογοι (οικονομικοι)και οι σημαντικοτεροι ο ογκος τους,βαρος και το υψηλο κοστος προετοιμασιας(σιδερωμα κλπ) και επισκευων (μετα απο καθε off road εξορμηση υπαρχουν ζημιες)
Οι χωροι τους ειναι αξιοπρεπεστατοι και ανετα θα καλυψουν τετραμελη οικογενεια (εμενα καλυπτουν πενταμελη με μια γυναικα που κουβαλαει τα απιστευτα).
Οσο για surf κλπ ετσι και αλλιως αυτα θα πανε πανω στην οροφη με σχαρες.
Βεβαια αν το θεμα ειναι μονο χωροταξικο για δυο τρεις φορες το χρονο σε εξορμησεις (διακοπες κλπ) βαζεις και μια μπαγαζιερα οροφης και ετσια γλυτωνεις ενα σεβαστο ποσο απο την αρχικη αλλα και μετεπειτα τιμη διαφορας που εχουν τα μοντελα που αναφερεις μεταξυ τους.
Σημειωσε οτι για χρηση μεσα σε πολη ειναι ενεργοβορα και κουραστικα για αυτο να προτιμησεις αυτοματο αν γινεται.
Απο προβληματα... στα αλλα δεν ξερω, στο Χ3 που εχω δεν εχει παρουσιασει κατι και γενικως δεν εχει και υψηλο κοστος συντηρησης (αυτο βεβαια αναλογα και τα χιλ που κανει καποιος)
Με το καλο να επιλεξεις οποιο πιστευεις οτι σου "κανει".

hades7
02-05-11, 09:19
χρηστο πριν λιγο καιρο ειχα δει αγγελια στο car.gr ο τυπος πουλαγε ενα καγιεν s που φαινοταν σαν καινουργιο.το αστειο της ιστοριας ηταν οτι για να δηξει οτι ηταν τυπικος στην συντηρηση του θα προσκομιζε και ολα τα τιμολογια τακτικης συντηρησης που για τριετιας αυτοκινητο εγραφε οτι ηταν ΚΡΑΤΗΣΟΥ 24000 ευρω.δεν το ξανασκεφτεσαι? :hystericalbs1: :hystericalbs1:

HULK
02-05-11, 10:45
Παρε κανενα τετοιο τοσα bmw εχεις :)

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1442052/

gnx
02-05-11, 12:16
Γιατρέ, άκου.

Εγω τι θα εκανα στη θεση σου. Θα αγόραζα Χ3 δυομισάρι ή και τριλιτρο του 04 η του 05. Υπάρχουν αρκετα, δες και χρυση ευκαιρια οχι μονο car.gr μερικα και με λίγα χιλιομετρα και από ιδιώτες.

Το καλό είναι ότι λόγω μικρών διαστάσεων/βάρους δεν εχουν self levelling αναρτησεις, κρεμαγιερες, πεταλιέρες κλπ, οπότε δεν εχεις τον βραχνα μη χαλάσει. Επίσης δεν εχεις τόσες φθορές σε σινεμπλοκο/αναρτησο whaterver πάλι λογο χαμηλού σχετικά βάρους.

Προσπάθησε να αποφύγεις τα μεγαλύτερα, ιδιαιτέρως εάν είναι ex-leasing. Το καγιεν εαν θελει σερβις, που θα θέλει, ειναι 4.5Κ με το καλημέρα. Επίσης το Χ3 θα εχει λογικα και μικρότερα λάστιχα, άρα και μειωμένο κόστος εκει.

Οι χώροι του είναι ΟΚ, τίποτα παραπάνω, αλλά όσον αφορά το πορτ μπαγκαζ ειναι οριακά μεγαλύτερο απο Χ5 ε53.

Monsta
02-05-11, 12:33
Ψηφίζω all-road. Στην αρχή δε μου άρεσε σαν αυτοκίνητο, αλλά στη συνέχεια it grew on me.

Έχω τρεις πελάτες που τα κρατάνε σε άριστη κατάσταση. Πρόσφατα ένας από αυτούς (με 140Κ χλμ) πήγε να δει τι πιάνει για ανταλλαγή με το καινούριο Touareg. Του είπανε 10Κ, έβαλε όπισθεν και εξαφανίστηκε. Αποφάσισε να το κρατήσει, αφού είναι πολύ ευχαριστημένος με τη μέχρι τώρα απόδοσή του.

