PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 DCT ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ Η ECU REFLASH



Z4 DCT
28-04-11, 11:39
Ο τιτλος τα λεει ολα.....
Τι νομιζεται οτι ειναι καλυτερη αναβαθμιση για εναν twin turbo 35αρη κινητηρα?
Αν γινεται θα ηθελα οι απαντησεις να ειναι οσο το δυνατον τεκμηριωμενες (οσο ειναι δυνατον αυτο)

Jimmakos
28-04-11, 11:44
Ο τιτλος τα λεει ολα.....
Τι νομιζεται οτι ειναι καλυτερη αναβαθμιση για εναν twin turbo 35αρη κινητηρα?
Αν γινεται θα ηθελα οι απαντησεις να ειναι οσο το δυνατον τεκμηριωμενες (οσο ειναι δυνατον αυτο)

Άγραφος!
Αναβάθμιση ανα πάσα στιγμή, λιγότερα καλώδια, αποφεύγεις το "μαχαίρωμα" της μαμά πλεξούδας!

Stathis
28-04-11, 11:45
ρε γιαννακη γιατι ψαχνεσαι, κουραζεσαι και ξοδευεσαι ενω υπαρχουν δοκιμασμενες και αξιοπιστες λυσεις?

Z4 DCT
28-04-11, 11:48
ρε γιαννακη γιατι ψαχνεσαι, κουραζεσαι και ξοδευεσαι ενω υπαρχουν δοκιμασμενες και αξιοπιστες λυσεις?

Εχω ''μπλοκαρει'' με το τι ειναι δοκιμασμενο και τι οχι....

Σιγουρα θα δωσω αλλη μια ευκαιρια στο procede, αλλα ειναι και η τελικη αν δεν πανε ολα ρολοι.....απλα θελω να δω το επομενο βημα....thumb

Stathis
28-04-11, 11:51
σου απαντησα με π.μ.
αυτοι που σου προτεινα ειναι κατ' εμε γκαραντι 100%...
και σε αποτελεσμα και σε καλυψη...;)

Kostas_1
28-04-11, 11:51
Να το αφησεις ησυχο διοτι (τεκμηριωση δεν ζητησες?:):

- Ειναι ικανοποιητικά έως πολυ γρηγορο και δεν χρειαζεται υπερβολες, εκτος αν εισαι καριεριστας κοντρερ (που δεν εισαι)

- Με τις βελτιωσεις αυτες ρισκαρεις για προκληση βλαβων

- Γινεσαι επιρρεπής σε ατυχηματα

- Μπαινεις και σε αλλα εξοδα μετα (αφου αλλαζεις τα χαρακτηριστικα του αυτοκινητου) με αμφιβολα αποτελεσματα

- Δεν κερδιζεις τπτ παρα μονο μια εφημερη ευχαριστηση. Αντιθετα χανεις λεφτα και αξια μεταπώλησης.

Σε τελευταια αναλυση αν θες πιο γρηγορο πουλα το και παρε μια CS ή μια 997 και μετα απο 6 μηνες το ξαναπουλας και πας για GT2, aston ή ξερω γω τι αλλο θες...

Ptboul
28-04-11, 11:55
Γιάννη, αν και είμαι ο πλέον άσχετος να απαντήσω, από τα συμφραζόμενα και την μέχρι τώρα κρίση που μπορώ να έχω επί του θέματος, η λύση του Εcu reprogramming, remapping - όπως θες πες το, μου κάνει πιο σωστή, ποιοτική και αξιόπιστη (προφανώς και ακριβή) σε σχέση με τον άγραφο που μπορεί να δημιουργήσει conflicts στην διαχείριση του κινητήρα κ μάλιστα σε τόσο καινούριο και αδοκίμαστο αυτοκίνητο :wassat:

Stathis
28-04-11, 12:00
σωστος ο κωστας, αλλα ο γιαννης αν θυμαμαι καλα δεν ειχε σκοπο να μπει σε μεγαλες μετατροπες και περιπετειες.
ηθελε ενα προγραμματακι να παρει το αυτοκινητο κατι παραπανω απο μαμα...
εως εκει δεν θα διαφωνουσα.

