PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ζ4 Ε89] βελτιώσεις ανάρτησης



Z4 DCT
17-04-11, 16:48
Αγορασα ελατηρια eibach για το Ζ, πηρα την σειρα pro kit https://performance-suspension.eibach.com/cms/street_performance_performance_springs_pro_kit__st ep_1_
Την επελεξα λογο φημης και τιμης.....σε σχεση με τα mpack της bmw

Το ζητημα ειναι το εξης....

Εχω ακουσει οτι με το να αλλαξεις ελλατηρια χωρις να αλλαξεις και αμορτισερ μαζι, θα γινει ζημια στα αμορτσερ σε συντομο χρονικo διαστημα.
Με δεδομενο οτι τα αμορτισερ που αγορασα χαμηλωνουν το αμαξι κατα 2cm εμπρος και 1cm πισω, εχω καποιο προβλημα??

stef
17-04-11, 16:51
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά!
Ναι τα αμορτισέρ θα "κλάσουν" πολύ πιο εύκολα!
Τα ελατήρια αυτά είναι για συνεργασία με αμορτισέρ πιο σκληρά!

Jimmakos
17-04-11, 16:53
Αν και δεν το χω ξανακούσει το συγκεκριμένο ζήτημα να χαλάνε τα αμορτισέρ απο τα ελατήρια.... Ας πεί κάποιος γνώστης

Υ.γ. Στο Ε30 παλιά και στο alfa romeo όταν βάλαμε ελατήρια χαμηλώματος δεν είχε παρουσιάσει πρόβλημα....

Karizma Z4
17-04-11, 16:54
Συμφωνω με stef Γιαννη.

Aftermarket ελατηρια μικραινουν τον χρονο ζωης των μαμα αναρτησεων αποδεδειγμενα.Το εχω διαπιστωσει και εγω με το αλλο μου αυτοκινητο που ειχα αλλαξει ελατηρια.Κατα τα αλλα δεν εχεις καποιο αλλο θεμα.Κερδιζεις απο παντου σε σχεση με τα εργοστασιακα :original:

Z4 DCT
17-04-11, 16:55
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά!
Ναι τα αμορτισέρ θα "κλάσουν" πολύ πιο εύκολα!
Τα ελατήρια αυτά είναι για συνεργασία με αμορτισέρ πιο σκληρά!

Eλα ομως που δε θελω να το σκληρυνω αλλο.....:doh:

Βεβαια απο την αλλη αν αντι να τελειωσουν σε 20000χλμ τελειωσουν σε 15000 δε με νοιαζει....αλλα μην ψοφησουν αμμεσα.....

stef
17-04-11, 16:57
Ψάξε και βρες σκληρότητες των sachs ή των αμορτισέρ της M pack!
Πάρε και μία γνώμη από κάποιον πιο ειδικό (m3est)
Πάντως έτσι δεν θα δεις δουλειά, μόνο οπτική ομορφιά!
Τα αμορτισέρ σου θα "πέσουν" πολύ γρήγορα και δεν θα δουλεύει σωστά η ανάρτησή σου

Monsta
17-04-11, 17:18
Όπως τα λέει ο Στεφ.

Διαφορά στο δρόμο θα δεις, εκτός από τη σκληρότητα. Θα είναι πολύ 'τραπέζι' αλλά στο όριο θα ξεκολλάει απότομα και χωρίς προειδοποίηση.

Εγώ θα τα βαζα μαζί με μια καλή ευθυγράμμιση. Το αμάξι οπτικά θα δείξει απίστευτα και θα σου δίνει την εντύπωση ότι σε οδήγηση 5/10 κρατάει καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς εσύ δε το χεις για να κάνεις αγώνες. Βάλτα και γράψε μας τις εντυπώσεις σου μετά από μία δοκιμή εκεί πάνω στην Εύβοια στα λημέρια σου. :)

Z4 DCT
17-04-11, 17:20
Όπως τα λέει ο Στεφ.

Διαφορά στο δρόμο θα δεις, εκτός από τη σκληρότητα. Θα είναι πολύ 'τραπέζι' αλλά στο όριο θα ξεκολλάει απότομα και χωρίς προειδοποίηση.

