PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαρδιά Ζαντολάστιχα.



Samaro
14-01-10, 19:33
Ισως σε μερικούς φίλους, να είναι γνωστή η άποψη που έχω εκφράσει κατά καιρούς,(και σ'αλλο φόρουμ) ότι δηλαδή δεν συμφωνώ για τα φαρδύτερα ζαντολάστιχα.
Είμαι φανατικός λάτρης των κατασκευαστικών προδιαγραφών τι να κάνω;;;
Παραδέχομαι βέβαια οτι το φαρδύτερο ζαντολάστιχο, προσθέτει στο αυτοκίνητό μας ομορφιά,αγριάδα,δυναμισμό, σαμπουκά κλπ κλπ. όμως........μέχρι εκεί.
Αντε και λίγο καλύτερη πρόσφυση στο στεγνό. Δεν βλέπω κάτι άλλο......
Απο καιρό λοιπόν τρωγόμουνα με τα ρούχα μου. Γιατί βλέπεις το προηγούμενο 320 που είχα φόραγε 205/55-16, ενώ αυτό που έχω σήμερα, το αγόρασα με 225/45-17.
Και αφού δεν είχαν διαφορά ιπποδύναμης γιατί το παλιό ήταν πιο γρήγορο;;; Απορία ε;;;
Ηρθε λοιπόν ο καιρός ν'αλλάξω λάστιχα.(Το πίεσα κι εγώ.) Και έκανα την αλλαγή βάζοντας την διάσταση που συστήνει ο κατασκευαστής (205/55-16)
Εντυπώσεις απο την αλλαγή:
α) Τα λάστιχα είναι καινούργια οπότε μεχρι στιγμής δεν διαπιστώνω απώλεια πρόσφυσης.
β) Δεδομένης της σχετικά σφυχτής ανάρτησης που έχει το αυτοκίνητο μου,(ελατήρια- αμορτισέρ) μαλάκωσε η συμπεριφορά του στούς ασχημούς δρόμους της Αθήνας.(Είμαι & μεγάλος άνθρωπος!!)
γ) Βελτιώθηκαν αισθητά οι επιταχύνσεις (τόσο ώστε να γίνονται αντιληπτές χωρίς μετρήσεις)
Μετά απο εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω,για να συμπληρώσω και άλλες διαπιστώσεις όπως κατανάλωση, πλάγιοι άνεμοι κλπ κλπ.
Στο μεταξύ εσείς μπορείτε να σχολιάζετε ....:thumbsdown:..:shok:..:thumbsup:
Που ξέρεις , μπορεί να ξαναβάλω τα παλιά. (Δουλειά δεν έχει ο διάβολος.......)

paganis
14-01-10, 19:42
φανταζομαι μιας και εχεις αλλαξει διασταση απο 17 σε 16...θα μιλας για πληρες σετ ζαντες -λαστιχα!! εχει μεγαλη διαφορα ...σε θεμα επταχυνσης-τελικης. Στο δικο μου ,απο 225/50/16 που πηγα σε 255/35/18(πισω)...η τελικη απο 220...σπανια πλεον ξεπερνα τα 200 και η επιταχυνση σαφεστατα εχει μειωθει!!

bill_m3
14-01-10, 19:47
φανταζομαι μιας και εχεις αλλαξει διασταση απο 17 σε 16...θα μιλας για πληρες σετ ζαντες -λαστιχα!! εχει μεγαλη διαφορα ...σε θεμα επταχυνσης-τελικης. Στο δικο μου ,απο 225/50/16 που πηγα σε 255/35/18(πισω)...η τελικη απο 220...σπανια πλεον ξεπερνα τα 200 και η επιταχυνση σαφεστατα εχει μειωθει!!

χεχεχεχε έτσι..... για να τα κάνουμε 3λιτρα!!!!

NickE60
14-01-10, 19:53
χμμμ κοίταξε Αντώνη, στα θέματα άνεσης και οικονομίας έχει σίγουρα κέρδος με την "υποβάθμιση" αυτή, αλλά, μιας και μιλάς για εργοστασιακές προδιαγραφές, μην ξεχνάς ότι και η BMW στην πλούσια σπορ έκδοση με 17ρες με 225 λάστιχα τα δίνει. Ακόμη και στα χειμερινά σετ με 17ρες 225 λάστιχα συνιστά.. απ' αυτό συμπεραίνω ότι το 225 δεν είναι εκτός προδιαγραφών ακόμη κι αν έχεις 16ρες αρκεί να είσαι σωστός στο φάρδος της ζάντας ώστε να μην "τσιτώνει" ή να μην "μαγουλιάζει" το λάστιχο.

