PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακριβή βενζίνη....



Jimmakos
17-04-11, 02:36
Θυμάμαι πρίν 2 χρόνια γέμιζα απο ρεζέρβα το Ε34 με 50Ε στην χειρότερη ΑΛΛΑ η βενζίνη δεν καιγόταν τόσο γρήγορα όπως τώρα......

Τότε έβαζα με 0.69 - 0.72 σε αντίθεση με σήμερα που βάζω με 1.69!
Τώρα για να φουλάρω απο ρεζέρβα θέλω 110Ε

Το θέμα είναι πως με το ίδιο αμάξι κάνω πάνω κάτω τα ίδια χιλιόμετρα ημερησίως και ο δείκτης μου κατεβαίνει πολύ πιο εύκολα ρε παιδιά!

Κάτι είχε πάρει το αφτί μου περί νοθείας κλπ οτι την κάνουν να καίγεται πιο γρήγορα!

Το έχετε παρατηρήσει και εσείς ή είναι η ιδέα μου? Δεν μπορεί να τα χω χάσει και να μην θυμάμαι ρε παιδιά....

:shok:

giannis_compact
17-04-11, 02:39
Ότι θέλουν μας κάνουν μου φαίνεται!Και γώ τό'χω παρατηρήσει και στη νοθεία πάει το μυαλό!Το Νοέμβριο του 2009 ήμουν στη Γερμανία και η βανζίνη είχε 1,34!Λέω δες τί ακριβή!Λέω από μέσα μου όμως έχουν δρόμους,δεν έχουν διόδια!Και σε τρείς μήνες μέσα εδώ είχε φτάσει στο 1,45 και ανέβαινε ακάθεκτη έως σήμερα στο 1,70!Ανέβηκαν και τα διόδια και χάλασαν και οι δρόμοι ακόμα παραπάνω!Πού θα πάει αυτή η κατάσταση με τα καύσιμα απορώ!

fanisk
17-04-11, 03:40
Πρεπει να ναι ψυχολογικο, εκτος αν βαζεις απο ενα μονο βενζιναδικο και επεσες στη περιπτωση να αρχισε να νοθευει ενω παλαιοτερα οχι. Βαζω απο 2 στανταρ (το ενα 1.637 το αλλο δεν θυμαμαι αλλα καπου εκει) συνηθως αλλα και απο οπου να'ναι αν χρειαστει. Νομιζω τα ιδια χλμ βγαζω πανω κατω. Το ασχημο ειναι πως λογω αυξημενης τιμης και μειωμενης ζητησης, ειναι πιο ευκολο να μπει ο αλλος στη λογικη του "ας νοθευσω να ρεφαρω τα μειωμενα λιτρα που πουλαγα" και βαζεις οτι μαλακια σκεφτει ο καθενας να ριξει στη δεξαμενη..

Μαλλον βλεπεις τα ¤ που σου λειπουν στο τελος της εβδομαδας, και νομιζεις οτι την καις πιο γρηγορα. Αλλη φαση τοτε που με 50¤ γεμιζες και ξαναγεμιζες, και αλλη τωρα που θες τα διπλα για τα ιδια χλμ-λιτρα.

giannis_compact
17-04-11, 04:06
Απλά η βενζίνη ανεβαίνει συνέχεια και δε συμφέρει πια!Ούτε χρυσός να ήτανε!

katsaraios
17-04-11, 05:34
Δημητρακη ελα να επενδυσουμε στον "μαυρο χρυσο":thumbsup:

https://capitalinvest.gr/info.php?category_id=33&product_id=120

θα ξεχασεις την χασουρα απο το βενζιναδικο ....

z3 2.2
17-04-11, 10:32
Εμ ειναι πανακριβη
Εμ ειναι ΣΚΑΤΑ η ποιοτητα της (ποιος πληρωνει τις καμμενες τρομπες?)
Εμ μας κλεβουν και στα λιτρα

Φορτωσα παλι γ@μω το καντιλι μου

///M3L
17-04-11, 14:54
Τώρα πια ούτε μηχανάκι δεν συμφέρει να έχεις τόσο που έχει φτάσει η βενζίνη...
Κ το κακό είναι ότι δεν υπάρχει βενζινάδικο που να μην κλέβει....

Πάμε να πάρουμε όλοι ποδήλατα.

Jimmakos
17-04-11, 15:23
Φάνη τόσο εμμονή να χω? Γιατί τα ίδια πανω κάτω χιλιόμετρα έκανα.... πχ η βελόνα ήταν στο 40.... μέχρι να φτάσει στο 20 μέσα στην πόλη ήθελα 250+ χλμ!

Τώρα μέσα σε 150χλμ έχει φτάσει στο 20 και φλερτάρει με τον ρουφιάνο (ρεζέρβα)

Εκτός αν η καινούρια τρόμπα βενζίνης που έβαλα φταίει τι να πώ :th_Laie_67-1:

Γιώργο το γελάς? Σίγουρο μέλλον αν επενδύσουμε στα πετρέλαια φίλε thumb