Εγώ θα τα βαζα μαζί με μια καλή ευθυγράμμιση. Το αμάξι οπτικά θα δείξει απίστευτα και θα σου δίνει την εντύπωση ότι σε οδήγηση 5/10 κρατάει καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς εσύ δε το χεις για να κάνεις αγώνες. Βάλτα και γράψε μας τις εντυπώσεις σου μετά από μία δοκιμή εκεί πάνω στην Εύβοια στα λημέρια σου. :)

Μα ναι η τιμη που εχω παρει για τοποθετηση ειναι για μαζι με ευθυγραμιση!!!!

stef
17-04-11, 17:21
Καλά οπτικά θα δείξει πολύ, απλά έχε υπόψην σου ότι θα πρέπει να είσαι και άλλο προσεχτικός γιατί θα χαμηλώσει πολύ μετά!

Monsta
17-04-11, 17:24
Βάλτα και μη σκοτίζεσαι. Οι προβληματισμοί σου είναι άκυροι. Ελατήρια χαμηλώματος και μεγαλύτερη σκληρότητα είναι συγκοινωνούντα δοχεία.

Jimmakos
17-04-11, 17:26
Γιάννη δεν θα πάθει τίποτα το αμάξι.... Άν μιλάμε για 20000χλμ τότε κάνεις και αλλαγή αμορτισέρ συνήθως λόγο φθοράς....

Οπότε ρίχτα πάνω και καλά χαμηλώματα thumb

stef
17-04-11, 17:29
Χμμμμ , αλλιώς σκέψου το να έβαζες μόνο αντιστρεπτικές....

z3 2.2
17-04-11, 18:15
ελα παιδια...ελατηρια θα αλλαξει ο ανθρωπος!!!!
δε θα βαλει πυρινηκο αντιδραστηρα

ghost-rider
17-04-11, 19:01
Γιατι θα κλασουν πιο γρηγορα τα αμορτισερ?

Το χαμηλωμα ειναι πολυ μικρο και δεν κινδυνευουν να τερματισουν τα αμορτισερ.
Επισης τα pro kit ειναι πολυ σφιχτα ελατηρια και τα αμορτισερ θα δουλευουν αρκετα λιγοτερο.
Δεν καταλαβαινω γιατι μπορει να συμβει το οτιδηποτε...
Νομιζω οτι η κινηση μπορει να γινει αφοβα...

m3est
17-04-11, 19:08
Βαλτα πανω Γιαννη να το χαρεις.Το οτι τ αμορτισερ θα τελειωσουν μια ωρα αρχιτερα ειναι σιγουρο αλλα τουλαχιστον θα το εχεις χαρει.Τα Μ χαμηλωνουν λιγοτερο γι αυτο δεν χαλανε τ αμορτισερ και η ανεση αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος.Βαλτα και βλεπεις.Αμα δεν σ αρεσουν τ αλλαζεις.

Z4 DCT
17-04-11, 19:13
Βαλτα πανω Γιαννη να το χαρεις.Το οτι τ αμορτισερ θα τελειωσουν μια ωρα αρχιτερα ειναι σιγουρο αλλα τουλαχιστον θα το εχεις χαρει.Τα Μ χαμηλωνουν λιγοτερο γι αυτο δεν χαλανε τ αμορτισερ και η ανεση αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος.Βαλτα και βλεπεις.Αμα δεν σ αρεσουν τ αλλαζεις.

Ναι ρε Νικολα αυτο θελω...ετσι κι αλλιως αν ειναι τοσο σκληροτερα απο τα m pack οσο μου εχουν πει βλεπω να γινει αλλαγη και να βαλω ε τα Μ pack...(γι αυτο και σε ρωτησα τιμηthumb)

m-power_01
17-04-11, 20:14
Γιαννη τ'αμορτισερ ναι θα χαλασουν νωριτερα...οποιος το λεει εν μερει εχει δικιο.
Και εξηγουμαι... Θα χαλασει νωριτερα γιατι θα ειναι μονιμος φορτισμενα κατα 1-2 ποντους. Αν ειχες φορτωμενο τον χωρο αποσκευων, δεν θα τα καταπονουσες παραπανω? Δεν θα ειχε κατσει 1-2 ποντους? Το παραπανω βαρος δεν θα ταλαντωνε παραπανω?
Τωρα που λογω σκληροτητας ελατηριου δεν θα ταλαντωνει λιγοτερο?

