PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπεριφορα TOY@TA



Z4 DCT
29-04-11, 10:36
Πραγματικη ιστορια....

-Ντριιιννν: ναι??
-Γεια σας ειμαστε απο υην TOY@TA..
-Ναι πειτε μου?
-Εχετε ενα iq με αριθμο ......
-Ναι
- Ξερετε εχετε υπερβει τον χρονο που επρεπε να ερθετε να κανετε το ετησιο
σερβις, κατα 3 μηνες και θα εχετε προβλημα με την εγγυηση!!!!!!
-Μα κυρια μου αφου στις 9000χλμ και οταν το αμαξι ηταν 7μηνων το εφερα για αλλαγη λαδιων και φιλτρων!!!!!!!:shok:
- Ναι το βλεπω, αλλα αυτο δεν ηταν ΕΠΙΣΗΜΟ!!!!!:shok:
-Τι λες κοπελα μου!!! εισαι με τα καλα σου??? ο χρονος που λες μετραει πλεον μετα την αλλαγη που εκανα!!!! και αμα το παμε και με χλμ θελω ακομα 8000 για το σερβις αφου αλλαξα στα 9000!! (τωρα εχω 15000)
-Δε ξερω τι μου λετε.....θα εχετε προβλημα με την εγγυηση.....
-να σου πω κατι κοπελα μου......απο μονη σου με πηρες η εχεις απλα καποιον καταλογο και κοιτας και καλεις οσους νομιζεις οτι δεν εχουν αλλαξει λαδια???
-Απο μονη μου κυριε.....
-Ε τοτε σαλτα και ΓΑΜΗΣ@Υ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΕΣ ΝΑ ΖΑΛΙΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΠΑΡ!Α.....

:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2: :ranting2:

GiannisRob
29-04-11, 10:50
Χα χα χα!

Ωραίοι αυτοί στην Toyota, αλλά δεν είναι οι μόνοι... Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω το τηλέφωνο που μας κάνανε από τα κεντρικά της Volvo, να ρωτήσουν αν ήμουν ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση του local dealer όταν πήγα το αυτοκίνητο για service, κανα δύο μέρες αφ'ότου τους έστειλα εξώδικο, λόγω αδυναμίας τήρησης των όρων της εγγύησης από μέρους τους, και 20ήμερη ταλαιπωρία...

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, όμως, στους όρους της εγγύησης κάθε εταιρίας, γράφουν ακριβώς τι θεωρούν σέρβις και τι όχι, ώστε να είναι 100% καλυμμένοι σε περίπτωσεις όπως αυτή που περιέγραψες...

Z4 DCT
29-04-11, 10:53
Χα χα χα!

Ωραίοι αυτοί στην Toyota, αλλά δεν είναι οι μόνοι... Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω το τηλέφωνο που μας κάνανε από τα κεντρικά της Volvo, να ρωτήσουν αν ήμουν ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση του local dealer όταν πήγα το αυτοκίνητο για service, κανα δύο μέρες αφ'ότου τους έστειλα εξώδικο, λόγω αδυναμίας τήρησης των όρων της εγγύησης από μέρους τους, και 20ήμερη ταλαιπωρία...

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, όμως, στους όρους της εγγύησης κάθε εταιρίας, γράφουν ακριβώς τι θεωρούν σέρβις και τι όχι, ώστε να είναι 100% καλυμμένοι σε περίπτωσεις όπως αυτή που περιέγραψες...

Ελα ομως πουεγω οταν πηγα στα 9000 ζητησα το σερβις των 15000!!! δηλαδη του χρονου...:original:

Vasilis
29-04-11, 10:55
Ου μπλεξεις...εγω αυτο ξερω!

κ ο μονος που θα σε ξεμπλεξει (απο ιδιαν πειρα) ειναι να τους ''ενημερωσεις'' οτι στελνεις φαξ στην μαμα εταιρια στην εκαστοτε χωρα φυσικα!


εχει γινονται λιγο χεσμεντεν κ αρχιζουν τα κυριε, κ δεν ειπα ετσι κ ειναι αλλιως κ εχετε δικιο κ πρασινα ατια...

GiannisRob
29-04-11, 11:08
Ελα ομως πουεγω οταν πηγα στα 9000 ζητησα το σερβις των 15000!!! δηλαδη του χρονου...:original:

Δεν νομίζω να έχουν κάποιο βάσιμο επιχείρημα τότε.

