PDA

Επιστροφή στο Forum : PROCEDE V5.......



Z4 DCT
16-04-11, 07:57
Ελαβα ενα πακετακι.......:thumbsup::thumbsup:




to be continued............

Monsta
16-04-11, 08:41
Χο χο χο χο......και το βλέπω να περιμένει τη τοποθέτηση πάνω στον πάγκο εργασίας !!!!!!!

Καλό ΜΠΑΞΙΜΟ !!!!!!







ΥΓ: Προσέξτε τον τελειομανή θεοπάλαβο κυρ Γιάννη.....μέχρι και η πετσετούλα από πίσω είναι τέλεια διπλωμένη. :shok: Ή μήπως ΚΑΙ σιδερωμένη ??

nik200
16-04-11, 09:38
αυτα ειναι πραγματα του διαβολου..χιχχιχιιχιχιχιχι χι:th_Laie_67-1:

με το καλο γιαννη..

stef
16-04-11, 09:42
Φαντάζομαι έχει έρθει ο stratos & karizma εκεί και γίνεται της τρελλής τώρα....!!!! χα χα
Μετά ακολουθούν δοκιμές!

Z4 DCT
16-04-11, 09:45
Φαντάζομαι έχει έρθει ο stratos & karizma εκεί και γίνεται της τρελλής τώρα....!!!! χα χα
Μετά ακολουθούν δοκιμές!

:D:D:D

Leonidas_E39
16-04-11, 09:49
Γιαννη καλο μπαξιμο ευχομαι. Απλα φροντισε να μας μεταφερεις τις εντυπωσεις μετα με ακριβεια μιας και μας πεταξες την ΒΟΜΒΑ πρωινιατικα χωρις πολλα πολλα. :thumbsup:

Nino
16-04-11, 09:58
thumb
Procede...
thumb

Z4 DCT
16-04-11, 09:59
Γιαννη καλο μπαξιμο ευχομαι. Απλα φροντισε να μας μεταφερεις τις εντυπωσεις μετα με ακριβεια μιας και μας πεταξες την ΒΟΜΒΑ πρωινιατικα χωρις πολλα πολλα. :thumbsup:

Θα γινει αναλυτικο φωτορεπορταζ....thumb

chief
16-04-11, 10:04
καλό μπάξιμο και με το καλό να βγούνε τα αλογα και να ειναι ράτσας.

stratos
16-04-11, 10:10
Μόλις γύρησα σπίτι απο υπηρεσία. Γιάννη να φάω για μεσημέρι και έρχομαι :)

stef
16-04-11, 10:12
Μόλις γύρησα σπίτι απο υπηρεσία. Γιάννη να φάω για μεσημέρι και έρχομαι :)

Φάε καλά, γιατί μετά θα σε "ταίσει" καμια κενή ο Γιάννης και βλέπω να έχετε κακά ξεμπερδέματα...:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Z4 DCT
16-04-11, 10:13
Μόλις γύρησα σπίτι απο υπηρεσία. Γιάννη να φάω για μεσημέρι και έρχομαι :)


ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΘΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ ΕΔΩ ΛΕΜΕthumbthumb

stef
16-04-11, 10:40
Θέλει να τσιμπήσει το παιδί κάτι....


https://www.youtube.com/watch?v=K9De05tF-1Q

Γιατί μετά έχει δουλειά με το "εγκεφαλάκι"...

stratos
16-04-11, 10:40
αμα έρθω και αρχίσουμε τα κεμπάπ (νηστεύω χαχαχαχα) και τις μπύρες μας βλέπω για δοκιμές αύριο.

Πάντως έχει φορτομένη "αρχαια" version χάρτες. Μόλις σου κατέβασα τους 12-17 που είναι και η τελευταία

Z4 DCT
16-04-11, 10:47
αμα έρθω και αρχίσουμε τα κεμπάπ (νηστεύω χαχαχαχα) και τις μπύρες μας βλέπω για δοκιμές αύριο.

Πάντως έχει φορτομένη "αρχαια" version χάρτες. Μόλις σου κατέβασα τους 12-17 που είναι και η τελευταία


:salias::salias::salias:

AKOMA EKEI ΕΙΣΑΙ:ranting2::ranting2::ranting2:

stef
16-04-11, 10:52
Τελείωνε ρε!!
Ο άλλος κάθεται σε αναμένα κάρβουνα!
Άσε που μετά θα πρέπει να πλύνει, γιατί θα τον δει κανένας Monsta και θα ντραπεί να του μιλήσει άμα είναι βρώμικος!!!! χαχαχα

jannisa
16-04-11, 19:30
:salias::salias::salias:

AKOMA EKEI ΕΙΣΑΙ:ranting2::ranting2::ranting2:

Οι 17-12 είναι πατάτα για τα ευρωπαϊκά DCT. Στείλε μου αν θες το μέηλ σου να σου στείλω κάτι κάστομ 18-12, αν και προτείνω να βάλεις απευθείας τους 30-3 που δουλεύουν κι αυτοί ρολόι και είναι σκέτη απόλαυση.

Z4 DCT
16-04-11, 19:49
Οι 17-12 είναι πατάτα για τα ευρωπαϊκά DCT. Στείλε μου αν θες το μέηλ σου να σου στείλω κάτι κάστομ 18-12, αν και προτείνω να βάλεις απευθείας τους 30-3 που δουλεύουν κι αυτοί ρολόι και είναι σκέτη απόλαυση.

Moυ κατεβασε ο Στρατος την τελευταια που ειχε βγαλει....δεν θυμαμαι ποια ειναι....αλλα την 1-21 που ειχε μεσα δεν την βαλαμε.
Αυτη που βαλαμε δεν ειχε autotunning....

Πηγαμε μια Αττικη οδο...αλλα εβρεχε και δεν παταγε κατω ουτε η τεταρτη με τιποτα...πηρε κατι μετρησεις.....

Θα βαλω και φωτος το βραδι.....αλλα σε γενικες γραμμες, πολυ μεγαλη διαφορα λεμεεεεε:thumbsup::thumbsup:

Χρίστος
16-04-11, 19:49
Xairomai Giannaki gia ta efxarista nea pou molis diavazo.

Molis ertho Ellada tha ta poume kai apo konta gia entiposeis....
KALOFORETO KAI KALOPATITOOOO

sorry gia ta greeklish alla edo mono gallika exei to pc.... :(

Monsta
16-04-11, 19:57
Πηγαμε μια Αττικη οδο...αλλα εβρεχε και δεν παταγε κατω ουτε η τεταρτη με τιποτα...πηρε κατι μετρησεις.....