Με αυτα και με αυτα θελω να σου πω, βαλε εκει να το χαρεις να δεις αν σου κανει το σεταπ και ασε την φθορα!!!
Προβλημα θα ειχες μονο αν ξεφευγες σε χαμηλωμα πανω απο 3 ποντους, θα ειχες παντα τον φοβο του να τερματισει το αμορτισερ και να κοπαναει.
Μεγειες!!!

Thomelef
17-04-11, 20:32
οπως τα λέει ο σπυράκος είναι...χαμηλώνοντας το μόνο με ελατήρια, το αμορτισέρ θα είναι
μόνιμα φωρτισμένο...αυτό σημαίνει πως θα έχεις και πιο σφιχτή ανάρτηση, λόγο του ότι τα
υγρά θα είναι πιεσμένα μέσα στο καλάμι τους κατά 2 και 1 πόντους.
ότι θα κλάσουν γρηγορότερα, είναι το μόνο σίγουρο. απο την άλλη όμως θα δείς καλύτερη
και πιο σπόρ συμπεριφορά. απο την στιγμή που δεν μπαίνεις σε πίστες και δεν κάνεις γενικά
ταρζανιές βάλτα και ευχαριστήσου τα, μέχρι να γίνουν για πέταμα...όταν θα είναι να τα αλλάξεις,
τότε παίρνεις και ενα σετ τα οποία είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν με τα ελατήρια αυτά.
το επιπλέον κοπάνημα είναι κάτι που θα πρέπει να το συνηθίσεις απο την στιγμή που θέλεις
πιο χαμηλό αυτοκίνητο. όσο μικραίνει η διαδρομή της ανάρτησεις, χάνεται και η άνεση...

Samaro
17-04-11, 21:26
Αφου σε λίγο, θα μπάξεις και Bilstein ρε Γιαννάκο, γιατί μας παιδεύεις ;; :th_Laie_67-1:

aristent
17-04-11, 21:45
Αφου σε λίγο, θα μπάξεις και Bilstein ρε Γιαννάκο, γιατί μας παιδεύεις ;; :th_Laie_67-1:

Αντε ντε????!!!!:thumbsup:
Τζαμπα μας παιδευει αυτο το παιδι!!!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:

stratos
17-04-11, 23:15
Ghost - rider, Σπυρος και Θωμάς έχουν απόλυτο δίκιο.

Απο την στιγμή που χαμηλώνει 1-2 πόντους δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Απλά το έμβολο της μπουκάλας λειτουργεί σε διαφορετικό σημείο.

Αν το χαμήλωμα ήταν μεγαλήτερο και το έμβολο τερμάτιζε και έπιανε πάτο, εκτός οτι θα καταστρεφόταν πιο γρήγορα θα ήταν και πρόβλημα για την ενεργητική ασφάλεια.

Ρε Γιάννη, αλλαγή σε 20.000 χιλιόμετρα τα αμορτισέρ? Πές τώρα οτι βρίσκεις αφορμή για μπάξιμο και αστα αυτά

mixalis
18-04-11, 07:08
Καλημέρα, έχω την εντύπωση ότι το μαμά αμορτισέρ δεν θα μπορούν να φρενάρουν το ελατήριο και θα έχει ως αποτέλεσμα την γρήγορη φθορά του,
επίσης εκτός των άλλων πιστεύω ότι το αμάξι θα έχει την αίσθηση ότι θα πηδάει στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου λόγω του ότι δεν θα μπορεί να το φρενάρει το αμορτισέρ...