Τώρα από άποψη συμπεριφοράς, ευστάθειας κλπ... θα τα δεις μόνος σου και θα μας πεις ..το λογικό θα είναι να αισθάνεσαι το αυτοκίνητο πιο "χαλαρό κι ανάλαφρο" γενικώς

paganis
14-01-10, 19:53
χεχεχεχε έτσι..... για να τα κάνουμε 3λιτρα!!!!

προς το παρων θα αρκεστω στο νεο μου κιτακι κομπρεσσορα ...που θα ειναι ετοιμο στα τελη του μηνα...και οταν ειμαστε ετοιμοι παμε για τριλιτρο ...αλλα μονο με κομπρεσσορα πανω!!

Samaro
14-01-10, 19:54
φανταζομαι μιας και εχεις αλλαξει διασταση απο 17 σε 16...θα μιλας για πληρες σετ ζαντες -λαστιχα!! εχει μεγαλη διαφορα ...σε θεμα επταχυνσης-τελικης. Στο δικο μου ,απο 225/50/16 που πηγα σε 255/35/18(πισω)...η τελικη απο 220...σπανια πλεον ξεπερνα τα 200 και η επιταχυνση σαφεστατα εχει μειωθει!!
Φυσικά .......πως αλλοιώς;;:)

NickE60
14-01-10, 19:54
χεχεχεχε έτσι..... για να τα κάνουμε 3λιτρα!!!!

όντως, στους μεγαλύτερους/δυνατότερους κινητήρες μειώνονται κατά πολύ αυτά τα φαινόμενα!

Samaro
14-01-10, 20:01
χμμμ κοίταξε Αντώνη, στα θέματα άνεσης και οικονομίας έχει σίγουρα κέρδος με την "υποβάθμιση" αυτή, αλλά, μιας και μιλάς για εργοστασιακές προδιαγραφές, μην ξεχνάς ότι και η BMW στην πλούσια σπορ έκδοση με 17ρες με 225 λάστιχα τα δίνει. .............
Νίκο μου και το δικό μου (Ε46- Μ54) είναι foul option και είχε 17'' απο το εργοστάσιο, όμως στο prospectus "συστήνει" 16'' ακόμα και στην 325
και οι μετρήσεις της είναι με αυτό το ελαστικό.

Nickolas_s2k
14-01-10, 20:05
η δικια μου αποψη ειναι καπως διαφορετικη..καταρχην σε οποιαδηποτε αλλαγη ζαντας ελαστικου θα πρεπει να παραμενει ιδιο το ''βημα'' η τουλαχιστον να εχει πολυ μικρη αποκλιση με το εργοστασιακο ..απο κει και περα καθαρα απο θεμα οδηγικης συμπεριφορας η διαφορα στο φαρδος ενος πελματος ειναι η εξης: μεγαλυτερο πελμα = καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα πιο ''βαρυ'' τιμονι με μεγαλυτερη αισθηση σιγουριας και καλυτερο κρατημα στο στεγνο..μεγαλο αρνητικο η συμπεριφορα στο βρεγμενο ειδικα αν ειναι και φαγωμενα τα λαστιχα! τωρα στο θεμα των επιταχυνσεων ειναι περισσοτερο θεμα βαρους διοτι μιλαμε για μη αναρτωμενη μαζα ..για να γινω πιο ξεκαθαρος μπορει το ιδιο αυτοκινητο με μια ελαφρια 18αρα και μεγαλο πελμα να επιταχυνει καλυτερα απο οτι με 16αρα ζαντα και μικροτερο πελμα..τωρα στο θεμα των τελικων η αληθεια ειναι οτι οσο μεγαλυτερο πελμα εχουμε τοσο μεγαλυτερη τριβη αρα τοσο μικροτερη τελικη..Γουστα ειναι αυτα παντως..αλλος προτιμα το ενα αλλος το αλλο..παντως οι δρομοι στη χωρα μας ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και δεν προσφερονται για μεγαλους συνδυασμους σε ζαντολαστιχα διοτι η αποσβεσεις στους κραδασμους ειναι μηδενικες ειδικα αν φοραμε και κουτσουρα αναρτησεις

Samaro
14-01-10, 20:20
η δικια μου αποψη ειναι καπως διαφορετικη..καταρχην σε οποιαδηποτε αλλαγη ζαντας ελαστικου θα πρεπει να παραμενει ιδιο το ''βημα'' η τουλαχιστον................
Φίλε Νίκο, δεν βλέπω πού διαφωνούμε ......