Καααααλά.....εσύ πλέον είσαι Allou.... :whistle:


Pampers θυμήθηκες να φορέσεις???? :original:

Jimmakos
16-04-11, 20:41
αυτό το πραγματάκι τι κάνει ρε παιδιά?

Monsta
16-04-11, 20:49
αυτό το πραγματάκι τι κάνει ρε παιδιά?

Πρόγραμμα είναι Δημήτρη.

Z4 DCT
16-04-11, 20:55
Kατ αρχην να ευχαριστησω παρα πολυ τον Στρατο για την ουσιωδη βοηθεια του...χωρις αυτον παπαλα....και για τις ωρες που διεθεσε...:thumbsup:
Μετα ενα μεγαλο ευχαριστω στον Σπυρο(mpower) και στον Δημητρη (Karizma) για την καλη παρεα...thumb
To αμαξι εχει εντελως αλλη αισθηση....τουλαχιστον στο βρεγμενο ειναι για να μενει στο γκαραζ:original:
Περιμενω να φτιαξει ο καιρος να το ευχαριστηθω....καποιος με γλωσσοφαγε και σκιστικε στην βροχη:thumbsdown:


Παρακατω ειναι μερικες φωτο απο την τοποθετηση του procede και των forge.....

stratos
16-04-11, 20:58
Επιτέλους σπίτι αλλά άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω. Μπηκαν οι σκάστρες και ο εγκέφαλος πάνω στο αυτοκίνητο και όλα δούλεψαν άψογα. Ούτε σφάλματα ούτε τίποτα, παραμόνο ανεξάντλητη δύναμη μέχρι τον κόφτη.

Οι σκάστρες της Forge δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου εκτός απο ένα ελαφρύ σφήριγμα. Την πίεση την κρατάνε συνεχώς σταθερή χωρίς διαρροές και δεν πέφτει κάτω απο 6 psi στις αλλαγές λόγω DKG (σε εμένα έπεφτε στο 0 στιγμιαία).

Και τώρα που λέμε DKG, ήταν η πρώτη μου επαφή και έπαθα πλάκα. Απλά κολλάς το γκάζι στο πάτωμα και ανεβάζει συνεχώς σαν διαόλι.

Απο πρόσφηση με το ψιλόβροχο την χάναμε με 4η. Μόνο σε κάποια στεγνά σημεια και μέσα στα τούνελ δεν γλίστραγε. Εκεί γινόσουν ένα με το κάθισμα. Ο Γιάννης απλά είχε χάσει τα λόγια του. Επειδή είδα παραπάνω, βάλαμε τους 30-3 beta χωρίς autotuning και με φυλαγμένες ρυθμίσεις. Καμια 20αριά ίππους θα τους ξεθάψουμε στις επόμενες μέρες.

Πιο αργά θα ανεβάσω και τα datalogs, τα οποία δεν μου άρεσαν σε ένα σημείο. Το μαμά intercooler είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Μετά το πρώτο πάτημα ο αέρας βράζει και δεν αποδίδει τα αναμενόμενα με αποτέλεσμα να κόβει αβάνς ο κινητήρας για να προλάβει την προανάφλεξη και να κόβει δύναμη. Πρέπει να είναι η επόμενη βελτίωση του αυτοκινήτου.

Αυτά για την ώρα. Αργότερα θα έχουμε φωτογραφικό υλικό και datalogs.

Ευχαριστώ τον Σπυρο (m-power_01) και τον Δημήτρη (Karizma Z4) για την παρέα και τον χαβαλέ όπως και τον Γιάννη για την φιλοξενία και την τρέλα του.

stratos
16-04-11, 22:55
Εγώ είχα αναλάβει την εγκατάσταση του εγκεφάλου και των σκαστρών οπότε οι φωτογραφίες που τράβηξα ήταν λίγο άσχετες:

Α πα πα. Γιάννη σου ξέφυγε ένα κομμάτι με κερί

https://img819.imageshack.us/img819/5347/img0595t.jpg (https://img819.imageshack.us/i/img0595t.jpg/)

Ο Σπύρος έχει πέσει στην κυριολεξία με τα μούτρα για να πιάσει το χαμένο torx στην ποδιά ενώ ο Γιάννης βρίσκεται απο κάτω για να το "ψαρέψει"

https://img546.imageshack.us/img546/3990/img0597p.jpg (https://img546.imageshack.us/i/img0597p.jpg/)

Και στο τέλος βγαίνει με τα σημάδια απο την μάχη. Ούτε με τις γάτες να πάλευε

https://img225.imageshack.us/img225/2781/img0598nd.jpg (https://img225.imageshack.us/i/img0598nd.jpg/)

Και 2 καλλιτεχνικές απο το τέρας

https://img156.imageshack.us/img156/7873/img0600gh.jpg (https://img156.imageshack.us/i/img0600gh.jpg/)

https://img811.imageshack.us/img811/7141/img0601o.jpg (https://img811.imageshack.us/i/img0601o.jpg/)

z3 2.2
16-04-11, 22:59
Μπραβο-μπραβο παιδακια!!!!!
Να σαι καλα Γιαννακο να κανεις κεφια με το πανεμορφο Zed σου!!!

stef
17-04-11, 00:38
https://img156.imageshack.us/img156/7873/img0600gh.jpg (https://img156.imageshack.us/i/img0600gh.jpg/)

https://img811.imageshack.us/img811/7141/img0601o.jpg (https://img811.imageshack.us/i/img0601o.jpg/)

Ωραίο beading shot Γιάννη!!
Ρε συ είναι δυνατόν να το έβγαλες στη βροχή??
Πάνε οι θόλοι, θα γεμίσανε λάσπη.... :P
Καλοφόρετο το procede φίλε!

stratos
17-04-11, 00:59
Χεχε την φωτό την έβγαλα εγώ. Το καπώ έχει απίστευτο σχεδιασμό και μαγεία και είναι το 50% της εμφάνισης του αυτοκινήτου

Χρίστος
17-04-11, 01:11
ti fagate?

stratos
17-04-11, 01:18
ti fagate?

Βροχή στη μάπα.