Konstantinos E60
18-04-11, 07:13
Αν δεν εχεις θέμα με το μπες-βγες στο γκαράζ βάλτα να το γουστάρεις !!
Ετσι κι αλλιώς 15-20.000 χλμ που θέλουν για να τα φτυσουν τα μαμά εσυ θα
τα κάνεις σε 3 χρόνια !! thumb Ασε που τότε θα μπεις στην διαδικασία
να το πουλήσεις γιατι θα έχει "παλιώσει" !!

nikos1400
18-04-11, 07:47
Αν δεν εχεις θέμα με το μπες-βγες στο γκαράζ βάλτα να το γουστάρεις !!
Ετσι κι αλλιώς 15-20.000 χλμ που θέλουν για να τα φτυσουν τα μαμά εσυ θα
τα κάνεις σε 3 χρόνια !! thumb Ασε που τότε θα μπεις στην διαδικασία
να το πουλήσεις γιατι θα έχει "παλιώσει" !!

Θα συμφωνησω.
Το μονο θεμα σου ειναι αυτο.
Ετσι κι αλλιως κοντα ειναι και η ωρα των αμορτισερ...thumb

stratos
18-04-11, 15:49
Το αυτοκίνητο του Γιάννη έδειξε απίστευτα με το ελάχιστο χαμήλωμα. Είναι αυτό που έλειπε απο το αυτοκίνητο.

Παρά την ταλαιπωρία σήμερα το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω απο ικανοποιητικό. Για περισσότερες λεπτομέρειες και εικόνες ας περιμένουμε τον Γιάννη

Cobalt
18-04-11, 16:53
Με τα pro-kit έχω την εντύπωση οτι χαμηλώνει περισσότερο το αμάξι...

τουλάχιστον στην 3άρα μου χαμήλωσε πολύ περισσότερο!

S8N
18-04-11, 17:24
Τα είπαμε τηλεφωνικώς με τον Γιάννη την περασμένη Τρίτη αλλά λέω να γράψω δυο πραγματάκια να υπάρχουν:

1. Όσον αφορά το θέμα του χαμηλώματος, η BMW δίνει άλλα αμορτισέρ για τα αυτοκίνητα με απλή ανάρτηση, άλλα για εκείνα με σπορ ανάρτηση και άλλα για όσα έχουν Μ-sport ανάρτηση. Το κατά πόσον αλλάζει το μήκος του καλαμιού ή η σκληρότητα ή και τα δυο δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζω όμως είναι πως ακόμη και τα ΚΟΝΙ FSD, τα οποία δεν κάνουν για χαμήλωμα, στην Αμερική πωλούνται και ως σετ με τα Eibach Pro kit! Όπως και να 'χει, επειδή στην προκειμένη περίπτωση δε μιλάμε για οικογενειακό σεντάν που φορτώνεται μέχρι την οροφή αλλά για διθέσιο ρόουντστερ, και να μην τ' αλλάξει κανείς χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι. Οι ελληνικοί δρόμοι θα κάνουν τη ζημιά τους πολύ πιο γρήγορα από το Pro kit.

2. Όσον αφορά το θέμα της σκληρότητας, έχω καταλήξει σε δύο συμπεράσματα: α) Το αμορτισέρ ευθύνεται για το 25-30% της σκληρότητας της ανάρτησης και β) ακόμη και το καλύτερο αμορτισέρ δεν αντέχει πάνω από 50-60k km ευλαβικής οδήγησης στους δρόμους μας.

Γιάννη, καλορίζικα τα ελατήρια βρε φίλε και μην ξεχάσεις να βάλεις γρήγορα φωτογραφίες! Βλέπεις πάντως πως σε πήραμε όλοι πρέφα: Τώρα ελατήρια, την Μεγάλη Τετάρτη Bilstein, την Μεγάλη Παρασκευή Ohlins, την Τρίτη του Πάσχα αντιστρεπτικές! :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
18-04-11, 17:52
Τα ελατηρια μπηκαν:thumbsup:

