PDA

Επιστροφή στο Forum : m differential



alexm
23-04-11, 18:16
Χρονια πολλα και καλη Ανασταση σε ολους.

Θελω να αλλαξω τα υγρα στο διαφορικο στο Μ5 και στην bmw μου ειπαν οτι χρησιμοποιουν βαλβολινη castrol SAF-XJ,ψαχνοντας ομως στο νετ βρηκα δυο ενημερωτικα δελτια με κωδικο SI B33 01-02 που εξεδωσε η bmw τον Απριλιο του 06 και τον Φεβρουάριο του 2008,που αναφερουν βαλβολινη SAF-XJ + FM BOOSTER.
Ποια βαλβολινη τελικα βαζουμε στα Μ διαφορικα;

1:SI Β 33 01 06
Πίσω άξονας Απριλίου 2006
Τεχνική Υπηρεσία
ΘΕΜΑ
Τρίψιμο Θόρυβος από Διαφορική Κατά Slow Cornering


ΜΟΝΤΕΛΟ
M5


ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Η λείανση ή το τρίψιμο θόρυβος μπορεί να ακουστεί που προέρχονται από τη διαφορά κατά τη διάρκεια της αργής στροφές.

Αιτία
Όταν το πίσω διαφορικό ταχύτητα του τροχού ποικίλλει κατά τη διάρκεια σφιχτά στροφές, ένα φαινόμενο stick ολίσθησης δημιουργείται στους δίσκους επένδυση και χάλυβα ενσωματώθηκαν στην διαφορικό συμπλέκτη προκαλώντας μια λείανση θόρυβο τύπου.

Αυτό το θόρυβο πηγαίνει συνήθως μακριά ως το κλείδωμα δίσκους συμπλέκτη στο διαφορικό διάλειμμα in.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Σε επαλήθευσε βάση καταγγελία πελάτη μόνο, αντικαταστήστε το λάδι διαφορικό με ένα ειδικά σχεδιασμένο πετρελαίου διαφορικό, BMW Αριθμός είδους 83 22 2 282 583.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Ακολουθήστε την επισκευή οδηγίες ΤΗΣ ΡΑ 00 11 259 - αλλαγή λαδιού στο πίσω διαφορικό.

Ξαναγεμίστε διαφορικό με ειδικό λάδι διαφορικό.

Διαφορική χωρητικότητας = 1,1 λίτρα.

Με το όχημα σε θερμοκρασία λειτουργίας, οδηγείτε σε στενούς κύκλους (20 κύκλοι ανά κατεύθυνση), που επιτρέπει το ειδικό λάδι για την αποτελεσματική κάλυψη της ασφάλισης δίσκους συμπλέκτη.

Τα οχήματα που είχαν τη διαφορά του πετρελαίου μετατρέπονται σε αυτό το ειδικό λάδι πρέπει να συνεχίσει να έχει μόνο αυτό το πετρέλαιο χρησιμοποιείται κάθε φορά που μια υπηρεσία που απαιτεί διαφοροποιημένη αντικατάσταση του πετρελαίου ενδείκνυται.

ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Μέρος Αριθμός
Περιγραφή
Ποσότητα
83 22 2 282 583
Ειδικά κιτ πετρελαίου διαφορικό
1
Περιέχει 3 φιάλες -0,5 λίτρων το καθένα
ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Κωδικός Ελάττωμα 33 10 02 39 00

Ανατρέξτε στο σύστημα KSD για την κατάλληλη κύριας ή συνδεδεμένων λειτουργία εργασίας.




2:Αυτή η Υπηρεσία Πληροφοριών για το ενημερωτικό δελτίο αντικαθιστά SI B33 01 02 Φεβρουάριο του 2008.

ΘΕΜΑ
Άλεση Θόρυβος από την διαφορικού κατά Αργή Cornering


ΜΟΝΤΕΛΟ
E46 M3 από την έναρξη της παραγωγής

E60 M5 από την έναρξη της παραγωγής

E63, E64 M6 από την έναρξη της παραγωγής

E90, E92 και E93 M3 από την έναρξη της παραγωγής


ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Η λείανση θόρυβος μπορεί να ακουστεί που προέρχονται από τη διαφορά κατά τη διάρκεια της αργής στροφές.

