PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΥΡΟΣ ΚΑΠΝΟΣ -ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΡΟΣ !



E46 POWER
14-04-11, 19:36
Καλησπερα. μετα απο γενικο rebuild στο μοτερ κουζινετα πιστονι βαλβιδες κτλ το E46 320 DIESEL 2004 δεν επαιρνε προς και στην διαγνωση εβγαλε αισθητηρα στροφαλου..αφου αλλαχτηκε πηρε προς κανονικα με την πρωτη το δουλεψε ο μηχανικος για 1-2 λεπτα και δουλευε ρολοι. το εσβησε για να κουμπωσει βεντιλατερ και διαφορα περιφερειακα. μολις τελειωσε το εβαλε μπρος και μετα απο 2 λεπτα εσβησε . τωρα δεν παιρνει καθολου και βγαζει πολυ μαυρο καπνο απο την εξατμιση. το διαγνωστικο (gt1) δεν βγαζει καμμια βλαβη.
εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? μηπως εκανε το ρεκτιφιε καμια πατατα?

Ριχτε καμια ιδεα γιατι το μυαλο μου εμενα παει σε θεμα συμπιεσης και ανησυχω...

καθε βοηθεια δεκτη

oldcarskickass
14-04-11, 19:56
Ο καπνός μυρίζει πετρελαιϊλα;

Μήπως έχεις το παλιό πετρέλαιο από τότε που έμεινε;

E46 POWER
15-04-11, 03:32
Nαι. Λες να φταιει αυτο? Εχω μισο τεποζιτο

Stefanos_Cool
15-04-11, 04:10
Το διαγνωστικό συνήθως κατά 90% βλέπει τις ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές βλάβες.

Η περιγραφή σου μου κάνει πιο πολύ για αέρα στο κύκλωμα τροφοδοσίας χαμηλής πίεσης. Τσεκάρετε όλους τους συνδέσμους και για τραυματισμούς στα σωληνάκια τροφοδοσίας (πριν την αντλία υψηλής πίεσης).

giannis_compact
15-04-11, 05:19
Φίλε το πετρέλαιο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο!Σχεδόν ένα χρόνο κάθεται το αυτοκίνητο σου!Πιστεύω πως πρέπει να το βγάλεις και να αλλάξεις και φίλτρο πετρελαίου!Αν δεν στρώσει μετά δες μπέκ και τέτοια!Ελπίζω να μην έγινε καμιά στραβή με το ρεκτιφιέ!

individual
15-04-11, 06:51
φανταζομαι οτι εχεις αλλαξει το φιλτρο πετρελαιου!!!!
αυτα τα 2 λεπτα που δουλεψε......δουλεψε σωστα???...
ακουσες καποιον περιεργο θορυβο??..η κατι που δεν σου αρεσε γενικα??
οταν εχουμε μαυρο καπνο στο ντιζελ,μας λεει οτι δεν γινεται καλη καυση και στην ουσια
ο μαυρος καπνος ειναι το υπολοιπο της καυσης του πετρελαιου...
τωρα,αφου λες οτι δουλεψε για 2 λεπτα και μετα εσβησε.....η σκεψη μου ειναι οτι,εκαψε το πετρελαιο που ειχε μεσα στο φιλτρο πετρελαιου και για καποιον λογο δεν ξαναγεμισε,για να συνεχισει την λειτουργεια του......αν ειναι αυτο,κοιταξτε αν σας φερνει πετρελαιο στα μπεκ και αν ναι......αν η ποσοτητα ειναι αυτη που πρεπει.....
αν δεν μπορειτε,πανε σε εναν μπομπατζη,μηπως θελει καποια ρυθμιση.....
για το δευτερο που ειπες για το ρεκτιφιε,τιποτα δεν αποκλειεται....
την ειχα ''φαει'' και εγω μια φορα παλιοτερα με λαθος φλατζα κεφαλης,οπου μολις πατουσα το γκαζι,εβγαζε υπερβολικο ντουμανι και εκαιγε τα αντερα του....
στο δια ταυτα τωρα.....
για αρχη πανε σε εναν καλο μπομπατζη,να ελεξει το συστημα ψεκασμου (μπεκ-αντλια-μτρητη μαζας αερα κλπ)........αν εισαι οκ απο εκει.....το πιθανοτερο ειναι να σε κατευθυνει αυτος.....που εχεις το προβλημα...
ενημερωνε εδω σε οτι κανεις,μηπως μπορουμε να βοηθησουμε περισσοτερο!!!!

z3 2.2
15-04-11, 10:18
Το ρεκτιφιε δεν εχει (πιστευω ) να κανει με το προβλημα.
Πολυ πιθανο οπως λενε και τα παιδια παραπανω να φταιει το πετρελαιο.
Αν μπορεις αδειασε ρεζερβουαρ και ξαναδες.
Ξεκινηστε απο τα απλα.

