PDA

Επιστροφή στο Forum : Stett Intercooler και Forge BOV σε Ε89 Ζ4



Karizma Z4
15-04-11, 16:09
:mpaks: και ειμαι χαρουμενος!!!

Η τοποθετηση και των δυο εγινε χθες στο συνεργειο της Σιττας-Φλασκης.Βαθμος δυσκολιας για τα παιδια που το τοποθετησαν σχετικα μετριος,οπως οι ιδιοι μου ειπαν,αφου οι σωληνωσεις ειχαν βελτιωθει σημαντικα σε σχεση με αυτες που ειχε το ιντερκουλερ του συμφορουμιτη jannisa.

Χρειαστηκε να κοψουμε τις γωνιες απο δυο πλαστικα κομματια τα οποια εμποδιζαν για μολις μερικα εκατοστα τις μεγαλυτερες σωληνωσεις του ιντερκουλερ(φανταστειτε δηλαδη πως αφαιρεθηκαν δυο κομματια πλαστικου,τα οποια μοιαζουν με ισοπλευρο τριγωνο πλευρας 3 εκοστοστων,πραγμα αμελητεο δηλαδη και το οποιο δεν επηρρεαζει την λειτουργια του αυτοκινητου ακομα και αν χρειαστει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση).
Για περισσοτερη σιγουρια,το εργοστασιακο κομματι του κατω μερους του chargepipe,που ενωνει το chargepipe με το μεταλλικο κομματι σωληνα του ιντερκουλερ αντικατασταθηκε για σιγουρια,με σιλικονουχο κολλαρο το οποιο με ειχε προμηθευσει ο jannisa και τον ευχαριστω ιδιαιτερα.

Το καινουριο ιντερκουλερ βρισκεται πλεον πιο κοντα στον προφυλακτηρα,για να εκμεταλλευται πληρως την ποσοτητα του αερα που περναει προς τα μεσα.
Ειναι διπλασιο σε υψος απο το εργοστασιακο και ελαχιστα πιο λεπτο.Η συνολικη χωρητικοτητα του δε σε αερα ειναι σχεδον διπλασια και αντεχει για χρηση μεχρι και 650 αλογα(πραγμα που δεν προκειται να δω ποτε!!!).Οι κολλησεις ηταν εξαιρετικης ποιοτητας και γενικα θα ελεγα πως ειναι ενα πολυ προσεγμενο προιον το οποιο θελει λιγο ψαξιμο στο θεμα των σωληνωσεων αν θελεται να λεγεται πραγματικα bold-on kit.

Στα πρωτα αναγνωριστικα χιλιομετρα μου δεν εχω παρατηρησει καποια απωλεια πιεσης μεσω της προειδοποιητικης λυγνιας στο καντραν,ουτε και στις ενωσεις των κολλαρων(οσων μπορω να δω φυσικα!!!).Σημερα θα κανω και τα πρωτα "ζορικα" χιλιομετρα για να δω διαφορες σε αισθηση και αν πραγματικα κερδισα ή εχασα κατι μιας και εχω φιλικο αυτοκινητο ως μετρο συγκρισης επιδοσεων.

Για τις σκαστρες δεν εχω να πω πολλα...
Κλασσικες μεταλλικες Forge Dual BOV κλειστου τυπου(χωρις τσαφ-τσουφ δηλαδη).Καλη και στιβαρη κατασκευη(!!!!!!!) και σταθερη αξια στον τομεα της εκτονωσης.Το μονο που ακουγεται ειναι ενα ελαφρυ και διακριτικο σφυριγμα κατα το τουρμπισμα του αυτοκινητου και τιποτα παραπανω που να μαρτυρα την αλλαγη τους.
Χρησιμοποιησαμε τα κιτρινα ελατηρια και τα 2 απο τα 4 μεταλλικα δισκακια που περιεχονται στο κιτ για να μικρηνουμε λιγο ακομα το μηκος του ελατηριου,δηλαδη να το κανουμε λιγο πιο σκληρο.Ενα δισκακι λοιπον για καθε σκαστρα και δυο περισεβουμενα σε περιπτωση που χρειαστουν(ουτε οταν παγωσει η κολαση δηλαδη...).
Ωστοσο οι σωληνωσεις για τις σκαστρες εμειναν οι εργοστασιακες μιας και δεν τιθεται θεμα αντοχης στις πιεσεις που θα δουλεψει το αυτοκινητο και αφου οι σιλικονουχες που συνοδευαν το κιτ δεν μπορουσαν να πετυχουν τις γωνιες και τις κλισεις των εργοστασιακων.Αν τεθει θεμα,φυσικα και θα αντικατασταθουν,με αλλες τις οποιες ηδη εχω αγορασει(Samco Sport) και οι οποιες ειναι μεγαλυτερες απο αυτες που παρεχονται απο την Forge(ειναι κοντες αυτες που συνοδευουν το κιτ,γιατι προοριζονται για 335i και 135i).

:worthlesswithoutpic και το γνωριζω,αλλα καταλαβαινεται οτι στον πανικο που ειχα οταν ειδα να μου λυνουν το αυτοκινητο και να αφαιρουν κομματια,απλα ειχα καθησει βουβος σε μια γωνια και απλα παρατηρουσα(που και που ενοχλουσα και τα παιδια για να δω αν ολα πανε καλα και εριχνα και ενα βλεφαρο στο αυτοκινητο).
Αψογη η δουλεια απο την Σιττας-Φλασκης και απο τα δυο παιδια που ανελαβαν το εγχειρημα και δεν κουραστηκαν,ουτε ξενερωσαν για ενα λεπτο προκειμενου να κανουν σωστη δουλεια και να με ικανοποιησουν.Να σκεφτειτε οτι δεν βαρεθηκαν να ξαναλυσουν παλι μερικα κολλαρα για να φερουν τους κολλιεδες συσφιξης στα σωστα σημεια,ωστε να ειναι στο ιδανικο σημειο τοσο απο αποψη χωροταξιας,οσο και απο αποψη μελλοντικου λυσιματος και αντικαταστασης.Διπλο μπραβο επομενως στα παιδια!!!

Το αυτοκινητο εκανε καποια "ηπια" χιλιομετρα και σημερα παει για λιγο ζορι για να δουμε και εκει πως ανταποκρινεται.Αναμενουμε να δουμε καποιο κερδος φυσικα σε σταθεροτητα στην αποδοση μεταξυ των πατηματων λογω ιντερκουλερ και σημαντικα ωφελη στον τροπο που κραταει την πιεση ειδικα στις υψηλες στροφες λογω σκαστρων.

Αναμονη τωρα για την αναβαθμιση του προγραμματος μεσα στην εβδομαδα.Στοχος τα 380-385αλογα στον τροχο σε πιεση γυρω στα 15psi.Και μετα V-Box παραμασκαλα και δοκιμες πολλες με αυτοκινητα φιλων που εχω ως μετρο συγκρισης για να δουμε τι ψαρια πιασαμε.

Για οποιαδηποτε εξελιξη(και ελπιζω οχι παρατραγουδο)θα ενημερωνω το thread και φυσικα θα απανταω στις ερωτησεις σας,οσο μπορω.

Ο Θεος να σας εχει ολους καλα!!!Ευχομαι καλα και ασφαλη χιλιομετρα σε ολους και φυσικα καλο Πασχα!!!

Stay tuned!!!

Δημητρης


Υ.Γ :Το hot spot της χθεσινης ημερας ηταν το τηλεφωνημα του ΓΙΑΝΝΗ-Z4 DCT στο οποιο μου ειπε:"Για να μην με εχεις παρει τηλεφωνο μεχρι τωρα,πρεπει να εχεις κατουρηθει απο την χαρα σου" :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Σας παραθετω και το link που περιγραφει τα χαρακτηριστικα του ιντερκουλερ και τα αντιστοιχα του εργοστασιακου για να κανετε μια μικρη συγκριση.Περιλαμβανονται και καποιες φωτογραφιες,οι οποιες ομως δεν ελαφρωνουν ουτε για λιγο το παραπτωμα και την παραλειψη μου να τραβηξω τις δικες μου για μια πιο ολοκληρωμενη παρουσιαση του εγχειρηματος μου.