Driver M
14-01-10, 20:37
Εγώ πιστεύω ότι στις 4κύλινδρες bmw (και γενικά κάτω των 200 αλόγων) η χρυσή τομή είναι οι 17 ίντσες (με ανάλογο φάρδος), αφού έχουν πολύ καλή αίσθηση, φαίνονται όμορφες, έχουν λογικές τιμές έχουν σε ελαστικά και δεν κόβουν στις επιταχύνσεις. Οι 16άρες, πιστεύω ότι στερούν κάπως αισθητικά αφού (κυρίως στην Ε90 και λιγότερο στην Ε46) είναι αρκετά μέσα από τους θόλους, αλλά σε όλους τους άλλους τομείς είναι μια χαρά. Οι 18άρες πάλι είναι όμορφες αλλά υστερούν κάπως σε άνεση και κυρίως κόστος ελαστικών. Τώρα, οι 19άρες μου φαίνονται καγκούρικες για χαμηλές και μέτριες ιπποδυνάμεις και φυσικά είναι ασύμφορες σε όλους τους τομείς (άνεση, ευελιξία, κόστος, κατανάλωση)...

Όλα όσα λέω προηγουμένως δεν ισχύουν μόνο για τις 4κύλινδρες, αλλά και για 6κύλινδρες μόνο που εκεί οι 18 ίντσες είναι πιο ταιριαστές. Για 19άρες, από Μ και πάνω μου φαίνονται λογικές και εκεί καθαρά για εμφάνιση!

Nickolas_s2k
14-01-10, 20:40
Αντωνη δε διαφωνουμε πουθενα..εννοουσα οτι απλα εγω ειμαι περισσοτερο υπερ των πιο ''μεγαλων'' συνδυασμων σε ζαντολαστιχα διοτι πιστευω οτι τα πλεονεκτηματα ειναι περισσοτερα απο αποψη οδικης συμπεριφορας απο τα μειονεκτηματα..

paganis
14-01-10, 21:13
νικολα θα διαφωνισω μαζι σου ,οτι η μεγαλυτερη διασταση συνεπαγεται καλυτερο κρατημα...εχωντας μια μεγαλυτερη επιφανεια επηρεαζουμε και την πιεση που ασκουμε σε αυτην με αποτελεσμα η τριβη να μειωνεται απο ενα σημειο και περα! το μονο, ισως δινουν μια αισθηση στιβαροτητας ,,,αλλα το πλεονεκτημα της 18αρας ειναι καθαρα ,μονο αισθητικο!!

Nickolas_s2k
14-01-10, 21:21
οσο μεγαλυτερη επιφανεια καλυπτεις με το ελαστικο τοσο μεγαλυτερη τριβη εχεις=τοσο καλυτερο κρατημα ! αυτο ισχυει και στη βροχη και στο χιονι με τη μονη διαφορα οτι στη βροχη και στο χιονι θες τη μικροτερη δυνατη τριβη επομενως θες να καλυψεις τη μικροτερη δυνατη επιφανεια γι αυτο ακριβως το λογο αν δεις και τα χιονολαστιχα που χρισημοποιουν στο wrc ειναι πολυ λεπτα για να μην καλυπτουν μεγαλη επιφανεια..

NickE60
14-01-10, 21:31
οσο μεγαλυτερη επιφανεια καλυπτεις με το ελαστικο τοσο μεγαλυτερη τριβη εχεις=τοσο καλυτερο κρατημα ! αυτο ισχυει και στη βροχη και στο χιονι με τη μονη διαφορα οτι στη βροχη και στο χιονι θες τη μικροτερη δυνατη τριβη επομενως θες να καλυψεις τη μικροτερη δυνατη επιφανεια γι αυτο ακριβως το λογο αν δεις και τα χιονολαστιχα που χρισημοποιουν στο wrc ειναι πολυ λεπτα για να μην καλυπτουν μεγαλη επιφανεια..