Ωστόσο, όλοι οι dealers έχουν σαν στόχο το κέρδος, και συχνά όταν σε πάρουν με στραβό μάτι, όπως τώρα που σου λέγανε για προβλήματα στην εγγύηση, άντε να ξεμπλέξεις μετά. Όχι επειδή φταις εσύ, αλλά είτε επειδή αυτοί είναι ανίκανοι να κάνουν σωστά τη δουλειά τους (όλοι έχουμε αρκετά τέτοια παραδείγματα), είτε γιατί προσπαθούν να σε πιάσουν κότσο και να βγάλουν κάτι παραπάνω από σένα.

Και στις δύο περιπτώσεις, είναι απαράδεκτοι!

z3 2.2
29-04-11, 11:10
ρε φιλε......να κατηγορηθει ο Γιαννης για ελλειπη συντηρηση αυτοκινητου......μλκ θα πεθανω!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχα

PANOS-E60
29-04-11, 11:10
Γιάννη, μάλλον το περιστατικό οφείλεται σε κάποια ανόητη υπάλληλο ... και καλά έκανες την έχ@σες.

Το after sales της Toyota μάλλον είναι άνετα το κορυφαίο στην ελληνική αγορά αυτοκινήτου. Το λέω από προσωπική εμπειρία αλλά και από φίλους και γνωστούς οι οποίοι το μόνο παράπονο που έχουν εκφράσει είναι οι αλμυρές τιμές των επίσημων συνεργείων σε ανταλλακτικά και εργασία.

Εχουμε στην οικογένεια Yaris 1,3 vvti του 2001 με 95.000 αθηναϊκά χλμ σήμερα. Οσο ήταν στην εγγύηση (6 χρόνια) πήγαινε σε συνεργεία της αντιπροσωπείας και δεν βγήκαμε χαμένοι. Εχει αλλάξει με κάλυψη της εγγύησης τα εξής "κουφά" : δισκόπλατο (Ναι !) στις 55.000 χλμ διότι κάποια περίοδο είχε παραπονεθεί αρκετός κόσμος γιά σκορτσαρίσματα στο ξεκίνημα στα 1.300αρια - μπαταρία στις 30.000 χλμ (καλύπτεται από 2ετη εγγύηση) και δεν εξαιρέθηκε παρότι το αμάξι φορούσε ενισχυτή γιά τα πίσω ηχεία - γρύλο παραθύρου οδηγού - τσιμούχα παραθύρου οδηγού - αισθητήρα στροφάλου (βγήκε ανάκληση 2 μήνες προτού λήξει η εγγύηση και μας πήραν τηλέφωνο στο κινητό μου - επισκευή (τορνίρισμα) στις δισκόπλακες όταν παραπονεθήκαμε γιά τέμουλο στο φρενάρισμα πάνω από τα 120km/h ...

Εννοείται ότι ουδέποτε χρειαστήκαμε κάτι (π.χ. τάπες ζαντών) και μας είπαν "συγγνώμη, δεν υπάρχει, θα παραγγείλουμε". Απλά έχουν τα πάντα.

stef
29-04-11, 11:13
Τώρα που "στριμώξανε" οι κώλοι άρχισαν τα τηλέφωνα περάστε για service
Σε κανά χρόνο θα μας κάνουν δώρο και κανένα από τα μωρά που βάζει ο Ptboul!!

stef
29-04-11, 11:14
Εννοείται ότι ουδέποτε χρειαστήκαμε κάτι (π.χ. τάπες ζαντών) και μας είπαν "συγγνώμη, δεν υπάρχει, θα παραγγείλουμε". Απλά έχουν τα πάντα.

4.5 ευρώ η 4άδα στη BMW!!!
ΕΛΕΟΣ!! :shok:

Vasilis
29-04-11, 11:15
Γιάννη, μάλλον το περιστατικό οφείλεται σε κάποια ανόητη υπάλληλο ... και καλά έκανες την έχ@σες.

Το after sales της Toyota μάλλον είναι άνετα το κορυφαίο στην ελληνική αγορά αυτοκινήτου. Το λέω από προσωπική εμπειρία αλλά και από φίλους και γνωστούς οι οποίοι το μόνο παράπονο που έχουν εκφράσει είναι οι αλμυρές τιμές των επίσημων συνεργείων σε ανταλλακτικά και εργασία.