Εδω το link :

https://www.shop.stettperformance.com/product.sc?productId=26&categoryId=10

Jimmakos
15-04-11, 16:23
Καλορίζικο συννονόματε!

Περιμένουμε νέα και φωτό! thumb

Panos 316T
15-04-11, 16:28
μπραβο δημητρο για το μπαξιμο σου...
λογικα το αυτοκινητο πρεπει να πηρε "λιγακι" τα πανω του ...

υγ:εγινε τιποτα προχθες το βραδυ καλο περα απο τα λουκανικα που φαγαμε :)

Karizma Z4
15-04-11, 16:36
μπραβο δημητρο για το μπαξιμο σου...
λογικα το αυτοκινητο πρεπει να πηρε "λιγακι" τα πανω του ...

υγ:εγινε τιποτα προχθες το βραδυ καλο περα απο τα λουκανικα που φαγαμε :)

Ναι Πανο...

2 πατηματα :

1)με Porsche Carrera S εισαγωγη-εξατμιση 2ες ρολλ 60-260km/h.Αποτελεσμα 2,5 κενα και κατι μπροστα το δικο μου

2)με S3 καινουριο με τουρμπινα 2871 2ες ρολλ 60-230km/h.Πεταγεται το S3 1 αμαξι μπροστα μεχρι τα 180km/h,στα 200 ερχομαστε διπλα και μεχρι τα 230km/h 1,5 αυτοκινητο μπροστα το δικο μου.

Και στα δυο οδηγος στο Ζ4 ο Lourbas.Δεν τον ξεκολλαγα απο το καθισμα προχθες :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Panos 316T
15-04-11, 16:44
χαχαχαχα
σου ανοιξε την πορτα και αε εβγαλε εξω;
τουλαχιστον στις αλλαγες δεν χτυπησε κοφτη ;)

μπραβο για τα αποτλεσματα Δημητρο!

Karizma Z4
15-04-11, 16:47
χαχαχαχα
σου ανοιξε την πορτα και αε εβγαλε εξω;
τουλαχιστον στις αλλαγες δεν χτυπησε κοφτη ;)

μπραβο για τα αποτλεσματα Δημητρο!

Οχι!!!Απλα πηρε τα κλειδια και εφυγε :th_Laie_67-1:

Karizma Z4
15-04-11, 16:53
Να προσθεσω πως το ιντερκουλερ το πηρα χωρις το λογοτυπο "Stett Performance".
Προσπαθω να διατηρησω το low profile και την εργοστασιακη μορφη του αυτοκινητου!!!

stratos
15-04-11, 17:26
Μπράβο Δημήτρη. Επιτέλους θα πάρει ανάσα το καημένο. Στο πρώτο πάτημα ήσουν κομπλε και στο δευτερο ήσουν η μερα με τη νηχτα. Θα δεις οτι ειναι απο τις πιο χρησιμες μετατροπες για τα αυτοκινητα μας. Αν μπορεις κανε μετρησεις πριν και μετα το προγραμμα να δεις διαφορες. Και όσο για τις φυλικες μετρησεις ξέρεις τι θα γίνει Μ. Πεμπτη :)

stef
15-04-11, 17:58
Ρε συ δεν είδες κλήση μου?
Είδα το αμάξι σου στη Θησέως έξω από το συνεργείο, αλλά δεν είχες σήμα!
Καλορίζικες οι modifies....

Karizma Z4
15-04-11, 23:10
Μπράβο Δημήτρη. Επιτέλους θα πάρει ανάσα το καημένο. Στο πρώτο πάτημα ήσουν κομπλε και στο δευτερο ήσουν η μερα με τη νηχτα. Θα δεις οτι ειναι απο τις πιο χρησιμες μετατροπες για τα αυτοκινητα μας. Αν μπορεις κανε μετρησεις πριν και μετα το προγραμμα να δεις διαφορες. Και όσο για τις φυλικες μετρησεις ξέρεις τι θα γίνει Μ. Πεμπτη :)

Ναι Στρατο αυτο ειχα σκοπο τουλαχιστον ως προς το θεμα των επιδοσεων(μεσω V-Box),αλλα ως προς τις πιεσεις δεν μπορω να κανω τιποτα.Αυτα μονο εσεις με τα Procede.

Την Μεγαλη Πεμπτη θα κανουμε προωρη Ανασταση μαλλον...Θα τα πουμε και αυριο απο κοντα στο σπιτι του Γιαννη εμεις

Karizma Z4
15-04-11, 23:11
Ρε συ δεν είδες κλήση μου?
Είδα το αμάξι σου στη Θησέως έξω από το συνεργείο, αλλά δεν είχες σήμα!
Καλορίζικες οι modifies....

Σε ευχαριστω πολυ Στεφανε!!!

Ναι το υπογειο του Φλασκη εχει ενα θεμα με το σημα!!!

ChristosK
15-04-11, 23:40
Περιμένουμε εντυπώσεις!
Ποιοι ασχολήθηκαν με το αυτοκίνητο;
Ενα παιδί είναι φίλος.

Karizma Z4
16-04-11, 02:05
Περιμένουμε εντυπώσεις!
Ποιοι ασχολήθηκαν με το αυτοκίνητο;
Ενα παιδί είναι φίλος.

Ηρακλης και Αλεκος

jannisa
16-04-11, 07:53
Καλορίζικο Τζιμάκο.
Πολύ χαίρομαι που δε σε ταλαιπώρησε ιδιαίτερα η τοποθέτηση.
Πάντως με το stencil θα είχες καλύτερες επιδόσεις, άντε να κανονίσουμε να τα βάλουμε να το διαπιστώσεις. thumb

Z4 DCT
16-04-11, 08:09
Καλορίζικο Τζιμάκο.
Πολύ χαίρομαι που δε σε ταλαιπώρησε ιδιαίτερα η τοποθέτηση.
Πάντως με το stencil θα είχες καλύτερες επιδόσεις, άντε να κανονίσουμε να τα βάλουμε να το διαπιστώσεις. thumb


Kαλημερα Γιαννη!!!!thumb

Τι ειναι αυτο???

stratos
16-04-11, 10:43
Ηρακλης και Αλεκος

Οι top για εμας τους διτούρμπινους. Παιδιά με απίστευτο μεράκι χωρίς να σημαίνει οτι οι άλλοι δεν ειναι καλοί.

jannisa
16-04-11, 19:19
Kαλημερα Γιαννη!!!!thumb

Τι ειναι αυτο???

Το logo της stett βαμμένο μπροστά μπροστά. :original:

aristent
16-04-11, 19:29
Δημητρη,καλοριζικο το νεο μπαξιμο!!!!:thumbsup:

:shok:εγιναν κιολας πατηματα????:thumbsup:
ευγε!!!!! μας εβγαλες ΑΣΠΡΟπροσωπους!!!!:thumbsup:

Karizma Z4
16-04-11, 20:05
Τα πατηματα εγιναν με το παλιο setup.
Με το καινουριο δεν εχω καταφερει να πατησω ακομα...
Θελω να κανω μια ευθυγραμμηση πρωτα και μετα.Ειναι και αυτος ο καιρος του διαολου ρε παιδι μου...

stratos
16-04-11, 22:46
Είδα το intercooler απο κοντά και ζήλεψα. Είναι πολύ γουρούνι σε μέγεθος, ειδικά στο ύψος του. Ελπίζω οτι θα αποδίδει και τα αναμενόμενα. Συγχαρητήρια για το μπάξιμο Δημήτρη

