PDA

Επιστροφή στο Forum : Runflat...να βάλω κανονικά λάστιχα ή όχι?



GTZ
29-04-11, 15:54
Η 740 μου,φορά runflat Dunlop Sport maxx GT 245/45/19 μπροστά και 275/40/19 πίσω.
Τα runflat ζυγίζουν 4,5 κιλά περισσότερο ανα τροχό (!!!!) :shok: σε σχέση με απο που θέλω να βάλω και είναι και κατα 500¤ ακριβότερα στο σύνολό τους.
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω κανονικά ελαστικά και να πάρω κι ενα κιτ επισκευής,ωστόσο διερωτώμαι:
Θα αλλάξει κάτι προς το χειρότερο στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου;

Οσοι απο εσάς έχουν καταργήσει τα runflat,έχουν διαπιστώσει κάτι αρνητικό στη συμπεριφορά;Εννοώ π.χ. σε θέματα ακρίβειας τιμονιού,ευθυγράμμισης κραδασμών κλπ
Ευχαριστώ

Christos 330
29-04-11, 16:11
Η 740 μου,φορά runflat Dunlop Sport maxx GT 245/45/19 μπροστά και 275/40/19 πίσω.
Τα runflat ζυγίζουν 4,5 κιλά περισσότερο ανα τροχό (!!!!) :shok: σε σχέση με απο που θέλω να βάλω και είναι και κατα 500¤ ακριβότερα στο σύνολό τους.
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω κανονικά ελαστικά και να πάρω κι ενα κιτ επισκευής,ωστόσο διερωτώμαι:
Θα αλλάξει κάτι προς το χειρότερο στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου;

Οσοι απο εσάς έχουν καταργήσει τα runflat,έχουν διαπιστώσει κάτι αρνητικό στη συμπεριφορά;Εννοώ π.χ. σε θέματα ακρίβειας τιμονιού,ευθυγράμμισης κραδασμών κλπ
Ευχαριστώ

Και καλα θα κανεις . . .
Θα δεις ενα διαφορετικο αυτοκινητο . . .
Θα ειναι ποιο μαλακο δεν θα χτυπαει οσο τωρα!!!
Το εχω δοκιμασει αρκετες φορες σε δικους μου πελατες!!!
Και εννωειται δεν τιθεται θεμα προβληματος πουθενα!!!

Samaro
29-04-11, 16:15
Θα προχωρούσα σε αντικατάσταση, χωρίς δεύτερη σκέψη !! thumb

S8N
29-04-11, 16:46
Αναμφισβήτητα τα άκαμπτα πλαϊνά των runflat σου δίνουν πιο στιβαρή αίσθηση στη στροφή. Αυτό βέβαια τα κάνει και λιγότερο προοδευτικά.

Σε γενικές γραμμές, αν δεν έχεις φόβο να σου σκάσει κάποιος επίτηδες τα λάστιχα με σκοπό να σε ακινητοποιήσει, άλλαξέ τα και δε θα το μετανιώσεις.

Αυτό που λέω ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι, η ανέχεια μεγάλη, τον πάτο δεν τον έχουμε δει ακόμη και αυτοκίνητα όπως η 7άρα μόνο απαρατήρητα δεν περνούν. Πιστεύω πως ετούτο είναι και το μόνο πλεονέκτημα σήμερα των runflat: Δεν ακινητοποιείσαι, δε βγαίνεις από το αυτοκίνητο, συνεχίζεις μέχρι να φτάσεις σε βουλκανιζατέρ ή σε ασφαλές σημείο.

Και πριν κάποιοι θεωρήσουν δικαιολογημένα πως η τηλεόραση με έχει βλάψει ανεπανόρθωτα, να θυμήσω πως πριν λίγους μόλις μήνες είχε γίνει βούκινο η νέα μέθοδος κλοπής κατά την οποία κάποιος σου έσκαγε το λάστιχο όσο ήσουν παρκαρισμένος, κάποιος άλλος καλοθελητής σε ενημέρωνε την ώρα που έφευγες, εσύ έβγαινες να δεις τι έχει γίνει και πριν το καταλάβεις σου είχαν βουτήξει τα προσωπικά είδη.