GTZ
03-05-11, 18:14
Αν σου αρέσει η Cayenne πάω πάσο...
Εγω πάντως για SUV δεν θα πήγαινε μακρύτερα απο μια Χ3 ή ένα Χ5...
Αν μάλιστα έχεις και κανένα σπιτάκι εκτός Αττικής,ψάξε για Diesel.
Δεν υπάρχει πιό μεγάλη ευχαρίστηση απο το να κινείσαι γρήγορα και οικονομικά όπως μπορεί να το κάνει ένας ισχυρός Diesel σαν αυτούς που φορούν οι Χ3 και Χ5.Ψάξε ακόμα και για εισαγομενο...
Τα βενζινοκίνητα είναι ενεργοβόρα,έχουν χαμηλή αυτονομία και θέλουν υψηλές στροφές για να κυνηγήσουν τα Diesel.Αν μάλιστα πας για Cayenne να υπολογίζεις αυτονομία μέχρι 400 χιλιόμετρα...ενω με τα Diesel πάς απο 550 έως και 750 ακόμη!
Οσο για την κυκλοφορία εντός Αττικής,κανείς δεν ελέγχει το παραμικρό...

Jorgos
04-05-11, 10:11
Dr...,

Η δική μου πρόταση είναι X3-2.5._

Έχω την X3-2.0/manual του 2010, οπότε με τον αμέσως μεγαλύτερο κινητήρα (που του χρειάζεται) κι αν έχει & auto, θα είναι ότι πρέπει...:)

Συμπαγείς διαστάσεις για να χωράς & στην Αθήνα, καλούς χώρους & πορτ-μπαγκάζ, τιμόνι!, κρατήματα!, φρένα! χαμηλότερη τιμή αγοράς - συντήρησης/service - ετήσιων εξόδων, κλπ..., όλα πάντα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα.

Καλή απόφαση!
Jorgos

Dr. Yamastura
30-05-11, 21:37
Παιδιά κατέληξα σε Χ3.
Μάλλον για 3λιτρο.
Αν δείτε κάτι ειδοποιήστε.Μέχρι μάξιμουμ 12000 μετρητά.Είχα δει πριν 4 μέρες ένα μαύρο με 80000χλμ. 11900 ευρώ.Με το που τον πηρα την άλλη μέρα πάει η αγγελία...Πουλήθηκε...
Αν κάνει και ανταλλαγή κάποιος το Χ3 με μηχανή,ακόμα καλύτερα.

giannis_compact
30-05-11, 22:08
Με αυτά τα χρήματα όμως δε θα έχει παραπάνω χιλιόμετρα?:)

Dr. Yamastura
30-05-11, 22:19
Aν έχει πλήρες βιβλίο σέρβις με σωστή συντήρηση, ο κινητήρας (3λιτρος)δεν είναι σκυλί?
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/945175/
Το ξέρει κανείς?

strof
30-05-11, 22:19
Αν σου αρέσει η Cayenne πάω πάσο...
Εγω πάντως για SUV δεν θα πήγαινε μακρύτερα απο μια Χ3 ή ένα Χ5...
Αν μάλιστα έχεις και κανένα σπιτάκι εκτός Αττικής,ψάξε για Diesel.
Δεν υπάρχει πιό μεγάλη ευχαρίστηση απο το να κινείσαι γρήγορα και οικονομικά όπως μπορεί να το κάνει ένας ισχυρός Diesel σαν αυτούς που φορούν οι Χ3 και Χ5.Ψάξε ακόμα και για εισαγομενο...
Τα βενζινοκίνητα είναι ενεργοβόρα,έχουν χαμηλή αυτονομία και θέλουν υψηλές στροφές για να κυνηγήσουν τα Diesel.Αν μάλιστα πας για Cayenne να υπολογίζεις αυτονομία μέχρι 400 χιλιόμετρα...ενω με τα Diesel πάς απο 550 έως και 750 ακόμη!
Οσο για την κυκλοφορία εντός Αττικής,κανείς δεν ελέγχει το παραμικρό...

Εκτος απο την ασφαλιστικη (χτυπα ξυλο)....

giannis_compact
30-05-11, 23:56
Aν έχει πλήρες βιβλίο σέρβις με σωστή συντήρηση, ο κινητήρας (3λιτρος)δεν είναι σκυλί?
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/945175/
Το ξέρει κανείς?

Δεν παθαίνει τίποτα!!thumb

stef
31-05-11, 00:08
Εαν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο έχει 135 η 165.000 χλμ...