αν θελει να το παει μακρια, οντως ενα κεϊμαν ή ενα 997 2ς θα ηταν αλλη εμπειρια...

S8N
28-04-11, 12:00
Γιάννη, δεν είμαι προγραμματιστής αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις με παράλληλο αυτά που μπορείς να καταφέρεις με reflash. Ο παράλληλος απλώς 'ξεγελάει' τον εγκέφαλο παραποιώντας τα δεδομένα κάποιων αισθητήρων. Ο εργοστασιακός εγκέφαλος έχει ένα σωρό χάρτες (συμπ. και χαρτών ασφαλείας) για καλύψει κάθε πιθανή περίπτωση. Ένας σωστός προγραμματιστής που σέβεται τον πελάτη του και έχει κάνει κάποιο στοιχειώδες R&D θα τροποποιήσει αυτούς τους χάρτες συνυπολογίζοντας τον συντελεστή ασφαλείας και τις προδιαγραφές ΟΛΩΝ και όχι κάποιων εξαρτημάτων.

Ο άγραφος δεν είναι γι' αυτά τ' αυτοκίνητα. Κοστίζει μια περιουσία, καταργεί dsc/immobiliser και απαιτεί χρόνο και γνώσεις που δε νομίζω να υπάρχουν σε Έλληνα βελτιωτή όσον αφορά τον κινητήρα σου. Αν είχες dragsterάδικο Evo και λεγόσουν Χατζάρας, ναι. Επειδή όμως είσαι ο Γιάννης και έχεις ένα πολιτισμένο σπορ βόλτας, ούτε για πλάκα. Άσε που ο Ν54 δεν είναι 4G63.

Στη θέση σου πάντως δε θα έκανα ούτε reflash.

S8N
28-04-11, 12:02
Με πρόλαβαν άλλοι. Άκου τον Sharky και δε θα χάσεις!

Thomelef
28-04-11, 12:24
για το procede δεν κάνουν όλοι λόγο πως είναι πολύ καλό???πάντως εγώ δεν θα είμουν
κατά μιάς επέμβασης σε έναν τέτοιο κινητήρα, μιάς και τα ωφέλη είναι αρκετά συγκριτικά
με το κόστος, και με συνετά βήματα μπορεί να κάνει κάποιος το αμάξι αρκετά πιο γρήγορο.
ότι και να γίνει όμως, θεωρώ πως σε αυτά τα αμάξια ένα μπλοκέ είναι το Α και το Ω, μιάς
και η ιπποδύναμη είναι τελείως άχρηστη όταν δεν μπορείς να ευχαριστηθείς ένα πισωκίνητο
όπως πρέπει...για μένα η καλύτερη λύση θα ήταν ένα 35άρι, με καμμιά 400 - 420 άλογα,
με μπλοκέ, και καλή ανάρτηση...μιλάμε για το τέλειο αμάξι...τα υπόλοιπα είναι μπούρδες
και ιστορίες για αγρίους χωρίς νόημα...

Karizma Z4
28-04-11, 12:38
Γιαννη πιστευω την απαντηση την εχεις παρει απο τον Νικο(M3EST) ο οποιος ειναι γνωστης και τα εχει δοκιμασει και τα δυο στο αυτοκινητο του.

Ενα reflash της αρεσκειας σου θα σου λυσει ολα τα προβληματα πιστευω!!!

Οσο για το αν αξιζει να επεμβεις σε ενα τετοιο μοτερ πιστευω πως το κερδος και το value for money γι αυτο που τελικα παιρνεις ειναι παρα πολυ μεγαλο.

