PDA

Επιστροφή στο Forum : S85 Blow up



Monsta
26-04-11, 18:57
Επειδή δε σπάνε μόνο οι S54...

Το θέαμα που αντίκρισα σήμερα το μεσημέρι στο συνεργείο. :shok::shok:

Jimmakos
26-04-11, 18:59
Και μετά σου λέει καινούρια αμάξια, τεχνολογία, αξιοπιστία :whistle:

Monsta
26-04-11, 19:00
...δεν είναι μόνο ένα.

gnx
26-04-11, 19:02
Ειναι Δ Υ Ο δηλαδή;

Kostas_1
26-04-11, 19:02
Ουπς, ρεε τι εγινε εκει?

EVERGET
26-04-11, 19:04
Kώστα S85 εννοείς ε?

Για πες, τι έδειξε η νεκροψία?

Monsta
26-04-11, 19:09
Ειναι Δ Υ Ο δηλαδή;

Τι δύο ρε? Εγώ μέτρησα τέσσερις.

Το ΠΙΣΤΟΝΙ είδες πως έγινε??



Ουπς, ρεε τι εγινε εκει?

Καλό το 'μπαμ' ε Κώστα??? :original:



Kώστα S85 εννοείς ε?

Για πες, τι έδειξε η νεκροψία?


Σωστά Νάσο. Μπορεί κάποιος να διορθώσει το τίτλο παρακαλώ?

bill_m3
26-04-11, 19:13
Σωστά Νάσο. Μπορεί κάποιος να διορθώσει το τίτλο παρακαλώ?

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

stefm5
26-04-11, 19:16
πωπω...βιασμένο μοτέρ

Thomelef
26-04-11, 19:20
τρελό το μπούμ...και τρελή τύχη με τέτοιες τρούπες που δεν τα πάτησε τα λάδια που έφυγαν.
τελικά πιστόνι ήταν αυτό εεε???γιατί είχα σκοπό να το ρωτήσω. μιλάμε κομμάτια έγινε...απο
τι προήλθε τέτοιο αποτέλεσμα???μήπως ο τύπος τυρούσε πιστά τις οδηγίες της αντιπροσωπείας
με τις αλλαγές λαδιών στα 20κ χιλιόμετρα???ή μήπως είναι απο αυτούς που με το που μιζάρουν
το αμάξι δεν αλλάζουν ταχύτητα κάτω απο τις 7500???

Monsta
26-04-11, 19:24
μήπως ο τύπος τυρούσε πιστά τις οδηγίες της αντιπροσωπείας
με τις αλλαγές λαδιών στα 20κ χιλιόμετρα???

ή μήπως είναι απο αυτούς που με το που μιζάρουν
το αμάξι δεν αλλάζουν ταχύτητα κάτω απο τις 7500???



Και το βραβείο κυρίες και κύριοι πηγαίνει στον αγαπητό Θωμά!!!!!!!!!! :thumbsup:

Thomelef
26-04-11, 19:38
Και το βραβείο κυρίες και κύριοι πηγαίνει στον αγαπητό Θωμά!!!!!!!!!! :thumbsup:

ωωωωωωωωωωω ευχαριστώ ευχαριστώ...ότι πρέπει για να φτιάξει το κέφι μου,
που εδώ και 3 μέρες τα νεύρα μου είναι τσατάλια, και ψάχνω αφορμή για να
αρπαχτώ με κάποιον στον δρόμο...:whistle:

m3est
26-04-11, 19:41
Μηπως να μαθαιναμε και ποσα χλμ εχει στο κοντερ το Μ5?

Leonidas_E39
26-04-11, 19:43
Θωμα τοσο καιρο φωναζεις για την συντηρηση και τις αλλαγες λαδιων στον S54 γιατι να διαφερει η συντηρηση και σε αυτου τον τυπο το μοτερ. Αμα αλλαζε λαδια καθε 20.000 χιλιομετρα τυχερος ηταν που ανοιξε μονο 4 τρυπες 44 επρεπε να ειχε ανοιξει.

Monsta
26-04-11, 19:47
Μηπως να μαθαιναμε και ποσα χλμ εχει στο κοντερ το Μ5?