Jimmakos
31-05-11, 00:53
Χρηστάκο αυτό που ξέρω εγώ προσωπικά για τα cayenne είναι πως πάσχουν στο αμάξωμα.... Είναι τσιγαρόχαρτα! Δηλαδή ενα "πεταχτό φιλάκι" μπορεί να κρεμάσει προφυλακτήρες! :shok:

Τώρα όσον αφορά ζημιές και τα 3 στα μηχανολογικά τους είναι σκυλιά μαύρα!

Dr. Yamastura
31-05-11, 07:02
Εαν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο έχει 135 η 165.000 χλμ...

165000 χλμ.
Το ξέρει κανείς το αυτοκίνητο?

stef
31-05-11, 08:11
Το έχω δει πάμπολλες φορές στο γνωστό site
Τίποτα περισσότερο..

Dr. Yamastura
06-01-12, 09:41
Επανέρχομαι μετά από καιρό!!!
Ψάχνω για Χ3 μάλλον 3λιτρο μοντέλο 2004-2005 που τα δίνουν φθηνότερα...
Το 3λιτρο δεν έχει τον καλύτερο κινητηρα??
Σέρβις μεγάλο κάθε πόσα χλμ. και ποιο το κόστος?
Για να βάλω νάβι και ηλεκτρικά καθίσματα πόσο πάει το μαλλί περίπου?
https://www.car.gr/parts/view/2065534/
Το ξέρετε??:thanks:

PANOS-E60
06-01-12, 09:50
Χρήστο, δες στις αγγελίες ένα 3λιτρο Χ5 ντίζελ που πουλάει ο Asot στη Λάρισα. Είναι αστέρι.

stef
06-01-12, 09:51
Καλημέρα
Της Dynavin δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ΟΕΜ
Για ΟΕΜ navi υπολόγισε κανά 2000αρο σαν ανταλλακτικά ΔΕΝ συμφέρει
Τελικά θες 3λιτρο?
Facelift h profacelift?
Mόλις τώρα τα κοιτούσα....
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1978204/ full με navi
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/496985/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2075819/ αυτό είναι αυτό που είχες βάλει και εσύ και έχει φάει 5000 μειώση στην τιμή του..

Ρπίσης δεν υπάρχει καλύτερος κινητήρας και χειρότερος κινητήρας
Εξαρτάται τι θες να κανεις
Για εμένα πχ ο καλύτερος μπορεί να είναι ο 2λιτρος λόγω τεκμηρίων-τελών ενώ για κάποιον άλλον ο 3λιτρος bi turbo diesel με τα 286 άλογα που πάει αέρα και κάει λίγο επειδή θέλει να καλύπτει μεγάλες αποστάσεις...
Καθε ένα έχει και το τίμημά του!!
Εσύ αποφασίζεις!

Dr. Yamastura
06-01-12, 09:59
3λιτρο γιατι 220 ευρώ διαφορα το χρόνο σε τελη δεν αξίζει..
έχω ακούσει ότι είναι πιο αξιόπιστος από τον 2λιτρο και 2.5λιτρο.
Άντε η διαφορά στην κατανάλωση..
Το μπλε είναι φουλ ,αλλά μπλε δεν μου πολυαρέσει...
Μέχρι 9000 ευρώ μάξιμουμ...έχω ήδη δει ένα..αλλά δεν έχει νάβι και ηλεκτρικά καθίσματα..
Facelift πότε βγήκε??Ποιες οι διαφορές?
Το χ5 μου φαίνεται λίγο γερασμένο...

PANOS-E60
06-01-12, 10:07
3λιτρο γιατι 220 ευρώ διαφορα το χρόνο σε τελη δεν αξίζει..
έχω ακούσει ότι είναι πιο αξιόπιστος από τον 2λιτρο και 2.5λιτρο.
Άντε η διαφορά στην κατανάλωση..
Το μπλε είναι φουλ ,αλλά μπλε δεν μου πολυαρέσει...
Μέχρι 9000 ευρώ μάξιμουμ...έχω ήδη δει ένα..αλλά δεν έχει νάβι και ηλεκτρικά καθίσματα..
Facelift πότε βγήκε??Ποιες οι διαφορές?
Το χ5 μου φαίνεται λίγο γερασμένο...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3631
οχι και γερασμένο το facelift ... γνώμη μου, ε ?