Δεν φάγαμε αλλά ήπιαμε 2 καφεδάκια special απο τα χεράκια του Γιάννη :hystericalbs1:

fanisk
17-04-11, 03:58
Καλα και ασφαλη χιλιομετρα με το νεο παιχνιδι Γιαννη :th_Laie_67-1::thumbsup:
Μπραβο στο Στρατο και στο Σπυρο που παντα τρεχουν για DIY thumb

Z4 DCT
17-04-11, 06:56
Bροχη πολυ βροχη λεμε.......δε μ αφηνει να βγω.......και οποτε βγαινω ενα γαμωμυγακι ερχεται και αυτοκτονει συνεχεια πανω στο παρμπριζ μου!!!!!!
Μεχρι που νομιζω οτι ειναι ολοκληρη οικογενεια τα μαμαιδια και μου σπανε τα νευρα

Z4 DCT
17-04-11, 08:13
Και τώρα που λέμε DKG, ήταν η πρώτη μου επαφή και έπαθα πλάκα. Απλά κολλάς το γκάζι στο πάτωμα και ανεβάζει συνεχώς σαν διαόλι.
.

Ξεχασα απο την κα@λα μου να σου βαλω το sport+ προγραμμα που κανει το κιβωτιο 40% γρηγοροτερο στις αλλαγες (ετσι το νοιωθω)......

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Σορυ ρε φιλε ειχα χεστει απο την χαρα μου αλλα κραταγα χαρακτηρα:th_Laie_67-1:

aristent
17-04-11, 08:17
Bροχη πολυ βροχη λεμε.......δε μ αφηνει να βγω.......και οποτε βγαινω ενα γαμωμυγακι ερχεται και αυτοκτονει συνεχεια πανω στο παρμπριζ μου!!!!!!
Μεχρι που νομιζω οτι ειναι ολοκληρη οικογενεια τα μαμαιδια και μου σπανε τα νευρα

:whistle:Γιαννη,εμαθα θα ψεκασουν φαρμακο για τα μυγακια,ωστε να βελτιωσουν λιγο την ταχυτητα τους να μπορουν να σε αποφευγουν!!!!ΕΝΤΟΜΟΚΤΟΝΕ!!!! :thumbsup::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Τι ωραια να εχεις τα παιδια, που ειναι γνωστες του αντικειμενου, διπλα σου!!!thumb

Με την τρελλα που εχουμε εμεις για τα οχηματα μας δυσκολα θα τα αφηναμε οπου να 'ναι και ας μας ταζανε και 800 αλογα βελτωση!!!

Με 'γειες Γιαννακο!!!:thumbsup:

mixalis
17-04-11, 09:24
Ξεχασα απο την κα@λα μου να σου βαλω το sport+ προγραμμα που κανει το κιβωτιο 40% γρηγοροτερο στις αλλαγες (ετσι το νοιωθω)......

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Σορυ ρε φιλε ειχα χεστει απο την χαρα μου αλλα κραταγα χαρακτηρα:th_Laie_67-1:

Φαντάσου να ολοκληρωθεί κιόλας το αμάξι, θα μας γ@μήσεις όλους..............:hystericalbs1::hysterical bs1:

stratos
17-04-11, 12:57
Οντως δεν είχε το sport plus πάνω αλλά σήμερα η δοκιμή με έπεισε.

Λίγο πριν την μπόρα μπήκα με το λαπτοπ και βγήκαμε για μετρήσεις. Το αμάξι έδειξε επιτέλους τα δόντια του με τις αλλαγές να σπινιάρει την πέμτη για 1000 στροφές σε καλό και στεγνό δρόμο. Βρήκαμε και τα χαμένα αλογα απο χτες.

Εμεινα εντυπωσιασμένος και θυμήθηκα την 26 Οκτωβρίου 2009 που έβαλα και εγώ πρόγραμμα. Αλλη αίσθηση πραγματικά.

stratos
17-04-11, 13:01
Ξέχασα να γράψω οτι στο sport plus οι αλλαγές γίνονται ακόμα πιο γρήγορα και η πίεση δεν πέφτει κάτω απο 8 psi σε σε σχέση με τα 6 εχτές

Vasilis
17-04-11, 13:10
μπραβο ρε γιαννακο...

τωρα θελω βολτα!

καλα κ ασφαλη χιλιομετρα φιλε!!!!

GEO316
17-04-11, 13:21
Kαλα και ασφαλη και, και, και....χιλιομετρα να κανεις γιαννη.
Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ και στα παιδια για την βοηθεια τους.
Παντα τετοια!!!:thumbsup:

GM6
17-04-11, 13:48
Μπραβο Johnny, μπραβο και στα παιδια που βοηθησανε, το project Ζ4 προχωραει με τρελους ρυθμους....Ε ρε βολτες που θα γινουν:thumbsup:

Z4 DCT
17-04-11, 14:04
Καλα σημερα εμεινα αφωνος, το πως μαζευει χλμ σε σχεση με πριν (μαμα)......η διαφορα ειναι τεραστια!!!
Με τους χαρτες το καλο ειναι οτι μολις παω απο ormal να βαλλω sport+ στο μαμα προγραμμα, αυτοματα μπαινει και στον πρωτο χαρτη του procede...thumb.


Ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον Στρατο που πρωι πρωι τον σηκωσα απο το κρεβατι και χωρις να πει τιποτα μπηκε στο αμαξι και αρχισαμε μετρησεις!!!:original:

Z4 DCT
17-04-11, 14:19
Ο Σπύρος έχει πέσει στην κυριολεξία με τα μούτρα για να πιάσει το χαμένο torx στην ποδιά ενώ ο Γιάννης βρίσκεται απο κάτω για να το "ψαρέψει"


Και στο τέλος βγαίνει με τα σημάδια απο την μάχη. Ούτε με τις γάτες να πάλευε

https://img225.imageshack.us/img225/2781/img0598nd.jpg (https://img225.imageshack.us/i/img0598nd.jpg/)



:thnx::thnx::thnx::thnx:

Stathis
17-04-11, 14:59
καλοριζικα γιαννη!
με προσοχη παντα, να το απολαυσεις οπως θες!

stratos
17-04-11, 15:11
Καλα σημερα εμεινα αφωνος, το πως μαζευει χλμ σε σχεση με πριν (μαμα)......η διαφορα ειναι τεραστια!!!
Με τους χαρτες το καλο ειναι οτι μολις παω απο ormal να βαλλω sport+ στο μαμα προγραμμα, αυτοματα μπαινει και στον πρωτο χαρτη του procede...thumb.


Ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον Στρατο που πρωι πρωι τον σηκωσα απο το κρεβατι και χωρις να πει τιποτα μπηκε στο αμαξι και αρχισαμε μετρησεις!!!:original:

Ναι σηκώθηκα στις 12:30 και με πείραξε. Αν βοηθούσε ο καιρός έπρεπε να πάμε μια βόλτα προς Αι Γιάννη να δούμε πόσο άλλαξε ο κινητήρας σε σχέση με πρίν σε μια διαδρομή που ξέρεις

gant
17-04-11, 15:19
Καλορίζικα κι από μένα και προσοχή στην τσουλήθρα των δρόμων μας.
Ένα μεγάλο μπράβο στον Στράτο και στα παιδιά για την συνδρομή τους.:thumbsup:

stef
17-04-11, 15:39
Και τώρα που λέμε DKG, ήταν η πρώτη μου επαφή και έπαθα πλάκα. Απλά κολλάς το γκάζι στο πάτωμα και ανεβάζει συνεχώς σαν διαόλι.