Το αμαξι χαμηλωσε πολυ ομορφα, τωρα οσο αφορα την οδηγικη αισθηση, μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ανετα και δεν χτυπανε οσο αποτομα περιμενα στις λακουβεςthumb
Οταν μπουν και τα συμβατικα ελαστικα τοτε θα ειναι σαν να μην τα αλλαξα....
Ευθυγραμμιση δεν εκανα γιατι εκει που με εστειλε ο Φλασκης, ο τυπος ηταν αρρωστος......
Το τρελο της υποθεσης......παω σε γνωστο λαστιχα στο Χαιδαρι.....του λεω για ευθυγραμμιση......μου λεει οτι δεν εχει τα δεδομενα του αμαξιου στο αμαξι γιατι ειναι νεο.....
Οποτε μιλαω με Φλασκη και μου τα στελνει με μειλ.....του λεω να τα παρτα....
Και ο τυπος δε μου λεει οτι δεν ξερει να τα περασει στο μηχανημα!!!!!, και παει στα μουλοχτα να μου βαλει τα σετ απο το Ζ4 το προηγουμενο μοντελο!!!:shok::shok:

Και γιναμε πουταν@ εκει μεσα:ranting2::ranting2:
Τελικα δεν εκανα και θα κανω αλλη μερα καπου αλλου!!!!


Βαζω μερικες φωτο για να δειτε την διαφορα....Μια απο τις φωτο ειναι στο γκαραζ για να δειτε πως ηταν πριν....

stratos
18-04-11, 18:05
Τα ελατηρια μπηκαν:thumbsup:

Το αμαξι χαμηλωσε πολυ ομορφα, τωρα οσο αφορα την οδηγικη αισθηση, μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ανετα και δεν χτυπανε οσο αποτομα περιμενα στις λακουβεςthumb
Οταν μπουν και τα συμβατικα ελαστικα τοτε θα ειναι σαν να μην τα αλλαξα....
Ευθυγραμμιση δεν εκανα γιατι εκει που με εστειλε ο Φλασκης, ο τυπος ηταν αρρωστος......
Το τρελο της υποθεσης......παω σε γνωστο λαστιχα στο Χαιδαρι.....του λεω για ευθυγραμμιση......μου λεει οτι δεν εχει τα δεδομενα του αμαξιου στο αμαξι γιατι ειναι νεο.....
Οποτε μιλαω με Φλασκη και μου τα στελνει με μειλ.....του λεω να τα παρτα....
Και ο τυπος δε μου λεει οτι δεν ξερει να τα περασει στο μηχανημα!!!!!, και παει στα μουλοχτα να μου βαλει τα σετ απο το Ζ4 το προηγουμενο μοντελο!!!:shok::shok:

Και γιναμε πουταν@ εκει μεσα:ranting2::ranting2:
Τελικα δεν εκανα και θα κανω αλλη μερα καπου αλλου!!!!


Βαζω μερικες φωτο για να δειτε την διαφορα....Μια απο τις φωτο ειναι στο γκαραζ για να δειτε πως ηταν πριν....

Respect thumb

mixalis
18-04-11, 18:07
Πολύ καλό thumbthumb
Μπράβο Γιάννη :clap1::clap1::clap1:

bill_m3
18-04-11, 18:14
Κούκλα Γιάννη!! :thumbsup: :thumbsup:

gnx
18-04-11, 18:18
Γιαννη, ωραιο εγινε

stratos
18-04-11, 18:18
Λεω να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος αν συμφωνεί ο Γιάννης σε: [Ζ4 Ε89] eibach ελατήρια ή [Ζ4 Ε89] βελτιώσεις ανάρτησης

Z4 DCT
18-04-11, 18:19
Λεω να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος αν συμφωνεί ο Γιάννης σε: [Ζ4 Ε89] eibach ελατήρια ή [Ζ4 Ε89] βελτιώσεις ανάρτησης

Βαλε βελτιωση....δε ξερουμε που θα παει η δουλεια ακομα...thumb

S8N
18-04-11, 18:23
Τελικά έχει μεγάλη διαφορά στο μάτι! Του πάει πολύ! thumb

stratos
18-04-11, 18:24
Εγινε. Αν χρειαστεί κάποια αλλαγή εδώ είμαστε

stef
18-04-11, 18:43
Τα ελατηρια μπηκαν:thumbsup:

Το αμαξι χαμηλωσε πολυ ομορφα, τωρα οσο αφορα την οδηγικη αισθηση, μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ανετα και δεν χτυπανε οσο αποτομα περιμενα στις λακουβεςthumb
Οταν μπουν και τα συμβατικα ελαστικα τοτε θα ειναι σαν να μην τα αλλαξα....
Ευθυγραμμιση δεν εκανα γιατι εκει που με εστειλε ο Φλασκης, ο τυπος ηταν αρρωστος......