Tsakirakos
15-04-11, 10:32
σχεδον το ιδιο επαθα με το μεγαλο το τρακτερ πριν κανα 2 βδομαδεςhttps://www.farmphoto.com/image.aspx?n=75713710-7897-4486-9a06-14f93ad8fbea.jpg&s=original
δουλεψε λιγο και μετα δεν επαιρνε. μπηκε και στο προγραμμα ασφαλειας και πεταξε μαυρο ντουμανι.
ανοιξα την νεροπαγιδα στο φιλτρο πετρελαιου, αντλησα χειροκινητα και πεταξε καθαρο νερακι! αν ειναι δυνατον! αλλαξε το φιλτρο σου! οπωσδηποτε!

E46 POWER
15-04-11, 11:05
λοιπον φιλτρο πετρελαιου δεν ειχα αλλαξει αλλα θα παρω ενα για αλλαγη... υπαρχει περιπτωση να φταιει η φλατζα κεφαλης δηλαδη να μην ειναι σωστη στα χιλιοστα και να ξαναχτυπησε βαλβιδες? απ οσο θυμαμαι ειχαμε παραγγειλει την μαμα.
πιεση στα μπεκ εχει κανονικα και εχουν τσεκαριστει ολα τα κολαρα κτλ.
θα αδειασω το πετρελαιο και θα βαλω αλλο να δω.
εμενα δεν εχει νεροπαγιδα οποτε μονο το φιλτρο μου παει στο μυαλο.

οταν εσβησε εκανε ενα γλουκ γλουκ σαν να χτυπαει πυρακια και εσβησε.

και το αποτελεσμα το ιδιο..μαυριλα και μυρωδια πετρελαιου.

εχω αγανακτησει παιδια θα το πεταξω στη θαλασσα!

oldcarskickass
15-04-11, 11:20
Ρε συ μην τρελαίνεσαι.

Στο λέω από δική μου εμπειρία.

Όταν έχεις πολλά και σημαντικά να κάνεις είναι 101% σίγουρο ότι έχεις ξεχάσει κάποιο ΠΟΛΥ απλό που συνήθως δημιουργεί το πρόβλημα.

Να χτύπησες βαλβίδες αν είναι σωστά χρονισμένο το βλέπω δύσκολο.

Μετά όταν μίζαρες γύρναγε το μοτέρ; Το λέω για αποφυγή του λεγόμενου hydro lock (το οποίο πιθανώς να έγινε λόγω κάκιστου πετρελαίου). Αν έχεις την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ υποψία για το παραπάνω (δλδ το να γέμισαν οι θάλαμοι με πετρέλαιο το οποίο είναι ουσιαστικά σα νερό) καλό είναι να κάνεις μια εξαέρωση των θαλάμων ΠΡΙΝ προσπαθήσεις να ξαναβάλεις μπροστά.

Προχώρα με τα απλά και αν δε δεις φως τότε να αγχωθείς, όχι από τώρα.

E46 POWER
15-04-11, 11:50
γυριζει κανονικα το μοτερ απλα βγαζει ντουμανι. θα βαλει καμερα ο μηχανικος να τσεκαρει βαλβιδες. τον θαλαμο πως τον αδειαζουμε παρεπιπτοντως?

oldcarskickass
15-04-11, 12:40
Σε βενζίνη στο Ε30 το έχω κάνει.

Κόβαμε την αντλία (να μην λειτουργεί δλδ), κόβαμε και το ρεύμα στα μπουζί, βγάζαμε το μπουζί και μιζάραμε, ένα ένα βγάζεις τα μπουζί.

Λογικά στο πετρέλαιο πρεπει να κόψεις την παροχή πετρελαίου στην αντλία και να βγάλεις κάποιο από τα μπεκ. Μπορεί να έχει άλλη διαδικασία.