Στα έλεγα εγώ κάποτε..... thumbthumb:whistle:

Karizma Z4
17-04-11, 16:24
N54 + DKG = απολυτο

Θα φτασουμε σε σημειο να το θεωρουμε βελτιωση για τους Ν54.

Γιαννη συγχαρητηρια και απο μενα.Δεν εχεις δει τιποτα ακομα απο το αυτοκινητο σου σε θεμα δυναμης.Πηρες την πρωτη κρυαδα απο θεμα βελτιωσης.Βουρ τωρα στο ψητο για να δεις τις πραγματικες δυνατοτητες του αυτοκινητου.

Downpipes και intercooler γρηγορα γιατι θα σε μαλωσω!!!

Monsta
17-04-11, 16:29
Κπου πρωι πρωι τον σηκωσα απο το κρεβατι και χωρις να πει τιποτα μπηκε στο αμαξι και αρχισαμε μετρησεις!!!:original:

ΤΙΙΙΙΙΙΙ????? Τον κράτησες και σπίτι σου ???????


Μπράβο κι από μένα στο Στράτο για το ενδιαφέρον του και εύχομαι να το χαρείς με σύνεση Γιάννη.



ΥΓ: Τα water beads στο καπώ σου είναι το κερασάκι στη τούρτα!!!!! :original: thumb

Από βδομάδα μόλις φτιάξει ο καιρός, σε βλέπω για γενικό μέσα-έξω-κινητήρα-από κάτω κτλ κτλ.....

Z4 DCT
17-04-11, 16:29
N54 + DKG = απολυτο

Θα φτασουμε σε σημειο να το θεωρουμε βελτιωση για τους Ν54.

Γιαννη συγχαρητηρια και απο μενα.Δεν εχεις δει τιποτα ακομα απο το αυτοκινητο σου σε θεμα δυναμης.Πηρες την πρωτη κρυαδα απο θεμα βελτιωσης.Βουρ τωρα στο ψητο για να δεις τις πραγματικες δυνατοτητες του αυτοκινητου.

Downpipes και intercooler γρηγορα γιατι θα σε μαλωσω!!!


Intercooler σιγουρα, τωρα για downpipes δεν ειμαι τοσο σιγουρος γιατι δεν θελω να εχω προβλημα με τα καυσαερια.....
Αλλα σιγουρα εχει αναγκη να ελευθερωθει η εξαγωγη......στα διαγραματα στο λαπ τοπ φαινεται αυτο απο την πτωση πιεσης στις αλλαγες....thumb

Z4 DCT
17-04-11, 16:31
ΤΙΙΙΙΙΙΙ????? Τον κράτησες και σπίτι σου ???????


Μπράβο κι από μένα στο Στράτο για το ενδιαφέρον του και εύχομαι να το χαρείς με σύνεση Γιάννη.



ΥΓ: Τα water beads στο καπώ σου είναι το κερασάκι στη τούρτα!!!!! :original: thumb

Από βδομάδα μόλις φτιάξει ο καιρός, σε βλέπω για γενικό μέσα-έξω-κινητήρα-από κάτω κτλ κτλ.....

Σπιτι του πηγα πρωι πρωι....

Αμα δεις το αμαξι πως ειναι θα παθεις πλακα:shok::shok:
Εχε χαρη που το πρωι θα το βγαλω για να μπαξω, αλλιως μεσα στην βροχη θα επλενα σημερα...

stef
17-04-11, 16:55
Από βδομάδα μόλις φτιάξει ο καιρός, σε βλέπω για γενικό μέσα-έξω-κινητήρα-από κάτω κτλ κτλ.....

Όχι ρε ακόμη από κάτω θα ξαναβρέξει!
Κάτσε να περάσει το Πάσχα και πάμε να πλύνουμε από κάτω όλα τα Ζ
Karizma, Γιάννης, stef!
Χαμός θα γίνει και μετά στον Monsta για βαθμολογία! :hystericalbs1::hystericalbs1::thumbsup:

Karizma Z4
17-04-11, 16:59
Αμην και ποτε θα ερθει αυτη η μερα...

Αν δεις πως ειναι το δικο μου...Μαυρο χαλι...Σαν να εχει φυγει απο το Paris-Dakar...

Ο Γιαννης το ειδε χθες και ειπε πως θα με διαγραψει απο το club των Ζ αν συνεχισει να εχει αυτη την εμφανιση :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Z4 DCT
17-04-11, 17:00
Αμην και ποτε θα ερθει αυτη η μερα...

Αν δεις πως ειναι το δικο μου...Μαυρο χαλι...Σαν να εχει φυγει απο το Paris-Dakar...

Ο Γιαννης το ειδε χθες και ειπε πως θα με διαγραψει απο το club των Ζ αν συνεχισει να εχει αυτη την εμφανιση :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Καλαααα αυτο ηταν σαν να ειχε περασει μεσα απο σκατολακουβα.....τυροβρωμικ υλα!!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::hysteri calbs1::hystericalbs1:

stef
17-04-11, 17:02
Ο Γιαννης το ειδε χθες και ειπε πως θα με διαγραψει απο το club των Ζ αν συνεχισει να εχει αυτη την εμφανιση :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Πολύ καλά σου λέει!
Στο χω πει και εγώ....!!!
Ή πας Monsta, ή αναλαμβάνω να ξεκινήσω ένα υποτυπώδες σουλούπωμα του "κάρου" σου!!
Για αλοιφαδόρο δεν θα βάλουμε , εάν δεν πάω για "μαθήματα" στον μαστρο-ΚΩΣΤΑ!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Karizma Z4
17-04-11, 17:08
Σας μισω και τους 2...

χαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1:

Monsta
17-04-11, 17:11
Όχι ρε ακόμη από κάτω θα ξαναβρέξει!
Κάτσε να περάσει το Πάσχα και πάμε να πλύνουμε από κάτω όλα τα Ζ
Karizma, Γιάννης, stef!
Χαμός θα γίνει και μετά στον Monsta για βαθμολογία! :hystericalbs1::hystericalbs1::thumbsup:


Μααα ο Γιάννης δε το βγάζει έξω στη βρόχα έτσι αλλιώς. Μη βλέπεις που αυτό το σ/κ ήταν 'ειδική' περίπτωση.