Z4 DCT
17-04-11, 06:57
Πω πω και γω το ειδα.....:D

stratos
17-04-11, 13:03
Δημήτρη εχτές έκαναν πολύ φασαρία οι σκάστρες σου. Αυτό νομίζω οτι ωφείλεται στα σκληρά ελατήρια που έχεις βάλει και τα βρίσκω υπερβολικά. Στην ουσία με σκληρά ελατήρια δεν αφήνεις το έμβολο των σκαστρών να ανοίξει τελείως, οπότε ο αέρας πρέπει να φύγει απο μικρότερο άνοιγμα και για αυτό κάνει φασαρία. Αν είχες πιο μαλακά ελατήρια δεν θα έκανε τόσο "μπράφ"

Z4 DCT
17-04-11, 14:06
Δημήτρη εχτές έκαναν πολύ φασαρία οι σκάστρες σου. Αυτό νομίζω οτι ωφείλεται στα σκληρά ελατήρια που έχεις βάλει και τα βρίσκω υπερβολικά. Στην ουσία με σκληρά ελατήρια δεν αφήνεις το έμβολο των σκαστρών να ανοίξει τελείως, οπότε ο αέρας πρέπει να φύγει απο μικρότερο άνοιγμα και για αυτό κάνει φασαρία. Αν είχες πιο μαλακά ελατήρια δεν θα έκανε τόσο "μπράφ"

Δημητρη χωρις να ξερω καθολου, ισως να εχει δικιο ο Στρατος, εχουμε τις ιδιες σκαστρες και σημερα που το τεσταρα για να δω και μεσα στο παρκιν, εκανε λιγοτερο θορυβο απο το δικο σου που ηταν εξω....
Αλλα και παλι ......αυτα τα λεω οσαν ασχετος...:original:

Karizma Z4
17-04-11, 16:32
Ισως να φαινεται υπερβολικη επιλογη για την τωρινη πιεση που δουλευει το αυτοκινητο,αλλα με την αλλαγη που θα γινει στο προγραμμα πιστευω πως κρινεται αναγκαιο να μεινουν ετσι.

Ο Kostadas και ο κυριος Δημητριαδης που μου το προτειναν κατι ξερουν παραπανω,γιατι ηδη γνωριζουν και εχουν πειραματιστει πανω στο αυτοκινητο του Kostada.Αν για οποιοδηποτε λογο χρειαστει και κρινουν να αλλαχτει κατι,φυσικα και θα το κανω.

Το ιδιο θα γινει και για τις εργοστασιακες σωληνωσεις των σκαστρων που χρησιμοποιω ακομα.Αν τεθει οποιοδηποτε θεμα ρισκου ή αξιοπιστιας,φυσικα και θα αλλαχτουν

Z4 DCT
17-04-11, 16:37
Ισως να φαινεται υπερβολικη επιλογη για την τωρινη πιεση που δουλευει το αυτοκινητο,αλλα με την αλλαγη που θα γινει στο προγραμμα πιστευω πως κρινεται αναγκαιο να μεινουν ετσι.

Ο Kostadas και ο κυριος Δημητριαδης που μου το προτειναν κατι ξερουν παραπανω,γιατι ηδη γνωριζουν και εχουν πειραματιστει πανω στο αυτοκινητο του Kostada.Αν για οποιοδηποτε λογο χρειαστει και κρινουν να αλλαχτει κατι,φυσικα και θα το κανω.

Το ιδιο θα γινει και για τις εργοστασιακες σωληνωσεις των σκαστρων που χρησιμοποιω ακομα.Αν τεθει οποιοδηποτε θεμα ρισκου ή αξιοπιστιας,φυσικα και θα αλλαχτουν

Σιγουρα θελω downpipes, αυτο ειναι δεδομενο...αλλα θα δουμε....
Κατσε να δουμε τι θα γινει και με το intercooler, αλλιως stettthumb

Eγω τωρα δουλεβω πιεση στα 13,7 psi

Karizma Z4
17-04-11, 16:43
Δουλευεις αρκετη πιεσουλα Γιαννη!!!

Πες του Στρατου να στο ριξει στα 13psi εκει που δουλευω και εγω!!!

Z4 DCT
17-04-11, 16:49
Δουλευεις αρκετη πιεσουλα Γιαννη!!!

Πες του Στρατου να στο ριξει στα 13psi εκει που δουλευω και εγω!!!

13,7 over boost Δημητρη....

Φαντασου οτι ο πρωτος χαρτης την ειχε 16!!!!!!!!!!!!!

z3 2.2
17-04-11, 16:50
Να προσθεσω πως το ιντερκουλερ το πηρα χωρις το λογοτυπο "Stett Performance".
Προσπαθω να διατηρησω το low profile και την εργοστασιακη μορφη του αυτοκινητου!!!
Kατι τετοια attitudes τα γουσταρω πολυ ;)

Karizma Z4
17-04-11, 16:56
13,7 over boost Δημητρη....

Φαντασου οτι ο πρωτος χαρτης την ειχε 16!!!!!!!!!!!!!

Α ειπα και εγω...

Σταθερη ποσο δουλευει Γιαννη;;;

Z4 DCT
17-04-11, 16:57
Α ειπα και εγω...

Σταθερη ποσο δουλευει Γιαννη;;;

Αμα σου πω δε ξερω.......13 ισως.....ασχετος!!!:hystericalbs1:

stef
17-04-11, 16:59
Λογικά ίσως πιο λίγο. 12-12,5 ??? Μπορεί να λέω και εγώ κουταμάρες

Z4 DCT
17-04-11, 17:02
Λογικά ίσως πιο λίγο. 12-12,5 ??? Μπορεί να λέω και εγώ κουταμάρες

Δεν ξερω.....απο οτι εβλεπα στο λαπ τοπ στα πεταχτα...κατι 13,5...13.7....13....

Πουναι αυτο το παλικαρι να μας πει...παλι για υπνο θα επεσε!!!:th_Laie_67-1:

stef
17-04-11, 17:04
Πουναι αυτο το παλικαρι να μας πει...παλι για υπνο θα επεσε!!!:th_Laie_67-1:

Τον έχεις τρελλάνει!
Θα ζητήσει στο τέλος επίδομα για βαρέα και ανθιυγεινά.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stratos
17-04-11, 20:11
Δεν ξερω.....απο οτι εβλεπα στο λαπ τοπ στα πεταχτα...κατι 13,5...13.7....13....

Πουναι αυτο το παλικαρι να μας πει...παλι για υπνο θα επεσε!!!:th_Laie_67-1:


Ναι τώρα ξύπνησα. Θα παω μια βόλτα τώρα οπότε θα δείτε πιο αργά στο thread του Γιάννη τα διαγράμματα

KOSTADAS
18-04-11, 08:46
Ισως να φαινεται υπερβολικη επιλογη για την τωρινη πιεση που δουλευει το αυτοκινητο,αλλα με την αλλαγη που θα γινει στο προγραμμα πιστευω πως κρινεται αναγκαιο να μεινουν ετσι.

Ο Kostadas και ο κυριος Δημητριαδης που μου το προτειναν κατι ξερουν παραπανω,γιατι ηδη γνωριζουν και εχουν πειραματιστει πανω στο αυτοκινητο του Kostada.Αν για οποιοδηποτε λογο χρειαστει και κρινουν να αλλαχτει κατι,φυσικα και θα το κανω.

Το ιδιο θα γινει και για τις εργοστασιακες σωληνωσεις των σκαστρων που χρησιμοποιω ακομα.Αν τεθει οποιοδηποτε θεμα ρισκου ή αξιοπιστιας,φυσικα και θα αλλαχτουν
Δημητρη αν και τα εχουμε πει τα ελατηρια απο τις σκαστρες ειναι σωστα ετσι οπως τα εχεις βαλει ειναι δοκιμασμενα και θα δουλεψει αψογα το αυτοκινητο σου!!
οσο για το ιντερκουλερ σου απλα respect.....μολις κανεις και το καινουργιο σου update λογικα θα πρεπει να κρυφτουμε ολοι!!!!!

ps.κρυξε για καλο και κακο τα κλειδια σου απο τον lourbathumb

Karizma Z4
18-04-11, 14:58
Εχω ευχαριστα νεα!!!