Κανε την ερευνα σου και απλα επελεξε το καλυτερο thumb

KOSTADAS
28-04-11, 12:57
μιας και εχω περασει και απο τα 2 σταδια βελτιωσης εχω μεινει ευχαριστημενος μονο με το reflash!!ο παραλληλος για μενα ειναι για να παιζεις playstation στο αμαξι σου και να το παιζεις βελτιωτης στην πλατφορμα που εχεις ο αγορασει απο τον εκαστοτε προγραμματιστη!!εχει περασει τις παραμετρους του εκει δινοντας σου την δυνατοτητα να αλλαζεις χαρτογραφιση και τις παραμετρους στα κουτακια που δινει αλλοτε προς τα πανω και αλλοτε προς τα κατω και εχει ο θεος!αν και manual που ειμαι οταν ειχα παραλληλο ποτε δεν σταματησαν τα λαμπακια και τα safe mode με αποτελεσμα να χαλιεμαι ψυχολογικα!!εγω που ειμαι ασχετος απο αυτα δεν ηθελα να μαθω να βαζω χερι σε αυτο το πραγμα και εμπιστευτικα το αμαξι σε εναν επαγγελματια για reflash!!εξαλου εχουμε αυτον το εγκεφαλο κοσμιμα MSD80-81 και βαζουμε παραλληλο να τον ξεγελαει?μολις εμαθα περισοτερα πραγματα για τον εγκεφαλο που φοραμε και το τη δυνατοτητες εχει εχασα την μπαλα!!!
πανω απο ολα να κοιταξεις την αξιοπιστια σε αυτο που θα βαλεις ειτε reflash ειτε παραλληλο και οχι τα νουμερα.....

Thomelef
28-04-11, 13:01
δλδ το vishnu πίπες???

Monsta
28-04-11, 13:11
Μα μέχρι πρότεινος είχες στην υπογραφή σου κάτι για προγράμματα, για σκάστρες, για μπλοκέ....και δε συμμαζεύεται.

Τι έγινε ξαφνικά και πάτησες delete??? Φτου κι απ την αρχή??

Άκου τον Sharky που στα κανε λανιά, μια χαρά γΛήγοΛο είναι τ αμαξάκι!!!

Z4 DCT
28-04-11, 13:27
Μα μέχρι πρότεινος είχες στην υπογραφή σου κάτι για προγράμματα, για σκάστρες, για μπλοκέ....και δε συμμαζεύεται.

Τι έγινε ξαφνικά και πάτησες delete??? Φτου κι απ την αρχή??

Άκου τον Sharky που στα κανε λανιά, μια χαρά γΛήγοΛο είναι τ αμαξάκι!!!

-Οι σκαστρες μπηκαν και βγηκαν για να δουμε τι εφταιγε...
-Το διαφορικο ειναι μια επιλογη που θα μπει οταν γινουν και αλλα πραγματα...
-Το προγραμμα οπως διαβασες ειχε θεματα και ειναι υπο ερευνα..


Η σκεψη του Κωστα (sharky) ειναι αρκετα σοφη, αλλα και αυτο που εγω θελω να κανω ειναι αρκετα safe.....μιλαμε για 1 stage και μονο για αυτο..thumb

Monsta
28-04-11, 13:29
-Οι σκαστρες μπηκαν και βγηκαν για να δουμε τι εφταιγε...
-Το διαφορικο ειναι μια επιλογη που θα μπει οταν γινουν και αλλα πραγματα...
-Το προγραμμα οπως διαβασες ειχε θεματα και ειναι υπο ερευνα..


Η σκεψη του Κωστα (sharky) ειναι αρκετα σοφη, αλλα και αυτο που εγω θελω να κανω ειναι αρκετα safe.....μιλαμε για 1 stage και μονο για αυτο..thumb


Ωχ δε τα ξερα....sorry.

