PDA

Επιστροφή στο Forum : National synergeiographic



Nino
30-04-11, 11:49
Nεο magazino που αφορα εμπειριες καταστασεις,ιστοριες για γελια ,για νευρα και γενικα για "τρελες" καταστασεις απο συνεργεια,επισημα ,ανεπισημα,εξειδικευμενα,π υ νομιζουν οτι ειναι συνεργεια,μεχρι και τον μαστρο μητσο της γειτονιας.
Γραψτε περιπτωσεις δικες σας ,φιλων σας.
Παμε να δουμε ποσο απιστευτοι και απαραδεκτοι μπορει να ειναι..

Nino
30-04-11, 12:12
ας ξεκινησω με περιστατικο που συνεβη σε φιλο...

Η συντηρηση του αυτοκινητου ηταν περαν απο τυπικη,ολα γινοταν πριν την ωρα τους και παντα στο ιδιο επισημο συνεργειο των λεοντων..
Μιας που το manual εγραφε αντικατασταση ιμαντα ετσι επρεπε να γινει.
- Καλημερα σας
καλημερα κυριε Π
τι εχουμε?
-ηρθα για ιμαντα
αα μαλιστα,ξερετε οτι μαζι με τον ιμαντα χρονισμου πρεπει να αλλαχτει και η τρομπα νερου!
- ενταξει οτι πρεπει!
μονο που θα πρεπει να το κρατησουμε μια μερα πειραζει?
-οχι αν μου δωσετε καποιο αλλο για να φυγω.
παρτε αυτο αλλα να προσεχετε γιατι ειναι πιο νευρικο απο το δικο σας...
- σιωπη βλεμμα μονο...
Η επομενη μερα ηρθε και ο κυριος Π πηγε να παραλαβει το αυτοκινητο του
-Καλημερα σας...
εεε καλη με ρα...
-ειναι ετοιμο?
πρεπει να μιλησετε με τον αρχιμηχανικο...
-καλημερα τι εγινε?
μηχ. ξερετε ειχαμε ενα προβλημα χθες και δεν θα μπορεσουμε να σας το παραδωσουμε σημερα..
-τι προβλημα
μηχ. να αφου αλλαξαμε τον ιμαντα την ωρα που το τεσταραμε αυτος κοπηκε...
-κοπηκε? και..
μηχ. και να τωρα θα πρεπει να ξαναπαμε απο την αρχη παρακαλω συγχωρεστε μας για αυτη τη καθυστερηση...
Τεσπα για να μην μακρυγορουμε γυρισε ο ανθρωπος και μου λεει το και το επαθα, τις λες ρε μλκα δεν το χρονισαν σωστα για αυτο κοπηκε και σιγουρα εχει χτυπησει βαλβιδες μπορει και πιστονι...
Πισω στο συνεργειο και ναι τα βαρεσε ολα αλλα μην σας ανησυχει θα το φτιαξουμε εμεις και θα ειναι καλυτερο απο καινουργιο..
τωρα ενδιαμεσα εγιναν πολλες συζητησεις οσον αφορα το ρεκτιφιε το να του μετρησουν συμπιεση και πολλα αλλα.
Το αποτελεσμα το αμαξι εμεινε μεσα συνολο 6 ή 7 ημερες και οταν του το παρεδωσαν τον χρεωσαν και 400 + ευρω την αντικατασταση ιμαντα και τρομπας (εργασια ανταλλακτικα), αν μη τι αλλο αν ειχαν φιλοτιμο δεν θα επρεπε να του χρεωσουν εργασια για να μη πω οτι σε αλλο κρατος θα τον αποζημιωναν κιολας.

S8N
04-05-11, 11:18
Συνέβη πριν 2 ώρες:

- Καλημέρα σας, ο κ. Παπαροζούμης?
- Καλημέρα, ο ίδιος.
- Λέγομαι Μαλαπέρδας και σας τηλεφωνώ από την OPEL για το Astra με το πρόβλημα στο air-condition.
- Μάλιστα...
- Διαπιστώσαμε πως δεν είχε καθόλου φρέον, οπότε συμπληρώσαμε μαζί με μια αμπούλα για να διαπιστώσουμε από που έχει διαρροή. Μετά από λίγη ώρα οι σωληνώσεις ήταν μούσκεμα, οπότε η αντικατάστασή τους είναι μονόδρομος.
- Που οφείλεται αυτή η φθορά των σωληνώσεων?
- Κοιτάξτε, είναι αυτοκίνητο του 2000, άρα 11 ετών. Οι σωληνώσεις ξεραίνονται με τον καιρό...
- Και πριν 2 χρόνια που αντικαταστήσατε το κομπρεσσέρ του air-condition δεν ήταν ξεραμένες?
- Για να μη σας το αναφέρουμε τότε, προφανώς όχι κ. Παπαροζούμη.
- Ξέρετε τι μου κάνει εντύπωση? Που το BMW του πατέρα μου είναι της ίδιας ηλικίας, εισαγωγής από Γερμανία, παρκαρισμένο μονίμως στον κήπο, εντούτοις ΠΟΤΕ δεν έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, το Astra το οποίο έχουμε μη βρέξει και μη στάξει και το οποίο παρκάρει σε κλειστό χώρο στάθμευσης, μας έχει αλλάξει τα φώτα στα προβλήματα. Και σιγά την τεχνολογία που έχει πάνω του, εποχής Σπούτνικ...
- Όμως μου συγκρίνετε BMW με Opel κ. Παπαροζούμη.
- Εν πάει περιπτώσει, τι κόστος έχει η αντικατάσταση?
- 460 ευρώ.
- Συγνώμη, μπορείτε να επαναλάβετε, γιατί νομίζω ότι άκουσα κάτι αστρονομικό.
- 460 ευρώ είναι το συνολικό κόστος.
- ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΟΥΤΕ 1000ΑΡΙΚΟ.
- Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο.
- Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα φίλε μου. Τύλιξέ το, το μεσημέρι έρχομαι να το πάρω και το στέλνω κατ' ευθείαν στην Αρχιμήδης-Νεονάκης. Όχι, που θα κάτσω να σκάσω για τη μαλακία που μου φόρτωσε ο πεθερός μου.
- Θα επιβαρυνθείτε όμως με το κόστος της διάγνωσης και της τοποθέτησης φρέον, το οποίο είναι 140 ευρώ.
- Καλά, ληγμένα παίρνετε εκεί πέρα? Κι ύστερα μου λέτε να μη συγκρίνω BMW με OPEL?
- Σας παρακαλώ, με προσβάλλετε.
- Και τι, θα με χρεώσετε και γι' αυτό?