Πρωτα ο Θεος το αυτοκινητο θα ειναι ετοιμο το αργοτερο μεχρι την Πεμπτη.
Αυριο τελειωνω με το θεμα της ευθυγραμμησης,που με βασανιζει εδω και λιγες μερες,για να μπορεσω με ασφαλεια να δοκιμασω το καινουριο μου setup.

Την Πεμπτη ελπιζω να ξαναενημερωσω το thread με ευχαριστες ειδησεις

Κωστα δεν μπορω να του στερησω την χαρα!!!Τον αγαπαω τον φαρμακοτριφτη :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Z4 DCT
19-04-11, 07:49
Εχω ευχαριστα νεα!!!

Πρωτα ο Θεος το αυτοκινητο θα ειναι ετοιμο το αργοτερο μεχρι την Πεμπτη.
Αυριο τελειωνω με το θεμα της ευθυγραμμησης,που με βασανιζει εδω και λιγες μερες,για να μπορεσω με ασφαλεια να δοκιμασω το καινουριο μου setup.

Την Πεμπτη ελπιζω να ξαναενημερωσω το thread με ευχαριστες ειδησεις

Κωστα δεν μπορω να του στερησω την χαρα!!!Τον αγαπαω τον φαρμακοτριφτη :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Δημητρη, που θα πας για ευθυγραμμηση??
Γιατι εκει πισω απο τον Σπανο πηγα και εγω και μου ειπε οτι ο αδερφος του ειναι νοσοκομειο και δε ξερει ποτε θα γυρισει και τετοια.....

gnx
19-04-11, 07:53
Αυτος νομιζω ότι ειναι καλός. Γιαννη ο καλύτερος απο οτι ακουω ειναι ο Πουπακης στη λεωφόρο Δημοκρατίας, off attiki odos.

Z4 DCT
19-04-11, 07:57
Αυτος νομιζω ότι ειναι καλός. Γιαννη ο καλύτερος απο οτι ακουω ειναι ο Πουπακης στη λεωφόρο Δημοκρατίας, off attiki odos.

Καλος αλλα πολυ αγενης και δυσκολος......

Ο πουπακης εχει καποιο σαιτ?

stratos
19-04-11, 12:18
Για ευθυγράμμιση με έιχε πάει ο merlin σε έναν δίπλα στην Πάντειο σχολή απέναντι απο ενα στριπτιτζάδικο. Αυτός ρυθμίζει και τον paladin όπως και πολλά αγωνηστικά

Karizma Z4
19-04-11, 13:42
Τα κανονισαμε με τον Γιαννη ως προς το θεμα της ευθυγραμμησης.

Αυριο το πρωι και οι 2 μας στον Σπανο και οταν αναρρωσει ο Καρανικολας θα παμε σε αυτον

Karizma Z4
19-04-11, 13:46
Στα της αποδοσης τωρα...

Χθες δοκιμασα με φιλικο αυτοκινητο και οι διαφορες μας ηταν ιδιες οπως και πριν.Το αυτοκινητο πιθανον να εξισορροπησε το ελαχιστο lag με την αποδοση των σκαστρων.Δηλαδη και χασαμε και κερδισαμε,αρα ειμαστε παλι στα ιδια.

Το μονο σιγουρο ειναι πως πλεον εχουμε διαρκεια και αξιοπιστεια στα πατηματα μας

stratos
19-04-11, 14:58
Στα της αποδοσης τωρα...

Χθες δοκιμασα με φιλικο αυτοκινητο και οι διαφορες μας ηταν ιδιες οπως και πριν.Το αυτοκινητο πιθανον να εξισορροπησε το ελαχιστο lag με την αποδοση των σκαστρων.Δηλαδη και χασαμε και κερδισαμε,αρα ειμαστε παλι στα ιδια.

Το μονο σιγουρο ειναι πως πλεον εχουμε διαρκεια και αξιοπιστεια στα πατηματα μας

Οπως ακριβώς το περιμενες Δημήτρη. Δύναμη δεν παίρνεις μόνο απο το intercooler αλλά πετυχαίνεις επαναληψημότητα στα πατήματα και καλήτερη αναπνοή λόγω ψυχρότερου αέρα.

Αντε και αύριο Μ. Τετάρτη, θα βγούμε για καμια βόλτα? :whistle:

Karizma Z4
20-04-11, 14:18
Φυσικα!!!
Αν εχεις και ευκαιρο το αυτοκινητο να δοκιμασουμε για να δω και μετα τι θα παρω απο το προγραμμα!!!
Μεγαλη Παρασκευη το ρυθμιζω,αλλα λογικα θα ξαναπατησουμε απο βδομαδα!!!

stratos
20-04-11, 14:58
Δημήτρη αν είναι να κανονήσουμε τίποτα πάρε με τηλ. Αφου ξέρεις οτι πάντα έχω διάθεση για πάτημα όπως και ο φαρμακιάρης. Αν είναι να μην αλλάξω πρόγραμμα και πιέσεις που είχα σκοπό να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. Πρώτο πάτημα 1 αυτοκίνητο μπροστα εσύ. Δευτερο πάτημα 4 αυτοκίνητα μπροστά εσύ. Για να δούμε

Karizma Z4
20-04-11, 21:34
Θα ανεβουμε;;;
Ψηστο Στρατο!!!

stratos
20-04-11, 21:41
Θα ανεβουμε;;;
Ψηστο Στρατο!!!

Αυριο το βραδάκι αμα είναι να μην φάμε και καμιά παντόφλα

Karizma Z4
20-04-11, 21:51
thumb

Karizma Z4
24-04-11, 19:06
Εστω και αργοπορημενα ενημερωνω το thread με τις τελευταιες εξελιξεις.

Την Μεγαλη Παρασκευη επισκευτηκα τον κυριο Δημητριαδη με σκοπο να ολοκληρωσουμε το projectακι μας...

Υστερα απο περιπου 4 ωρες και 10 πατηματα το Mustang εδειξε το τελικο αποτελεσμα :
386 αλογα και 52 κιλα ροπης στον τροχο με σταθερη πιεση 1 bar και overboost 1,2 bar.

Το πιο δυνατο N54 DKG που εχει περασει απο τα ραουλα του Mustang ειναι γεγονος...

Πολυ ομαλες και γεματες καμπυλες οι οποιες βεβαια εχουν μετατοπιστει ελαφρως προς τα αριστερα,με την ιπποδυναμη να αποδιδεται ομαλα μεχρι τις 6300rpm,οπου και ξεκιναει η πτωση της ιπποδυναμης.Το αυτοκινητο εχει κερδισει δυναμη και ροπη σε ολο το ευρος των στροφων με την μεγιστη ροπη να αποδιδεται καπου στις 4700rpm.

Πρωτη επαφη με το αυτοκινητο στον δρομο και το καινουριο setup και η διαφορα ειναι εμφανης.Η αισθηση που σου δινει ειναι οτι θελει να φυγει απο τον δρομο και να μην κατσει κατω για κανενα λογο.Στο πρωτο δοκιμαστικο πατημα ειχα την αισθηση πως θα εσπαγε το σασμαν απο την δυναμη...χωρις υπερβολη!!!Οι ταχυτητες γεμιζουν για πλακα και τα χιλιομετρα ανεβαινουν πραγματικα βροχη.Εντυπωσιακο το αποτελεσμα,το οποιο για να ειμαι ειλικρινης δεν το περιμενα.Ο καραφλος guru της βελτιωσης εκανε παλι το θαυμα του!!!

Στα του intercooler τωρα και περι αποδοσεων του...
Στο δυναμομετρο το αυτοκινητο επαιζε σε θερμοκρασιες απο 45 εως και 57 βαθμους Κελσιου και την ακουγε υστερα απο 3 πατηματα,αγγιζοντας τους 65 βαθμους.
Σε δοκιμες που ακολουθησαν ομως στην περιφερειακη Αιγαλεου με τον κυριο Δημητριαδη συνοδηγο διαπιστωσαμε πως δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα,καθως το παγωμα ειναι ευκολη υποθεση ακομα και μετα απο 3 πατηματα,που επιτυγχανεται ρολλαροντας χαλαρα μεσα σε μολις λιγα μετρα.Επιτυχης αγορα λοιπον η οποια φαινεται να αποδιδει τα μεγιστα,γεγονος που με ικανοποιει ιδιαιτερα!!!