Συμφωνώ σε όλα αλλά θα συμπληρώσω/διορθώσω ότι στο WRC τα χιονολάστιχα έχουν καρφιά οπότε η μεγαλύτερη επιφάνεια πέλματος μόνο βάρος θα προσθέσει και μεγαλύτερη αντίσταση στην κύλιση

https://www.wrc.com/news/big/tyres.jpg

Nickolas_s2k
14-01-10, 21:38
+1000.. Ωραια αυτη η τετραδουλα χιονολαστιχα...χεχεχε

paganis
14-01-10, 21:48
νικολα...οσο μεγαλωνει η επιφανεια μειωνεται και η πιεση που ασκει ενα σωμα, ανα μοναδα επιφανειας...η δυναμη μοιραζεται σε ολην του την επιφανεια...

Nickolas_s2k
14-01-10, 22:01
ρε λευτερη μεγαλωνει το πλατος ομως μικραινει και το προφιλ..η πιεση παραμενει σταθερη! την ιδια πιεση που βαζουμε στα 16αρια βαζουμε και στα 18αρια..περιπου 30Psi..
εδω μιλαμε για μια σταθερη πιεση..αν παω εγω και βαλω στα πισω πχ 40 psi το αμαξι θα χορευει και ειναι λογικο να μην εχω το καλυτερο δυνατο κρατημα..ομως σε ιδιες συνθηκες πιεσης αυτο που παιζει ρολο ειναι η τριβη ολισθησης η οποια επειδη ακριβως ασκουνται εξωτερικες δυναμεις (πατωντας το γκαζι) ξεπερναει τη στατικη τριβη..οταν αφηνεις ομως το γκαζι και οι δυναμεις αυτες παυουν να ασκουνται τοτε το αμαξι επιβραδυνει και σταματα απο την επιδραση της στατικης τριβης

NickE60
14-01-10, 22:05
νικολα...οσο μεγαλωνει η επιφανεια μειωνεται και η πιεση που ασκει ενα σωμα, ανα μοναδα επιφανειας...η δυναμη μοιραζεται σε ολην του την επιφανεια...

Σωστά! ...στα συμβατικά (φαρδιά) χιονολάστιχα όμως η "πραγματική" συνολική επιφάνεια τριβής είναι ίσως και μικρότερη από ένα ασφάλτινο λάστιχο ...και ταυτόχρονα, τα μεγάλα κάθετα κενά που έχει στο πέλμα δημιουργούν αρνητικό καλούπι "στήριξης" που ενισχύει τη σταθερότητα. Αν δεις ένα αποτύπωμα χιονολάστιχου θα καταλάβεις τι εννοώ.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/tires-2.jpg

Nickolas_s2k
14-01-10, 22:15
NickΕ60 τα χιονολαστιχα ειναι ειδικη κατηγορια διοτι οπως λες αν δουμε ενα ιχνος συμβατικου χιονολαστιχου φαινεται οτι η επιφανεια που καλυπτει ειναι μικροτερη απο ενος συμβατικου..το θεμα ειναι οτι η πιεση παραμενει σταθερη ασχετα με την επιφανεια και αυτο που παιζει ρολο δεδομενης σταθερης πιεσης ειναι η τριβη..μεγαλυτερη καλυπτωμενη επιφανεια σημαινει μεγαλυτερες αντιστασεις λογω τριβης = καλυτερο κρατημα..

paganis
14-01-10, 22:17
ρε λευτερη μεγαλωνει το πλατος ομως μικραινει και το προφιλ..η πιεση παραμενει σταθερη! την ιδια πιεση που βαζουμε στα 16αρια βαζουμε και στα 18αρια..περιπου 30Psi..
εδω μιλαμε για μια σταθερη πιεση..αν παω εγω και βαλω στα πισω πχ 40 psi το αμαξι θα χορευει και ειναι λογικο να μην εχω το καλυτερο δυνατο κρατημα..ομως σε ιδιες συνθηκες πιεσης αυτο που παιζει ρολο ειναι η τριβη ολισθησης η οποια επειδη ακριβως ασκουνται εξωτερικες δυναμεις (πατωντας το γκαζι) ξεπερναει τη στατικη τριβη..οταν αφηνεις ομως το γκαζι και οι δυναμεις αυτες παυουν να ασκουνται τοτε το αμαξι επιβραδυνει και σταματα απο την επιδραση της στατικης τριβης