GEORGE316
04-05-11, 11:35
το εχω ξαναγραψει αυτο σε εσας νομιζω...
μολις εχω παρει το Bmw.....το οδηγαω λες και δεν εχει αποκτησει ποτε κανενας στο κοσμο bmw,παραμονο εγω...
μεσα στη πρωτη εβδομαδα πηγαινω και παιρνω τρυπιτες δισκοπλακες brembo(μετα εμαθα οτι ηταν απλοι δικοι και οχι αεριζομενοι...) καινουρια τακκατια ds 2500 και μετα απο ουτε μηνα το παω για το σερβις του.ο μαστορας γνωστος και καλα Bmwδακιας της περιοχης του ευοσμου,γνωστοι ως "παιδια"..υπ οψιν οτι ο πατερας του κολλητου μου το πηγαινει εκει για σερβις...
-μαστορα,του λεω,οτι δεις και δε σου αρεσει το αλλαζεις,μην εχουμε τιποτα αναγουλες..
αλλαζεις και φρενα,αυτα εδω ειναι!
-εισαι και μερακλης ,μου λεει(.......)φρεναρες πηρες...
γινεται το σερβις,μου αλλαζεις τι μου αλλαξε,ερχεται η λυπητερη 300¤ και φευγω.
Παρασκευη απογευμα ολα αυτα...
σαββατο βραδυ και ενω ειμαι με το καθηγητη μου και την ομαδα και μας εξηγει τελος πανων διαφορα εκει στο πανεπιστημιο(μακεδονια),χτ παει το τηλεφωνο μου,ειναι ο μαγαζατορας του σκυλαδικου στη κατερινη(ωρα γυρω στις 10 το βραδυ και εγω δουλευα στο σκυλαδικο κατα τις 12
-εκανα μ@λ@κι@ και τελικα ο χορος του σχολειου που ειχε ξεκινουσε στις 10.
το μαγαζι ειναι πιτα,δεν βρισκω κανεναν απο τους αλλους μουσικους,ελα να ανοιξεις το προγραμμα!
-ρε μεταμορφωμενε(ετσι τον ελεγα) εχω μαθημα στο πανεπιστημιο..ο καθη
-βρε ασε το μαθημα καιγομαι τριπλο μεροκαματο για σενα σημερα(θα εφευγα με 300 ..το σερβις δηλαδη...)
-ερχομαι...κρατα χρονο του λεω...
190 (τελικες τοτε) στην εθνικη οδο και π@π@ρ@ς κοβει στην αριστερη λωριδα και εγω πλακωνομαι στα φρενα,πεφτα στα 100 περιπου και τοτε...το πενταλ στο πατωμα και φρενα καπουτ!!!!
αφου εγραψα τη διαθηκη μου και εβγαλα και την πρωτη ασπρη τιχα στα γενια μου,συνηδητοποιω οτι δεν εχω φρενα στο αυτοκινητο.......
αφου γυρισα το ξημερωμα της κυριακης σε 2μιση ωρες απο κατερινη (και μονο με κατεβασμα και χειροφρενο,περιμενα ως τη δευτερα το πρωι να το παω στο μαστορα να μου πει τι εγινε!!!!
απαντηση του μαστορα που αλλαξε τα φρενα οπως οπως...
-και εσεις οι νεοι...πολυ τρεχετε!!!!

S8N
04-05-11, 11:35
Μόλις μου ήρθε Χέσε-μές στο κινητό για το κωλο-Πώπελ:

"Η AUTOVISION KTEOHellas σας ενημερώνει ότι μέχρι την 19/05/2011 το όχημα ***-**** πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ. Παρακαλούμε καλέστε μας στο 210-2444444 για ρεντεβού."

Μιλάμε, έχει συνωμοτήσει το σύμπαν εναντίων μου.

"Αγαπητά AUTOVISION, ο S8N σας ενημερώνει πως μέχρι τις 19/05/2011 το κατ' ευφημισμόν "όχημα" με αριθμό κυκλοφορίας ***-**** θα βρίσκεται εκεί όπου ανήκε πάντοτε, ήτοι στο μεσωκεάνιο ρήγμα του Ατλαντικού. Για πληροφορίες επικοινωνήστε μέσω Ouija board με το πνεύμα του Κουστώ."

ghost-rider
04-05-11, 11:54
Να σας πω και γω την εμπειρια μου...
Καποια στιγμη ειχα αλλαξει δισκο.
Ηταν μια απο τις σπανιες φορες που το αφησα εκει το αυτοκινητο και πηγα για καφε...