Dr. Yamastura
06-01-12, 10:13
Έλεγα για μοντέλα 2001-2002..στα λεφτά που διαθέτω.
Του ασοτ μια χαρά είναι και τούμπανο...

stef
06-01-12, 10:22
3λιτρο γιατι 220 ευρώ διαφορα το χρόνο σε τελη δεν αξίζει..
έχω ακούσει ότι είναι πιο αξιόπιστος από τον 2λιτρο και 2.5λιτρο.
Άντε η διαφορά στην κατανάλωση..
Το μπλε είναι φουλ ,αλλά μπλε δεν μου πολυαρέσει...
Μέχρι 9000 ευρώ μάξιμουμ...έχω ήδη δει ένα..αλλά δεν έχει νάβι και ηλεκτρικά καθίσματα..
Facelift πότε βγήκε??Ποιες οι διαφορές?
Το χ5 μου φαίνεται λίγο γερασμένο...

Όπως νομίζεις εσύ..
Εξαρτάται και ια τι χρήση το θες...
2,5 - 3,0 είναι ΙΔΙΟΙ κινητήρες με την διαφορά στον κυβισμό οπότε ότι προβλήματα βγάζει ο ένας βγάζει και ο άλλος
Το ζητούμενο είναι τι συντήρηση κάνει ο καθένας στο αμάξι του..
Έχει αλλάξει λάδια-βαλβολίνες κλπ σε τακτά χρονικά διαστήματα ή το έχει αφήσει εδώ και πχ 50,000 χλμ με ίδια λάδια?
Μην κοιτάς το χρώμα, αλλά την ποιότητα του αυτοκινήτου που πέρνεις
Και εγώ ήθελα μαύρο ή μπλε σκούρο Χ3 αλλά βρήκα γκρι ίδιο χρώμα με το Ζ4 για τον πατέρα μου αλλά το αμάξι ήταν λουλούδι
Επίσης να σου πω ότι ο 2λιτρος είναι μια χαρά αξιόπιστος κινητήρας μιας και δεν μιλάμε για τον καινούριο με τα προβλήματα σε πολλαπλασιαστές κλπ.
Βέβαια δεν πάει έτσι όπως οι αμέσως μεγαλύτεροί του.
Εαν έπαιρνα για εμένα Χ3 σήμερα δίνοντας το Ζ4 θα έπαιρνα ΜΟΝΟ αυτό....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1840993/

Βέβαια καμία σχέση σε τιμή..

Επίσης τα Χ5 δεν είναι καθόλου κακά....

asot
06-01-12, 10:27
Παρών - καλημέρα
Δες την αγγελία μου στο car.gr
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/798831/
Αν πράγματι "αντέχεις" τα τεκμήρια, τα 880 ευρώ τελη, κλπ, το κουβεντιάζουμε...
To X5 ειναι άπαιχτο, καιει 8 λίτρα στην Ε.Ο. (με 130χλμ/ώρα) και έχει 108,000 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιόμετρα

Εχω παραδώσει πινακίδες και έχω δρομολογήσει αναζήτηση αγοραστή στο εξωτερικό (Γερμανία)!
Θα ήταν μεγάλη μου τιμή να ενδιαφερθεί μέλος του forum

Dr. Yamastura
06-01-12, 10:27
θέλω κάτι πιο μικρό από Χ5..
Βέβαια βρίσκεις σε αρκετά χαμηλότερη τιμή το χ5.
Θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα,εκτός αν βρω κάποια ευκαιρία..
Οι τιμές θα πέσουν και άλλο..

Dr. Yamastura
06-01-12, 10:30
Παρών - καλημέρα
Δες την αγγελία μου στο car.gr
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/798831/
Αν πράγματι "αντέχεις" τα τεκμήρια, τα 880 ευρώ τελη, κλπ, το κουβεντιάζουμε...
To X5 ειναι άπαιχτο, καιει 8 λίτρα στην Ε.Ο. (με 130χλμ/ώρα) και έχει 108,000 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιόμετρα

Εχω παραδώσει πινακίδες και έχω δρομολογήσει αναζήτηση αγοραστή στο εξωτερικό (Γερμανία)!
Θα ήταν μεγάλη μου τιμή να ενδιαφερθεί μέλος του forum

Το αμάξι φαίνεται σούπερ,είναι και ντίζελ(ευρο 4?),αλλά η τιμή είναι απαγορευτική για εμένα...Μέχρι 9000 δίνω,καμμία σχέση με αυτά που ζητάς.
Θενκς πάντως...Καλή πώληση σου εύχομαι

Stathis
06-01-12, 10:34
κοιτουσα κι εγω για αντιστοιχο αυτοκινητο καθως σε λιγους μηνες τελειωνει η μισθωση ενος αυτοκινητου που εχω στην εταιρια και θα πρεπει να το επιστρεψω.

