PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περί ζημιών σε σπίτι



Jimmakos
27-04-11, 01:57
Εδώ και ενα μηνα νοικιάζω. Όλα καλά όλα ωραία....

Αλλά έχουν αρχίσει πολλά προβλήματα στο σπίτι, σωληνώσεις χαλάνε και γέμισε η κουζίνα νερά αποχετεύσης λες και έχω τον αχόρταγο σπίτι μου, σήμερα πήγε η μάνα μου να ξαπλώσει με φωνάζει και βλέπω νερά απο το ταβάνι...

Αποτέλεσμα: σπασμένο ρακόρ εισαγωγής στον θερμοσίφωνα! που φτιάχνεται με αντικατάσταση θερμοσίφωνα! γιατί είναι ακριβώς στην ένωση!

Η ζημιά σε ρούχα και πράγματα? κανα 3χίλιαρο!

Και ρωτάω επειδή το μόνο που ξέρουν είναι να ζητάνε το ενοίκιο εγώ τι πρέπει να κάνω? Φυσικά και δεν θέλω να πληρώσω για ζημιές που δεν φταίω!

halkida116mpack
27-04-11, 04:49
επειδη εχεις ενα μηνα μεσα και οι ζημιες ειναι απο τον καιρο τοτε ο σπιτονοικοκυρης οφειλει να τα επισκευασει...μην περιμενεις και αποζημιωση για τα ρουχα ομως...αν οχι φηγε και πηγαινε σε αλλο πιο καινουριο σπιτι

Kostas_1
27-04-11, 07:58
Δες το συμβολαιο σου, τι γραφει. Αν λεει οτι το νοικιαζεις "ως έχει, χωρις αξιωσεις κλπ κλπ" τη πατησες

Samaro
27-04-11, 08:15
Κάθε ζημιά του σπιτιού, που δεν οφείλεται στην κακή χρήση του ενοικιαστή, είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη, να την επισκευάσει με δικά του έξοδα.
Αυτο είναι ανεξάρτητο απο το χρονικό διάστημα που νοικιάσαμε το σπίτι/διαμέρισμα.
Σκέπτομαι μάλιστα ότι, ίσως, ο ιδιοκτήτης έχει και ένα μερίδιο ευθύνης (και αποζημίωσης) για τη ζημιά στα ρούχα, αφού το γεγονός ότι οι ζημιές προκλήθηκαν σε τόσο μικρό διάστημα σημαίνει ότι δεν παρέδωσε το σπίτι σε καλή κατάσταση όπως όφειλε.
Καλά θα ήταν να είχαμε και τη γνώμη κάποιου φίλου δικηγόρου.

paganis
27-04-11, 08:27
στην θεση σου, θα ζητουσα τους επομενους μηνες να μην καταβαλω ενοικιο, ως αποζημιωση των πραγματων που χαλασαν! το ξερω πως ειναι δυσκολο να το δεχθει(ειναι πολλα τα λεφτα)...αλλα συζητησε το πρωτα μαζι του..και ισως καταληξετε σε ενα ποσο συμβιβασμου...

Jimmakos
27-04-11, 10:50
Την πατήσαμε.... Το συμβόλαιο λέει πως η ευθύνη για ζημιές-επισκευές όπως για θερμοσίφωνα, τέντες, απορροφητήρες και λοιπούς συγγενείς είναι δική μου ευθύνη!
Επίσης λέει πως το παρέλαβα αφού το εξέτασα και το βρήκα της αρεσκείας μου και ήταν εντάξει κλπ!

Εγώ δεν είπα να μου πληρώσει τα ρούχα και τα πράγματα που καταστράφηκαν! Αλλά δεν το βρίσκω λογικό εφόσον όταν έκλεισα το διαμέρισμα όλα δούλεψαν ρολόι και σε 1.5 μήνα τα υδραυλικά έγιναν μπάχαλο! Γιατί δεν είναι μόνο ο θερμοσίφωνας, οκ φυσιολογική φθορά τυχαίνει σε όλους αυτό! Είναι και η κουζίνα, είναι και τα σιφόνια είναι πολλά! Άμα είναι κάθε μήνα να σκάω το νοίκι και άλλο ένα νοίκι να διορθώνω ζημιές που δεν έχω κάνει εγώ δεν κάνουμε δουλειά!