Γυριζω, ολα καλα, πληρωνω την ταριφα μου και την κανω.
Δεν προλαβα να φτασω σπιτι, παρατηρω ενα τρεμουλο καπου στα 40.
Βουρ πισω...
-Κυριε αποτετοιε παρουσιαζει τρεμουλο στα 40.

-Βαλτο μεσα να το κοιταξουμε.

-το νιωθω απο τη μεταδοση... και πριν δεν το εκανε σιγουρα πραγματα...

Αφου το εψαχναν καμποση ωρα...

-Πισω αριστερο ρουλεμαν, μου λεει...

-Τωρα θυμηθηκε? Ειναι δυνατον? Και γιατι τρεμει?

- Το κανουν καμια φορα και αυτο...

-Μα δεν βουιζει...

-Δεν βουιζουν παντα, ειναι το ρουλεμαν.

Μην τα πολυλογω, μου αλλαξε το ενα ρουλεμαν και του το πληρωσα...
και ξανα το τρεμουλο...
και μου λεει για το αλλο πισω ρουλεμαν και γινομαστε μπιλιες...
Βγαινω απο τα ρουχα μου και του λεω για το σπιτι του...

Αυτα στην Πατρα.
Σηκωθηκα και πηγα Αθηνα.
Για μεσαια τριβη μυριζε αλλα με το που κατεβηκε ο αξονας φανηκε οτι δεν ηταν ευθυγραμμισμενα τα σημαδια του(ξερετε, ειναι δυο κομματια).
Με αποτελεσμα να μην ειναι ζυγοσταθμισμενος...

Αλλαχτηκε και προληπτικα η μεσαια τριβη αν και ηταν οκ...

Thomelef
04-05-11, 13:22
το εχω ξαναγραψει αυτο σε εσας νομιζω...
μολις εχω παρει το Bmw.....το οδηγαω λες και δεν εχει αποκτησει ποτε κανενας στο κοσμο bmw,παραμονο εγω...
μεσα στη πρωτη εβδομαδα πηγαινω και παιρνω τρυπιτες δισκοπλακες brembo(μετα εμαθα οτι ηταν απλοι δικοι και οχι αεριζομενοι...) καινουρια τακκατια ds 2500 και μετα απο ουτε μηνα το παω για το σερβις του.ο μαστορας γνωστος και καλα Bmwδακιας της περιοχης του ευοσμου,γνωστοι ως "παιδια"..υπ οψιν οτι ο πατερας του κολλητου μου το πηγαινει εκει για σερβις...
-μαστορα,του λεω,οτι δεις και δε σου αρεσει το αλλαζεις,μην εχουμε τιποτα αναγουλες..
αλλαζεις και φρενα,αυτα εδω ειναι!
-εισαι και μερακλης ,μου λεει(.......)φρεναρες πηρες...
γινεται το σερβις,μου αλλαζεις τι μου αλλαξε,ερχεται η λυπητερη 300¤ και φευγω.
Παρασκευη απογευμα ολα αυτα...
σαββατο βραδυ και ενω ειμαι με το καθηγητη μου και την ομαδα και μας εξηγει τελος πανων διαφορα εκει στο πανεπιστημιο(μακεδονια),χτ παει το τηλεφωνο μου,ειναι ο μαγαζατορας του σκυλαδικου στη κατερινη(ωρα γυρω στις 10 το βραδυ και εγω δουλευα στο σκυλαδικο κατα τις 12
-εκανα μ@λ@κι@ και τελικα ο χορος του σχολειου που ειχε ξεκινουσε στις 10.
το μαγαζι ειναι πιτα,δεν βρισκω κανεναν απο τους αλλους μουσικους,ελα να ανοιξεις το προγραμμα!
-ρε μεταμορφωμενε(ετσι τον ελεγα) εχω μαθημα στο πανεπιστημιο..ο καθη
-βρε ασε το μαθημα καιγομαι τριπλο μεροκαματο για σενα σημερα(θα εφευγα με 300 ..το σερβις δηλαδη...)
-ερχομαι...κρατα χρονο του λεω...
190 (τελικες τοτε) στην εθνικη οδο και π@π@ρ@ς κοβει στην αριστερη λωριδα και εγω πλακωνομαι στα φρενα,πεφτα στα 100 περιπου και τοτε...το πενταλ στο πατωμα και φρενα καπουτ!!!!
αφου εγραψα τη διαθηκη μου και εβγαλα και την πρωτη ασπρη τιχα στα γενια μου,συνηδητοποιω οτι δεν εχω φρενα στο αυτοκινητο.......
αφου γυρισα το ξημερωμα της κυριακης σε 2μιση ωρες απο κατερινη (και μονο με κατεβασμα και χειροφρενο,περιμενα ως τη δευτερα το πρωι να το παω στο μαστορα να μου πει τι εγινε!!!!
απαντηση του μαστορα που αλλαξε τα φρενα οπως οπως...
-και εσεις οι νεοι...πολυ τρεχετε!!!!

μήπως τον λένε και άγγελο??? :original:

GEORGE316
04-05-11, 13:49
tomelef........συγκεντρωσου........... ............

Thomelef
04-05-11, 15:17
tomelef........συγκεντρωσου........... ............

???????

ghost-rider
04-05-11, 17:59
Κ αλλη μια ιστορια που συνεβη σε φιλο. Λιγο πιο αγρια!
Το 36αρι του καποια στιγμη ξεκινησε να ζηταει νερακι.