Εαν σε έστειλε σε έναν απέναντι σου στο στενάκι μέσα, τότε αυτός είναι top...

nikos1400
18-04-11, 21:28
Κουκλα ειναι.
thumb

Ζαντικο πότε προγραμματιζεις ?
Μη μου πεις οτι δεν εχεις σκεφτει.;)

aristent
18-04-11, 22:11
Αντε , θα βαλω μεγαλες φωτο να το απολαυσουμε!!!!:thumbsup:
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7417&d=1303141388
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7418&d=1303141449
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7419&d=1303141519

κουκλι εγινε Γιαννη!!!!
ειδα τη φωτο στο γκαραζ,......δειχνει μεγαλη διαφορα!!!thumb
Με 'γεια και παλι!!!:thumbsup:

stef
18-04-11, 22:32
Κουκλα ειναι.
thumb

Ζαντικο πότε προγραμματιζεις ?
Μη μου πεις οτι δεν εχεις σκεφτει.;)


Μια χαρά είναι οι ζάντες του, μην μου τον τσιγκλάτε....! :hystericalbs1:

Leonidas_E39
18-04-11, 23:08
Ιδανικο το φιδιασμα σε σχεση με πριν .

Φανηκε σαν να απλωσε και αλλο η Ζετα.

Μπραβο Γιαννη για το μπαξιμο.

z3 2.2
18-04-11, 23:13
Ωραιοτατο Γιαννακη!!!!
Ι like it!!!

stef
18-04-11, 23:25
Ε ρε μπλεξίματα.....
Λες να το χαμηλώσω και εγώ....?

120ie87
19-04-11, 08:47
Πολύ όμορφο έγινε! Μεγεια φίλε !


(από κράτημα πως είναι? σίγουρα οι κλίσεις μειώθηκαν λόγω αυξημένων spring rates και μειωμένου ύψους.... τα αμορτισέρ στην πράξη φαίνεται να δουλεύουν σωστά? κοπανάει καθόλου σε λακούβες?/ δείχνει να τελειωνει η διαδρομή τους ευκολότερα απο πριν?/τα bump stops τα αφήσατε ως είχαν?)

Z4 DCT
19-04-11, 08:51
Πολύ όμορφο έγινε! Μεγεια φίλε !


(από κράτημα πως είναι? σίγουρα οι κλίσεις μειώθηκαν λόγω αυξημένων spring rates και μειωμένου ύψους.... τα αμορτισέρ στην πράξη φαίνεται να δουλεύουν σωστά? κοπανάει καθόλου σε λακούβες?/ δείχνει να τελειωνει η διαδρομή τους ευκολότερα απο πριν?/τα bump stops τα αφήσατε ως είχαν?)

Nαι δεν τα πειραξαμε καθολου...

Τα αμορτισερ δειχνουν να δουλεβουν μια χαρα.....δεν εδειξαν να τερματιζουν καπου...και η ανεση ειναι καλυτερη απο αυτο που περιμενα.....η αισθηση μου αρεσει περισοτερο απο πριν...thumb

stef
19-04-11, 09:23
Δεν έχει χαμηλώσει πολύ πάντως και αυτό είναι καλό...

Z4 DCT
19-04-11, 09:25
Δεν έχει χαμηλώσει πολύ πάντως και αυτό είναι καλό...

Eιναι ιδανικο!!!! γιατι μπαινω οριακα στο παρκιν!!!:thumbsup:


Αλλα το καλυτερο χαμηλωμα που εχω δει ειναι του jannisa, πολυ ομορφο!!thumbthumb

stef
19-04-11, 09:26
Τι φοράει?
Μπορεί να ψαχτώ για Schnitzer...

Z4 DCT
19-04-11, 09:28
Τι φοράει?
Μπορεί να ψαχτώ για Schnitzer...

Αυτα!!!thumb

stef
19-04-11, 09:30
Είναι και πιο μαλακά...;)