Αλλά λογικά από την στιγμή που γυρνάει δεν πρέπει να έχει θέμα.

individual
15-04-11, 14:31
λοιπον φιλτρο πετρελαιου δεν ειχα αλλαξει αλλα θα παρω ενα για αλλαγη... υπαρχει περιπτωση να φταιει η φλατζα κεφαλης δηλαδη να μην ειναι σωστη στα χιλιοστα και να ξαναχτυπησε βαλβιδες? απ οσο θυμαμαι ειχαμε παραγγειλει την μαμα.
πιεση στα μπεκ εχει κανονικα και εχουν τσεκαριστει ολα τα κολαρα κτλ.
θα αδειασω το πετρελαιο και θα βαλω αλλο να δω.
εμενα δεν εχει νεροπαγιδα οποτε μονο το φιλτρο μου παει στο μυαλο.

οταν εσβησε εκανε ενα γλουκ γλουκ σαν να χτυπαει πυρακια και εσβησε.

και το αποτελεσμα το ιδιο..μαυριλα και μυρωδια πετρελαιου.

εχω αγανακτησει παιδια θα το πεταξω στη θαλασσα!


εαν εκανε ''πατατα'' το ρεκτιφιε και σου το ''πηρε'' παραπανω απο οσο επρεπε....το οτι πηρες την ''μαμα'' φλαντζα δεν παιζει ρολο...
εαν εγινε κατι τετοιο,εχει μικραινει ο χωρος καυσεως με αποτελεσμα ολα αυτα που περιγραφεις.....
ΕΑΝ τελικα ειναι αυτος ο λογος,χρειαζεσαι πιο χοντρη φλαντζα,απο αυτην που φοραει κανονικα!!!!......
αν και κανονικα θα επρεπε ο ρεκτιφιατζης να ενημερωσει τον μηχανικο σου,στο τι φλαντζα να βαλει......εαν οπως ειπα πριν,φταιει αυτο τελικα!!!!

E46 POWER
15-04-11, 14:31
υπαρχει περιπτωση να εχουμε κανενα θεμα χρονισμα τυπου μεταβλητων γραναζιων κτλ? διλαδη μολις δουλεψε λιγο να πηγε να αλλαξει χρονισμο και εκει να ειχαμε θεμα?

individual
15-04-11, 14:35
υπαρχει περιπτωση να εχουμε κανενα θεμα χρονισμα τυπου μεταβλητων γραναζιων κτλ? διλαδη μολις δουλεψε λιγο να πηγε να αλλαξει χρονισμο και εκει να ειχαμε θεμα?

ειπες πιο πριν οτι κανατε ολους τους ελεγχους για αυτο και δεν το ανεφερα καν...τσεκαρε ο μηχανικος τον σωστο χρονισμο σε πρωτη φαση???

E46 POWER
15-04-11, 14:42
ετσι ειπε και επισης μου ειπε πως αν δεν ηταν σωστα χρονισμενο δεν θα μπαινανε τα ειδικα εργαλεια. δεν ξερω αν θελει δευτερο ειδικο χρονισμα για τα μεταβλητα γραναζια αν υπαρχουν τετοια..κατι σαν το βανος δηλαδη...

z3 2.2
15-04-11, 14:49
O μηχανικος σου τι λεει για το θεμα γενικως?
Το ψαχνει καθολου?

E46 POWER
15-04-11, 14:55
μου ειπε οτι το μυαλο του παει σε λαθος φλανζα και οτι ισως χτυπησε καμια βαλβιδα..θα το ξαναψαξει σημερα το απογευμα.

z3 2.2
15-04-11, 14:58
Το ρεκτιφιε το "κατεβασε" πολυ αραγε?
και αν το κατεβασε παραπανω απο το οριο θα επρεπε να ενημερωσει τον μηχανικο σου για χρηση πιο χοντρης φλατζας.

Αλλα απο τη στιγμη που δουλεψε λιγο δυσκολο να εχει χτυπησει βαλβιδα
Καμια κομπρεσιον του πηρατε?

z3 2.2
15-04-11, 15:00
Ειναι λιγο μανικι η κομπρεσιον στο πετρελαιο αλλα αφου θα βγαλει μπεκ να βαλει καμερα....δε του μετραει και μια κομπρεσιον?

E46 POWER
15-04-11, 15:12
οχι δεν μετρησε συμπιεση θα τα δει σημερα το απογευμα μαλλον.οποτε παιρνω γνωμες να παω να του συρω το κατεβατο.

z3 2.2
15-04-11, 15:14
αντε....ολα καλα να πανε και περιμενουμε νεα!

oldcarskickass
15-04-11, 16:44
Ρε σεις δε νομίζω τέτοιο θέμα από ρεκτιφιέ συντήρησης (δλδ δέκατα του χιλιοστού).