Στα αρνητικα τωρα...
Το αυτοκινητο αισθανομαι πως εγινε λιγο πιο δυστροπο για τα δεδομενα μου,αλλα πιστευω να το συνηθισω σιγα σιγα.Χασαμε λιγο σε στροφαρισμα,(200rpm πιο κατω πλεον)κατι που μπορει ομως να διορθωθει αν βαλω μια aftermarket εξατμιση και το ρυθμισω παλι.Ειχα καλομαθει με το παλιο setup,τι να κανω!!!

Το αυτοκινητο πλεον εχει αρχισει να παιρνει πλεον την μορφη στην οποια εχω σκεφτει να το φτασω.Με την τοποθετηση μιας εξατμισης και την μετατοπιση των καμπυλων λιγο πιο δεξια(για να πιασουμε παλι τις 6500rpm) θα παρει την τελικη του μορφη και εκει σταματανε οι επεμβασεις μου στο θεμα του μοτερ.Ενας Ν54 πολυ αποδοτικος σε αποδεκτα και ασφαλη επιπεδα ιπποδυναμης και ροπης και προπαντων αξιοπιστος.

Συνεχεια εχει ενα καλο μπλοκε μετα το καλοκαιρι για να κλεινουμε και με το θεμα της μεταδοσης.

Την Τριτη θα σκαναρω την δυναμομετρηση και θα την ανεβασω για να εχετε και εσεις μια εικονα του κερδους της ιπποδυναμης και της ροπης σε σχεση με το προηγουμενο setup,ρυθμισμενο στα 0,9bar και overboost 0,95bar.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον προγραμματιστη μου,Γρηγορη Δημητριαδη,που με τις γνωσεις του καταφερε να επιτυχει αυτο το εκπληκτικο για εμενα αποτελεσμα.

Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα.Ο Θεος να σας εχει ολους καλα!!!

Δημητρης

stratos
24-04-11, 19:16
Μπράβο Δημήτρη. Πάντα τέτοια θέλουμε να ακούμε απο τα μέλη μας. Συγχαρητήρια για το μεράκι σου και ειδικά του προγραμματιστή σου

Z4 DCT
24-04-11, 20:31
Μπράβο ρε Δημητρη!!!
Είμαι για stet άμεσα.....…

kloukakis
25-04-11, 01:42
Οπως ακριβώς το περιμενες Δημήτρη. Δύναμη δεν παίρνεις μόνο απο το intercooler αλλά πετυχαίνεις επαναληψημότητα στα πατήματα και καλήτερη αναπνοή λόγω ψυχρότερου αέρα.

Αντε και αύριο Μ. Τετάρτη, θα βγούμε για καμια βόλτα? :whistle:

Στράτο μιλάς για κάποια συγκεκριμένη περίπτωση? Ενα intercooler που ψύχει καλύτερα τον αέρα αυξάνει την πυκνότητά περισσότερο, αρα στον θάλαμο καύσης μπαίνει μεγαλύτερη μάζα αέρα, αρα ψεκάζεις περισσότερο καύσιμο, αρα παράγεις περισσότερη δύναμη, ΑΡΑ απο το intercooler μόνο μπορεί κάποιος να πάρει περισσότερη δύναμη:original:.

nfot
25-04-11, 10:45
Στράτο μιλάς για κάποια συγκεκριμένη περίπτωση? Ενα intercooler που ψύχει καλύτερα τον αέρα αυξάνει την πυκνότητά περισσότερο, αρα στον θάλαμο καύσης μπαίνει μεγαλύτερη μάζα αέρα, αρα ψεκάζεις περισσότερο καύσιμο, αρα παράγεις περισσότερη δύναμη, ΑΡΑ απο το intercooler μόνο μπορεί κάποιος να πάρει περισσότερη δύναμη:original:.

Ενα καλο Intercooler βοηθαει να χανεις λιγοτερα αλογα, δε σου δινει παραπανω. Οσο καλο κι αν ειναι δεν υπαρχει περιπτωση να κανει τον αερα εισαγωγης πιο ψυχρο απο τον ασυμπιεστο ατμοσφαιρικο.

kloukakis
25-04-11, 11:32
Ενα καλο Intercooler βοηθαει να χανεις λιγοτερα αλογα, δε σου δινει παραπανω. Οσο καλο κι αν ειναι δεν υπαρχει περιπτωση να κανει τον αερα εισαγωγης πιο ψυχρο απο τον ασυμπιεστο ατμοσφαιρικο.

Κι όμως σου δίνει παραπάνω, γιατι μπορεί ο αέρας να μην φτάσει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος (εκτός εαν έχεις 100% απόδοση στο intercooler) αλλά με την ψύξη που κάνει αυξάνεται η πυκνότητα του αέρα η οποία είναι ανάλογη της πίεσης και δυσανάλογη της θερμοκρασίας. Αρα στον θάλαμο καύσης θα χωρέσεις περισσότερη μάζα αέρα για να καύσεις.

(Και 100% μπορεί να γίνει αλλά όχι με κλασσικό air to air intercooler)

KOSTADAS
25-04-11, 17:33
Δημητρη μπραβο για το εργαλειο σου........
παιδια πραγματικα ειναι πριονιιιιιιιιιιιιι...........
δυσκολα να σε περασει καποιος πλεον....

ευγε στο καραφλο αγορι......

Karizma Z4
26-04-11, 16:37
Τελευταια φορα που ενημερωνω το thread με τις εξελιξεις του αυτοκινητου.
Σας παραθετω ολη την πορεια με δυναμομετρησεις για να εχετε μια πληρη εικονα της βελτιωσης του.Ξεκιναμε λοιπον :

1)Σε stock μορφη :https://img541.imageshack.us/f/stockjanuary2010.png/

2)Μονο με προγραμμα(0,87bar) :https://img251.imageshack.us/f/reflash13psijanuary2010.png/

3)Με προγραμμα και downpipes(0,9bar) :https://img9.imageshack.us/f/downpipesupdate.jpg/

4)Με προγραμμα,intercooler,σκαστρες και downpipes(1bar) :https://img847.imageshack.us/f/finaldyno.jpg/

Karizma Z4
26-04-11, 16:38
Δημητρη μπραβο για το εργαλειο σου........
παιδια πραγματικα ειναι πριονιιιιιιιιιιιιι...........
δυσκολα να σε περασει καποιος πλεον....

ευγε στο καραφλο αγορι......

Ας μην προτρεχουμε Κωστα γιατι ακομα στον δρομο δεν το εχουμε δει τι κανει thumb

Panos 316T
26-04-11, 19:28
ωραια και πορωμενα πραγματα...
ευγε Δημητρο!
απο πυρομετρο πως εισαι;
λογικα οταν βαλεις και εξατμιση θα σαι οκ

turbodog
26-04-11, 20:39
Συγχαρητηρια και απο μενα για τα αποτελεσματα σου. Εχω ομως μια παρατηρηση. Ο δημητριαδης ως γνωστον βγαζει τα αποτελεσματα σε τροχο. Οποτε στο τελικο διαγραμμα που εχεις ποσταρει, τα αποτελεσματα ειναι σε τροχο.
Απο οτι γνωριζουμε μεχρι τωρα η ιπποδυναμη ειναι ενα νουμερο που προκυπτει απο γινομενο της ροπης επι των αριθμο των στροφων που παραγεται.

https://horsepowersports.com/torque.php

Τα δυναμομετρα μαλιστα μετρανε την ροπη και βαση της παραπανω μαθηματικης εξισωσης υπολογιζουν την ιπποδυναμη

Απο το τελικο σου διαγραμμα βλεπουμε λοιπον οτι παραγεις 511.7 ft/lbs στις 4900 σαλ. Χρησιμοποιωντας λοιπον τον παραπανω τυπο εχουμε :

[511.7 x 4900] / 5252 = 477,4 Hp

Αρα βλεπουμε οτι παραγεις 477,4 hp τροχο στις 4900 συμφωνα και με το τελικο διαγραμμα της ροπης που εχεις ποσταρει.
Συνεχιζοντας βλεπουμε οτι στον κοφτη εχεις περιπου 360 ft/lbs στις 6800 σαλ.
Εφαρμοζοντας παλι τον παραπανω τυπο εχουμε

[360 x 6800] / 5252 = 466,1 Hp

Δηλαδη βλεπουμε οτι το αμαξι διατηρει σχεδον flat καμπυλη ιπποδυναμης στα περιπου 470 τροχο απο τις 4900 μεχρι τον κοφτη στις 6800 χωρις να κρεμαει καθολου.