Θα ρωτήσω και θα μάθω Νίκο. Πάνω στο :shok: μου διέφυγε.

Thomelef
26-04-11, 19:59
πάντως απο την δική μου εμπειρία με τον s54 που θεωρείτε υπερευαίσθητος έναντι του
s85, με σωστή συντήρηση και ανθρώπινο δούλεμα, (δλδ να το σπάσεις μετά απο καλό ζέσταμα,
να το αφήσεις να κάτσουν τα λάδια πρίν σβήσεις κτλ κτλ) δεν έχει κανένα θέμα...το δικό μου
είναι με σχεδόν 170 χιλιάδες χιλιόμετρα, και δεν κάνει κιχ...

Kostas_1
26-04-11, 20:03
τρελό το μπούμ...και τρελή τύχη με τέτοιες τρούπες που δεν τα πάτησε τα λάδια που έφυγαν.
τελικά πιστόνι ήταν αυτό εεε???γιατί είχα σκοπό να το ρωτήσω. μιλάμε κομμάτια έγινε...απο τι προήλθε τέτοιο αποτέλεσμα???

a) μήπως ο τύπος τηρούσε πιστά τις οδηγίες της αντιπροσωπείας με τις αλλαγές λαδιών στα 20κ χιλιόμετρα???
b) ή μήπως είναι απο αυτούς που με το που μιζάρουν το αμάξι δεν αλλάζουν ταχύτητα κάτω απο τις 7500???


Και το βραβείο κυρίες και κύριοι πηγαίνει στον αγαπητό Θωμά!!!!!!!!!! :thumbsup:

Για το b) το καταλαβαινω να προκαλεσει θεμα, αλλα για το a)?
Εκτος κι αν εγινε συνδυασμος και των 2.

Αλλα και παλι ρε παιδες, τοοοοσες τρυπες? Ρε Κωστα δεν ξαναρωτας δεν μπορει ρε φιλε....

Monsta
26-04-11, 20:10
Για το b) το καταλαβαινω να προκαλεσει θεμα, αλλα για το a)?
Εκτος κι αν εγινε συνδυασμος και των 2.

Αλλα και παλι ρε παιδες, τοοοοσες τρυπες? Ρε Κωστα δεν ξαναρωτας δεν μπορει ρε φιλε....


Κώστα πάντως σίγουρα δεν είναι από κατέβασμα ταχύτητας από 7η σε....3η.

Ρώτησα και μου είπανε ακριβώς αυτό που είπε και ο Θωμάς. Συνδυασμός ΚΑΙ των δύο.

Stathis
26-04-11, 20:10
απο τι εγινε κωστα εμαθες?
δεν γινεται τετοια ζημια να προηλθε απο παλια λαδια, ουτε απο κρυο πλακωμα...

Kostas_1
26-04-11, 20:19
απο τι εγινε κωστα εμαθες?
δεν γινεται τετοια ζημια να προηλθε απο παλια λαδια, ουτε απο κρυο πλακωμα...

Και γω ετσι λεω...


Κώστα πάντως σίγουρα δεν είναι από κατέβασμα ταχύτητας από 7η σε....3η.

Ρώτησα και μου είπανε ακριβώς αυτό που είπε και ο Θωμάς. Συνδυασμός ΚΑΙ των δύο.

Κοιτα το αποτελεσμα απο κρυα πλακωματα δεν μπορει να ειναι τρυπηματα, τα δε παλια λαδια ειναι σχετικο... Αν θυμασαι στο θρεντ που ειχε κανει ο Σταματης για την διαρκεια των λαδιων (τα ειχε στειλει σε επισημο τεστ - μετρησεις) δεν δικαιολογουν τετοια συμπτωματα.

Μηπως ηταν κανενα ελαττωματικό και θελουν να αποφυγουν την ευθυνη? (λεω εγω τωρα...)

Monsta
26-04-11, 20:21
Ρε παίδες να φέρω το CSI Athens να το ψάξει καλύτερα?

Όπως είπα

α. το είδα και έμεινα μακάκας.
β. ρώτησα αν μπορώ να το φωτογραφήσω και να σηκώσω θρεντ.
γ. όταν ρώτησα τι το προκάλεσε, πήρα τη παραπάνω απάντηση.