GTZ
29-04-11, 17:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Εχω κατα νού τα Pirelli P Zero Rosso Asymmetrico τα οποία σε κανονική έκδοση ζυγίζουν 2.7kg λιγότερο μπροστά και 3.6 kg λιγότερο τα πίσω,συγκριτικά με τα Dunlop runflat.Ελπίζω η ανάρτηση να μεταμορφωθεί με τη μείωση της μη αναρτώμενης μάζας και είναι κρίμα άλλωστε σε ένα αυτοκίνητο με τόσο τεχνολογικά προηγμένες αναρτήσεις,να μην δίνει κανείς σημασία σε ένα τόσο απλό θέμα που είναι το βάρος των ελαστικών.
Πληροφοριακά,τα Continental SportContact 2 είναι ακόμα πιο ελαφριά...

@S&N
Συμφωνώ,οι εποχές είναι δύσκολες και σίγουρα η χρήση μιας 7ρας δεν μπορεί να είναι σαν ενός άλλου καθημερινού αυτοκινήτου.Σιγουρα δεν ζούμε στο Beverly Hills...

aristent
29-04-11, 18:10
Συμφωνω με τον Αρη,αλλα εχω κανει και εγω την αλλαγη συμβατικα και μαλιστα και σε μεγαλυτερη ζαντα!!!...μπροστα απο 245/40/18 σε 245/35/19 και πισω απο 245/40/18 σε 285/30/19.

....η διαφορα στην ανεση δεν ηταν και πολυ μεγαλη(προς το καλυτερο εννοω) αφου μπηκαν πιο χαμηλοπροφιλα ελαστικα, αλλα σιγουρα,χτυπα ξυλο,ευχομαι να μην μεινω απο λαστιχο!!!!!

,....οπως εχει αναφερει ο Αρης και παλι ,σε αλλο θρεντ,παντα τυχαινει σε ακαταλληλες ωρες!!!!...οπως την ωρα που πηγαινω σε ενα γαμο,κουστουμαρισμενος, εκτος πολης σε ενα χωριο φορτωμενος με αποσκευες,πιτσιρικια που πεινανε,διψανε,κλαινε,κλπ. και το χειροτερο?....:ranting2:βρεχει!!!! να ριχνει καρεκλοποδαρα!!!!!....φυσικα μπορεις να καλεσεις απο το κινητο,εαν εχεις σημα εκει που εισαι.....,την οδικη βοηθεια,αλλα παει ο γαμος.....σχολασε.....:th_Laie_67-1:

GTZ
29-04-11, 18:46
Η "γκαντεμιά" καιροφυλακτεί είναι η αλήθεια,ωστόσο με το κιτ επισκευής ελαστικού (υπάρχει ένα της Continental) που επιτρέπει να οδηγείς μεχρι 70km/h για 20-30 χλμ το αυτοκίνητο,παρακάμπτεις το πρόβλημα (και τα runflat τους ίδιους περιορισμούς έχουν).


p.s.
Σε θέματα πιθανής δολιοφθοράς με σκοπό κλοπή ή εγκληματική ενέργεια,εκεί τα runflat υπερτερούν.Ποτέ βέβαια δεν πάει το μυαλό σου εκεί όταν αγοράζεις λάστιχα και σίγουρα δεν κυκλοφορείς με μια 7ρα αργά τη νύχτα στα Εξάρχεια ή σε σκοτεινά σοκάκια στο Βαρδάρη...Αν κανείς το κάνει,τότε ναι κι εγω μαζί του,αλλά με...καλάζνικοφ στο κάθισμα του συνοδηγού :gun_bandana:

sv2qo
29-04-11, 20:24
Το θεμα ασφαλεια δεν ενδιαφερει κανεναν ?

aristent
29-04-11, 21:20
Το θεμα ασφαλεια δεν ενδιαφερει κανεναν ?

Bεβαιως και μας ενδιαφερει η ασφαλεια!!!
....γι'αυτο αλλωστε προτιμησα michelin ps2 και οχι καποια αγνωστη κινεζικη μαρκα!thumb
https://www.amgkit.com/TIRES/PS2235Aa.jpg

Τωρα εαν εννοεις οτι τα Runflat δεν εχουν προβληματα ?......εχουν,....υπαρχουν ατυχηματα που αφορουν σε σκασμενο ελαστικο τυπου Runflat,χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι επικινδυνα αλλα δεν ειναι και "αλεξισφαιρα",οπως φυσικα και ολα τα αλλα συμβατικα.:original:

S8N
30-04-11, 00:05
Πάντως σε ένα αυτοκίνητο με βάρος κοντά 2 τόνους και 45άρι προφίλ ελαστικού, η μετάβαση από rf σε συμβατικό ίσως να μην είναι και ό,τι καλύτερο.

bimmer-corfu
30-04-11, 08:18
έγω πάντως φίλε μου εδω μέσα είχα διαβάσει παιδί που έλεγε ότι ΟΚ κέρδισε σε άνεση με συμβατικά αλλά πήγαινε να αλλάξει ανάρτηση, τόσο χάλια είχε γίνει το αμάξι ειδικά στα πολλά.
Τελικά κατάλαβε τι είχε κάνει και απλά έβαλε runflat πάλι.