Πάντως εάν έχει γίνει τέτοια παπατζα και δεν είναι από το πετρέλαιο όπως εικάζουμε, εννοείται πως τα τωρινά έξοδα της ζημιάς είναι θέμα του μάστορα.

individual
16-04-11, 14:53
Ρε σεις δε νομίζω τέτοιο θέμα από ρεκτιφιέ συντήρησης (δλδ δέκατα του χιλιοστού).

Πάντως εάν έχει γίνει τέτοια παπατζα και δεν είναι από το πετρέλαιο όπως εικάζουμε, εννοείται πως τα τωρινά έξοδα της ζημιάς είναι θέμα του μάστορα.

Φυσικα και μιλαμε για δεκατα του χιλιοστου!!!!...ετσι την ειχα φαει παλιοτερα,με ενα αλλο αμαξι....
Τωρα με το θεμα,που λετε για αν χτυπησε καποια βαλβιδα.....
Λογικα οταν παιρνει μπρος το αμαξι,θα ακουγεται σαν σπαστηρας λατομειου η τελος παντων,εντονος μεταλικος ηχος!!!!!

E46 POWER
19-04-11, 20:27
επιστρεφω δριμυτερος και για γερους λυτες...

εχουμε χαμηλη πιεση στο common rail (gt1) επισης υπαρχει πετρελαιο στους προθερμαντηρες. ο μηχανικος πηρε συμπιεση και βλεπει οτι ο 4ος κυλινδρος εχει χαμηλοτερη συμπιεση..δηλαδη το πιστονι που αλλαξα. σκεφτομαι τωρα μηπως δεν εχει συμπιεση λογω νεων ελατηριων κτλ?

επισης η τρομπα της υψηλης και τα μπεκ υπαρχει περιπτωση να εχει παθει τιποτα λογω ακινησιας???

individual
19-04-11, 20:48
φιλε e46power σου ειχα προτηνει σε προηγουμενο ποστ να πας σε εναν μπομπατζη......
μαλλον δεν πηγες.....γιατι με το θεμα πιεσης του κομον-ρειλ πρεπει να το δει αυτος..
πανε και θα σε κατευθυνει αυτος,στο τι φταιει και τι να κανεις και φυσικα ποσο κοστιζουν ολα αυτα......
οταν ειχε προτοβγει το συστημα κομον-ρειλ,οτι και να γινοταν......η λυση ηταν η μονο η αντικατασταση!!!!
σημερα πλεον ολα επισκευαζοντε με πολυ-πολυ χαμηλοτερο κοστος απο οσο φανταζεσαι
το οτι δεν εχει συμπιεση το πιστονι σου ιδια με τα υπολοιπα ειναι αλλο καπελο.....
βαλτο μπρος πρωτα να δουλευουν ολα κανονικα και αυτο το κοιτας αργοτερα.....

individual
19-04-11, 20:54
μπορω να σου πρωτεινω καποιους στη θεσσαλονικη με πμ.

E46 POWER
20-04-11, 11:15
το κακο ειβαι οτι το αμαξι τρικυλινδρο πριν το παω για φτιαξιμο δουλευε κανονικοτατα ουτε τρομπες ουτε common rail ουτε τιποτα. 220 κμ εβγαζε με ζημια..δεν ξερω γιατι ξαφνικα ολα αυτα..θελω να δω τι φταιει...

οπως και να εχει θα παω σε πομπατζη.. αν θελεις στειλε και κανενα πμ με τα τηλ, στη Θεσ/νικη.

z3 2.2
20-04-11, 12:20
Ποσο διαφορα ειχες στον τεταρτο>

E46 POWER
20-04-11, 17:04
σχεδον μιση απ οτι εχουν τα αλλα..αν θυμαμαι απο 20 εχο 12-13..

individual
20-04-11, 19:46
το κακο ειβαι οτι το αμαξι τρικυλινδρο πριν το παω για φτιαξιμο δουλευε κανονικοτατα ουτε τρομπες ουτε common rail ουτε τιποτα. 220 κμ εβγαζε με ζημια..δεν ξερω γιατι ξαφνικα ολα αυτα..θελω να δω τι φταιει...