Του συμπληρωνει μια, του συμπληρωνει δυο... Το παει τελικα για ελεγχο.
Σε ενα τσακαλι στην Πατρα παλι, διαφορετικο απο τον ρουλεμανακια τον δικο μου.
Αλλα σπεσιαλιστες για bmw κ εδω...

Θερμοστατης ηταν το αποφθεγμα. Ριγμα στο πλαστικο κελυφος.

Μπαινει ο καινουριος θερμοστατης και πλεον ησυχος ο φιλος μου οτι εχει λυθει το προβλημα παταει λιγο παραπανω...

Δυο μερες μετα και ενω ετοιμαζοταν να ξεκινησει για τα μερη μου,
γεμιζει ατμους μπροστα. Ατμομηχανη και ετσι φαση το bmw...

Ανοιγει καπω. Σαν τριανταφυλλο ειχε ανοιξει ο θερμοστατης.
Δωστε βαση στη συνεχεια...
Το παει πισω στον ιδιο μαστορα, ο οποιος το βλεπει και του βαζει αλλο θερμοστατη με μεταλλικο κελυφος. Και τον διωχνει οτι ολα τωρα ειναι οκ...

Το παιρνει το παλικαρι με το μεταλλικο κελυφος στο θερμοστατη και το βγαζει εθνικη να το πατησει λιγακι.

Δινει μια δευτερα και το αφηνει λιγο να ρολαρει.
Και εκεινη την ωρα δε σταματει στο ρελαντι.
Σβηνει...
Και μιας και ειχε φορα.... Παει να το βαλει μπροστα με ταχυτητα..............

Δε θα αφησω την φαντασια σας να καλπασει.
Ειχε καψει φλαντζα.
Εσβησε απο νερα(υδραυλικη συμπιεση)...
Η μιζα δε θα μπορουσε να το γυρισει και θα γλιτωνε.
Αλλα εγινε η κινηση με την ταχυτητα(ακομα μεγαλυτερη υδραυλικη συμπιεση!).
Το καπακι απλα ξηλωθηκε μαζι με τα σπειρωματα και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Κριμα το μοτερακι. Ηταν και εξακυλιδρο.
Και ξαναπηγε ο ανθρωπος στον ιδιο μαστορα...
Και του ελεγε οτι σπειρωματα στο μπλοκ δε φτιαχνονται και οτι παει για μηχανη.
Μαλιστα ειχε συννενοηθει και με μαντρα, ο οποιος ειχε περασει απο το μαγαζι, το ειχε δει και του ειχαν ετοιμασει κουστουμι...

Thomelef
04-05-11, 18:34
εμένα πάντως κάποιος μου είχε πεί πως το Μ3 έχει υδραυλικά ωστήρια, και δεν χρειάζεται ρύθμιση βαλβίδων...

Nino
04-05-11, 18:50
βρε ειναι αθεοφοβοι...αλλοι ειναι επαγγελματιες απατεωνες,αλλοι επαγγελματιες ασχετοι και φυσικα υπαρχουν και μαστορια που σεβονται πρωτα τον εαυτο τους και τη δουλεια τους.
Εμενα μου προτειναν να εχω το νου μου,μη ξεχαστω για αλλαγη ιμαντα χρονισμου σε αμαξι με καδενα...

stratos
04-05-11, 19:15
Κ αλλη μια ιστορια που συνεβη σε φιλο. Λιγο πιο αγρια!
Το 36αρι του καποια στιγμη ξεκινησε να ζηταει νερακι.

Του συμπληρωνει μια, του συμπληρωνει δυο... Το παει τελικα για ελεγχο.
Σε ενα τσακαλι στην Πατρα παλι, διαφορετικο απο τον ρουλεμανακια τον δικο μου.
Αλλα σπεσιαλιστες για bmw κ εδω...

Θερμοστατης ηταν το αποφθεγμα. Ριγμα στο πλαστικο κελυφος.

Μπαινει ο καινουριος θερμοστατης και πλεον ησυχος ο φιλος μου οτι εχει λυθει το προβλημα παταει λιγο παραπανω...

Δυο μερες μετα και ενω ετοιμαζοταν να ξεκινησει για τα μερη μου,
γεμιζει ατμους μπροστα. Ατμομηχανη και ετσι φαση το bmw...

Ανοιγει καπω. Σαν τριανταφυλλο ειχε ανοιξει ο θερμοστατης.
Δωστε βαση στη συνεχεια...
Το παει πισω στον ιδιο μαστορα, ο οποιος το βλεπει και του βαζει αλλο θερμοστατη με μεταλλικο κελυφος. Και τον διωχνει οτι ολα τωρα ειναι οκ...

Το παιρνει το παλικαρι με το μεταλλικο κελυφος στο θερμοστατη και το βγαζει εθνικη να το πατησει λιγακι.

Δινει μια δευτερα και το αφηνει λιγο να ρολαρει.
Και εκεινη την ωρα δε σταματει στο ρελαντι.
Σβηνει...
Και μιας και ειχε φορα.... Παει να το βαλει μπροστα με ταχυτητα..............