Θα ρωτήσω και τη Παρασκευή που θα ξαναπάω για κάτι δουλειές μπας και μου διέφυγε κάτι, αλλά απ όσο ξέρω η ακοή μου είναι ακόμα 10/10.

:)

Kostas_1
26-04-11, 20:26
Ρε παίδες να φέρω το CSI Athens να το ψάξει καλύτερα?

Όπως είπα

α. το είδα και έμεινα μακάκας.
β. ρώτησα αν μπορώ να το φωτογραφήσω και να σηκώσω θρεντ.
γ. όταν ρώτησα τι το προκάλεσε, πήρα τη παραπάνω απάντηση.


Θα ρωτήσω και τη Παρασκευή που θα ξαναπάω για κάτι δουλειές μπας και μου διέφυγε κάτι, αλλά απ όσο ξέρω η ακοή μου είναι ακόμα 10/10.

:)


Ρε νευρικε, δεν αμφισβητει κανεις εσενα...:original:

Απλα στριμωξε τους λιγο.... ;)

Monsta
26-04-11, 20:30
Εν τω μεταξύ ήταν αυτό εδώ το κτήνος δίπλα (~900 ΗΡ) και μου φτιαξε λίγο τη διάθεση.

:drool all over da place: :original:

gnx
26-04-11, 20:34
Κώστα ειναι λογικό το φιλοθεάμων κοινό να διψά για παραπάνω λεπτομέρεια...δε βλέπουμε συχνά S85 μοτερ σώβρακο!

Stathis
26-04-11, 20:39
χωρις να εχω δει το μοτερ απο κοντα, ετσι οπως φαινεται θα πιθανολογουσα οτι ειναι ζημια απο υπερστροφαρισμα.
δηλαδη καποιος "σουγιας" προγραμματιστης ανεβασε τον κοφτη (ή τον εβγαλε τελειως κατα λαθος?) με αποτελεσμα το μοτερ να σπασει.

δευτερη πιθανη αιτια ειναι απο χρηση προσθετων λαδιου ή βενζινης (ή και παρατεταμενη χρηση αγωνιστικου καυσιμου).

ισως και συνδυασμος αυτων των δυο...

εχω δει παρομοιες ζημιες λογω αυτων που προανεφερα...

και πιθανως δεν θα μαθουμε την αληθεια καθως συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις οι εμπλεκομενοι προτιμουν να αφηνουν θολο το τοπιο...

Kostas_1
26-04-11, 20:45
Κατ αρχη ευχαριστουμε το Κωστα που σκεφτηκε να τραβηξει φωτο και ανεβασε ενα ακομη ενδιαφερον θεμα που μας δινει την ευκαιρια για συζητηση

Και ετσι για να κανουμε κουβεντα, εχω δει παρομοια εικονα σε αγγλικο site οταν σε μοτερ απο Ζ4 όπου σε γκαζια και προσπαθεια για γρηγορη αλλαγη αντι να μπει η 6η μπηκε 2α....

Monsta
26-04-11, 20:45
Κώστα ειναι λογικό το φιλοθεάμων κοινό να διψά για παραπάνω λεπτομέρεια...δε βλέπουμε συχνά S85 μοτερ σώβρακο!


Δεν είμαι όμως εγώ Γιώργο ο ειδήμων για να κάνει συζήτηση πάνω στο θέμα.


Όπως ξέρεις, έχω ζητήσει αρκετές φορές από τον συγκεκριμένο μηχανικό να συμμετέχει στο φόρουμ με τις πολύτιμες - πάνω στα bmw / porsche - γνώσεις του, χωρίς όμως αποτέλεσμα, μιας και το πρόγραμμά του είναι ιδιαίτερα φορτωμένο (ακόμα και τις Κυριακές).


Όπως υποσχέθηκα, τη Παρασκευή που θα ξαναπάω, θα ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες.

mk52
26-04-11, 20:48
Κατ αρχη ευχαριστουμε το Κωστα που σκεφτηκε να τραβηξει φωτο και ανεβασε ενα ακομη ενδιαφερον θεμα που μας δινει την ευκαιρια για συζητηση

Και ετσι για να κανουμε κουβεντα, εχω δει παρομοια εικονα σε αγγλικο site οταν σε μοτερ απο Ζ4 όπου σε γκαζια και προσπαθεια για γρηγορη αλλαγη αντι να μπει η 6η μπηκε 2α....