Thomelef
28-04-11, 13:32
γιάννη...βάλε μπλοκέ να γουστάρεις...μόνο μπάντες θα κάνεις, και θα χαμογελάς σαν
χαζός όλη την ώρα...είδη το αμάξι έχει όση δύναμη χρειάζεται για να το ευχαριστηθείς.
μόλις το μάθεις με αυτά τα άλογα, τότε δώστου ντουμάνι να πάρει και άλλο τα πάνω
του...δεν μπορείς να φανταστείς πόσο διαφορετικό θα είναι το αμάξι με ένα σωστό
διαφορικό...

Dim135
28-04-11, 14:14
γιαννη πρεπει να κανεις ενα custom προγραμα εδω ειτε με reflash ειτε με παραλληλο. εγω εχω παραλληλο αλλα το ρυθμισαμε εδω οποτε δεν ειχα τετοια θεματα

stef
28-04-11, 14:20
δεν μπορείς να φανταστείς πόσο διαφορετικό θα είναι το αμάξι με ένα σωστό
διαφορικό...

Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!!!
Έτσι ακριβώς ειναι! thumb

Z4 DCT
19-05-11, 10:15
Tελικα η επιλογη εγινε και εγινε και η τοποθετηση....
Το procede βγηκε και πηρε τον δρομο του και επιλεχθηκε αλλο.....
Μπηκε το reflash προγραμμα απο την ess, το πρωτο σταδιο,το οποιο ειναι 48 κιλα ροπη και 355 στροφαλο
Σε δυναμομετρησεις που το πουλα ο ess και εχει στο σαιτ του ειναι δυναμομετρημενο στα 323 τροχο με μαμα ιντερκουλερ..
Η τοποθετηση και η αγορα εγινε απο την speed&style,και σε αυτο το θεμα να πω ενα ευχαριστω στον Νικο για ολη την υποστηριξη και την βοηθεια του που αν και με πυρετο δεν το εβαζε κατω....
Η ολη διαδικασια δειχνει ευκιλη αν και θελει μια καποια εξοικιωση με τα ηλεκτρονικα μπλιμπλικια για να γινει, και ειναι και χρονοβορα, απο την αποψη οτι, τραβας το προγραμμα με το μηχανημα που στου στελνει, του το στελνεις με μειλ, και μεσα σε ενα 2ωρο σου στελνει τις αναβαθμισεις, stage1 & stage2...(το οποιο ειναι στα 390ps)
Στα του προκειμενου......στο δρομο...
Το αμαξι δειχνει γεματο παντου, ειδικα ψηλα ειναι αρκετα δυνατο και γρηγορο, εχει αμεση αποκριση στο γκαζι και δειχνει να εχει παρει ερκετα αλογα
Το μονο που παρατηρισα ειναι οτι χανει αποδοση στα συνεχομενα πατηματα λογο ιντερκουλερ....
Να μην ξεχασω να αναφερω οτι εγινα και δοκιμες στο δρομο με μαμα Ζ και ειδαμε διαφορες.....αλλα αυτα θα τα γραψει αλλος...:original::original:

Εγω εχω πεσει με τα μουτρα στην μελετη του manual απο το ηλεκτρονικο μπλιμπλικι, γιατι ενω ειπα στο Νικο να το κρατησει και θα περναω να ρυθμισω απο κει αν ειναι κατι φοβαμαι οτι θα του τα κανω ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ καθε λιγο και λιγακι, ''βαλε μου το ενα, σημερα βαλε μου το 2 αυριο ξανα το 1'' οποτε θα κατσω να το μαθω.....:thumbsup:
Νικο ευχαριστω πολυ για ολα.....υποστηριξη, αγορα,τοποθετηση, καφεδες!!!!!

gnx
19-05-11, 10:18
Αυτός ο γόης στη φωτό δέ σας μοιάζει με τον Αλεξανδράκη;:th_Laie_67-1:

Monsta
19-05-11, 10:26
Μπράβο Γιάννη. Χαίρομαι που βρήκες άκρη.