Δε θα αφησω την φαντασια σας να καλπασει.
Ειχε καψει φλαντζα.
Εσβησε απο νερα(υδραυλικη συμπιεση)...
Η μιζα δε θα μπορουσε να το γυρισει και θα γλιτωνε.
Αλλα εγινε η κινηση με την ταχυτητα(ακομα μεγαλυτερη υδραυλικη συμπιεση!).
Το καπακι απλα ξηλωθηκε μαζι με τα σπειρωματα και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Κριμα το μοτερακι. Ηταν και εξακυλιδρο.
Και ξαναπηγε ο ανθρωπος στον ιδιο μαστορα...
Και του ελεγε οτι σπειρωματα στο μπλοκ δε φτιαχνονται και οτι παει για μηχανη.
Μαλιστα ειχε συννενοηθει και με μαντρα, ο οποιος ειχε περασει απο το μαγαζι, το ειχε δει και του ειχαν ετοιμασει κουστουμι...


Τα σπειρώματα φτιάχνονται. Εχω κάνει 2 φορές την ίδια δουλειά. Πληροφορίες με πμ

GEORGE316
05-05-11, 19:44
???????

το ανεκδοτο δεν το ξερεις??
για τον ιδιο πρεπει να μιλαμε!!

Thomelef
05-05-11, 20:33
αν μιλάμε για τον ίδιο, σε αυτόν είχα κάνει μετατροπή στο κόμπακτ...έκανα 2 μηνες να πάρω το αμάξι...
πραγματικά το χειρότερο συνεργείο που έχω πατήσει το πόδι μου μέχρι σήμερα. απλά καρααπαράδεκτος.

nikos valvetronic
05-05-11, 22:32
Με το BMW δεν εχω περασει καμια φουρτουνα ακομα,αλλα τωρα μου ηρθε στο μυαλο η εικονα οταν ειχα παρει το 2000 ενα ACCENT ζελατινα και στην πρωτη αλλαγη εξωτερικων ιμαντων βλεπω ενα πιτσιρικο να βαραει σφυροκαλεμο μεσα στο μοτερ μου!! Τσακαλια ειστε! Τεντωνε τον ιμαντα του δυναμο και τον βαρουσε οπως ο Οβελιξ τους Ρωμαιους με την βαρια και την προεκταση.....

giannis_compact
05-05-11, 22:51
αν μιλάμε για τον ίδιο, σε αυτόν είχα κάνει μετατροπή στο κόμπακτ...έκανα 2 μηνες να πάρω το αμάξι...
πραγματικά το χειρότερο συνεργείο που έχω πατήσει το πόδι μου μέχρι σήμερα. απλά καρααπαράδεκτος.

Άς μην πώ αναλυτικά τί έκανε στο 525 του ξαδέρφου μου αυτός εκεί!
Με λίγα λόγια έφταιγε ένα σωληνάκι νερού!Ήταν βουλωμένο και το αμάξι ανέβαζε θερμοκρασία!Αυτός άλλαξε ψυγείο,αντλία νερού,θερμοστάτη πήρε 700 ευρώ και στην πρώτη βόλτα θερμοκρασία στα κόκκινα!Δεν αναλάμβανε καμία ευθύνη!Το αμάξι ράγισε κεφαλάρι και λέει άστο να το ανοίξω να στο φτιάξω!Φυσικά και φύγαμε και το πήγαμε αλλού!Ότι άλλαξε στο αμάξι δεν είχαν πρόβλημα και πήρε 700 ευρώ για το τίποτα!

Nino
12-03-16, 10:00
:original:
Πράξη 1η
…βρε λες?
Να ρίξεις μια ματιά , εκεί στη πυλωτή στη θέση σου έχει λεκέ κάτω μου είχε πει πριν δυο μέρες η γυναίκα.
Βρε λες για να δούμε!
Τραβώ το αμάξι και ΩΩ εκ του θαύματος μια κηλίδα από κάτω, βάζω δάχτυλο! Λάδια , Λάδια ΛΑΔΙΑΑΑΑ όχι ρε π στη μου.
Ανοίγω καπό ,μακροσκοπικά δεν φαίνεται τίποτα , πέφτω από κάτω και η ποδιά έχει λάδια ω ρε γμτο τι είναι τώρα?
Έλεγχος στάθμης και βουρ για το ποιο κοντινό συνεργείο.
Φεύγω πάω συνεργείο..
Τι λες τώρα superr market θα πάμε
Φεύγω σου λέω έχω θέμα
:ranting2::ranting2:κάτι ακατάληπτα γυναικεία λόγια σε πρίμα χροιά.
Πράξη 22
Καλημέρα κύριε μηχανικέ
- Καλημέρα (βαρεια)
Είδα λάδια από κάτω ,να το κοιτάξουμε λίγο?
- Γκριμάτσα… άνοιξε καπό
Ανοίγω καπό κοιτάζει από εδώ κοιτάζει από εκεί… γκριμάτσα
Μπαίνει στη θεση του οδηγου και το βαζει μεσα να το σηκώσει.
Το σηκώνει και από κάτω φαίνεται η ποδιά που έχει λάδι πάνω της..(όχι κατι το πολύ)
- Ωό εδώ χαμός γίνεται παντού λάδια υπάρχουν πω πω χαμός
Μα κύριε μηχανικέ δεν είναι και τοσο πολύ
Πφφφ αυτό θα πρέπει να ανοιχτεί όλο να δούμε από πού χάνει, μπορεί να χάνει από διάφορα σημεία…
φωτίζει εδώ φωτίζει εκεί
-από την μηχανή χάνει από πίσω
που στη μηχανή?
Ξαφνικά βλέπουμε να δακρύζει λίγο από το καπάκι ,
-Να από εκεί αλλά δεν είναι σίγουρο οτι θα είναι μόνο από εκεί!!
- Αυτό λοιπόν στοιχίζει 570 ευρω
:shok: Πόσο είπατε??
570 ευρώ αν είναι μόνο από εκεί, θέλει φλάντζα μια άλλη φλάντζα τσιμουχα και ένα αλουμίνιο που έχει εκεί καπως ετσι τα ανεφερε