νικολα δεν μιλαω για εσωτερικη πιεση λαστιχου ...αλλα για καθετη δυναμη που ασκητε απο το λαστιχο στην επιφανεια του δρομου!!! οταν αυτην ειναι μοιρασμενη σε μεγαλη επιφανεια...δεν παταει σωστα το λαστιχο στο δρομο!! ειναι, σαν να βαζεις ενα φιατακι λαστιχα απο φερραρι και να πας να στριψεις ταπα στα λιμανακια....θα φυγεις καρφι ευθεια...δεν θα εχεις καθετη δυναμη πουθενα!!!

m-power_01
14-01-10, 22:22
Μην τα μπερδευετε...Το grip που προσφερει ενα ελαστικο σε στεγνο οδοστρωμα οφειλεται κατα 70% σε προσκοληση (βεντουζαρει το λαστιχο με τις μικροεξοχες της ασφαλτου) και ενα 30% οφειλεται στην τριβη! Για αυτο και οταν αυξανουμε το φαρδος τους το κρατημα αυξανεται ...Ενω η τριβη μειωνεται αφου ελατωνεται η πιεση ,που ειναι δυναμη ανα μοναδα επιφανειας! Στο βρεγμενο ομως και ποσο μαλλον στο χιονι τα πραγματα αλλαζουν.Καθως το φιλμ νερου ή χιονιου δεν αφηνουν αυτην την προσκοληση που περιγραψαμε προηγουμενως.Αρα χρειαζεται μεγαλη πιεση για να απομακρυνθει το νερο-χιονι. Εφοσον το Βαρος του αυτοκινητου ειναι σταθερο, ειναι σταθερη και η κατακορυφη δυναμη ...αρα για να αυξησουμε την πιεση πρεπει να μικρυνουμε την επιφανεια. Πιεση=Δυναμη/επιφανεια

NickE60
14-01-10, 22:27
NickΕ60 τα χιονολαστιχα ειναι ειδικη κατηγορια διοτι οπως λες αν δουμε ενα ιχνος συμβατικου χιονολαστιχου φαινεται οτι η επιφανεια που καλυπτει ειναι μικροτερη απο ενος συμβατικου..το θεμα ειναι οτι η πιεση παραμενει σταθερη ασχετα με την επιφανεια και αυτο που παιζει ρολο δεδομενης σταθερης πιεσης ειναι η τριβη..μεγαλυτερη καλυπτωμενη επιφανεια σημαινει μεγαλυτερες αντιστασεις λογω τριβης = καλυτερο κρατημα..

Είπα, δεν διαφωνώ, αλλά ποιο είναι το θέμα μας? αν ένα φαρδύ συμβατικό ελαστικό έχει καλύτερο "κράτημα" στο βρεγμένο από ένα ίδιο ακριβώς ελαστικό πιο στενό?

...γιατι εγώ τη συζήτηση την συνέχισα απ' τα χιονολάστιχα ..και όλα τα χιονολάστιχα έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά στο βρεγμένο από οποιοδήποτε συμβατικό ελαστικό..

paganis
14-01-10, 22:27
Μην τα μπερδευετε...Το grip που προσφερει ενα ελαστικο σε στεγνο οδοστρωμα οφειλεται κατα 70% σε προσκοληση (βεντουζαρει το λαστιχο με τις μικροεξοχες της ασφαλτου) και ενα 30% οφειλεται στην τριβη! Για αυτο και οταν αυξανουμε το φαρδος τους το κρατημα αυξανεται ...Ενω η τριβη μειωνεται αφου ελατωνεται η πιεση ,που ειναι δυναμη ανα μοναδα επιφανειας! Στο βρεγμενο ομως και ποσο μαλλον στο χιονι τα πραγματα αλλαζουν.Καθως το φιλμ νερου ή χιονιου δεν αφηνουν αυτην την προσκοληση που περιγραψαμε προηγουμενως.Αρα χρειαζεται μεγαλη πιεση για να απομακρυνθει το νερο-χιονι. Εφοσον το Βαρος του αυτοκινητου ειναι σταθερο, ειναι σταθερη και η κατακορυφη δυναμη ...αρα για να αυξησουμε την πιεση πρεπει να μικρυνουμε την επιφανεια. Πιεση=Δυναμη/επιφανεια

δεν διαφωνω σε τιποτα....αυτα σε συνθηκες δρομου συνεπαγεται(και οχι σε τελειες εργαστηριακες συνθηκες) ..οτι μετα απο καποια υπερβολικη αυξηση διαστασης ,,,,δεν ασκητε αρκετη πιεση και το λαστιχο χανει σε πρσφυση!!