Εχουμε στην οικογένεια Yaris 1,3 vvti του 2001 με 95.000 αθηναϊκά χλμ σήμερα. Οσο ήταν στην εγγύηση (6 χρόνια) πήγαινε σε συνεργεία της αντιπροσωπείας και δεν βγήκαμε χαμένοι. Εχει αλλάξει με κάλυψη της εγγύησης τα εξής "κουφά" : δισκόπλατο (Ναι !) στις 55.000 χλμ διότι κάποια περίοδο είχε παραπονεθεί αρκετός κόσμος γιά σκορτσαρίσματα στο ξεκίνημα στα 1.300αρια - μπαταρία στις 30.000 χλμ (καλύπτεται από 2ετη εγγύηση) και δεν εξαιρέθηκε παρότι το αμάξι φορούσε ενισχυτή γιά τα πίσω ηχεία - γρύλο παραθύρου οδηγού - τσιμούχα παραθύρου οδηγού - αισθητήρα στροφάλου (βγήκε ανάκληση 2 μήνες προτού λήξει η εγγύηση και μας πήραν τηλέφωνο στο κινητό μου - επισκευή (τορνίρισμα) στις δισκόπλακες όταν παραπονεθήκαμε γιά τέμουλο στο φρενάρισμα πάνω από τα 120km/h ...

Εννοείται ότι ουδέποτε χρειαστήκαμε κάτι (π.χ. τάπες ζαντών) και μας είπαν "συγγνώμη, δεν υπάρχει, θα παραγγείλουμε". Απλά έχουν τα πάντα.




α...κ ξεχασε ο Πανουλης να σας πει

οτι ειναι μεγαλο-μετοχος της Toyota :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:



πλακα κανω φυσικα...:thumbsup:

κ εμενα ο αδερφος μου με το RAV ειναι απο τους πολυ ευχαριστημενους πελατες της!

PANOS-E60
29-04-11, 11:16
Τώρα που "στριμώξανε" οι κώλοι άρχισαν τα τηλέφωνα περάστε για service


Αυτό πιστεύω ότι είναι η πιθανότερη εξήγηση γιά το περιστατικό. thumb

Ptboul
29-04-11, 11:25
what about this? https://www.dealnews.gr/ellada/item/16455-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CF%81%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF% 82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%C E%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%C F%84%CF%89%CE%BD

Thomelef
29-04-11, 11:37
μια τυπική μέρα, σε μια αντιπροσωπεία η οποία διανύει και αυτή την οικονομική κρίση...
πω ρε π@@στη μου. μας έχουν τρελάνει με αυτές τις εγγυήσεις. πουλήσαμε τόσα αμάξια
χαμηλού κυβισμού όλο αυτό το διάστημα και τώρα έρχεται μπούμεραγκ πάνω μας, όπου ο
κόσμος ζητάει να του αντικατασταθεί μέχρι και η τελευταία βίδα, πράγμα που κάποτε όταν
όλοι ήταν large, δεν έδιναν σημασία και κάναμε όλοι την δουλειά μας, και είμασταν και όλοι
ευχαριστημένοι...πάνε αυτά τα μπερεγκέτια. έχουμε αλλάξει 250 σωληνάκια, 3000 βίδες,
800 τάπες, 20 κομπρέσορες για κλίμα, 950 ασφάλειες, και έχουμε πάρει τα τρία μας...τι
θα κάνουμε ρε γμτ...βάλε την κ@ρι@λα που έπιασε χθές δουλειά και δεν ξέρει τι της
γίνεται να αρχίσει να κόβει εγγυήσεις. όλο και κάποιον θα πιάσουμε μ@λ@κ@...
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ, ΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ. Μ@Λ@ΚΕΣ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΠΟΥ
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

oldcarskickass
29-04-11, 11:48
Λοιπόν η κυρία και ο κύριος που την έβαλε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι απευθύνεται σε άχρηστους και αγνώμονες έλληνες χρήστες και κατόχους Ι.Χ. γιατί σε ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΤΩΝ ΚΑΜΙΩΝ περιπτώσεων ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πηγαίνεις στην ΕΠΙΣΗΜΗ αντιπροσωπεία (είτε από εκεί που αγόρασες το Ι.Χ. είτε σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη) για να ισχύει η εγγύηση.

Πρέπει ΑΠΛΑ να πηγαίνεις σε ένα ΝΟΜΙΜΟ συνεργείο και να χρησιμοποιείς ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά που προτείνει η ΤΟΥΟΤΑ (ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΕΣ) και να σφραγίζεται το βιβλιαράκι του σέρβις του οχήματος.

Δηλαδή εν ολίγοις αρκεί να χρησιμοποιείς ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά και να κάνεις τα σέρβις στο προβλεπόμενο από την ΚΑΤΑΣΚΕΥΤΑΣΤΡΙΑ εταιρεία (και ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ) χρόνο, σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΙΜΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ το οποίο θα σου σφραγίζει το βιβλιαράκι.