Πολλά δεν είναι?
-170 και 120 και 110ειναι μόνο τα ανταλλακτικά κάνε πρόσθεση ( ουτε real oem )
400
- ναι αα και η μπαταρία σου δεν την είδα πολύ ζωντανή
Να ξέρεις ότι αν δεν είναι ζωντανή θα χαλάσει και τη μιζα
Ναι αλλά έχει ένδειξη χρωματική η μπαταρία έτσι δεν είναι?
Δάγκωμα σιγή…
Πόσο μπορεί να καθυστερήσει η επισκευή κύριε μηχανικέ? Αα δεν ξέρω πως οδηγείς αλλά ααα είναι επείγον σου μυρίζει μέσα?
Όχι τουλάχιστον ακόμα..
η φλαντζα που ειναι στο καπάκι?
- φλαντζα βαλβιδων και μη νομίζεις εχω φτιάξει πολλα τετοια...

Πεντακόσια εβδομήντα είπαμε? Καλά να δούμε από τρίτη μήπως το φέρω…
-Εγώ σου είπα τι χρειάζεται …(αυστηρα)
Γεια σας

Δυο φρασεις στριφογύριζαν στο μυαλο του κατα την επιστροφή

πεντακοσια εβδομηντα ευρω και η "ντι μπεστεν κουαλιτατ".


συνεχίζεται...

pilot
12-03-16, 10:53
εγω παλι λεω να πας σε καποιον καλο μαστορα που να ασχολειται μονο με bmw..καποιον που να τον εμπιστευονται αρκετοι απο εδω..

και μια συμβουλη φιλικη,αν και νομιζω ειναι αυτονοητο,..ΕΝΑΣ θα το πιανει το αυτοκινητο. thumb

pilot
12-03-16, 10:55
καλα για τα 570 ευρω για φλατζα ψευτοκαπακου(αν ειναι αυτο φυσικα) δεν λεω καν...6 χρονια στο Μ3 δεν εχω πληρωσει ποτε 570 ευρω! :th_Laie_67-1:

ο ανθρωπος σε ειδε καθαρα σαν πορτοφολι..

stef
12-03-16, 11:59
Η φλάτζα ψευτοκάπακου δεν κάνει 570 αλλά 110¤ αν θυμάμαι καλά
Απλά προς διευκρίνηση το αναφέρω!

gnx
12-03-16, 12:44
Όλα τα Χ3 κάποια στιγμή χάνουν από κάτω. Η τάπα του λαδιού δε βιδώνει απ'ευθειας στο καρτερ αλλα σε μια αλουμινένια πλακέτα η οποία με τη σειρα της βιδώνει πάνω στο καρτερ.

Η μπεμβε δε δίνει την μεταλλικη πλακετα αυτή σαν ανταλλακτικο. Θέλει προσεκτικό καθαρισμα η πλακετα από μεσα και το σπυρωμα. Πατεντα είναι αλλα δεν εχεις άλλη λύση.

Εγώ σκέφτομαι ότι από την επόμενη αλλαγή λαδιών θα ξεβιδώνω κατ'ευθειαν την πλακετα.

Nino
12-03-16, 12:53
Όλα τα Χ3 κάποια στιγμή χάνουν από κάτω. Η τάπα του λαδιού δε βιδώνει απ'ευθειας στο καρτερ αλλα σε μια αλουμινένια πλακέτα η οποία με τη σειρα της βιδώνει πάνω στο καρτερ.

Η μπεμβε δε δίνει την μεταλλικη πλακετα αυτή σαν ανταλλακτικο. Θέλει προσεκτικό καθαρισμα η πλακετα από μεσα και το σπυρωμα. Πατεντα είναι αλλα δεν εχεις άλλη λύση.

Εγώ σκέφτομαι ότι από την επόμενη αλλαγή λαδιών θα ξεβιδώνω κατ'ευθειαν την πλακετα.

Γιωργο εχει και συνεχεια η ιστορια!!! χαχαχ πηγα στο Μακη και το εφτιαξα θα γραψω σε λιγο!!!.

υγ φοβερο χρωμα το καμπριο!!!

stef
12-03-16, 19:29
Εγώ σκέφτομαι ότι από την επόμενη αλλαγή λαδιών θα ξεβιδώνω κατ'ευθειαν την πλακετα.

Το ξεβίδωμα της πλακέτας που λες γίνεται εύκολα;
Θυμάμαι στου πατέρα μου το Χ3 για τη φλάντζα ψευτοκάπακου ήταν ολόκληρη μανούρα

Nino
13-03-16, 11:17
Συνέχεια..

Πράξη 3η


Τα βήματα βαριά και η διάθεση ακόμα χειρότερη, σαν από θαύμα η γυναίκα αντιλήφθηκε ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν ξεκίνησε την συνηθισμένη επική γκρίνια της που με κάποιο τρόπο γιγαντώνεται τα σαββατοκύριακα.
-Τι έγινε? Το φτιάξες¨?
Με δουλεύεις? Κορίτσι μου
-Όχου εγώ φταίω που ρωτώ!!
-Πότε θα παμε sup…
Άσε με πρέπει να κάνω μερικά τηλεφωνήματα
Τηλέφωνο σε jordan Κατς και Μαικ συμβουλές συζήτηση και φυσικά στην ερώτηση για κάποιο άλλο συνεργείο οι γνώμες ιδιες.
Πάρε μου λέει και τον Πητ εκεί πάει και αυτός άλλα και ο Γιώργος το αμάξι του.
Δευτέρα τηλέφωνο στο φίλο ptboul .
-Γιάννη εγώ εύκολα συνεργείο δεν προτείνω αλλά ο Μάκης είναι και καλός και τίμιος παρτον τηλέφωνο να σου πει τη γνώμη του αυτά είπε μεταξύ άλλων o Πάνος και έτσι κανόνισα ραντεβού στον Μάκη.