Nickolas_s2k
14-01-10, 22:29
[QUOTE=paganis;12534]οσο μεγαλυτερη επιφανεια καλυπτεις με το ελαστικο τοσο μεγαλυτερη τριβη εχεις=τοσο καλυτερο κρατημα ! αυτο ισχυει και στη βροχη και στο χιονι με τη μονη διαφορα οτι στη βροχη και στο χιονι θες τη μικροτερη δυνατη τριβη επομενως θες να καλυψεις τη μικροτερη δυνατη επιφανεια γι αυτο ακριβως το λογο αν δεις και τα χιονολαστιχα που χρισημοποιουν στο wrc ειναι πολυ λεπτα για να μην καλυπτουν μεγαλη επιφανεια..
QUOTE]

δε νομιζω ναι ειπα κατι πολυ διαφορετικο ..

paganis
14-01-10, 22:35
τελοσπαντων...ολοι το ιδιο λεμε...μαλλον με διαφορετικα λογια!!! αφου καταφεραμε και συννενοηθηκαμε...παλι καλα....χαχααααα!!

Nickolas_s2k
14-01-10, 22:38
χαχαχαχα..εγω θελω να δω το φιατακι με ζαντολαστιχα απο φεραρι να στριβει ταυλα στα λιμανακια!!σου χω στειλει μνμ ανθρωπε..θα απαντησεις να δουμε τι θα κανουμε αυριο?

NickE60
14-01-10, 22:49
τελοσπαντων...ολοι το ιδιο λεμε...μαλλον με διαφορετικα λογια!!! αφου καταφεραμε και συννενοηθηκαμε...παλι καλα....χαχααααα!!

καταλήγοντας ...αν συμφωνείτε κι εσείς... για καλύτερα αποτελέσματα στο κράτημα: φαρδύ λάστιχο στο στεγνό και πιο στενό αλλά ειδικό λάστιχο στο βρεγμένο και στο χιόνι. :thumbsup:

paganis
14-01-10, 22:56
χαχαχαχα..εγω θελω να δω το φιατακι με ζαντολαστιχα απο φεραρι να στριβει ταυλα στα λιμανακια!!σου χω στειλει μνμ ανθρωπε..θα απαντησεις να δουμε τι θα κανουμε αυριο?

νικολα πραγματικα δεν μου εχει ερθει τιποτα.....σου εστειλα τωρα πμ...αλλα μαλλον σημερα το φορουμ ψιλοκολαει...στειλε μου παλι τι θα κανουμε!!

Stamatis
15-01-10, 09:18
Δεν ειναι απαραιτητο ενα φαρδυ λαστιχο να εχει μεγαλη διαφορα στην επιφανεια επαφης απο ενα αλλο που ειναι στενοτερο - οχι ιδιου τυπου-
επειδη ειμαι με το μαραφετι και δε μπορω να βαλω φωτο ας κανει καποιος εναν κοπο να ποσταρει τα πελματα απο το michelin pilot exalto και το pirelli p zero corsa ( βαζω μεγαλες διαφορες για να γινει αισθητη η αποψη μου) και ας απαντησει στο ερωτημα
ποιο λαστιχο εχει μεγαλυτερη επιφανει επαφης στο δρομο;
Ενα μισλεν 225 η ενα πιρελι 205,
προκυπτει οτι το φαρδος παιζει ρολο αλλα και η χαραξη επισης.