Z4 DCT
17-04-11, 17:14
Μααα ο Γιάννης δε το βγάζει έξω στη βρόχα έτσι αλλιώς. Μη βλέπεις που αυτό το σ/κ ήταν 'ειδική' περίπτωση.

Εννοητε οτι το αμαξι ΔΕΝ βγαινει στην βροχη με τιποτα!!!!

Τωρα θα εχω και δικαιολογια,.....ειναι πολλα τα αλογα και δεν παταει....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stef
17-04-11, 17:18
Εννοητε οτι το αμαξι ΔΕΝ βγαινει στην βροχη με τιποτα!!!!

Τωρα θα εχω και δικαιολογια,.....ειναι πολλα τα αλογα και δεν παταει....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ενώ εγώ το βγάζω νομίζεις.....? Χα χα χα....:hystericalbs1::hystericalbs1:

Z4 DCT
17-04-11, 17:33
Μααα ο Γιάννης δε το βγάζει έξω στη βρόχα έτσι αλλιώς. Μη βλέπεις που αυτό το σ/κ ήταν 'ειδική' περίπτωση.

Με μπριζωσες...δε μπορω να το βλεπω ετσι......:shok:, παω να το πλυνω τωρα στην ραμπα κατω απο το σκεπαστρο!!

Monsta
17-04-11, 17:37
Έτσιιιιιιι!!!!!!!! Έπρεπε να στο πω εγώ ρε????? χιχιχιχι

stef
17-04-11, 17:37
Με μπριζωσες...δε μπορω να το βλεπω ετσι......:shok:, παω να το πλυνω τωρα στην ραμπα κατω απο το σκεπαστρο!!

Θα ερχόμουν και εγώ να σε δώ, αλλά μέχρι να ρθω εκεί θα χω γίνει μέσα στη λάσπη!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stratos
18-04-11, 00:08
Μιας και ψιλοξεφύγαμε της συζήτησης ας δούμε απο τις μετρήσεις του κινητήρα πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο του Γιάννη με τους χάρτες 3-30 και τις ρυθμίσεις που κάναμε.

Πιο πρίν βλέπουμε οτι ο karizma Z4 ζήτησε να χαμηλώσουμε την πίεση. Αν θυμάμαι καλά στο reflash που έκανε στον Δημητριάδη πριν βάλει downpipes είχε ρυθμιστεί να δουλεύει στα 13 psi. Στον Γιάννη χωρίς αλλα περιφεριακά το έχω ρυθμίσει στο 13.5 με overboost στο 13.7 psi. Ο λόγος που επιλέγουμε παραπάνω πίεση σε σχέση με το reflash είναι οτι δουλεύουμε σε πιο χαμηλά επίπεδα ingnition retard. Το reflash δουλεύει περίπου στο 15 - 16 στον κόφτη ενώ εμείς δεν δίνουμε αβάνς πάνω απο 9.5 μοίρες στον κόφτη. Οπότε έχουμε περιθόρια να δουλέψουμε ελάχιστα πιο πάνω πίεση.

Για να βγάλει δύναμη ένα αυτοκίνητο υπάρχουν 2 τρόποι: ή δίνουμε πίεση ή δίνουμε αβάνς, ή δίνουμε και τα 2. Εμείς αποφασίσαμε να δώσουμε πίεση όπως κάνω και στο δικό μου αυτοκίνητο. Ετσι η βελτίωση είναι πιο ασφαλής κατα την γνώμη μου και τα πιστόνια και οι μπιέλες καταπονούνται λιγότερο ειδικα στον κόφτη.

Το παρακάτω διάγραμμα δείχνει πώς δουλεύει το αυτοκίνητο απο τις διάφορες παραμέτρους που μπορούμε να κάνουμε log απο το canbus του αυτοκινήτου μέ ένα άνοιγμα της πέμπτης απο χαμηλές στροφές:

https://img850.imageshack.us/img850/2356/metriseis174me330maps.jpg (https://img850.imageshack.us/i/metriseis174me330maps.jpg/)

Αρχικά βλέπουμε οτι η πίεση παραμένει σταθερή στα 13.5 psi που το έχουμε ρυθμίσει με μερικά spikes στα 13.7 και στο τέλος πέφτει στα 12 psi στις 6500 rpm όπου γίνονται και οι αλλαγές. Η πτώση πίεσης ωφείλεται στα downpipes με καταλήτες που φοράει. Αν αφαιρέσουμε τους προκαταλήτες η πίεση θα μείνει σταθερή μέχρι τον κόφτη. Το "κατσάρομα" της καμπύλης επίσης ευθύνονται οι προκαταλήτες αλλά είναι πολύ μικρο της τάξης του 0.2 psi.

Στο τρίτο κανάλι μετράμε την αναλογία αέρα-καυσίμου ή αλλιώς λ. Εκεί μένουμε σταθεροί στο 11.5 με 11.7 λόγω της διακύμανσης της πίεσης. Εδώ φαίνεται και πόσο φυλαγμένο είναι το συγκεκριμένο tune. Θα μπορούσαμε να δουλεύουμε άνετα στο 12.7 που δουλεύουν τα περισσότερα ή ακόμα και στο 13.5 εκεί που δουλεύουν extreme βελτιώσεις. Το αυτοκίνητο προορίζεται να γίνει πιο γρήγορο στην καθημερινή οδήγηση οπότε δεν υπάρχει λόγος να παίζουμε με την φωτιά. Καλήτερα να υπάρχει ασφάλει παρά 10 ίπποι πιο πάνω.

Στο τέταρτο κανάλι μετράμε τις μοίρες αβάνς που γίνεται η ανάφλεξη. Η προπορεία παραμένει σταθερή στις 9.3 - 9.5 μοίρες μέχρι τον κόφτη. Σε κάποια σημεία βλέπουμε διόρθωση 1.5 μοίρας όπως συμβαίνει λίγο μετά τα 5 δευτερόλεπτα. Είναι απόλυτα φυσιολογική διόρθωση για να μην υπάρξει προανάφλεξη. Αυτή συμβαίνει επειδή δεν έχουμε και τα καλήτερα καύσιμα στην Ελλάδα δυτηχώς. Πτώσεις πάνω απο 3 μοίρες θα μας ανησυχούσαν πιο πολύ.