Εσύ θα αποφασίσεις, runflat = καλή sport συμπεριφορά και ασφάλεια,
Συμβατικά = καλή άνεση και μειωμένο κόστος αγοράς (αν και αν πάρεις κιτ πας στα ίδια χρήματα καμιά φορά)

Christos 330
30-04-11, 10:41
Εχω εναν πολυ καλο φιλο που ο πατερας του εχει 750 li εκανε ειδη την 2η αλλαγη σε συμβατικα ελαστικα φοραει (20αρια μανισια) . . .
Και δεν μου ειπε οτι εχει αλλαξει η οδηγικη συμπεριφορα σε κατι . . .
Ισια ισα εχει γινει πολυ ποιο μαλακο αυτο που ελειπε δηλαδη....
Δηλαδη πριν βγουν τα rft τα αυτοκινητα ειχαν θεματα με την αναρτηση ; ; ;
Η ασφαλεια παντα ειναι διαθεσημη οταν εχουμε προβλεψει ελαστικα,φρενα,αναρτησεις!! !

PANOS-E60
30-04-11, 11:49
Επειδή ανήκω σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων που αρνούνται να ζουν με το συνεχή φόβο γιά την¨"κακιά την ώρα", πρόσφατα έκανα το βήμα από rft σε συμβατικά και είμαι ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα. Από το πάτημα του ελέφαντα απέκτησε το πάτημα της γάτας το αυτοκίνητο. Η απώλεια αίσθησης στο τιμόνι είναι αισθητή αλλά σε καμμία περίπτωση ενοχλητική. Προφανώς δεν μπαίνω οριακά σε στροφιλίκι με το 520 ...

Διαστάσεις 245/40/18 - 275/35/18.

bimmer-corfu
30-04-11, 12:53
Εχω εναν πολυ καλο φιλο που ο πατερας του εχει 750 li εκανε ειδη την 2η αλλαγη σε συμβατικα ελαστικα φοραει (20αρια μανισια) . . .
Και δεν μου ειπε οτι εχει αλλαξει η οδηγικη συμπεριφορα σε κατι . . .
Ισια ισα εχει γινει πολυ ποιο μαλακο αυτο που ελειπε δηλαδη....
Δηλαδη πριν βγουν τα rft τα αυτοκινητα ειχαν θεματα με την αναρτηση ; ; ;
Η ασφαλεια παντα ειναι διαθεσημη οταν εχουμε προβλεψει ελαστικα,φρενα,αναρτησεις!! !

μα και εγώ το λέω ότι θα γίνει πιο άνετο και μαλακό βρε Χρήστο.
Θέμα υπάρχει όπως και να το κάνουμε με τα αμάξια τα οποία έχουν εξ αρχής ανάρτηση ρυθμισμένη για runflat.
Δεν είμαι αντίθετος σε μια αλλαγή με συμβατικά, απλά δεν είναι άσπρο μαύρο, κάθε λύση έχεις υπέρ και κατά και αυτά πρέπει να πάρει υπόψη του οδηγός γιατί δεν θέλουν όλοι τα ίδια απο ένα αμάξι...

stratos
30-04-11, 13:33
Καλησπέρες και απο μένα. Σύντομα θα αλλάξω τα λάστιχα και θα πάω σε μή RF. Αν ξαναβάλω θα μου μείνει στα χέρια. Περνάω απο τον μοναδικό δρόμο στο σπίτι και χτυπιέται σαν το χταπόδι το αυτοκίνητο. Προσωπικά μετράω πολύ την μάζα τους που σίγουρα ελαφρύτερα λάστιχα θα δώσουν άτι αφου αφαιρείται μάζα αδρανείας απο την περίμετρο του τροχού. Κοιτάζω για Michellin SP3 μιας και με τα SP2 είμαι καταευχαριστημένος, ζεσταίνονται όχι πολύ γρήγορα επειδή έχουν πολλά σήρματα μέσα αλλά μόλις ζεσταθούν πολύ δύσκολα σπάει η πρόσφυση.