Ακόμα και χρήση της εγγύησης (έξω από εδώ) μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε συνεργείο σε συνεννόηση και κοινοποίηση των απαιτούμενων στοιχείων στην αντιπροσωπεία.

Τύπωσε τα παρακάτω και τρίψτους τα στη μούρη.
https://www.seeaa.gr/articleview_plirof.php?id=359&lang=

https://www.obd-2.gr/en/the-news/180--block-exemption.html

Φταίνε οι αντιπροσωπείες ρε παιδιά αλλά έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς.

Βρίσκουν και τα κάνουν κακά τα ψέμματα.
Ισχύει από το 2004 ρε παιδιά, είναι το block excemption, μη σας πιάνουν κώτσους.

Γιάννη στη θέση σου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα ήταν η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που θα πήγαινα στο εν λόγω συνεργείο.

Εννοείται πως αυτά ισχύουν στην περίπτωση εγγύησης της ΜΑΜΑ κατασκευάστριας εταιρείας με τους όρους που εκείνη θέτει (και οι οποίοι όροι είναι που δεν παραβιάζονται σε περίπτωση που πας σε άλλο συνεργείο)

Αν ο εδώ αντιπρόσωπος επεκτείνει με ΔΙΚΗ ΤΟΥ απόφαση - πολιτική την όποια μαμά εγγύηση τότε οι όροι ΑΥΤΗΣ της εγγύησης και μόνο μπορούν να τεθούν από αυτόν.

Monsta
29-04-11, 11:50
Δε διάβασα πουθενά να της είπες 'ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΜΩΡΗ???'

Μάλλον ήταν πολύ πρωί και δεν είχες πιει καφέ.

z3 2.2
29-04-11, 11:55
"Ισχύει από το 2004 ρε παιδιά, είναι το block excemption"
Πολυ σωστα κυριε oldcarskickass!!!

z3 2.2
29-04-11, 11:57
μια τυπική μέρα, σε μια αντιπροσωπεία η οποία διανύει και αυτή την οικονομική κρίση...
πω ρε π@@στη μου. μας έχουν τρελάνει με αυτές τις εγγυήσεις. πουλήσαμε τόσα αμάξια
χαμηλού κυβισμού όλο αυτό το διάστημα και τώρα έρχεται μπούμεραγκ πάνω μας, όπου ο
κόσμος ζητάει να του αντικατασταθεί μέχρι και η τελευταία βίδα, πράγμα που κάποτε όταν
όλοι ήταν large, δεν έδιναν σημασία και κάναμε όλοι την δουλειά μας, και είμασταν και όλοι
ευχαριστημένοι...πάνε αυτά τα μπερεγκέτια. έχουμε αλλάξει 250 σωληνάκια, 3000 βίδες,
800 τάπες, 20 κομπρέσορες για κλίμα, 950 ασφάλειες, και έχουμε πάρει τα τρία μας...τι
θα κάνουμε ρε γμτ...βάλε την κ@ρι@λα που έπιασε χθές δουλειά και δεν ξέρει τι της
γίνεται να αρχίσει να κόβει εγγυήσεις. όλο και κάποιον θα πιάσουμε μ@λ@κ@...
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ, ΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ. Μ@Λ@ΚΕΣ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΠΟΥ
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Θωμα,οι αντιπροσωπεις βγαζουν λεφτα απο τις εγγυησεις.
Απλα δεν ειναι τα ιδια ποσα με την λιανικη.
Ειναι λιγο λιγοτερα.:)

Z4 DCT
29-04-11, 12:03
Δε διάβασα πουθενά να της είπες 'ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΜΩΡΗ???'

Μάλλον ήταν πολύ πρωί και δεν είχες πιει καφέ.

Μωρε ετρεμε το ανω χειλος απο τα νευρα μου!!!!!

Η μαλαμω που τα λαδια μου ειναι καθαροτερα απο το λαδι που βαζει στην σαλατα της!!!!, αι σιχτιρ:warriorsmiley:

Jimmakos
29-04-11, 12:28
Μωρε ετρεμε το ανω χειλος απο τα νευρα μου!!!!!

Η μαλαμω που τα λαδια μου ειναι καθαροτερα απο το λαδι που βαζει στην σαλατα της!!!!, αι σιχτιρ:warriorsmiley:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

gnx
29-04-11, 13:08
"Ισχύει από το 2004 ρε παιδιά, είναι το block excemption"
Πολυ σωστα κυριε oldcarskickass!!!