ενα μεγαλο suv, crossover κλπ που να εχει απαξιωθει αρκετα λογω κυβικων και καταστασης της αγορας.
το χρησιμοποιεις μια 5ετια και μετα το δινεις οσο οσο ή το αποσυρεις καθως θα εχει αποσβεσθει η αξια του.
το υψηλοτερο κοστος τελων καυσιμων ασφαλειας κλπ θα αντισταθμιστει απο τη χαμηλη τιμη αγορας.
ετσι στα ιδια χρηματα θα εχεις "πολυ περισσοτερο" αυτοκινητο.
(φθανει να το αντεχεις φορολογικα).

νομιζω αυτο ειναι και το σκεπτικο του γιατρου.

ξεκινησα λοιπον ρωτωντας φιλους τι εχουν υπ οψιν τους.
αρχικα μου προταθηκε ενα ινφινιτι φχ 50 (αυτο με το περιεργο σχημα).
ελαχιστα χιλιομετρα, χρησιμοποιηθηκε απο τον προεδρο μεγαλης εταιριας για ενα χρονο παραλληλα με μια ς600.
τιμη 30 χιλιαρικα για αυτοκινητο σε καινουργια κατασταση! αρχικο κοστος πανω απο 150!

μετα απο αυτο μου μπηκαν ιδεες και αρχισα το ψαξιμο.
ειναι απιστευτο τι αυτοκινητα βρισκεις απο 10-20 χιλιαδες!

απο καγιεν v8 μεχρι ελαχιστα χρησιμοποιημενα γκραν τσεροκι, Χ3, Χ5, μερσντες ML, volvo.
καποια μεγαλου κυβισμου ηταν ετοιμα και με υγραεριο!
παραδειγμα καποια γκραν τσεροκι μοντελα 07 που τα δινουν κοντα στα 10 χιλιαρικα!
ακολουθουν καγιεν στα 16, μερσεντες στα 20, bmw σε αυτο το ευρος τιμης απειρα, σε ολα τα σχεδα και ολα τα χρωματα!
και αρκετα volvo τριλιτρα ή δυομισαλιτρα μοντελα 3-5 ετων να εχουν χασει εως και 70% της αξιας τους!
τα περισσοτερα σε τελεια κατασταση.
ειδα και xc70 06 με αρχικη τιμη κατω απο 10 χιλιαδες. αν πας να το παζαρεψεις ποσο θα το παρεις αραγε? αντε να κανεις κανενα μαζεματακι, να ανανεωσεις τα δερματα, κανενα ναβι κλπ, ποσο να παει 15? ειναι εξωφρενικο!

υπενθυμιζω οτι η καταναλωση και τα λοιπα εξοδα δεν αποτελουν προβλημα αν την εχεις υπολογισει μεσα στο γενικοτερο κοστος και το μπατζετ που θελεις να διαθεσεις.
απλα δινεις μικορτερο ποσο στην αγορα του οχηματος και μεγαλυτερο στη χρηση.
το συνολο ειναι που σε ενδιαφερει να μενει ιδιο.

υπολογισα λοιπον οτι αποκτωντας ενα τετοιο αυτοκινητο εισαι πολυ κερδισμενος αφου στην 5ετια ας πουμε που λογικα θα εκμηδενιστει η αξια του οχηματος, η απαξιωση που θα εχεις θα ειναι σημαντικα μικροτερη απο την απαξιωση ενος καινουργιου.

απο τις επιλογες μου απεκλεισα τα αυτοκινητα που εχουν υψηλη συντηρηση λογω φιρμας.
μαλλον θα κοιταξω κατι σε βολβο ή τσεροκι ή σουμπαρου καθως ειναι πιο "μουλαροειδες" για τη χρηση που προοριζεται...

asot
06-01-12, 10:35
Το αμάξι φαίνεται σούπερ,είναι και ντίζελ (ευρο 4?),αλλά η τιμή είναι απαγορευτική για εμένα...Μέχρι 9000 δίνω,καμμία σχέση με αυτά που ζητάς.
Θενκς πάντως...Καλή πώληση σου εύχομαι

Σ' ευχαριστώ
Εχεις δικιο, μακαρι να βρεις κάτι καλο στα 9,000 ευρώ, κομματάκι δύσκολο μου φαντάζει (οχι οτι δεν μπορεί να γίνει...)
EURO 3 ειναι