Μιας και δεν ειμαι ειδικος στα Ν54 ας μας πει την γνωμη του και καποιος με περισσοτερη εμπειρια πανω σε αυτα. Στρατο εσυ τι λες?

Και παλι συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα σου thumb

gnx
26-04-11, 21:37
Η φορμουλα αυτή με το 5252 ισχύει για ποιά μονάδα μέτρησης; Νομιζα οτι ισχύει για KW.

turbodog
26-04-11, 21:58
Η φορμουλα αυτή με το 5252 ισχύει για ποιά μονάδα μέτρησης; Νομιζα οτι ισχύει για KW.

η φορμουλα αναφερεται σε HorsePower δηλ. HP και οχι σε Kilowatt (KW). Αλλωστε το 1 kw ειναι 1.36 Hp οποτε αν ηταν kw θα ηταν ακομα περισσοτερα HP.

stratos
26-04-11, 22:49
Επιβεβαιώνεται απο αυτό εδώ το site: https://www.howstuffworks.com/question622.htm

Στην κορυφή του διαγράμματος βλέπουμε [(511.7 x 4900)/5252] = 477 hp. Και αφού μετράει τροχό τότε είναι και η πραγματική δύναμη τροχό. Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει 18% απώλειες λόγω πίσω κίνησης τότε στον στρόφαλο θα έχουμε 477 x 1.18 = 563 hp στρόφαλο. Αν υποθέσουμε οτι αυτή είναι δύναμη στρόφαλο τότε 477*0.82 = 391.4 hp που είναι πολύ κοντινότερο στο 386 που έβγαλε το dyno run (αν έπαιρνα σωστές στροφές απο το διάγραμμα και ξέραμε με κάποιο τρόπο ακριβείς απώλειες θα ήταν απολύτως σωστό).

Το διάγραμμα είναι σε hp. 386 hp είναι 391.35 ps που ταιριάζει με τις μονάδες μέτρησης που βάλαμε πρίν στην εξίσωση και τις υποτιθέμενες απώλειες.

Αρα μήπως το διάγραμμα υπολογίζει την δύναμη στον στρόφαλο και μετά την ανάγει σε δύναμη στον τροχό?

Οπως και να έχει και πάλι συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα

Πηγές:

https://www.howstuffworks.com/question622.htm

https://www.statman.info/conversions/power.html

Karizma Z4
26-04-11, 22:55
Αν το Ft-Lbs ειναι ιδιο με το Ft-pound σαφως εχεις δικιο και πρεπει να το ψαξω...
Θα ρωτησω παντως και τον Δημητριαδη καλου-κακου!

Αν παντως καποιος ειναι πιο ειδικος με τις μοναδες μετρησης που εχω εγω στο διαγραμμα και αυτες που παραθετει ο turbodog στο site ας μιλησει τωρα,αλλιως ας σωπασει για παντα(οπως λενε και στους καθολικους γαμους!!!)

stratos
26-04-11, 23:08
Lb (λίβρα για εμάς) προφέρεται pound. Θα το ξαναελέγξω τώρα για λάθος στις μονάδες

turbodog
26-04-11, 23:33
Αν το Ft-Lbs ειναι ιδιο με το Ft-pound σαφως εχεις δικιο και πρεπει να το ψαξω...
Θα ρωτησω παντως και τον Δημητριαδη καλου-κακου!

Αν παντως καποιος ειναι πιο ειδικος με τις μοναδες μετρησης που εχω εγω στο διαγραμμα και αυτες που παραθετει ο turbodog στο site ας μιλησει τωρα,αλλιως ας σωπασει για παντα(οπως λενε και στους καθολικους γαμους!!!)

Lbs και pounds ειναι το ιδιο πραγμα

https://en.wikipedia.org/wiki/Pound_(mass)

....οπως και θα ηθελα ακομη να σου πω ακομη οτι εγω προσωπικα δεν εχω καποια εμπαθεια η δυσπιστια ως προς τα αποτελεσματα σου. Αλλα επειδη καποια πραγματα δεν ταιριαζουν στο διαγραμμα ιπποδυναμης/ροπης που εχεις ποσταρει, ψαχνουμε να βρουμε τι ακριβως γινεται thumb

Karizma Z4
26-04-11, 23:53
Το διαπιστωσα και εγω πως ειναι ιδια μοναδα μετρησης.

Θα κανω ενα τηλεφωνακι αυριο στον Δημητριαδη.Ποιος ξερει,ισως να φιλοτιμηθει και μπει να γραψει τιποτα για να μας λυθουν οι αποριες!

Ισως ομως να μπορει να βοηθησει και ο Kostadas που τα παει καλυτερα απο μενα σιγουρα με τα δυναμομετρα

Karizma Z4
26-04-11, 23:53
Επειδη ομως βλεπω πως διαβαζει και ο Dim135 ας πει και αυτος κατι!!!

stratos
27-04-11, 00:00
Δημήτρη το αυτοκίνητο φαίνεται στον δρόμο τι κάνει. Το πιο επιθετικό πρόγραμμα απο πλευρας αβάνς σε συνδιασμό με το DCT κάνουν πιστόλι το αυτοκίνητο, και φαντάσου οτι το θυμάμαι με τις παλιές ρυθμίσεις. Απλά με τις μονάδες κάτι δεν πάει καλά. Εντάξει, σίγουρα δεν είσαι 470 ίππους τροχό αλλά αξίζει να μας μεταφέρεις εσύ ή ο προγραμματιστής σου μια διευκρίνηση για τις μονάδες, έτσι για να μας φύγει και η απορία

gnx
27-04-11, 11:50
η φορμουλα αναφερεται σε HorsePower δηλ. HP και οχι σε Kilowatt (KW). Αλλωστε το 1 kw ειναι 1.36 Hp οποτε αν ηταν kw θα ηταν ακομα περισσοτερα HP.

Ok, thanks, εκ παραδρομής όμως αντί Νm εγραψα Κw

stef
27-04-11, 12:18
Το πιο επιθετικό πρόγραμμα απο πλευρας αβάνς σε συνδιασμό με το DCT κάνουν πιστόλι το αυτοκίνητο, κ

Πρόσεξε τα γραφόμενά σου strato γιατί κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7679&page=8 thumb

Z4 DCT
27-04-11, 12:40
Σημασια εχει οτι το αμαξι ειναι Δυναμη....τωρα αν τα hp,ps,kw και οτι αλλο βαλει ο νους μας ματρανε καπως αλλιως, αυτο δεν αλλαζει κανενα αποτελεσμα....

Δημητρη ενα μπραβο κι απο μενα που το καταφερες οπως ακριβως το ηθελες....thumbthumb

KOSTADAS
27-04-11, 13:15
σημασια πλεον δεν εχει μονο η δυναμη αλλα και η αξιοπιστια του αυτοκινητου για να μπορουμε να το απολαυσουμε οσο μπορουμε στο επαρκο και οχι να τρεχουμε συνεχως με λαμπακια αναμενα!!!και στην περιπτωση του Δημητρη δεν τιθετε τετοιο θεμα......

Karizma Z4
27-04-11, 13:47
Κωστα οντως ειναι ευχαριστο που το αυτοκινητο δεν εχει θεμα με λαμπακια και ιστοριες,αλλα ειναι επισης καλο να μας λυθει και η απορια που εθεσε ο turbodog.