Στο θεμα μας τωρα, οταν πηγα τις ζαντες μου για επισκευη 225-17 μπρος και 245 17 πισω μου εδωσαν κατι 15αρια με 195 λαστιχο για ν γυρισω σπιτι.
Για δυο μερες ειχα το πιο ανετο αυτοκινητο στον κοσμο. Και το πιο διασκεδαστικο στις στροφες επισης.
Οταν πηρα πισω τα δικα μου νομισα οτι εχασα 20 αλογα ( γιατι δεν χαζοσπινιαριζε) και πως αλλαξα ελατηρια. Τοση διαφορα.

bill_m3
15-01-10, 09:25
Στο θεμα μας τωρα, οταν πηγα τις ζαντες μου για επισκευη 225-17 μπρος και 245 17 πισω μου εδωσαν κατι 15αρια με 195 λαστιχο για ν γυρισω σπιτι.
Για δυο μερες ειχα το πιο ανετο αυτοκινητο στον κοσμο. Και το πιο διασκεδαστικο στις στροφες επισης.
Οταν πηρα πισω τα δικα μου νομισα οτι εχασα 20 αλογα ( γιατι δεν χαζοσπινιαριζε) και πως αλλαξα ελατηρια. Τοση διαφορα.

Σταμάτη έτσι όπως τα λες είναι!!

Αλλά όταν έβαλα χειμερινά στην κούκλα μου, πήγα την μικρή για χορό, την ώρα που περίμενα να τελειώσει το μάθημα, είναι 2 πιτσιρικάδες (17-18 χρονών) και κοιτάνε το αυτοκίνητο και γελάνε!!! Πάω και εγώ προς τα εκεί σαν να μην είναι δικό μου:whistle: και λέω τι έχει κάνει ο μακάκας, τι ζάντες είναι αυτές, να μην στα πολυλογώ γελάγαμε με τον μακάκα που έβαλε αυτές τις ζάντες!!!!!!!!!

bimmer-corfu
18-01-10, 20:04
Ισως σε μερικούς φίλους, να είναι γνωστή η άποψη που έχω εκφράσει κατά καιρούς,(και σ'αλλο φόρουμ) ότι δηλαδή δεν συμφωνώ για τα φαρδύτερα ζαντολάστιχα.
Είμαι φανατικός λάτρης των κατασκευαστικών προδιαγραφών τι να κάνω;;;
Παραδέχομαι βέβαια οτι το φαρδύτερο ζαντολάστιχο, προσθέτει στο αυτοκίνητό μας ομορφιά,αγριάδα,δυναμισμό, σαμπουκά κλπ κλπ. όμως........μέχρι εκεί.
Αντε και λίγο καλύτερη πρόσφυση στο στεγνό. Δεν βλέπω κάτι άλλο......
Απο καιρό λοιπόν τρωγόμουνα με τα ρούχα μου. Γιατί βλέπεις το προηγούμενο 320 που είχα φόραγε 205/55-16, ενώ αυτό που έχω σήμερα, το αγόρασα με 225/45-17.
Και αφού δεν είχαν διαφορά ιπποδύναμης γιατί το παλιό ήταν πιο γρήγορο;;; Απορία ε;;;
Ηρθε λοιπόν ο καιρός ν'αλλάξω λάστιχα.(Το πίεσα κι εγώ.) Και έκανα την αλλαγή βάζοντας την διάσταση που συστήνει ο κατασκευαστής (205/55-16)
Εντυπώσεις απο την αλλαγή:
α) Τα λάστιχα είναι καινούργια οπότε μεχρι στιγμής δεν διαπιστώνω απώλεια πρόσφυσης.
β) Δεδομένης της σχετικά σφυχτής ανάρτησης που έχει το αυτοκίνητο μου,(ελατήρια- αμορτισέρ) μαλάκωσε η συμπεριφορά του στούς ασχημούς δρόμους της Αθήνας.(Είμαι & μεγάλος άνθρωπος!!)
γ) Βελτιώθηκαν αισθητά οι επιταχύνσεις (τόσο ώστε να γίνονται αντιληπτές χωρίς μετρήσεις)
Μετά απο εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω,για να συμπληρώσω και άλλες διαπιστώσεις όπως κατανάλωση, πλάγιοι άνεμοι κλπ κλπ.
Στο μεταξύ εσείς μπορείτε να σχολιάζετε ....:thumbsdown:..:shok:..:thumbsup:
Που ξέρεις , μπορεί να ξαναβάλω τα παλιά. (Δουλειά δεν έχει ο διάβολος.......)
και εγώ είμαι υπέρ του να είμαστε κοντά στις μαμά διαστάσεις

john
18-01-10, 23:49
να σημιωσω κατι για να μην μπερδευονται μερικοι οσων αφορα τις ζαντες κ τις επιδοσεις. Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΠΙΡΡΕΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ.οπωτε μενουμε κοντα στιν εργοστασιακη διαμετρο κ προσεχουμε να μην αυξησουμε το βαρος της ζαντας+ ελαστικου.αν υπαρξει μειωση της μη αναρτωμενης μαζας πετυχενουμε βελτιωση σε καθε τομεα!