οπως και να εχει θα παω σε πομπατζη.. αν θελεις στειλε και κανενα πμ με τα τηλ, στη Θεσ/νικη.



εχεις πμ thumb

E46 POWER
02-05-11, 10:52
ανακεφαλαιωση...ξανανοιξαμ καπακι και βρεθηκε το εξης προβλημα επικοινωνουσε ο δευτερος με τον τριτο κυλινδρο..πηγε ρεκτιφιε για επισκευη. πιθανοτατα εχανα απο εκει συμπιεση? επισης εβαλε ο μηχανικοσ και ενα σπρει χαλκου για να κλεισει πιθανα κενα στο καπακι...

individual
02-05-11, 11:16
ή εισαι πολυ γκαντεμης....
ή εχεις μπλεξει με μα@@λακες...
ή και τα δυο!!!!!
κοντευεις να κλησεις 1 χρονο που πεδευεσαι ρε συ!!!!

z3 2.2
02-05-11, 11:29
ανακεφαλαιωση...ξανανοιξαμ καπακι και βρεθηκε το εξης προβλημα επικοινωνουσε ο δευτερος με τον τριτο κυλινδρο..πηγε ρεκτιφιε για επισκευη. πιθανοτατα εχανα απο εκει συμπιεση? επισης εβαλε ο μηχανικοσ και ενα σπρει χαλκου για να κλεισει πιθανα κενα στο καπακι...

????? δεν ειχε παει για πλανη το καπακι?
πως καταλαβε οτι "επικοινωνουσε" ο 3 με τον 2???
μηπως εχεις ρηγμα?

E46 POWER
04-05-11, 03:19
ή εισαι πολυ γκαντεμης....
ή εχεις μπλεξει με μα@@λακες...
ή και τα δυο!!!!!
κοντευεις να κλησεις 1 χρονο που πεδευεσαι ρε συ!!!!


μαλλον και τα δυο..


ειχε παει αλλα δεν ξερω τι ακριβως εγινε..μαλλον μ@λ@κια του ρεκτιφιε...με το καλο να τελειωσω και θα κανω αρθρο για το που πως και ποτε...μπορω να γραψω βιβλιο πλεον..

individual
04-05-11, 05:32
οταν πας στον ρεκτιφιατζη και τελειωσεις απο εκει,να επισημανεις στο τι φλατζα θα φορεσεις,γιατι ηδη εχει πλανιαριστει μια φορα και θα πλανιαριστει και δευτερη.......
για να μην εχεις αλλα μετα.

E46 POWER
06-05-11, 21:20
Τελικα ξανα τα ιδια.βγαινει καπνος απο την βαλβιδα αναθυμιασεων και τα μπεκ εκει που βιδωνουν γεμιζουν με πετρελαιο..τα μπεκ τα ειχα κανει συντηρηση-καθαρισμο κ δουλευαν.επισης στην πεακ ειπαν πως ισως εχει ρωγμη κ το ξερανει το πετρελαιο εξω.. Δεν ξερω πραγματικα δεν παει το μυαλο μου καπου. Εχει τυχει σε κανεναν να ξερναει πετρελαιο πανω απο τα μπεκ κ να γεμιζει εκει ο χωρος καυσιμο?

individual
06-05-11, 21:59
αν ''περπαταει'' το οχημα φιλε μου,παρτο απο εκει και πηγαινε το σε καποιο αλλο συνεργειο......πριν στο καταστρεψουν τελειως.....
απο τα γραφομενα σου,ολον αυτο τον καιρο,καταλαβα τον λογο που ταξι-φορτηγα-λεοφωρεια κλπ απο αθηνα-πελλοπονησο κλπ πηγαινουν θεσσαλονικη για διαφορες επισκευες!!!!
αλιμονο οταν θα επιτραπει η πετρελαιοκινηση στην αθηνα,τι εχει να γινει!!!!

panos320
06-05-11, 23:18
Πραγματικά φίλε,πάρτο απο εκεί προτού αχρηστέψουν τελείως το μοτέρ σου.

E46 POWER
07-05-11, 00:23
το αμαξι δεν παιρνει προς. αντε και το πηρα σε ποιον να το παω?ποιος μου λεει οτι αλλος θα βρει τι εχει και αν δεν μου πει και αυτος να το ξανανοιξω να το δω και να κανει τα δικα του.... στον μαστορα τι θα πληρωσω που μονταρε το μοτερ.. το θεμα μας ειναι γιατι ξερναει το μπεκ πετρελαιο το οποιο το εκανε και απο την αρχη που δεσαμε το μοτερ.. τα υπολοιπα προτιμω να τα σχολιασω οταν τελειωσω με αναλυτικες λεπτομερειες.