Kαι τροποποιείται φέτος νομίζω!

Πες μου Γιάνναρε οτι της ειπες ΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΜΩΡΗ!!!!!!!!!

individual
29-04-11, 14:01
πριν 2 μηνες περιπου ειχαμε επισκευθει την τογιοτα της πολης μου με την αδερφη μου,με το ραβ 4,για να δουμε ποσο το περνουν για να παρει το ουρμπαν κρουζερ (η καπως ετσι)..
απαντηση--βασικα δεν το περνουμε γιατι ειναι 2000 κυβικα,αλλα και να το παρουμε......
το πολυ 6000 χιλιαρικα!!!!!!.....
αφου σκασαμε στα γελια......ρωτησα τον υπαλληλο αν ειναι υπο την επειρια ουσιων και αλλα τετοια.....
ο υπαλληλος ομως....βραχος.....
και συνεχιζει την ηλιθια εξ αρχης συζητηση,λεγωντας-----
ποσα χλμ εχει το ραβ???
τοσα!!!
μπορειτε να μου φερεται το βιβλιο σερβις???
ευχαριστως (νομιζοντας οτι θα εκτιμηση την εβλαβικη συντηρηση του)
υπαλληλος---αααααααα σε αυτα τα χλμ πρεπει να γινουν αυτα-αυτα-αυτα!!!!!
εγω--και αν δεν γινουν????
ακουστε απαντηση!!!
γιατι πρεπει στο βιβλιο να αναγραφοντε ολες οι προβλεπομενες εργασιες.....
αλλιως χανει στην ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ!!!!
τον ειπα οτι ασχετα που δεν το παραδεχθηκε στην αρχη.....''φιλε κατι εχεις πιει σημερα''

oldcarskickass
29-04-11, 14:08
Kαι τροποποιείται φέτος νομίζω!

Πες μου Γιάνναρε οτι της ειπες ΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΜΩΡΗ!!!!!!!!!

Ναι αν δεν κάνω λάθος επεκτείνεται για αύξηση του ανταγωνισμού.

georgepap
29-04-11, 14:20
Γιαννη εχουμε στην οικογενεια ενα rav4 το οποιο ηταν στην εγγυηση μεχρι
πριν 2 χρονια.Απο καινουργιο τους ειχα πει πως τα λαδια θα τα αλλαζω εγω και
θα βαζω δικα μου με προδιαγραφες που προτεινει η εταιρια παντα βεβαια.Δεχτηκαν και μου ειπαν πως δεν θα εχω προβλημα με την εγγυηση αρκει να κανω τα σερβις ανα 15000χλμ που προβλεπεται στην αντιπροσωπεια στην toyota.Ολα αυτα σε μια απ'τις αντιπροσωπειες του νομου Ηρακλειου(για να μην κανουμε διαφημιση)
Αυτο που καταλαβαινω ειναι πως ψαχνουν με παντιους τροπους να σε κλεψουν ολες
οι αντιπροσωπειες στις μερες μας..μιας και τα αυτοκινητα που πανε πλεον εκει
ειναι ΜΟΝΟ τα αυτοκινητα εγγυησεων.....

S8N
29-04-11, 14:46
πριν 2 μηνες περιπου ειχαμε επισκευθει την τογιοτα της πολης μου με την αδερφη μου,με το ραβ 4,για να δουμε ποσο το περνουν για να παρει το ουρμπαν κρουζερ (η καπως ετσι)..
απαντηση--βασικα δεν το περνουμε γιατι ειναι 2000 κυβικα,αλλα και να το παρουμε......
το πολυ 6000 χιλιαρικα!!!!!!.....
αφου σκασαμε στα γελια......ρωτησα τον υπαλληλο αν ειναι υπο την επειρια ουσιων και αλλα τετοια.....
ο υπαλληλος ομως....βραχος.....
και συνεχιζει την ηλιθια εξ αρχης συζητηση,λεγωντας-----
ποσα χλμ εχει το ραβ???
τοσα!!!
μπορειτε να μου φερεται το βιβλιο σερβις???
ευχαριστως (νομιζοντας οτι θα εκτιμηση την εβλαβικη συντηρηση του)
υπαλληλος---αααααααα σε αυτα τα χλμ πρεπει να γινουν αυτα-αυτα-αυτα!!!!!
εγω--και αν δεν γινουν????
ακουστε απαντηση!!!
γιατι πρεπει στο βιβλιο να αναγραφοντε ολες οι προβλεπομενες εργασιες.....
αλλιως χανει στην ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ!!!!
τον ειπα οτι ασχετα που δεν το παραδεχθηκε στην αρχη.....''φιλε κατι εχεις πιει σημερα''