Για να μη κουράσω δεν θα γράψω τώρα για το πόσο καλή εντύπωση μου έκανε από τη πρώτη στιγμή η επίσκεψη μου στο συνεργείο.
Για το πόσο ενδιαφέρον έδειξε και πόσο φιλικός ήταν το παλληκάρι, θα πω μόνο ότι το πρόβλημα που είναι σύνηθες στα Χ λογω κινητήρα αποκαταστάθηκε με αλλαγή της φλάντζας βαλβίδων και αλλαγή της φλάντζας στην αντλία κενού.
Το κόστος μαζί με την εργασία έφτασε στο ποσό των 150 ευρώ που αντιστοιχεί στο ένα τέταρτο της πρώτης εκτίμησης στο άλλο συνεργείο.
Να ειπωθεί ότι και τα δυο συνεργεία είναι εξειδικευμένα σε bmw.
Δεν θα πω περισσότερα ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του λυπάμαι μόνο γιατί για το πρώτο συνεργείο στο παρελθόν έχα αναφερθεί με πολύ καλά λόγια…
Το σίγουρο είναι ότι στο εξής βρήκα συνεργείο για να καλύπτει τις ανάγκες του Χ σε service κλπ.


Υγ Μέσα στο συνεργείο είχε ένα 92αρι m3 (τι απίστευτος μπάσος θόρυβος) ένα Ε21 που μάθαινε ο πιτσιρικάς ( δεν πρεπει να ειχε γεννηθεί όταν αυτό κυκλοφόρησε) να το φτιάχνει από τον Πατέρα του Μάκη. Ένα 2002, αλλά αυτό που εμένα μου τράβηξε τη προσοχή και με γοήτευε ήταν ένα 46αρι κάμπριο σε ένα απίστευτο χρώμα!!!.
Όταν έμαθα και ποιανού είναι το χάρηκα περισσότερο!!!

stef
13-03-16, 12:52
Άλλαξες φλάντζα ψευτοκάπακου & φλάντζα κάρτερ στο παρελθόν;
Γιατί εκεί τα εργατικά είναι πανάκριβα...
Μπράβο πάντως για την ποιότητα και για την τιμή του συνεργείου αλλά και τιμιότητα του ιδιοκτήτη

Nino
13-03-16, 14:24
Άλλαξες φλάντζα ψευτοκάπακου & φλάντζα κάρτερ στο παρελθόν;
Γιατί εκεί τα εργατικά είναι πανάκριβα...
Μπράβο πάντως για την ποιότητα και για την τιμή του συνεργείου αλλά και τιμιότητα του ιδιοκτήτη

οχι πρωτη φορα ειναι και μάλιστα για την ακριβεια πρώτη φορα σε όσα αμάξια είχα.
Ααα και να σημειωθει πως το αμαξι εχει 58000 something χιλ , κατα την ταπεινη μου γνωμη, απαράδεκτο για την κατηγορία του...

stef
13-03-16, 14:29
οχι πρωτη φορα ειναι και μάλιστα για την ακριβεια πρώτη φορα σε όσα αμάξια είχα.
Ααα και να σημειωθει πως το αμαξι εχει 58000 something χιλ , κατα την ταπεινη μου γνωμη, απαράδεκτο για την κατηγορία του...


Είναι τα προβλήματα που βγάζουν τα Χ3 2.0i.
Τα 2.5-3.0 δεν βγάζουν τέτοια θέματα νομίζω χωρίς να μαι σίγουρος 100%
Και εγώ τα έχω αλλάξει αυτά που ανέφερες

LEONIDASKAL
14-03-16, 09:30
ωραιο θεματακι
λοιπον δικια μου εμπειρια.το 98 φερνω απο την ολλανδια ενα golf 3 1.9tdi .με 350000 χλμ
απο ιδιιωτη ελληνα. μεχρι το 2008 κανενα προβλημα σκυλος το tdi .μετα απο 11 χρονια 220000 το χιλιομετρα φυσικα.
μετα απο ενα συντομο ελεγχο βλεπω λαδια στο ποτηρι των παραφλου.παω συνεργειο με σκοπο να αλλαξω φλατζα και τα σχετικα.
εκει λοιπον η διαγνωση ηταν διαφορετικη. οχι δεν ειναι φλατζα ειναι τρυπιο το ψυγειο λαδιου και πρεπει να αλλαχθει.
φυσικα εγω επιμενω και μετα απο εντονη διαφωνια με δικια μου ευθυνη ζηταω να ανοιχθει καπακι.
για κακη μου τυχη δεν μπορω να ειμαι παρων στην επισκευη αλλα το ρεκτιφιε που πανε την κεφαλη ειναι γνωστος και μαθενω πως η κεφαλι ειναι σε καλη κατασταση απο νεροφαγωματα και τα σχετικα.
κοστος επισκευης 1100 ευρω αλλα εκανα και ιμαντες ,τροχαλιες ενα καλο allaround σερβισακι.
δεκα μερες μετα παθαινω υδραυλικη και το μοτερ σκαει στα χερια μου.
παω σε αλλο συνεργειο (αυτο που παω και σημερα) και μου λενε πως περαν μιας επισκευης τησ κεφαλης και μιας φλατζας ολα τα ολα δεν εγιναν ποτε.
ακολουθει συνεχεια