και εγω για κατι τετοιο το κοβω...η τρελη κατεβασια η κανα νιτρακι :thumbsup:

Monsta
26-04-11, 20:59
Λοιπόν με βάλατε στη πρίζα και τον πήρα τηλέφωνο.

-Το αμάξι έχει 155.000 χλμ.

-Το αμάξι έκανε σπάνια συντήρηση, δεν άλλαζε λάδια ούτε καν όταν άναβε η σχετική ένδειξη.

-Άλλαζε / συμπλήρωνε λάδι με άλλη ρευστότητα από εκείνη που προτείνει ο κατασκευαστής.

-Το αμάξι δεν φοράει πρόγραμμα.

-Ναι η ζημιά έγινε κάτω από WOT, το μοτέρ κόλλησε (δεν έστελνε καν λάδια η αντλία λαδιού). Δεν έγινε υπερ-στροφάρισμα.

-Ο ιδιοκτήτης έχει άλλα 14 αυτοκίνητα και ειλικρινά στα @@@ του.

-Παραγγέλθηκε καινούριος κινητήρας.

turbodog
26-04-11, 21:06
Εν τω μεταξύ ήταν αυτό εδώ το κτήνος δίπλα (~900 ΗΡ) και μου φτιαξε λίγο τη διάθεση.

:drool all over da place: :original:

Το συγκεκριμενο porsche παντως ειναι προς πωληση :


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1425051/

Stathis
26-04-11, 21:15
Το συγκεκριμενο porsche παντως ειναι προς πωληση :


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1425051/

ωραια, βρηκα τι αμαξι θα παρω για να σε περασω... :whistle::th_Laie_67-1:

Thomelef
26-04-11, 21:20
Λοιπόν με βάλατε στη πρίζα και τον πήρα τηλέφωνο.

-Το αμάξι έχει 155.000 χλμ.

-Το αμάξι έκανε σπάνια συντήρηση, δεν άλλαζε λάδια ούτε καν όταν άναβε η σχετική ένδειξη.

-Άλλαζε / συμπλήρωνε λάδι με άλλη ρευστότητα από εκείνη που προτείνει ο κατασκευαστής.

-Το αμάξι δεν φοράει πρόγραμμα.

-Ναι η ζημιά έγινε κάτω από WOT, το μοτέρ κόλλησε (δεν έστελνε καν λάδια η αντλία λαδιού). Δεν έγινε υπερ-στροφάρισμα.

-Ο ιδιοκτήτης έχει άλλα 14 αυτοκίνητα και ειλικρινά στα @@@ του.

-Παραγγέλθηκε καινούριος κινητήρας.

λογικό και επόμενο είναι να έχει αυτό το αποτέλεσμα...αυτό είναι τρανή απόδειξη
πάντως τι μοτεράκλα είναι το ν10...άντεξε κάτω απο αυτές τις συνθήκες για 155κ
χιλιόμετρα...

όσο για αυτό,

-Άλλαζε / συμπλήρωνε λάδι με άλλη ρευστότητα από εκείνη που προτείνει ο κατασκευαστής.
θυμάστε μια παρόμοια κουβέντα που είχαμε σχετικά με την αλλαγή λαδιού πάνω
στα συγκεκριμένα μοτέρ???

και κάτι απο τα παλιά...
πιτσιρικάς όταν είμουν, νομίζω τρίτη δημοτικού, ετοιμαζόμασταν οικογενειακός
να πάμε εκδρομή με ένα 320 Ε21 που είχε τότε ο πατέρας μου...πάντα μου έδινε
τα κλειδιά για να βάλω μπρός το αμάξι, μιάς και απο τότε είχα τρέλα με τα αυτοκίνητα.
ήταν λοιπόν ένας φίλος μου απο την γειτονιά, στον οποίο πείγα να κάνω μόστρα.
βάζω λοιπόν μπροστά, και με την μία πατάω τέρμα γκάζι και κοφτιάζω στην νεκρά.
αποτέλεσμα να πάμε εκδρομή με το ρενάκι, εγώ να έχω γίνει μαύρος απο τις
σφαλιάρες,
και το μπεμπέ να έχει καρφωμένη βαλβίδα...πολά γέλια.