Αυτό το θόρυβο είναι η καλύτερη ακούονται κατά τη σφιχτή καταστάσεις στροφές.
Για παράδειγμα: ενώ ο χώρος στάθμευσης παράλληλα, την οδήγηση σε ένα στενό κύκλο, κλπ.

Αιτία
Όταν το πίσω διαφορικό ταχύτητα του τροχού ποικίλλει κατά τη διάρκεια σφιχτά στροφές, ένα φαινόμενο stick ολίσθησης δημιουργείται στους δίσκους επένδυση και χάλυβα ενσωματώθηκαν στην εμπλοκής του διαφορικού συμπλέκτη, προκαλώντας την άλεση του θορύβου.

Αυτό το θόρυβο πηγαίνει συνήθως μακριά όπως και το «κλείδωμα» δίσκοι συμπλέκτη στο διαφορικό σπασμένα in.

Η διάρρηξη του χρόνου ποικίλλει ανάλογα με τις οδηγικές συνήθειες.
Για παράδειγμα: ενίσχυση των διασταυρώσεων (εργασίας του συμπλέκτη ασφάλισης), σημαίνει ότι χρειάζονται λιγότερο χρόνο για να σπάσει στο κλείδωμα δίσκων συμπλέκτη.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Εάν μία καταγγελία είναι εξακριβωμένες, όπως περιγράφεται παραπάνω σχετικά με την Μ3 Ε46? M5 Ε60? Ε63 και Ε64 Μ6? Ή για το E90, E92 και E93 Μ3, το λάδι διαφορά θα πρέπει να αντικατασταθεί με ένα ειδικά σχεδιασμένο πετρελαίου διαφορικό, BMW Αριθμός είδους 83 22 2 282 583.

Οδική δοκιμής του οχήματος. (Το μέρος που μισώ περισσότερο και κάθε άλλο technician.perhaps οι περισσότεροι από αυτούς παραλείψετε αυτό part.I θα προτιμούσα να σας δίνουν την επιλογή για την εκτέλεση αυτού ή τουλάχιστον να σας ενημερώσει για τη διαδικασία αυτή.)

Με το όχημα σε θερμοκρασία λειτουργίας
Οδηγήστε σε στενό κύκλους (20 κύκλοι σε κάθε κατεύθυνση), που επιτρέπει το ειδικό λάδι για να ντύσετε το κλείδωμα δίσκων συμπλέκτη.

Το άλεσμα του θορύβου θα μειώσει, όταν το κλείδωμα δίσκων συμπλέκτη είναι αρκετά λεπτό υμένιο. Μερικά ελαφρά θόρυβοι μπορούν ακόμη να ακουστεί μετά από την οδήγηση σε στενούς κύκλους. είναι αναγκαίες για τον οδηγούν το όχημα μέχρι 600 μίλια πριν από όλους τους θορύβους που καταργούνται, όπως δηλώνεται από τον κατασκευαστή.

Σημείωση: Τα οχήματα που είχαν τη διαφορά του πετρελαίου μετατρέπονται σε αυτό το ειδικό λάδι θα πρέπει να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν αυτό το λάδι κάθε φορά που μια υπηρεσία που απαιτεί την αντικατάσταση του πετρελαίου διαφορικό ενδείκνυται.

alexm
23-04-11, 18:35
Συγνωμη,κατα λαθος πατησα δυο φορες!!!! Ευχαριστω.

oldcarskickass
23-04-11, 18:41
Βασικά από ότι βλέπω έχεις βρει ένα αρχείο και κόλλησες την μετάφραση από το google translate Κάνοντάς το δύσκολο και ακατανόητο στην ανάγνωση.

Πάντως (ΧΩΡΙΣ να έχω εμπειρία σε ///Μ) από όσο ξέρω η BMW για μπλοκέ μια ζωή έδινε τα SAF XJ (ανάλογα με την χρονολογία πήγαινε και το ιξώδες, δλδ στο Ε30 μου έμπαινε 75W 140).

Δεν ξέρω πόσα λίτρα παίρνει το διαφορικό σου, αλλά έτσι και αλλιώς η συσκευασία του SAF XJ δεν είναι ακριβή.

Και καλό είναι ΠΡΙΝ το αλλάξεις να είσαι 100% σίγουρος ότι παίρνει τον συγκεκριμένο τύπο λιπαντικού, για την ποσότητα να ξέρεις ότι είναι σαν τον αυριανό αρνί, αν δεν περισσέψει (να φάνε και τα μάτια που λένε) δεν φτάνει.

alexm
23-04-11, 18:52
Βασικά από ότι βλέπω έχεις βρει ένα αρχείο και κόλλησες την μετάφραση από το google translate Κάνοντάς το δύσκολο και ακατανόητο στην ανάγνωση.

Πάντως (ΧΩΡΙΣ να έχω εμπειρία σε ///Μ) από όσο ξέρω η BMW για μπλοκέ μια ζωή έδινε τα SAF XJ (ανάλογα με την χρονολογία πήγαινε και το ιξώδες, δλδ στο Ε30 μου έμπαινε 75W 140).

Δεν ξέρω πόσα λίτρα παίρνει το διαφορικό σου, αλλά έτσι και αλλιώς η συσκευασία του SAF XJ δεν είναι ακριβή.

Και καλό είναι ΠΡΙΝ το αλλάξεις να είσαι 100% σίγουρος ότι παίρνει τον συγκεκριμένο τύπο λιπαντικού, για την ποσότητα να ξέρεις ότι είναι σαν τον αυριανό αρνί, αν δεν περισσέψει (να φάνε και τα μάτια που λένε) δεν φτάνει.

Σκεπτομενος οτι δεν γνωριζουν ολοι Αγγλικα εκανα αυτο που ειπες...thumb
Εδω στα Αγγλικα...:thumbsup:

SI B 33 01 06
Rear AxleApril 2006
Technical Service
SUBJECT
Grating Noise from Differential During Slow Cornering


MODEL
M5


SITUATION
A grinding or grating noise may be heard coming from the differential during slow cornering.

CAUSE
When the rear wheel speed differential varies during tight cornering, a slip stick effect is created on the lining and steel discs incorporated in the differential clutch causing a grinding type noise.

This noise typically goes away as the locking clutch discs in the differential break in.

CORRECTION
On a verified customer complaint basis only, replace the differential oil with a specially formulated differential oil, BMW part number 83 22 2 282 583.

PROCEDURE
Follow TIS repair instruction RA 00 11 259 - Oil change in rear differential.

Refill differential with special differential oil.

Differential capacity = 1.1 liters.

With the vehicle at operating temperature, drive in tight circles (20 circles each direction) allowing the special oil to effectively coat the locking clutch discs.

Vehicles that have had the differential oil converted to this special oil should continue to have only this oil utilized whenever a service requiring differential oil replacement is indicated.

PARTS INFORMATION
Part Number
Description
Quantity
83 22 2 282 583
Special differential oil kit
1
Contains 3 bottles -0.5 liters each
WARRANTY INFORMATION
Defect Code 33 10 02 39 00

Refer to the KSD system for the appropriate main or associated labor operation.

oldcarskickass
23-04-11, 19:38
Εσύ έχεις συμπτώματα ήχου που λέει το άρθρο;

Κανονικά δλδ (από όσο κατάλαβα) πρέπει να βάζεις το SAF XJ ΕΚΤΟΣ αν σε ενοχλεί ο ήχος κατά τις αρκετά κλειστές στροφές.

Αυτός ο ήχος είναι κλασσικός στα μπλοκέ και οφείλεται στη μεγάλη διαφορά ταχύτητας μεταξύ των τροχών. Δεν είναι ήχος ζημιάς αλλά ήχος τριβής (από ότι περιγράφει), και από την στιγμή που θα βάλεις το άλλο λιπαντικό το Special Differential Oil πρέπει στις αλλαγές του να βάζεις ΜΟΝΟ αυτό και όχι το SAF XJ.

Και προσοχή στον τρόπο που θα κινήσεις το αμάξι σου την πρώτη φορά που θα το βάλεις.

Γιατί λογικά από ότι καταλαβαίνω πρέπει να κάνει μια λιπαντική στρώση πάνω στα δισκάκια.

Άποψή μου είναι να συνεχίσεις με το SAF XJ και μην το πολυψάχνεις. Χωρίς να σημαίνει ότι βάζοντας το special αλλάζει κάτι στη λειτουργία ή μακροζωϊα.

Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι τέτοια παράπονα κάνουν τα Αμερικανάκια.

Thomelef
23-04-11, 19:44
αλέξη καλησπέρα και χρόνια πολά...στο δικό μου βάζω αυτό που έχεις στην δεύτερη φώτο.
με το fm booster δλδ...είναι το ίδιο με αυτό στην πρώτη φώτο, με ενισχυτικό...έρχεται σε
3 μισόλιτρα μπουκαλάκια...συγκεκριμένα την άλλη βδομάδα που θα πάω για σέρβις θα τα
αλλάξω και εγώ...συνήθως στα 30κ τα αλλάζω, και στα 60 ξανά μαζί με βαλβολίνες για το
σαζμάν...αν θυμάμαι καλά, περίπου 80 ευρώ κάνουν τα τρία μπουκαλάκια του διαφορικού...

aristent
23-04-11, 19:46
Συγνωμη,κατα λαθος πατησα δυο φορες!!!! Ευχαριστω.

Δε σε συγχωρουμε!!!!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
....σουβλισες το αρνι?....οσο για το διαφορικο ,βαλε βαλβολινη σπεσιαλ μη μου το χαλασεις!!!!!!!:thumbsup:

ΥΣ.κατσε σε λιγο θα σε παρω τηλ.!!!!!:thumbsup:

Stathis
23-04-11, 19:53
τα αλλαξα πριν απο μια βδομαδα, θα κοιταξω το τιμολογιο και θα σου πω αλεξη...

επισης οποιος αλλαξει (θωμα) παρακαλω να μου κρατησει τα αδεια μπουκαλακια τα μισολιτρα...
ειναι οτι πρεπει για το λαδι μιξης της βεσπας... :thumbsup:

alexm
23-04-11, 20:09
Εαν κανω 2-3 εβδομαδες να το κινησω, στην πρωτη κλειστη δεξια μανουβρα μες το παρκινκ ακουγετε ενα ψιλο τριξιμο απο το διαφορικο (μαλλον), μονο στην δεξια μανουβρα και για μια φορα,αριστερα εαν κανω δεν ακουγετε τιποτα!!!!

Stathis
23-04-11, 20:13
αρα συμφωνα με την οδηγια θες το SAF-XJ + FM BOOSTER.
θα μιλησουμε την τριτη...

Monsta
23-04-11, 21:01
Εαν κανω 2-3 εβδομαδες να το κινησω, στην πρωτη κλειστη δεξια μανουβρα μες το παρκινκ ακουγετε ενα ψιλο τριξιμο απο το διαφορικο (μαλλον), μονο στην δεξια μανουβρα και για μια φορα,αριστερα εαν κανω δεν ακουγετε τιποτα!!!!


Ωχ! Και μένα κάνει ακριβώς το ίδιο και δε μπορούσα να καταλάβω από που έρχεται ο θόρυβος.

Θενκς φορ δε τιπ Άλεξ!!

Thomelef
23-04-11, 21:37
Ωχ! Και μένα κάνει ακριβώς το ίδιο και δε μπορούσα να καταλάβω από που έρχεται ο θόρυβος.

Θενκς φορ δε τιπ Άλεξ!!

ώστα ο δικός σου ο θόρυβος, μπορεί να είναι και απο ημιαξόνιο...επειδή το δεξί
είναι πιο μακρύ απο το αριστερό, παίρνει περισόττερα μπόσικα, με αποτέλεσμα
να ακούγεται...δεν είναι τπτ, και δεν αξίζει να αλλαχτεί. για το Ε60, δεν ξέρω,
αλλά μπορεί να είναι και το ίδιο...

oldcarskickass
23-04-11, 22:09
ώστα ο δικός σου ο θόρυβος, μπορεί να είναι και απο ημιαξόνιο...επειδή το δεξί
είναι πιο μακρύ απο το αριστερό, παίρνει περισόττερα μπόσικα, με αποτέλεσμα
να ακούγεται...δεν είναι τπτ, και δεν αξίζει να αλλαχτεί. για το Ε60, δεν ξέρω,
αλλά μπορεί να είναι και το ίδιο...

Αυτό λογικά πρέπει να ακούγεται σαν χτύπος (μια φορά) όχι σαν τρίξιμο όπως ο ήχος του διαφορικού που ακούγεται όπως λέει το κείμενο.

Ρε συ είναι σίγουρο ότι έχει άλλο μήκος το ένα ημιαξόνιο από το άλλο;

alexm
23-04-11, 22:15
ώστα ο δικός σου ο θόρυβος, μπορεί να είναι και απο ημιαξόνιο...επειδή το δεξί
είναι πιο μακρύ απο το αριστερό, παίρνει περισόττερα μπόσικα, με αποτέλεσμα
να ακούγεται...δεν είναι τπτ, και δεν αξίζει να αλλαχτεί. για το Ε60, δεν ξέρω,
αλλά μπορεί να είναι και το ίδιο...

Θωμα απο οτι ειδα εσυ την βαζεις καιρο τωρα αυτη την βαλβολινη γιατι την ειχες αναφερει σε πολιοτερο ποστ....thumb
Εχεις δει καποια μειονεκτηματα σε σχεση με την μη fm booster;
Στα ξενα forums παντως λενε οτι απο καποια χρονολογια και μετα την εχουν τα Μ απο το εργοστασιο!!!!!
Παντως και να κανει αυτο το στιγμιαιο θορυβο δεν ειναι θεμα (αν και η bmw ισχυριζετε οτι εξαφανιζεται) μονο μην εχουμε με την παροδο του χρονου χειροτερα.......
Αυτο το πρωτο δουλεμα οταν βαλεις την fm booster με τα οχταρια ή 20 κλειστους κυκλους δεξια και 20 αριστερα ειναι απαραιτητο;

oldcarskickass
23-04-11, 22:18
Λογικά είναι το λεγόμενο στρώσιμο - επικάθιση της βαλβολίνης και των προσθέτων της στα καινούρια δισκάκια.

Ναι είναι απαραίτητο για να πιάσει το στρώμα πάνω στα δισκάκια και να σταματήσουν οι θόρυβοι.

m-power_01
23-04-11, 22:19
Αυτό λογικά πρέπει να ακούγεται σαν χτύπος (μια φορά) όχι σαν τρίξιμο όπως ο ήχος του διαφορικού που ακούγεται όπως λέει το κείμενο.

Ρε συ είναι σίγουρο ότι έχει άλλο μήκος το ένα ημιαξόνιο από το άλλο;

ναι ναι...σιγουροτατο

Thomelef
23-04-11, 22:25
αλέξη, καταρχήν αν δεν κανιβαλίζεις το αμάξι, το διαφορικό δεν θα έχει ποτέ μα ποτέ
πρόβλημα.
οκ τα μπλοκέ έχουν λίγο περισόττερη εώς αρκετή φθορά λόγο τριβών, αλλά η χρήση είναι
αυτή που καθορίζει την διάρκεια ζωής...εγώ έχω κάνει λατέρνα δύο διαφορικά μέχρι τώρα...
στο αμάξι στο πρώτο συνεργείο που πείγαινα, έβαζα κοινή βαλβολίνη στο διαφορικό, αλλά
για μπλοκέ. μέγα λάθος, και αυτός ήταν και ένας λόγος που άλλαξα συνεργείο. απο τότε
που άλλαξα βάζω μόνο με το fm booster, οπότε δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ των
δύο προτυνόμενων βαλβολίνων. τώρα για κύκλους και οχτάρια, δεν έχω ιδέα, και για να
είμαι ειλικρινής, τώρα το διαβάζω. ποιός ξέρει μπορεί και να είναι έτσι...άλωστε ποιός θα
μπορούσε να φανταστεί παλαιότερα, πως ακόμα και τα φρένα, πρέπει να τα σκίσεις στην
αρχή απο το μπεντ ιν για να δουλέψουν σωστά...
λευθέρη, το δεξί ημιαξόνιο, είναι όντως πιο μακρύ...

Monsta
23-04-11, 22:49
[off topic]

Καλά κανείς δε πήγε εκκλησία;; Ντροπή σας ;)

[off topic]

Thomelef
23-04-11, 23:05
ε με την μικρή που να πάμε ρε???περιμένουμε τώρα τους γονείς μου και 2 θείες μου
να φάμε όλοι μαζί...

oldcarskickass
24-04-11, 00:36
αλέξη, καταρχήν αν δεν κανιβαλίζεις το αμάξι, το διαφορικό δεν θα έχει ποτέ μα ποτέ
πρόβλημα.
οκ τα μπλοκέ έχουν λίγο περισόττερη εώς αρκετή φθορά λόγο τριβών, αλλά η χρήση είναι
αυτή που καθορίζει την διάρκεια ζωής...εγώ έχω κάνει λατέρνα δύο διαφορικά μέχρι τώρα...
στο αμάξι στο πρώτο συνεργείο που πείγαινα, έβαζα κοινή βαλβολίνη στο διαφορικό, αλλά
για μπλοκέ. μέγα λάθος, και αυτός ήταν και ένας λόγος που άλλαξα συνεργείο. απο τότε
που άλλαξα βάζω μόνο με το fm booster, οπότε δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ των
δύο προτυνόμενων βαλβολίνων. τώρα για κύκλους και οχτάρια, δεν έχω ιδέα, και για να
είμαι ειλικρινής, τώρα το διαβάζω. ποιός ξέρει μπορεί και να είναι έτσι...άλωστε ποιός θα
μπορούσε να φανταστεί παλαιότερα, πως ακόμα και τα φρένα, πρέπει να τα σκίσεις στην
αρχή απο το μπεντ ιν για να δουλέψουν σωστά...
λευθέρη, το δεξί ημιαξόνιο, είναι όντως πιο μακρύ...

Σωστός θωμά όσον αφορά το μπεντ ιν (δεν ξέρω να το γράφω αγγλικά) για το διαφορικό.

Για τα φρένα πρέπει να τα ζεστάνεις (όχι να τα κάψεις) 5 - 6 φορές με δυνατά και σταθερά φρένα.

Είχα κάπου ένα PDF της Ferodo που έλεγε συγκεκριμένα την διαδικασία.
Δε μπορώ να το βρω με τίποτα ρε γμτ.
Πάνω κάτω πρέπει να είναι η ίδια και στο διαφορικό.

Δλδ φόρτιση του διαφορικού χωρίς πολλά ζόρια όμως (δλδ φόρτιση σε στροφές με χαμηλή ταχύτητα).

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΥΓ: τελικά είναι bed in και το πρώτο λινκ που βγάζει ο γούγλης για brakes bed in είναι αυτό:
https://www.zeckhausen.com/bedding_in_brakes.htm

ΥΓ2: το παράδοξο είναι ότι το ίδιο ισχύει και για τα δισκόφρενα στα ποδήλατα (με άλλες ταχύτητες βέβαια) και το παρατήρησα όταν αγοράσαμε με ένα φίλο μου νέο κιτ και τα λυώσαμε κατευθείαν, με αποτέλεσμα να μην πιάνουν όπως όταν τα είχαμε στρώσε κανονικά.