Έτσι συμβαίνει πάντα... Η γνωστή καραμέλα... Άσε το άλλο για τα εξτρά που κανείς δεν πληρώνει αλλά που όταν τα βάζεις στην παραγγελία του καινούργιου η βασική τιμή 3πλασιάζεται.

aristent
29-04-11, 19:30
ρε φιλε......να κατηγορηθει ο Γιαννης για ελλειπη συντηρηση αυτοκινητου......μλκ θα πεθανω!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχα

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:



και η ατακα της ημερας!!!!:thumbsup:


.....Η μαλαμω που τα λαδια μου ειναι καθαροτερα απο το λαδι που βαζει στην σαλατα της!!!!, αι σιχτιρ:warriorsmiley:
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Stunt Mike
29-04-11, 22:22
μπορειτε να μου φερεται το βιβλιο σερβις???
ευχαριστως (νομιζοντας οτι θα εκτιμηση την εβλαβικη συντηρηση του)
υπαλληλος---αααααααα σε αυτα τα χλμ πρεπει να γινουν αυτα-αυτα-αυτα!!!!!
εγω--και αν δεν γινουν????
ακουστε απαντηση!!!
γιατι πρεπει στο βιβλιο να αναγραφοντε ολες οι προβλεπομενες εργασιες.....
αλλιως χανει στην ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ!!!!
τον ειπα οτι ασχετα που δεν το παραδεχθηκε στην αρχη.....''φιλε κατι εχεις πιει σημερα''

Η κατι δεν καταλαβα εγω με τον τροπο που γραφεις ή ο υπαλληλος ΕΧΕΙ δικιο.Εννοειται οτι χανεις σε μεταπωληση αν δεν εχουν γινει τα προβλεπομενα σερβις αναλογα με τα χλμ.......Δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχει η απαντηση του??

pilot
29-04-11, 22:39
Λοιπόν η κυρία και ο κύριος που την έβαλε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι απευθύνεται σε άχρηστους και αγνώμονες έλληνες χρήστες και κατόχους Ι.Χ. γιατί σε ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΤΩΝ ΚΑΜΙΩΝ περιπτώσεων ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πηγαίνεις στην ΕΠΙΣΗΜΗ αντιπροσωπεία (είτε από εκεί που αγόρασες το Ι.Χ. είτε σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη) για να ισχύει η εγγύηση.

Πρέπει ΑΠΛΑ να πηγαίνεις σε ένα ΝΟΜΙΜΟ συνεργείο και να χρησιμοποιείς ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά που προτείνει η ΤΟΥΟΤΑ (ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΕΣ) και να σφραγίζεται το βιβλιαράκι του σέρβις του οχήματος.

Δηλαδή εν ολίγοις αρκεί να χρησιμοποιείς ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά και να κάνεις τα σέρβις στο προβλεπόμενο από την ΚΑΤΑΣΚΕΥΤΑΣΤΡΙΑ εταιρεία (και ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ) χρόνο, σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΙΜΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ το οποίο θα σου σφραγίζει το βιβλιαράκι.

Ακόμα και χρήση της εγγύησης (έξω από εδώ) μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε συνεργείο σε συνεννόηση και κοινοποίηση των απαιτούμενων στοιχείων στην αντιπροσωπεία.

Τύπωσε τα παρακάτω και τρίψτους τα στη μούρη.
https://www.seeaa.gr/articleview_plirof.php?id=359&lang=

https://www.obd-2.gr/en/the-news/180--block-exemption.html

Φταίνε οι αντιπροσωπείες ρε παιδιά αλλά έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς.

Βρίσκουν και τα κάνουν κακά τα ψέμματα.
Ισχύει από το 2004 ρε παιδιά, είναι το block excemption, μη σας πιάνουν κώτσους.

Γιάννη στη θέση σου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα ήταν η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που θα πήγαινα στο εν λόγω συνεργείο.