Kostas_1
27-04-11, 11:10
προσπαθησε να το συζητησεις μαζι με τον ιδιοκτητη με ηπια συζητηση.

Επισης εχει σημασια και το τι νοικι πληρωνεις σε σχεση με την περιοχη και το σπιτι. Αν πχ ειναι πολυ χαμηλο νοικι δυσκολα θα το πετυχεις. Αν παλι εισαι ψηλα ή κανονικα, τοτε εχεις ελπιδες.

stavr
27-04-11, 11:37
Την πατήσαμε.... Το συμβόλαιο λέει πως η ευθύνη για ζημιές-επισκευές όπως για θερμοσίφωνα, τέντες, απορροφητήρες και λοιπούς συγγενείς είναι δική μου ευθύνη!
Επίσης λέει πως το παρέλαβα αφού το εξέτασα και το βρήκα της αρεσκείας μου και ήταν εντάξει κλπ!

Εγώ δεν είπα να μου πληρώσει τα ρούχα και τα πράγματα που καταστράφηκαν! Αλλά δεν το βρίσκω λογικό εφόσον όταν έκλεισα το διαμέρισμα όλα δούλεψαν ρολόι και σε 1.5 μήνα τα υδραυλικά έγιναν μπάχαλο! Γιατί δεν είναι μόνο ο θερμοσίφωνας, οκ φυσιολογική φθορά τυχαίνει σε όλους αυτό! Είναι και η κουζίνα, είναι και τα σιφόνια είναι πολλά! Άμα είναι κάθε μήνα να σκάω το νοίκι και άλλο ένα νοίκι να διορθώνω ζημιές που δεν έχω κάνει εγώ δεν κάνουμε δουλειά!

κοιτα να δεις φιλε Δημητρη, απο τη στιγμη που προκειται για φυσιολογικη φθορα και οχι για ζημια που εγινε απο σενα, πχ εσπασες ενα νυπτηρα γιατι κατι σου πεσε η ποτισαν τα ντουλαπια σου νερο λογω του οτι ξεχασες μια βρυση ανοιχτη κτλ....... θα πρεπει να σε καλυψει ο ιδιοκτητης. Οσοι ενοικιαζουν σπιτια δεν σημαινει οτι οι ενοικιαστες τους ειναι υποχρεωμενοι να τους καλυπτουν οοοολες τις ζημιες!!! Αν πχ λογω κακης κατασκευης αρχιζουν και σηκωνονται τα πλακακια στο σπιτι ενω εσυ το ενοικιαζεις ....θα σε βαλει να φτιαξεις το πατωμα??? Δεν νομιζω να περιμενει ο καθε ιδιοκτητης να πληρωνει ο ενοικιαστης τετοιου ειδους ζημιες. Εκτος βεβαια κι αν ειναι μακακας!!! Οτι κι αν κανεις παντως ξεκινα με το μαλακο και σιγουρα κατι θα βγαλεις.....παντως γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να τα φτιαξει ο ιδιοκτητης.

Jimmakos
27-04-11, 12:45
Ακριβώς Σταύρο αυτό λέω και εγώ.....

Θα πάω να το συζητήσω μαζί τους ήπια δεν χρειάζονται τσαμπουκάδες.......

sharky οκ το νοίκι δεν θα το έλεγα και άνετο για την εποχή αλλά οκ είναι σχετικά μεγάλο σπίτι οπότε παραβλέπεται....