ευχαριστω για την βοηθεια σας παντως οποια και αν ειναι αυτη και ελπιζω να μην παρεξηγηθω που ζηταω να μεινουμε στο θεμα. ελπιζω να με καταλαβαινετε οτι πλεον και τα νευρα μου εχουν διαλυθει.

individual
07-05-11, 00:45
το αμαξι δεν παιρνει προς. αντε και το πηρα σε ποιον να το παω?ποιος μου λεει οτι αλλος θα βρει τι εχει και αν δεν μου πει και αυτος να το ξανανοιξω

μαστορια απο αθηνα δεν ξερω....αν καποιος συμφορουμιτης γνωριζει ας προτηνει καποιον..


ελπιζω να με καταλαβαινετε οτι πλεον και τα νευρα μου εχουν διαλυθει.

εδω τα δικα μας νευρα εχουν γινει ζαρτιερες με τους μαλ@@@κες που εχει μπλεξει...:thumbsdown::thumbsdown:.....οπ οτε μην το συζητας.......εστω και με αυτον τον τροπο εποικοινωνιας......ειναι κατι καλυτερο....απο το τιποτα!!!!!

HULK
07-05-11, 09:59
Θοδωρα σου εχω πει αν θες παμε μια βολτα.

harryd
07-05-11, 10:52
ρε φιλε πες στη μηχανικαρα σου να δει το φιλτρο σωματιδιων στην εξατμιση.αν εχει βουλωσει ολα τα οσα σου συμβαινουν ειναι απο εκει.ονομαζεται dpf και χρειαζεται να αλλαζεται η να καθαριζεται.στην αναγκη δοκιμαστε να βαλεται μπροστα χωρις αυτο.

E46 POWER
07-05-11, 16:49
το φιλτρο σωματιδιων δεν νομιζω να βουλωσε αλλα και να βουλωνε υπαρχει περιπτωση να μου γεμιζει πετρελαιο πανω απο τα μπεκ?

giannis_compact
07-05-11, 19:06
το φιλτρο σωματιδιων δεν νομιζω να βουλωσε αλλα και να βουλωνε υπαρχει περιπτωση να μου γεμιζει πετρελαιο πανω απο τα μπεκ?

Δύσκολο μου φαίνεται γιατί το πετρελαίο περνάει από το φίλτρο σωματιδίων και φτάνει μέχρι τα μπέκ!Οπότε?

ΔημήτρηςΜ3
07-05-11, 19:29
τελικα το φτηνο παντα μας βγανει ακριβό αυτο καταλαβαινω εγω

individual
07-05-11, 19:51
το φιλτρο σωματιδιων......
Δεν ειναι αυτο που βρισκεται στην εξατμιση;;;κατι σαν καταλυτης!!!
Η λετε αλλο πραγμα;;;
Αν εννοητε αυτο.....δεν νομιζω να εχει καμια απολυτως σχεση με τα μπεκ.....

E46 POWER
07-05-11, 19:54
ναι ακριβως αυτο ειναι..μακαρι να ηταν αυτο.

E46 POWER
07-05-11, 19:56
Δύσκολο μου φαίνεται γιατί το πετρελαίο περνάει από το φίλτρο σωματιδίων και φτάνει μέχρι τα μπέκ!Οπότε?

τα καυσαερια περνανε απο το φιλτρο σωματιδιων οποτε δεν παιζει κατι τετοιο..

harryd
07-05-11, 19:57
αν βουλωσει το φιλτρο σωματιδιων τα καυσαερια δεν βγαινουν ολα εξω και πολλα επιστρεφουν απο τις βαλβιδες εισαγωγης.δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.πολλες φορες αυτο συμβαινει και σε βενζινοκινητα με λιωμενο η σπασμενο καταλυτη

individual
08-05-11, 08:10
πολυ πιθανον.....(λεω εγω τωρα)....μηπως απο τα πολλα βαλε-βγαλε....εγινε ζημια εκει που βιδωνει το μπεκ???....(καποιο πασο-λαστιχακι-σωληνακι)η κατι παρομοιο,τελος-παντων!!!

gregE36
10-05-11, 20:51
τσεκαρε τις επιστροφες πετρελαιου απο την μπεκιερα....