Dr. Yamastura
06-01-12, 10:46
Ακριβώς όπως τα λέει ο Στάθης!!
Έτσι σκέφτηκα και λέω δεν δινώ τα ίδια λεφτά για 1400 κυβικά..
Σε 5 χρόνια με τελη,βενζινες κλπ θα έχει πάει 15000 ευρώ μάξιμουμ..
Χλμ. δεν κάνω πολλά,οπότε συμφέρει ακόμα περισσότερο..
Προτιμώ σαν αισθητική το Χ3 από βόλβο,σουμπαρου κλπ.

stef
06-01-12, 10:55
X3 αν και δεν είναι το ωραιότερο της αγοράς, εαν το βρεις με κανα sport πακέτο γίνεται καλό & οι διαστάσεις του είναι επίσης μαζεμένες
Παράδειγμα...

Stathis
06-01-12, 10:58
σαφως κι εγω το Χ3 προτιμω απο αισθητικης πλευρας.
αλλα σαν bmw η συντηρηση θα ειναι... bmw!
τα αυτοκινητα αυτα εχουν στην πλατη τους αρκετα, δεν ειναι καινουργια ωστε να επαναπαυτούμε.

επειτα επειδη προκειται για εργαλειο η εμφανιση παιζει μικροτερο ρολο, κατα την αποψη μου παντα.
δεν ειπαμε να παρω κατι που δεν μου αρεσει, αλλα αρκουμαι στο να μη με ενοχλει.
ετσι βρηκα οτι το προηγουμενο γκραν τσεροκι 05-10 δεν με ενοχλει καθολου, οπως και τα φορεστερ λεγκασι της σουμπαρου.
μου φανονται και συμπαθητικα μαλιστα.
επισης τα βολβο εκει γυρω στην 5ετια (οχι παλιοτερα) τα βρισκω επισης συμπαθητικα, ενω εχουν και καποιες ανεσεις επιπλεον ως πιο "premium".

ασχετα απο το τι θα επιλεξει κανεις λογω γουστων ή αναγκων, μια ματια στα sites αγγελιων φθανει να δειξει τη δραματικη κατασταση που βιωνει η αγορα και μαζι με αυτην αρκετος κοσμος.
αυτοκινητα που αποκτηθηκαν πανακριβα, χαριζονται και ακομα κι ετσι δεν τα πλησιαζει κανεις...

Nino
06-01-12, 11:07
η X3 βγηκε στη παραγωγη το 2003,αρα τα μεταχειρισμενα ξεκινανε απο εκεινη τη χρονια.
Προσωπικη μου εκτιμηση στα 9000 μοντελο Χ δυσκολα θα βρεθει, ομως μπορουν να βρεθουν πολλα αλλα τυπου suv.
H προσεγγιση του Σταθη περι αντισταθμισματος του κοστους χρησης με την χαμηλη τιμη αγορας ειναι απολυτα σωστη και αν δεν υπαρχουν φορολογικες απαγορευσεις, ισως και συμφερουσα.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι τα τσεροκι,για τα οποια ομως δεν ακουγονται καλα πραγματα οσο αφορα κοστος χρησης-συχνοτητα βλαβων.
Σταθη μια πολυ τιμια και φθηνη επιλογη ειναι τα vitara.

Stathis
06-01-12, 11:27
τα σουζουκι, χοντα, νισσαν, τογιοτα, ειναι τερατα αξιοπιστιας οντως.
αλλα επειδη τα περισσοτερα δεν ειναι υψηλου κυβισμου κρατανε καπως καλυτερα τις τιμες τους και δεν αποτελουν τοσο μεγαλες προκλησεις για αγορα.
π.χ. ενα crv στα 10 χιλιαρικα δεν ειναι ευκαιρια, ενα xc70 ή ενα γκραν τσεροκι 4ετιας ομως ειναι.
υπαρχουν πλεον τοσες ευκαιριες που οι επιλογες ειναι παρα πολλες.

βεβασια αν βολευουν απο αποψη χωρων και βρεθουν φθηνα αξιζει να τα συμπεριλαβει καποιος στις πιθανες επιλογες καθως θα κερδισει απο το χαμηλοτερο κοστος χρησης.

stef
06-01-12, 11:35
Φιλος πάντως δίνει τον άρχοντα του offroad, Landcruiser 90 full extra με 10K!!!
Ξανασκέψου το!!! Το αμάξι δεν μασάει μία...