Στο πέμπτο κανάλι βλέπουμε πόσο μάπα είναι το μαμά intercooler. Ξεκινάμε το πάτημα με 28 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής όταν έξω είχε 13 βαθμούς. Στο δικό μου με το Forge intercooler ή θερμοκρασία εισαγωγής είναι 2 βαθμούς πιο πάνω απο την ατμοσφαιρική, δηλαδή θα ήταν 15 βαθμούς σήμερα πρίν το πάτημα. Φανταστείτε να πιάσει και καλοκαίρι τι θερμοκρασία θα είχε πριν το πάτημα.

Μετά έρχεται το χάος. Η θερμοκρασία εισαγωγής φτάνει τους 53 βαθμούς και αρχίζει να πέφτει μόλις αφήσουμε το γκάζι. Στο δικό μου με μαμά intercooler σε άνοιγμα 3ης-4ης-5ης έχω δεί και 78 βαθμούς με 20 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία. Τώρα πλέον πάνω απο 35-38 βαθμούς δεν βλέπω με τίποτα και επιπλέον μέχρι να φρενάρω και να ξαναπατήσω έχει πέσει πάλι στους 20 βαθμούς.

Εγώ είμαι ευχαριστημένος απο την εγκατάσταση και την ρύθμιση. Η επόμενη βελτίωση πρέπει να είναι οποσδήποτε το intercooler και φυσικά το ψυγείο λαδιού. Η εξωτερική θερμοκρασία μας βοήθησε και δεν είδαμε πάνω απο 120 βαθμούς στο λάδι αλλά αμα ήταν λίγο πιο ζεστός ο καιρός οι 125 βαθμοί θα ήταν εύκολη υπόθεση σύν οτι δεν θα κρύωνε το λάδι με τίποτα.

KOSTADAS
18-04-11, 09:32
καλο θα ειναι να κανετε και διαφορα πατηματακια αναμεταξυ σας μιας και δουλευετε την ιδια πιεση να δειτε που βρισκεστε ετσι θα βγαζετε πιο ασφαλη συμπερασματα αν αλλαζει κατι ο ενας η ο αλλος(αν δεν τα εχετε κανει ειδη)και αναφερομαι στον Γιαννη ζ4 και Δημητρη ζ4.

stratos
18-04-11, 11:12
καλο θα ειναι να κανετε και διαφορα πατηματακια αναμεταξυ σας μιας και δουλευετε την ιδια πιεση να δειτε που βρισκεστε ετσι θα βγαζετε πιο ασφαλη συμπερασματα αν αλλαζει κατι ο ενας η ο αλλος(αν δεν τα εχετε κανει ειδη)και αναφερομαι στον Γιαννη ζ4 και Δημητρη ζ4.

Ναι ρε Κώστα φυσικά και θα γίνουν αν και δεν υπάρχει νόημα. Η συγκέντρωση θερμοκρασίας στο μαμά intercooler και οι προκαταλήτες σίγουρα δημιουργούν περιορισμό. Πιστεύω αν ο Γιάννης δεν αλλάξει τα 2 παραπάνω δεν υπάρχει νόημα στο πάτημα

KOSTADAS
18-04-11, 11:40
Ναι ρε Κώστα φυσικά και θα γίνουν αν και δεν υπάρχει νόημα. Η συγκέντρωση θερμοκρασίας στο μαμά intercooler και οι προκαταλήτες σίγουρα δημιουργούν περιορισμό. Πιστεύω αν ο Γιάννης δεν αλλάξει τα 2 παραπάνω δεν υπάρχει νόημα στο πάτημα
α ναι ξεχασα πως εχει και down pipes o Δημητητης...

stef
18-04-11, 12:17
καλο θα ειναι να κανετε και διαφορα πατηματακια αναμεταξυ σας μιας και δουλευετε την ιδια πιεση να δειτε που βρισκεστε ετσι θα βγαζετε πιο ασφαλη συμπερασματα αν αλλαζει κατι ο ενας η ο αλλος(αν δεν τα εχετε κανει ειδη)και αναφερομαι στον Γιαννη ζ4 και Δημητρη ζ4.

Μην ξεχνάμε την τελείως διαφορετική και πιο επιθετική χαρτογράφηση του Ζ4 του Δημήτρη....

S8N
18-04-11, 12:20
Μην ξεχνάμε την τελείως διαφορετική και πιο επιθετική χαρτογράφηση του Ζ4 του Δημήτρη....

Άρα ν' ανοίξω με τον Δημήτρη και όχι με τον Γιάννη. thumb

stratos
18-04-11, 12:22
Άρα ν' ανοίξω με τον Δημήτρη και όχι με τον Γιάννη. thumb

ΩΠ!!!! χάσαμε κάποιο επεισόδιο?

stef
18-04-11, 12:22
Άρα ν' ανοίξω με τον Δημήτρη και όχι με τον Γιάννη. thumb

Φόρεσες Ν54? Ν55? :hystericalbs1:
Το μόνο που μπορείς να ανοίξεις είναι η ηλιοροφή σου εσύ...! :th_Laie_67-1:
Α σε ψάχνει και ένα TT με ΦΠΕ από powerlogic! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

stef
18-04-11, 12:23
ΩΠ!!!! χάσαμε κάποιο επεισόδιο?

Ο Άρης ονειρεύεται και αναπωλεί...

KOSTADAS
18-04-11, 12:35
Μην ξεχνάμε την τελείως διαφορετική και πιο επιθετική χαρτογράφηση του Ζ4 του Δημήτρη....
τι εννοεις πιο "επιθετικη" χαρτογραφηση του Δημητρη?

stef
18-04-11, 14:10
Έχω την εντύπωση ότι τα vishnu είναι "κονσέρβα"....
Ο Δημήτρης δεν φοράει vishnu...

KOSTADAS
18-04-11, 14:48
ο Δημητρης φοραει reflash......

Karizma Z4
18-04-11, 15:02
Άρα ν' ανοίξω με τον Δημήτρη και όχι με τον Γιάννη. thumb

Τι αυτοκινητο ειναι;;;

Αν ειναι καποιο Μ5 Ε60 πολυ ευχαριστως...ακομα και 1ου σταδιου!!!

Δεν ειμαι κομπλεξικος...Σας αγαπαω και σας παιζω ολους!!! :th_Laie_67-1:

stef
18-04-11, 15:13
ο Δημητρης φοραει reflash......

Γνωρίζω τι φοράει ο Δημήτρης.
Απλά δεν κατάλαβα γιατί με ρώτησες τι φοράει ο Δημήτρης μιας και εσύ από ότι βλέπω ξέρεις τι φοράει ο Δημήτρης..

