PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46]λοξη θεση τιμονου



dark knight
13-01-10, 22:30
διαβαζοντας το θρεντ του νικου ε60 για τις βλαβες στο μπροστινο αξονα θυμηθηκα το προβλημα που εχει η τριαρα μου ε46.ολα ξεκινησαν απο το κτεο και μια μικρη αποκλιση στην ευθυγραμμιση.εχοντας αλλαξει λιγο πιο πριν ενα λαστιχο λογω Ελληνικης λακκουβας κανω ευθυγραμμιση σε εμπιστο τεχνικο και παραλαμβανω το αυτοκινητο με λοξη θεση τιμονιου.το αποδιδει στη διαφορα πελματος των 2 ελαστικων.αλλαζω και το αλλο (δεν ειναι σωστο να εχουν ανομοιομορφη φθορα) και το ξαναπαω χωρις να ξαναπληρωσω ξαναγινεται ευθυγραμμιση.η λοξη θεση εχει μειωθει αλλα δεν εχει εξαλειφθει.δεν ξερω τι να κανω.πριν το κτεο ηταν ολα καλα

m-power_01
13-01-10, 22:38
Η θεση ειναι λοξη οκ...το αυτοκινητο στον δρομο τραβαει? η κραταει την ευθεια πορεια του με λοξο τιμονι? Στο φρεναρισμα τραβαει?

BILL007
13-01-10, 22:41
Το είχα δει και εγώ αυτό το φαινόμενο σε Ε46 φίλου!Πραγματικά απορώ απο τι μπορεί να έχει συμβεί...

dark knight
13-01-10, 22:41
οχι δεν τραβαει καθολου

m-power_01
13-01-10, 22:44
Ξαναπηγαινε στον ευθυγραμμισα σου και οταν ειναι βαλε εσυ το στοπ για να κομπλαρει το τιμονι στα ισα του και να ρυθμισει εκεινος...πολλες φορες απο απροσεξια συμβαινει να αφησουν το τιμονι λιγο στραβα...και ολη η ευθυγραμμιση να παει χαμενη.Δηλαδη το αυτοκινητο ισια παει...αλλα δεν σου παει καρδια να βλεπεις στριμενο το τιμονι

NickE60
13-01-10, 22:45
οχι δεν τραβαει καθολου

κατά τη διάρκεια της ευθυγράμμισης έλεγξαν τη θέση του τιμονιού? Ήταν κάποιος μέσα στο αυτοκίνητο στη θέση του οδηγού?

edit: με πρόλαβε ο Σπύρος από πάνω χεχεχε Τι γρήγορος!!!!

m-power_01
13-01-10, 22:46
κατά τη διάρκεια της ευθυγράμμισης έλεγξαν τη θέση του τιμονιού? Ήταν κάποιος μέσα στο αυτοκίνητο στη θέση του οδηγού?

γιατι σκεφτομαστε τα ιδια μου λες?

NickE60
13-01-10, 22:47
χεχεχε... δεν είδες τι έγραψα?

ένα άλλο τρύκ είναι το βάρος του οδηγού. Πρέπει να ευθυγραμμίζεται το αυτοκίνητο με τον οδηγό μέσα γιατί έτσι θα κυκλοφορεί κι όχι άδειο...

dark knight
13-01-10, 22:48
μαλλον κατι αντιβαρα που εβαλε στη θεση του οδηγου χαμηλα εκαναν τη δουλεια.

NickE60
13-01-10, 22:51
μαλλον κατι αντιβαρα που εβαλε στη θεση του οδηγου χαμηλα εκαναν τη δουλεια.

χμμμ τα αντίβαρα δεν "βλέπουν" όμως... εκτός κι αν είχε κλειδώσει τόσο καλά κεντραρισμένο.

sierra
14-01-10, 01:05
Να σας πω εγω τι έπαθα.Πήγα και άλλαξα ημιαξώνιο στο IBIZA και μετά οπως ήταν επόμενο το τιμόνι ήταν στραβό.Το πήγαμε σε έναν (άγνωστο) εκεί κοντά και μας είπε ότι μάλλον είναι από ψαλίδι.Το πήρα και το πήγα στον δικό μου, και τι μου είπε ο άνθρωπος.Επειδή λύθηκε έχει φύγει λίγο το αμορτισέρ.Αυτό ήταν.Το έφτιαξε...

gant
27-01-10, 10:37
Μετά από αλλαγή γέφυρας, αριστερού ψαλιδιού, αμορτισέρ κλπ στο corsa που έχω για να ευθυγραμμιστεί και το τιμόνι, έπρεπε να πάει 3η φορά σε ευθυγραμμισά που ήξερε τι έκανε. Με ανέβασε επάνω και για 15 λεπτά ρύθμισε το τιμόνι, ξεκίνησε μάλιστα απ τον πίσω άξονα και τον έλεγχο του άξονα συμμετρίας του αμαξιού.
Οι προηγούμενοι τι έκαναν; Ψιλοέπαιζαν με τα ακρόμπαρα από κάτω και το τιμόνι ποτέ δεν ήταν ίσιο, πολύ λίγο μεν αλλά είτε προς τα δεξιά η προς τα αριστερά, ποτέ ολόισιο.
Ηταν και ο μόνος που ασχολήθηκε και με το κάμπερ του συγκεκριμένου τροχού.

fast-enough
27-01-10, 14:39
Μετά από αλλαγή γέφυρας, αριστερού ψαλιδιού, αμορτισέρ κλπ στο corsa που έχω για να ευθυγραμμιστεί και το τιμόνι, έπρεπε να πάει 3η φορά σε ευθυγραμμισά που ήξερε τι έκανε. Με ανέβασε επάνω και για 15 λεπτά ρύθμισε το τιμόνι, ξεκίνησε μάλιστα απ τον πίσω άξονα και τον έλεγχο του άξονα συμμετρίας του αμαξιού.
Οι προηγούμενοι τι έκαναν; Ψιλοέπαιζαν με τα ακρόμπαρα από κάτω και το τιμόνι ποτέ δεν ήταν ίσιο, πολύ λίγο μεν αλλά είτε προς τα δεξιά η προς τα αριστερά, ποτέ ολόισιο.
Ηταν και ο μόνος που ασχολήθηκε και με το κάμπερ του συγκεκριμένου τροχού.

Μπορείς να μας πεις έστω και με πμ ποιος είναι αυτός ο επαγγελματίας, ώστε αν τον χρειαστούμε να μην τρέχουμε σε τεμπέληδες?:thnx:

gant
28-01-10, 19:39
Μπορείς να μας πεις έστω και με πμ ποιος είναι αυτός ο επαγγελματίας, ώστε αν τον χρειαστούμε να μην τρέχουμε σε τεμπέληδες?:thnx:

Ευχαρίστως να σου στείλω pm αλλά βλέπω στο προφίλ σου Μοσχάτο και γώ αναφέρομαι για Θεσσαλονίκη

YAz
28-01-10, 19:45
Super. Στείλε μου ένα pm, μιας και εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη.

gant
29-01-10, 21:05
Super. Στείλε μου ένα pm, μιας και εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη.

Σου έχω στείλει pm

Rudy
29-01-10, 22:11
"ΤΣΑΚΙΣΤΟΣ" σε κάθετη οδό στην Λ.Συγγρού(κάθοδος) μετά στην Πάντειο.
Κάνει μόνο ευθυγραμμήσεις και είναι ίσως ο καλύτερος μάστορας για τετοια θέματα.