PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Αλλαγη εξατμισης



Skyline_IS
19-04-11, 21:06
Καλησπερα σας

Οταν πηρα το 36αρι ο παλιος ιδιοκτητης ειχε βαλει μια γνησια εξατμιση schnitzer.
Θελω να την αλλαξω για 2 λογους.Καταρχας για θεμα εμφανισης γιατι ειμαι αρρωστος οπαδος της διπλης μπουκας και κατα δευτερον θελω λιγο περισσοτερο μπασο ηχο χωρις να γινεται κουραστικος αλλα και να κινδευνευω απο την αστυνομια για ηχορυπανση.

Στα περισσοτερα μαγαζια που ρωτησα ζητανε 100-150 μαζι με τοποθετηση αλλα ειναι εξατμισεις κινεζικες ή και γω δεν ξερω τι.Οι δε επωνυμες (superspint,eisenmann) ξεφευγουν αρκετα για τα δεδομενα μου.

Αξιζει να βαλω μια κινεζο κατι εξατμιση και να ειμαι νομιμος απο θεμα ηχου ή στην υπαρχουσα να βαλω 2 σωληνες (μαλλον) με πατεντα?

gregE36
20-04-11, 12:07
αν μπορεις βαλε μια φωτο απο την μπουκα σου

Skyline_IS
20-04-11, 12:20
https://www.beastpower.com/products/acschnitzer/acs-exhaust-m5.gif

Gregory_///M
20-04-11, 12:29
Προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή που έχεις και δεν θα την άλλαζα....
Αλλά αν την αλλάξεις βρες κάποιον που φτιάχνει χειροποίητες-ανοξίδωτες και μην βάζεις καμιά ψεύτικη.
Στο προηγούμενό μου bmw 318ci cabrio είχα βάλει χειροποίητη-ανοξίδωτη με δύο μπούκες. Η εξάτμιση είχε 10 χρόνια εγγύηση και έβγαζε ένα μπάσο θόρυβο στις χαμηλές στροφές, ενώ στις υψηλές ο θόρυβος ήταν μηδενικός!

nikos-Mpacket
20-04-11, 13:51
Προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή που έχεις και δεν θα την άλλαζα....
Αλλά αν την αλλάξεις βρες κάποιον που φτιάχνει χειροποίητες-ανοξίδωτες και μην βάζεις καμιά ψεύτικη.
Στο προηγούμενό μου bmw 318ci cabrio είχα βάλει χειροποίητη-ανοξίδωτη με δύο μπούκες. Η εξάτμιση είχε 10 χρόνια εγγύηση και έβγαζε ένα μπάσο θόρυβο στις χαμηλές στροφές, ενώ στις υψηλές ο θόρυβος ήταν μηδενικός!

Θα συμφωνησω 100% με τον Γρηγορη.
Αν μπορεις κανε λιγο υπομονη μαζεψε καποια χρηματα και βαλε μια απο τις μαρκες που γραφεις,αλλιως βρες εναν καλο εξατμισα να σου φτιαξει ενα χειροποιητο με λιγο μικροτερο κοστος αλλα οπως το θες εσυ.
Μακρια απο κινεζικα και γενικοτερα αμφιβολου ποιοτητας πραγματα.

zaharias
20-04-11, 14:09
Τα επωνυμα αξιζουν μονο αμα πετυχεις κανενα μεταχειρισμενο σε καλη τιμη..
Αν ησουν Αθηνα, θα σου ελεγα που να πας για καινουργια χειροποιητη.. Αλλα Θεσσαλονικη, θα σου πουνε οι συμφορουμιτες που ειναι απο τα μερη σου..
Αλλιως, εχω φιλο (απο Αθηνα) που πουλαει πολυ φθηνα ενα μεταχειρισμενο χειροποιητο τελικο look M3 (ασυμετρες μπουκες) φτιαγμενο στο Μαυροειδακο, το οποιο το φορουσε σε Ε46 2λιτρο 4κυλινδρο valvetronic και εβγαζε πολυ ωραιο διακριτικο ηχο.. Λογικα θα σου κανει (ισως χρειαστει τροποποιηση στις βασεις). Αν σ'ενδιαφερει, πες μου να σας φερω σ'επαφη να τα πειτε..

Jimmakos
20-04-11, 14:32
Τα επωνυμα αξιζουν μονο αμα πετυχεις κανενα μεταχειρισμενο σε καλη τιμη..
Αν ησουν Αθηνα, θα σου ελεγα που να πας για καινουργια χειροποιητη.. Αλλα Θεσσαλονικη, θα σου πουνε οι συμφορουμιτες που ειναι απο τα μερη σου..
Αλλιως, εχω φιλο (απο Αθηνα) που πουλαει πολυ φθηνα ενα μεταχειρισμενο χειροποιητο τελικο look M3 (ασυμετρες μπουκες) φτιαγμενο στο Μαυροειδακο, το οποιο το φορουσε σε Ε46 2λιτρο 4κυλινδρο valvetronic και εβγαζε πολυ ωραιο διακριτικο ηχο.. Λογικα θα σου κανει (ισως χρειαστει τροποποιηση στις βασεις). Αν σ'ενδιαφερει, πες μου να σας φερω σ'επαφη να τα πειτε..

Καλή φάση.... Σκέψου το φίλε!

mormon
20-04-11, 14:43
απο προσωπικη εμπειρια και φιλων για
χειροποιητη εξατμηση
πηγαινε στο Γιαννη στην Αγιου Νεστωρος!