Καλο ειναι να μην αφηνουμε "αιωρουμενα" θεματα και να προσπαθουμε να τα εξηγησουμε με καποιο λογικο τροπο.Γι αυτο εξαλλου γραφουμε σε αυτο το forum thumb

KOSTADAS
28-04-11, 10:13
Πρόσεξε τα γραφόμενά σου strato γιατί κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7679&page=8 thumb

δεν ειμαι κανενας μπαμπουλας ουτε κατακρινω κανεναν γιατα γραφομενα του ομως το να δημιουργεις ενα κλιμα και καλα με αυτο που κανεις αποψη σου....
οσο αναφορα σε αυτο που ειχα γραψει ζητησα μια αιτιολογια για το τι εννοεις επιθετικο αλλα απαντηση δεν πηρα!!πεταξες κατι που σου ειπαν και αυτο ηταν ολο!!!αμα ξερεις κατι για τα επιθετικα προγραμματα τι ειναι πως δουλευουν ποσες μοιρες δουλευουν και σε ποιες στροφες τι πιεση δουλευουν και μεχρι ποιες στροφες την κρατανε σταθερη που εχει μετατοπιστη ο κοφτης κτλ.κτλ.
πολυ ευχαριστως να το συζητησουμε....

stef
28-04-11, 10:25
Έχεις απόλυτο δίκιο έτσι είναι

Karizma Z4
28-04-11, 17:20
Στα του Mustang δυναμομετρου τωρα και στα παλαβα νουμερα που εδειξε...

Μιλησα με εναν φιλο που προσφατα εκανε και αυτος μια αναβαθμιση στο ιδιο μοτερ και στον ιδιο βελτιωτη και ειχε την ιδια απορια.

Ειχε ρωτησει τον κυριο Δημητριαδη και εκεινος του απαντησε πως οι αναγραφομμενες τιμες της ροπης στο διαγραμμα ειναι σε νιουτομετρα και οχι σε Ft-lbs.
Αυτο συμβαινει γιατι οι Αμερικανοι ενω εχουν κανει ολες τις απαραιτητες αναβαθμισεις λογισμικου για το software του δυναμομετρου δεν εχουν αλλαξει τις τιμες που αυτο εκτυπωνει στο διαγραμμα της εκαστωτε δυναμομετρησης.Επομενως οι τιμες της ροπης πρεπει να εκλαμβανονται σε Nm.

Αλλα και παλι λογω σασμαν οι τιμες που ενδεχεται να παρουμε μπορει να αποκλεινουν και παλι απο τις αναμενομενες.Επειδη δεν μπορω να κανω εγω την δοκιμη,αν δεν ειναι κοπος στον turbodog και στον Στρατο μπορουν να επαληθευσουν και να μας πουν τα αποτελεσματα;;;

turbodog
29-04-11, 02:13
Στα του Mustang δυναμομετρου τωρα και στα παλαβα νουμερα που εδειξε...

Μιλησα με εναν φιλο που προσφατα εκανε και αυτος μια αναβαθμιση στο ιδιο μοτερ και στον ιδιο βελτιωτη και ειχε την ιδια απορια.

Ειχε ρωτησει τον κυριο Δημητριαδη και εκεινος του απαντησε πως οι αναγραφομμενες τιμες της ροπης στο διαγραμμα ειναι σε νιουτομετρα και οχι σε Ft-lbs.
Αυτο συμβαινει γιατι οι Αμερικανοι ενω εχουν κανει ολες τις απαραιτητες αναβαθμισεις λογισμικου για το software του δυναμομετρου δεν εχουν αλλαξει τις τιμες που αυτο εκτυπωνει στο διαγραμμα της εκαστωτε δυναμομετρησης.Επομενως οι τιμες της ροπης πρεπει να εκλαμβανονται σε Nm.

Αλλα και παλι λογω σασμαν οι τιμες που ενδεχεται να παρουμε μπορει να αποκλεινουν και παλι απο τις αναμενομενες.Επειδη δεν μπορω να κανω εγω την δοκιμη,αν δεν ειναι κοπος στον turbodog και στον Στρατο μπορουν να επαληθευσουν και να μας πουν τα αποτελεσματα;;;

Κανενας κοπος. Ισα ισα που ειναι καλο να ενημερωνονται και οι υπολοιποι εδω περα.
Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο κατανοητος γινεται με απλα μαθηματικα.
Οπως ειπαμε και παραπανω υπαρχει μαθηματικος τυπος που μετατρεπει την ροπη σε ιπποδυναμη

[ΡΟΠΗ (ft lbs) Χ ΣΤΡΟΦΕΣ (σ.α.λ)]/ 5252 = ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (hp)

Στο παραπανω παραδειγμα δηλαδη οταν οι στροφες που πολλαπλασιαζουμε ειναι 5252 τοτε η ιπποδυναμη συναντα την ροπη στο διαγραμμα μας (οπως και ειναι στο διαγραμμα που εχεις ποσταρει)

πχ

500 (ft lbs) x 5252/5252 μας δινει 500 hp (ΑΡΑ σε αυτο το σημειο (τις 5252 σ.α.λ) η καμπυλη της ροπης τεμνει την ιπποδυναμη μιας και ροπη=ιπποδυναμη σε αυτες τις στροφες)

Αν υποθεσουμε οτι εχουμε N m αντι ft lbs, τοτε θα πρεπει να βρουμε ποια η σχεση μεταξυ τους.

https://www.convertunits.com/from/ft+lb/to/N+m

Εχουμε λοιπον για 1 ft lb = 1,356 Nm

οποτε πηγαινοντας στην αρχικη σχεση που εχουμε για ιπποδυναμη-ροπη και αλλαζοντας το ft lb σε Nm θα πρεπει να πολλαπλασιασουμε τον παρανομαστη με 1,356 ωστε να παραμεινει το κλασμα αμεταβλητο και να εχουμε και την τιμη σε Nm δηλ. ΡΟΠΗ (σε ftlbs) = ΡΟΠΗ (σε Nm) επι 1,356



[ΡΟΠΗ (Nm) X ΣΤΡΟΦΕΣ (σ.α.λ.) ]/(5252 x 1,356) = ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (hp)

ΔΗΛ.

[ΡΟΠΗ (Nm) X ΣΤΡΟΦΕΣ (σ.α.λ.) ]/7121 = ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (hp)

οποτε εφαρμοζοντας τα παραπανω, αν το διαγραμμα ηταν σε N m τοτε η καμπυλη της ροπης θα επρεπε υποχρεωτικα να τεμνει την καμπυλη της ιπποδυναμης στις 7121 σ.α.λ. για να ισχυει και η μαθηματικη μας εξισωση.

Απο το διαγραμμα που εχεις ποσταρει, η καμπυλη της ροπης συναντα την ιπποδυναμη στις 5252 οποτε η ροπη σου ειναι υπολογισμενη βαση της αρχικης εξισωσης και ειναι σε Ft lbs και οχι σε N m

Το παραδειγμα ειναι πολυ απλο και κατανοητο πιστευω. Το συμπερασμα μου ειναι οτι δεν γινεται με βαση τα διαγραμματα που εχεις, να εχει υπολογιστει η ροπη σε Nm αλλα σε Ft lbs. Αλλιως δεν γινεται να ισχυουν οι μαθηματικες εξισωσεις που βασιζονται τα αποτελεσματα.

stratos
02-05-11, 14:24
Κανενας κοπος. Ισα ισα που ειναι καλο να ενημερωνονται και οι υπολοιποι εδω περα.
Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο κατανοητος γινεται με απλα μαθηματικα.
Οπως ειπαμε και παραπανω υπαρχει μαθηματικος τυπος που μετατρεπει την ροπη σε ιπποδυναμη

[ΡΟΠΗ (ft lbs) Χ ΣΤΡΟΦΕΣ (σ.α.λ)]/ 5252 = ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (hp)