Stathis
06-01-12, 11:37
οριστε, να μια ακομα ευκαιρια, Landcruiser με 10 χιλιαρικα...
υπαρχει η αγγελια αυτη να τη δουμε?

gnx
06-01-12, 11:39
Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
06-01-12, 11:43
Δυστηχώς δεν υπάρχει ακόμη!
Μόλις φτιάξει ο καιρός και πλύνουμε το αμάξι ίσως την ανεβάσω εγώ μιας και ο φίλος δεν ασχολείται
Το αμάξι είναι 1ο χέρι, ασημί , full extra, sunroof, δέρματα, θερμαινόμενα κλπ ελληνικότατο, μοντέλο 2003 με 130,000 χλμ αγορασμένο 75-78Κ εαν θυμάμαι καλά και σε πολύ καλή κατάσταση, όλα τα service στην ώρα τους.
Μόνη επιδιόρθωση το κάθισμα οδηγού στο πλαινό δέρμα και ένα γυάλισμα - κέρωμα
Μόλις ανεβάσω θα την ποστάρω την αγγελία

Dr. Yamastura
06-01-12, 12:46
Επειδή θέλω μέχρι 3λιτρο και σε διαστάσεις χ3,δύσκολο να ξεφύγω από το bmw!!

Stathis
06-01-12, 13:10
δεν ειπαμε οτι θα κακοπεσεις με Χ3, απλα μεσα απο τη συζητηση μπορει να προκυψουν πραγματα που δεν σου περναγαν απ το μυαλο πριν.

Dr. Yamastura
06-01-12, 13:22
Έκτακτη εισφορά για χ3 3λιτρο του 2004 και για 4λιτρο land cruiser το 2012?

bmwz3
06-01-12, 13:25
1500 land cruiser 700 x3

Stathis
06-01-12, 13:52
Έκτακτη εισφορά για χ3 3λιτρο του 2004 και για 4λιτρο land cruiser το 2012?

αν το βαλεις σε εταιρια η οποια εχει κι αλλα αυτοκινητα, δηλωνεται -και πληρωνει εισφορα- μονο το μεγαλυτερο. thumb

Stathis
06-01-12, 14:03
1500 land cruiser 700 x3

εγω τα βγαζω 1043 και 625 αντιστοιχα.

m-power_01
06-01-12, 14:04
εγω τα βγαζω 1043 και 625 αντιστοιχα.

Ε τότε θα προτιμήσουμε εσένα:th_Laie_67-1:

Stathis
06-01-12, 14:05
τσου ρε λακη...

Dr. Yamastura
06-01-12, 14:35
Με τον ΟΔΔΥ τι παίζει και έχουν άλλα τέλη και άλλα τεκμήρια?
Ισχύει?
π.χ
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2064051/
Αυτό πουλιέται πάνω από χρόνο...

bill_m3
06-01-12, 15:16
Με τον ΟΔΔΥ τι παίζει και έχουν άλλα τέλη και άλλα τεκμήρια?
Ισχύει?
π.χ
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2064051/
Αυτό πουλιέται πάνω από χρόνο...

Τέλη ίδια, τεκμήρια 40% ή 50% κάτω, δεν θυμάμαι καλά!!

Dr. Yamastura
06-01-12, 15:33
Τότε τι λέει αυτός γνήσιο και τέλη 300 ευρώ??

bill_m3
06-01-12, 15:35
Τότε τι λέει αυτός γνήσιο και τέλη 300 ευρώ??

Θα το έχει δηλώσει 1900 !!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


Για τα τέλη είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι ίδια, δεν θυμάμαι το ποσοστό έκπτωσης τεκμηρίου, 40ή 50%!!!

Dr. Yamastura
06-01-12, 15:37
40% απ' ότι είδα στο καρ..

PANOS-E60
06-01-12, 16:31
προσωπική μου προτίμηση στα μεγάλα SUV το Subaru Outback 3lit.