ΥΓ: Προσέξατε ότι το παντελόνι του Νίκου 'ακουμπάει' το προφυλακτήρα του Γιάννη??? :hystericalbs1::hystericalbs1: Θες να μας πεις Γιάννη, πόσα χέρια αλοιφές πέρασες το αμάξι όταν πήγες σπίτι??? LoL !!!!!! :hystericalbs1:



ΥΓ2: Πάνω απ όλα όμως μπράβο στο Νικόλα που μετά από τόοοοοσα χρόνια παρουσίας στο χώρο, παραμένει ο ίδιος σοβαρός επαγγελματίας που ξέραμε από τα παλιά. thumb

Panos 316T
19-05-11, 10:30
με γειές Γιάννη,:warriorsmiley:
έχεις σκοπό να κάνεις καμιά δυναμομέτρηση;

υγ:αυτό το μεσαίο καθισματάκι στις φώτο μου γυάλισε:tt1:

Z4 DCT
19-05-11, 10:32
Μπράβο Γιάννη. Χαίρομαι που βρήκες άκρη.



ΥΓ: Προσέξατε ότι το παντελόνι του Νίκου 'ακουμπάει' το προφυλακτήρα του Γιάννη??? :hystericalbs1::hystericalbs1: Θες να μας πεις Γιάννη, πόσα χέρια αλοιφές πέρασες το αμάξι όταν πήγες σπίτι??? LoL !!!!!! :hystericalbs1:



ΥΓ2: Πάνω απ όλα όμως μπράβο στο Νικόλα που μετά από τόοοοοσα χρόνια παρουσίας στο χώρο, παραμένει ο ίδιος σοβαρός επαγγελματίας που ξέραμε από τα παλιά. thumb


ετοιμασου να κερωσεις.....εκει που ακουμπαγε δε γλιστραει το νερο πλεον....

yodas
19-05-11, 10:33
βλέπω και κάτι ωραία καθισματάκια σε μια photo...το νέο μπάξιμο του Γιάννη;

Vasilis
19-05-11, 10:35
Γιαννακο...

καλοριζικο...καλοταξιδο ,με συνεση!

καλως ηρθess στο Κλαμπ!

αντε κ καλες βολτess!!!

Monsta
19-05-11, 11:04
ετοιμασου να κερωσεις.....εκει που ακουμπαγε δε γλιστραει το νερο πλεον....

Ωχ! :shok: :shok:

stef
27-10-15, 08:35
Πολύ καλά λόγια έχουν ακουστεί για την Ace Motorsport του Δημητριάδη τόσο από τον karizma αλλά και γενικά. Το remap από ότι καταλαβαίνω είναι πιο αξιόπιστο απο τον παράλληλο σε Ν54, σωστά;

Harisp
27-10-15, 11:07
Πολύ καλά λόγια έχουν ακουστεί για την Ace Motorsport του Δημητριάδη τόσο από τον karizma αλλά και γενικά. Το remap από ότι καταλαβαίνω είναι πιο αξιόπιστο απο τον παράλληλο σε Ν54, σωστά;

Kαι τα δύο είναι το ίδιο αξιόπιστα.
Απλά το ένα είναι φτιαγμένο για το αμάξι σου, το άλλο είναι κονσέρβα.

mark e92
27-10-15, 11:08
Πολύ καλά λόγια έχουν ακουστεί για την Ace Motorsport του Δημητριάδη τόσο από τον karizma αλλά και γενικά. Το remap από ότι καταλαβαίνω είναι πιο αξιόπιστο απο τον παράλληλο σε Ν54, σωστά;
Καλύτερο το remap και με καλύτερα αποτελέσματα και οικονομικοτερο.

stef
27-10-15, 11:17
Eίχες επαναπρογραμματίσει εσύ το δικό σου;

stef
27-10-15, 11:23
Kαι τα δύο είναι το ίδιο αξιόπιστα.

Απλά το ένα είναι φτιαγμένο για το αμάξι σου, το άλλο είναι κονσέρβα.