Στο παραπανω παραδειγμα δηλαδη οταν οι στροφες που πολλαπλασιαζουμε ειναι 5252 τοτε η ιπποδυναμη συναντα την ροπη στο διαγραμμα μας (οπως και ειναι στο διαγραμμα που εχεις ποσταρει)

πχ

500 (ft lbs) x 5252/5252 μας δινει 500 hp (ΑΡΑ σε αυτο το σημειο (τις 5252 σ.α.λ) η καμπυλη της ροπης τεμνει την ιπποδυναμη μιας και ροπη=ιπποδυναμη σε αυτες τις στροφες)

Αν υποθεσουμε οτι εχουμε N m αντι ft lbs, τοτε θα πρεπει να βρουμε ποια η σχεση μεταξυ τους.

https://www.convertunits.com/from/ft+lb/to/N+m

Εχουμε λοιπον για 1 ft lb = 1,356 Nm

οποτε πηγαινοντας στην αρχικη σχεση που εχουμε για ιπποδυναμη-ροπη και αλλαζοντας το ft lb σε Nm θα πρεπει να πολλαπλασιασουμε τον παρανομαστη με 1,356 ωστε να παραμεινει το κλασμα αμεταβλητο και να εχουμε και την τιμη σε Nm δηλ. ΡΟΠΗ (σε ftlbs) = ΡΟΠΗ (σε Nm) επι 1,356



[ΡΟΠΗ (Nm) X ΣΤΡΟΦΕΣ (σ.α.λ.) ]/(5252 x 1,356) = ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (hp)

ΔΗΛ.

[ΡΟΠΗ (Nm) X ΣΤΡΟΦΕΣ (σ.α.λ.) ]/7121 = ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (hp)

οποτε εφαρμοζοντας τα παραπανω, αν το διαγραμμα ηταν σε N m τοτε η καμπυλη της ροπης θα επρεπε υποχρεωτικα να τεμνει την καμπυλη της ιπποδυναμης στις 7121 σ.α.λ. για να ισχυει και η μαθηματικη μας εξισωση.

Απο το διαγραμμα που εχεις ποσταρει, η καμπυλη της ροπης συναντα την ιπποδυναμη στις 5252 οποτε η ροπη σου ειναι υπολογισμενη βαση της αρχικης εξισωσης και ειναι σε Ft lbs και οχι σε N m

Το παραδειγμα ειναι πολυ απλο και κατανοητο πιστευω. Το συμπερασμα μου ειναι οτι δεν γινεται με βαση τα διαγραμματα που εχεις, να εχει υπολογιστει η ροπη σε Nm αλλα σε Ft lbs. Αλλιως δεν γινεται να ισχυουν οι μαθηματικες εξισωσεις που βασιζονται τα αποτελεσματα.

Καλα με ένα κομπιουτεράκι στην τσέπη είσαι? :warriorsmiley:

Αφού το είπε ο Δημήτρης δεν κάνω τον κόπο να επαληθεύσω

turbodog
02-05-11, 14:35
Καλα με ένα κομπιουτεράκι στην τσέπη είσαι? :warriorsmiley:

Αφού το είπε ο Δημήτρης δεν κάνω τον κόπο να επαληθεύσω

:original: Παντα μου αρεσε να παιζω με αριθμους, ιδιαιτερα οταν παρουσιαζουν και καποιο ενδιαφερον. Απο οτι βλεπω Στρατο, δεν υπηρξε καποια διαφωνια στις παρατηρησεις που εκανα για την δυναμομετρηση οποτε να υποθεσω οτι τα συμπερασματα μου ειναι σωστα. Το συζηταμε και εκτενεστερα τη Τεταρτη.

Karizma Z4
12-05-11, 11:55
Επειδη το θεμα της δυναμομετρησης συζητηθηκε και σε αλλο φορουμ με χρηστες να εκφραζουν την ιδια απορια με τον Turbodog ενας απο τους admin εδωσε την παρακατω εξηγηση(την μεταφερω αυτουσια με copy-paste) :

"Στο θέμα των διαγραμμάτων απο πάνω, πάλι μπερδεway γίνεται, και δεν φταίς εσύ φυσικά, απλά δεν σου ειναι γνωστό το τί ακριβώς απεικονίζεται εκεί.

Οι δύο καμπύλες όπου βλέπεις τυπωμένες στο χαρτί αποτελούνται απο δύο άξονες (2 σταυρωτά ζεύγη ουσιαστικά - τιμής ιπποδύναμης ή ροπής ή πίεσης εισαγωγής ή ταχύτητας σε km/h = κάθετος άξονας, και στροφών κινητήρα = οριζόντιος άξονας), και όχι έναν κοινό, οι οποίοι χάριν ευκολίας δικής μας εμφανίζουν απο το λογισμικό μόνον τα peak των καμπυλών στην κορυφή του οριζόντιου άξονα, διασταυρωμένοι στην ίδια σελίδα.

Δηλαδή,
Ο οριζόντιος άξονας της ροπής κανονικά βρίσκεται πολύ χαμηλότερα στο πραγματικό της διάγραμμα, το οποίο και μπορείς να δείς και ο ίδιος όποτε θελήσεις απο κοντά, και δεν τέμνεται εκεί όπου φαίνεται πιο πάνω στα φύλλα.
Απλά, για να μήν ψάχνει ο προγραμματιστής ή ο χειριστής ή ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου, πού ακριβώς πέφτει η μέγιστη ροπή επάνω στο διάγραμμα και να ακολουθεί με χάρακα τα τετραγωνάκια να βρεί τη μέγιστη τιμή κλπ, την εμφανίζει στην κορυφή του οριζόντιου άξονα ώς top απεδιδώμενη τιμή αυτής, κάτι σαν μεγένθυση να το πούμε πιο απλά.
Εάν πάρεις τις στροφές στις οποίες αποδίδεται η μέγιστη ροπή και κάνοντας σμίκρυνση την τοποθετήσεις στις αντίστροφες στροφές όπου αποδίδεται η ιπποδύναμη, θα δείς ότι τέμνονται σε διαφορετικό σημείο απο αυτό όπου φαίνεται στο τυπωμένο χαρτί.
Άρα καταλήγουμε επιτέλους ότι το διάγραμμα το οποίο προκύπτει στα χαρτιά όπου έχεις σημαιώσει πιο πάνω, ΔΕΝ απεικονίζει το πού τέμνονται οι δύο καμπύλες, αλλά ΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΥΤΩΝ σε έναν κοινό πίνακα, τουτέστιν, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ.

Στην οθόνη του δυναμόμετρου μπορείς να δείς το πού πραγματικά βγαίνει η κάθε καμπύλη επακριβώς και να κάνεις επιτόπου όποια πράξη θέλεις, η οποία θα επαληθεύσει με τρομερή ακρίβεια τα όσα σου γράφω εδώ. "

Οπως και να εχει ευχαριστω τον Turbodog για τον χρονο και το ενδιαφερον να ασχοληθει και να ψαξει το θεμα.Χωρις να ακουστει εγωιστικο και μεσω αυτης της δηλωσης να φανει πως θελω να "σκεπασω" το θεμα,το εχω πει πολλες φορες πως η δυναμη σε δυναμομετρο ειναι ενδεικτικη,μιας και αυτο ειναι περισσοτερο εργαλειο προγραμματισμου και οχι κριτηριο γρηγοραδας.

Η πραγματικη δυναμη φαινεται στον δρομο,κανοντας δοκιμη με το ιδιο αυτοκινητο(με το ιδιο setup φυσικα γιατι μετα η συγκριση δεν ειναι αντικειμενικη)πριν και μετα την βελτιωση μας.Και εκει το αυτοκινητο μου φαινεται πως εχει παρει 2,5-3 καροτσες στον δρομο.

Αν και απο τεχνικης αποψης περι δυναμομετρων δεν κατεχω παρα πολλα,θα προσπαθησω να φερνω οτι στοιχεια μπορω προκειμενου να βγαλουμε ενα συμπερασμα για το θεμα.