E46 POWER
12-05-11, 17:31
επιτελους πηρε μπροστα και δουλευει ρολοι...τελικα ειχε κολλησει το 3ο μπεκ και εκανε ολη την δουλεια...το ερωτημα μου τωρα ειναι τα μπεκ τα ειχα στειλει για καθαρισμο και δουλευαν ενταξει..πως κολλησε αυτο? υπαρχει περιπτωση να εγινε κατι τετοιο επειδη ηταν εξω κανενα 8 μηνο?

individual
12-05-11, 18:28
αντε ρε φιλε......επιτελους!!!!!!

z3 2.2
12-05-11, 18:30
υπαρχει περιπτωση να εγινε κατι τετοιο επειδη ηταν εξω κανενα 8 μηνο?
Παιζει πολυ δυνατα αυτο!
Αντε ολα καλα τωρα,παμε για αλλα!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

drum
13-05-11, 14:26
ουτε καν το ειχα δει αυτο το "θεμα".
διαβαζοντας απο την αρχη υποψιαστηκα οτι καποιο μπεκ κατουραει, οπως το λεμε οι ντιζελαδες, κ στο τελος διαβασα οτι οντως αυτο εφταιγε για την τοση ταλαιπωρια του φιλου.
μια καλη λυση για αποφυγη κολληματων στα μπεκ ειναι η χρηση ενισχυτικου-καθαριστικου πετρελαιου.
βοηθαει πολυ στη σωστη λιπανση του καυσιμου κ εξουδετερωνει σε μεγαλο ποσοστο το νερο που δημιουργει το καυσιμο, ή η κακη ποιοτητα πετρελαιου.
προσφατα εβγαλα τα μπεκ απο το δικο μου κ τα πηγα για πρεσσαρισμα να δω που βρισκονται μετα απο 110.000 χιλιομετρα κ ο μαστορας μου ειπε οτι δεν θελουν τιποτα, κ οτι η κατασταση τους ειναι αριστη.
οταν του ειπα οτι βαζω που κ που ενισχυτικο-καθαριστικο γελασε κ μου ειπε οτι αν το εκαναν ολοι αυτο, θα εκλειναν οι μπεκαδες.

E46 POWER
13-05-11, 17:41
ουτε καν το ειχα δει αυτο το "θεμα".
διαβαζοντας απο την αρχη υποψιαστηκα οτι καποιο μπεκ κατουραει, οπως το λεμε οι ντιζελαδες, κ στο τελος διαβασα οτι οντως αυτο εφταιγε για την τοση ταλαιπωρια του φιλου.
μια καλη λυση για αποφυγη κολληματων στα μπεκ ειναι η χρηση ενισχυτικου-καθαριστικου πετρελαιου.
βοηθαει πολυ στη σωστη λιπανση του καυσιμου κ εξουδετερωνει σε μεγαλο ποσοστο το νερο που δημιουργει το καυσιμο, ή η κακη ποιοτητα πετρελαιου.
προσφατα εβγαλα τα μπεκ απο το δικο μου κ τα πηγα για πρεσσαρισμα να δω που βρισκονται μετα απο 110.000 χιλιομετρα κ ο μαστορας μου ειπε οτι δεν θελουν τιποτα, κ οτι η κατασταση τους ειναι αριστη.
οταν του ειπα οτι βαζω που κ που ενισχυτικο-καθαριστικο γελασε κ μου ειπε οτι αν το εκαναν ολοι αυτο, θα εκλειναν οι μπεκαδες.


εβαζα και εγω που και που. το θεμα ειναι οτι εγω δεν ειχα ποτε θεμα με τα μπεκ ουτε καν οταν τα πηγα για καθαρισμο στιν αρχη που εβγαλε προβλημα το αμαξι.. το θεμα εγινε οταν μεινανε τα μπεκ εκτος κινητηρα...

βασικα εμαθα κατι απο ολη αυτη την ιστορια που με ταλαιπωρησε 11.5 μηνες..

ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΜΠΕΚ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ..ΚΑΤΑ 99% ΦΤΑΙΝΕ!

individual
13-05-11, 18:09
αν θυμαστε ειχε ανοιχτει παρομοιο θρεντ,για το λαδι στο πετρελαιο..
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5894&highlight=%EB%E1%E4%E9+%F0%E5%F4%F1%E5%EB%E1%E9%EF