GTZ
05-10-11, 15:13
Σήμερα άλλαξα τελικά τα λάστιχα και απο rflat πήγα σε συμβατικά...
Δηλώνω ενθουσιασμένος!
Ο θόρυβος μειώθηκε κατα 50% και ανάρτηση έγινε μαγικό χαλί.
Το τιμόνι έγινε κάπως πιο ασαφές αλλά σε σημείο που δεν γινεται ιδιαίτερα αντιληπτό.Τέλος διαπίστωσα μια μείωση στην κατανάλωση αλλά αυτό θα το δω καλύτερα με κάποια χιλιόμετρα που θα κάνω τις επόμενες μέρες.
Νομίζω οτι τα runflat είναι μεγάλη απάτη τελικά!!!

bimmer-corfu
05-10-11, 16:23
Νομίζω οτι τα runflat είναι μεγάλη απάτη τελικά!!!

Απάτη δεν είναι καθόλου. Απλά είναι για οδηγούς με άλλες προτεραιότητες.
Τα έχω πει 1.000 φορές, αν κάποιος θέλει άνεση και λιγότερο θόρυβο συμβατικά, αν θέλει ασφάλεια και σπορτίφ συμπεριφορά runflat

όσο για το τιμόνι σου όσο πιο γρήγορα θα πηγαίνεις τόσο πιο ασαφές θα είναι ειδικά στα 120+

PANOS-E60
05-10-11, 16:46
Σήμερα άλλαξα τελικά τα λάστιχα και απο rflat πήγα σε συμβατικά...
Δηλώνω ενθουσιασμένος!
Ο θόρυβος μειώθηκε κατα 50% και ανάρτηση έγινε μαγικό χαλί.
Το τιμόνι έγινε κάπως πιο ασαφές αλλά σε σημείο που δεν γινεται ιδιαίτερα αντιληπτό.Τέλος διαπίστωσα μια μείωση στην κατανάλωση αλλά αυτό θα το δω καλύτερα με κάποια χιλιόμετρα που θα κάνω τις επόμενες μέρες.
Νομίζω οτι τα runflat είναι μεγάλη απάτη τελικά!!!

Αν ζούσαμε στην δυτική ευρώπη όλοι runflat θα φοράγαμε. Γνώμη μου είναι ότι δεν κάνουν γιά τους καρόδρομούς μας. Απλά.

Καλοπάτητα φίλε ! Πες μας και τι μάρκα έβαλες.

GTZ
05-10-11, 19:01
Contisportcontact3

stef
05-10-11, 20:54
Ωραίος!
Καλοπάτητα
Και εγώ πάω για SportContact 5...

GTZ
05-10-11, 21:20
Βασικα έβαλα τα sportcontact 3 εμπρός και τα sportcontact 2 πίσω-λόγω διαφορετικών διαστάσεων!Άλλη επιλογή δεν είχα στην ελληνική αγορά της "αφθονίας" του 2011,σε non runflat!

StratosZ4
05-10-11, 23:22
Απάτη δεν είναι καθόλου. Απλά είναι για οδηγούς με άλλες προτεραιότητες.
Τα έχω πει 1.000 φορές, αν κάποιος θέλει άνεση και λιγότερο θόρυβο συμβατικά, αν θέλει ασφάλεια και σπορτίφ συμπεριφορά runflat

όσο για το τιμόνι σου όσο πιο γρήγορα θα πηγαίνεις τόσο πιο ασαφές θα είναι ειδικά στα 120+

Κι εγω ειμαι της αποψης οτι με runflat εχεις καλυτερο τιμονι... Αλλα δυστυχως ειναι κουραστικα ειδικα σε συνδυασμο με αναρτηση και μεγαλες ζαντες.

GTZ
06-10-11, 07:39
Είναι εμφανής μια ελάχιστη ασάφεια στο τιμόνι,στη θέση "comfort",αλλά δεν είναι καθόλου ενοχλητική.
Απο την άλλη,επιλέγοντας "normal" ή και "sport",το "adaptive drive" τα φέρνει όλα στα ίσια τους χωρίς θυσίες στην άνεση...

StratosZ4
06-10-11, 07:58
Είναι εμφανής μια ελάχιστη ασάφεια στο τιμόνι,στη θέση "comfort",αλλά δεν είναι καθόλου ενοχλητική.
Απο την άλλη,επιλέγοντας "normal" ή και "sport",το "adaptive drive" τα φέρνει όλα στα ίσια τους χωρίς θυσίες στην άνεση...

Εμεις δεν εχουμε τετοια κουμπια.Ολη μερα το ιδιο παει το αμαξι...:original: