PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιακούμπ



gant
19-04-11, 22:21
Είχα αναφερθεί παλιότερα στον Γιακούμπ, τον μάγο της επιδιόρθωσης βαθουλωμάτων αυτοκινήτων.
Σειρά σήμερα είχε σειρά για επέμβαση το νέο απόκτημα της οικογένειας το 318Ci.
Είχε 2-3 λακκούβες, ρηχές μεν αλλά μεγαλούτσικες, διαμέτρου κάπου 6-7 εκ. η κάθε μία κάτω απ το πίσω δεξί παράθυρο και 2-3 θεματάκια στο πορτμπαγκάζ πάνω απ την πινακίδα.

Μετά από συνεχή και επίμονη δουλειά άνω των 3 ωρών, τα μαγικά του χέρια έκαναν το αμάξι να είναι βιτρίνας.
Σημειωτέον ότι δεν χρησιμοποιεί βεντούζες και τα παρόμοια, παρά ειδικές λάμες, βέργες, τάκους και ειδικά σφυριά.

Ένα τμήμα του άνετου και καθαρού χώρου.
https://img196.imageshack.us/img196/3808/imag0046res.jpg

Το νεύρο, τον έφαγε πανω από 2 ώρες
https://img41.imageshack.us/img41/7214/imag0045res.jpg

Στον κύκλο το πιό εμφανες κτύπημα.
https://img687.imageshack.us/img687/21/imag0054res.jpg

Κι εδώ με την ειδική λάμα, αφού ανοίχτηκε αναγκαστικά και μια τρύπα στο κατάλληλο μέρος για να χωρέσει, η οποία στο τέλος κερώθηκε με σπρέι και καλύφτηκε με πλαστική τάπα.
https://img718.imageshack.us/img718/3027/imag0055res.jpg

Εχουν αναλάβει τα σφυριά και οι τάκοι.
https://img844.imageshack.us/img844/740/imag0058res.jpg

aristent
19-04-11, 22:50
Wow!!!:shok:
Δυσκολο το εργο του Γιακουμπ,αλλα αξιζει να το κανει κανεις αφου απ'οτι καταλαβα δεν γινεται ουτε στοκαρισμα ουτε βαφη και ετσι δεν φαινεται τιποτε!!!!...οποτε ουτε γατα ουτε ζημια!!!!:thumbsup:

katsaraios
19-04-11, 22:57
αν θες στειλε πμ με την χρεωση,με ενδιαφερει :thanks:

stratos
19-04-11, 23:16
Πολύ ωραία δουλειά. Αυτό με την τρύπα δεν μπορώ να πώ οτι με ενθουσίασε. Εγώ έχω μια λακούβα στο πίσω φτερό, τι θα έκανε εκει? Οπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό

gant
20-04-11, 00:22
Πολύ ωραία δουλειά. Αυτό με την τρύπα δεν μπορώ να πώ οτι με ενθουσίασε. Εγώ έχω μια λακούβα στο πίσω φτερό, τι θα έκανε εκει? Οπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό

Στράτο είχε και τρύπες απ την μάνα του στο σημείο εκείνο.
Δεν γινόνταν αλλοιώς είναι διπλή λαμαρίνα και δεν μπορεί να χει διαφορετική πρόσβαση.
Το φτερό είναι εύκολη υπόθεση.

Vasilis
20-04-11, 00:23
Πες τιμή φίλε μας...ενδιαφερόμαστε κ άλλοι!


Με τη λακκουβα χρεώνει;


Που βρίσκεται;
Ευχαριστώ!

gant
20-04-11, 00:43
Πες τιμή φίλε μας...ενδιαφερόμαστε κ άλλοι!


Με τη λακκουβα χρεώνει;


Που βρίσκεται;
Ευχαριστώ!

Οχι ακριβώς με την λακκούβα, αλλά απ ότι κατάλαβα με την δυσκολία κάθε επισκευής. Δηλαδή μπορεί να χεις 4-5 λακκούβες και να πάρει τα ίδια χρήματα αν έχεις μόνο μιά σε κάποιο δύσκολο σημείο πρόσβασης, οπότε πρέπει να ξεντύσει το αμάξι η να βρεί άλλον τρόπο πρόσβασης.

Βρίσκεται στα Διαβατά, ένα χωριό 15χλμ. περίπου στα δυτικά της Θεσσαλονίκης.

nikos-Mpacket
20-04-11, 00:47
Παντως πραγματικος Γιακουμπ πρεπει να ειναι,απο τις φωτο νομιζεις οτι εισαι σε χειρουργειο και οχι σε χωρο που διορθωνουν ζημιες σε αυτοκινητα.

nikos valvetronic
20-04-11, 19:38
Ωραιος ο Γιακουμπ,εχει φημη την οποια μας την επιβεβαιωνει και ο κ.Γιωργος,ευχαριστουμε για την ενημερωση!

Monsta
20-04-11, 21:00
Ωραίος ο μάστορας και μπράβο του. Όντως είναι ΤΕΧΝΗ το pdr, θέλει ΤΡΕΛΗ εξάσκηση και πολύ καλό μάτι.


Το σημείο που έχει ο Στράτος τη λακούβα του δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόσβαση. Αν θυμάμαι καλά είναι μπροστά από τον πίσω δεξί θόλο και χαμηλά. Ακόμα κι αν έβγαζε το πίσω φανάρι για να ψαχουλέψει εκεί μπροστά, εκτός από τη πολύ μεγάλη απόσταση, θα πρεπει να κάνει και 'βουτιά' προς τα κάτω. Η μόνη λύση είναι όσο τραβηχτεί από έξω με βεντούζες κι όσο έρθει.

gant
20-04-11, 21:24
Ωραίος ο μάστορας και μπράβο του. Όντως είναι ΤΕΧΝΗ το pdr, θέλει ΤΡΕΛΗ εξάσκηση και πολύ καλό μάτι.


Το σημείο που έχει ο Στράτος τη λακούβα του δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόσβαση. Αν θυμάμαι καλά είναι μπροστά από τον πίσω δεξί θόλο και χαμηλά. Ακόμα κι αν έβγαζε το πίσω φανάρι για να ψαχουλέψει εκεί μπροστά, εκτός από τη πολύ μεγάλη απόσταση, θα πρεπει να κάνει και 'βουτιά' προς τα κάτω. Η μόνη λύση είναι όσο τραβηχτεί από έξω με βεντούζες κι όσο έρθει.

Κώστα, και στην δική μου περίπτωση έβγαλε το πίσω φανάρι , αλλοιώς δεν θα είχε πρόσβση.
Ορισμένες δε απ τις ράβδους που χρησιμοποιεί φθάνουν και ξεπερνούν σε μήκος και το 1 μέτρο.
Είμαι 99% βέβαιος πως μπορεί και το αμάξι του Στράτου.

stratos
20-04-11, 21:40
Ωραίος ο μάστορας και μπράβο του. Όντως είναι ΤΕΧΝΗ το pdr, θέλει ΤΡΕΛΗ εξάσκηση και πολύ καλό μάτι.


Το σημείο που έχει ο Στράτος τη λακούβα του δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πρόσβαση. Αν θυμάμαι καλά είναι μπροστά από τον πίσω δεξί θόλο και χαμηλά. Ακόμα κι αν έβγαζε το πίσω φανάρι για να ψαχουλέψει εκεί μπροστά, εκτός από τη πολύ μεγάλη απόσταση, θα πρεπει να κάνει και 'βουτιά' προς τα κάτω. Η μόνη λύση είναι όσο τραβηχτεί από έξω με βεντούζες κι όσο έρθει.

Ωραίος Κώστα, περίμενα την γνώμη σου. Γενικά δεν έχω πρόβλημα για την τεχνική που θα χρησιμοποιήσει ο μάστορας, εκτός της φωτιάς, της ηλεκτροκόλλησης και το άνοιγμα τρύπας. Δεν μου έρχεται καλά να ανοίξω μια νέα τρύπα-πληγή στο αυτοκίνητο για να επισκευάσω κάτι άλλο. Γιατί με αυτή τη λογική αν σε 10 χρόνια επισκευάσω 10 λακουβες σε διαφορετικά σημεία θα έχω και 10 τρύπες στο αυτοκίνητο.

Οντως το μέρος που είναι το βούλιαγμα μου είναι χαμηλα μπροστά απο τον πίσω δεξί θόλο. Δεν ενοχλεί στο μάτι και για αυτό δεν το φτιάχνω. Αλλά δεν θα ρίσκαρα ποτέ έστω και τρυπώντας μέσα απο το θόλο να χρησιμοποιηθεί τέτοια τεχνική. Δεν λέω οτι είναι λάθος ο μάστορας Γιακούμπ για να μην παρεξηγηθώ

stratos
20-04-11, 21:40
Κώστα, και στην δική μου περίπτωση έβγαλε το πίσω φανάρι , αλλοιώς δεν θα είχε πρόσβση.
Ορισμένες δε απ τις ράβδους που χρησιμοποιεί φθάνουν και ξεπερνούν σε μήκος και το 1 μέτρο.
Είμαι 99% βέβαιος πως μπορεί και το αμάξι του Στράτου.

Αυριο που θα το κάνω μπάνιο θα βγάλω φωτό να δείτε την ζημιά.

Jimmakos
20-04-11, 22:59
Στράτο άμα δεις το βούλιαγμα στον δικό μου θόλο θα κλάψεις!

Φτιάχνεται μεν πανεύκολα αλλά βαριέμαι να σου πω την αλήθεια.... Άλλωστε υπάρχει αμάξι χωρίς σημάδι?

Πάντως ο Γιακούμπ κάνει τρελλή δουλειά απο ότι βλέπω και θυμίζει καλλιστεία το μαγαζί και όχι συνεργείο επισκευών!

e 36
20-04-11, 23:44
ο μαστορας απλα αγαπαει την δουλεια του και κανει παπαδες

Monsta
21-04-11, 20:51
Θα είχε ενδιαφέρον Γιώργο να βλέπαμε τι θα μπορούσε να κάΜει στου Στράτου τη περίπτωση, διότι όπως είπα και πριν εκτός από μακρία είναι και χαμηλά μπροστά από το θόλο.

Τα εργαλεία που χρησιμοποιούν όλοι οι τεχνικοί είναι πάνω κάτω κοινά και οι πηγές γνωστές.....χωρίς βέβαια να θέλω να αμφισβητήσω σε καμία περίπτωση τις ικανότητές του μίστερ γιακούμπ

stratos
21-04-11, 20:54
Το "μπάνιο" δεν ήταν να γίνει σήμερα γιατί ο αέρας που ήταν παγωμένος μόνο με καθαρό αυτοκίνητο και πυρετό στο κρεβάτι θα με άφηνε. Οπότε οι φωτογραφίες θα μπουν στην πρώτη ευκαιρία

mark e92
21-04-11, 22:08
Το "μπάνιο" δεν ήταν να γίνει σήμερα γιατί ο αέρας που ήταν παγωμένος μόνο με καθαρό αυτοκίνητο και πυρετό στο κρεβάτι θα με άφηνε. Οπότε οι φωτογραφίες θα μπουν στην πρώτη ευκαιρία

kαλησπερα. Στρατο βαλε φωτο να σου πω αν φτιαχνεται. ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους.

stratos
22-04-11, 19:07
Εβαλα φωτό στο παρακάτω thread.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=329

Περιμένω τις γνώμες σας