Stathis
06-01-12, 17:11
προσωπική μου προτίμηση στα μεγάλα SUV το Subaru Outback 3lit.

thumb ο ορισμος του εργαλειου...
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1982398/

stef
06-01-12, 17:40
Το συγκεκριμένο μου θυμίζει νεκροφόρα...
Δεν αμφισβητώ τις εκτός δρόμου ικανότητές του σε καμία περίπτωση..

super duper
06-01-12, 18:27
γιατρε μεταξυ ολων αυτων που εχεις αναφερει το χ3 βλεπω πιο κοντά.
οτι και εαν αποφασισεις καλοριζικο να είναι

Dr. Yamastura
06-01-12, 19:32
Όντως το Χ3 είναι το πιο πιθανό...

gnx
07-01-12, 19:20
Παραθετω τη σχετική παράγραφο

Επισημαίνεται ότι με τις νέες διατάξεις δεν προβλέπονται μειώσεις της αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης για αυτοκίνητα που αγοράζονται από τον Ο.Δ.Δ.Υ., για αυτοκίνητα που ανήκουν στην κυριότητα φορολογουμένου για χρονικό διάστημα πάνω από δέκα έτη και αυτός έχει ηλικία πάνω από εξήντα έτη και αποκτά αποκλειστικά εισόδημα από συντάξεις ή από ιδιοκατοίκηση, καθώς και για αυτοκίνητα που εισάγονται από την αλλοδαπή με μειωμένους δασμούς, φόρους ή τέλη λόγω μετοικεσίας.

https://www.fimes.gr/2011/04/tekmitia-diaviosis-2011/

gnx
07-01-12, 19:31
https://www.tax-profit.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CF%85%CF%84%CE%B9%C E%BA%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1/53-epixeirimatika/197-t%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-2010.html

Γι αυτο εχει γεμισει η αγορα με αμάξια που ειχαν πουλθει απο τον ΟΔΔΥ

Το ενδιαφέρον στο δεύτερο λινκ είναι αυτό:

Κατά ρητή διατύπωση του νόμου, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης δεν εφαρμόζεται για επιβατικά ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα που διαθέτουν πιστοποιητικό αυθεντικότητας, καθώς και για επιβατικά αυτοκίνητα ειδικά διασκευασμένα για κινητικά ανάπηρους, με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον εξήντα επτά τοις εκατό (67%).

Αρα τα αμάξια με πιστοποιητικά FIVA δεν εχουν τεκμηριο ακόμα και να εχουν πινακίδες; Αυτο καταλαβαινω.

Και εδω

https://www.ektelonistika.gr/view_cat.php?cat_id=196

Stathis
07-01-12, 19:35
να ειναι δηλαδη ανω των 30 ετων, αλλα να διατηρουν τις κρατικες πινακιδες.
ισως.
εχουν ομως τοσα αλλα εξοδα που δε νομιζω να συμφερει να μην εχεις ιστορικες.

Dr. Yamastura
14-01-12, 20:36
Vw Touareg και προβλήματα,κόστος χρήσης??
Μιας και είναι και αυτά της φτήνιας...

PATSIMINI
14-01-12, 20:45
Vw Touareg και προβλήματα,κόστος χρήσης??
Μιας και είναι και αυτά της φτήνιας...

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=203

Atsa linos
14-01-12, 23:21
Ο Ντοκτορ ειναι σπορ ατομο εγω τον κοβω για κανενα καγιεν στο τελος να το δειτε θα επιβεβαιωθω η διαφορα ειναι μικρη 4-5 χειρουργια ανοιχτης καρδιας !!! :th_Laie_67-1:

Dr. Yamastura
15-01-12, 15:20
Aν δεν ήταν το κόστος συντήρησης απαγορευτικό,θα πήγαινα για καγιέν

race850i
16-01-12, 11:43
Οδηγουσα περιπου εναμισυ χρονο ενα Range Rover LM 4,4 με μοτερ BMW.
Το πουλησα και πηρα Χ5 πετρελαιο.
Ασχετως του καυσιμου απογοητευτικα τρελλα απο το Χ5.

mitsos_chania
16-01-12, 12:13
Απογοητευτηκες σε σχεση με το range?

Ptboul
16-01-12, 12:41
Συνάδελφος αγόρασε αυτό πέρυσι, καινούριο, https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1165610/

7θέσιο, με χώρους φόρτωσης από 220lt (7θέσια διάταξη) έως 1.691 (διθέσια).

Αν συμβιβαστείς με την αλλά L200 αισθητική, έχουμε ένα δυνατό, αξιόπιστο κ με μεγάλους χώρους αμάξι.

race850i
16-01-12, 12:48
Απογοητευτηκες σε σχεση με το range?

Σε σχέση με το RR αλά και σε σχέση με το 530d combi που έχω.

Απλά μπαίνοντας μέσα στο χ5 νιώθω ότι δεν έχει κάν λόγω ύπαρξης.