Βλέπω όμως το παράλληλο με άπειρα προβλήματα εδώ μέσα!
Safe mode, check engine κλπ

Harisp
27-10-15, 12:06
Εγώ πιστεύω ότι δεν είχε τους σωστούς χάρτες-παραμετροποίηση.
Υπάρχουν παιδιά με παράλληλο εδώ και 5-6-7 χρόνια και το αμάξι δεν έχει κάνει κιχ.

stef
27-10-15, 12:16
Μεταξύ της κονσέρβας (παράλληλος) & του custom (remap) 100% το remap έχει σωστότερη παραμετροποίηση

Harisp
27-10-15, 12:42
Ναι αλλά για να χρησιμοποιούν η hartge, η schnitzer και άλλες εταιρείες παράλληλα εγκεφαλάκια, σημαίνει ότι είναι αξιόπιστη λύση.
Η πιο δυνατή λύση όμως σίγουρα δεν είναι αφού όταν το πρόγραμμα είναι φτιαγμένο πάνω σε ένα αμάξι, μπορείς να πάρεις μέχρι και το τελευταίο άλογο που μπορεί να βγάλει με ασφάλεια.

stef
27-10-15, 13:39
Για αξιόπιστο μιλάω όχι για αυτό που θα βγάλει τα περισσότερα άλογα.

vagmag
28-10-15, 05:55
Το remap , μπορει να πετυχαίνει μέγιστα αποτελέσματα , αλλα η αξιοπιστία συνδέεται με τις γνώσεις του προγραμματιστή , τοςο να πειράξει καποιες παραμέτρους , χάρτες κλπ , όσο κ να σεβαστεί ή ακομα κ να βάλει δικλείδες ασφαλείας .
Υπαρχει κ ρεμαπ κονσέρβα . Έτοιμες ρυθμίσεις που μπαίνουν ίδιες μεσα στον υπάρχον εγκέφαλο .
Υπαρχει κ ρεμαπ, οχι πάνω στο αυτοκινητο , ή σε δυναμομετρο , ή σε δρομο , αλλα διαβάζεις το δικο σου προγραμμα , το στέλνεις σε εταίρες τύπου evolve , br-performance κλπ, κ σου παράμετρο ποιους σύμφωνα με τα στοιχεία που διαβάζουν απο τα δεδομένα που εχει ο εγκέφαλος .
Ο παράλληλος ειναι έτοιμο προγραμμα ή συγκεκριμένες εντολές , που η άποψη που μου εχει δημιουργηθεί ειναι οτι "κοροϊδεύει ", παρακάμπτει κατα καποιο τροπο τον εγκέφαλο κ μαζι με αυτόν κ καποιες δικλείδες ασφαλείας .
Το ρεμαπ κονσέρβα, το ρεμαπ τύπου br , αλλα κ ο παράλληλος δεν μπορούν να κανουν fine tuning , μιας κ αυτο γινεται μονο στο δρομο , λαμβάνοντας υπόψην κ θερμοκρασίας περιβάλλοντος , όπου συνήθως λειτουργεί το αυτοκινητο .

Αν πας για ρεμαπ , να μιλήσεις με ευχαριστημένους πελάτες που φοράνε ιδιο μοτέρ κ μετα να προχωρήσεις . Η εμπειρία στα μοτέρ της BMW , αποκτάται τα τελευταία χρονια που ειναι τουρμπάτα κ ενα ρεμαπ μπορει να φέρει μεγάλες αυξήσεις σε ροπή κ ίππους αλλα κ να δημιουργήσει κ προβλήματα αν δεν υπαρχει γνώση . Στο παρελθόν με τα ατμοσφαιρικά μοτέρ , το ρεμαπ ηταν απο ανούσιο ,μέχρι κ μη αντιληπτό , κ ισως με αμφίβολα αποτελέσματα . Σε αλλες μάρκες τύπου Subaru , Mitsubishi , vw group κλπ υπαρχει πιο μεγάλη εμπειρία . Ρωτά κ εκει γνώμες .