KOSTADAS
18-04-11, 15:17
Γνωρίζω τι φοράει ο Δημήτρης.
Απλά δεν κατάλαβα γιατί με ρώτησες τι φοράει ο Δημήτρης μιας και εσύ από ότι βλέπω ξέρεις τι φοράει ο Δημήτρης..
μα δεν σε ρωτησα τι φοραει ο Δημητρης....
σε ρωτησα τι εννοεις πιο επιθετικο στο προγραμμα του?

stef
18-04-11, 15:23
Ναι συγγνώμη έχεις δίκιο
Νομίζω ότι ξέρεις τι εννοώ πιο επιθετικό...

KOSTADAS
18-04-11, 15:28
Ναι συγγνώμη έχεις δίκιο
Νομίζω ότι ξέρεις τι εννοώ πιο επιθετικό...
του Δημητρη ειναι τοσο soft το προγραμμα του οσο δεν φανταζεσε!να ηταν αλλο αμαξι να σου πω ναι!αλλα με αυτο το σασμαν κοσμημα κανουν τα βηματα σιγα σιγα!!
αλλα το να μου απαντας με εριστικο τροπο δεν ειναι σωστο καθως δεν ξερεις αν ειναι επιθετικο το προγραμμα του και λες οτι σου λενε!!

Nick bmwlover
18-04-11, 18:17
Μπραβο Στρατο κ Δημητρη!!!
Μπραβο Γιαννη,να το χαρεις!!!

stratos
18-04-11, 18:21
Μπραβο Στρατο κ Δημητρη!!!
Μπραβο Γιαννη,να το χαρεις!!!

Και ο Σπύρος, μη τον ξεχνάς γιατί βοήθησε αρκετά thumb

Στην επιστροφή προς το σπίτι του Σπύρου μου πέταξε μια καλή ποσότητα άκαυτης με αποτέλεσμα να φωτήσει ο τόπος και να νομίζουμε οτι έσκασε κροτίδα στο αυτοκίνητο μου μέσα και οτι θα φύγουμε με οδική βοήθεια. Ασχετο, αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί στον Γιάννη

Nick bmwlover
18-04-11, 18:26
Και ο Σπύρος, μη τον ξεχνάς γιατί βοήθησε αρκετά thumb

Στην επιστροφή προς το σπίτι του Σπύρου μου πέταξε μια καλή ποσότητα άκαυτης με αποτέλεσμα να φωτήσει ο τόπος και να νομίζουμε οτι έσκασε κροτίδα στο αυτοκίνητο μου μέσα και οτι θα φύγουμε με οδική βοήθεια. Ασχετο, αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί στον Γιάννη

Ωχ,συγγνωμη Σπυρακο,δεν ειναι οτι δεν σε σκεφτηκα,νομιζα οτι σε ειχα γραψει...

stef
18-04-11, 18:40
του Δημητρη ειναι τοσο soft το προγραμμα του οσο δεν φανταζεσε!να ηταν αλλο αμαξι να σου πω ναι!αλλα με αυτο το σασμαν κοσμημα κανουν τα βηματα σιγα σιγα!!
αλλα το να μου απαντας με εριστικο τροπο δεν ειναι σωστο καθως δεν ξερεις αν ειναι επιθετικο το προγραμμα του και λες οτι σου λενε!!

Δεν νομίζω να μίλησα κάπου εριστικά.
Εαν εσύ το εξελαβες έτσι, δεν σου φταίω εγώ.
Έχεις δίκιο πάντως άμα δεν γνωρίζεις...thumb

Lefteris116
19-04-11, 00:45
Καλα ρε γιαννη δεν ντρεπεσαι οικογειαρχης ανθρωπος καθεσαι με τους τεντυμποιδες και πειραζεις το αμαξι σου??Μη μπερδευσαι δεν ειναι η ηλικια σου για δυνατες συγκινησεις!!!χαχαχα!!καλα και ασφαλη χιλιομετρα με την κουκλα σου!!!

mixalis
19-04-11, 08:24
Καλα ρε γιαννη δεν ντρεπεσαι οικογειαρχης ανθρωπος καθεσαι με τους τεντυμποιδες και πειραζεις το αμαξι σου??Μη μπερδευσαι δεν ειναι η ηλικια σου για δυνατες συγκινησεις!!!χαχαχα!!καλα και ασφαλη χιλιομετρα με την κουκλα σου!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nfot
23-04-11, 20:00
Καλοριζικο, καλοριζικο.
Απο oil cooler τι σκεφτεσαι;

Z4 DCT
23-04-11, 20:56
Καλοριζικο, καλοριζικο.
Απο oil cooler τι σκεφτεσαι;

Εκτός απο dinan, που Είναι πανακριβος και δεν πουλάει Ευρώπη, δεν δίνει Ακόμα Κανένας oil cooler, για z,
Μου έχει πει ο stet ότι θα βγάλει, Αλλα Ακόμα τίποτα......

Z4 DCT
27-04-11, 12:55
Το procede αφαιρεθηκε απο το αμαξι, γιατι παρουσιαζε τρομερες δυσλειτουργιες..
Απο την δευτερη μερα μετα την τοποθετηση το αμαξι εβγαζε συνεχως limp mode (μιση δυναμη).....αλλαξα ρυθμισεις, χαρτες, σκαστρες, αλλα τιποτα,
Βγηκε λοιπον για να τεσταρουμε το αμαξι...και ολα δουλευουν ρολοι....οποτε μαλλον κατι με το εγκεφαλακι δεν πηγαινε καλα...
Το αφαιρεσα στην Νικο(Μ3est) ο οποιος θα το ελεγξει να δουμε αν μπορω να το ξαναφορεσω με ασφαλεια η οχι.....τελικα αυτα τα dct δεν αγαπουν και πολυ τον παραλληλο, η κατι δεν πηγαινε καλα...
Το παραδοξο ειναι οτι το απογευμα που το βαλαμε ολα δουλευαν ρολοι.....απο το αλλο πρωι.....τελος.....καθε λιγο και λιγακι με εβαζε σε safe mode.....

Στρατο ευχαριστω για ολη την βοηθεια φιλε και σορυ που δε σε περιμενα (λογο στρατιωτικων υποχρεωσεων)αλλα μπορεις να με καταλαβεις....ηθελα να τελειωνω, δε μπορουσα να το εχω μεσα στο γκαραζ να το κοιταω...


Ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον Νικο (Μ3est) που αμεσα με εξυπηρετησε και εκατσε μεσα στην βοχη να ξηλωσει τον εγκεφαλο και να τον βγαλει χωρις καμια υποχρεωση, μιας και δεν τον πηρα απο αυτον (για μενα αυτο λεει παρα πολλα!!!)!!....ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει και η ακρηthumbthumb
Νικο και παλι ευχαριστω πολυ!!!!

