PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεου Τυπου Λαμπτηρες ΠΡΟΣΟΧΗ!!!



Dathanaso
26-04-11, 14:38
Μου εστειλαν αυτο με mail

stratos
26-04-11, 15:00
Φυσικά και ο υδράργυρος είναι βλαβερός για τους ζωικούς οργανισμούς. Τόσα χρόνια όμως που έχουμε λάμπες φθορίου και έχουν υδράργυρο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Επίσης, πρέπει να σπάσει η λάμπα και να πιάσουμε τον υδράργυρο με τα χέρια για να έχουμε πρόβλημα. Αμα σπάσει και με λαστιχένια γάντια μαζέψουμε τα γυαλιά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

oldcarskickass
26-04-11, 15:13
Βασικά πολύ σωστά αυτά που αναφέρει.

Θέλω όμως να είμαι σε μια γωνία σε ένα πυροσβεστικό σταθμό όταν κάποιος θα καλέσει την πυροσβεστική για να παραλάβει την σακούλα με τη σπασμένη λάμπα.

Και όλα αυτά (δλδ διαχείριση απορριμάτων, την οποία ΔΕΝ αποδοκιμάζω) σε μια χώρα με ΧΙΛΙΑΔΕΣ ανεξέλεγκτες χωματερές και μεγάλες περιοχές του λεκανοπεδίου (Μεσόγεια) τα οποία έχουν ΑΚΟΜΑ βόθρους (κατά 99% ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΟΥΣ).

Τραγικό τραγικό τραγικό και νεόπλουτο. Μας πείραξαν (όχι εμάς τον συντάκτη του άρθρου) οι λάμπες τώρα.

Dathanaso
26-04-11, 15:27
Kαι ομως περιμενα μετα απο την απαγορευση των λαμπτηρων πυρακτωσεως η νεα τεχνολογια να ειναι πιο φιλικη στον ανθρωπο.

gyiama
26-04-11, 16:29
κατα την γνωμη μου, αλλη μια ωραιοτατη κυνδυνολογια η οποια ειναι τραβηγμενη στον υπερτατο βαθμο.λογο δουλειας εχουν σπασει στα χεριαμου τουλαχιστον 3-4 τετοιες λαμπες.και?τωρα να αρχισω να μετραω αντιστροφα τις μερες μου?η μηπως να παρω τηλ την πυροσβεστικη να ερθουν να με μαζεψουν????????

oldcarskickass
26-04-11, 17:42
κατα την γνωμη μου, αλλη μια ωραιοτατη κυνδυνολογια η οποια ειναι τραβηγμενη στον υπερτατο βαθμο.λογο δουλειας εχουν σπασει στα χεριαμου τουλαχιστον 3-4 τετοιες λαμπες.και?τωρα να αρχισω να μετραω αντιστροφα τις μερες μου?η μηπως να παρω τηλ την πυροσβεστικη να ερθουν να με μαζεψουν????????

Αυτά που λέει για τον υδράργυρο ισχύουν.

Δεν είναι κινδυνολογία, είναι πρόληψη.

Ο δραματοποιημένος τρόπος παρουσίασης είναι που κάνει το άρθρο και χωλαίνει.

Και από την στιγμή που όντως υπάρχουν ελάχιστες μικροποσότητες υδραργύρου μέσα στη λάμπα καλό είναι να λαμβάνεις τα μέτρα σου.

Δεν είναι κάτι το τραγικό αλλά καλό είναι να ξέρεις τι σου γίνεται.

ghost-rider
26-04-11, 18:12
Αν το δουμε ετσι θα πρεπει να ξηλωσουμε ολους τους λαμπτηρες εξοικονομησης ενεργειας...

Αλλα οχι να μεινουμε μονο εκει...
Πρεπει να ξηλωσουμε και τα καλωδια υψηλης τασης και να ξηλωσουμε και τους αγωγους απο αμιαντο.
Να μην τρωμε ψαρια γιατι τα πηζουν στο βορικο οξυ για να δειχνουν φρεσκα.
Να μην αγοραζουμε κρεατα γιατι ουκ ολιγες φορες εχουν βρεθει πηγμενα στη φορμόλη.
Να μην βγαινουμε στον ηλιο γιατι η υπεριωδης ακτινοβολια προκαλει καρκινο του δερματος.
Να μην χρησιμοποιουμε ελαιολαδο γιατι κατεβαζουν με χημικα την οξυτητα.

Να μην αναπνεουμε γιατι εχει γεμιση CO και CO2 η ατμοσφαιρα...


Ενταξει... Ολα ισχυουν αλλα σε τι βαθμο...
Οι περισσοτεροι διαβαζοντας αυτα κραταμε κ ενα τσιγαρο στο χερι!
Τι ψαχνουμε?
Αν τα παρουμε ολα της μετρητης πρεπει να αλλαξουμε πλανητη!

Αυτα τα αρθα ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
Αλλα οταν γινονται τοσο καταστροφολογικα ειλικρινα, νομιζω οτι περισσοτερο κακο κανουν παρα καλό.

Με καθε σεβασμο σε αυτους που εγραψαν το αρθρο και σε οσους ασπαζονται τις αποψεις του... Μηπως ειναι υπερβολικα τραγικοποιημενη η κατασταση?

gyiama
26-04-11, 22:07
Αυτά που λέει για τον υδράργυρο ισχύουν.

Δεν είναι κινδυνολογία, είναι πρόληψη.

Ο δραματοποιημένος τρόπος παρουσίασης είναι που κάνει το άρθρο και χωλαίνει.

Και από την στιγμή που όντως υπάρχουν ελάχιστες μικροποσότητες υδραργύρου μέσα στη λάμπα καλό είναι να λαμβάνεις τα μέτρα σου.