strof
19-01-10, 00:11
Διαβάζω... διαβάζω... και συμπέρασμα δεν εβγαλα... Έχω Ε90 320 diesel, ποιες ειναι οι κταλληλες διαστασεις ωστε ναμην βλεπω τις τεραστιες αυτες τρυπες στον θολο και να μην κοψει το αυτ/το;;;

m-power_01
19-01-10, 00:24
Φιλε μου ωραιο αμαξι εχεις θελει ζαντες για να δειξει...ροπη εχεις...για να μην γινει και κουτσουρο και χασεις την ανεση σου ,εγω θα σου προτεινα 17αρες τους ''ηλιους'' αν καταλαβαινεις ποια εννοω...

https://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Touring/Europe/520d-M47/LHD/M/2000/january/browse/wheels/radial_styling_styl_32/ αυτες!

sheriff
19-01-10, 00:39
Συμφωνώ σε όλα αλλά θα συμπληρώσω/διορθώσω ότι στο WRC τα χιονολάστιχα έχουν καρφιά οπότε η μεγαλύτερη επιφάνεια πέλματος μόνο βάρος θα προσθέσει και μεγαλύτερη αντίσταση στην κύλιση

https://www.bmwfans.gr/forum/

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι στην συγκεκριμενη φωτο τα λαστιχα δεν κανουν για χιονι αλλα για παγο...

εχει τεραστια διαφορα...

χρησιμοποιουν τα ειδικα αυτα καρφια (δεν ειναι καρφια αλλα μοιαζουν με πριτσινια) για να σπαει τον παγο...

το χιονι δεν γλιστραει τοσο οσο νομιζουμε

Samaro
05-02-10, 18:48
............................... Και έκανα την αλλαγή βάζοντας την διάσταση που συστήνει ο κατασκευαστής (205/55-16)
Εντυπώσεις απο την αλλαγή:
α) Τα λάστιχα είναι καινούργια οπότε μεχρι στιγμής δεν διαπιστώνω απώλεια πρόσφυσης.
β) Δεδομένης της σχετικά σφυχτής ανάρτησης που έχει το αυτοκίνητο μου,(ελατήρια- αμορτισέρ) μαλάκωσε η συμπεριφορά του στούς ασχημούς δρόμους της Αθήνας.(Είμαι & μεγάλος άνθρωπος!!)
γ) Βελτιώθηκαν αισθητά οι επιταχύνσεις (τόσο ώστε να γίνονται αντιληπτές χωρίς μετρήσεις)
Μετά απο εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω,για να συμπληρώσω και άλλες διαπιστώσεις όπως κατανάλωση, πλάγιοι άνεμοι κλπ κλπ.
Στο μεταξύ εσείς μπορείτε να σχολιάζετε ....:thumbsdown:..:shok:..:thumbsup:
Που ξέρεις , μπορεί να ξαναβάλω τα παλιά. (Δουλειά δεν έχει ο διάβολος.......)
Εδώ είμαστε πάλι.
Πέρασε μήνας και πλέον απο την πιο πάνω αλλαγή και όπως είχα υποσχεθεί επανέρχομαι για να γράψω τις εντυπώσεις μου που είναι θετικότατες.
https://i1001.photobucket.com/albums/af131/asamaro/DSC00043-.jpghttps://i1001.photobucket.com/albums/af131/asamaro/DSC00084-.jpg
Βέβαια συμφωνώ, ότι οπτικά οι 17'' ζαντες (αριστερά) ήταν ομορφότερες.
Επίσης μου έδωσε την αίσθηση ότι σε ταχύτητες άνω των 180-190 χλμ με τις παλιές διαστάσεις το αυτοκίνητο πατούσε καλύτερα.
Ομως σίγουρα το αυτοκίνητο ζωντάνεψε πολύυυυυ σε επιταχύνσεις ,η ανάρτηση συγκρητικά μοιάζει μαγικό χαλί και η κατανάλωση βενζίνης μειώθηκε.
Ειλικρινά ικανοποιούνται πλήρως τα δικά μου κριτήρια.:original:

.