stef
28-10-15, 08:57
Σε ευχαριστω πάρα πολύ για την πληροφόρηση.
Έχουμε καταλήξει στην λύση τιυ remap, ύστερα από χτεσινή κουβέντα με άνθρωπο που έχει δοκιμάσει στο δικό του μοτέρ.
Να υπενθυμίσω ότι ζητούμενο μέσω του remap στην περίπτωσή μας είναι η αξιοπιστία και όχι τα μέγιστα νούμερα...
Θέλουμε 350-370 άλογα με remap/ akrapovic/ downpipes & wagner intercooler ή κάποια άλλη μάρκα

mark e92
28-10-15, 13:18
Σε ευχαριστω πάρα πολύ για την πληροφόρηση.
Έχουμε καταλήξει στην λύση τιυ remap, ύστερα από χτεσινή κουβέντα με άνθρωπο που έχει δοκιμάσει στο δικό του μοτέρ.
Να υπενθυμίσω ότι ζητούμενο μέσω του remap στην περίπτωσή μας είναι η αξιοπιστία και όχι τα μέγιστα νούμερα...
Θέλουμε 350-370 άλογα με remap/ akrapovic/ downpipes & wagner intercooler ή κάποια άλλη μάρκα

Mε όλα αυτά που λες πάει πάνω απο 400 .

Εγω είχα remap στα 20000 χλμ , μέχρι τα 80000 που το έδωσα δεν είχε το παραμικρο πρόβλημα .

stef
28-10-15, 13:32
Δεν θέλουμε επιθετικό πρόγραμμα!
Τι πρόγραμμα φόραγες;

Spiros335i
28-10-15, 18:12
Καλησπερα!
Υπαρχει και η ESS που φοραω εγω χωρις κανενα θεμα
Κονσερβα μεν αλλα απο τις καλες!

VanVIC
28-10-15, 18:37
Καλησπερα!
Υπαρχει και η ESS που φοραω εγω χωρις κανενα θεμα
Κονσερβα μεν αλλα απο τις καλες!

Κι ο Ζ4DCT το φορούσε (στο Ζ4 που είχε) αυτό το re-flash της ESS και δήλωνε πολύ ευχαριστημένος.
Αν θυμάμαι σωστά, η απόδοση ήταν γύρω στα 400.

stef
28-10-15, 21:02
Καλησπερα!
Υπαρχει και η ESS που φοραω εγω χωρις κανενα θεμα
Κονσερβα μεν αλλα απο τις καλες!

Παράλληλος ή κονσέρβα remap?

Spiros335i
28-10-15, 22:37
Κονσερβα remap
Ειναι και ασφαλες,δεν θα εχεις θεμα!
Αν θελεις παραπανω πληροφοριες εδω ειμαι!

stef
28-10-15, 22:52
Ευχαριστώ πολύ!
Σαφώς εαν αποφασιστεί κάτι θα σε ξαναενοχλήσω

jannisa
29-10-15, 09:11
Σε ευχαριστω πάρα πολύ για την πληροφόρηση.
Έχουμε καταλήξει στην λύση τιυ remap, ύστερα από χτεσινή κουβέντα με άνθρωπο που έχει δοκιμάσει στο δικό του μοτέρ.
Να υπενθυμίσω ότι ζητούμενο μέσω του remap στην περίπτωσή μας είναι η αξιοπιστία και όχι τα μέγιστα νούμερα...
Θέλουμε 350-370 άλογα με remap/ akrapovic/ downpipes & wagner intercooler ή κάποια άλλη μάρκα

Για τα αλογα αυτα ειναι και overkill τα περιφερειακα που σκεφτεστε, μονο το προγραμμα και ειστε οκ παντως. Το wagner καλυτερα να το αποφυγετε γιατι ειναι γουρουνι και θα εχετε λιγο λαγκ σε σχεση με αλλα δοκιμασμενα. Προσωπικα θα πηγαινα σε ess, ενα ιντερκουλερ οχι οσο μεγαλο ειναι το βαγκνερ και μονο downpipes, η μαμα εξατμιση εχει μια ξεραϊλα που χανεται με ολες τις aftermarket και αλλαζοντας dp εχεις πολυ αρμονικο συνολο.