Εννοείται πως αυτά ισχύουν στην περίπτωση εγγύησης της ΜΑΜΑ κατασκευάστριας εταιρείας με τους όρους που εκείνη θέτει (και οι οποίοι όροι είναι που δεν παραβιάζονται σε περίπτωση που πας σε άλλο συνεργείο)

Αν ο εδώ αντιπρόσωπος επεκτείνει με ΔΙΚΗ ΤΟΥ απόφαση - πολιτική την όποια μαμά εγγύηση τότε οι όροι ΑΥΤΗΣ της εγγύησης και μόνο μπορούν να τεθούν από αυτόν.
Έτσι ακριβώς!!! Η εγγύηση ''έρχεται'' από το εργοστάσιο και τον κατασκευαστή!! το ίδιο ισχύει και στις μοτοσυκλέτες! Αυτό το θέμα είναι και το αγαπημένο μου για να ξεκινήσω καυγάδες σε αντιπροσωπίες! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

individual
30-04-11, 08:11
Η κατι δεν καταλαβα εγω με τον τροπο που γραφεις ή ο υπαλληλος ΕΧΕΙ δικιο.Εννοειται οτι χανεις σε μεταπωληση αν δεν εχουν γινει τα προβλεπομενα σερβις αναλογα με τα χλμ.......Δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχει η απαντηση του??

δεν το ανελυσα για να μην γινω κουραστικος.....
μας ειπε λοιπον να κλεισουμε ενα ραντεβου,γιατι ασχετα που το προηγουμενο σερβις ειχε γινει πριν 5-7000 χλμ στην αντιπροσωπεια,μας επιανε το κρητηριο του χρονου......δηλαδη οτι σε λιγο εκλεινε 1 χρονος απο το τελευταιο σερβις.......(το οποιο ηταν και το μεγαλο και κυριολεκτικα ειχαν αλλαχτει τα παντα).....και φυσικα πρεπει να αλλαχτουν τα περισσοτερα αναλωσιμα,ασχετα αν ηταν σε καλη κατασταση η οχι!!!
και απο την στιγμη που εχει απαξιωθει,τοσο πολυ,απο τους ιδιους τους εμπορους,ενα αμαξι που αγοραστηκε 35.000+....και σου λενε οτι με το ζορι πιανει 6.000.........η μεταπωληση εχει παει περιπατο.........
δηλαδη θα πεσει στα 4.000,αν λυπει μια σφραγιδα απο το βιβλιο σερβις???
αν παρεις αποφαση ενα τετοιο αμαξι να το δωσεις 6.000.....δεν νομιζω να εχεις προβλημα να το δωσεις και 4.000!!
η ολοι μας κατεβηκαμε απο το φεγγαρι και δεν ξερουμε ποτε πρεπει να αλλαξουμε λαδια,φιλτρα κλπ???εστω οτι εχει περασει και ενας χρονος,απο το τελευταιο σερβις.....

Nino
30-04-11, 08:38
και απο την στιγμη που εχει απαξιωθει,τοσο πολυ,απο τους ιδιους τους εμπορους,ενα αμαξι που αγοραστηκε 35.000+....και σου λενε οτι με το ζορι πιανει 6.000.........η μεταπωληση εχει παει περιπατο.........
.....

Αυτο δεν ειναι απλα απαξιωση ειναι ΚΛΟΠΗ,με αλλοθι τα "πολλα" κυβικα εξευτελισαν τα αυτοκινητα αλλα μονο ως προς την αγορα,γιατι αυτοι το rav4(ενα απο τα πιο επιτυχημενα στη κατηγορια του) ποσο θα το πουλαγαν μετα?
Η κατασταση ομως τους εχει γυρισει μπουμεραγκ και ο κοσμος επιστρεφει στα εξειδικευμενα ή απλα συνεργεια,που και λογικες χρεωσεις εχουν και προσωπικη επαφη.
Το θεμα ειναι γενικοτερο και μαλιστα αυτα "πληρωνουμε" τωρα,ολοι ηθελαν να κοροιδεψουν ολους και να βγαλουν τρελο κερδος απο ολα...απο αμαξι μεχρι σπιτι.

υγ national synergeiographic... νεο θεμα το δουλευω.. με παρομοιες ιστοριες για γελια και για νευρα...απο επισημα ή μη συνεργεια! ή ερχεται "αντιθετα" στο θεμα εμπειριες?

S8N
30-04-11, 10:04
Αυτο δεν ειναι απλα απαξιωση ειναι ΚΛΟΠΗ,με αλλοθι τα "πολλα" κυβικα εξευτελισαν τα αυτοκινητα αλλα μονο ως προς την αγορα,γιατι αυτοι το rav4(ενα απο τα πιο επιτυχημενα στη κατηγορια του) ποσο θα το πουλαγαν μετα?
Η κατασταση ομως τους εχει γυρισει μπουμεραγκ και ο κοσμος επιστρεφει στα εξειδικευμενα ή απλα συνεργεια,που και λογικες χρεωσεις εχουν και προσωπικη επαφη.
Το θεμα ειναι γενικοτερο και μαλιστα αυτα "πληρωνουμε" τωρα,ολοι ηθελαν να κοροιδεψουν ολους και να βγαλουν τρελο κερδος απο ολα...απο αμαξι μεχρι σπιτι.