Karizma Z4
27-04-11, 13:44
Γιαννη σου εβγαλε παλι προβλημα απο προχθες που το τεσταραμε παρεα στον δρομο;;;

Z4 DCT
27-04-11, 15:26
Γιαννη σου εβγαλε παλι προβλημα απο προχθες που το τεσταραμε παρεα στον δρομο;;;

Nαι το βραδυ ηταν παλι off...

Lefteris116
27-04-11, 23:34
Μηπως ο λουρμπας εχει πει ''σοφα λογια'' για τον παραλληλο....??

stratos
01-05-11, 01:38
Δεν ξέρω τι να πώ! Σε εμένα δουλευει άψογα και το έχετε δεί. Στον Γιάννη δεν ξέρω τι συμβαίνει. Ειχα μια φοβία που είναι DCT αλλα δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Είναι δοκιμασμένη λύση που δουλεύει σε πολλά αυτοκίνητα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Με εσένα πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Για μένα τέρμα οι στρατιωτικές υποχρεώσεις. Αν θες ανοίγουμε και το δικό μου και σου δίνω τον εγκέφαλο μου με την καλωδίωση μου να δοκιμάσουμε

Χρίστος
01-05-11, 01:45
strato μαλλον το θεμα ηταν switch off/ switch on & play.

stratos
01-05-11, 10:19
strato μαλλον το θεμα ηταν switch off/ switch on & play.

Δεν κατάλαβα ρε Χρίστο τι εννοείς

Z4 DCT
01-05-11, 13:53
Δεν κατάλαβα ρε Χρίστο τι εννοείς

Δεν επαιξε κανονικα...περιμενετε να δουμε κατι σε σχεση με τον συναγερμο και θα σας πω αναλυτικα αυριο βραδυ...

Χρίστος
01-05-11, 14:06
Δεν κατάλαβα ρε Χρίστο τι εννοείς
Αμα κατι δε παιζει σε ηλεκτρονικες κατασκευες τι ειναι το πρωτο που κανεις?
Ξεplugαρεις και ξανασυνδεεις.και μετα δοκιμαζεις παλι.thumb
Απο οτι καταλαβα αυτο ηταν αρκετο.

Για να δουμε τωρα τι εννοει ο Γιαννης

gnx
01-05-11, 15:12
Βρε Γιάννη; Πως σχετίζεται ο συναγερμός με το θέμα;

Z4 DCT
01-05-11, 16:12
Βρε Γιάννη; Πως σχετίζεται ο συναγερμός με το θέμα;

εχω αυτο τον κωδικο συνεχως....που ισως να επηρεαζει και να μπερδευει το procede...


2F4A = Interface EWS-DME Electronic Vehicle Immobilation/Digital Motor Electronics

Monsta
01-05-11, 18:15
Και ο συναγερμός ήταν aftermarket αν θυμάμαι καλά.

Z4 DCT
01-05-11, 18:19
Και ο συναγερμός ήταν aftermarket αν θυμάμαι καλά.

Εμ εκει Είναι το θέμα........

m-power_01
01-05-11, 21:27
Μηπως εχεις υπερβολικη καταναλωση ρευματος, σε καποια τροφοδοσια?

Το canbus μπορει να βγαλει βλαβες απο διαφορα +/- στις καταναλωσεις
Επιβεβαιωμενο αυτο που σου λεω.

Z4 DCT
01-05-11, 21:52
Μηπως εχεις υπερβολικη καταναλωση ρευματος, σε καποια τροφοδοσια?

Το canbus μπορει να βγαλει βλαβες απο διαφορα +/- στις καταναλωσεις
Επιβεβαιωμενο αυτο που σου λεω.

Μπορει...απο τον συναγερμο...τι να πω....

stratos
02-05-11, 01:14
Ενδιαφέρον αυτό. θα συνδεθώ με τον εγκέφαλο αύριο και θα δώ αν έχει κάποιο κανάλι κατανάλωσης ρεύματος

spar@
04-05-11, 23:46
αν δεν του μπαινει σε safe χωρις τον παραλληλο γιατι να χει θεμα ο συναγερμος?
πειραξατε χαρτογραφηση κλπ ή οπως τα δινει ο κατασκευαστης του παραλληλου?

stratos
05-05-11, 01:12
αν δεν του μπαινει σε safe χωρις τον παραλληλο γιατι να χει θεμα ο συναγερμος?
πειραξατε χαρτογραφηση κλπ ή οπως τα δινει ο κατασκευαστης του παραλληλου?

Το αυτοκίνητο του Γιάννη δεν έχει cruise control. Με τον μοχλό αυτό γίνονται πάρα πολλές ρυθμίσεις. Ισως και να φταίει αυτό. Συντομα θα βγούν χάρτες που επιτρέπουν να ρυθμίζεις απο τα κουμπάκια στο τιμόνι. Φαντάζομαι τότε να ξαναδοκιμάσουμε

Z4 DCT
05-05-11, 09:29
Το αυτοκίνητο του Γιάννη δεν έχει cruise control. Με τον μοχλό αυτό γίνονται πάρα πολλές ρυθμίσεις. Ισως και να φτείει αυτό. Συντομα θα βγούν χάρτες που επιτρέπουν να ρυθμίζεις απο τα κουμπάια στο τιμόνι. Φαντάζομαι τότε να ξαναδοκιμάσουμε

Ο vishnu μου ειπε οτι ειναι αυτο που θα κανει αμεσα....δηλαδη να κανει να δουλεβουν τα κουμπια του τιμονιου με το εγκεφαλακι....thumb
Εκανα την δοκιμη με το procede αλλα δε μου βγηκε, δεν εχω υπομονη να περιμενω ποτε θα κανει τα κουμπια στο τιμονι να μπορουν να κανουν reset σε ολο το αμαξι......
Το θεμα ειναι οτι εγω εκανα ενα βημα παρα περα και περιμενω.....:whistle::whistle:

Z4 DCT
05-05-11, 09:31
αν δεν του μπαινει σε safe χωρις τον παραλληλο γιατι να χει θεμα ο συναγερμος?
πειραξατε χαρτογραφηση κλπ ή οπως τα δινει ο κατασκευαστης του παραλληλου?

Οταν βγαινει το procede ολα ειναι οκ......απλα δεν εχω cruise control και δεν μπορω να κανω καποια reset για να γινει σωστη τοποθετηση και εγκατασταση του χαρτη....
Δεν εχει θεμα το procede ειναι θεμα ελλειψης cruise...thumb