Monsta
26-04-11, 21:34
πιτσιρικάς όταν είμουν, νομίζω τρίτη δημοτικού, ετοιμαζόμασταν οικογενειακός



Από μικρός ο Θωμάς ήταν ψηλό αγόρι.


Φίλε η κόρη μου πάει 3η Δημοτικού και απέχει κάνα χιλιόμετρο από τα πεντάλ.

Thomelef
26-04-11, 21:50
Από μικρός ο Θωμάς ήταν ψηλό αγόρι.


Φίλε η κόρη μου πάει 3η Δημοτικού και απέχει κάνα χιλιόμετρο από τα πεντάλ.

χαχαχαχα...ναι είμουν αρκετά ψηλό παιδί απο μικρός...

Lambros46
26-04-11, 23:05
Εγω εχω μια απορια...Εχεις διαθεσει τοσα λεφτα για να εχεις ενα τετοιο αμαξι και τσιγκουνευεσαι να πας να αλλαξεις ενα λαδι??σαν τον αλλο με το m3 που σκοτωθηκε(που το ανεβασε παλι αν δεν κανω λαθος ο Monsta) και τα λαστιχα του ηταν για τα σκουπιδια...

ΥΓ:μαλλον ειμαι πολυ περιεργος....

pilot
27-04-11, 03:37
Το συγκεκριμενο porsche παντως ειναι προς πωληση :


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1425051/

το είδα σήμερα και ακόμα δεν μπορώ να κοιμηθώ! δείτε..5 το πρωί πάει και ακόμα ξύπνιος είμαι!! χαχαχα...

turbodog
27-04-11, 09:15
το είδα σήμερα και ακόμα δεν μπορώ να κοιμηθώ! δείτε..5 το πρωί πάει και ακόμα ξύπνιος είμαι!! χαχαχα...

Σε αλλες εποχες (δηλ πριν καμια διετια) το αμαξι αυτο θα ηταν πραγματικη ευκαιρια! (ακομη και με τις τιμες της τοτε εποχης). Τωρα με την οικονομικη αβεβαιοτητα που διανυουμε δεν ειναι ευκολο πραγμα να διαθεσεις 65 χιλιαρικακια για αυτοκινητο. Και βεβαια εχε υποψιν οτι το κραου σε αυτα τα αυτοκινητα, που βρισκονται σε αυτο το βαθμο βελτιωσης, θα κοστιζει παρα πολλα χρηματα. Δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο, αλλα εχουμε παραδειγματα εδω στην Ελλαδα απο porsche που εκαναν Λευκη (αλλα και Μαυρη) ανασταση νωριτερα thumb. Σε αυτα τα σταδια βελτιωσης ολα μπορουν να συμβουν, ακομη και στα porsche.

Παρολα αυτα και μενα μου αρεσει πολυ το συγκεκριμενο....

Υ.Γ.
Εγω βεβαια θα το επαιρνα και για ενα αλλο λογο. Για να περναω τον Σταθη και τα καλοκαιρια με τον καυσωνα. Σταθη ετοιμασου :tease:

Thomelef
27-04-11, 10:11
άρα δλδ δημήτρη, ο στάθης σε περνάει τώρα με το κασόνι???
αααααααα τώρα είδα...μόνο τα καλοκαίρια...:D

z3 2.2
27-04-11, 11:24
κυριοι το μοτερ εσπασε απο υπερθερμανση
και εξηγουμαι.
πηγαινε το μοτερ ταπα.
οι μπιελες ειχαν αρχισει να κουραζονται απο το πολυ πανω-κατω.
μια απο τις δεκα φωναξε απιβδισμενη...."ΑΑΑΑΑΑΑΑ δε μπορω αλλο εδω μεσααααα....εχω σκασει απο τη ζεστη και την ταλαιπωρια.....ΘΑ ΒΓΩ ΕΞΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑ"
"ΜΗ-ΜΗ-ΜΗ" της φωναζαν οι αλλες εννια
Αυτη ομως ανενδοτη.
Εκανε ενα κρρρρακ και βγηκε!!!!
Και μετα απο αυτη ακουλουθησαν και αλλες....