υγ national synergeiographic... νεο θεμα το δουλευω.. με παρομοιες ιστοριες για γελια και για νευρα...απο επισημα ή μη συνεργεια! ή ερχεται "αντιθετα" στο θεμα εμπειριες?

Άνοιξε το θέμα εσύ και έχουμε να γράφουμε σελίδες...

individual
30-04-11, 13:40
Η κατασταση ομως τους εχει γυρισει μπουμεραγκ και ο κοσμος επιστρεφει στα εξειδικευμενα ή απλα συνεργεια,που και λογικες χρεωσεις εχουν και προσωπικη επαφη.


συμφωνοντας απολυτα,να συμπληροσω ακομα και τους φιλους-γνωστους κλπ,που ασχολουντε ερασιτεχνικα με το αθλημα και κανουν καποιες δουλειες στο αυτοκινητο,τουλαχιστον μεχρι εκει που μπορουν γλυτονωντας πολυ χρημα και χρονο.....
φτιαχνοντας λοιπον και το αυτοκινητο του φιλου χωρις χρηματα φυσικα,γιατι ο φιλος ειναι πχ υδραυλικος και του περασε 2 βρυσες στο σπιτι.....χωρις χρηματα και αυτος......και παει λεγωντας......
και πολλες φορες γινεται χωρις καμια ανταποδωση,σε ΣΤΕΝΟ ΚΥΚΛΟ φυσικα......ετσι απλα!!!!
στην επαρχια αυτο συμβαινει πολυ συχνα και οσο περναει ο καιρος,ολοενα γινεται και περισσοτερο........ολα αυτα φυσικα γινοντε σχετικα με το τι κυκλο γνωριμιων εχει ο καθενας....
ο δικος μου κυκλος ας πουμε αποτελειται,απο χειριστες χωματουργικων μηχανηματων-φορτηγατζηδες-γερανιστες-μηχανουργεια κλπ....γιατι και εγω ειμαι του ιδιου συναφιου και αφου μιλαμε για συντηρηση αυτοκινητου στις πιο πολλες εργασιες,πληρονω μονο τα ανταλλακτικα......
ΕΑΝ ΟΜΩΣ μπλεξω με γιατρους-συμβολαιογραφους κλπ ειμαι ''προβατο επι σφαγη''.......οπως ειναι και αυτοι ''προβατα επι σφαγη'' οταν μπλεκουν με συνεργεια-ρεκτιφιε-ανταλλακτικα κλπ

πολυ ωραιο θεμα παντως!!!!!......βγαλτε τα εσωψυχα σας..thumb

Stunt Mike
06-05-11, 17:29
δεν το ανελυσα για να μην γινω κουραστικος.....
μας ειπε λοιπον να κλεισουμε ενα ραντεβου,γιατι ασχετα που το προηγουμενο σερβις ειχε γινει πριν 5-7000 χλμ στην αντιπροσωπεια,μας επιανε το κρητηριο του χρονου......δηλαδη οτι σε λιγο εκλεινε 1 χρονος απο το τελευταιο σερβις.......(το οποιο ηταν και το μεγαλο και κυριολεκτικα ειχαν αλλαχτει τα παντα).....και φυσικα πρεπει να αλλαχτουν τα περισσοτερα αναλωσιμα,ασχετα αν ηταν σε καλη κατασταση η οχι!!!
και απο την στιγμη που εχει απαξιωθει,τοσο πολυ,απο τους ιδιους τους εμπορους,ενα αμαξι που αγοραστηκε 35.000+....και σου λενε οτι με το ζορι πιανει 6.000.........η μεταπωληση εχει παει περιπατο.........
δηλαδη θα πεσει στα 4.000,αν λυπει μια σφραγιδα απο το βιβλιο σερβις???
αν παρεις αποφαση ενα τετοιο αμαξι να το δωσεις 6.000.....δεν νομιζω να εχεις προβλημα να το δωσεις και 4.000!!
η ολοι μας κατεβηκαμε απο το φεγγαρι και δεν ξερουμε ποτε πρεπει να αλλαξουμε λαδια,φιλτρα κλπ???εστω οτι εχει περασει και ενας χρονος,απο το τελευταιο σερβις.....
Εχεις δικιο! thumb δεν το'πιασα....