LEONIDASKAL
14-03-16, 09:42
ξαναπαω συνεργειο το αυτοκινητο με σκοπο να ζητησω ευθυνες.απαντηση αντλια λαδιου στο καρτερ και ολα ηταν μια ατυχη συμπτωση.
εκει τα πηρα φυσικα και επεσαν στην κυριολεξια μπουνιες.
μετα απο απειλες και ενα εξοδικο το συνεργειο ανα λαμβανει ολο το κοστος επισκευης χωρις κανενα κοστος.
κατεβαζουν μηχανη επισκευαζουν και μετα δεκα μερες μου το παραδιδουν με υφακι οτι μου εκαναν και χαρη.
μετα δεκα μερες και ενω δεν ακουω το μοτερ στα καλα του ξαναπαω στο ******,
διαγνωση στραβος στροφαλος στο σημειο την τροχαλιας του ιμαντα χρονισμου που μαλλον ευθηνεται για ολη την κατασταση και αλλαγη κινητηρα με κοστος 2000 ευρω

LEONIDASKAL
14-03-16, 10:00
εκει να πω το πιστεψα ο χαζος.
την ιδια στιγμη μου την πεφτει και ο συνετεροςτου συνεργειου και μου προσφερει χρηματα για την αγορα του αυτοκινητου μου σε μικρος κοστος φυσικα.
την επομενη μερα παω στο δευτερο συνεργειο να πω τον πονο μου και σκοπο να βρω ενα bmw.γιακαλη μου τυχη πεφτω σε σωστους επαγγελματιες που αφου πρωτα μου ζητανε να δουν το αυτοκινητο ε γνωριζουν στο ζετακι μου.εκει ερωτευθηκα σαν μικρο παιδακι. σε 2 ημερες το ειχα στα χερια μου χωρις καν να ασχοληθω με το golf.
κανα μηνα μετα και αφου το golf ειναι σπιτι. δεν το πουλησα αμεσως.παω στο συνεργειο για ενα τυπικο ελεγχο στο αγαπημενο ζετακι μου.
μου λεει λοιπον το παλικαρι.
-ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ GOLFAKI ???δεν το φερνεις μια βολτα τα το δουμε
ειπα και εγω -ποτε δεν ξερεις καλο παιδι......
τελικο πορισμα αφου το πηγα .
το αυτοκινητο ειχε επισκευαστει την δευτερη φορα σωστα και ο ******ς ειχε χαλασει την σφινα της τροχαλιας πανω στο στροφαλο και αυτη στραβογυρνουσε ελαφρως.κοστος επισκευης 100 ευρω .
το αυτοκινητο πουληθηκε σε γνωστο του συνεργειου 10 μερες μετα στην πραγματικη του αξια ,το αυτοκινητο κυκλοφορει ακομα εφτασε τα 380000 χλμ και παει ακομα .
οσο για τους απατεωνες και σιμοριτες του αρχικου συνεργειου το 2015 εχασαν και οι δυο την αδεια τους μετα απο τριετη δικαστικο αγωνα εναντιων τους

diosak
14-03-16, 11:53
εκει να πω το πιστεψα ο χαζος.
την ιδια στιγμη μου την πεφτει και ο συνετεροςτου συνεργειου και μου προσφερει χρηματα για την αγορα του αυτοκινητου μου σε μικρος κοστος φυσικα.
την επομενη μερα παω στο δευτερο συνεργειο να πω τον πονο μου και σκοπο να βρω ενα bmw.γιακαλη μου τυχη πεφτω σε σωστους επαγγελματιες που αφου πρωτα μου ζητανε να δουν το αυτοκινητο ε γνωριζουν στο ζετακι μου.εκει ερωτευθηκα σαν μικρο παιδακι. σε 2 ημερες το ειχα στα χερια μου χωρις καν να ασχοληθω με το golf.
κανα μηνα μετα και αφου το golf ειναι σπιτι. δεν το πουλησα αμεσως.παω στο συνεργειο για ενα τυπικο ελεγχο στο αγαπημενο ζετακι μου.
μου λεει λοιπον το παλικαρι.
-ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ GOLFAKI ???δεν το φερνεις μια βολτα τα το δουμε
ειπα και εγω -ποτε δεν ξερεις καλο παιδι......
τελικο πορισμα αφου το πηγα .
το αυτοκινητο ειχε επισκευαστει την δευτερη φορα σωστα και ο ******ς ειχε χαλασει την σφινα της τροχαλιας πανω στο στροφαλο και αυτη στραβογυρνουσε ελαφρως.κοστος επισκευης 100 ευρω .
το αυτοκινητο πουληθηκε σε γνωστο του συνεργειου 10 μερες μετα στην πραγματικη του αξια ,το αυτοκινητο κυκλοφορει ακομα εφτασε τα 380000 χλμ και παει ακομα .
οσο για τους απατεωνες και σιμοριτες του αρχικου συνεργειου το 2015 εχασαν και οι δυο την αδεια τους μετα απο τριετη δικαστικο αγωνα εναντιων τους
Μπραβο και παλι μπραβο! Χαρας το κουραγιο σου!

Sent from my OnePlus One using Tapatalk