Jimmakos
27-04-11, 12:56
κυριοι το μοτερ εσπασε απο υπερθερμανση
και εξηγουμαι.
πηγαινε το μοτερ ταπα.
οι μπιελες ειχαν αρχισει να κουραζονται απο το πολυ πανω-κατω.
μια απο τις δεκα φωναξε απιβδισμενη...."ΑΑΑΑΑΑΑΑ δε μπορω αλλο εδω μεσααααα....εχω σκασει απο τη ζεστη και την ταλαιπωρια.....ΘΑ ΒΓΩ ΕΞΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑ"
"ΜΗ-ΜΗ-ΜΗ" της φωναζαν οι αλλες εννια
Αυτη ομως ανενδοτη.
Εκανε ενα κρρρρακ και βγηκε!!!!
Και μετα απο αυτη ακουλουθησαν και αλλες....

Έλα λίγο στην ψυχοσύνθεση της μπιέλας..... Εγώ την καταλαβαίνω απόλυτα!
Όσο για τις υπόλοιπες τόσο καιρό κλεισμένες χαζές ήταν να μείνουν μέσα? :th_Laie_67-1:

Ptboul
27-04-11, 14:35
Έλα λίγο στην ψυχοσύνθεση της μπιέλας..... Εγώ την καταλαβαίνω απόλυτα!
Όσο για τις υπόλοιπες τόσο καιρό κλεισμένες χαζές ήταν να μείνουν μέσα? :th_Laie_67-1:

Είναι κ στριμόκωλα εκεί μέσα με τα πόδια ανοιχτά σε σχήμα V :no:

Stathis
27-04-11, 14:49
άρα δλδ δημήτρη, ο στάθης σε περνάει τώρα με το κασόνι???
αααααααα τώρα είδα...μόνο τα καλοκαίρια...:D

τι να κανω εγω βρε θωμα με το μαμα κασονακι μου...
οπως λεει και ο νικος στο αλλο θεμα με την κοντρα, εδω τα αλογα βγαινουνε πια απο τις εταζερες και τις ποτυροθηκες...
τι να πουμε εμεις οι πτωχοι -πλην τιμιοι- κασονοδηγοι... :(

οσο για το μητσαρα, καλοκαιρι, χειμωνα, καπου θα συναντηθουμε για να του φυγει η απορια...thumb

Nikos
27-04-11, 15:30
Κωστα, το 2005 που πρωτοκυκλοφορησαν, παρουσιασαν τετοια προβληματα τα V10 και σε Μ5 και σε Μ6 (οχι οτι το πλαισιο κανει καμια διαφορα δηλαδη).
Εσκασαν αρκετα μοτερ , καποια δε με ελαχιστες στροφες και γκαζια......χαραχτηριστικα ειχε σκασει ενα Μ6 στη ραμπα της athens car οπως κατεβαινε ρολλαροντας στο υπογειο.....ολα ειχαν αντικατασταθει με ολοκαινουργιους κινητηρες απ το εργοστασιο, οπως και πολλα 7αρια σασμαν.

turbodog
27-04-11, 16:17
οσο για το μητσαρα, καλοκαιρι, χειμωνα, καπου θα συναντηθουμε για να του φυγει η απορια...thumb

Βλεπω οτι τωρα που αρχισε να ζεσταινει ο καιρος, ξεθαρεψαμε, και αρχισαμε παλι τις δηλωσεις :D:D

Stathis
27-04-11, 16:27
κανονισε εσυ να σε πετυχω με το σμαρτ σε κανενα φαναρι ανυποπτο και να τρεχεις και να μη φτανεις... χαχαχα
το νου σου! :D :D

Thomelef
27-04-11, 19:04
άστα μήτσο...φαρμάκι είναι το σμάρτ...παρακάλα να σε πετύχει με το Μ κάσον.
βασικά άστο...τώρα που καλοκαιριάζει, τελειώνει και η περίοδος του σμάρτ...:D
υγ. κλαίω με το πόστ του δημήτρη...θα έπρεπε να βάλει και τίτλο...Η ΖΩΗ ΜΙΑΣ ΜΠΙΕΛΑΣ.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