Nino
27-04-11, 13:02
οι ενοικιαστες εχουν και δικαιωματα και υποχρεωσεις συνηθως τα περισσοτερα ξεκαθαριζουν απο το συμβολαιο και παντα με καλη θεληση η χρυση τομη βρισκεται...
Γενικα αυτο που ισχυει ειναι οτι ειναι μεσα στο σπιτι εκτος τα υδραυλικα και χαλασει το κοστος ειναι του ενοικιαστη, οτι ειναι εκτος σπιτιου(μαζι και ηλεκτροβανες) ειναι του ιδιοκτητη.
Ηρεμα και καλα συνηθως βρισκεται η ακρη,συμβουλες του τυπου φυγε νοικιασε αλλο ενω εχεις υπογραψει συμβολαιο (δυο τριων ετων),μην τις παιρνεις και πολυ αψηφιστα και να συμβουλευτεις δικηγορο για τετοια περιπτωση,διοτι μπορει να βρεθεις σε δυσαρεστες καταστασεις.

Jimmakos
27-04-11, 13:11
Νίνο δυστηχώς δεν έχω κάποιον δικηγόρο...... Δεν χρειάστηκε οπότε........

oldcarskickass
27-04-11, 13:45
Το σπίτι τι ηλικία έχει;

Να το ασφαλίσεις το σκέφτηκες ποτέ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

Εγώ όταν νοίκιαζα το είχα ασφαλισμένο, σπίτι και περιεχόμενο, και όταν άρπαξε φωτιά η κουζίνα (λόγω μεγάλης ποσότητας αλκοόλ στο αίμα, είχα βάλει ένα λουκάνικο να ζεσταθεί αλλά έχει φλαμπέ), ο ιδιοκτήτης αποζημιώθηκε στο ακέραιο (η ζημιά δλδ επιδιορθώθηκε).

Και από ότι θυμάμαι πλήρωνα περί τα 100¤ (μπορεί και λιγότερα δε θυμάμαι) τον χρόνο.

Jimmakos
27-04-11, 14:13
Δεν το ήξερα αυτό.... Τελικά μίλησα με τον ιδιοκτήτη... Το πληρώνει εκείνος μου είπε... Κανα 200άρι θα πάει είπε.... Πάει για νέο θερμοσίφωνα!

Και του το είπα στα ίσια τρύπησε δηλαδή δεν μπορώ να χαλάσω τον θερμοσίφωνα απο μόνος μου στο πατάρι...

S8N
27-04-11, 14:58
1ον: Ασφάλισέ το.

2ον: Βγάζε φωτογραφίες (με την ημερομηνία να φαίνεται) από κάθε βλάβη ή ζημιά που προκύπτει. Εάν χρειαστεί, ζήτα και έκθεση από κάποιον τεχνικό.

3ον: Συζήτησε με τον ιδιοκτήτη πολιτισμένα και χρησιμοποίησε λογικά επιχειρήματα. Αν είναι φραγκοφονιάς ή στ******στής συμβουλεύσου έναν δικηγόρο, φροντίζοντας να προσκομίσεις τις αποδείξεις που έχεις.

Όταν έρθει η ώρα να φύγεις, να υπογράψετε από κοινού πως 'λύεται η μίσθωση αζημίως και για τα δυο συμβαλλόμενα μέρη'.

nik200
04-05-11, 10:47
δημητρη το σπιτι ποσων ετων ειναι???

γενικα απο οτι διαβασα μεχρι τωρα ο θερμοσιφωνας ειναι φυσικη φθορα...αλλα γενικα παντα ακομα και στην ενοικιαση να εχετε ενα φιλο πολ. μηχανικο μαζι...και οτι παραλαμβανετε να εχει ελεγχθει...μην πηγαινετε στα τυφλα...αν ειναι παλιανθρωπος ο ιδιοκτητης και εχεις παραλαβει το σπιτι τοτε ειναι υπ ευθυνη σου αν εχεις υπογραψει!!!απο κατι τετοιες λεπτομερειες μπορεις να βρεθεις μπλεγμενος!!ολα να ελεγχονται παντα..και οι ζημιες στα σπιτια ειναι πολυ δαπανηρες...πολυ προσοχη λοιπον