stef
29-10-15, 09:27
Άρα ένα καλό remap (ace motorsports/ess ή κάτι άλλο καλό) downpipes, μαμά εξάτμιση & τι intercooler? Oil cooler 2o θα χρειαστεί;

jannisa
29-10-15, 11:41
Αν ειναι αισθητα φθηνοτερο προτιμησε ess, το σαπορτ του ειναι κορυφαιο και αχρειαστο, μονο αν κανετε κανενα εργοστασιακο update.
Δοκιμαστε το σκετο και σου ξαναλεω στα αλογα που θελετε δε χρειαζεται κατι αλλο, εκτος αν κανετε συνεχως ανοιγματα οποτε το ιντερκουλερ θα δωσει σταθεροτητα στη θερμοκρασια εισαγωγης.
Downpipes και για τον ηχο, αγριευει ωραια και φυσικα για λειτουργικους λογους αν το πλακωνετε συστηματικα, σκεψου οτι το ess δουλευει με ακριβως την ιδια πιεση και αβανς και στους 2 χαρτες (11 και 14psi) ειτε εχεις καταλυτες ειτε οχι.
Εξατμιση μονο για το τετραμπουκο στο ματι θα εβαζα, η μαμα μου αρεσει πιο πολυ (ή απλα αρχιζω και γερναω).
Oil cooler μη βαλετε γιατι αλλαζει η πιεση στο κυκλωμα λογω αναγκαστικα μεγαλυτερης ποσοτητας λαδιου και διαδρομης, με αυτο οι θερμοκρασιες θα ειναι 105 αντι για 120, αλλα πιστευω οτι υπαρχει λογος που λειτουργει ο ν54 τοσο θερμα λογω αμεσου ψεκασμου οποτε δε θα το τολμουσα, ο γερμανος πρεπει να ξερει καλυτερα επ αυτου.
Για θερμοκρασιες παντως σε πλακωματα αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι ενα πακετο με φανα 850 βατ και προσθετο ψυγειο νερου, μπηκε και στο 1Μ.
Μη βαλετε oil catch can, αλλαζει παλι περιεργα η υποπιεση των αναθυμιασεων, αν αλλαζατε τουρμπινες μονο θα αξιζε.

Προγραμμα και τπτ αλλο για μενα αρχικα, στην πορεια το ξαναβλεπετε.

jannisa
29-10-15, 11:47
Ουπς, ιντερκουλερ εχω καιρο να δω ποιες μαρκες παιζουν τωρα, παντως να ειναι μικροτερο απ το βαγκνερ και κατα προτιμηση tall ή step design, οχι απλα υπερκυβισμενο, stett εχω εγω και ειναι καλο, τα helix αν θυμαμαι ηταν ακομα καλυτερα, τεσπα ο,τι βρειτε και σε καλη τιμη, δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη και downpipes παλι εχει μερικες οικονομικες λυσεις, δε χρειαζεται κατι εξεζητημενο.

mark e92
29-10-15, 11:59
Μόνο με πρόγραμμα τπτ άλλο.
Ούτε φασαρία από εξάτμιση ούτε fmic θα χρειαστείς.
Αν δεν το θέλει για κόντρες.

Μην ξεχάσεις και ένα bmc μέσα στο φιλτροκουτι

stef
29-10-15, 12:47
Όχι βέβαια , σαφώς και δεν το θελει για κόντρες!!!
Απλά θέλει άλλο ηχο και γι αυτό σκέφτηκα akrapovic downpipes & τελικό!!!

Γιωτης 335i
29-10-15, 23:25
JB4 G5 παραλληλο, catless downpipe και τελος !