PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα μετοχών



Lambros46
14-04-11, 18:30
(Από περιέργεια και μόνο λόγω μίας εργασίας που έχω για το πανεπιστήμιο)
Πώς μπορεί κάποιος να αγοράσει μετοχές μέσω τράπεζας?Πρέπει να ανοίξει χαρτοφυλάκιο?

Z4 DCT
14-04-11, 18:33
(Από περιέργεια και μόνο λόγω μίας εργασίας που έχω για το πανεπιστήμιο)
Πώς μπορεί κάποιος να αγοράσει μετοχές μέσω τράπεζας?Πρέπει να ανοίξει χαρτοφυλάκιο?

Nαι....πας σε τραπεζα και ανοιγεις μια μεριδα, αν θες να κανεις τις συναλαγες σου μεσο τραπεζας....αλλιως πας σε μια χρημ/κη...

PANOS-E60
14-04-11, 18:37
Σχεδόν όλες οι ελληνικές Τράπεζες έχουν και μιά δική τους χρηματιστηριακή. Ανοίγεις μερίδα Σ.Α.Τ. (στο κεντρικό αποθετήριο δηλαδή) μέσω της Τράπεζας και κάνεις πράξεις πάλι μέσω της Τράπεζας. είτε τηλεφωνικά είτε μέσω web banking.

stef
14-04-11, 19:15
Kαι άμα δώσεις τιμή πώλησης την στιγμή που το θες στην χρηματιστηριακή της τράπεζας τρύπα μου την μύτη...

Z4 DCT
14-04-11, 19:19
Kαι άμα δώσεις τιμή πώλησης την στιγμή που το θες στην χρηματιστηριακή της τράπεζας τρύπα μου την μύτη...

Στεφανε εδω εχεις αδικο φιλε...

Τουλαχιστον η εθνικη ειναι real time!!!!!

PANOS-E60
14-04-11, 19:30
Τουλαχιστον η εθνικη ειναι real time!!!!!

Σωστό. Ολοι οι διαπιστευμένοι στην Επιτροπή Κεφαλαιοαγοράς τρεπεζοϋπάλληλοι, έχουν τερματικό με real time πληροφόρηση και δυνατότητα real time καταχώρησης εντολών. Φυσικά υπάρχει και το web το οποίο επίσης λειτουργεί real time.

Lambros46
14-04-11, 20:00
Μεσω του web banking της Εθνικης μπορεις να κανεις real time συναλλαγες?Ειναι ασφαλες??Γιατι θα το προτιμουσατε απο μια κλασικη χρηματιστηριακη?

PANOS-E60
14-04-11, 20:03
Μεσω του web banking της Εθνικης μπορεις να κανεις real time συναλλαγες?Ειναι ασφαλες??Γιατι θα το προτιμουσατε απο μια κλασικη χρηματιστηριακη?

είναι ασφαλέστατο και έχει καλύτερες χρεώσεις από τις χρημ/κες.

Kostas_1
14-04-11, 20:04
Μεσω του web banking της Εθνικης μπορεις να κανεις real time συναλλαγες?Ειναι ασφαλες??Γιατι θα το προτιμουσατε απο μια κλασικη χρηματιστηριακη?

Εγω αυτο κανω. Ασφαλες ειναι, χρειαζεσαι αυτο το μηχανακι που σου δινει κωδικους realtime.

Και της Eurobank επισης πολυ καλο

Lambros46
14-04-11, 20:37
Εγω αυτο κανω. Ασφαλες ειναι, χρειαζεσαι αυτο το μηχανακι που σου δινει κωδικους realtime.

Και της Eurobank επισης πολυ καλο

Τι ακριβως ειναι αυτο??

PANOS-E60
14-04-11, 20:41
Τι ακριβως ειναι αυτο??

σύστημα ασφάλειας συναλλαγών. Σου δίνει μοναδικό κωδικό γιά κάθε συναλλαγή μέσω του κινητού σου τηλ.

Kostas_1
14-04-11, 21:18
Τι ακριβως ειναι αυτο??

https://www.nbg.gr/microsites/e_code_gr/images/go3_2.jpg

https://www.nbg.gr/microsites/e_code_gr/home.html

Δες και εδω (https://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwN3UxdXAy OfQEM_cyM_g-AAA6B8JE55A0sjFN0WBiEGQFkvl2DPkBBDCwszfT-P_NxU_Uj9KHMkMwLdDYGqnBwDzTyCzYM8DfVD9COd9AtyI8oNH BUVAWPqLEg!/?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/NBG-gr/NBG%20Site/Retail/Family,%20Employees/Electronic%20Banking/Internet%20Banking%20family#)

Kostas_1
14-04-11, 21:19
σύστημα ασφάλειας συναλλαγών. Σου δίνει μοναδικό κωδικό γιά κάθε συναλλαγή μέσω του κινητού σου τηλ.

Πανο αυτο το κανει η Eurobank.

Η Εθνικη δινει αυτο:
https://www.nbg.gr/microsites/e_code_gr/images/go3_2.jpg

PANOS-E60
14-04-11, 21:24
Πανο αυτο το κανει η Eurobank.

[/IMG]

και η Πειραιώς Κώστα.

Z4 DCT
14-04-11, 22:25
Τι ακριβως ειναι αυτο??

Eιναι ενα ηλεκτρονικο μαραφετακι που σου δινει εναν αριθμητικο κωδικο ασφαλειας για να γινει η συναλαγη, οποτε δεν μπορει να ειναι διαβλητο το συστημα...γιατι εχει και επιβεβαιωση.....thumb

stef
14-04-11, 22:27
Στεφανε εδω εχεις αδικο φιλε...

Τουλαχιστον η εθνικη ειναι real time!!!!!

Μιλάω για περιπτώσεις που δεν έχεις πρόσβαση μέσω internet....
Οι τραπεζικοί υπάλληλοι, έχουν real time ενημέρωση, αλλά τα "άλλα" που μπορείς να δεις κ να σου πεί ένας broker σε χρηματιστηριακή που έχεις καθημερινή επικοινωνία ΔΕΝ στα λένε γιατί απλά ΔΕΝ τα βλέπουν....thumb
Κάτι το οποίο είναι από δύσκολο έως αδύνατο να κάνεις με τον broker και όχι με τον τραπεζικό υπάλληλο του Χ υποκ/τος της Ζ τράπεζας
Μόνο εάν έχεις 5.000.000 χαρτοφυλάκιο μιλάς με broker τράπεζας.... (το χρηματικό παράδειγμα είναι τυχαίο)