Δεν είναι κάτι το τραγικό αλλά καλό είναι να ξέρεις τι σου γίνεται.
δεν διαφωνω καθολου με αυτο που αναφερει το αρθρο αλλα ρε Λευτερη ειναι παρατραβηγμενο.δλδ ελεος ειναι λες και κρατας καμια πυρινικη βομβα στο χερι σου.αν σπασει η λαμπα εκκενωστε την πολυκατοικια,μπειτε ολοι σε καραντινα,καντε αμεσως εξετασεις αιματος,ουρων,dna,ανεμοβλογι ας και φωναξτε τους men in black III(που δεν εχει βγει ακομα στους κινηματογραφους)να σας φλασαρουν την μνημη για να μην θυμαστε αυτο το συμπαντικο γεγονος!!!!!

nikos1400
26-04-11, 23:03
Το κακο ειναι οτι τα σφραγισματα μεσα στο στομα μου περιεχουν υδραργυρο...
:thumbsdown:

oldcarskickass
27-04-11, 00:07
δεν διαφωνω καθολου με αυτο που αναφερει το αρθρο αλλα ρε Λευτερη ειναι παρατραβηγμενο.δλδ ελεος ειναι λες και κρατας καμια πυρινικη βομβα στο χερι σου.αν σπασει η λαμπα εκκενωστε την πολυκατοικια,μπειτε ολοι σε καραντινα,καντε αμεσως εξετασεις αιματος,ουρων,dna,ανεμοβλογι ας και φωναξτε τους men in black III(που δεν εχει βγει ακομα στους κινηματογραφους)να σας φλασαρουν την μνημη για να μην θυμαστε αυτο το συμπαντικο γεγονος!!!!!


Ναι ρε αυτό λέω ρε συ Πάνο, δε χρειάζεται πανικός, απλά ψυχραιμία.


Το κακο ειναι οτι τα σφραγισματα μεσα στο στομα μου περιεχουν υδραργυρο...
:thumbsdown:

Και το κακό είναι ότι μερικοί οδοντίατροι ακόμα συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν με την πρόφαση ότι και καλά κρατάνε περισσότερο.

Jimmakos
27-04-11, 11:09
Αν το δουμε ετσι θα πρεπει να ξηλωσουμε ολους τους λαμπτηρες εξοικονομησης ενεργειας...

Αλλα οχι να μεινουμε μονο εκει...
Πρεπει να ξηλωσουμε και τα καλωδια υψηλης τασης και να ξηλωσουμε και τους αγωγους απο αμιαντο.
Να μην τρωμε ψαρια γιατι τα πηζουν στο βορικο οξυ για να δειχνουν φρεσκα.
Να μην αγοραζουμε κρεατα γιατι ουκ ολιγες φορες εχουν βρεθει πηγμενα στη φορμόλη.
Να μην βγαινουμε στον ηλιο γιατι η υπεριωδης ακτινοβολια προκαλει καρκινο του δερματος.
Να μην χρησιμοποιουμε ελαιολαδο γιατι κατεβαζουν με χημικα την οξυτητα.

Να μην αναπνεουμε γιατι εχει γεμιση CO και CO2 η ατμοσφαιρα...


Ενταξει... Ολα ισχυουν αλλα σε τι βαθμο...
Οι περισσοτεροι διαβαζοντας αυτα κραταμε κ ενα τσιγαρο στο χερι!
Τι ψαχνουμε?
Αν τα παρουμε ολα της μετρητης πρεπει να αλλαξουμε πλανητη!

Αυτα τα αρθα ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
Αλλα οταν γινονται τοσο καταστροφολογικα ειλικρινα, νομιζω οτι περισσοτερο κακο κανουν παρα καλό.

Με καθε σεβασμο σε αυτους που εγραψαν το αρθρο και σε οσους ασπαζονται τις αποψεις του... Μηπως ειναι υπερβολικα τραγικοποιημενη η κατασταση?

Σε αυτούς ανήκω και εγώ.... Και την καφεδιά παραδίπλα παρακαλώ!
Αυτή η αποστείρωση μας έχει χαλάσει και έχουμε γεμίσει αρρώστιες! Πάνε οι οργανισμοί που είχανε αντισώματα και δεν ξέρανε τι είναι ασπιρίνη!

Όσο για τα άλλα? Έχω πιάσει πολλές φορές τέτοια σπασμένη λάμπα και μετά έστριψα τσιγάρο που για να το κολλήσω το σάλιωσα ενώ το χαρτί το έπιασα χωρίς να πλύνω τα χέρια μου.....
Δεν έπαθα και τίποτα!

Το να καλέσω την πυροσβεστική για μια λάμπα θα γελάσει όλη η κοινωνία! Δηλαδή ήμαρτον!

oldcarskickass
27-04-11, 11:18
Μα ρε Jim δεν παθαίνεις κάτι άμεσα, και εκεί είναι ο κίνδυνος.

Το πρόβλημα των βαρέων μετάλλων είναι ότι δεν μεταβολίζονται και μένουν στον οργανισμό, δημιουργώντας σιγά σιγά και όσο αυξάνεται η συγκέντρωσή τους,θέματα.

Jimmakos
27-04-11, 13:13
Το ξέρω... Επι 8 μήνες έκανα πολυεστερικά.... Τα προβλήματα εμφανίστηκαν μετά απο 3 χρόνια που ευτυχώς Δόξα τον Θεό φύγανε.....

Πιστεύω πως η μακροχρόνια παραμονή σε τέτοιες συνθήκες σου δημιουργεί σοβαρά προβλήματα....